Staatsgreep van driemanschap; Diaz afgezet en gearresteerd Sunarjo verlangt onmiddellijke bespreking over Nieuw Guinea Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT M. A. Reinalda Geen erkenning van Sovjet annexaties De Guatemalaanse strijd is afgelopen Schuman weer aan Buitenlandse Zaken? Geen vorderingen in Genève Het woord is aan „Indochina toont gevolgen van uitstel bij dergelijke kwesties" Warmer weer Vrouw bekent echtgenoot te hebben vergiftigd Papagos naar Bonn Honderden vluchtelingen in legaties en ambassades Geruchten in Parijs Gemeenschappelijke verklaring van Churchill en Eisenhower Vrede en ontwapening blijven ons doel" Weerrapport 68e JAARGANG No 297 WOENSDAG 30 JUNI 1954 298e JAARGANG No 145 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tflefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 et., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman HET AFTREDEN van een Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht is in de eerste plaats een aangelegenheid die deze provincie en haar gelijknamige hoofd stad aangaat. Maar nu het deze scheidende Commissaris geldt voelt Haarlem zich minstens evenzeer belangstellend. Hij, ge boren Haarlemmer, heeft zoveel voor zijn vaderstad gedaan en heeft er immer zoveel waardering en vertrouwen in alle kringen genoten, dat van zijn persoon in gedachten nooit afscheid is génomen. Zo is het ook zijnerzijds geweest: niet alleen in zijn blijvende zakelijke relatie met H. D. Tjeenk Willink en Zoon's Uitgevers Maatschappij, waarin hij van jongste personeelslid tot directeur was opgeklommen, maar ook in zijn onverminderde belangstelling in Haar lems welvaren. Hoe vaak hebben wij in de loop dier ruim zeven jaren, waarin hij Commissaris der Koningin is geweest, wel vermeld dat onder de voornaamste aan wezigen bij Haarlemse gebeurtenissen zich deze hoogste overheidspersoon in de pro vincie Utrecht bevond. Men heeft hem steeds met voldoening weergezien, als de oude vriend die niet ontbreken mocht. Nu hij en mevrouw Reinalda Utrecht gaan verlaten en zich als flat-bewoners in Den Haag vestigen, waar hij nog arbeid te ver richten heeft, zal dat zeker evenmin be tekenen dat hij afscheid van Haarlem neemt. Arbeid en studie hebben M. A. Reinalda's leven vervuld. Het is hem voorwaar niet gemakkelijk gemaakt.Als Haarlemse volks jongen had hij alleen lager onderwijs ge noten; door volharding en zelfstudie heeft hij zijn carrière gemaakt. Als jeugdig lid van de S.D.A.P. trok hij in zijn partij al spoedig de aandacht en zijn politieke loop baan begon vroeg: op zijn achtentwintig ste jaar werd hij al tot gemeenteraadslid van Haarlem gekozen. Dat was voor die tijd in 1917 wel heel jong, maar door zijn toewijding en scherp verstand vond hij ook in zijn fractie en in de Raad als geheel snel erkenning en na zes jaar werd hij al tot wethouder benoemd en met de veeleisende portefeuille van Openbare Werken, Volkshuisvesting en Arbeidszaken belast. Na vijf jaar noopten toenemende werkzaamheden in het uitgeversbedrijf hem tot ontslagaanvrage als wethouder. Hij bleef raadslid en kon na enige jaren opnieuw het wethouderschap op zich ne men. Reeds in 1921 was hij ook lid van Provinciale Staten geworden en in 1937 werd hij lid van de Eerste Kamer, hetgeen hij tot de oorlog zou blijven. In die oor logsjaren nam hij, genoopt tot onderduiken, zijn actieve en zeer nuttige aandeel in de voorbereiding van herstel en wederopbouw. Met voldoening zag Haarlem hem na de bevrijding als waarnemend burgemeester optreden. Zijn definitieve benoeming, door de Commissaris der Koningin de Vos van Steenwijk bekendgemaakt tijdens de vie ring van bet zevenhonderdjarig bestaan der stad. werd met gejuich begroet en het was een teleurstelling toen reeds vijftien maan den later hij tot he* ambt van Commissaris der Koningin in Utrecht werd geroepen. Dat was in Maart '47. Verleden jaar be reikte hij de pensioengerechtigde leeftijd, maar op verzoek van de regering bleef hij nog een jaar op zijn post, zodat hij nu als 66-jarige afscheid heeft genomen. Wij kennen hem als een man die steeds recht door zee is gegaan, die zich