„Verbetering welvaartspositie der werknemers aan de orde Opvallend lekker.... u Deense vier zonder stuurman verslaat Laga met een lengte Verhoging der pensioenen van „oud-gepen sionneerden Voorzitter van C.N.V. Gestegen indexcijfers gezinsverbruik toont: nog consumptiebeperking Utrechtenaren in lange rij voor receptie Henley Royal Regatta Rus Tjukalow bleef ver bij Vlassic achter Zij gaat volgens vele Tweede- Kamerleden niet ver genoeg DONDERDAG 1 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Burgerlijke Stand van Haarlem Zender Hilversum I was even uit de aether Afscheid M. A. Reinalda Honderden doden bij watersnood in Noord- Mexico Ambonezen hielden betoging op Binnenhof Geheimzinnig escorte voor Brits vliegtuig EN DAT VOOR,* KNVB stuurt telegram aan raad Hengelo Successen van Russen bij strijd om wereldtitels gymnastiek in Rome Wereldkampioenschappen kano met 21 landenploegen Waterpoloprogramma Gymnastiek Gymnastiekdemonstraties in Zandvoort Biljarten Om de Nobels-heker Sport in 't kort „Als werknemersvakvereniging: worden wij thans geplaatst voor een problematiek waarnaar wij jarenlang reikhalzend hebben uitgezien: Het gesprek over een rechtvaar dige verdeling van de armoede gaat over in het gesprek over de verdeling van de welvaart," zo sprak de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer M. Ruppert, Woensdag op de eerste dag van de 27ste algemene vergadering van het C.N.V. „U hebt wel begrepen, dat de situatie van het ogenblik inhoudt, dat de verbetering van de welvaartspositie van onze werknemers aan de orde is, ook geheel los van de prijsindexcijfers van het gezins- verbruik." Hoewel voor de eerste helft van het jaar 1954 uiteraard nog geen volledige en defi nitieve cijfers ter beschikking staan, schijnt volgens de heer Ruppert toch de indruk gewettigd, dat de gelukkige ontwikkeling van 1953 zich nog steeds voortzet. De in her begin van dit jaar gerealiseerde loonsver hoging blijkt deze ontwikkelyig niet te ver storen. De huidige toestand van wat men met een vreselijk woord noemt „arbeids markt", waar de algemene vraag het aan bod zelfs,overtreft, spreekt duidelijke taal. Sprekende over deze ontwikkeling zeide de C.N.V.-voorzitter: „Wij hebben in 1951 loyaal en royaal stappen terug gedaan. Wij hebben dat gedaan cm later beter te sprin gen. Welnu, het ogenblik voor de sprong is naar ons gevoelen gekomen. Ik ben ge rechtigd u mede te delen, dat verbondsbe- stuur en verbondsraad te dezer zake niet alleen op hun hoede, maar reeds aan het werk zijn." Een tweede factor, die noopt tot het opnieuw critisch beschouwen van het loon peil in Nederland, is volgens de spreker, de ontwikkeling van het prijsindexcijfer voor het gezinsgebruik. De stijging van dit indexcijfer per 15 Mei tot 126, kan zijns inziens niet zon der consequenties blijven. En dat is, dat op de basis van 5 procent loons verhoging van 1 Januari alléén dan sprake is van een opheffing van wat met een ongelukkige uitdrukking wordt genoemd „consumptiebeperking" in dien dit indexcijfer blijft beneden 123. Het verbondsbestuur van het C.N.V. heeft dan ook in samenwerking met de verbondsraad het initiatief genomen om te bevoegder plaatse deze zaak aan de orde te stellen. Het moest de heer Ruppert van het hart, dat de prijsbeweging in het binnenland een grote starheid vertoont, voor wat betreft de neerwaartse ontwikkeling. „In weerwil van lage importprijzen en groter arbeidsproduc tiviteit, hebben wij aanvankelijk een sta biel en nu recentelijk een stijgend binnen lands prijspeil gezien. Het uitvoerprijspeil daalde echter wel en het