Wereldnieuws Onthullingen van Petrov over Russische geheime dienst BALt PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN „Alle Tass-leden in Australië zijn spionnen" De radio geeft Vrijdag Prijs kruideniers-levensmiddelenpakket 2.53% lager ZocU ió Uet zo J HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Een Compliment waard hen nieuwe wereld gaat voor U open Kerkelijk Nieuws Actie tegen lawaaierig verkeer had resultaat Bestuursgeschil voor de Raad van State KEI P Gr. Houtstraat 137 n'aest Luzor Schrobtunnel voor autobussen Advocaat kreeg 1J/2 jaar wegens verduistering Va?AVy-cut ls een „Portable" een kantoormachine? Notaris in Valkenswaard in arrest: deviezenfraude Sproeten? SPRUTOL Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk. De A.P.R.I.S. Examens COBI- BACIL DONDERDAG 1 JULI 1954 Voor het eerst is de levensgeschiedenis van een agent van de Russische geheime dienst, de M.V.D., in het openbaar ver teld door Wladimir Petrov, de functionaris bij de Sovjet-ambassade in Australië, die politiek asyl heeft gekregen. Op de zitting van de commissie van on derzoek te^Melbourne deelde Petrov met zachte, bewogen stem mee, hoe vier van zijn superieuren bij zuiveringen waren terechtgesteld of ontslagen. Ook deed hij mededelingen omtrent de rol van M.V.D. in Rusland en over de wijze, waarop hij van eenvoudige boer was opgeklommen tot luitenant-kolonel bij deze organisatie. De Rus legde zijn getuigenis af in het Engels. Hij verklaarde, dat zijn laatste chef die het leven had gelaten, de plaats vervangende minister van Buitenlandse Zaken Dekanosof was geweest, die terecht was gesteld in de tijd, dat Beria in onge nade viel. Als geheim agent bij de Russische am bassade te Canberra kon hij zijn rappor ten, ook die over de gedragingen van het overige personeel, rechtstreeks naar de M.V.D. in Moskou zenden zonder dat de ambassadeur er inzage van kreeg. In 1926 was hij lid van de communis tische partij geworden. Na een diensttijd bij de marine was hij in 1933 coderings- amtbenaar bij de geheime dienst gewor den, de toenmalige Gpeoe. Drie jaar later was dit apparaat gereorganiseerd, waarna het de naam N.K.V.D. kreeg. In 1938 was Petrov majoor geworden, nadat hij deel had uitgemaakt van een afdeling van de N.K.V.D., die tot taak had een militaire opstand in West-China neer te slaan. In 1940 trad hij in het huwelijk met zijn te genwoordige echtgenote Evdokia, die even als hij asyl in Australië heeft gekregen. Zes afdelingen De voornaamste taak van de N.K.V.D. was, volgens Petrov, het leveren van troe pen voor de binnenlandse veiligheid en voor de bewaking van arbeidskampen. In tijden van oorlog werd de organisatie hoofdzakelijk aan het front gebruikt om desertie te voorkomen. De Russische getuige deelde vervolgens mee, dat de geheime dienst van de Sovjet- Unie uit zes afdelingen bestaat. Een hier van hield zich bezig met Engeland, de V.S., Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid- Afrika. Een tweede afdeling bestreek het ADVERTENTIE is ongetwijfeld de nieuwe klasse sigaar van MARTINEZ, de COMPLIMENTs van 22 cl. .fijne sigaar zeg! HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Clavecimbelrecital. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Platen. 11.35 Or gel. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en platen. 13.30 Amusementsmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Strijkkwartet. 14.50 Boekbespreking. 15.10 Zang, hobo en oboe d' amore en piano. 15.30 Platen. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel. 17.20 Mu ziek causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen, met conférence. 19.00 Schakels tussen heden en verleden, causerie. 19.15 Platen. 19.30 Op be zoek bij anderen. 19.45 Het mandement der R.K. Bisschoppen, causerie. 20.00 Conferentie te Genève. 20.05 Nieuws. 20.15 Surinaamse muziek. 20.30 Een half millioen vluchtelin gen, causerie. 