immer grondig op de hoogte heeft gesteld van alle zaken waarin hij betrokken werd en die een ervaring en mensenkennis had verwor ven die hem op voortreffelijke wijze met anderen deden samenwerken: zowel met degenen die onder hem stonden als met de talloze anderen met wie hij in ambtelijk en ander contact kwam. Buiten zijn offi ciële functies heeft hij in het verenigings leven, in ettelijke besturen en commissies, belangrijke arbeid verricht. Wie onder zijn voorzitterschap vergaderd hebben, weten hoe goed hij leiding aan een bijeenkomst geeft en volle aandacht schenkt aan ande- rer inzicht. Door zijn succesvolle carrière heen is Reinalda bovendien een man zon der* aanmatiging, zonder neiging tot zelf verheffing gebleven. Ik geloof dat jonge mensen, ook jonge mensen die met veel beter kansen in het leven beginnen dan hij, die. zo vroeg de school al verlaten moest, met een voorbeeld als hij hun geeft hun voordeel kunnen doen. Als er in deze tijd zijn die pessimisme tonen, laten zij dan wel begrijpen dat het nooit gemakkelijk is ge weest en dat een man als deze in zijn jeugd heus niet heeft kunnen voorzien hoe hoge functies hij tenslotte bereiken zou. Hij heeft eenvoudig gewerkt en gestudeerd en doorgezet en het steeds met plezier en toe wijding gedaan. Hij heeft steeds belang stelling voor zijn medemensen gehad en graag iets voor hen willen doen, de idealen nastrevend die de zijne zijn. Ook onder zijn politieke tegenstanders heeft hij respect, erkenning en vriendschap verworven. On ze beste wensen voor de toekomst gaan naar hem uit. R. P. De Zondag aangehouden 53-jarige J. van B., de vroegere echtgenote van de op 3 Mei 1946 overleden Pieter van der Veen te Warffum heeft door een bekentenis het vermoeden bevestigd dat deze Van der Veen geen natuurlijke dood is gestorven. De vrouw heeft bekend haar man te heb ben vergiftigd. Als gemeld is vorige week in de nacht van Donderdag op Vrijdag op de openbare begraafplaats te Warffum het stoffelijk ovreschot van Pieter van der Veen opge graven. Met een chartervliegtuig der K.L.M., hetzelfde toestel waarmee dr. Adenauer enkele maanden geleden naar Athene vloog, zal de Griekse minister-president, maarschalk Papagos, vanmiddag op het vliegveld Wahn bij Keulen aankomen. Hij zal een week in de Bondsrepubliek blijven en behalve Bonn ook het Roergebied en Beieren bezoeken. De aankomst van de Griekse maarschalk wordt hier met bijzon dere belangstelling tegemoet gezien, te meer nu minister Eden de mogelijkheid van een rechtstreekse aansluiting van de Bondsrepubliek bij de NAVO in geval van een uitblijven van het Europese leger, in uitzicht heeft gesteld. Vanmiddag was het zover: zonsverduistering! Tachtig procent ging voor de Nederlanders schuil achter de maan. Zouden we er wat van kunnen zien?, vroegen wij ons de hele morgen af. Laten we de zon niet uit het oog verliezen, spraken de jeugdige astronomen op deze foto en ze keken en kekenu weet zelf met welk gunstig resultaat! (Reuter, United Press, AFP) Kolonel Diaz, de man die de afgetreden Guatema laanse president Arbenz opvolgde, is gearresteerd. Hij werd door een driemanschap, bestaande uit hoge militairen, terzijde geschoven en zijn regering werd uit haar bevoegdheden ontzet. Monzon, Dubois en Salazar, de drie officieren die de staats greep uitvoerden en alle macht aan zich trokken, zijn rechts-georiënteerd en hebben onmiddellijk de rebellenleider Armas tot onderhandelingen uitgenodigd. In Guate mala is thans een exodus aan de gang van communistische en linkse politici, die aan de wraak van het driemanschap pogen te ontkomen door in buitenlandse ambassades asyl te vragen. Groepen mannen, vrouwen en kinderen verdringen zich voor de buitenlandse am bassades en legaties in de stad Guatemala om asyl te vragen. Alleen reeds in de ambassade van Mexico zochten meer dan 300 personen hun toevlucht. De ambassa deur heeft een aan de ambassade grenzend gebouw moeten huren om' alle vluchtelin gen te kunnen herbergen. Gevangenen, die beschuldigd werden van deelneming aan de samenzwering van April 1953 tegen de regering-Arbenz, zijn vrij gelaten uit de gevangenis