kón dalen zonder de rentabiliteit van de desbetreffende on dernemingen aan te tasten. Ik kan mij niet onttrekken aan de indruk dat de verstar ring voor een belangrijk deel samenhangt met een structurele ontwikkeling van de markt. De kartellering doet zich voor op een schaal als nooit te voren. Onze ogen zijn open voor de gunstige aspecten van het kartelverschijnsel, maar deze bestaan zeker niet in een verstarring of een regel matige verhoging van het prijspeil. Ver scherping van het kartelbeleid lijkt in ver band daarmede dan ook bepaald geboden", aldus de heer Ruppert. Betreffende het systeem van loonvorming zeide hij, dat een rechtvaardige verdeling van de welvaart een andere methodiek eist dan de nog steeds centraal door de over heid beheerste loonpolitiek, daterende uit een tijd van armoede. Hij wilde de ver dediging van een voortzetting van deze uit de tijd zijnde politiek overlaten aan „de zich progressief noemende conservatieven." De Christelijke vakbeweging is, naar hij zeide, niet bereid aan een ongewijzigde voortzet ting van deze politiek mee te werken. In een systeem van door het georganiseerde bedrijfsleven gecoördineerde loonpolitiek kunnen naar zijn mening ongemotiveerde verschillen worden voorkomen, maar kan tegelijk een sociaal en economisch gezonde samenhang tussen loonpeil en economische situatie in bedrijfstak en ondex-neming worden verkregen. HAARLEM, 30 Juni 1954 ONDERTROUWD. 30 Juni, H Hendriks en C. A. G. Kaijk; J. G. Kaijk en F. P. Janssen; C. G. van Leeuwen en A. van Kampen; G. Koelemi.i en C. J. van der Vliet; H. Houssart en C. de Vries; P. J. Keijzer en E. C. Voete link; J. Durge en A. van Veenendaal; H. J. Kuijper en C. P. Geerlings; P. J. van der Hoorn en M. M. van der Putten; S. de Vries en T. Beer; J. W. Bergman en A. Chr. Span- heim; U. Smid en A. A. Annema; J. Faber en B. J. Steeman; G. W. Stals en J. A. de Vos; A. Bosveld en C W. Abdala; L. M. Mutsaers en M. J. Hessling; B. de Lang en Chr. Toon; H. J. Pekel en J. F. Geutskens; B. Th, van Norden en K. E. Kuipers; C, Barmentlo en G. van der Heijden: J. Montagne en J. C. van der Meulen; J. D. Moraal en M. A. Schrijnemae- kers; M. J. Verkruisen en J. van Hengel; H. I. Steeman en Y. Duursma; G. Plomp en J. C. A, van de£ Linden; B A. Honterman en R. Kwak; J. Kuperus en B. Strijkert: A. Krol en L. J. Harder; C. J. van Bakkum en J. M. Bee- nen; G J. M. Maes en J. Bandstra; A. J. den Heijer en A. W. Muller; G. Jonkhof en J. Sparreboom; J. Poen en G. L. M. de Ree. GEHUWD: 30 Juni. J. G. Damave en M. C. Th. van der Kamp; W. H. Otto en H. Prins; J. B. P. Spierings en A. J. Vosse; A. P, van Bruggen en E. Geldman; J. Ouwens en A. Moes; Th. C. Nelissen en A. de Vendt; J. M. Bom en H. Schalk; J. de Boer en C. M. J. van Emmerik; C. van der Veldt en M. P. van Weel; A. Q. van Zon en J. M. J. Verheijde; J. E. van Zetten en H. M. van Roode; A. G. Dirks en C. M. Verhappen; J. W. H. Keevei en F. J, Knaap. BEVALLEN van een z o o n: 28 Juni, M. van OostenBoogaard; 29 Juni. W. Verburg— Klönne; H. J GerdingStil; M, J. Cobelens— Boekei; 30 Juni. J. Bankenvan der Heijde; E. Terpstravan Veldhuizen. BEVALLEN van een dochter: 29 Juni. J. M .Hoekstra—Mulder; G. van der Weg—de Graaf; J. Huijser—Koezen; J. P. Wessels— van Item; J. Frankfort—de Bruijn; A. van den BosVle^hert; A. M. P. CalvelageRolvers; 30 Juni, G. G. Verkuijlvan Wijk; W. van der Polvan der Walle. OVERLEDEN: 29 Juni, H. S. P. Vogelzang- Doeleman, 65 j„ Grote Houtstraat; P. W. Lip- pits. 45 j., Zijlweg. Het mandement Sprekende over het mandement van de K.K. bisschoppen maakte de heer Ruppert de