Henry Ford II in Nederland Kort en bondigj Frankrijk en Italië tonen zich sterk op Berlijns festival Tot straks in Royal Dr. D. H. Peereboom Voller nam gisteren afscheid van Aalsmeer Prijzen toegekend Brieven aan de redactie „Europese autoindustrie wacht grote toekomst „België onttrekt zich aan landbouwprotocol" DONDERDAG 1 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Formelta Nederlandse brandweren blusten over de grens Vrijstelling van dienst voor onderwijzers Het carillon speelt Afscheid dr. Prinsen van Binnenlandse Zaken Kennismaking met een autokoning Inkomstenderving wegens militaire dienst Winkels te Delft niet open op Zondag Nieuwe sleepboot voor Rotterdam Minister Mansholt: Zaak-Betty Meljado komt 16 Juli voor BERLIJN Zo hard als de Berlijners werken om hun stad weer op te bouwen, zo hard laten ze ook de journalisten wer ken, die nu het internationaal filmfestival in hun stad bijwonen. Vier voorstellingen, benevens conferenties, ontvangsten en een kleine extra-voorstelling, is op het ogen blik ongeveer het „daggemiddelde". Ge lukkig werd een aantal der hier nu ver toonde films ook reeds te Cannes op het festival in vertoning gebracht, waarover u dus reeds hebt kunnen lezen, zodat ik tenminste de marathon der voorstellingen nu en dan even kan onderbreken, om een artikel te schrijven, of wat eerlijk ge zegd het meeste lokt op een dier gezel lige terrassen aan de Kurfürstendamm te kijken naar de onafgebroken stroom flane rende mensen, en daarbij op adem te ko men. Wat het hoogtepunt in artistiek opzicht van dit festival was, zou ik niet gemakke lijk kunnen zeggen, want behalve enige voortreffelijke, te Cannes reeds bekroonde films als Jigoku-Mon (De poort van de hel) uit Japan, Carosello Napoletano (Napoli- taanse caroussel) uit Italië, The Living Desert (De levende woestijn) uit de Ver enigde Staten, Pamposh (Lotusbloem) uit India en Stora Aventyret (Het grote avon tuur) uit Zweden, deden ook tal van an dere goede films de projectoren èn het pu bliek warm lopen. Mooie Franse films Frankrijk komt ook hier weer uitstekend voor de dag. Druk besproken en bediscus sieerd werd Le Défroqué (De afvallige) van Leo Joannon met Pierre Fresnay als afvallige priester, een film dus over een nogal pré.-cair thema, waarover in Frankrijk in katholieke kringen de meningen ver deeld zrijn, maar waarvan unaniem de grote artistieke kwaliteiten worden erkend. Ge waardeerd werden ook twee films met minder pretentie: Julietta, van Mare Alle- g/et, met Dany Robin en Jean Marais, en Les Fruits Sauvages (De wilde vruchten) van Hervé Bromberger, met o.a. Estella Blain en nog een hele groep jeugdige ac teurs. Deze twee films zijn geen van beide meesterwerken, maar ze hebben zoveel artistieke charme, dat ze toch in een festi val geenszins misplaatst bleken. Dat laat ste zou men van de Amerikaanse films, op The Living Desert van Disney na, moeilijk kunnen zeggen, die kwamen verder geen van alle boven het gewone routinepeil uit en konden het publiek slechts tot lauwe reacties brengen. Zelfs de Amerikaanse krant, de Neue Zeitung, geeft blijk van haar onbehagen over zulke bijdragen tot het internationale filmfestival. Japan toonde nog twee knappe films: Ikiru (Veroordeeld) en Kusa wo karu Mu- sume (De jonge maaister), waarvan voor al de eerste, ondanks haar vrij trage tem po, grote geestdrift verwekte. Deze film toonde in een ontroerend verhaal de kwa liteiten zowel van de regisseur-scenario schrijver Akira Kurosawa (die vroeger door zijn werk Rasho-Mon reeds interna tionale faam verwierf), als van de hoofd rolspeler, Takashi Shimura, een bejaard acteur met een bijzonder expressief ge zicht. De film over de jonge maaister had vele „filmisch" voortreffelijke momenten en getuigde vrijwel voortdurend van een groot vakmanschap, maar voor ons, Wes terlingen, was het permanente, Japans- luidruchtige gelach erin, een gelach dat ons meestal