Verzoek van kruideniers wijziging winkelsluiting afgewezen Lathyrusexpositie in Vleeshal drie dagen geurige verrukking Amsterdamse Beurs Heemstede Bloemendaal Zandvoort 12 Gezellige feestavond van clubhuis naast d'Appelaar Hartelijk afscheid van H. W. van der Giessen Collecte ten bate van validen D. Wieringa kwart eeuw bij de gemeente Mr. dr. Van Bruggen commandeur in de orde van Oranje Nassau B. en W. Haarlem ontvingen vijftien Joegoslaven ELKE DAG KOMEN ER. NIEUWE POMPEN 810.... Jaarvergadering HBC Maandagavond grote oefening van de B.B. Gemeenteraad van Hillegom Ontspanningsmiddag in Haags sanatorium Schaken aan het strand Prijsuitreiking hij schaakclub „De Uil" Veel gepraat, weinig wol op hyacintenkwekers- vergadering DONDERDAG 1 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vanmiddag: om twee uur heeft wethouder D. J. A. Geluk, In zijn kwaliteit van voorzitter van Haarlems Bloei in de Vleeshal de Nationale Lathyrustentoonstelling: geopend, die door de Nederlandse Lathyrus-vereniging in samenwerking met de afdeling Haarlem van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd georganiseerd. Vijftien inzenders, onder wie de Haarlemse Volkstuinen „Eigen tuin" en „Zonder werken niets" .brachten in de Vleeshal het puikje van hun lathyrus teelt bijeen, dat vanmorgen om elf uur door een jury onder voorzitterschap van de heer J. H. Kaufmann, voorzitter van de Stichting Amstelflora, beoordeeld werd voor de verdeling van de beschikbare prijzen. Behalve de wisselbeker, die ongeveer 25 jaar geleden loor de Haarlemmer wijlen de heer H. Carlée ter beschikking werd gesteld, heeft de jury ook nog medailles, door de Koningin en Prins Bernhard ter beschikking gesteld, en een prijs van het Haarlemse gemeentebestuur toe te kennen. De Vleeshal is onherkenbaar geworden. De al voor zovele gebeurtenissen geschikt gebleken ruimte, schijnt eerst nu haar ware bestemming gevonden te hebben. Want onder de sierlijk gestyleerde gewelven werd met opvallende bescheidenheid, die deze teerste en eenvoudigste der bloemen eigen is, een hof aangelegd die aan niets schijnt te herinneren, dan aan de droom die ge wellicht eens had en waarvan ge u moei lijk los kon maken. De gemeentelijke dienst van hout en plantsoenen trok tegen een der achterhoeken een hoge haag van bloeiende bougainville op, waardoor men zich nau welijks meer in het centrum van een pro vinciale hoofdstad zou wanen. En dan de geur, waarvan ge de ganse, rumoerige wereld vervuld zou willen zien, een geur die aan al de goede dingen van het leven herinnert en u lichtvoetig en een beetje duizelig van een onbestemd geluk maakt. Het is daarom jammer dat deze expositie niet langer dan drie dagen kan duren, want de schoonheid van de pastelkleurige lathy rus-vlinders schijnt gepaard te gaan aan kortstondigheid. Een zeeman en „zijn" lathyrus De lathyruscultuur is al oud, zij dateert van het einde der achttiende eeuw in En geland. In ons land heeft vooral de Haar lemmer H. Carlée zeer veel voor de ver spreiding van deze bloem gedaan. Vijfen veertig jaar geleden begon men in ons land met plantjes, die slechts twee bloemen op één steel droegen. Nu kent men soorten met vijf bloemen op één stengel. Op de Nederlandse veilingen wordt jaarlijks voor ongeveer een 3 millioen gulden aan lathy rus geveild. En dat is dan ook geen won der voor hen, die de bloemencultuur een groot en warm hart toedragen. Men zou, te oordelen naar de ielheid van deze bloem en naar soortnamen als Elizabeth Taylor, Mrs. C. Kay, Patricia Unwin, Mabel Gower en Joan Karbbé, van mening kunnen zijn dat de lathyrus de vrouw behoort. Maar wij kennen een heer. een zeeofficier nog wel, die het niet zonder zijn jaarlijkse bos je lathyrus kan stellen en die voor deze tentoonstelling dan ook al een vrije avond uittrok. En is daar iets geks aan? Het centrum van de Nederlandse lathy ruscultuur bevindt zich in het