Hongarije speelt Zondag in de finale tegen Duitsland EVEREST wrfot' Fa. B. ENGELENBERG .Clowntje Rick Favoriet Trabert in enkelspel door Rosewall in vijf sets verslagen Een verraderlijk complot Om de wereldtitel voetbal Duitsers overrompelden Oostenrijkers Hongaren te sterk voor Uruguay U rookt dus ook al unH v rP Drobny door zege op Patty ook in de finale DONDERDAG 1 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN DWR-dames wonnen van Haarlem: 2-1 In cellophaan verpakt 85 ct. Voor de kinderen HET WIMBLEDON-TOURNOOI F. C. Milaan koopt Schiaffino voor 290.000 Abe Lenstra trainer van Heerenveen? Belgische kanoploeg tegen Nederland Wielrennen De Spaanse wielerploeg voor de Tour Vertrek Tour de France voor de televisie Motorsport Zestien Nederlanders in Trofeo de Monaco Zwemkam pioenschappen in „Velserend" - WÊEÊSm Wedstrijden van de Amsterdamse Roeibond FEUILLETON door Richard Keverne Het Hongaarse voetbalelftal is evenals Duitsland, dat met zes-een van Oosten rijk won, tot de eindstrijd van het tournooi om de Jules Rimetbeker doorge drongen. De Hongaren hebben titelhouder Uruguay met gelijke cijfers, vier- twee, verslagen als Brazilië in de kwartfinale. Met de veelzeggende toevoeging evenwel, dat dit resultaat pas kon worden bereikt in bet tweede kwartier van de verlenging. Uruguay is er dus, evenmin als Brazilië, in geslaagd de zege tocht van Hongarije te stuiten. Het is overigens een buitengewoon fraaie wedstrijd geworden tussen Hongarije eri Uruguay, waarbij in vele perioden het spel peil tot zeer grote hoogte steeg. En dit on danks het feit, dat beide teams niet in hun sterkste opstelling konden uitkomen. Pus kas kon nog steeds niet spelen en de Hon garen misten hem sterk in de voorhoede. Voor hem speelde Budai, de man, die ook in de wedstrijd tegen Engeland'in het Wembleystadion uitblonk en die wederom de grondlegger is geweest van enkele doel punten. In de ploeg van Uruguay miste men drie spelers: aanvoerder Varela durfde in ver band met zijn blessure deze zware wed strijd niet aan. Buitenspeler Abadi en mid- voor Rodriguez ontbraken op het appèl en Andrade kreeg in de verlenging weer last van zijn oude dijbeenblessure en kon in de laatste tien minuten slechts'op halve kracht spelen. Hoe sterk het element der ge wonde spelers in dit tournooi een rol heeft gespeeld, kan blijken uit het feit dat de Hon gaarse ploeg slechts zeven spe lers bevatte, die in vier ontmoetingen hebben meege speeld, tegen Uru guay acht. Voorsprong Hongaren De houder van de wereldtitel, Uruguay, had de beste start. Doch spoedig namen de Hongaren het ini tiatief .Dertien mi nuten na het be- ginsignaal brak Kocsis door - en kele minuten daar voor had Grosits een zeker schij nend doelpunt voorkomen - en zijn goede pass naar linksbuiten Czibor werd door deze op de juiste wijze inge schoten (1-0). Dat gaf de Magyaren het nodige zelf- ADVERTENTIE Dfii-LHt'raat 39 - ïlaSrlcrii - tffeli fll'iTJ De wat er polocompetitie In de tweede klasse dames van de water- polocompetitie heeft D.W.R. de tweede over winning geboekt door Haarlem met twee-een de baas te blijven. D.W.R. was overwegend in de. meerderheid. Door twee doelpunten van mevrouw R. Thuisvan Veen, voor en na de rust één. kwam D.W.R. met twee-nul voor te staan. Tenslotte scoorde Corrie Holm voor Haarlem tegen. Met enige invalsters ging H.V.G.B. op be zoek in Amsterdam bij de Meeuwen-dames. H.V.G.B. had weinig in te brengen. Het enige H.V.G.B.