volkomen zinneloos voorkwam, nog hinderlijk. Blijkbaar ligt de Japanse cinematografie ons het meest, als ze serieu ze werken schept en moeten we aan haar humor nog wennen. (Verkort weergegeven) Avond-Vierdaagse (1). De organisatoren van de Avond-Vierdaagse hebben in een antwoord op het ingezonden stuk van de heer K. gezegd, dat er nooit muziek-corp- sen bij een Avond-Vierdaagse aan te pas komen. Mag ik er dan even op wijzen, dat dit niet geheel juist is. In 1952 heb ik namelijk de Avond-Vierdaagse in Bussum gelopen. Hier waren wel muziek-corpsen op de laatste dag en die gaven er werkelijk een feestelijk tintje aan. Ook was er voor de deelnemers(sters) een zogenaamd „bla- oefenaar wel mee willen doen. Ten Natuurlijk is het in de eerste plaats om de wandelsport, te doen, maar een beetje ge zelligheid na afloop doet ook veel. MEJUFFROUW W. PRINS Avond-Vierdaagse (2). Ook ik heb me wel eens afgevraagd hoe of het kan, dat Haarlem met zo'n gering aantal deelnemers aan de Avond-Vierdaagse deelneemt. Het antwoord kan ik hierop wel geven. Dat is ten eerste de propaganda. Volgens mij zijn er velen in Haarlem die niet eens weten wat een Avond-Vierdaagse is en wanneer deze gehouden wordt. Ondergetekende heeft dit jaar zelfs nergens aankondigin gen gezien voor de Avond-Vierdaagse. Vol gens mij zou iedere Haarlemse sportbe- aangeschreven en uitgenodigd zoveel moge tweede, laat 'men er de eerste avond ge zamenlijk uittrekken met een muziekcorps voorop. C. GROENENDAAL (In andere plaatsen in het land komt het inderdaad wel voor dat muziekcorpsen op de laatste dag van de Avond-Vierdaagse medewerking verlenen. Doch vrijwel steeds bij de finish en niet tijdens de wandeling. Over een corps bij de finish zou het orga niserende comité in Haarlem ook wel de beschikking willen hebben, doch hiervoor ontbreken de geldmiddelen, daar vrijwillige medewerking door de muziekcorpsen in Haarlem niet kan worden verleend. Muziek tijdens de wandeling achten de organisatoren en naar onze mening zeer terecht niet gewenst, daar dit velen in het rustige lopen zou hinderen. Het accent van de Avond-Vierdaagse zou dan vallen op het marcheren en niet, zoals de organi satoren zich ten doel stellen, op het wan delen en het rustig genieten van de natuur in de schone omgeving van Haarlem. Over de propaganda voor de Avond- Vierdaagse herinneren wij de tweede brief schrijver aan de verschillende berichten in de dagbladen, ver en vlak voor het begin van het wandelsportevenement. Bovendien werden alle sportverenigingen in Haarlem aangeschreven en utigenodigd zoveel moge lijk deel te nemen en voorts werden 150 raambiljetten aangebracht en 750 circu laires gestuurd aan kantoren en bedrijven. De discussie over de Avond-Vierdaagse is hiermede overigens gesloten. Sportred.) Uitzonderlijk veel succes had de Ita liaanse film Carosello Napoletano, hier boven reeds genoemd. Het publiek toonde zich verrukt door deze overrompelende stroom muziek kleur, sentiment, door de vaart en de charme van dit loflied op Na pels, de geboortestad van regisseur Ettore Giannini. Italië plaatste zich met deze film stellig hoog op de ladder der publieke waardering en maakt dus een goede kans op een onderscheiding. Als geheel gezien mag men constateren, dat de „Berlinale 1954" de beste is van alle tot nu toe gehouden internationale film festivals te Berlijn; zoals het gemiddelde peil op het internationale filmfestival te Cannes in het begin van dit jaar aanzien lijk hoger bleek te liggen dan in voorgaan de jaren het geval was, zo blijkt nu ook de Berlinale aan betekenis te hebben gewon nen. Daaruit zou men kunnen opmaken, dat de veelheid der festivals niet beslist de gemiddelde kwaliteit behoeft te schaden, maar dat zij integendeel ook stimulerend kan werken, een conclusie evenwel, die slechts met grote aarzeling wordt neerge schreven. JAN KOMEN Het publiek heeft op het thans geëindig de Berlijnse