Een dicht wolkendek verduisterde in Zweden de zonsverduistering en de vreugde der waarnemers Schaduw met breedte van 140 km. gleed over aarde Nog geen interpellatie over prijsstijgingen 1' Duistere zaak m Boven Nederland gingen dikke wolken herhaaldelijk voor het verschijnsel opzij WRIGLEY Talrijke verlangens inzake wijziging der omzetbelasting Hevig vuurgevecht in Jeruzalem M rlUKKlO mjmycm[mij! Kijken en proeven i TWEEDE KAMER Een Israëliër gedood, minstens acht gewond DONDERDAG I JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT FIGEHOLM, Woensdag. (Van onze speciale verslaggever). Zware bewolking boven de Oostzeekust van Zuidelijk Zweden heeft vandaag 48 Nederlandse amateur-sterrekundigen de desillusie van hun leven bezorgd: de zonsverduistering van 30 Juni 1954 is hier niet te zien geweest en men kan wel zeggen dat alle moeite en kosten vergeefs zijn geweest. Dr. C. de Jager, astro noom van de sterrewacht in Utrecht en leider van deze groep, sprak van een grote teleurstelling toen wij hem kort na de totaliteitsfase spraken. Volgens de eerste berichten is het op Gotland, waar de expeditie van beroepsastronomen onder leiding van prof.M.G.J.Minnaert zich bevond, goed weer geweest. Gotland ligt in de Oostzee, richting Finland. Maar ook al zouden daar de waarnemingen zijn geslaagd, dan is er nog een stuk waardevol aanvullend werk, dat van de amateurs, vernietigd door het egaal dek van grijze wolken. Alle voorbereidingen, alle repetities, tot zelfs in het donker toe, waarin men kijkers en camera's had opgesteld, zijn vergeefs geweest. Tot de laatste minuut, tot de laatste seconde, ja, tot de laatste halve seconde - de totaliteit moest hier beginnen om 13 uur, 47 minuten, 42.5 seconden - hebben allen hoop gekoesterd: de arts, de grondwer ker, de apotheker, de fotograaf, de monteur, de burgemeester, de ambtenaar ten departemente en al die anderen, die hun beroep voor veertien dagen in de steek hadden gelaten om hier op het weiland van een gastvrije Zweed, de heer Erlandsson, aan een inham van de Oostzee, twee weken lang op te gaan in hun hobby, de sterrekunde. De taken waren allemaal precies ver deeld. Een ware batterij van camera's, kijkers en nauwkeurig lopende chronome ters stond opgesteld. Er werden tot op het laatste moment nog instructies gegeven: Jij maakt zestien beeldjes per seconde; jij fotografeert de binnencorona; jullie nemen de buitencorona; drie man bedienen de camera voor de buitencorona; zestien wa ren er in de wees om de fotosfeer te be trappen, dat is het uiterste zonrandje dat de fnaan zou vrijlaten, twintig seconden voordat de totaliteit begon. Vijf mensen waren belast met de tijd- dienst; er was een complete klokkenkelder ingericht in de villa van de heer Erlands son. De tijddienst werkte perfect. Tevens bleek dat de berekeningen tot op de secon de klopten. Op het moment, dat de man met de gong, die eerst elke minuut en daarna elke seconde afriep, ,.ja" riep. viel er een heel vreemde duisternis over Zuid- Zweden. Honderdduizenden hebben dit na- tuurverschijnlijk zoal niet aanschouwd dan toch de indrukwekkendheid ervan onder gaan. Nog nooit heeft Smaland, de streek waarin de waarnemingen werden verricht, zoveel mensen moeten herbergen. In dit kleine pension, in Figeholm, waar anders wekenlang niemand komt, zijn nu alle ka mers dubbel bezet geweest. Het was voor allen wel een grote teleurstelling, dat de zware bewolking ons he.t uitzicht benam op die mooie bijverschijnselen van een totale zoneclips: het zichtbaar worden van de corona, een wolk van lichtende