Bevolking van Bloemendaal bracht burgemeester jhr. mr. Den Tex dank Eerste daad: kranslegging bij het monument voor de gevallenen Rook Aanbieding van geschenken voor reis naar Iberisch schiereiland Dr. D. H. Peereboom Voller geïnstalleerd 3 Huisdieren-zorg? Agenda voor Haarlem Zusterhulp bestaat een kwart eeuw Mevr. H. S. P. Vogelzang overleden DONDERDAG 1 JULI 1954 DE BLOEMENDAALSE BURGERIJ heeft Woensdagmiddag afscheid genomen van burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex tijdens een bijeenkomst in het Openlucht theater; daarbij zijn aan de heer en mevrouw Den Tex geschenken aangeboden, om een reis van zes tot acht weken naar het Iberische schiereiland mogelijk te maken. Bloemendaalse kinderen hebben de scheidende burgemeester hulde en dank gebracht door de opvoering van een spel. Tevoren waren leden van de gemeenteraad in de Westerlaan bijeen gekomen, om tegenwoordig te zijn bij de onthulling van het naam bord: Burgemeester Den Texlaan. Nadat mevrouw Den Tex op verzoek van wethouder Van Geluk het naambord ont huld had, dankte de burgemeester. Hij sprak de wens uit, dat de nieuwe naam van de laan veel voordeel en geluk zal brengen aan de bewoners van de laan en dat er zich geen verkeersongelukken zullen voordoen. In het Openluchttheater Velen hadden aan de uitnodiging van het comité, dat het afscheid had voorbereid, de bijeenkomst in het Openluchttheater bij te wonen, gevolg gegeven. Eerste spreker was mr. F. P. Th. R o h 1 i n g, die opmerkte, dat het comité reeds maanden geleden met op timisme bepaald had, dat de bijeenkomst midden in de regentijd in de openlucht op 30 Juni, de dag van de zonsverduistering, gehouden moest worden. Wat de zonsver duistering betreft, zeide mr. Rohling, dat de burgemeester nu ook door de zon ver duisterd wordt. De echte zon komt even wel morgen weer gewoon op, alsof er niets gebeurd is, maar de burgemeester begint niet weer op het raadhuis aan zijn werk zaamheden. Spreker vervolgde, dat het comité uit de burgerij hem uit de „sarco- phaag" van oud-wethouders heeft gehaald om het woord te voeren. Dat vond hij een groot voorrecht en het deed hem een per soonlijk genoegen jhr. Den Tex voor het laatst te mogen toespreken. Hij hoopte echter nog dikwijls over hem te spreken (altijd was hij al over hem te spreken) en met hem te spreken. Mr. Rohling haalde enkele herinneringen op, onder andere uit de tijd, dat de nood- raad uit de hand van het college van B. en W. at. Alle voorstellen werden (terecht natuurlijk) aangenomen, omdat zij getuig den van 'n verstandig, wijs en goed beleid. Alles werd met smaak gegeten. Kom er nu maar eens om! De raad is critischer ge worden en een klein beetje kieskeuriger dan vroeger. Als B. en W. een zuinige bui hadden en een waterjus aanboden, dan wilde de raad wijnsaus. Andersom deden de gevallen zich ook voor. Vervolgens schetste spreker de scheiden de burgemeester als beschermer van de gemeentebelangen. Dan had hij een houding volgens de als spreuk „ik wijk' voor nie mand." Spreker heeft jhr. Den Tex het meest gewaardeerd als hij voor de ge meentebelangen moest strijden. Hij heeft hem toen gezien als een strijder te paard, af en toe hoog te paard. De burgemeester voelde zich het best in het gevecht. Jhr. Den Tex was een burgemeester op een strijdros en niet een op een bromfiets. De gemeente verliest een burgemeester met waardigheid, met stijl en met karakter. Daarom dankt de burgerij jhr. Den Tex hartelijk. Ook richtte mr. Rohling zich tot mevrouw Den Tex, die een intelligente en energieke burgemeestersvrouw is geweest. Zij voelde zich aangetrokken om te werken voor goede doeleinden en dat deed zij verbijs terend actief. Mr. Rohling hoopte, dat Gods zegen de familie Den Tex op alle wegen zal vergezellen, waar zij gaat of waar zij staat. Geschenken namens burgerij De voorzitter van het comité uit de bur gerij, de heer P. J. K a p t e y n, herinnerde aan het afscheid van Dinsdagmiddag tijdens ADVERTENTIE Ut DONDERDAG 1 JULI Concertgebouw: Jeugdkoor „Inter Nos", 8 uur. Ged. Oude Gracht 47, wereldwijde evangelische kruistocht, 8 uur. Zuiderkapel, Zuiderst.raat 15: Spreker J. Kits, 8 uur. Frans Hals: „AJs er dauw komt, komt er regen", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Alarm in Marokko", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Thérèse Raquin", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The greatest show on Earth", alle leeft,, 8.15 uur. Roxy: „Kruisweg der liefde", 18 jaar, 8 uur. Palace: „Lastige lief dadigheid", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Der letzte Walzer", alle leeft, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 2 JULI Palace: „Salto des doods", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The African queen", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Rembrandttheater: „Quo Vadis", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „Rebecca", 18 jaar, 8.15 uur. Luxor: Thérèse Raquin", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. City: „Anna", 18 jaar, 2,15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het recht van de sterkste", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zij. die zich ver kopen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. de openbare vergadering van de gemeen teraad. Met het oordeel in die bijeenkomst uitgesproken wenste spreker de burge meester geluk. Daarmee zou kunnen wor den volstaan, maar vele ingezetenen had den er behoefte aan de burgemeester op een andere wijze van hun waardering te laten blijken. Spreker zeide, dat de burgemeester er nooit naar gestreefd heeft goedkope popu lariteit te verwerven. Men zou hem onrecht doen door de burgemeester een regent te noemen. Spreker herinnerde daarbij aan regenten der historie met slechte eigen schappen. De eigenschappen van jhr. Den Tex waren van dien aard, dat ze indruk maakten. Hij had een hoge opvatting van zijn ambt en had dit niet gezocht als mid del om zich materieel te verbeteren. Jhr. Den Tex is altijd een trouwe dienaar ge weest en in Mei 1940 zette hij reeds zijn eerste schreden op het pad van het verzet. „Ik ben bereid u conservatief te noemen," vervolgde de heer Kapteyn, „omdat u zo veel waardevolle dingen uit het verleden hebt willen dragen via het heden naar de toekomst." In Bloemendaal zijn bewaard een goede sfeer en een schoonheid en die worden doorgegeven aan de opvolger. Ook deze spreker richtte zich tot mevrouw Den Tex om haar dank te zeggen. Zij gaf niet alleen haar naam aan acties, maar zij was de vlijtigste onder vele ijverigen, als het ging om een charitatief doel. „Moge God u en uw vrouw en kinderen gelukkige jaren schenken. Hebt dank", aldus spreker. Hierna herinnerde de heer Kapteyn er aan, dat jhr. Den Tex plannen heeft een reis te maken naar het Iberische schier eiland. Om hem te beschermen tegen koude overhandigde een meisje in klederdracht een plaid. Daaruit blijkt de zorg voor de gezondheid. Het comité heeft zorgen, dat de burgemeester de weg niet weet en daar om bood een tweede meisje een map aan, bevattende de kaarten van de landen, waardoor gereisd wordt. Bij overnachtin gen kunnen wel eens moeilijkheden ont staan en om een goede verzorging te waar borgen bood een volgend meisje een reis- nécessaire aan. De burgemeester heeft oog voor schoonheid en heeft zijn hart verpand aan tekenen, schilderen en fotograferen. Om op de hoogte te zijn welke plekjes be zocht worden, werd een reisgids aange boden. Mevrouw Den Tex ontving een tas, waarin zij deze voorwerpen, die voor de reis nodig zijn, kan opbergen en tenslotte zeide de heer Kapteyn, dat het bekend is dat de burgemeester gaarne een pijp rookt. Voor onderweg had het comité een antieke zilveren tabaksdoos gekocht. Het merk waardigste is echter, dat zij een chèque bevat, die „aroma" aan de reis moet geven; zij zal de burgemeester in staat stellen ge durende zes tot acht weken alle genietin gen van een reis te verschaffen. Jhr. Den Tex dankte voor de goede gaven en de perfecte regie. Het kan niet anders, als een Bloemendaals comité iets voorbereidt. Voor het gezin en spreker zijn Dinsdag en Woensdag twee dagen van zon en vreugde geworden; wanklanken zijn niet gehoord. Spreker bracht de sprekers dank en merkte op niet een historisch debat met de heer Kapteyn te zullen aangaan over de regenten. Een geslacht moet nooit beoor deeld worden naar een andere tijd. De taak van besturen moet zijn in overeenstemming met de dag. Ook herinnerde hij aan de verandering, die zich langs de Vecht vol trokken heeft. Buitenplaatsen zijn ver dwenen. Hij achtte het gelukkig, dat dank zij samenwerking bereikt is, dat het karak- te van Bloemendaal zich niet gewijzigd heeft. Tenslotte dankte hij namens zijn echtgenote voor de geschenken. Hulde door schoolkinderen Een aardige verrassing was het spel, dat schoolkinderen opvoerden. Een meisje de clameerde op vlotte wijze en bracht dank en hulde aan de burgemeester. Dat de ge hele gemeente aan de hulde deelnam bleek uit de medewerking van de Katholieke school uit Vogelenzang, van de Vondel school uit Aerdenhout, van de Christelijke school te Overveen en van de Bloemen daalse Schoolvereniging. De groepen stel den de onderdelen van de gemeente voor en waren versierd met de kleuren van het wapen van Bloemendaal. Ook verleenden enkele meisjes van het Kennemer Lyceum medewerking. Een schoolorkest van het Jac. P. Thijsse Montessorilyceum en het Kennemer Ly ceum speelde tijdens de bijeenkomst de militaire mars van Schubert en tijdens de receptie lieten „De Kruidnoten" onder lei ding van Nol Grotegoed zich horen I m—i Wethouder Ven Geluk 'nangi de nieuwe burgemeester de ambtsketen om. Donderdag 1 Juli bestaat de Vereniging voor Zusterhulp der Nederlands Hervorm de Gemeente vijfentwintig jaar. Tevens is het een kwart eeuw geleden, dat zuster G. Louwerse aan deze vereniging verbonden werd. Op Donderadg 15 Juli zal dit jubileum gevierd worden. De receptie wordt op die dag gehouden in het Jeugdhuis aan de Schoterweg. Dinsdagmorgen is overleden mevrouw H. S. P. Vogelzang overleden, die tezamen met haar echtgenoot in 1911 het mode magazijn de N.V. Vogelzang in Haarlem heeft opgericht en sindsdien met haar werklust en wilskracht leiding gegeven heeft aan het personeel. Vooral als mode specialiste nam zij een bijzonder belang rijke plaats in. De teraardebestelling zal plaats vinden Vrijdagmorgen op de R.K. begraafplaats Barbara in Haarlem-Noord. „ALS IK EEN VERGELIJKING MAG TREFFEN tussen Aalsmeer, waarvan u gisteren afscheid hebt genomen en Bloemendaal, valt het al dadelijk op, dat beide gemeenten bekendheid genieten om hun rijkdom aan bloemen en planten. Beide gemeenten genieten een nationale, ja zelfs een internationale bekendheid om hetgeen zij voortbrengen of van nature bezitten. Uw nieuwe gemeente bezit hier schoonheid van nature. Daarom is zij zeer gezocht als woonoord en is zij in de laatste vijftig jaren uitgegroeid tot een van de belangrijkste forensengemeenten van Kennemerland", aldus richtte wethouder A. van Geluk zich heden, Donderdag morgen, in het raadhuis te Overveen tijdens een vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal, tot dr. D. H. Peereboom Voller, die als burgemeester werd ge ïnstalleerd. Mevrouw Tex, baronesse Den Texlaan lientinck heejt hel naambordje te Aerdenhout onthuld. Burgemeester De nieuwe burgemeester met zijn echt genote en twee zoons waren om ruim 10 uur aan de Houtvaartbrug op de Zand- voortselaan (de grens tussen Heemstede en Bloemendaal) door het college van B. en W. van Bloemendaal ontvangen. Daarna werd de tocht naar het raadhuis gemaakt, waar vele genodigden de komst van dr. Peereboom Voller afwachtten. Wethouder Van Geluk merkte in zijn installatie-rede op, dat Bloemendaal een aantrekkingskracht als woongemeente heeft en door haar natuurschoon een sterk re creatief karakter. Het tweeledig karakter der gemeente als woonoord brengt zijn eigenaardigheden mee in het bestuursbe leid. Enerzijds is er de taak van het ge meentebestuur om te behouden wat we aan werkelijk landschappelijk schoon heb ben. Anderzijds is er de grote woningnood die voortdurend de aandacht vergt. Wat deze twee belangen betreft, natuurbescher ming en woningnood, bestaat geen vol ledige overeenstemming tussen het ont- werp-plan in hoofdzaken en het ontwerp- streekplan. Dit houdt de mogelijkheid in van conflicten tussen het gemeentebestuur en hogere organen. Daar het steeds trach ten om tot overeenstemming te komen met behoud van de gemeentelijke zelfstandig heid in het waarachtig belang der gemeen te Bloemendaal is, moge de medewerking worden ingeroepen om dit pogen te steu nen. Spreker gaf de burgemeester een inzicht van de woningnood, deed mededelingen ever de bouw van woningen en vervolgde, dat dr. Peereboom Voller een gemeente aantreft, waarvan de financiële positie in wezen kerngezond kan worden genoemd. De reserve dient naar het oordeel van B. en W. voor de bouw van een raadhuis be stemd te worden. Toch heeft Bloemendaal financiële zorgen. De begroting 1954 sluit met een tekort van 200.000. Er zijn weliswaar in de geaardheid der bevolking verschillen, maar dit doet geen afbreuk aan de eensgezindheid in de dor pen. In de raad heerst een goede geest, evenals in het college van B. en W. Wat voor de burgemeester nieuw is, is de ge meentepolitie, omdat in Aalsmeer rijks politie is. In Bloemendaal krijgt de burge meester een uitgebreider taak, doordat hij hoofd wordt van een gemeentelijk corps. Onder de bekwame leiding van de corps chef zal de burgemeester bekwame politie officieren en een uitstekend corps aan treffen. Er zijn enige belangrijke zaken, o.a. de bouw van een nieuw raadhuis, het streek plan voor Kennemerland-Zuid, de ontwor pen verkeersweg Noord-Zuid bewesten Haarlem en de afwerking van het in voor bereiding zijnde uitbreidingsplan in hoofd zaken, die daarmee ten nauwste verband houden. Ook herinnerde spreker aan de in voorbereiding zijnde verkeersverbetering voor de Zandvoorterweg bij de vijfsprong, aan de opheffing van de trambaan, aan het vervoer Zandvoort-Amsterdam met autobussen en aan de aanleg van sportvel den te Aerdenhout. Bij de gezamenlijke uitvoering van al het werk zullen de wet houders en de raad zich gaarne onder lei ding van de burgemeester scharen. Na het uitspreken van de wens, dat de ambtsperiode een langdurige zal zijn en gekenschetst mag worden als een tijd van voorspoed en dat het hem gegeven zal zijn, in een goede gezondheid veel te doen tot heil van Bloemendaal, hing de heer Van Geluk dr. Peereboom Voller de ambts keten om. Hierna verklaarde hij hem voor geïnstalleerd. Het oudste raadslid, de heer H. Smidt van Gelder, wenste de nieuwe burgemees- Het leven is vol hoogte punten, als een bergland schap. En de verwachtingen zijn de dalen. Men kent de schoonheid van het panorama niet, voordat men de toppen bestegen heeft want van iedere top is het uitzicht an ders en onvergelijkbaar. En op de laatste top ligt de eeuwige sneeuw. Dat is filosofie van de eer ste graad, waar alle mensen naar leven doch weinigen aan denken. Een jonge huis vrouw, zojuist in het wit van de stadhuistrappen neerge daald in haar splinternieuwe droomhuis, heeft dit erf van geluk en huiselijkheid al van verre als een bergtop in haar bestaan zien blinken. Zij gaat van het kleine keukentje naar de luttele kamers en terug als een vorstin door haar koninkrijk. Maar als een vorstin, die werkbezoeken aflegt want zij terroriseert elk stofje en jaagt op alles wat de schittering van het nieuwe zou kunnen verduis teren, ook al is het slechts met de microscoop te zien. Bij een jonge huisvrouw hoort een man en bij een man horen sigaret en pijp en asbakken en as. As vooral, as hier en daar, as overal. De grijze overblijfselen van zijn rookgenot zwerven door het nieuwe huis als trage sneeuwvlokken, zij vallen op de nieuwe tapijten en op het glanzend bruin der meubels. De blauwe mist, die hij ge durig uitblaast als een uit roepteken achter zijn huise lijke rust, slaat tegen de blanke gordijnen en hecht zich daarin vast. Het is een mist die over het opgepoetste geluk van zijn vrouw gaat hangen. Het is een verduis tering van haar uitzicht op het schaduwloze panorama, zoals zij er op neerkijkt van de hoge top, die zij via de stadhuistrappen beklom. En hoe gaat dat dan er komen woorden over; eerst zachte, ironische verwijten, dan harde, vierkante bitter heden. De zakken van de jasjes, die de jonge vrouw wekelijks borstelt, zijn arse nalen van tabakspoeder en luciferskoppen. De gordijnen worden geel, daar helpt geen bleken tegen. De smetteloos heid van een huwelijksgeluk krijgt een waas van stinkende rook. Er is voor de jonge vrouw en haar rokende smeerpoets van een man een goede op lossing; een oplossing die in haar gedachten zo logisch en aanvaardbaar is, dat zij haar boze verbazing niet verbergen kan, wanneer haar man deze uitweg negeert als een top punt van dwaasheid. Niet meer roken, zegt ze gestreng, dat lijkt mij een voudig genoeg. Ge moet dat voor me over kunnen hebben. Dat gezuig aan een brandend stuk onkruid is trouwens een gewoonte, die nergens toe deugt. Het is een kinderach tigheid van de eerste rang, die de man stempelt tot een kleuter. Kleuters roken niet, zegt hij wrang, en al rook ten zij. het kan me niet sche len. Ik heb een huis om in te wonen, niet om in te worden opgezouten. Gordijnen zijn om de overburen het binnen gluren te beletten, niet om onszelf te verblinden door hun ongekreukte blankheid. As op de grond kan worden opge veegd waar hebt ge anders een veger voor? En al was het opperste malligheid en de grootste misdaad ter we reld, ik rook. En ik rook dóór, tot mijn laatste dag. Zij denkt aan het kleine bovenhuis van haar moeder, waar de smetteloosheid tot gestalte schijnt te zijn gewor den. Daar staan blanke gor dijnen als sneeuwkegels wit en stijf langs de ramen daar glimt de vloer als een bevroren watervlak en voelt een zwevend stofje zich als een vlinder aan de Noord pool. In dat heiligdom van zuiverheid en glans, waarin haar moeder troont als was zij gesteven en gestreken thuisbezorgd, kan zij haar nood klagen. Maar IK heb geen man meer, zegt haar moeder. De oude vrouw heeft, ge lijk haar dochter nu, op de toppen des levens gestaan. Zij is door de dalen van haar jongemeisjes - verwachtingen geklommen naar de hoogte punten. Zij kan er iets van vertellen, al is het lang ge leden. Jouw vader rookte ook, toen ik hem trouwde, zegt zij mijmerend. Hij maakte mijn gordijnen geler dan de jouwe ooit zullen zijn, want de tabak uit die dagen schijnt zeer fors te zijn geweest. Hij had de gewoonte zijn pijp uit te kloppen in mijn bloem vazen, als er geen bloemen in waren. Hij maakte mij hels door de askegel van zijn sigaar steeds op mijn pluche tafel kleed te laten vallen, een halve meter voor hij de eindstreep van de asbak bereikte. Ach ja, we maakten er malse ruzies over. En de zakken van zijn jas, ja, zoals ge zegt, die tabak kruipt tussen de naden en ge hebt er een boel werk mee. Het was een schandaal maar hij kon het niet laten, ai zet ge me op de stoep, zegde hij altijd, ik blijf roken zolang ik leef. Ik heb hem niet op de stoep gezet. Maar dat ik er over gedacht heb, is zeker. De dochter vindt hier de steun, waarop zij hoopte. Op de stoep zetten, ja, dat gaat moeilijk. Ermee dreigen en volhouden dat zou te doen zijn. Het kan zo niet doorgaan. Ik hou van hem, dat is waar, maar aan alles is een grens. Moeder is nog niet uitge praat. Zij plukt een pluisje van het tafelkleed en wrijft het tussen duim en wijsvinger, en ze zegt; Op de stoep zetten, neen, dat hoefde ik hem niet. Er kwam een tijd dat hij minder rookte, steeds minder, en daar na helemaal niet. Het was niet om mij een plezier te doen, o neen, het smaakte hem niet meer. Hij was niet goed. Hij werd ziek. Iets kwam in een onzichtbare voortgang zijn sterke lichaam slopen. Er wa ren dagen dat hij meende de oude te zijn, dan lachte hij op geruimd en stak een verse si gaar op. Maar na een minuut of wat liet hij haar doven. De askegel werd nooit lang genoeg om op mijn kleed te vallen. De dochter begint iets te be grijpen van de verschillende toppen in het berglandschap van het leven en van het duizendvoudig aspect dat één en hetzelfde panorama hebben kan. Er waren dagen dat ik in stilte bad en smeekte: hemel, laat hem weer roken. Laat hem weer een ganse sigaar in as op mijn tapijt laten vallen; laat mijn kamer, mijn mooie, blanke kamer, vervuld worden van rook; laat mijn gordijnen niet geel maar zwart worden, maar laat hém leven. Moeder kijkt even naar het raam, waar de witheid der gordijnen tot een starre spot- .ach verstard lijkt. Toen ik na de begrafenis zijn pakken uitborstelde, heb ik geen snipper tabak gevon den, zegt zij tenslotte. Het is filosofie van de eer ste graad, wanneer men zegt dat het hoogtepunt van het leven ener vrouw gelegen kan zijn in het vinden van een snipper tabak in de zakken van haar man. Maar als men erover denkt, wordt het waar heid. Het leven is vol hoogtepun ten, als een berglandschap. Een smerig huis met een man arin die de schoonste spullen bemorst met as, kan er een zijn, dat niet zozeer in de ver wachting van een jonge vrouw gelegen zal hebben. J. L. ter namens de gemeenteraad geluk met diens benoeming .„Zojuist heeft de heer Van Geluk u getooid met het teken uwer nieuwe waardigheid en hij greep daarbij de gelegenheid aan, u een beeld te geven van hetgeen u in de gemeente te wachten staat. Ik hoop dat u niet geschrokken bent van de veelheid en verscheidenheid van de onderwerpen, die in de gemeente een be langrijke rol spelen en aan welker oplos sing u uwe krachten zult gaan wijden", aldus spreker. Niet alleen het veelzijdige karakter van de gemeente gaf hier aan leiding toe, maar ook het feit dat de ge meentelijke taak hoe langer hoe meer wordt uitgebreid, terwijl nog steeds enkele der gevolgen van de bezettingstijd zich doen gevoelen. De uiteenzetting van de heer Van Ge luk zal de burgemeester echter de indruk hebben gegeven, dat de gemeente leeft, dat zij met haar tijd mee wil gaan en dat zij daardoor behoefte heeft aan een hoofd der gemeente, dat de tekenen des tijds verstaat. De heer Van Geluk heeft herinnerd aan een toegewijd en voor zijn taak volkomen berekend gemeentepersoneel, op het feit dat de toestand op het gebied van het onderwijs gunstig mag worden genoemd, hetgeen ook gezegd mag worden van de gemeentelijke financiën, en dat de betrek kingen met de besturen van de aangren zende gemeenten van vriendschappelijke aard zijn. Spreker voegde er aan toe over tuigd te zijn, dat de burgemeester van de raad, zowel in zijn openbare èittingen als in zijn commissievergaderingen, die mede werking zal ondervinden en dat begrip voor de gemeentelijke belangen zal ont moeten, welke het hem mogelijk zullen maken de taak tot het welzijn van Bloe mendaal en haar inwoners te volbrengen. In de raad zijn vier politieke partijen vertegenwoordigd, hetgeen een waarborg mag worden geacht, dat de gevoelens van het overgrote deel van de bevolking tot uiting kunnen komen, zeide de heer Smidt van Gelder. Dat omtrent de onderwerpen, die aan deze tafel ter sprake komen, niet alle leden dezelfde opvattingen hebben, spreekt vanzelf, maar spreker meent de burgemeester te mogen toezeggen, dat hij, behalve begiyp voor een's anders standpunt een sterk streven zal vinden om door over leg tot de beste oplossing voor het ge meentebelang te komen. De heer G. van Eek, gemeente-secreta ris, mede sprekend namens de hoofden van takken van dienst en de leden van het ge meentepersoneel, deelde mee, dat allen bereid zijn de burgemeester bij te staan in zijn gewichtig ambt. Dankwoord van de burgemeester Dr. Peereboom Voller merkte op, dat een installatierede de burgemeester voor moei lijkheden stelt. Men verwacht een rege ringsverklaring, maar dat kan de installa tierede niet zijn. „Ik mag mij aan niets binden, ook al door mijn onvoldoende ken nis van de gemeente." Spreker dankte de Koningin.die hem benoemd heeft, en hoopte naar haar voorbeeld zijn plicht in de ge meente te doen. Ook bracht hij dank aan de leden van het gemeentebestuur voor de wijze, waarop zij deze dag hebben voorbe reid. Verder betuigde spreker zijn dank aan zijn voorganger. Men weet in de ge meente, wat men in de loop der jaren aan hem heeft gehad. Thans moet afgewacht worden, wat spreker er van zal maken. De burgemeester hoopte, dat de samen werking met allerlei colleges en instellin gen van dien aard zal zijn, dat meegewerkt kan worden aan de mogelijkheden tot uit bouw van de gemeente. Men dient daarbij het oog te richten op de toekomst. Het is goed te bewaren hetgeen vroeger tot stand is gekomen. Men dient er voor te waken, dat een gemeente geen natuurreservaat wordt; een levende gemeente dient te be staan, een gemeente die meegaat in de stroom van deze tijd. Ook moet aandacht besteed worden aan het feit, dat de belan gen der gemeente nauw samen hangen met die van omliggende gemeenten. Aan de hand van de dissertatie van dr. Claudius Prinsen over de taak van de bur gemeester, besprak dr. Peereboom Voller zijn taak. Hij merkte op, dat o.a. nodig zijn genegenheid, rechtvaardigheid, moed en wijsheid en hoopte die te kunnen op brengen. Met deze rede is het „startschot" gelost, zeide spreker en hij sprak de wens uit. dat het ook het startschot zal zijn voor hen, met wie hij moet samenwerken. Dan kan hij blijmoedig aan het werk gaan. Nadat de openbare vergadering gesloten was, nodigde mr. P. O. F. M. Cremers de nieuwe burgemeester uit zich te scharen in de kring van Kennemer burgemeesters, waarop dr. Peereboom Voller bevestigend antwoordde. Kranslegging Om 1 uur heeft de nieuwe burgemeester een krans gelegd bij het monument achter de Hervormde kerk, ter herdenking van de ingezetenen, die in de oorlog zijn om gekomen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5