Gooi, ge situeerd rond de plaatsen Baarn, Zeist en Bilthoven, omdat men daar de zeewind niet heeft, die evenals iets te veel regen en zon, al funest voor de bloemen is. De cul tuur is zeer kostbaar, omdat zij uiterst arbeidsintensief is, en vraagt een voort durende aandacht en toewijding. De bloei tijd strekt zich over één maand uit, meestal de maand Juli, maar de beste soorten heb ben na veertien dagen hun beste tijd al gehad en dat maakt de cultuur óók duur. Jaarlijks wordt een nationale tentoonstel- ling gehouden, waaraan tot nog toe ook steeds werd deelgenomen door de tuinen van het koninklijk paleis te Soestdijk. Dit jaar echter gebeurde dat niet, aangezien de tuinen veel lathyrus verwerkten ter ge legenheid van de verjaardag van Prins Bernhard en een diner in de Burgerzaal van het paleis te Amsterdam. Het is dertig jaar geleden dat boven het gebouw van de Handel Maatschappij aan de Grote Markt, voor het laatst te Haarlem deze tentoonstel ling werd gehouden. Er heerstte toen ech ter een hittegolf, waardoor de bloemen al na de eerste dag verlepten. Men hoopt het dit jaar langer uit te houden. Wel worden de entréeprijzen dagelijks goedkoper. Van daag bedraagt de prijs 75 cent, morgen 50 cent en overmorgen een kwartje. De ten toonstelling is die dagen van tien tot tien uur te bezichtigen. Mr. J. J. Hage, voor zitter van de Koninklijke maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Haar lem, toonde zich zeer tevreden over het aantal inzendingen en meende zelfs dat de expositie dit jaar groter van omvang was, dan in voorgaande jaren. Behalve dat men zich te goed kan doen aan gesneden lathyrus, die op allerlei wij zen werden verwerkt, in vazen, in bloem stukken en als décoratie, kan men ook lathyrus in kuipen zien, zoals de plant dus groeit. Weinigen weten wellicht, dat de plant van huis uit onder de erwtensoort ressorteert. In de volksmond heeft de lathy rus dan ook de naam van „siererwt", maar dat vinden wij toch wel wat te banaal voor deze zachtkleurige, gedistingueerde en be scheiden bloem. De Haarlemse vereniging van bloemist-winkeliers vex-zorgde een model-gedekte tafel waarop in het midden een voortrefelijk opgemaakt bloemstuk prijkt. Toen gisteravond een jonge vrouw bezig was met tafeldekken, werd te elfder ure en eerlijkheidshalve vermelden wij: buiten haar schuld ontdekt dat het tafel linnen aan één zijde aanzienlijk langer was dan aan de andere kant. Maar die euvel werd met een vrouwleijke handigheidje, dat wij niet verder uit de doeken zullen doen, spoedig verholpen. En toen dat ge beurd was, kreeg ze weer andere zorgen aan haar hoofd, omdat onoplettende heren met vuile voeten het tapijt betraden. De tuinbouwstudieclub dingt naar een der prijzen mee met een rayoninzending, waar onder een met rose lathyrus opgemaakt groot zeilschip. Voortreffelijk vonden wij het, maar de jury uiteraard hebbe het laat ste woord. Het allerlaatste woord heeft echter deb ezoeker. Opdat hij kome en zich laat overwinnen, want zelden zal een nederlaag zo plezierig en blijmoedig ver dragen worden. Voor een volle zaal met ouders, vrien den en vriendinnen hebben zestig kinderen van het „Clubhuis naast d'Appelaar" gister avond in „De Leeuwerik" met plezier en spontaneïteit laten zien,dat zij op hun club avonden niet stilzitten. Onder leiding ui teraard, zetten zij hun hele vindingrijk heid in en draaiden met hun ideeën een gezellig, feestelijk programma in elkaar, dat de zaal herhaaldelijk tot een bulderen van lachen bracht. Opvallend waren de keuxig afgewerkte volksdansen door een volksdansgroep, die het hele jaar door regelmatig een variëteit van passen onder de knie tracht te krijgen en deze passen tracht te combineren tot een hax-monische dans. Hierin bleken zij ditmaal bijzonder geslaagd. De leiding van deze club, die werd ge vormd door de Hervormde Jeugdraad, wijst er nog eens op, dat zij beslist niet