en gloeiende gassen rondom de zon en het verschijnen van sterren en planeten aan een hemel, die er precies zo uitziet als de nachthemel in December. Men ziet er dan de sterrenbeelden Tweelingen, Kreeft, Stier en Voerman op de plaats waar nu de verduisterde zon stond. En tóch, al moet dit hele verslag van de amateurs-expeditie in mineur klinken, toch voelden alle deelnemers en toeschou wers naast teleurstelling, ook voldoening. Voldoening omdat zij misschien mede dank zij de zware bewolking getuige zijn ge weest van een heel imposant natuurver schijnsel. „We hebben toch iets moois ge zien", zo zei een van de deelnemers na afloop. „Ten eerste hebben we ongeveer een kwartier voor de totaliteit de uiterst smalle zonnesikkel toch nog even door de wolken zien schijnen. Velen profiteerden van de gelegenheid er foto's van te maken. Wetenschappelijke waarde mogen die foto's dan niet hebben, waardevolle herinnerin gen zijn ze zeker. Er verder zijn we, hier speelden de wolken een gunstige rol, twee en een halve minuut in een vreemde, on heilspellende, bijna angstaanjagende duis ternis gehuld geweest als bij een zwaar noodweer. In enkele seconden viel de duis ternis in. De vogels werden stil; misleid door deze plotselinge nacht in de middag zochten ze hun nesten op. Het werd dood stil in de natuur. Verweg, boven de Oost zee, was door de wolken heen nog een streep okergeel licht zichtbaar: buiten de totaliteitsgordel, het pad, dat de maan- schaduw koos op haar weg over het aard oppervlak, weerkaatste de lucht toch nog het zonlicht. Dat was dat okergele schijn sel. En ineens was de totaliteit voorbij: alsof ergens een onzichtbare hand een schake laar overhaalde, keerde het daglicht terug. Want, dat zal men in Nederland ook wel hebben bemerkt, hoe smal de zonnesikkel ook was, hij geeft zelfs, al is hij voor tach tig procent verduisterd, nog vrij veel licht. Maar intussen zijn alle kosten, die de 48 amateurs hebben gespendeerd, alle moeite, die ze zich hebben getroost en alle ont bering die ze hebben geleden (ze hebben op hun reis hierheen een nacht op een koud perron gezeten, doordat de wat lang durige argwaan van de Zweedse douane jegens de instrumenten hen de trein deed missen, zinloos geweest. Iemand vertelde, dat hij toch nog kans had gezien 22 opna men met een filmcamera te maken van het eerste contact. Het eerste contact is het moment, waarop de maan de eerste indeu king aan de rechter rand van de zonne schijf teweegbrengt. Maar het tweede en derde contact, het begin en het einde dus van de totaliteitsfase, heeft niemand ge zien. „Zijn nu de instrumenten, die werden gebouwd, nog in ander opzicht van waar de?" vroeg iemand na afloop aan een der deelnemers. Velen hebben maandenlang geknutseld, als ik dat woord mag gebrui ken bij een zo verheven doel, aan hun kijkers en camera's. „Neen",luidde het ant woord. „Ze hebben alleen nut voor een totale zonsverduistering." Het antwoord werd kalm gegeven zonder bitterheid. Toch weten de meesten van de deelnemers, dat zij de volgende totale zoneclips, die voor ons zichtbaar zal zijn zonder dat men er voor naar het einde van de wereld moet reizen, niet zullen beleven. Die eclips komt pas in 1999. Daarom was dit voor hen de desillusie van hun leven. Een desillusie, die zij overigens delen met verreweg de meeste van de vijftig astronomische expe dities, 15 Zweedse en 35 buitenlandse, die voor deze eclips naar Zweden waren ge komen. Op de Parijse boulevards werd Woens dag een levendige handel in zwartge brande glaasjes gedreven en op de Eif- feltoren