-doelpunt werd door mej. Janssen gescoord, waartegenover Meeuwen acht doel punten stelde. In de reserve tweede klasse dames bleef de wedstrijd D.W.R. 2D.W.T. 3 onbeslist, eind stand een-een. De stand is: D.W.T. 3 4 3 1 0 7 18 4 Nereus 2 3 3 0 0 6 13 2 D.W.R. 2 5 2 1 2 5 10 13 Meeuwen 3 5 1 0 4 2 10 15 HP.C. 2 5 1 0 4 2 6 23 Uitslagen competitie K.N.Z.B. Heren: re serve eerste klasse: D.J.K. 2H.P.C. 2 61; Haarlem 2—Het IJ 2 3—3. Reserve tweede klasse: H.P.C. 3H.V.G.B. 3 1—3. Reserve derde klasse: A.Z. '70 2Haar lem 4 5—0. Kring competitie: dames eerste klasse: D.W.R. 3—H.Z.V. 1 3—0; Haarlem 2—V.Z.V. 2 3—5. Heren eerste klasse: H Z.V. 1—D.W.T.3 3—1, vertrouwen, doch de zich fel en uitstekend verdedigende Uruguezen lieten hun snelle tegenstanders weinig gelegenheid tot schie ten. Twee minuten na de rust werd het echter toch twee-nul, toen dank zij het prachtig voorbereidende werk van kocsis de beste man in de Hongaarse aanval Budai een voorzet kon geven, die de toe snellende Hidegkuti met een voortreffe lijke kopbal afrondde. Na een half uur kwam de Uruguese mid- voor Hohberg alleen voor Grosits te staan en dit keer maakte hij geen fout. Drie mi nuten voor tijd schoot Hohberg uit een pass van Schiaffino de gelijkmaker langs de Hongaarse doelwachter. Hij werd hier voor zo stevig omhelsd door zijn teamge noten, dat hij flauw viel en het veld afge dragen moest worden. Kocsis had toen juist wegens een been blessure eveneens de kleedkamer moeten opzoeken, doch voor de verlenging keerde hij evenals trouwens Hohberg weer in het veld terug. Het werd een daverende „come back" van de Hongaar, want met twee schitterende treffers in respectievelijk de derde en de elfde minuut van de extra speeltijd hielp hij zijn ploeg in de finale. Hongarije nam in de ontmoeting elf hoekschoppen, Uruguay acht. Uruguay kreeg 17 vrije schoppen tegen zich wegens free kick of hands. Hongarije elf, een in verhouding met de ontmoeting tussen Hon garije en Brazilië laag aantal. Een bewijs in ieder geval, dat de beide ploegen heb ben getracht door opbouwend spel de te genstander te overwinnen. De zege van de Hongaren is volkomen verdiend, dank zij een beter ploegverband en dank zij ook de nauwkeurigheid van hun positioneel spel. In Bazel, waar Oostenrijk en Duitsland nogal moeite met het natte het regende de gehele eerste helft van de wedstrijd veld hadden, waren de Oostenrijkers al spoedig in het offensief. Maar zij vonden één man op hun weg, Liebrich, de Duitse stopperspil, die in uitstekende vorm stak en dan ook een voortdurend struikelblok voor de Oostenrijkse aanvallers betekende. Stojaspal kwam niettemin een keer van aangezicht tot aangezicht met keeper Turek te staan, doch faalde. En ook Probst liet een goede kans voorbij gaan. Aan de an dere kant moest Hanappi na een half uur op de lijn redding brengen. Het was uitstel van executie, want drie minuten later, gaf linksbuiten Schafer uit een pass van Rahn Duitsland met een-nul de leiding. Duitsland begon, gesterkt door deze tref fer, de druk op het Oostenrijkse doel te vergroten en kwam drie minuten na de hervatting aan twee-nul, toen Morlock uit een corner onhoudbaar inschoot. Oostenrijk sloeg fel terug en vier minuten later was het door Probst twee-een. ADVERTENTIE Je ziet steeds meer mensen EVEREST roken. Die denken er net zo over als U en ikEVEREST