omvangrijk genoeg is om met de driehon derd leden van vier tot zeventien jaar het hele jaar door op de juiste manier bezig te zijn. Om het werkprogramma uit te breiden en om er een grotex-e verscheidenheid in te brengen, maar ook om te voorkomen, dat deze club op zekere dag zal stranden, niet door gebrek aan belangstelling van de kinderen, maar door gebrek aan leiding, is het noodzakelijk, dat dit leiderscorps wordt vergroot. De huidige leiding doet een beroep op ieder, die een klein deel van zijn vrije tijd wil geven voor een werk dat doorgang moet kunnen blijven vinden. Jaarvergadering Benelux-comité Tijdens de gisteren gehouden jaarver gadering van het Belgische Beneluxcomité is oud-premier Jan van Houtte geïnstal- leerd als vooratter De heer Van Houtte herdacht in een korte toespraak zijn voor ganger Julius Hoste Gisteravond hebben op een bijeenkomst in het Jeugdhuis in Bloemendaal de Haar lemse raadsfractie, het bestuur van de fe- dex-atie Haarlem en de besturen van de werkgemeenschappen van de Partij van de Arbeid afscheid genomen van het raadslid de heer H. W. van der Giessen, die per 1 Augustus naar Drente vertrekt om daar werkzaam te zijn bij de opbouw van de plattelandsbibliotheken. Het werd een vergadering met een nogal luchthartige agenda welke dan ook in de daarbij passende stemming werd afge werkt. Als ernstiger intermezzo hielden de he ren E. F. Albrecht, W. F. Happé en A. Ver boom toespraken tot het scheidende raads lid in hun resp. kwaliteiten van fractie voorzitter, federatievoorzitter en vice- voorzitter van de Protestants-Christelijke werkgemeenschap. Roemde de eerste de wijze waarop de heer Van der Giessen zioh in acht jaar tijd een geheel eigen taak in de fractie had veroverd, de tweede gewaagde met grote waardering van de „warmte en gloed" waarmee de heer Van der Giessen de hem zo na aan het hart liggende jeugdzorg in de raad had behartigd, hetgeen hem dan ook onmiddellijk het oor van de raad had bezorgd. De heer Verboom tenslotte bracht in herinnering hoe de heer Van der Giessen als voorzitter van de Protestants-Christe lijke werkgemeenschap door zijn onver moeide werkkracht een wezenlijke bijdrage tot het, welslagen van de doorbraak in Haarlem had geleverd. Fractie, federatie en werkgemeenschap boden enige waardevolle geschenken als blijken van waardering aan. Wie een slang „au" wil laten zeggen doet er goed aan een lesje te nemen bij de heer Ross Allen, Silver Sprngs in Florida V.S., die een slangen-fokkerij exploiteert. Met de 22 voet lange Anaconda, die hij hier onder handen heeft, haalt hij enige toeren uit. Links heeft de slang zich om het hoofd van de verzorger gewonden, die even poolshoogteneemt. Op de middelste foto klemt het lichaam van het reptiel de heer Allen om de hals maar hij heeft reeds de kop van het monster te pakken. Rechts is het mijnheer slang, die in de knel komt en wijd de bek opent om „au" te kreunen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-314 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel 99 34 230 345 24934 82'/2 149)4 429J4 131J4 11634 115 198 3A 17934 185% 19234 38% 69 59 9334 20% 4834 9934 229 345VÏ 249 427 82J4 147 128 117 115 19834 180 18534 19434 69 5834 9334 2034 48«/Ï Donderdagmorgen vierde de heer D. Wieringa, adjunct-commies A op de af deling belastingen ter gemeente-secretarie zijn zilveren jubileum in dienst van de gemeente Haarlem. De jubilaris werd achtereenvolgens toe gesproken door de chef van de afdeling, de heer F. Aarts en door de heer F. van Eg- mond, die namens de collega's van de secretarie en het ontvangerskantoor een aantal boekwerken aanbood. Hierna volg de de receptie,waarbij alle collega's van de heerWieringa hem van hartei geluk wensten en waarbij ook de vertegenwoordigers van kerkelijke en politieke organisaties van hun belangstelling blijk gaven. Om 11 uur werd de jubilaris ontvangen door de ge