filmfestival de Engelse film „Hobson's choice" aangewezen als de rol prent die het meeste in de smaak gevallen was. Tot beste documentaire werd uitge roepen „De levende woestijn" (The living desert) van Walt Disney. De Italiaanse film „Pane, amora e fan tasia" (Brood, liefde en fantasie) kwam op de tweede plaats bij de speelfilms cn Frankrijks „Le defrouque" werd derde. De Berlijnse senaat heeft ook drie films aangewezen voor de prijzen die jaarlijks worden toegekend aan de werken die de idealen van de Westerse democratie het hoogst houden. Hierbij kwam het Italiaan se filmwerk „La grande speranza" als eer ste uit de bus, gevolgd door „Sinha moca" uit Brazilië en „Ikiru" uit Japan. Het „Internationale Katholieke film bureau" verleende zijn eerste prijs even eens aan de Italiaanse „La grande speran za". ADVERTENTIE ADVERTENTIE feeei Wal heeft hij een haast orfl thuis te tomen 1 wonder, zija vrouw zef fcofté 'met DE IDEALE KOFFIEMELK Er woedde Woensdag een zware brand in de Belgische grensplaats Hamont, waar een grote kaarsenfabriek gedeeltelijk in de as werd gelegd. Zeven brandweercorp sen namen aan het blussingswerk deel, waarvan vijf uit Nederland: te weten de gemeentelijke brandweren uit Eindhoven, Budel, Gemert en Deurne, en de brand weer van de Budelse zinkwitfabriek. De schade loopt in de millioenen francs. Ge brek aan water bemoeilijkte het blussings werk in zeer ernstige mate, tot tenslotte na een uur graven een reusachtige onder grondse put bij de fabriek werd gevonden, welke voldoende water opleverde om het blussingswerk te voltooien. De put lag in een plantsoen voor de fabriek. De aanwezigheid van een put in de omgeving was bekend, maar niemand kon precies zeggen waar deze lag, zodat men met man en macht de grond is gaan omwoelen en uitgraven, tot de put ten slotte na een uur werd gevonden. De plaats Hamont heeft zelf geen brandweer. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Gortzak (C.P.N.) betreffende het ver lenen van uitstel van opkomstplicht aan dienstplichtige onderwijzers hebben de minister van Oorlog en van Marine en de minister van Onderwijs geantwoord, dat aan de dienstplichtige onderwijzers, die in 1954 vooreerste oefening in werkelijke dienst moeten komen, vrijstelling van dienst als gewoon diensplichtige niet uitstel van opkomst worden verleend, indien zij een betrekking vervullen of gaan vervullen bij een school, waar zij als on misbaar moeten worden aangemerkt. Ten aanzien van onderwijzers aan een school in de rampgebieden wordt deze onmisbaarheid zonder meer aangeno men. Ten behoeve van vacatures aan niet in de rampgebieden gelegen scholen met meer dan drie leerkrachten, die door het onderwijzerstekort in ernstige moeilijk heden verkeren, zal echter eveneens vrij stelling worden verleend. De vrijstelling zal tot 1 Januari 1958 een tijdelijk karakter dragen en na die datum worden omgezet in een definitieve vrijstel ling. Vervanging van een zieke leerkracht ge durende korte tijd zal niet worden be schouwd als het vervullen van een vaca ture, waarvoor vrijstelling zal worden ver leend. Het doet niet ter zake of een te benoe men leerkracht vast dan wel tijdelijk wordt aangesteld. Beslissend is de vraag of de personeelsbezetting aan de school de vrij stelling noodzakelijk maakt. Gistermiddag om precies 6 uur gaf de met ingang van 1 Juli 1954 benoemde bur gemeester van Bloemendaal dr. D. H. Pee reboom Voller in het kleine raadzaaltje van het raadhuis in Aalsmeer met de hamer een korte tik op de tafel en sloot daarmee een bijzondere openbare raadsvergadering. Tevens maakte hij met deze handeling een einde aan zijn loopbaan als burgemeester in Aalsmeer, een functie, welke hij ge durende ruim acht jaar vervuld heeft. Op welke wijze hij zich in deze periode van zijn taak heeft gekweten, werd een ieder, die bij de vergadering aanwezig was, duidelijk, want de vertegenwoordigers van de fracties, de