opmerking: „Wij hebben geen bisschop pen, die aan onze kant staan, maar wij hebben des te meer geestelijke leidslieden, die ons ook willen verleiden tot een com promis met de geest des tijds." „Wij protestanten hebben een geheel andere opvatting over het gezag van de opzieners der gemeente dan de Rooms- Kathokeken Voorts wordt in onze kring verschillend gedacht over censuur, zowel over de stille als over de publieke censuur. En tenslotte staat vast dat wij als Christe lijke vakbeweging geen oordeel hebben en kunnen hebben over de wenselijkheid van kerkelijke maatregelen of men dit nu sancties, ban of censuur noemt bij het niet opvolgen van kerkelijke adviezen." Het advies zelve leek de spreker wel juist. „Als ik er critiek op zou hebben, dan zou dat zijn, dat er nog andere en mijns inziens sterkere motieven zijn voor het af raden van het lidmaatschap der socialisti sche vakbeweging." De zender Hilversum I is vanmorgen om enkele minuten voor tien uitgevallen en bijna een kwartier niet in de aether ge weest. De oorzaak van het uitvallen was een technische storing, (een defect aan een condensator in de eindtrap van de zender). Nadat het defecte onderdeel was ver vangen, kon de om 9.56 uitgevallen zender om 10.10 uur in bedrijf worden gesteld en werden de uitzendingen van Hilversum I hervat. Als laatste in dé reeks van officiële af- scheidsplechtigheden van de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, is vandaag in het middaguur een lunch gehouden in Hötel des Pays Bas. Namens een uit de burgerij van het gewest gevormd comité bood hier ir. F. Q. den Hollander de scheidende Com missaris een chèque in couvert aan, be stemd voor een vacantiereis. Ook werd het woord gevoerd door de voorzitter van de Kamer van Koophandel, jhr. L. Huyde- coper van Nigtevecht, die zich in het bij zonder tot mevrouw Reinalda richtte. Des morgens hadden de Commissaris en zijn echtgenote een receptie gehouden voor dë Utrechtse bevolking. Het was in de ontvangstsalons, die ditmaal in het Provin ciehuis waren ingericht, enorm druk. Een zeer lange file van belangstellenden slin gerde zich urenlang door de gangen en op de trap. Het scheidende echtpaar werd in vriendelijke woorden door velen dank ge zégd voor wat het had verricht ten bate der Stichtse bevolking en de beste wensen voor de toekomst werden daarbij gevoegd, talrijke kleine geschenken werden als even zovele meer tastbare bewijzen van erken telijkheid door verschillende bezoekers aangeboden. Voor zover bekend, zijn er tengevolge van de overstromingen in het Amerikaans- Mexicaanse grensgebied reeds honderden personen verdronken. De waterstand in de Rio Grande was Woensdag hoger dan ooit tevoren werd gemeten. De stad Laredo werd geïsoleerd en door twee kreken verdeeld. In totaal hebben ongeveer 1500 personen in deze stad hun woningen ontruimd. De plaatsen Jimenez, Piedras Negras en Ciudad Acuna zijn reeds ondergelopen. Meer dan 60.000 mensen zijn dakloos. De materiële schade is zeer groot. Tijdens Unie-overleg ADVERTENTIE De Nederlands-Indonesische Uniebespre kingen in de Lairessezaal aan het Binnen hof in Den Haag waren vanmorgen net begonnen toen zich op het Binnenhof een 200-tal Ambonese mannen en vrouwen verzamelden, die in groepjes voor de ge bouwen van de Eerste en Tweede Kamer bleven staan. Dr. Nikujuluw en ir. Manusama hebben in een schrijven aan dr. Drees voorge steld, dezer dagen voor de kortst moge lijke tijd onder auspiciën van de UNO een conferentie te beleggen tussen Nederland. Indonesië en de Republiek Zuid-Molukken. Daarin worden Indonesië en de Republiek