20.40 Humanisme als levens houding, causerie. 21.00 De heer en mevrouw Grenzeloos en Marjan ontdekken Europa. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Platen. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Hoogmis. 9.30 Platen. 9.45 Schoolradio. 10.00 Kamerorkest. 10.30 Platen. 11.00 Voor de zie ken. 11.50 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Ge varieerde muziek. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Amusementsmuz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promenade-orkest, en soliste. 15.00 Schoolradio. 15.30 Koorzang. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Amusementsorkest. 18.00 Actualiteiten. 18.10 Amusementsmuziek. 18.40 Vragenbeantwoording. 18.52 Tennis kampioenschappen in Wimbledon. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Holland Festival 1954: Concertgebouw-orkest en solist. 21.20 Actua liteiten. 21.30 Militaire kapel en soliste. 22.10 Lichte muziek. 22.45 Kerk en Mens, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N. T. S.) 18.2319.30 Een folkloristisch feest in Siena (Italië). BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Vocaal kwartet en clavecimbel. 15.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.10 Voor dracht. 18.20 Koorzang. 18.30 Voor de solda ten. 19:00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Kinder- weelde. 20.05 Lichte muziek. 20.15 Sympho- nieconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.30 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22-0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen bet zien. Nieuwe films. (Op 224 en 75 m.). Europese vasteland en Scandinavië. Hier onder vielen ook de met Rusland verbon den staten in Oost-Europa. Dan was er een bureau, dat zich met het Midden- en het Verre Oosten bezig hield. De vierde afdeling zorgde voor het zenden van ge heime agenten naar andere landen. Het vijfde bureau verzamelde gegevens over andere afdelingen en de zesde afdeling hield zich bezig met atooin- en technische spionnage. Het hoofd van deze groep, een zekere Raina, was onslagen na de val van Beria. Petrov verklaarde voorts dat alle ver tegenwoordigers van het Russische pers bureau „Tass" in Australië leden van de Sovjet-geheime dienst waren. Petrov vertelde ook een en ander over een departement, dat verantwoordelijk was voor „de verspreiding van misleiden de berichten". Ook noemde hij een zekere kolonel Goekasov, die belast was met het verzamelen van inlichtingen betreffende Russische ballingen. Deze zou in 1951 zijn ontslagen. Aangezien de kolonel een goede vriend van Beria was „zou hem wel eens iets kunnen zijn overkomen", meende Pe trov. Volgens zijn zeggen bevonden zich ook geheime agenten op Russische sche pen, die zich voordeden als leden der be manning. Hij ontkende, dat hij gelden van de am bassade had verduisterd, zoals van Rus sische zijde was verklaard. Op een volgende zitting zal Petrov mededelingen verstrekken over een or ganisatie, bekend als „K-l", die een groot deel van de Russische geheime dienst on der haar gezag heeft. Voorlopig zal Petrov zich beperken tot het noemen van namen van M.V.D.-agenten. ADVERTENTIE op onze 250 Modelkamers Vrij te bezichtigen De grootste en modernste woninginrichting WONINGINRICHTING BEVERWIJK Ned. Herv. kerk Beroepen te Onstwedde B. Eysinga te Barneveld. Aangenomen naar Hollum op Ameland A. P. Peschar, cand. te Ootmarsum. Bedankt voor Waddinxveen (vac. J. J. Moll) G. Boer te Gouda; voor Schoonho ven P. Bouw te Ridderkerk. Benoemd tot vicaris te Krimpen a. d. IJssel J. B. Cats, cand. te Alphen a. d. Rijn. Geref. gemeenten Tweetal te Meliskerke: W. Hage te Aalst- Brakel en H. Rijksen, cand. te Middelburg. Beroepen te Ènkhuizen H. Rijksen, cand. te Middelburg. Alleen dat piepen van die trams in de bochten De acties, welke het Permanent Anti Lawaai Comité (Geluidstichting, Tucht- unie en K.N.A.C.) met medewerking van rijks- en gemeentelijke polities