meente-secretaris, mr. H. E. Phaff en Vrij dag zal hij toegesproken worden door bur gemeester mr. P. O. F. M. Cremers. In de week van 19 tot 24 Juli zal in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal een huis- en straatcollecte worden gehouden ten bate van minder-validen in deze ge meenten. De Algemene Nederlandse Inva liden Bond grijpt iedere kans aan om de sociale en materiële belangen van minder- validen te behartigen. De bond zorgt voor een jaarlijkse medische keuring, geeft so ciale verzorging, juridische bijstand, voor lichting, bemiddeling, ontwikkelingsmoge lijkheden en ontspanning. Daarnaast stelt de bond zich tot taak de loopscholen in stand te houden, het zwemonderwijs voor spastische en kinderverlammingpatiënten te realiseren en zorg te dragen voor de aanschaf van rolstoelen, invalidewagens, prothesen en andere hulpmiddelen. Om de ze steun te kunnen bieden moeten de va lide en gezonde mensen hun medewerking verlenen. De uitslag van de collecte zal worden bepaald door het medeleven van de ingezetenen dezer gemeenten. En de bond hoopt, dat dit medeleven ook tot uiting zal komen in de aanmelding van collectanten. Het secretariaat van de ANIB is gevestigd aan de Koninginneweg 46 rd in Haarlem. Mr. dr. J. van Bruggen te Heemstede, die zijn functie als voorzitter van de Ver zekeringskamer wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft neer gelegd en Woensdag afscheid heeft ge nomen, is door de Koningin benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. De minister van Justitie, mr. L. A. Don ker, heeft hem hiervan mededeling ge daan en de bij deze hoge onderscheiding behorende versierselen uitgereikt tijdens een Woensdagmiddag gehouden besloten bijeenkomst in het Internationaal Cultu reel Centrum te Amsterdam. Ook de staatssecretaris van Sociale Za ken, mr. dr. A. A. van Rhijn en mr. J. van Beek van het ministerie van Financiën waren aanwezig. Leden van de besturen der Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Le- vensverzekei-ingswezen en van de Neder landse Vereniging ter Bevordering van het Spaarkasbedrijf, alsmede de volledige Ver zekeringskamer woonden de bijeenkomst bij. Zoals gemeld is heeft men een geschil derd portret van mr. dr. Van Bruggen aangeboden. Het Haarlemse college van B. en W. heeft Woensdagmiddag 15 Joegoslavische oorlogsslachtoffers ontvangen, die veertien dagen de gasten zijn van de Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogsslachtoffers. Burgemeester Cremers zei in zijn in het Frans gehouden toespraak die door een der gasten in het Joegoslavisch werd ver taald, het een grote eer te vinden gastheer van de Joegoslavische oud-strijders te mo gen zijn. ,.Het woord hex-oïsme is voor u al afgesleten", zei hij, „wij hebben echter een natuurlijke achting voor u, die in de oorlog hebt gestreden". De president van de Joegoslavische Bond van Oorlogsslachtoffers, die in het totaal 320.000 leden telt, waarvan 97.000 persoon lijk gewonden, antwoordde namens de delegatie en zei het een eer te vinden per soonlijk met de burgemeester kennis ge maakt te hebben. Hierna liet mr. Cremers zich aan de delegatieleden voorstellen, voor welke gelegenheid hij zelfs een Joegosla vische begroeting, bij wijze van verrassing in petto had. De Joegoslavische afgevaardigden, die allen als herinnering aan hun bezoek aan Aalsmeer nog een anjer in het knoopsgat droegen, vertegenwoordigen onder meer de zes republieken van hun land. Onder hen bevinden zich één paxdementslid en twee staatssecretarissen. De president, Raja Nedelcowitz, nationaal afgevaardigde van het Federale parlement in Joegoslavië en px-esident van financiële en administra tieve zaken in het parlement liet zich, zoals alle andere delegatieleden, slechts met grote omzichtigheid uit over de situatie in Joegoslavië. Hij zei slechts dat zijn bond, met alle andere nationale bonden, één ge meenschappelijk doel had, namelijk het streven naar wereldvrede, zoals men ook in de afgelopen oorlog één doel had: de bestrijding van het fascisme. Gevraagd naar zijn impx-essies van Nederland ant woordde hij, onder de indruk te zijn van de vooruitgang van het herstel sedert de oorlog, de mooi aangelegde steden en de gastvrijheid van de Nederlanders. „Dit zijn woorden uit mijn hart", zei hij nadruk kelijk. Vandaag zijn de Joegoslavische oorlogs slachtoffers de gasten van het Staatsvis- sershavenbedrijf te IJmuiden, Vrijdag be zoeken zij Hoorn, waar zij de gasten van B. en W. zullen zijn. Vervolgens zijn zij nog een week de gasten van de afdeling Zuidhol land van de Nederlandse Bond. Het ligt in de bedoeling dat het volgend jaar een aan tal Nederlandse oorlogsslachtoffers naar Joegoslavië gaat, zodat er een soort uitwis- 1 selmg gaat ontstaan. ADVERTENTIE Staag wordt er gewerkt om steeds meer blauw/witte Esso pompen te plaatsen. Tank nu de superbenzine ESSO EXTRA met extra hoog octaangetal. Tijdens de Woensdagavond in het R.K. Verenigingsgebouw gehouden jaarvergade ring van de afdeling voetbal van de R.K. Sportvereniging „H.B.C." heeft de pen ningmeester, de heer G. J. Willemse als lid van de voorbereidende commissie enige nadere mededelingen verstrekt over de voorgenomen aanleg van nieuwe H.B.C.- terreinen aan de Cruquiusweg. Hij gaf daarbij een korte terugblik op de vlot ver lopen onderhandelingen op het seminarie „Hageveld", dat deze terx-einen in eigen dom bezit, welke door besprekingen met de Haarlemse Voetbal Bond gevolgd zijn, die eveneens tot de gewenste resultaten hebben geleid. De vereniging zal evenwel zelf voor de nodige accomodatie moeten zorgen, waarvan de financiële problemen voorlopig nog niet zijn opgelost. Want de huidige situatie maakt de velden voor be oefening der beoogde sporten totaal onge schikt, terwijl voor de toekomstige bezoe kers geen accomodatie aanwezig is. Wel werd het zich daarop reeds bevindende kleedhuis aangekocht, zodat H.B.C. hier over al beschikken kan. Overigens heeft het bestuur züch voorgenomen geen halve maati-egelen te treffen, waardoor men ge noodzaakt zou zijn reeds na enige jaren herstellingen aan te brengen. Het ligt in de bedoeling een complex van drie tot vier terreinen in te richten, hetwelk niet alleen door de afdeling voetbal en de junioren daarvan, doch ook door de afdelingen handbal en volleyball kan worden be speeld. Het is moeilijk aan te nemen dat het 'nieuwe terrein reeds in het komende seizoen in gebruik genomen wordt, doch men hoopt de junioren toch in het seizoen 1955-'56 op een der velden te kunnen toe laten. Onderwijl zal met de daadwerkelijke hulp der leder, de verdere inrichting der terreinen zoveel mogelijk voortgang vinden, zodat binnen afzienbare tijd ook het eerste elftal van H.B.C. op eigen terrein de nor male competitiewedstrijden zal kunnen af werken. Deze jaarvergadering had verder het gebruikelijke verloop. De jaarverslagen van de secretaris, de heer E. Kerker en van broeder Fredericus van de jeugd-afdeling werden goedgekeurd, waarna de penning meester een niet minder optimistisch ver slag kon laten horen, doordat de oude ver- enigingsschuld met tachtig procent was verminderd. Nadat de periodiek aftredende heren P. Kemp en J. Drayer, respectieve lijk als voorzitter en commissaris bij accla matie werden herkozen, kon de vergade ring na eenkorte rondvraag wordeix be sloten. Bommen op Heemstede" De dienst B.B. houdt op Maandagavond 5 Juli een grote oefening in de omgeving van het Valkenburgerplein te Heemstede, waarbij men van de veronderstelling zal uitgaan, dat om half acht een luchtaanval op Haarlem wordt uitgevoerd. Hierbij vindt een storingsbombardement plaats op Heemstede, zodat door twee vliegtuigen enige brand- en brisantbommen worden uitgeworpen. Ten gevolge hiervan breken een aantal grote en kleine branden uit, storten enige woningen in en zijn er enige doden en gewonden te betreuren. Boven dien worden gas- en waterleiding getrof fen, zodat na een half uur de waterleiding volledig uitvalt. Aan deze oefening zal door de volgende onderdelen worden deelgenomen: de brandweer van Heemstede, Bennebroek, Bloemendaal, Hoofddorp en Zandvoort; de opruim- en reddingsdienst, bestaande uit wijkploeg en mobiel team van Heemstede: de Geneeskundige Dienst, eveneens be staande uit wijkploeg en mobiel team van Heemstede: de Heemsteedse politie: de dienst Sociale Verzorging te Heemstede en de blokploegen 10, 11 en 12 van Heem stede, met als wijkpost de Garage Van Lent. Het doel van deze oefening is gericht op het kweken van vaardigheid in bericht geving, het nemen v.an besluiten en in het verrichten van de overige noodzakelijke werkzaamheden van elke deelnemer, elke groep en het P.H.B.B. commando. E.H.B.O.-EXAMENS. Van de afdeling Heemstede der R.K. E.H.B.O. zijn de dames M. Duin, H. Goze- ling, M. Lageweg, M. van Maris, W. Mes man, E. van der Velden en J. de Winter en de heren Th. van der Berg, J. Janus, J. Smit en F. Zijm, allen geslaagd voor het diploma E.H.B.O. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: A. Th. HeijningEbbinge, zoon; T.i J. Smeenge—Ruibing, zoon; M. Visscher— Dekker, zoon. ONDERTROUWD: S. Metz en A. O. Ham- ringa GETROUWD: W. A. Boonacker en Th. G. van der Hell; H. F. Pronker en I. Chr. van Leeuwen. OVERLEDEN: W. Bruijnes, 48 jG. van Veller, 76 jr.; Wed. M. J. de Jong—Jorissen, 76 jr. Woensdagavond kwam de raad van de ge meente Hillegom bijeen voor het afwerken van een slechts acht punten tellende agenda. Bij de Ingekomen stukken ontwikkelde zich reeds direct een uitvoerige discussie. Bij deze stukken was namelijk een schrijven van de kruideniersvereniging, met het verzoek de winkelsluiting voor deze branche te willen wijzigen van Dinsdag, in Woensdagmiddag. B. en W. stelden de raad voor hierop afwij zend te beschikken- De heer Kcijzcr (P.v.d.A.) meende echter dat aan het verzoek tegemoet moest worden gekomen, omdat men naar zijn mening te ver gaat met de strakke binding. Spreker wenste meer vrijheid van handelen voor ds betrokken winkeliers. De voorzitter wees er op, dat destijds door de belangheb benden zelf om ordening is gevraagd. De raad was toen wel bereid medewerking te verle nen. mits de belangen van de consument wer den gewaarborgd. De raad heeft toen ge meend dat deze belangen het best werden ge waarborgd bij één sluitingsmiddag voor alle branches tegelijk. Indieii men nu tegemoet zou komen aan de partiële wensen van de winkeliers zouden er grote bezwaren voor de consumenten ontstaan. Spreker meende, dat een keuze moet worden gemaakt lussen orde ning met één vaste sluitingsmiddag of vol ledige vrijheid. De heer Van Egmond (Prol. Chr.) zou in het belang van de gezinnen van de winkeliers de gehele sluiting liever op Woensdagmiddag zien. De heer Beijersbergen (K.V.P.) daarentegen meende, dat men dan de consumenten juist naar de stad jaagi om in kopen te gaan doen. Ook de heer Versteege (K.V.P.) meende, dat de kruideniers niet hun eigen belang dienen met een Woensdagslui ting en stelde voor niet in te gaan op het ver zoek. om een chaos in de winkelsluiting te voorkomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het verzoek afgewezen. Nadat zonder discussie onder meer de wijziging van de ver ordening op de vermakelijkheidsbelasting was vastgesteld en de St. Martinus-meisjes- school het benodigde crediet verkreeg voor de verandering van de kunstmatige verlichting, kwam de raad aan het laatste agendapunt, de mededelingen. Uniformen en petten. Hierbij stelde de voorzitter een verzoek van de R.K. Harmonie ..Crescendo" aan de orde om beschikbaarstelling van een bedrag als bijdrage in het uitrusten met uniformen van deze harmonie. B. en W. stelden nu voor om twee volledige uniformen te verstrekken, waarmede een bedrag van 400.was ge moeid. De heer Van Lierop (K.V.P.) bleek pijnlijk getroffen, dat B. en W. het verzoek van ..Crescendo" om beschikbaarstelling van zestig uniformpetten tot een bedrag van ƒ960 niet wilden inwilligen. Hij stelde voor om toch deze petten te verstrekken. De voorzitter voelde meer voor twee gehele uniformen, ter wijl hij .ook vond. dat de verdelende recht vaardigheid in acht moest worden genomen. B. en W. hadden afgewogen wat het andere korps in de loop der jaren aan extra subsidies heeft gehad. De heer Degenaars (P.v.d.A.) merkte op. dat de extra subsidies die aan het andere korps zijn verleend, door dit korps zijn verdiend door het organiseren van muziek concoursen. Hij wilde toch ook liever twee uniformen geven. De heren Van Lierop en Bakker bleken echter meer te voelen voor de petten. De heer Degenaars wees nog op de consequenties die het verlenen van deze bij drage mee kan brengen ten opzichte van het andere korps. Na een kort onderling beraad wijzigden B. en W hun voorstel en stelden voor om een bedrag van 960.— beschikbaar te stellen voor uniformpetten, welke echter alleen zullen worden verstrekt als de unifor men er ook komen. Dit voorstel werd met al gemene stemmen aanvaard. B. en W. stelden vervolgens voor om ten behoeve van een nieuwe speeltuinvereniging j een gedeelte van het oude Concordia-terrein te huren voor 200.— per jaar en dit, met het op dat terrein staande gebouwtje, dat reeds door de gemeente is gehuurd ten bate van het gymnastiekonderwijs voor 500.— per jaar. aan de speeltuinvereniging in gebruik .te geven. Voor de afrastering van dat terrein werd dan nog een crediet gevraagd van ƒ5000. De heer Degenaars meende, dat het terrein ook zal moeten worden opgehoogd. I-Iij infor meerde tevens of de speeltuinvereniging in de kosten zal moeten bijdragen. Ook de voorzit- Dinsdagmiddag vond in het Haags sanato rium in Scheveningen voor de patiënten een amusements-middag plaats. Het orkest van Tom Boot met de zanger Ger Heitman en voorts de Spaanse zangeres Pepita Ra mirez, die momenteel allen in hotel Bouwes te Zandvoort met veel succes optreden, werkten aan deze ontspanningsmiddag voor de patiënten mee. Namens hötel Bouwes in Zandvoort bood de heer Rouppe van Voort in de pauze alle patiënten gebak aan, hetgeen op hoge prijs werd gesteld. In haar slotwoord dankte dr. Kluit alle medewei-kenden voor deze bij zonder geslaagde middag, waax-bij zij bij zonder memoreerde een oud-patiënt, name lijk de heer Herman Klugex-, thans violist in het ox-kest van Tom Boot, wederom te mogen ontmoeten. De Zandvoortse schaakclub heeft besloten gedurende de maanden Juli en Augustus wekelijkse schaakavonden te houden. Als bijzondere attractie zullen deze avonden worden gehouden in het recreatiegebouw van zee- en zonnebad Ter-mes op het Nror- derstrand. De avonden zullen elke Donder dagavond plaats vinden. ter meende, dat in de naaste toekomst nog een crediet zal moeten worden gevraagd voor verharding en ophoging van dit terrein. Over de bijdrage in de kosten door de speeltuinver eniging gaf hij in overweging geen hoge ver wachtingen te koesteren. Naar aanleiding van een in de vorige ver gadering door de heer Van der Vinne gestelde yraag omtrent de verplaatsingskostenregeling voor onderwijzers deelde de voorzitter thans mede. dat in 1951 inderdaad een kleine ver gissing is gemaakt. De schoolbesturen zijn daar echter niet tegen in beroep gekomen. Spreker meende, daar het een zeer klein be drag betrof, dat men deze zaak thans maar moest laten rusten. In het speellokaal van „De Uil" in Hil legom vond een gecombineerde prijsuitrei king plaats. Zowel de winnaars der diverse groepen in de wedstrijden om het persoon lijk kampioenschap schaken van de Bloem- bollenstx-eek 1954, als die der onderlinge competitie 1963/'54 van „De Uil" konden hun prijzen in ontvangst komen nemen. De voorzitter