verdrongen zich velen voor de telescopen om het natuurverschijnsel van de zoneclips van dichterbij te kun nen bekijken. Een voortvarende bar aan de Champs Elysées schonk „Eclipses speciales": een schijfje citroen op een schijfje sinaasappel, voorstellend de maan en de zon in een mengsel van jenever en Dubonnet. Twee minuten voordat de totaliteit zou intreden, werd er bij de Nederlandse expe ditie in Figeholm een telegram besteld: „Hartelijk dank voor gelukwensen. Veel succes verduistering." Het was onderte kend: Bernhard, Prins der Nederlanden. Maar de goede wens heeft niet mogen hel pen: de hemel bleef bewolkt. G, van W. Boven: Als een zwart silhouet staat tijdens een totale zonsverduistering de maan aan de hemel. Van de zon, die er precies achter schuil gaat, is niets te zien. Maar de corona, die lichtgevende stralenkrans die het eigenlijke zonnelichaam omgeeft, wordt dan juist zichtbaar. In de omgeving van de zon is de hemel donker; men ziet sterren en planeten verschijnen. Midden: drie spectra kleurenbanden van door een prisma gebroken en dus ontleed zonlicht), gefotografeerd tijdens de totale zonsverduistering van 24 Januari1925. De twee sterkste lijnen zijn die van het scheikundige element calcium; ook de waterstof lijnen zijn zichtbaar. Onder: een deel van het spectrum met de lijnen van Fraunhofer (genoemd naar de Duitse opticus die dit verschijnsel in het begin van de vorige eeuw verklaarde) vergeleken mat het boogspectrum van ijzer. Een boogspectrum ontstaat als men een scheikundige verbinding in een electrische lichtboog sterk verhit. De verbin ding wordt dan gesplitst in atomen en aan de lijnen in het spectrum kan men zien, welke scheikundige elementen in de verbinding voorkomen. Op soortgelijke wijze verraadt het spectrum van een hemellichaam (zoals bijvoorbeeld de zon) welke chemische elementen daar voorkomen. (Keuter). De totale zonsverduistering is het eerste te Oneill, in Nebraska (V.-S.) waargenomen om 12.08 uur. Daarna gleed de enorme schaduw over het Bovenmeer, over delen van Canada, Groenland, IJsland. Noorwegen, Zweden, Rusland, het Midden- Oosten, Pakistan en India. De afstand van Nebraska naar India, 12.800 km., zou wor den afgelegd in ongeveer drie uren. In de landen, waar de totale zonsverduistering het eerst optrad, waren de weersomstan digheden ideaal voor observatie, behalve in Zuid-Zweden, waar het regende.. In Nebraska werden televisie-opnamen van de verduistering gemaakt, die zeer duidelijk in New York overkwamen. Duizenden Zweden kochten kaartjes „naar een verduisterde bestemming" in de centrale en Zuidelijke districten of naar de Oeland-eilanden, die lagen in de gordel van 145 km., waar de totale zonsverduiste ring waarneembaar zou zijn. Op een boer derij bij Jonköping constateerde de ento moloog Edvarcl Silwen, dat vlinders zoals gewoonlijk dansten tijdens de verduiste ring, en niet bewegingloos werden, als na het invallen van de nacht. In Engeland was de verduistering alleen totaal op het eiland Unst van de Shetland- eilanden. In Zuid-Engeland was de zon slechts voor 75 percent door de maan be dekt. Korte tijd, vóór de reuzenschaduw over Oost-Europa viel, meldde radio-Moskou, dat de weersomstandigheden slecht waren in Mariaanpol, in Litbauen, waar Sovjet astronomen hun instrumenten hadden op gesteld. Expedities van communistisdh-China, Tsjech o-Slowakije en Hongarije deden waarnemingen te Ksilovodsk, in de Kauka- sus. Radio-Kiev gaf een ooggetuigeverslag van het observatorium van de Oekraïnse universiteit. Waarnemers Prof. M. G. J. Minnaert van de