van Salama en inmiddels in de stad Guatemala aange komen. Kolonel Monzon is belast met Binnen landse Zaken, kolonel Dubois met Buiten landse Zaken en kolonel Salazar met Defensie. Strijd gestaakt De driemans-regering heeft de regering van de Verenigde Staten verzocht haar goede diensten te willen verlenen om een ontmoeting met kolonel Armas, de leider der opstandelingen, te bewerkstelligen. Intussen is volgens radioberichten de strijd reeds gestaakt. De rebellen trekken nu on gehinderd op naar de hoofdstad. De nieuwe militaire regering heeft het Congres ontbonden, omdat dit niet „de wensen van het land" vertegenwoordigde. De driemansregering heeft alle radio stations onder haar beheer genomen. De directeur van het radiostation van de re gering is vervangen. De uit vijf leden bestaande vredescom- missie der Pan-Amerikaanse statenorgani- satie is Dinsdag uit Washington naar Gua temala, Honduras en Nicaragua vertrokken. Deze beslissing werd genomen op een spoedbijeenkomst, gehouden na ontvangst van het bericht inzake het aftreden van de regering-Diaz. Bestand Naar radio-Guatemala meldt, zijn de nieuwe Guatemalaanse militaire bewind hebbers en de rebellenleider generaal Ar mas het eens geworden over een staken van het vuren. In de uitzending werd gezegd dat alle communistische functionarissen in Guate mala zijn gevangen gezet „overeenkomstig de instructies van Armas". Er werd te ver staan gegeven dat een bestand was be reikt op voorwaarden die door Armas wa ren ontworpen. Uit de berichten van radio-Guatemala viel verder op te maken dat de schikkin gen voor het bestand getroffen waren in San Salvador door bemiddeling van de vertegenwoordigers van de organisatie der Amerikaanse staten en door de hulp van aangrenzende landen. In Parijs gaan geruchten dat de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman gevraagd zal worden als bemid delaar te willen optreden tussen Frankrijk en de overige EVG-landen, teneinde even tuele veranderingen die de Franse Natio nale Vergadering in het Europese leger- verdrag zou willen aanbrengen, aanvaard te krijgen. Tegelijk wordt beweerd dat Schuman misschien minister van Buitenlandse Za ken zou worden, zodra premier Mendès- France besluit, die portefeuille niet langer met het premierschap te combineren. Schuman is een goede vriend van Men- dès-France, al heeft zijn partij, de MRP, zich van de nieuwe regering gedistancieerd. WASHINGTON (Reuter) Presi dent Eisenhower en premier Chur chill zeggen in een Dinsdag te Wash ington uitgegeven gemeenschappelijke verklaring onder meer, dat zij geza menlijk zullen blijven streven naar het vestigen van een duurzame vrede en het tot stand brengen van ontwa pening. Zij verklaarden voorts plechtig, niet te zullen instemmen met enige rege ling of een verdrag, waardoor de „on vrijwillige onderwerping van vroeger zelfstandige staten, die thans in een staat van slavernij worden gehouden, zou worden bestendigd". De beide staatslieden verklaren voorts gezamenlijk, en ieder afzonderlijk, de vriendschapsband te zullen bieden aan alle landen, die plechtig beloven en dit door daden tonen mede te willen wer ken aan het tot stand komen van een be tere verstandhouding tussen alle landen, wier volken dit wensen en die in staat zijn hun land een onafhankelijk bestaan te doen leiden. Terzake van vroeger onafhankelijke staten, die thans in een tpestand van sla vernij worden gehouden, verklaren zij dat noch de Verenigde Staten, noch Groot- Brittannië enige regeling of een verdrag zullen onderschrijven, waarin deze toe stand zou worden bestendigd of verlengd. Voorts zullen zij er naar blijven streven de hereniging van landen, die thans tegen hun wil verdeeld zijn, mogelijk te maken door het houden van vrije verkiezingen, onder toezicht der U.N.O.. Zij menen verder dat de wereldvrede zou worden bevorderd door een, onder af doende waarborgen, algemene drastische vermindering van de bewapening, welke alle soorten van wapens moet betreffen. Zij zullen er hardnekkig naar blijven stre ven voorwaarden te scheppen, waaronder de wonderbaarlijke atomische krachten zullen worden gebruikt om