is 'n bijzonder lekkere sigaret, geurig en zacht als geen andere. En het lange formaat maakt het roken van EVEREST tot een extra genot Maar in de elfde minuut kwamen de Duitsers weer verder voor. Schafer werd in het strafschopgebied ten val gebracht, waarna Fritz Walter met de strafschop geen moeite had. In de zestiende minuut maakte Othmar Walter, de Duitse midvoor, er vier-een van uit een corner en nog was het 58.000 koppige publiek niet van deze sensationele gang van zaken bekomen, of het vijfde Duitse doelpunt stond al op het bord. Het vloeren van Rahn kostte Zeman een strafschop, die Fritz Walter opnieuw on houdbaar langs hem heen schoot. Othmar Walter zorgde twee minuten voor het ein de voor zes-een. Op een voorzet van Rahn versloeg hij Zeman kansloos. Tijdens lange perioden in de tweede helft werden ae Oostenrijkers totaal overspeeld door de forse en vurige Duitse ploeg, die een enor me stootkracht ontwikkelde. Resterende wedstrijden Het organisatiecomité heeft de heren Sir Stanley Rous (G.B.) en K. J. J. Lotsy (Nederland) aangewezen als commissaris sen voor de wedstrijd om de derde en vier- De volgende dag haastten de jongens zich weer gauw naar huis. „We moeten het brood nog snijden en thee zetten!", zeiden ze. Maar toen ze aanbelden, werd de deur geopend door.... „Ha! Dag tante Camelia!", zei Oepoetie. „Zo, beste jongens", lachte tante Camelia vriendelijk. „Bent u op visite?", vroeg Bunkie. „En blijft u de hele middag bij ons?" „Ja zeker.... en ik blijf net zo lang, tot tante Liezebertha weer beter is", zei tante Camelia. „Oom Tripje heeft me gevraagd met het ludshouden te helpen, en daarom ben ik maar gauw hierheen gekomen; want dat is toch niks voor mannen!" Dat was 'n verrassing. Och ja, de jongens wilden best de vaten wassen en alles doen, wat ze konden, maar eigenlijk was dat toch maar zo'n beetje rommelen. En nu tante Camelia daarvoor overgekomen was, zou alles veel beter gaan! De thee stond klaar en de tafel was keurig gedekt. Dat hadden ze helemaal niet verwacht, toen ze van school gingen. En oom Tripje keek ook heel tevreden. „Ja, jongens, dat geploeter met het huishouden was toch niks voor ons", vond hij. Daar staan onze handen immers helemaal verkeerd voor!" En nu hoefden ze zich daar geen zorg meer over te maken de plaats in Zürich. Als commissarissen voor de finale in Bern zijn aangewezen de heren Thommen en Gustav Wiederkehr (Zwitserland). In geval de wedstrijd voor de derde en vierde plaats onbeslist zou eindigen, na verlenging, zal niet worden overgespeeld. De twee ploegen zullen dan derde ex-aequo worden geklasseerd. Indien de finale onbe slist eindigt na verlenging, zal ze worden overgespeeld op Woensdag 7 Juli in Bern. De linksbinnen van het elftal van Uruguay, Schiaffino, heeft een contract getekend met de Italiaanse club FC Milaan. De club van Schiaffino, Penarol in Monte video, zal een bedrag ontvangen van ruim 290.000 gulden. Hiervan zal Schiaffino zelf een som ter waarde van 75.000 gulden ont vangen. Het contract is twee jaar geldig. In die periode wordt. Schiaffino een minimum sala ris van 120.000 gulden gegarandeerd. Naar wij vernemen overweegt de voetbal vereniging Heerenveen om Abe Lenstra in dienst te nemen als trainer van het eerste en tweede elftal. Reeds verkeren de onderhan delingen in een vergevorderd stadium.. Van K.N.V.B.