univer siteit van Utrecht, leider van de Neder landse expeditie die de totale zonsver duistering heeft bestudeerd op het Zweed se eiland Gotland, heeft meegedeeld dat de instrumenten van de twee Nederlandse ex pedities perfect hebben gewerkt. Op het moment van de totale verduistering was de lucht helder. Prof. A. C. W. van Heel van de Tech nische Hogeschool te Delft, die de „vlie gende schaduwen" heeft gefotografeerd, welke vóór en na een totale zonsverduiste ring optreden, heeft eveneens uitstekende resultaten bereikt. Het is waarschijnlijk de eerste keer, dat het verschijnsel met suc ces is gefilmd. Radio-straling De Amerikaan C. L. Seeger pakte gister middag om vijf uur bij de radio-telescoop op de Waalsdorper-vlakte een kostbaar bandje van 30 meter lengte in. Het was het resultaat van een dag observeren van de radiostraling van de zon. Op het bandje is de kracht van de stra ling op deze dag gemeten en het middenge deelte ervan geeft aan, dat tijdens de ver duistering de straling 70 percent minder is geweest dan normaal. De heer Seeger (werkzaam op de Leidse sterrenwacht) en de Leidse astronoom dr. T. Walraven, die hem assisteerde, hebben van de zonsverduistering niets gezien. De gehele dag hebben zij in het hokje achter de telescoop (een oude Duitse radaront vanger) gezeten en slechts de instrumenten gaven voor hen aan, dat er iets bijzonders aan de hand was. De zon zendt namelijk niet alleen licht golven maar ook radiogolven uit en soms zijn radiometingen beter dan de optische. Zeer zeker als er bewolking is, die de op tische waarneming wel belemmert, maar de radiografische niet. Invloed op radiogolven In het radio-ontvangstation van de P.T.T. „Nera" te Nederhorst Den Berg is vandaag de invloed van de zonsverduiste ring op de radioverbindingen over lange afstand bestudeerd. De sterkte van de radiogolven is afhan kelijk van de zon en daardoor van het sei zoen. De tijd van de dag en de plaats waar men zich op aarde bevindt. I Men heeft speciaal de radiogolven uit de landen, waar de honderdveertig kilometer brede strook van totale zonsverduistering doorheen liep, bekeken, maar ook die uit gebieden, waar men géén zonsverduistering heeft gehad. Een flinke vermindering van de sterkte der Scandinavische radiogolven werd inderdaad geconstateerd. Het merk waardige was echter dat die vermindering veel sterker was voor wat betreft Para maribo, waar in 't geheel geen zonsver duistering is geweest en New York, waar men slechts een gedeeltelijke verduistering heeft gezien. Nederland keek De talloze toeschouwers in Nederland hebben zich afwisselend een beetje kwaad gemaakt op de dikke wolken, die af en toe log voor de zonneschijf gingen liggen en zich verheugd wanneer het zicht even hel der was. De beroete glaasjes en foto-nega tief jes gingen van hand tot hand. In Rot terdam was zelfs een commerciëel inge stelde grijsaard, die ze verhuurde. De postduivenhouders waren via de radio gewaarschuwd hun duiven niet te la ten uitvliegen, omdat zij schrikachtig zou den worden door het verschijnsel. Op ver scheidene plaatsen meende men een stilte bij de vogels op te merken. In Artis konden de biologen, die tijdens de zonsverduistering de aldaar verblijvende vogels en andere dieren observeerden, niets afwijkends waarnemen. Alleen de merels begonnen, tegen hun gewoonte in, midden op de dag te fluiten, hetgeen in Artiskrin- gen niet als een alledaags geval mag wor den beschouwd. De ontwikkeling van een grote protuberans (explosie van gassen) op de zon, die een hoogte van 175.000 km. bereikte. (Deze en andere weten schappelijke foto's zijn ontleend aan Winkler Prins Algemene Encyclopaedic). v7>> ADVERTENTIE Bliji optimist helpt U over alle narigheid heen Behoud Uw „raJend humeur me' gulle lach en 60 «ri- Wond (Van onze parlementaire redacteur) Hét verzoek van de heer Reuter (CPN) de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken te mogen interpel leren over de stijging van de kosten van levensonderhoud, welke uit de jongste cijfers van het Centraal Bureau van de Statistiek zou zijn af te lezen, is aange houden. Voorzitter Kortenhorst deelde mede, dat beide bewindslieden op dit ogenblik nog niet over voldoende gegevens beschikken om een interpellatie van enig nut te doen zijn. Hij zou hen echter, tijdens het (vermoe delijk op 16 Juli te beginnen) zomerreces nog aan het interpellatieverzoek herinne ren. Het wordt uitgesloten geacht zo kreeg de heer Reuter op een nadere vraag nog te horen dat de nodige gegevens zo tijdig in het bezit van de ministers zijn, dat zij in staat zouden zijn vóór 16 Juli de Kamer in te lichten. De heer Reuter was teleurgesteld door het vooruitzicht van zulk een lang uitstel, namelijk waarschijnlijk tot eind September of zelfs nog later, maar tenslotte legde hij zich er bij neer- Het wetsontwerp tot verlenging wer kingsduur van de Belemmeringenwet Landsverdediging ging er, na een korte ge- dachtenwisseling tussen mr. Beernink (C.H.), mr. Van Rijckevorsel (KVP) en staatssecretaris m r. Kranen burg zonder hoofdelijke stemming door. Omzetbelasting Hierna werd het debat over de omzet belasting voortgezet. Een der vele verzoek schriften was voor de heer S c h e p s (P. v. d. A.) aanleiding op te merken: „Het betalen van belasting moet een vreugde zijn." Hiermee verschafte hij m r. Van Leeuwen (VVD) een goed aangrijpings punt voor zijn beschouwingen over dit wetsontwerp, dat ook na de wijzigingen 1200 millioen gulden moet blijven opleve ren. De oudoom van mr. Van Leeuwen, Pierson, een voorganger uit het eind van de vorige eeuw van de ministers Lieftinck en Van de Kieft, had hem geleerd dat hij liever veel dan weinig belasting betaalde. Zo moet men het inderdaad aanvoelen, maar dan is het nodig de afkeer, welke be lastingplichtigen koesteren tegen het op brengen van de cijns, te doen afnemen in plaats van haar te versterken door aanlei ding te geven voor gerechtvaardigde grie ven. „De omzetbelasting begeleidt ons van de wieg tot het graf." Nu is wel bij Nota van Wijziging het binnentreden in het leven wat verlicht door afschaffing van de omzetbelasting op diensten van vroedvrou wen en verpleegsters, maar rusthuizen als ook begrafenisondernemingen vallen er nog wel onder. Mr. Van Leeuwen, die een amendement-Lucas (KVP) ter bemoeilij king van invoering van de integratieheffing strijdig achtte met het belang van het be drijfsleven, bepleitte vooral soepelheid. Verder wenste hij aan de weeldebelasting en het tussentarief, door hem beschouwd als bemoeizuchtige beïnvloeding van de besteding van onze inkomsten, een tijdelijk karakter te geven. Het ontwerp stelt de kleinhandel bij de levering aan particulieren van omzetbelas ting vrij, maar volgens i r. Van Dis (St. Geref.) vinden slechts 180.000 van de 380.000 middenstandsbedrijven hierbij baat. Verhoging van de inkomensgrens voor de vrijgestelde bedrijfjes van 1200 tot 5000 verdiende daarom volgens hem aanbeve ling. Voorts bepleitte hij vrijstelling van omzetbelasting van advertenties in dag bladen en voor handelsagenten, een ver langen eveneens gekoesterd door de heèr Weiter (KNP), die in dit opzicht zelfs van