wethouders en de gemeente secretaris raakten niet vermoeid bij het opsommen van de kwaliteiten van hun voorzitter der gemeenteraadsvergaderin gen. De heer D. Jongkind, die als oudst-zittend raadslid het eerst het woord tot de schei dende burgemeester richtte, ging in het kort de resultaten van het werk van dr. Peereboom Voller in diens ambtsperiode na en hij noemde daarbij vooral de voor treffelijke leiding van de burgemeester bij het vervullen van de diverse gemeente- taken. Als dank voor dit alles overhandigde spreker de burgemeester een zesdelig boek werk en tevens bood hij de echtgenote van de eerste burger van het bloemendorp een bos anjers aan, het wereldberoemde pro duct van dit tuindorp. Ook de zeven volgende sprekers spraken, ieder op zijn eigen manier, hun dank uit over al datgene, wat de burgemeester in de loop der tijden voor zijn gemeente heeft gedaan, waarbij de gemeentesecretaris, de heer J. M. Wentnel een vergelijking maak te tussen de Bloemenstad en het Bloemen dag)!. In zijn dankwoord merkte dr. Peereboom Voller op, dat hij in zijn vrij korte ambts periode reeds 75 raads- en 425 B. en W.- vergaderingen heeft moeten leiden. „Steeds heb ik dit met het allergrootste plezier ge daan", aldus spreker, „en ik zal dan ook met enige weemoed afscheid van deze ge meente nemen." Tenslotte wees de schei dende burgervader nog op de moeilijke vraagstukken, die zijn opvolger en de raad nog staan te wachten, waarna hij zijn ambtsketen in handen stelde van de loco burgemeester, wethouder Joh. Hofman. Des avonds kregen de inwoners van Aalsmeer de gelegenheid om in de grote Het programma van de beiaardbespeling in de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters vanavond van acht tot negen uur vermeldt na een improvisatie de vol gende werkjes: La badine.I en II (P. J. Leblan), l'Angloise (J. H. Fiocco), Soeur Monique (Couperin), Gavotte (Martini), Oud-Nederlandse liederen: In de hemel is een dans, en Heer Jezus heeft een hofken; Pastorale (Wagenaar), Menuet (Reekers), Standchen en Wanderers Nachtlied (Schu bert). Het programma voor Vrijdagavond ver meldt na de improvisatie: Rondeau (Bout- my), Rondeau (v. d. Gheyn), Een deuntje van de hop (Andelhof), De gilde viert (Hullebroeck), Alte Burschen herlichkeit; Duitse dansen III, (Beethoven), Een vrouwke gezwind te spinnen zat (Antheu- nis), Speldewerksterslied, Drie walsen (Mozart), Allegro in D (Handel), en Griekse liederen. zaal van „De Oude Veiling" afscheid te nemen van hun burgemeester en velen maakten daar gebruik van. Tijdens de middagvergadering hadden de hoofden van de gemeentelijke diensten, diverse burgemeesters uit de omliggende gemeenten en enkele oud-wethouders,reeds van hun belangstelling blijk gegeven. Het personeel van het departement van Binnenlandse Zaken cn vertegenwoordigers van de onder het departement ressorteren de diensten, zijn gisteren in de versierde hal van het hoofdgebouw bijeengekomen om afscheid te nemen van de secretaris generaal, dr. M. J. Prinsen, die per 1 Juli 1954 is benoemd tot Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland. Prof. dr. L. J. M. Beel, minister van Binnenlandse Zaken, sprak in hartelijke woorden over de jarenlange, hechte samen werking tussen hem en de scheidende func tionaris, alsmede over de grote vriendschap die tussen hen was gegroeid. „Deze goede jaren voel ik als een verrijking van eigen leven," aldus de minister, die zijn woor den vergezeld deed gaan van een persoon lijk geschenk. De nieuwe secretaris-generaal, mr. J. M. Kan, releveerde de komst destijds van dr. Prinsen en vertelde over de meesterlijke wijze, waarop dr. Prinsen immer tussen de klippen, die zich op de weg van een secre taris-generaal bevinden, wist door te zei len. Hij zeide erop, dat dr. Prinsen als het ware de coach van vijf ministers is geweest en dat hij op voorbeeldige wijze leiding aan de vele werkzaamheden heeft