het mensdom te verrijken en niet om het te vernietigen. De UNO en andere internationale orga nisaties, die in de geest van het Handvest tot stand zijn gebracht om gemeenschap pelijke bescherming en veiligheid te ver schaffen zullen de V.S. en Engeland blij ven steunen. Tenslotte dringen Eisenhower en Chur chill aan op het in het leven roepen en handhaven van regionale organisaties, die in hun eigen gebied de vrede kunnen handhaven en de onafhankelijkheid der daarin wonende volken waarborgen. Wan neer de betrokken volken dat wensen, zijn zij bereid hun, voor zover doenlijk, hulp te verschaffen. Ook zullen zij er naar streven een vollediger en vrijer uitwisse ling van goederen en diensten tussen de vrije landen te bevorderen, waarvan alle betrokkenen voordeel zullen hebben". Churchill tevreden Gistermiddag zijn Churchill en Eden per vliegtuig naar Ottawa vertrokken. Van middag vliegen zij terug naar New York, waar zij zich Donderdagmiddag voor de terugreis naar Londen, op de „Queen Eli zabeth" zullen inschepen. Bij het vertrek uit Washington zei Chur chill: „Ik ben vele malen in moeilijke tij den naar Amerika gekomen voor ernstige zaken, maar ik herinner mij geen conferen tie, die nuttiger was dan deze". Het belangrijkste punt was de bevesti ging van de eenheid der Britse-Ameri kaanse wereld, „ongebroken en onbreek baar". Geen algehele overeenstemming Waarnemers in Washington zijn van mening dat, hoewel de standpunten van Amerika en Engeland inzake Zuid-Oost Azië door de besprekingen tussen Eisen hower en Churchill hun scherpe kanten verloren hebben, algehele overeenstemming toch niet bereikt is. Nog steeds willen de Amerikanen zo snel mogelijk overgaan tot de vorming van een defensie-pact in Zuid-Oost Azië. nog steeds koesteren de Engelsen het denkheeld dat een soort Locarno-pact een verdrag van non-aggressie met de communisten in Azië mogelijk is. Niettemin heeft Washington in zoverre zijn zin gekresen dat de Angelsaksische landen gezamenlijk en reeds hangende de Frans-communistische onderhandelingen zullen werken aan de plannen voor een defensie-pact. Deskundigen van het State Department en van de Britse ambassade in Washington zul lep onmiddelliik aan het werk gaan om de plannen „tot het tesenaaan van de com munistische expansie" in het Verre Oosten uit te werken. Over de andere onderwerpen die in de ontmoeting Eisenhower-Churchill ter sprake kwamen, lijkt meer eensgezindheid te bestaan. De in duidelijke bewoordingen gestelde passage over West-Europa in de slotverklaring van de beide staatslieden bewiist volgens diplomatieke waarnemers, dat Engeland en Amerika zich geheel ach ter het standpunt van de Benelux in de kwestie der E.V.G. plaatsen. Verondersteld wordt hier dat de V.S. en Engeland, indien de Fransen de E.V.G. niet zouden ratificeren, erop zullen aandringen dat de Bondsrepubliek in de NAVO wordt opgenomen. West-Duitsland zou dan voor het einde van het jaar als souvereine staat erkend moeten zijn door de Angelsaksische lan den, Benelux en Frankrijk. (Un. Press) In Genève is Dinsdagmiddag de negen tiende besloten bijeenkomst over Indochina begonnen. De deelnemende landen werden door plaatsvervangers hunner ministers van Buitenlandse Zaken vertegenwoordigd. Naar Reuter meldt is daarbij opnieuw geen werkelijke voortgang gemaakt ten aanzien van de belangrijke kwestie der controle op een wapenstilstand. De toon van de besprekingen was echter „verzoeningsgezind". Vrijdag zal de vol gende bijeenkomst worden gehouden. Franse luchtmacht actief De Franse luchtmacht heeft de afgelo pen 48 uur honderd en een aanvallen ge daan, vooral in Noord-Vietnam, waar Vietmirrh-bases werden gebombardeerd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Socrates: Ik ben noch Athener noch Griek; ik ben wereldburger. De luchtmacht steunde eveneens met goed gevolg de Frans-Vietnamese colonne, die oprukt naar Pleikoe, in de hoogviiak- ten. Geruchten dat Frankrijk met de Viet- minh tot een geheime overeenkomst was gekomen over ontruiming van de delta van de Rode Rivier door de troepen van de Franse Unie, werden vandaag door een woordvoerder van de Franse regering als „ongegrond" bestempeld. De besprekingen over de Nederlands-In donesische Unie, die gistermiddag in de De Lairessezaal op het Binnenhof is begonnen, zullen geheel besloten zijn, maar de rede voeringen van de delegatie-voorzitters, de Nederlandse minister Luns en de Indonesi sche minister Sunarjo, toonden wel duide lijk, dat zij zeker niet gemakkelijk zullen zijn. De rede van de Nederlandse minister was een résumé van de contacten die tot dusverre via besprekingen en nota's binnen de Unie hebben plaats gevonden, maar mi nister Sunarjo begon al dadelijk met een klemmend betoog om ook de kwestie Nieuw-Guinea (Irian-Barat) thans te be spreken. Opmerkelijk was overigens, dat minister Sunarjo aan de geruchtmakende Indonesische verlangens betreffende de ver mindering van schulden, die niet lang te voren door hemzelf waren vertolkt, thans een geheel andere wending gaf door te ver klaren: „Zo zijn er ook aangelegenheden, welke mogelijkerwijze geen al te diepe be schouwing van node hebben, bijvoorbeeld inzake de schulden tegen welker erkenning, in overeenstemming met internationale ge bruiken en in het kader van nationaal be lang onzerzijds in beginsel geen bezwaren bestaan." Minister Luns noemde het in zijn rede het „meer dan ooit van belang" dat tijdens de besprekingen alles wordt gedaan wat kan bijdragen tot het bevorderen van wederzijds begrip en wederzijdse verdraag zaamheid en alles wordt nagelaten wat de reeds in deze wereld bestaande spanningen zou kunnen doen toenemen. „In het besef van deze verantwoordelijk heid, acht ik het raadzaam geen over matige aandacht te schenken aan het ru moer, dat is voorafgegaan aan dit ogen blik, waarop uw delegatie en wij, als ver tegenwoordigers der Nederlandse regering, zijn bijeengekomen. Met de ernst en het verantwoordelijkheidsbesef, die passen bij de omvang en de aard van de te bespreken problemen, zullen wij ons dan in alle rust moeten bezinnen op de realiteit van onze besprekingen en de daarmee samenhan gende vraagstukken. Wel stel ik er prijs op uiteen te zetten hoezeer Nederland heeft meegewerkt om aan de Indonesische ver langen tot het houden van besprekingen over de Unieverhouding tegemoet te ko men". Hij gaf daar vervolgens een uiteen zetting van. Minister Sunarjo zeide: „De Indone sische delegatie koestert de hoop, dat op deze conferentie beide partijen kunnen overeenkomen om allereerst gezamenlijk een beslissing te nemen tot opheffing van de Unie als zodanig. Nadat zodanige be slissing zal zijn genomen tot opheffing van de Unie, zullen alsdan op basis van vol ledige souvereiniteit van beide partijen de besprekingen betreffende de andere overeenkomsten van de Ronde Tafel-Con ferentie kunnen worden voortgezet. „Wat de RT.C.-overeenkomsten op economisch en financieel terrein be treft, het lijkt ons nuttig hier naar voren te brengen, dat de verhouding tussen Indonesië en Nederland van zodanige aard zal zijn, dat die aspecten welke niet meer in overeenstemming zijn met de souvereiniteit van een volk, weder in beschouwing dienen te worden genomen. Zodanige aspecten immers, doen in principe afbreuk aan de positie van een onafhankelijk volk, aangezien het de gelegenheid wordt ontnomen ten volle te arbeiden aan de ontwikkelingen verbetering van zijn economische en financiële toestand", aldus minister Soenarjo. Met betrekking tot de agenda van de conferentie, die zeker spoedig zal worden vastgesteld, meent de Indonesische dele gatie volgens haar leider „vooralsnog een weifeling waar te nemen in de houding der Nederlandse regering ten aanzien van het opnemen van het vraagstuk van de souvereiniteit van Indonesië over Irian- Barat". „Deze aarzeling betreuren wij, aangezien wij de diepe overtuiging koes teren een plicht te kunnen vervullen, met name spanningen van iedere aard tussen onze beide landen op te heffen, zulks ge stuwd door ons verlangen om als souve- rein land een bijdrage te kunnen '-«veren tot het bereiken van een duurzame wereld vrede. Zo lang het probleem Irian-Barat onop gelost blijft, zolang ook zal de vrede in Azië, Australië en de West-Pacific volgens Sunarjo