ten be hoeve van zowel veilig verkeer als van minder lawaai heeft gehouden, hebben ook naar de mening van de minister van Verkeer en Waterstaat een gunstig resul taat gehad. De P.A.L.C. meent dat nog niet alle bestuurders van motorrijtuigen vol doende verkeersbegrip tonen vooral door bij verkeersknooppunten na te laten zo danig vaart te minderen dat geluidssig nalen practisch overbodig zijn. De klachten welke het P.A.L.C. ontving concentreren zich thans vooral op de ge luidshinder van bromfietsen en motorfiet sen zomede van trams. Tegen het rijden van eerstgenoemde voertuigen met open of ondeugdelijke knalpotten helpt natuur lijk alleen politieel optreden. Ten aanzien van de geluidshinder van bromfietsen heeft het P.A.L.C. een wetenschappelijke analyse doen verrichten. Aangezien de klachten over het overmatig geluidslawaai van tramvoertuigen steeds frequenter en dringender worden heeft het P.A.L.C. na een onderzoek aan de directies van de trambedrijven in Amsterdam en 's Graven- hage verzocht te bevorderen dat tegen het denderen en piepen (in de bochten) van de trams zoveel mogelijk voorzienin gen worden getroffen. ADVERTENTIE La§t van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. ADVERTENTIE Naar aanleiding van publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin volgens persberichten werd vastgesteld, dat de prijzen van levensmiddelen inclusief aardappelen, groenten en fruit op 15 Mei j.l. gemiddeld 7.4 hoger lagen dan op 15 Dec. 1953. heeft de wiskundige afdeling van Albert Heijn een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Uit dit onderzoek bleek, dat de verkoopprijs van het gehele levensmiddelenpakket van hel Albert Heijn-bedrijf, inclusief vleeswaren, op dit moment 2.53 lager ligrt dan op 15 Dec. 1953, ondanks de verhoging van lonen en huren en de sterk gestegen prijzen van koffie, thee en cacao. Belangrijke prijsverlagingen, die aan het be gin van dit jaar door het A.H.-bedrijf werden ingevoerd, zijn .oorzaak van dit symptoom. Deze prijsverlagingen, gekoppeld aan een streng doorgevoerde handhaving van de kwa liteit. voerden tot de gewenste verhoging van omzet en productie, die de sleutel vormt tot de prijzenpolitiek van Albert Heijn. Albert Heijn's prijzen geven reden tot optimisme. Dispuut over kerk en staat De afdeling voor de geschillen van be stuur van de Raad van State heeft behan deld een beroep, ingesteld door de raad der gemeente Nijmegen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Gelderland, waarbij is geweigerd een uitgave van 64.580 voor subsidie aan het kerkbèstuur van Onze Lieve Vrouw van Fatima ten behoeve van de stichting van een nieuw kerkgebouw. Het bedrag vertegenwoordig de 20 procent van de totale bouwkosten. De weigering van gedeputeerden is onder meer gerond op de overweging, dat de uit gave niet strekt ter behartiging van een belang, dat binnen de bemoeiïngssfeer van de gemeente is gelegen. Daarenboven laten gedeputeerden het bezwaar gelden van in breuk op het principe van scheiding tussen kerk en staat en voorts, dat de getroffen regeling de gemeente plaatst voor finan ciële consequenties, waarvan de omvang niet is te voorzien, gezien de grote ver scheidenheid van geloofsovertuigingen in Nederland. De gemeenteraad voerde aan, dat een zuivere scheiding van kerk en staat niet bestaanbaar wordt geacht, dat kerk en staat talrijke raakvlakken hebben, waar bij zij verplicht zijn, met erkenning van de souvereiniteit van de ander, aan elkaar steun te verlenen. Voorts betoogt de ge meente, dat er met deze subsidieverlening een gemeentelijk belang gemoeid is in ver band met de stadsontwikkeling en -uit breiding. Gedeputeerde Staten hebben de Kroon in overweging gegeven, het beroep onge grond te verklaren. In de vergadering der afdeling voor de geschillen van bestuur heeft burgemeester Hustinx van Nijmegen het standpunt der gemeente nader toege licht. Voor Gedeputeerde Staten traden op mr. Eling Visser en mr. Van de Wollen- berg. ADVERTENTIE ZÖNBRILLEN met optiick juist* glazen De autobussen van de Twentse Electri- sche Tramweg Maatschappij kunnen thans binnen een minuut worden schoongemaakt, dank zij een wasapparaat waarvan er slechts zeven op de wereld bestaan, name lijk vijf in Engeland, een in Nieuw-Zeeland en één welke de Electrische Tramweg Maatschappij te Enschedé in gebruik heeft. Dit apparaat bestaat uit een tunnel van ho rizontaal en verticaal draaiende borstels, waaruit tevens water wordt gespoten. On geveer 60 tot 80 bussen kunnen per uur worden gewassen. De 39-jarige Haagse advocaat mr. J. W. M. R. is door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van ondergaan voorarrest. Voorts is hij ontzet uit het recht gedurende vijf jaren om als advocaat, procureur en gerechtelijk be windvoerder op te treden. Mr. R. had zich volgens het oordeel van de rechtbank schuldig gemaakt aan ver duistering van goederen die hij als cura tor onder zich had gehad. De verduistering zou ongeveer een halve ton hebben belo pen. De officier van justitie had tegen mr. R. een gevangenisstraf van twee jaren met af trek van voorarrest en ontzetting uit het recht om als advocaat, procureur en ge rechtelijk bewindvoerder op te treden voor de tijd van vijf jaren gerequireerd. Overstromingen aan de AmerikaansMexicaanse grens De was van de rivieren in het Ameri kaans-Mexicaanse grensgebied houdt nog steeds aan. De stad Acuna in de Mexi caanse staat Coahuila is reeds overstroomd en het gehele stroomgebied van de rivier de Bravo wordt bedreigd. Het merendeel van de inwoners van de stad nam de wijk naar heuvels in de nabijheid. Verscheidene huizen zijn ingestort. Alleen in Acuna zijn naar schatting twaalfduizend daklozen. Ook de stad Laredo wordt bedreigd: ruim 50.000 personen zijn reeds uit dit gebied weggetrokken. -.J'IIB'HIU I ADVERTENTIE |i Ntn cv* v*h vaotoo ICHtl CV» "toici I ICMfl MAVT cur °E ÈCHTB m*»t cv» vioiott nul y A Kj t )H IMI 01 »C"»I CV» L VKOPCPR KM .lOIOII IMI 01 ICN1I CU» CU» VA" vt OI OI «AU Ol ICVII «A»l CU» VA" MOIOI Aan de economische politierechter te Amsterdam is de vraag voorgelegd: „Is een draagbare schrijfmachine een kantoor machine?" Een groot warenhuis te Amsterdam is gedagvaard, omdat het op 15 April een draagbare schrijfmachine, een „portable" in voorraad heeft gehad en daarmee, vol gens de dagvaarding, „de Vestigingswet voor het kleinbedrijf heeft overtreden door het bedrijf uit te breiden met een afde ling, waar kantoormachines verhandeld worden". De officier van justitie vroeg een boete van f 25 in deze principiële zaak. Namens de directie van het warenhuis betoogde mr. H. J. Swagerman dat de draagbare schrijfmachine geen kantoor machine is. Deze machines zijn niet ge maakt voor kantoorwerkzaamheden. Het Vestigingsbesluit voor de kantoormachine- handel omschrijft niet duidelijk wat een kantoormachine is. Mr. Swagerman vroeg tenslotte vrijspraak. De economische politierechter zal schrif telijk vonnis wijzen. De politie te Valkenswaard heeft in de nacht van Zondag op Maandag notaris J. J. S. uit Valkenswaard op verzoek van de officier van Justitie te 's-Hertogenbosch gearresteerd. S., die in Valkenswaard is opgesloten, is gisteren langdurig verhoord. Tot de arrestatie hebben geleid een groot aantal deviezenovertredingen, fiscale over tredingen en enige andere onregelmatig heden, die zijn gebleken tijdens een onder zoek dat reeds enige tijd door de fiscale opsporingsdienst werd ingesteld. De verdachte zal Vrijdag voor de officier van Justitie worden voorgeleid. Dan zal tevens de beslissing worden genomen, of de gearresteerde in hechtenis blijft. Het onderzoek zal minstens nog veertien dagen duren. Het notariskantoor in Val kenswaard blijft normaal geopend. Het laat zich aanzien, zo werd meegedeeld, dat noch de cliëntèle noch de bevolking door deze gang van zaken is benadeeeld. 