Zuid-Molukken de opvolgers genoemd van de Verenigde Staten van Indonesië. Om half twee stelden de Ambonezen, wier aantal intussen was aangegroeid tot meer dan 300, zich met militaire com mando's op in een lange colonne. Een aan tal spandoeken werd getoond met slag zinnen als: „Wij zijn geen Indonesiërs, maar Zuid-Molukkers" en „Uniebespre kingen zonder ons zijn voor ons niet gel dig". Een Ambonees fluitorkest speelde Zuid-Molukse liederen. Op verzoek van de politie werden na enkele minuten de spandoeken weer opgeborgen. Het doel dezer demonstratie bleek te zijn het aanbieden van een petitie door de „Vertegenwoordigende Raad van de Zuid- Molukken" namens de Ambonezen in Nederland, aan de minister zonder porte feuille, mr. J. M. A. H. Luns. Piloot Howard van de Britse luchtvaart maatschappij B.O.A.C., die reeds 265 maal over de Atlantische Oceaan is gevlogen, heeft Woensdag hij aankomst in New York verklaard, dat zijn „stratocruiser" op 270 kilometer van Goose Bay op New Found- land gedurende 18 minuten geëscorteerd is door „vreemde vliegende machines", die op een afstand van verscheidene kilo meters met eenzelfde snelheid als zijn toe stel vlogen. Alle elf bemannningsleden van het Britse toestel en de 51 passagiers, die aan boord waren, hebben het vreemde escorte waar genomen, dat bestond uit een groot toe stel, dat gedurig van vorm scheen te ver anderen, en zes kleinere. Er wordt een onderzoek naar het vreem de verschijnsel ingesteld. Naar Reuter nog meldt waren de ge heimzinnige machines plotseling verdwe nen toen een Amerikaanse straaljager na derde, die was opgestegen, nadat de piloot aan het station Goose Bay bericht over zijn waarnemingen had gezonden. Later was nog een tweede straaljager opgeste gen om naar de vreemde toestellen te zoeken, doch ook dit vliegtuig moest on- verrichterzake naar zijn basis terugkeren. Woensdag is het contract ondertekend voor de bouw van het nieuwe Hospitaal kerkschip „De Hoop". Tegelijkertijd overhandigde de voorzitter van de Nederlandse Vereniging ten behoeve van Zeelieden van elke nationaliteit aan de heer J. Vis, directeur van de Zaanlandse Scheepsbouwmij. te Zaandam, waar het nieuwe hospitaalkerkschip zal worden gebouwd, een chèque van f141.600. Foto: de onder tekening van het contract van links naar rechts: de heer Boissevain, bestuurslid van de Nederlandse Vereniging Hospitaalkerkschip „De Hoop"; de heer Van Hall, voorzitter van de Vereniging; staande de heer Suermondt, administrateur vaii de Vereniging; zittend de heer J. Vis, directeur van de werf. 3^ lr9ini Vitg^a Volkomen zacht van smaak! (Van een medewerker) Gisteren zijn op de Theems de roeiwedstrijden van de Henley Royal Regatta 1954 begonnen met een vijf minuten programma en zesenvijftig te verroeien races. Het eerste nummer bracht een wedstrijd, voor de Ladies Challenge Plate tussen Clare College en Kings College van Cambridge. De Ladies Challenge Plate is een nummer van achten voor studenten. Vele tienduizenden toeschouwers, waaronder het vrou welijke publiek in de meest elegante kledingbevolkten de tribunes van Stewards en General Enclosure, terwijl aan de andere kant van de baan in de oude Phyllis Court Club de luie stoelen zich ook in een grote belangstelling mochten verheugen. Het programma verliep rustig en op de seconde volgens het schema. De gehele roeidag met verschillende spannende races bracht slechts drie wedstrijden, waarin groots roeien was te zien. Namelijk de strijd in de vieren zonder stuurman: Krylia tegen Thames Rowing Club, Ko- benhavn Rod Club tegen Laga en in het Diamond Sculls nummer de strijd tussen de Joegoslaaf Vlassic en de Rus Tjukalov. Laga heeft goed en hard geroeid. En het is zeker jammer dat al dadelijk in de eer ste heat tegen de zeer goede Deense vier werd geloot. Jammer, omdat één lengte verschil de Nederlanders nu al direct aan de kant zette, terwijl zij zonder twijfel tot de drie sterkste vieren van het tournooi behoren. Snelle start Om pi-ecies half vier viel het startcom- 'mando en ging de Laga-vier hard van start. De boot voer zeer fraai en na tien slagen hadden de Nederlanders (Maier, Sesink Clee, Op den Velde en De Voogt) al een taflengte voorsprong op de in het zelfde tempo (38 slagen) roeiende Denen. Na het passeren van Temple Island, dat is ongeveer 250 meter van de start, loef den de Denen in het open gedeelte met iets meer stroom tegen en voeren met stuur boord op de baan. Laga's voorsprong werd daardoor één lengte. De Denen herstelden zich daarna echter op zeer fraaie wijze. Zij verloren het hoofd geen moment en namen nadat zij weer in de baan waren een baantempo van 37. dat zij ïxiet meer loslieten. Zeer gemakkelijk bij elke in zet het roertje uit het water tillend en in een luchtig rhythme roeiend trokken zij ten aanval. Laga gaf echter voorlopig geen krimp en passeerde de barrier in de snelle tijd van 2 min. 8 sec. Vawley, dat is de helft van de baan, dus ongeveer 1055 me ter, passeerde Laga nog steeds aan de kop in een tijd, die vijf seconden sneller was dan die van de Russen, in de voorgaande heat. Gepasseerd De Laga-ploeg zat nog steeds prachtig bij elkaar. Al werd het sturen door een wat optrekkend stuurboord wat onzeker. Plotseling echter gebeurde het. De Laga- roeier verloren even hun zekerheid door de nog steeds tempo 37 roeiende, langzaam inlopende Denen. De gelijkheid en de dash verdwenen en de Denen schoten er in een hoog baantempo voorbij. De inzinking duurde helaas te lang. Na de mijl met nog 500 meter voor de boeg heroverde Laga zijn fraaie vorm en trok hard ten aanval. Het tempo ging omhoog van het wat te lage 32 slagen tot 35 a 36 slagen. Ondanks een scherpe laat ste driehonderd meter kon het fel strijden de Laga echter niet verhinderen dat de Denen verdiend met een lengte verschil als eersten door de finish gingen in een tijd, die zeven seconden sneller was dan die van de Russische vier zonder stuurman. Russen wonnen In de andere heat van de Stewards Chal lenge Cup wonnen de Russen van de Tha- 11 Verschenen is het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Twee de Kamer over het wetsontwerp tot nadere verhoging van pensioenen met een toeslag, dat zal leiden tot een verbetering in de po sitie van vele zogenaamde oud-gepension- neerden, wier pensioenen, ook na de daarop reeds vroeger gegeven toeslagen, als ge volg van de gestegen kosten van levenson derhoud ontoereikend zijn geworden. Vele leden blijken van mening te zijn dat het woord „aanpassingstoeslag" waarmee de nieuwe verhoging wordt aangeduid, niet overeenstemt met de werkelijkheid. Naar het. oordeel van deze leden zou de aanpas sing toch zo ver dienen te gaan, dat de koopwaarde van de oude pensioenen zou worden aangepast aan de huidige koop kracht van het geld. Dat zal niet het geval zijn, indien een gedeelte van de spanning tussen het pensioen en de gestegen kosten van het levensondei'houd voor rekening van de gepensionneerde wordt gelaten. Ook vele andere leden vragen, waarom de regering geen volledige aanpassing heeft voorgesteld. Zij zijn van mening dat bij de komende herziening van de pensioen wetgeving moet worden uitgegaan van het beginsel, dat de koopkracht van het toege