-zijde wordt geen bezwaar gemaakt. Waarschijnlijk zal Lenstra dus zijn loopbaan als speler beëindigen. Voor de landenwedstrijd kano tussen Ne derland en België, die op Zaterdag 10 en. Zondag 11 Juli in Zaandam wordt gehouden, is de Belgische herenploeg als volgt samen gesteld: 10.000 meter: KI: Van der Moere (Gent), De Pre (Kortrijk); K2: GerardBiernaux (Namen*MeersmanCollaert. 50 meter: K 1: Van der Moere, de Waele (Tamise). 1000 meter: KI: Van der Moere, Deprez; K 2: De WaeleLesire (Tanise), Frans van den Berg—Jos van den Berg (Cockerill). De Spaanse wielerploeg, die deel zal ne men aan de Tour de France, bestaat uit de volgende renners: Francisco Alomar, Salva- dar Botella, Dalmacio Langarica, Martin Bahamontes, Francisco Massip, Jose Perez, Emilio Rodriquez, Manuel Rodriquez, Ber nardo Ruiz en Adres Trobat. Ken Rosewall, de 19-jarige Australische Daviscup speler, plaatste zich voor de finale van het Wimbledonkampioenschap, door in de halve finale de favoriet en als nummer één geplaatste Amerikaan, Tony Trabert te verslaan. Rosewall, die in de vorige ronden geen uitgesproken goede vorm gede monstreerd had, won de halve finale, een van de beste halve eindstrijden die de laat ste jaren gehouden zijn, in briljante stijl. Het publiek, dat om het centrecourt toege stroomd was, bleef de volle twee uren, die de partij duurde, in de ban van het duel tussen de twee spelers, die ieder een geheel eigen stijl vertoonden. Eerst scheen het alsof Trabert met zijn harde service en zijn onweerstaanbare aan vallen aan het net de jonge Australiër zou overdonderen en geen gelegenheid zou geven zijn rhythmisch en verfijnd spel tot gelding te brengen. Tenslotte was het toch Rose wall die zegevierde. Hij rende als een haze wind over de baan, haalde de schijnbaar onmogelijke ballen en verraste daarmede zijn tegenstander. Hij scoorde herhaaldelijk door effectvolle slagen, dwars over de baan, gericht op de backhand van de Amerikaan. Trabert daarentegen zocht zijn winst in zijn service en onstuimige net-aanvallen. Toen Rosewall in de vierde set hij had op dat moment twee sets verloren en één gewonnen tot tweemaal toe Traberts service doorbrak en met 40 leidde, was de Amerikaan moreel reeds verslagen. Hij zag geen kans meer zijn eigen spel te ontwik kelen en tot het einde toe beheerste Rose wall de partij. Ander beeld De partij Drobny—Patty, de tweede halve finale, gaf een geheel ander beeld dan de ontmoeting tussen deze spelers in 1953. Toen werden in totaal 93 games gespeeld, dit jaar nam Drobny onmiddellijk de leiding, voor namelijk door zijn uitstekende service en aanvallend spel. Met uitzondering van een enkele goede service, waarmede Patty enige punten scoorde, maakte de Amerikaan in het algemeen een matte indruk tegenover het gevarieerde spel van Drobny. Deze ontmoette in de eerste twee sets dan ook maar weinig tegenstand. In de vierde set daarentegen leek het of de Egyptenaar enigszins van zijn stuk was gebracht, doch hij herstelde zich schitterend nadat hij in de 14e game een matchpunt miste. In de finale komt Drobny uit tegen Rose wall. In de vierde ronde van het gemengd dub belspel sloegen Hartwig (Australië) en Het comité Tour de France Nederland N.V. deelt mede toestemming te hebben verleend aan de Nederlandse Televisie Stichting om op Donderdagochtend 8 Juli een directe repor tage te verzorgen van de symbolische start van de Tour de France in het Olympisch Sta dion in Amsterdam. