Fel Vietminh-offensief in Rode Rivier-delta; Hanoi bedreigd In San Salvador wordt over Guatemala beslist Churchill acht vredeskansen beter geworden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bloedige gevechten in randgebied dreigende onlusten in de stad zelf Atoomkracht-centrale in Rusland in werking gesteld ill Zuiden der delta ontruimd „Amerika raakt achter" Armas zal waarschijnlijk president worden Staking boerenknechts in Ferrara ten einde Doodstraf geëist tegen beulen van Struthof Spaak bij Mendès-France om EVG te redden Het woord is aan Eisenhower gereserveerd 68e JAARGANG No 298 DONDERDAG 1 JULI 1954 298e JAARGANG No 146 Nieuwe Zuid-Koreaanse regering Hun looneisen ingewilligd Na de besprekingen in Washington Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A D Huijsman Uit Hanoi meldt Reuter dat er Woensdag een hevige strijd uitgebroken is aan de rand van de bedreigde delta van de Rode Rivier. Volgens de laatste berichten neemt de bedreiging van Hanoi rnet het uur toe. Twee Vietminh-divisies opereerden bij de Westelijke toegangen tot de delta, waar de Fransen de hele luchtmacht van Noor delijk Indochina inzetten. Er wordt hevig gevochten in de Zuidelijke punt van de delta, aldus een Frans communiqué. Duizenden bewoners van de delta van de Rode Rivier vluchten voor de opstandelingenlegers uit. Franse vliegtuigen en tankeenhe den ondernemen hevige aanvallen op concentraties van Vietminh-troepen in het Zuiden van de delta. Toestellen van het type B-26 hebben op standelingenbases bij Foelie en Ninbin ge bombardeerd met bommen van 1000 en 500 pounds. De tanks en gemechaniseerde in- fanterie-eenheden geraakten tussen Ninbin en Foeniak slaags met twee bataljons op standelingen. Foeniak ligt ongeveer 60 mijl ten Westen van Hanoi. Volgens het Franse opperbevel sneuvelden 150 opstandelingen. De Fransen staan, volgens United Press op het punt de provincie Namdin, ten Noorden en ten Oosten van Dinbin, te ontruimen. In de afgelopen twee weken zijn tussen de 40.000 en 50.000 vluchtelingen uit het Zuidelijke deel van de delta aangekomen in Hanoi. Exodus In verhalen van ooggetuigen uit Hanoi wordt gezegd dat de laatste dagen Franse Dakota's vol Vietnamese vrouwen en kin deren om de tien minuten op de vliegvel den van Hanoi neerstreken. Tezelfdertijd kwamen lange colonnes legervoertuigen met wapens en uitrusting aan uit de prijs gegeven Franse bolwerken in de Zuidelijke delta. Onder de Indochinese anti-communisten, die geloven, dat de Fransen een algehele ontruiming van de delta, met uitzondering van een bruggenhoofd rondom Haiphong, voorbereiden, groeit de spanning. Het Franse garnizoen in Hanoi zou opdracht gekregen hebben, zich paraat te houden in geval van anti-Franse onlusten. OP een aantal strategische punten in de stad wa ren troepen en tanks samengetrokken. In Hanoi wonen ongeveer 1500 Franse bur gers. Voorspel tot verdeling? Tn V'efnamese kringen Pakijs maakt men zich bezorgd over de mogelijkheid, dat de evacuatie van het Zuiden der delta van de Rode Rivier een voorbereiding is voor een verdeling van Vietnam, waarin, naar men vreest, Frankrijk te Genève zou kunnen toestemmen. In Franse militaire kringen te Parijs is echter nadrukkelijk verklaard, dat het hoofddoel van de ontruiming de bescher ming van het Franse expeditieleger is. De radio-omroep van de Vietminh meldt, dat de Franse uniestrijdkrachten zich ..on der zware druk" uit de militaire subsector Ghenh, die door tien posten werd verdedigd hebben teruggetrokken. Het bedoelde ge bied ligt ten Zuiden van Ninh Binh in de delta. In de week, die 24 -Tuni eindigde, hadden vczetstroeoen vijf Franse treinen tussen Hanoi en Haiphong ..vernield". Ngo-Din, de premier van Vietnam, heeft zich in aller 1 naar Hanoi begeven om de toestand in het. Zuiden van de delta te bespreken. Volgens politieke kringen is hij voornemens te protesteren teg^n plannen, verder terug te trekken in de delta. De premier werd toegejuicht door 4000 personen. Waarnemers zeiden echter, dat. het grootste deel van de bevolking weg bleef, daar men niet bereid was, zijn „neu traliteit" tussen de Frans-Vietnamese en Vietminh-strijdkrachten in gevaar te bren gen. Huizen worden tegen spotprijzen te koop aangeboden. Er komen echter geen kopers opdagen. Het Franse opperbevel in Indochina heeft later bekendgemaakt, dat de Franse troepen de Zuidelijke zóne van de delta der Rode Rivier, die bedreigd wordt door 30.000 man troepen van de Vietminh thans ontruimd hebben. Na de ontruiming zijn nieuwe verkorte verdedigingslinies binnen de Tonki- nese delta, het laatste Franse steun punt in het Noord-Oosten van Indo china, bezet. Het geëvacueerde gebied beslaat onge veer 4000 km2 en heeft een bevolking van naar schatting twee millioen zielen, van wie velen anti-communistische katholie ken zijn. Van Franse militaire zijde is verklaard, dat eenheden van het Vietnamese leger in de ontruimde zóne van de delta zijn achter gebleven. Zij krijgen steun van de Franse luchtmacht en artillerie. Aan de terugtrek king van de Franse troepen is een massa die vergeldingsmaatregelen van de commu nisten vrezen. Sommige berichten gewa gen van 50.000 evacués. In ambtelijke kringen te Parijs is ver klaard, dat tot de evacuatie van de Zuide lijke delta reeds door de regering-Laniel en het Franse opperbevel besloten was. Een militaire woordvoerder te Parijs heeft latei- medegedeeld, dat vandaag ook de Vietna mese troepen de Zuidelijke delta hebben ontruimd. Er is een nieuwe Zuid-Koreaanse rege ring gevormd, waarin Pjoen Joeng Tai minister-president en minister van Buiten landse Zaken is. Paik Han Song, vice-ad- miraal Sohn Won 111 en Lee Soeng Koem blijven respectievelijk minister van Bin nenlandse Zaken, Landsverdediging en On derwijs. Bij de grens van de gemeente werd de familie Peereboom Voller begroet door alle wethouders, de raadsleden de heren ir. Tirion en Van Holten en de gemeente secretaris. Een dochtertje van de familie Fischer bood mevrouw Peereboom Voller bloemen aan. Radio-Moskou heeft medegedeeld dat een op atoomenergie werkend electrisch krachtstation op 27 Juni in de Sovjet- Unie in werking is gesteld. Het station, dat een vermogen heeft van vijfduizend kilowatt, zal stroom leveren aan industrie- en landbouwbedrijven. Er is niet mede gedeeld, waar het nieuwe krachtstation is gelegen. Radio-Moskou noemde als bron voor dit bericht een mededeling van de Sovjet- Russische raad van ministers. In de mededeling wordt nog gezegd dat Sovjet-geleerden en -technici thans bezig zijn met het bouwen van krachtstations 50.000 tot 100.000 kilowatt, die hun ener gie aan kernsplijtingsreacties zullen ont lenen. Amerikaans commentaar De voorzitter van de commissie voor atoomkracht van het Amerikaanse Con gres, Sterling Cole, zeide Woensdag, dat hij „in het geheel niet verbaasd" is over de Russische bekendmaking. Deze bekendmaking, zo zeide Cole, legt nog eens de nadruk op de noodzaak om in de Verenigde Staten een nieuwe wet op de atoomkracht in te voeren, die particuliere bedrijven het recht geeft atoomkracht op te wekken voor industriële doelen. De Ver enigde Staten zouden anders op dit ter rein achter raken. evacuatie voorafgegaan van Vietnamezen, voor de industrie, met een vermogen van Cole deelde nog mede, dat de Ameri kaanse regering werkt aan de oprichting van een atoomkrachtcentrale in de om geving van Pittsburg, die in 1957 zal zijn voltooid. Zijn commissie van het Ameri kaanse Congres heeft juist gisteren een nieuw wetsontwerp goedgekeurd, dat uit wisseling van sommige atoomgeheimen met geallieerde landen en deelneming van particuliere industrie aan de ontwikkeling atoomenergie voor vredesgebruik mo gelijk zal maken. Sterling Cole zal het Congres verzoeken, onmiddellijk het wets ontwerp in behandeling te nemen. SAN SALVADOR (Reuter) Kolonel Armas, het hoofd van de opstandelingen in Guatemala, en kolonel Monzon, het nieuwe staatshoofd van dat land, zijn in San Salvador aangekomen, waar zij be sprekingen voerden in het paleis van pre sident Osario van San Salvador. Men ver wacht, dat aan het einde van de onder handelingen hekend zal worden gemaakt, dat kolonel Armas is benoemd tot presi dent van Guatemala. Het driemanschap in