opende de bijeenkomst met een welkomstwooi-d aan alle aanwezigen. Hij gaf uiting aan zijn verlangen om meer mensen te intex-esseren voor het schaak spel in het algemeen en tot deelneming aan wedstrijden, als die om het persoonlijk kampioenschap schaken van de Bloembol lenstreek in het bijzonder. Sprekende over deze wedstrijd bracht hij allereerst dank aan de heer R. Smit uit Leiden, die onmiddellijk bereid bleek zijn titel te komen verdedigen tegen de heer R. Faase uit Heemstede. De heer Faase, winnaar in de hoofdklasse, heeft in een drietal partijen, waarin veel strijd is geleverd, aangetoond, dat hij de sterkste is. De heer Smit heeft, zo zeicle de voorzit ter. op zeer spox-tieve wijze, die ons aller sympathie verdient, in de heer Faase zijn meerdere erkend. Hiex-na werd tot de eigenlijke prijsuitrei king ovex-gegaan. Persoonlijk kampioenschap Bloembol lenstreek 1954. Hoofdklasse: 1. R. Faase. Heemstede; 2. J. H. Verleur. Eerste klasse: 1. G. W. Duwel, Nieuw Vennep; 2. J. v. d. Berg. Tweede klasse: 1. J. v. Schoonhoven; 2. M. P. v. d. Berg. Derde klasse: door loting; 1. W. Ver- hoeff; 2. J. Hagemeijer. Ondex-linge competitie 1953/1954. Hoofdklasse: J. H. Verleur. Eerste klas se: H. H. Hulsman. Tweede klasse: M. P. v. d. Berg. Derde klasse: E. van Huyzen. Bestuursvoorstel verworpen (Van onze correspondent in de bollenstreek) Het is op de vex-gadering van de vereni ging ,.De Hyacint" gegaan zoals de verwach ting was: er werd geen nieuws naar voren gebx-acht. Het heeft weinig zin alle argu menten voor en tegen weer te behandelen, de partijen kwamen niet tot elkaar. Opmer kelijk was de rede, die de heer Douwes hield. Hij spx-ak zijn vei-ontwaax-diging uit over het feit, dat een van de bestuursleden het nodig had gevonden zijn standpunt nog eens als ingezonden stuk de wereld in te zen den. Het argument, dat de tegenwoordige betaling van het surplus te zwaar op de kleine kwekers drukte, trachtte hij te ont zenuwen door zijn groot bedrijf aan de tegenstanders van het nuttig areaal aan te bieden voor f 15000 gulden! De reden van dit aanbod was volgens hem niet te wijten aan een foutieve regeling van het nuttig areaal, maar aan een verkeerde bedrijfstac- tiek, die niet alleen hem, maar ook vele an dere grote kwekers veel geld had gekost. Het aangevallen bestuurslid, de heer J. J. Bos zei vervolgens: „Ik strijd met open vi- ziei-, spreek met andere mensen en schrijf in de kranten, maar stuur geen brieven rond aan een groepje medestanders!" Waax-bij hij kennelijk doelde op dc heer Douwes. De vergadering reageerde hierop stormachtig. De heer Mens kwam daarna met de mede deling. dat hij vei-leden jaar gedaan had, wat de grote heren óók hadden gedaan: zijn areaal ingekrompen. Hij teelde echter het zelfde areaal als zijn buurman, die niet mee deed aan de vrijwillige inkrimp en f 900 ax-eaalheffing had te betalen, plus f 2000 teeltkosten. De heer Mens deelde vervol gens mede, dat hij de bedden hyacinten, die hij minder had opgezet, later moest kopen. Dat kostte hem f 5000. Daarom adviseerde hij iedereen voor de vrijwillige inkrimp te stemmen, maar er met aan mee te doen, omdat dat geld op kon levex-en. De heer Lefeber kleedde het bcsluurvoor- stel een beetje anders aan, maar kon toch ook niet verhinderen, dat het met 188 stem men voor en 295 tegen werd verworpen. Het plan van de minderheid van het bestuur, handhaving van het huidige areaal en ge wone opkoop van het sux-plus werd aange nomen met 286 voor en 192 tegen en vier blanco stemmen. De stemming bij volmacht werd reglemen tair vastgelegd. Óm even over vijven ver liet de vergadering Treslong, overtuigd van het feit, dat Den Haag de beslissing zal moe ten nemen, omdat ondanks de uitslag van de stemming, er niet gesproken kan worden van eensgezindheid. En deze is nodig om Den Haag tot andere gedachten te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 14