kende pensioen dient 'te worden aangepast aan de wijzigingen in de economische si tuatie. Deze leden betwijfelen, of met de in het wetsontwerp vastgestelde percentages een voldoende en een voor alle groepen evenredige aanpassing zal worden bereikt. Zij denken daarbij in het bijzonder aan die groepen bij wie de in het verleden toegepas te salarisverlagingen de pensioengrondslag, sterker dan bij andere groepen het geval is, hebben gedrukt. Een volkomen billijke regeling zou vol gens deze leden slechts te verwezenlijken zijn waneer tot individuele aanpassing van de pensioenen zou worden overgegaan. Dat in het ontwerp de invloed van de herwaardering der functies of groepen van functies bij de vaststelling van de toeslag percentages in beginsel buiten beschouwing is gelaten, wordt door zeer vele leden be treurd. Dit is onder meer zeer nadelig voor de onderwijzers, die vóór 1946 zijn gepen- sionneerd. Deze leden zijn teleurgesteld over de mededeling der regering, dat ha rerzijds geen voorstellen tot bijzondere voorzieningen voor die groepen, die naar verhouding iets te weinig of iets te veel ontvangen, mogen worden verwacht. Vele leden vragen, of op korte termijn voorstellen van de regering zijn te ver wachten ten aanzien van de kerkelijke pen sioenen. Algemeen dringt men er tenslotte op aan, dat aan de nieuwe regeling terxigwer- kende kracht zal worden verleend tot 1 Januari 1953. De oud-gepensionneerden ver keren reeds zo lang in moeilijkheden, ter wijl er in 1953 te hunnen opzichte niets kon worden gedaan, ofschoon zij gehoopt en verwacht hadden in dat jaar geholpen te zullen worden, dat het alleszins redelijk is de regeling op 1 Januari 1953 te doen in gaan. mes Rowing Club. Zij namen direct na de start de leiding en kwamen tot drieën halve lengte voor, doch stuurden toen ook in de palen. Wel een bewijs hoe moeilijk het sturen op deze smalle rechte baan wel is. Zij werkten zich echter ook snel los en kwamen met anderhalve lengte voorsprong binnen in een tijd van 7 min. 35 seconden. De verrassing van de dag was ongetwij feld de nederlaag, die de Russische Olym pisch kampioen Tjukalov van het Joego slavische roeitalent Vlassic in een geleende boot van Leander te slikken kreeg. Onder een klaterend applaus van de ongeveer veertigduizend toeschouwers gaf Vlassic acht tot tien lengten voorliggend nog een eindspurtje van 39 slagen te zien alsof hij een luchtig pleziertochtje maakte. Wat een feeling vertoonde deze Joegoslaaf Geen hoog peil De vele overige nummers gaven stellig geen roeien boven het peil van de Neder landse A- of B-klasse te zien. De Amerika nen roeiden in één van deze nummers met jonge acht en moesten het veld voor de En gelsen ruimen. - a Vandaag komen Van Mesdag en de double scull van Het Spaarne/Willem 3 aan de start. Wij verwachten een overwin ning van Van Mesdag en een harde race van de twee sterkste double sculls, name lijk de Nederlandse boot tegen de Zwit- serse Europese kampioenen uit Zürich. Verzoek Veldwijk niet aan beroepsclub te verhuren Naar aanleiding van het besluit van de gemeente Hengelo om het stadion Veldwijk aan de beroepsvoetbalclub Hengelo te ver huren, heeft het bestuur van de K.N.V.B. het volgende telegram aan het gemeente bestuur gezonden: „Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond verzoekt uw raad eer biedig Veldwijk niet teverhuren aan be roepsvoetbalclub Hengelo omdat Hengelose Voetbalverenigingen Achilles en Golto daardoor in moeilijkheden komen. Voorts omdat in oprichting zijnde Nederlandse Be roepsvoetbalbond wilde brganisatie is bui ten nationaal en inteimationaal georgani seerd voetbalverband. Zijn spelerscontract is op vele punten nietig volgens Burgerlijk Wetboek. Loon zijner voetbalwerknemers niet gegarandeerd. Stichting Beroepsvc et- balclub Dén Haag heeft per advertentie Haagse Courant 28 Juni medegedeeld dat zij haar werkzaamheden heeft gestaakt. Ge meenten Amsterdam, Rotterdam, Nijmegen weigeren terreinen af te staan. Verhuur van uw gemeentelijk stadion aan beroeps voetbalclub Hengelo zou in flagrante strijd zijn met telefonische toezegging van 17 April 1954 van directeur van Veldwijk". Betreffende de laatste regels van het tele gram vernemen wij van de zijde van de K. N V. B., dat op 17 April de directeur van het stadion Veldwijk, de heer J. Kamminga, dé K.N.V.B. telefonisch heeft medegedeeld dat er niet aan gedacht werd het stadion ooit aan de beroepsvoetbalbond te verhu ren. Het grootste aantal titels in het tournooi om de wereldkampioenschappen gymnastiek heren is in Rome ten deel gevallen aan Rus land. De eindklassementen luiden: Algemeen persoonlijk klassement: 1. ex aequo Valentino Mouratov en Viktor Tsjoe- karine 'beiden Rusland) ieder 115.45 pun ten: 3. Grant Chaquinian (Rusl.) 114.60 pnt. Algemeen landenklassement: 1. Rusland 687.25 pnt.; 2. Japan 673.30 pnt.; 3. Zwitser land 671.55 pnt. Rek: 1. Mouratov (Rusl.) 19.70 pnt.; 2. Bantz (Did.) 19.40 pnt.; 3. Chakhlino (Rusl.) 19.40 pnt. Brug: 1. Tsjoe- karine (Rusl.) 19.60 pnt.; 2. Stadler (Zwits.) 19.55 pnt.: 3. Takemoto (Japan) 19.40 pnt. Paardspringen: 1. Sotornik (Tsj.Sl.) 19.25 pnt.; 2. Bantz (Did.) 19.20 pnt.; 3. Weis- mischkirch (Lux.) 19.10 pnt. Vrije oefe ningen: 1. ex aequo Mouratov (Rusl.) en Takemoto (Japan) ieder 19.25 pnt., 3. Tho- resson (Zweden) 19.20 pnt. Paardvoltige: 1. Chaguinian (Rusl.) 19.30 pnt.; 2. Stadler (Zwits.) 19.25 pnt.; 3. Tchoukarine (Rusl.) 19.20 pnt. Ringen: 1. Azarian (Rusl.) 19.70 pnt.; 2. Korolkov (Rusl.) 19.55 pnt.; 3. Mou ratov (Rusl.) 19.50 pnt. Ook bij de dames werd Rusland kam pioen. Het officiële landenklassement luidt: 1. Rusland 524.31 punten; 2. Hongarije 518.20 punten; 3. Tsjechoslowakije 551.75 punten; 4. Roemenie 498.51 punten; 5. Italië 495.77 punten; 6. Polen 495.66 punten; 7. Bulgarije 493.49 punten; 8. Zweden 491.21 punten: 9. Frankrijk 490.36 punten; 10. Duitsland 486.56 punten; 11. Joegoslavië 485.44 punten; 12. Oostenrijk 453.79 punten; 13. België 430.71 punten; 14. Saarland 407.24 punten; 15. Luxemburg 378.56 punten. De Franse Kanoband heeft bekend ge maakt dat 21 landen hebben ingeschreven voor de wereldkampioenschappen kano en kajak, die van 24 tot 26 Juli in Macon in Frankfijk gehouden zullen' worden. De kampioenschappen omvatten vijftien nummers, voor dames en heren tezamen. Nederland heeft ingeschreven voor elf num mers. De andere deelnemers zijn: West- Duitsland, Finland, Hongarije, Zweden, Tsje choslowakije, Rusland en Joegoslavë (allen 15 nummers). Frankrijk (14 nummers), Oostenrijk, Denemarken en Engeland (13 nummers). Zwitserland (11 nummers), het Saargebied (9 nummers), Noorwegen (7 nummers), Oost-Duitsland, België, Spanje en Luxemburg (6 nummers), Italië (5 num mers), Roemenië (4 nummers). Het programma van de voor de week van 4 tot en met 10 Juli vastgestelde waterpolo- comnetitiewedstniden luidt: Maandag 5 Juli: dames reserve tweede klasse: DWT 3Nereus 2 Heren, tweede klasse: VZV 1DWR 1; D 1Neptunus 1. Dii^dag 6 Juli: dames, tweede klasse: Haarlem 1DWT 1. Reserve tweede klasse: ZIAN 2—HVGB 2. Derfde klasse: ZAR 1— VZV 1. Heren, hoofdklasse: Haarlem 1 Meeuwen 1. Reserve tweede klasse: Haarlem 3—DAW 2; Pinguins 2—HPC 