een „onzedelijke" bepaling sprak. Het ging in, het betoog van de heer Weiter nogal „van dik hout zaagt men planken", waar voor minister Van de Kieft zo weinig be wondering scheen te hebben, dat hij tijde lijk zijn heil buiten de vergaderzaal zocht. Staatssecretaris mr. Van den Berghe maak te intussen aantekeningen. De heer Weiter verweet de regering, met woorden te heb ben gespeeld: de omzetbelasting is in wer kelijkheid helemaal geen verbruiks-, maar zuiver een bedrijfsbelasting, want de con sument kan zich altijd nog aan die belas tingdruk onttrekken door minder te ver bruiken, maar het bedrijfsleven moet juist om het hoofd boven water te houden steeds meer produceren en kan zich niet gaan be perken. De KNP-afgevaardigde vroeg of het geen overweging zou verdienen te be palen dat de wet slechts geldt zolang de opbrengst niet meer dan 1200 millioen is. Bij overschrijding van dit bedrag „en dat gebeurt zeker," zei de heer Welter, „want alle belastingopbrengsten gaan boven de ramingen uit, iets waaraan nu maar eens een eind dient te komen" zou 'n nieuwe wet nodig zijn. Het verst van alle sprekers ging de heer Gortzak (CPN) Algehele afschaffing van de omzetbelasting was zijn leus. „Die 1200 millioen hebben we niet nodig, als we met de dwaasheid van de geweldige defensie uitgaven zouden ophouden," zei hij. Deze spreker stelde de vraag of de regering bij haar schatting wel rekening had gehouden met de prijsstijgingen, hetgeen zijns inziens niet het geval was geweest. Daarom kon het ontwerp, nu de prijzen voortdurend gestegen zijn, allerlei tot verlaging strek kende wijzigingen ondergaan, zonder dat de De hoge gemeente-ambtenaar en ik zet ten ons op het terras van een établissement op de Grote Markt om belangrijke dingen te bespreken, en om in de pauzes daartus sen de zonsverduistering bij te wonen. Het is voor iedereen, die belangrijke dingen te bespreken heeft, zeer aanbevelenswaardig om dat bij voorkeur tijdens een zonsver duistering te doen omdat men dan een juiste kijk krijgt op de betrekkelijke waar de van belangrijke dingen. Nadat wij samen onze overredingskracht hadden verbruikt tegen een eenvoudige dame-met-hondje om haar ervan te over tuigen dat, ondanks de bewolking, de zons verduistering in geen geval zou plaats heb ben in de tent, die op de Grote Markt staat opgeslagen en nadat wij haar hadden ingelicht over het feit, dat in die tent enkel de gemotoriseerde maliënkolder van wijlen Hitier wordt getoond (waarmee deze heer tussen zijn fronten heen en weer placht te rijden, totdat de afstand tussen deze fronten de moeite van het rijden niet meer waard was) begonnen wij over de belang rijke aangelegenheid. Intussen schoven de wolken vaneen bij ruime tussenpozen, zo dat het hemelverschijnsel duidelijk was waar te nemen; wij bezigden een foto- negatiefje, dat de kellner ons bezorgd had uit zijn particuliere verzameling, om onze ogen te beschermen. Naast ons zaten bui tenlandse touristen vol verbazing naar de schone Hollandse lucht te staren door zonnebrillen. „Holland staat vanouds bekend om zijn prima zonsverduisteringen", hoorden wij de kellner met grote voldoening tegen hen zeggen. „Ze is nog mooi rond", zei de ambtenaar, glurend door het foto-negatief je. Hij be doelde de zon, en niet het aardige nega tieve meisje, dat op 's kellners fotobegin- seltje stond geprent. „Er zijn een heel stelsk Nederlandersk naar Svedensk om de zonsk te beloere- nensk", vertelde de kellner tegen de bui tenlanders, die Zweden bleken te zijn. Deze arme mensen konden een trek van teleur stelling