gegeven. Namens het personeel bood de spreker een bureaulamp aan en een album, waarin de namen van de schenkers zijn opgenomen. Namens de afdelingschefs sprak vervol gens mr. F. R. Mijnlieff, chef van de af deling openbare orde en veiligheid, die er op wees, dat dr. Prinsen het ondefinieer bare van een goed leiderschap bezit en dat dit de afdelingschefs steeds weer opnieuw bezielde. Spreker gewaagde van de uit stekende verhouding, die steeds heeft be staan. Onder aanbieding van een cadeau van de afdelingschefs, een Chinese vaas en een boekwerk, wenste hij dr. Prinsen veel geluk en voldoening in zijn nieuwe werk kring toe. Nadat de heer P. Geutskans, kamerbe waarder van dr. Prinsen met enige woor den afscheid van zijn „baas" had genomen, sprak de heer A. Th. Schrader nog namens de beambten van het departement. Dr. Prinsen heeft tenslotte een uitvoerig woord van dank gericht tot alle medewer kers en duidelijk in het licht gesteld, dat deze dag hem zeer zwaar viel, omdat zijn taak hem zeer lief was geworden. PREDIKANTENREIS NAAR RUSLAND UITGESTELD Ds. T. W. Dekker uit Hemelum en ds. B. J. Riemersma uit Staveren die zoals enige tijd geleden werd gemeld, voorne mens waren met enige andere collega's een reis naar Moskou te maken, hebben ons thans medegedeeld, dat blijkens ontvangen inlichtingen hun reis althans dit jaar niet zal doorgaan. Zij verklaren het te betreuren dat hun pogen telkens weer in het politieke vlak werd getrokken. „Desondanks blijven wij er van overtuigd, aldus de beide predikan ten, dat geen gelegenheid verzuimd mag worden om in contact te komen met onze broeders in Rusland". (Van een verslaggever) Gistermiddag hebben wij met tiental len collega's in het Amstel Hotel te Am sterdam kennis gemaakt met Henry Ford de Tweede, de 37-jarige kleinzoon van wijlen „Old Henry", die sinds 1945 de scepter zwaait over het Ford imperium en die thans in Europa de dochter-onder- nemingen van zijn wereldconcern bezoekt. Zoals zijn foto doet vermoeden, is Henry II een prettig, joviale jonge man, die naar uiterlijk en optreden in niets herinnert aan zijn befaamde grootvader. Was deze laatste een ontoegankelijke autoritaire figuur, wie men macht en rijkdom van de scherpe gelaatstrekken en de toegenepen mond kon aflezen, „Young Henry" ver toont het voorkomen van een typisch- Amerikaanse „college boy" met gemilli meterd haar en een welgedaan, rond en glad gezicht, dat straalt van gemoedelijk heid en gevoel voor humor. Het is een persconferentie in Amerikaanse stijl: een „staande receptie", waarbij de journalis ten, in een dichte haag om het slachtoffer geschaard, hun vragen en flitslampen op de grote man afvuren. Maar aan dit soort kruisverhoren is Henry II natuurlijk ge wend. Glimlachend vertelt hij, blij te zijn weer eens ons land te kunnen bezoeken, waar hij sinds 1948 een opmerkelijke voor- Henry Ford II uitgang geconstateerd heeft. Natuurlijk ging de belangstelling der persmensen in hoofdzaak uit naar de vraag, of er plan nen bestaan om de Fordfabrieken in Am sterdam uit te breiden, maar hieromtrent hulde Ford zich in stilzwijgen, al ont kende hij niet dat er plannen in die rich ting bestaan. Een beslissing daaromtrent is echter nog niet genomen. Andere volken, andere auto's Gevraagd naar zijn mening over de Europese auto-industrie, zei de heer Ford, dat deze zijns inziens een grote toekomst tegemoet gaat, maar niet voor de export naar de Verenigde Staten. De kleine Euro pese wagen althans zal zich in Amerika nooit een belangrijke markt veroveren, meende hij, doch aan de andere kant ver liest de zware Amerikaanse automobiel ook in de Oude Wereld afzetgebied, deels omdat haar prijs veel hoger ligt dan die van het Amerikaanse product, deels ook omdat de toestand van wegen en parkeer terreinen in Europa „meer in de richting van de lichtere auto wijst". Plannen om de prijzen van zijn producten te verlagen heeft de Amerikaanse