bedreigd blijven. „Het is een van enigerlei koloniale binding vrij nationa lisme, dat de grondslag vormt van de on afhankelijkheid van onze staat, van ons land en van ons volk", aldus de spreker, die vevolgde, „zolang aan dit nationalisme niet geheel recht wordt gedaan, zolang ook zullen andere problemen, waaronder in het bijzonder de economische stabili satie, een essentiële voorwaarde, voor namelijk voor landen, die sedert kort on afhankelijk zijn geworden, noodzakelijker wijs terzijde worden geschoven of moeilijk zonder stoornissen kunnen worden opge lost". „Het lijkt mij overbodig een uitvoerige beschouwing te wijden aan de les die men heeft kunnen putten uit de politieke ont wikkeling in Oost- en Zuid-Oost-Azië, voornamelijk die in het huidige Indochina. Indien namelijk enige jaren geleden het Indochinese probleem, op basis van de situatie in 1946 reeds tot een oplossing was gebracht, zou zeker niet een dusdanige gespannen situatie zijn geschapen als waarvoor de internationale wereld zich thans geplaatst ziet. Uitstel van het ver krijgen van een oplossing voor soortge lijke problemen vergroot slechts de moge lijkheid van het ontstaan van een gevaar lijke politieke situatie, welke door u noch door mij wordt gewenst. En wanneer men de laatste politieke ontwikkelingen in ogenschouw neemt, dan blijkt dat door de betrokken partijen reeds getracht wordt het Indochinese probleem op vredelieven de wijze snel tot een oplossing te brengen. De completering van het gebied van de republiek Indonesië tot dat van het voor malig Nederlands-Indië, is de waarborg voor het leggen van de basis voor stabili satie van de vrede in de Pacific, en zal het wantrouwen aan onze zijde wegnemen, dat plaats zal maken voor betere verhou dingen tussen onze beide landen en vol ken", zo zeide de delegatieleider. Het K.N.M.I. deelt mede: De laatste dagen van Juni zijn zeer koud geweest. Zo bleef de temperatuur gisteren en eergisteren in De Bilt bene den 15 graden. Reeds enkele dagen hield een depressie bij Noorwegen aan de West- flank een Noordelijke luchtstroom in stand, waardoor koude lucht van oor sprong uit de poolstreken naar West-Euro pa werd getransporteerd. Intussen nam de depressieactieviteit bo ven de Oceaan weer toe en het warmte- front van een der depressies, die thans gelegen is bij de Noorse kust, veroorzaakt in Midden-Engeland. Schotland en Ierland regen. Dit front zal in de komende 24 uur ons land dicht naderen of passeren. De koude Noordzeelucht wordt hierdoor ver dreven, zodat de temperaturen geleidelijk hoger worden. De activiteit van het warmtefront en ook van de overige Oceaanfronten neemt af, naarmate zij West-Europa naderen. Neerslag van betekenis is daarom de ko mende dagen niet te verwachten. (van hedenochtend 7 uur) weers- toestand c ES Se ■és =s£ cu ZS Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca zwaar bew. geheel bew. regenbui zwaar bew. half bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. half bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. licht bew. onbewolkt half bew. licht bew. W 2 ZZW 1 WZW 6 Z 2 windstil NO 5 NNO 5 NNW 2 windstil NNW 2 windstil NNW 4 windstil WNW 3 NNO 4 OZO 3 WNW 2 windstil windstil O 4 windstil 22 0 22 6 17 0.1 16 0 15 0 18 0 20 0 22 0 24 0 26 0 21 0 17 0 24 0.1 16 0 20 0 14 9 22 - 14 - 30 0 27 0 24 0 Neerslag laatste 24 uur 500CoconrlOorfrrlocx>5»x»r>30co(^ncYyY>^-vYvvvvY*yrxxor«oocot WEINIG WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht plaatselijk grondmist. Mor gen overdag droog en zonnig weer maar in het Noord-Westen van het land geleidelijk toenemende bewolking. Zwakke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen Dezelfde temperatu ren of iets hogere. 1 Juli Zon op 4.23 uur. onder 21.03 uur. Maan op 5.18 uur. onder 21.46 uur. Maanstanden 8 Juli 2 33 uur: Eerste kwartier 16 Juli 1.29 uur: Volle maan 23 Juli 1 14 uur: Laatste kwartier 29 Juli 23-20 uur Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 1 Juli Hoog water: 3.56 en 16.29 uur. Laag water: 12.02 en uur. XXXXXXOCCCCCOOCCCCCCOCCCXï^j: ïxywxYYYYl

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1