niet verhelen, toen zij verder ver namen dat het in hun vaderland allemaal veel erger en donkerder en totaler zou zijn. „Maar hier ziet u het veel beter", troost te de kellner. „Ais het helegaar donkersk wordt, zie je niksk". Geen wonder, dat deze diplomaat-ober zo'n aardig meisje heeft, volgens het negatief. Hij verdient het. „Er is al een behoorlijk stuk af", zei de ambtenaar ontechnisch. Er was namelijk helemaal geen stuk af, maar het was de schijf van de maan, die door haar enfin.dat is allemaal bekend. De eigenaar van het établissement kwam stralend naar buiten en vroeg handenwrij vend aan al zijn gasten hoe zij het schouw spel vonden alsof hij zelf de zonsver duistering met eigen hand en kapitaal had bewerkstelligd. Maar hoe dan ook, wij vonden het spannend, allemaal. De zon werd een sinaasappel, een sinaas appelschijfje, een banaan, een maansikkel, een banaan, een sinaasappelschijfje, een sinaasappel en tenslotte weer een zon. „Ziezo", zei ik, en stond op in de nieuwe middag. Maar de ambtenaar niet. „Ik blijf nog even zitten, want je kan nooit weten", zei hij, tersluiks naar de zon loerend. Toen ik het bordes afging, was hij bezig tegen een opgewonden grijze heer te be togen, dat de zonsverduistering werkelijk helemaal niets met het ffn.indement te maken had. Officieel is in Amman meegedeeld, dat zich gisteravond in Jeruzalem een vuur gevecht heeft ontwikkeld tussen Israëliërs en Jordaniërs. Aan Israëlische zijde zou den een dode en verscheidene gewonden zijn gevallen. Toen het gevecht aanhield, heeft de staf chef van de UNO in Palestina, generaal Bennike, de premiers van Israel en Jorda nië telegrafisch verzocht het vuren onmid dellijk te doen staken, zo meldt de Israëli sche radio. Toen om 7 uur langs het front van tien kilometer werd geschoten, beval het UNO- hoofdkwartier voor toezicht op het bestand een staking van het vuren, aldus een tele fonisch bericht uit de stad. Pas tegen acht uur werd het vuren gestaakt. Van niet-officiële zijde verluidt, dat be halve geweren en machinegeweren ook mortieren en handgranaten werden ge bruikt. In sommige delen van de stad viel het licht uit In een Israëlisch bericht wordt gezegd dat het vuren uit de Arabische sector van de stad begonnen is, terwijl van officiële Jordaanse zijde is verklaard, dat de Is raëliërs begonnen zijn. In een officieel Israëlisch communiqué wordt gezegd dat, voor zover bekend, acht Israëliërs zijn gewond. Volgens dit com muniqué is uitsluitend door Jordaniërs ge schoten. Hun vuur was door de Israëlische strijdkx-achtên niet beantwoord. In Tel Aviv heeft men geen verklaring voor hét gebeurde. Reeds maandenlang heeft in Jeruzalem 's avonds een gespan nen atmosfeer geheerst. Nog een incident Een woordvoerder van het Syrische leger heeft meegedeeld, dat een Israëlisch vaar tuig geschoten heeft op een post van het Syrische leger op de Oostelijke oever van het Tiberiasmeer. De Syriërs hadden daarop de boot in brand geschoten. ADVERTENTIE BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD B0LSTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 FALCON GAB. JASSEN 89.50 totaalopbrengst beneden 1200 millioen daalt. Aan het slot van de middag brak de heer P e s c h a r (P. v. d. A.) 'n lans ten behoeve van ziekenhuizen, wat de daaraan te ver richten leveringen betreft, verder voor algehele vrijstelling ten aanzien van boeken en schouwburgvoorstellingen en voor het vrijstellen van de belasting op goederen en diensten, die beogen menselijk lijden te verzachten.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11