37. „Ik laat me niet wegsturen om met loodgieters te gaan biljarten", dacht Panda, door het raam naar binnen sluipend, „ik wil weten, wat hier achter zit. Waarom wilde Joris me opeens weg hebben? Zou hij er misschien vandoor willen gaan met het geld, dat de klanten ons vooruit heb ben betaald? Dat zou érg lelijk van hem zijn, maar toch.... hm.... Joris is niet altijd betrouwbaar, vrees ik". Maar toen Panda voorzichtig door een kier van de deur gluurde, zag hij, dat Joris helemaal geen aanstalten maakte om zich met het geld uit de voeten te maken. Integendeel, hij borg de zak met vooruitbetalingen zorgvuldig in een brandkast, terwijl hij mompelde: „Ziezo en thans is het tijd om onze cliënten op een snelle en doelmatige wijze van hun gas- en watermoeilijkheden te verlossen". „Ik heb hem onrecht aan gedaan door zulke lelijke dingen van hem te denken", dacht Panda. „Maar toch be grijp ik niet, hoe hij al dat werk ALLEEN zal kunnen afdoen. Enne... waarom heeft hij eigenlijk zoveel loodgieters aangeno men, als hij ze toch niet gebruikt? Hij laat ze alleen maar biljartenen gaat zelf het werk doen!" Het was dus wel raadsel achtig en dus besloot Panda om Joris stie- kum te volgen, toen deze even later mon ter het kantoor verliet. ADVERTENTIE In ons bericht van Dinsdag betreffende de onderscheiding van de majoor dei- in fanterie van het voormalig KNIL J. Rottier wegens diens moedig optreden tijdens de incidenten te Makassar in midden-Augus- tus 1950 is abusievelijk een verkeerd beeld van de situatie gegeven door verwisseling van de APRIS met de APRA. De APRIS, die aanvallen deed op een ka zerne te Makassar, waarin troepen van het een maand eerder opgeheven KNIL en hun vrouwen en kinderen waren gelegerd, werd gevormd door TNI-troepen van Java, die bij hun aankomst in Makassar stuitten op verzet van federalistisch gezinde groepen van de bevolking. Bij deze onlusten be stookte de APRIS ook de kazerne, waar door de daarin gelegerde troepen, die ge voelige verliezen leden, tot ingrijpen wer- dien genoopt. De APRA trad in Januari van hetzelfde jaar onder Westerüngs leiding op Java op. Om de kinderen bij het spelen op straat te beveiligen tegen de gevaren van het verkeer heeft het bestuur van een voor stadje van Berlijn in de Amerikaanse sector op het trottoir langs een van de drukste verkeerswegen een zandbak laten aanleggen. Kennemer Lyceum Geslaagd voor het eindexamen HBS-B de dames: J. C. v. d. Hoeven, W. Lanting, M. P. Vonk; de heren: J. Abspoel, R. v. d. Berge, F. v. Dam, R. Dabroek, L. Dorst, M. C. Dorst, H. A. H. Leupen, E. J. Levert, H. J. v. Meurs, J. Rem, K. Römelingh, H. Teer, J. S. Tichelman, W. B. M. Veniet, A. Vinke, A. L. v. d. Weele, C. R. Laan, D. P. Lugten- burg, R. Meier, R. J. Oudenaarden, P. F. de Ruiter, C. D. v. Rijn, Y. J. Stelma, G. W. Treffers, L. Th. v. d. Weele. Afgewezen: 10 candidaten. Jac. P. Thijsse Montessori-Lyceum Geslaagd voor het eindexamen Middelbare Meisjesschool de dames: W. H. Beenhakker, Th. van den Berg, M. E. Dokter, F. H. Du- mont, K. Halbertsma, J. W. Hendrikse, A. R. Hoorn, E. A- Jordan, I. Kant, E. A. Leu pen, L. W. van der Ley, D. M. van Lonk- huyzen, C. C. E. Odenkirchen. W. M. Pliester, E. Posthuma, A. M. Rooy, Y. Rijke, A. C. Schöthaler, P. Simon van Leeuwen, C. F. van Tienhoven, C. E. Veth en O. van Wel. Afgewezen: 3 candidaten. Coornhertlyceum Geslaagd voor het eindexamen HBS, afd. A de dames A. M. Beukers, R. T. de Boer, K. J. M. Bronsgeest, M. Eggink, M. A. Offen- berg, H. Sandwijk, H. Schuddeboom, F. D. Vader en de heren E. A. Moolenaars, H. G. Reiziger, S. R. Ree, J. Swinkels en J. de Vries. Afgewezen geen. Eerste Christelijk Lyceum Voor de afdeling HBS B zijn geslaagd: H. Bajema te Haarlem, P. H. Esser te Benne- broek, mej. J. W. Faber te Bennebroek, E. J. Flipse te Heemstede, C. J. Hoekendijk te Heemstede, mej. E. Kleiboer te Haarlem, mej. R. Krijger te Haarlem, J. W. Kijne te Heemstede, J. J. Lambers te Heemstede, F. T. van Namen te Haarlem, P. Romein te Haarlem, H. Sellese te Heemstede, J. H. Smits te Hillegom, G. Streefland, te Benne broek, H. Vonk te Haarlem, C. U. W. Wiers te Heemstede, C. M. Bol te IJmuiden, J. P. Engel te Hillegom, W. Feijth te Haarlem, A. M. Gehrels te Halfweg, H. Hansma te Hoofd dorp, mej. J. M. W. de Jong te Haarlem, N. P. Kas te Haarlem, mej. M. W. Krans te Haarlem, M. Krijger te Haarlem, D. van der Mije te Zandvoort, M. van Ravenstein te Heemstede, mej. E. Schouten te Heemstede, G. A. Schwippert te Heemstede, mej. C. M. Smits te Hillegom, mej. M. Vos te Haarlem. Taboe Twee leden van dé staf van senator McCarthy's subcommissie van onder zoek hebben vain het ministerie van De fensie geen toestemming gekregen, om geheime documenten in te zien. Het mi nisterie gaf geen reden voor het verbod. Wereldtentoonstelling. Het Belgische mi- i nisterie van Buitenlandse Zaken heeft de diplomatieke vertegenwoordigers in. België de uitnodiging doen toekomen tot de wereldtentoonstelling, die in 1958 te Brussel zal worden gehouden. Daar het in 1958 ook 50 jaar geleden zal zijn dat België zich in de Congo vestigde, zal de ten toonstelling voor een groot deel aan deze kolonie worden gewijd. Ver wacht wordt dat de tentoonstelling er toe zal bijdragen van Brussel de zetel te maken der Europese gemeenschap pen. De uitgaven, die met deze wereld tentoonstelling gemoeid gaan worden op een milliard francs geschat. Doodstraf. De juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft Woensdag een wetsontwerp goed gekeurd, dat de doodstraf stelt op spionnage in vredestijd. Tevens wordt in dit wetsontwerp een nieuwe, uitge breidere definitie gegeven van sabotage. Volksraadpleging. Het Oost-Duitse pers bureau ADN heeft Woensdag gemeld, dat 93.5 procent van de kiezers die hun stem hebben uitgebracht bij de drie daagse Oost-Duitse „volksraadpleging", gestemd heeft voor „een vredesverdrag en terugtrekking van de bezettingstroe pen". „Voor" de Europese verdedigings gemeenschap, de conventies van Bonn en vijftig jaar lang bezettingstroepen" had 6.5 procent gestemd. Er waren 416.844 ongeldige stemmen uitgebracht. De Oost-Berlijnse radio meldde, dat 98.7 procent van de kiesgerechtigden was opgekomen. Valse schedel. Door het meten van de radio-activiteit van de schedel van de zogenaamde Piltdown-mens is komen, vast te staan, dat deze schedel inder daad een vervalsing is, aldus hebben, twee Britse geleerden, Bowie en David son, in Londen medegedeeld. Tot No vember 1953 was men van oordeel, dat de in 1912 in Surrey in Engeland ge vonden schedel honderdduizend jaar oud was en had toebehoord aan een vertegenwoordiger van de „missende schakel" in de keten van de evolutie van de mens. De twee geleerden deel den het Britse Geologische Genootschap in Londen mede, dat zich in fossielen van beenderen langzamerhand radio actief uranium afzet uit het water dat door de aardkorst sijpelt. In het alge meen zijn oudere fossielen meer radio actief dan jongere. Proefnemingen met een geigermeter toonde aan, dat de con clusie van November 1953, dat de sche del een vervalsing is, juist was. Beroep. De opperrabijn van Engeland heeft uit naam van het Britse Joodse Congres opnieuw een beroep gedaan op de Ne derlandse overheid om de twee Joodse wezen Anneke Beekman en Rebecca Mel j ado, 13 jaren oud, weer „in de Joodse omgeving te doen opnemen, waarin zij zouden zijn opgevoed indien hun ouders waren blijven leven, die in Duitse concentratiekampen zijn omge komen". De opperrabijn richtte zich te vens „tot hen, die bereid zijn hun in vloed uit te oefenen, om een groot on recht te herstellen". Watersnood. De overstromingen in Zuid en West-Japan, die veroorzaakt zijn door zware regenval, hebben reeds aan vijftien personen het leven gekost en tienduizenden huizen verwoest. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. Door de overstromingen zijn drie steden, Nagasaki, Gobo en Kroesjoe geïsoleerd. Verlengd. De raad van de Europese Beta- lings Unie heeft Woensdag bekend ge maakt, dat de EBU, te rekenen van 1 Juli 1954 af, voor een jaar is verlengd. Himalaya. De 26-jarige leider van een mislukte Argentijnse expeditie naar de Himalaya, Francisco Ibanez, is Woens dag iin 't ziekenhuis te Katmandu over leden. Maandag waren zijn beide voeten, afgezet. Reeds eerder was bekend ge worden, dat Ibanez drie dagen geheim had gehouden, dat zijn voeten bevroren waren, om zijn makkers niet af te hou den van hun poging, de acht duizend meter hoge top van de Dhaulagiri te beklimmen. HET IS ALTIJD wat verwarringwek kend om van een organisme te vertellen dat het „groot", dan wel „klein" is. Want de colibacil die in de laatste delen van ons spijsverteringskanaal voorkomt, kunnen we met het blote oog beslist niet waarne men, zodat we deze bacil met een gerust geweten klein kunnen noemen. Daar staat echter tegenover, dat deze bacil, die een lengte van 3 micron en een dikte van 1,5 micron heeft, aanzienlijk groter is dan bij voorbeeld een molecuul bloedkleur stof, dat slechts 5,5 millimicron meet. Hierbij vergeleken is de coli bacil dus een voorwereldlijk monster van reusachtige af metingen. Om de nare indruk die de term „bacil" bij ons pleegt op te roepen, weg te nemen, moe ten we uitdrukkelijk verklaren v dat de colibacil veel nuttig werk verricht. Zij is in onze ingewanden werkzaam bij de afbraak van voedingsstoffen, weet haar eigen voedsel uit zeer eenvoudige bestand delen te vervaardigen en bouwt bovendien nog de vitamine K op. Van deze bacil ondervinden we dan ook alleen maar goed, mits zij in haar omgeving blijft, want, doorgedrongen in andere organen, kan zij ontstekingen veroorzaken. Hoe het ook zij, gemeten met de maat staven van het dagelijks leven, is deze bacil erg klein. Geen enkele weegschaal is dan ook bij machte het gewicht van één coli bacil te wegen, maar desondanks zijn we wel in staat haar gewicht bij benadering aan te geven: 300 milliard colibacillen we gen n.l. tezamen ongeveer één gram. De bacil is dus wel uiterst nietig, vooral in dien we haar gewicht van 0,000000000003 gram stellen tegenover het formidabele gewicht van onze reusachtige aarde, die globaal 6 quadrillioen kilo weegt. Nu weten we, dat bacteriën zich door deling vermenigvuldigen. De kampioenen op dit gebied halen dat kunststukje wel 2 a 3 maal per uur uit, maar we zullen de coli bacil rangschikken tot de organismen die zich éénmaal per uur delen. We zullen hierbij veronderstellen dat de deling vol komen ongehinderd en bij voortduring kan plaats vinden, dus zonder dat zich daarbij de sterfte op grote schaal voordoet, welke in ons spijsverteringskanaal voortdurend plaats vindt. Met behulp van deze veronderstellingen, zal blijken dat de uiterst nietige colibacil reeds na ruim 5 dagen een nakomeling schap heeft verkregen die het formidabele gewicht van de aarde overtreft! Na één etmaal heeft de eenzame colibacil ongeveer zestien millioen.nakomelingen, die gezamenlijk het gewicht van 1/20.000 gram nog niet kunnen opbrengen. Maar bij het verstrijken van de tweede dag, worden reeds 144 billioen nakomelingen ge teld, met een gewicht van 432 gram. Nog niets om zich ongerust over te maken, zoals u ziet. De derde dag wegen de bacillen 3.912.000 kilo en na de vierde dag bereikt de totale coli-bevolking van 20.864 qua drillioen individuen reeds 62.592 milliard kilo! Dit aantal verschilt weliswaar nog aanzienlijk met het gewicht van de aarde, doch wanneer na de vijfde dag de delingen nog 14 uur worden voortgezet, evenaart het gewicht van de bacteriën bijna dat van de aarde en bij de 15de deling is onze pla neet zelfs geslagen. Indien we een open oog hebben voor wat zich in het levende organisme voltrekt, moeten we erkennen, dat het leven zich eigenlijk een verdieping lager afspeelt, dan waarop wij ons bevinden. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2