automobielkoning voorlopig niet; „wij proberen veeleer, de autorijder steeds meer comfort en rijge- not voor zijn geld te geven". „U zult wel wijzer zijn" Henry II sprak over de Ford Foundation, de sociale instelling van zijn wereldcon cern, die 75 percent van haar middelen in de V.S. en 25 percent in het buitenland besteedt. Voor het probleem van verkeers opstoppingen en gebrek aan parkeerruim te wist hij ook geen oplossing te geven: „Dat zijn kwesties die in eerste aanleg lo caal moeten worden opgelost en dat proberen wij in de „states" dan ook te doen, met wisselend succes overigens. U hier in Holland zou bijvoorbeeld uw mooie grachten kunnen dempen", voegde hij er lachend aan toe, „maar ik veronderstel dat u wel wijzer zult zijn De automobielkoning onthulde nog, dat er plannen zijn om een type auto te gaan maken dat qua comfort en ruimte tussen de Ford en de Mercury in zal liggen. Ten slotte antwoordde hij op de vraag, wat het geheim was van het succes der Ford organisatie, met een glimlach: „Een goede bedrijfsleiding". Nieuwe geest Henry Ford II werd in 1945, drie weken na zijn 28ste verjaardag, president van de Ford Motor Company. Sindsdien heeft het concern onder zijn leiding een ingrijpende reorganisatie ondergaan; voor uitbrei dingen en moderniseren was 1400 millioen dollar gemoeid. In 1953 was reeds meer dan 900 millioen dollars aan vernieuwingen en verbeteringen uitgegeven. Hij was de opvolger van zijn grootvader, wijlen Henry Ford, de stichter van het concern, die zich op 82-jarige leeftijd uit het bedrijf terug trok. De oude heerFord had na de dood van zijn zoon Edsel in Mei 1943 de leiding weer op zich genomen. Henry Ford II neemt ook actief deel aan het maatschap pelijke leven. Voorts is hij benoemd tot plaatsvervangend gedelegeerde bij de as- semblée der UNO en tot lid van de UNO- organisatie voor technische hulp aan on derontwikkelde gebieden. Tegen de zomer van 1948 is de nieuwe geest in de Fordorganisatie tot uiting ge komen in haar producten. In 1949 oefende het Fordmodel van dat jaar een sterke in vloed uit op het ontwerp en de prestaties van de na-oorlogse automobielen. In 1950 bouwde Ford meer dan 2 millioen per sonenauto's, vrachtwagens en tractoren. Dit betekende op een na het hoogste jaar productiecijfer in de geschiedenis der maatschappij. Tijdens de Koreaanse oor log heeft Ford zijn aandeel geleverd in de productie van defensiemateriaal. De heer en mevrouw Ford hebben twee dochters en een zoon. Geen atoom-auto's Henry Ford heeft in zijn bedrijf ook een laboratorium voor onderzoek naar gastur bines laten bouwen. Voorlopig echter heeft men nog niet de goede metalen om een gasturbinemotor, die met hoge tempera turen werkt, betrouwbaar te maken. Aan een door atoomenergie gedreven motor wordt nog niet gewerkt, maar wel heeft Ford atoomenergie gebruikt voor in dustriële doeleinden. Atoomenergie voor automobielen acht Henry Ford de eerste halve eeuw onmogelijk. „Het is te lomp, te log en te zwaar. Je zou de mensen in die auto met zware loden platen moeten be schermen. Aan atoomenergie voor auto's geloof ik pas als ze die in een lucifers doosje kunnen leveren. Maar al ben ik niet zo erg gelovig op dit punt, dan kan men er toch zeker van zijn, dat we de mogelijkheden van de atoomenergie niet over het hoofd zien", aldus de heer Ford. Vergoeding door de overheid bepleit De Stichting van de Arbeid heeft zich tot de minister van Oorlog gewend, tenein de te bepleiten dat militairen door opkomst in werkelijke dienst daarvan geen schade zullen ondervinden, wat hun inkomen be treft. De Stichting meent, dat de rechtvaardig heid een integrale vergoeding van de ge derfde inkomsten eist, zij het tot een maxi mum bedrag. De thans' bestaande regeling gaat ervan uit dat in eerste instantie de financiële ge volgen, welke een verblijf in militaire dienst met zich brengt, door de betrokkene zelf dienen te worden gedragen. Naar het oordeel van het bestuur van de Stichting van de Arbeid gaat het niet aan, dat de financiële nadelen, welke voortvloeien uit een verblijf onder de wapenen, door de overheid op anderen worden afgewenteld. De gemeenteraad van Delft heeft enige uren gesproken over een voorstel van B. en W., afwijzend te beschikken op een verzoek van vijftien winkeliers aan de Markt en omgeving te Delft om op Zondag hun zaken geopend te mogen hebben ten behoeve van de toeristen. Het verzoek werd verdedigd door de heer Hesseler (P.v.d.A.) De heer Kok (CH) had evenwel ernstige bezwaren tegen de openstelling van win kels op Zondag. De heer Hesseler kwam nog met een amendement om de openstelling te beper ken tot winkels die souvenirs en prentbrief kaarten verkopen. Met 15 tegen 13 stem men verklaarde de raad zich echter tegen openstelling van winkels op Zondag. Bij J. en K. Smit's Scheepswerven N.V. te Kinderdijk is de motorkustsleepboot „Maas", in aanbouw voor L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam, te water gelaten. De „Maas" is speciaal ontworpen als bergingssleepboot voor de Noordzee en te vens om op de Nieuwe Waterweg te ope reren. Zij krijgt een vermogen van 130 pk. en wordt uitgerust met een straalbuis. De vijfentwintigste verjaardag van de eerste geslaagde toepassing van penicilline door Sir Alexander Fleming, werd op 29 Juni in de Medische School van het St. Mary Hospitaal te Londen gevierd door het aanbieden van twee zilveren juskommen aan Sir Alexander door de Hertog van Edinburgh. De Hertog van Edinburgh (links) offreert de geschenken aan Sir Alexander Fleming (rechts). BINNENLAND In de gemeente Noordwclle op Schou- wen-Duiveland zijn gemeenteraadsverkiezin gen gehouden. Het aantal geldige stemmen bedroeg 217 tegen 245 in 1949. In de zetelver deling kwam geen wijziging: Arbeiderslijst (geen P.v.d.A.) 2. Vrije lijst 1. Vrijzinnige lijst 2 en lijst kerkelijke partijen 2. Twee opvarenden van het Nederlandse motorkustvaartuig „Hasewint" uit Hooge- zand bevinden zich in Stege op het eiland Moen (Denemarken) in arrest. De twee mannen, de eerste machinist K. en de tweede machinist K. hebben volgens de politie in beschonken toestand een rit gemaakt met een auto die niet hun eigendom was. Zij zouden in razende vaart een rit gemaakt hebben door Stege en daarbij brokken ge maakt hebben. Er is door verscheidene in woners een schadevergoeding van in totaal 21.500 kronen geëist. Een uitslaande brandt woedde gisteren in de binnenstad van Assen. De bovenverdie ping van een manufacturen en confectie magazijn stond in een minimum van tijd in lichter laaie, en er bestond groot gevaar voor uitbreiding. De brandweer uit Assen rukte met groot materiaal uit en wist de vlammen te localiseren in de bovenverdieping. Het magazijn en al de daarin aanwezige goederen werden een prooi der vlammen, terwijl de goederen in de beide benedenverdiepingen grote waterschade kregen. Door het Nederlands interkerkelijk Billy Graham-comité zal Zaterdagavond in de Evangelisch-Lutherse k-:rk aan het Spui te Amsterdam een landelijke dankstond wor den gehouden naar „anleiding van de evan gelisatie-bijeenkomsten van Billy Graham in ons land. Deze dienst staat onder leiding van ir. H. Voorham. Dr. H. Jonker, Neder- lanads Hervormd Predikant te Amsterdam, en ds. T. B. van Houten, Gereformeerd pre dikant te Aalsmeer, zullen in de dankstond voorgaan. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen is geslaagd voor het doctoraalexamen tand heelkunde de heer P. A. E. Sillevis Smitt te Haarlem. De medische faculteit van de universiteit van Glasgow heeft het eredoctoraat verleend aan dr. Ch. F. L Nord. orthodontist te Am sterdam. De erepromotie is vastgesteld op 10 Juli te Glasgow. HAARLEM EN OMGEVING Aan te Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het propaedeutisch examen werktuigkundig ingenieur de heer J. E. Vis ser te Haarlem. Mejuffrouw M. G. Maas te Haarlem slaagde voor het doctoraal examen dier geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Aan de Leidse universiteit zijn geslaagd voor het doctoraal examen Indonesisch recht mej. M. S. van den Helder te Heem stede en de heer J. C. H. Haring te Haarlem. Aan de universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het artsexamen le gedeelte de heer P. N. Aarsen te Haarlem. De tentoonstelling van werken van de schilder Dirk Harting zal Zaterdagmiddag niet om vijf uur geoepnd worden in Huis Van Looy, zoals gemeld is. maar om drie uur. De heer H. Feirabend te Aerdenhout is aan de Technische Hogeschool te Delft ge slaagd voor het examen civiel ingenieur. Bij het eerste lustrum van het Algemeen Orgaan Voedselvoorziening, dat als fede ratie een zeventigtal organisaties van de groothandel in landbouwproducten en le vensmiddelen vertegenwoordigt, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, de heer S. L. Mansholt, in de te Utrecht gehouden vijfde jaarverga dering een rede gehouden over de betrek kingen tussen landbouw en internationale handel. De minister zei onder meer dat de Nederlandse export op het ogenblik zeer bevredigend is. Van de acht milliard gulden kan 43 percent gerekend worden tot de agrarische sector. Dit percentage zal in de toekomst zijns inziens wel afnemen, omdat het totale landbouwareaal niet zal kunnen toenemen, terwijl de bevolkingsaanwas doorgaat. Het binnenlands verbruik zal hierdoor hoger worden, ook door stijging van de welvaart. De minister legde de na druk op het belang van een exportsprei ding. Tot heden is onze export teveel ge richt op nabuurlanden. Sprekende over de Europese economische samenwerking, zei minister Mansholt dat in aanmerking moet worden genomen, dat wij nog leven in een gunstige conjunctuur. Onder deze gunstige omstandigheden zijn de liberalisatiepercentages in verschillende landen hoog: West-Duitsland 90 percent, Ver. Staten 80 percent. Maar veelal zijn deze hoge percentages meer schijn dan werkelijkheid. Het percentage van slechts 64 voor de Benelux vond de minister te leurstellend, omdat dit voor Nederland moeilijkheden geeft. Hij stelde vast, dat België zich tot nu toe heeft onttrokken aan de bepalingen van het landbouwproto col en dat deze kwestie eerst opgelost dient te worden eer een Europese economische unie tot stand kan komen. De minister had volkomen begrip voor de situatie waarin België verkeert door de hoge kostprijs. Deze moeilijkheden, ont staan door onevenwichtigheden in de markt mogen echter niet afgewenteld worden op Nederland, zo verklaarde hij. Op Vrijdag 16 Juli zal voor de rechtbank te Amsterdam de zaak worden behandeld tegen de 51-jarige mevr. G. M. L.van M. uit Hilversum, gedetineerd te Amsterdam en in een drie pagina's beslaande tenlaste legging beschuldigd van ontvoering en ver berging (subsidiair medeplichtigheid daar aan) van het nu dertienjarige oorlogs pleegkind Betty Meljado, dat na jaren lange onvindbaarheid op 13 Maart door de Nederlandse rijksrecherche werd terugge vonden in het Pensionnaat van de Heilige Maagd der Armen te Banneux, België. De rechtbank heeft twintig personen gedag vaard voor het afleggen van getuigenissen. Mevr. G. M. L.van M. is op 22 Maart gearresteerd. Zij is de enige van het vijf- of zestal gezusters Van M. die zich nog in detentie bevindt. De anderen zijn door de justitie op vrije voeten gesteld. Behalve de 55-jarige Elisabeth M. van M. die voort vluchtig is en er van wordt verdacht met het nog steeds niet opgëspoorde oorlogs pleegkind Anneke Beekman de wijk te hebben genomen uit de bewuste klooster school in België toen de Nederlandse rijks recherche daar in Maart op zoek was naar de twee kinderen (van wie Betty Meljado toen werd gevonden). De gedetineerde mevr. G. M. L.van M. is de pleegmoeder van Anneke Beekman geweest.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7