3. Woensdag 7 Juli: dames, reserve tweede klasse: Meeuwen 3DWR 2. Heren, reserve eerste klasse: DWR 2Haarlem 2; HPC 2 Meeuwen 2. Tweede klasse: DWR 1DJK 1. Donderdag 8 Juli: heren, eerste klasse: HPC 1HVGB 1. Reserve rtveede klasse: LZC 2—HVGB 3. Reserve derde klasse: Het IJ 3—HVGB 5; VZV 2—Kroosduikers 2. Vrijdag 9 Juli: dames, tweede klasse: HVGB 1ADZ 1 Reserve tweede klasse: HVGB 2—HZPC 2. Heren, reserve hoofd klasse: HVGB 2ZIAN 2. Reserve eerste klasse: Meeuwen 2HPC 2. Tweede klasse: Dolfijn 1—DWT 1; Neptunus 1—VZV 1. Re serve derde klasse: Meeuwen 3HVGB 4; HPC 4—AZ '70 3. Voor de competitie Kring Haarlerrt zijn vastgesteld: Dinsdag 6 Juli: dames, eerste klasse: VZV 2HZV 1. Heren tweede klasse: VZV 4 HVGB 6. Woensdag 7 Juli: dames, eerste klasse: DWR 3—Haarlem 2. Donderdag 8 Juli: heren, eerste klasse: VZV 3—HZV 1. Zaterdag 10 Juli: dames, eerste klasse: DWT 4—VZV 2. Heren, eerste klasse: DWT 3—DWR 3. Heren, tweede klasse HVGB 6— VZV 4. Als onderdeel van de jubileumviering van het 50-jarige OSS wordt Zondag door do Kennemer Turnkring in Zandvoort een gym- nastiekdemonstratie gehouden, waaraan ook verenigingswedstrijden zijn verbonden. 's Morgens zullen van 9 uur tot 12 uur in het sportpark de wedstrijden worden gehou den, waarvoor 40 groepen zijn aangemeld uit verenigingen uit Haarlem, Heemstede, Santpoort en natuurlijk ook OSS. Een grote verscheidenheid van wedstrij den is samengesteld, zodat er voor de ver enigingen voldoende keus was om met grote aantallen gymnasten in te schrijven. Zo zullen er wedstrijden zijn in gereedschaps oefeningen. evenwichtsbalk, klassikaalbrug met ongelijk gestelde leggers, lange mat, vrije oefeningen met wederzijdse ondersteu ning. kastspringen, individuele vrije oefe ningen en hoogbrug. Verder moeten alle damesgroepen, die 's middags willen deel nemen aan de uitvoering, verplicht deel nemen aan een wedstrijd met als verplichte oefening, die, welke, door het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond is gede monstreerd tijdens de Olympische Dag. Voor de meisjesgroepen geldt het zelfde voorschrift ten aanzien van het deelnemen aan de reidans, die ook 's middags gede monstreerd zal worden en waarvoor de meis jes als meisje of jongen gekleed moeten zijn. De middagdemonsti-atie vangt aan met een massale optocht door een gedeelte van Zandvoort en zal vvoi'den opgeluisterd door drie trommelcorpsen. Verder volgt dan in het Sportpark de demonstratie van de reidans van de meisjes, de oefening van de Olympische dag door de dames, optreden van hoogstgeplaatste ver enigingen van de ochtendwedstrijden in een ere-nummer en ringenzwaaien door het keurcorps-dames van de Kennemer Turn kring onder leiding van de heren R. Bloem en H. D. de Kruif. Onder leiding van de B C. „Hof van Hol land" werden gisteravond de nederlaagwed- strijden om de Nobels-Beker" voortgezet met het le team van de B.V. „Het Noorden", uit Haarlem. De resultaten waren: v. Dijke 40 40 22 7 1.81 2 Riemens75 48 22 9 2.18 0 Philippo 250 131 23 29 5.69 0 Karman 250 250 23 36 10.86 2 Koer 50 50 23 18 2.17 2 Hoogeboom 40 22 23 3 0.95 0 Duinker85 41 25 9 1.64 0 Hoorn 80 80 25 17 3.20 2 Kraayer145 145 20 44 7.25 2 Handgraaf130 79 20 12 3 95 0 Koopmans50 37 29 6 1.27 0 v. Aken70 70 29 12 2.41 2 Voorlopige stand: 6—6. LUITEN NEGENTIENDE SPELER VOOR DE WEST. Luiten van het Utrechtse DOS is in plaats van Louer, die verhinderd is de reis mee te maken, aangewezen voor het bondsvoetbalelftal, dat 22 Juli van Schiphol zal vertrekken voor een tournée naar Cu rasao en Suriname.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13