Guatemala heeft de communistische partij buiten de wet gesteld, het nationale Congres ontbonden en de censuur opgeheven. Er is een alge mene amnestie afgekondigd voor politieke gevangenen. Vele communisten hebben een toevlucht gevonden in de ambassades van andere centraal-Amerikaanse landen. Ook kolonel Diaz, de leider van het vorige drie manschap, blijkt asyl te hebben gekregen, evenals oud-president Arbenz, die Maan dag de macht aan kolonel Diaz afstond. Zij zijn beiden in de Mexicaanse ambas sade, die een groot aantal vluchtelingen herbergt. In de ambassade van San Sal vador zijn thans een kleine tweehonderd vluchtelingen, merendeels communisten of aanhangers van ex-president Arbenz. In Guatemala is de staat van beleg nog steeds van kracht. Het driemanschap heeft Jose Maria Moscosco benoemd tot procureur-generaal, belast met de vervolging van politieke en andere misdadigers van het vorige be wind. Volgens niet-officiële berichten zijn communistische en anti-communistische groepen slaags geraakt in Puertoe Barrios. Er zou hevig gevochten worden. In de doofpot De Guatemalaanse militaire regering onder leiding van kolonel Monzon heeft de inter-Amerikaanse vredescommissie ver zocht af te zien van het voorgenomen on derzoek van de toestand tussen Guatemala, Honduras en Nicaragua, aldus deelde de voorzitter van de commissie, Quintanilla, Woensdag te Mexico mede. Volgens kringen te Washington hebben de regeringen van de Amerikaanse landen na officieus overleg besloten de voorge komen conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken te Rio ter bestudering van de Guatemalaanse kwestie voor on bepaalde tijd te verdagen. „Glorie" De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, heeft de om verwerping van de linkse Guatemalaanse regering „eén nieuwe en glorierijke" over winning genoemd. Hij voegde er aan toe, dat het communisme echter nog overal een gevaar is. mm Gestadig vordert het werk aan de plaatsing van een nieuwe spoorbrug over de Moerdijk. Hier wordt het tweede gedeelte toegevoegd. Op de achtergrond de oude spoorbrug, die nog wel geruime tijd dienst zal doen. Londense stem In Groot-Brittannië betrachtte men voorzichtigheid bij de beoordeling van het bericht van radio-Moskou. Een woordvoerder van de Britse orga nisatie voor atoomkracht zeide, dat de Rus sische centrale „in zeer korte tijd gebouwd schijnt te zijn in vergelijking met de tijd die men gewoonlijk voor dergelijke pro jecten nodig heeft". Verwacht wordt, dat de eerste Britse atoomkrachtcentrale niet eerder dan over twee-en-een-half jaar in gebruik zal zijn. Deze centrale, die in Cum berland gebouwd wordt, zal waarschijn lijk een vermogen van 50.000 kilowatt hebben inplaats van 5000, zoals de Rus sische. De grootste en bitterste staking van Noord-Italiaanse landarbeiders sedert de oorlog is Woensdagavond geëindigd met een overwinning voor de 120.000 stakers. Bij onderhandelingen in Rome is bepaald, dat zij aanzienlijke loonsverhoging zullen krijgen. De landarbeiders hebben deze loonsver hoging afgedwongen met een staking van een maand, waaraan kleinere stakingen vooraf gingen waarbij duizenden stuks vee verwaarloosd zijn en een groot deel van de hooi-oogst verloren is gegaan. De overwinning van de stakers wordt gezien als een overwinning van de orga nisatie der communistische partij in Noord- Italië. Tegen zes voormalige nazi-leiders van het Duitse concentratiekamp Struthof in Oost-Frankrijk is Woensdag te Metz de doodstraf geëist. Volgens verklaringen van getuigen uit verscheidene landen zijn in Struthof onge veer 10.000 personen om het leven ge bracht. De zes mannen, tegen wie de doodstraf is geëist, zijn de oud-kampcommandant Fritz Hartjenstein, de bewakers Wolfgang Seuss, Herbert Oehler en Albert Fuchs, het hoofd van de hondenbrigade Frantz Ehr- manntraut en de arbeidsleider in het kamp, Robert Nitsch. Ehrmanntraut, wiens naam het meest genoemd is in het proces, wordt er van beschuldigd zijn bloedhonden tegen de ge vangenen te hebben opgehitst. Hem wor den 361 moorden ten laste gelegd. Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft Woensdag met 260 tegen 125 stemmen het wetsontwerp betreffende de hulpverlening aan het buitenland goedge keurd. Voor het op 1 Juli beginnende be grotingsjaar wordt de omvang van deze hulp vastgesteld op 3.368,7 millioen dollar. Dit bedrag is „slechts" 109 millioen dol lar lager dan het door Eisenhower aanbe volen totaal. Het is de eerste maal, dat het Huis het voorgestelde bedrag voor hulp aan het buitenland met zo weinig heeft De Franse premier Mendès France en de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Spaak zijn gisteren te Parijs overeengeko men de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes EVG-landen bijeen te roepen zodra de Franse regering haar beraadsla gingen over een compromisoplossing heeft voltooid. De beide ministers hebben te Parijs ver gaderd nadat Mendès-France het Benelux- voorstel tot een bijeenkomst in het begin van Juli had verworpen. De France pre mier vond die datum te vroeg. De bijeenkomst zal wèl worden gehou den voordat de Franse Nationale Vergade ring met het debat over de EVG begint. Dit wordt in de eerste helft van Augustus verwacht, nadat de kwestie-Indochina en enkele dringende economische vraagstuk ken zijn geregeld. Daniel Mayer geschorst door de SFIO Het bestuur van de Franse socialistische partij (SFIO) heeft besloten de afgevaar digde en oud-minister Daniel Mayer van DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S De Montesquieu Men moet de mensen niet met teveel doodsverachting bezielen, want dan zouden zij aan de wet gever ontsnappen. elke vertegenwoordiging der partij uit te sluiten tot het eind van de zittingsperiode van het parlement (1956). Daniel Mayer is door het bestuur van zijn partij beschuldigd van „ondisciplinair gedrag", omdat hij in de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Nationale Ver gadering zijn stem had uitgebracht vóór het rapport van Jules Moch tegen de Euro pese vei-dedigingsgemeenschap. Verleden week is tegen vijf andere socia listische afgevaardigden dezelfde maatre gel getroffen. Zij hebben eveneens tegen de EVG gestemd. DEN HAAG VOLDAAN. Onze parle mentaire redacteur meldt: Men is in Den Haag voldaan over de door de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, In Parijs bereikte resultaten. Men heeft met voldoening vastgesteld, dat de Franse minister-president, Mendès-France, zich thans bereid heeft verklaard tot deelne ming aan een conferentie van de zes „EVG- staten", voordat de Franse regering een eventueel compromis tussen Franse voor- en tegenstanders van dat verdrag ter goed keuring aan de Nationale Vergadering in Parys zal voorleggen. Men begrijpt in Den Haag volkomen, dat voor het vinden van een dergelijk compro mis de Fransen even de tijd moeten heb ben, vooral ook omdat tot dusver niet ge bleken is, dat men daar reeds een concreet denkbeeld heeft omtrent eventuele wijzi gingen of aanvullingen van het EVG-ver- drag. Zeker niet elk „compromis" zal voor de overige deelnemers aan de Europese De fensiegemeenschap aanvaardbaar geacht worden. Zo moet men bijvoorbeeld er wel van uitgaan, dat er geen kwestie van kan zijn dat men van hun zijde bereid zou we zen om zelfs al ware het slechts voor de overgangsperiode een absoluut veto recht binnen de raad van de ministers der Zes ingevoerd te zien. Want, aldus ver klaarde men mij nog eens nadrukkelijk, aan het supra-nationale karakter van het verdrag en aan de opzet der gemeenschap zal in geen enkel opzicht getornd moeten worden. Sir Winston Churchill, de Britse premier, heeft Woensdag op een persconferentie in Ottawa gezegd, dat de vooruitzichten op vrede in de wereld naar zijn mening beter zijn geworden als gevolg van zijn bespre kingen met president Eisenhower. Hij zeide dat de fundamentele banden tussen Engeland en de V. S. dikwijls over het hoofd worden gezien tengevolge van de meningsverschillen, want „meningsver schillen zijn nieuws". Niets zou volgens Churchill een aggres- sieve mogendheid meer afschrikken dan de solidariteit van het gehele Britse Ge menebest en de V. S. Churchill zei, dat eens wellicht „de geest van het Gemenebest" een oplossing voor het Aziatische vraagstuk zal verschaf fen. Het critieke punt lag echter niet zozeer in China als wel in Europa. Dat komt mis schien, zo voegde hij er glimlachend aan toe, omdat „ik zelf toevallig in Europa woon". In een radiorede, die Woensdagavond is uitgezonden, verklaarde de Britse premier: „Wij Wezen de toekomst niet, terwijl wij hand in hand en in het blijvende gezel schap van de Verenigde Staten optrekken. Wij zijn vastbesloten onze plicht te doen, wat het ook kosten mag, en wij geloven, dat wij niet zullen falen". Droom Over de Verenigde Staten van Europa, waarnaar hij lang heeft gestreefd, zeide Churchill, dat deze een „droom" zijn, die men niet moet opgeven. De Verenigde Statenvan Europa, waaronder de Europese staten in slavernij, zouden de UNO kunnen helpen, aldus de premier. De verschillende werelddelen zouden dan de eigen zaken beter tot een oplosping kun nen brengen en hun leiders zouden in staat zijn op een hoger niveau bijeen te komen dan thans het geval is en „de wereld het leiderschap kunnen geven, dat zij nodig heeft". Eisenhower: geen definitief standpunt President Eisenhower heeft Woensdag te Washington op zijn wekelijkse persconfe rentie onder meer gezegd, dat de hoop van de wereld nog steeds gevestigd is op de mogelijkheid van een vreedzaam naast elkander leven van de Sovjet-Unie en com munistisch China aan de ene, en de niet- communistische staten aan de andere kant, doch dat de aggressieve houding der Rus sen die toestand „moeilijk bereikbaar" maakt. Eisenhower weigerde te zeggen wat het Amerikaanse standpunt zou zijn terzake van een eventuele verdeling van Indochina, doch ik kan u wel zeggen, dat de Verenig de Staten aan geen enkel verdrag zullen deelnemen, waardoor enige staat aan een andere zou worden onderworpen". Hierop werd gevraagd: „Betekent uw verklaring dat de Verenigde Staten op geen enkele wijze betrokken willen worden bij een eventuele wapenstilstand in Indo china, die zou voorzien in een verdeling van Vietnam"? De president beantwoordde deze vraag ontkennend, doch hij voegde er aan toe hierover, zolang de toestand die zich dan zou voordoen, niet terdege bestudeerd was, geen definitieve uitspraak te kunnen doen. In antwoord op een andere vraag zeide Eisenhower dat Churchill hem geen be paald voorstel had gedaan omtrent een ont moeting met de Sovjet-Russische rege ringsleider Malenkov, maar „ir.dien de an dere zijde enig bewijs zou leveren van haar voornemen, de door haar gesloten verdra gen na te komen, zouden wij alles in het werk willen stellen om de zaak van de vrede te bevorderen". Omtrent Guatemala zeide Eisenhower: „Ik heb gehoord, dat de communisten en hun aanhangers het land verlaten. Ik zou een huichelaar zijn, indien ik mijn grote voldoening hierover zou verbergen". (van hedenochtend 7 uur) u weers- c Is +3 U OI Is ■o« x>z toestand S J O 51 O Sc is5 Fr. StS Oslo zwaar bew. Z 2 18 0 Stockholm geheel bew. WZW 4 22 0 Kopenhagen zwaar bew. ZW 4 18 0 Amsterdam licht bew. windstil 15 0 Londen motregen W 4 19 1 Luxemburg zwaar bew. N 2 18 8 Parijs onbewolkt NNW 3 20 0 Bordeaux regen NNW 2 21 0.3 Nice zwaar bew. WNW 2 24 0 Genève regen windstil 17 11 Zürich regen ZZO 2 20 13 Locarno onweer O 2 25 4 Berlijn geheel bew. ONO 2 21 0 Frankfort geheel bew. NNO 5 21 0 München geheel bew. NNW 2 18 0.5 Wenen zwaar bew. ZO 3 24 0 Innsbruck regen windstil 24 0.1 Rome half bew. windstil 24 0 Ajaccio mist O 5 28 0 Neerslag laatste 24 uur OOCOCMOOCCOttX)COOOr*XXXX)C<-rV MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige lichte regen of motregen Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Vooral in de kustprovincies minder koude nacht Morgen overdag ongeveer dezelfde .temperaturen als vandaag. 2 Juli Zon op 4.24 uur. onder 21.03 uur Maan op 6.39 uur. onder 22.10 uur. Maanstanden 8 Juli 2 33 uur- Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 1 Juli Hoog water: 3.56 en 16 29 uur Laag water: 12 02 en uur. Vrijdag 2 Juli Hoog water: 4 44 en 17.16 uur. Laag water: 0.25 en 12.48 uur. »**xnTaxmmY)(v*

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1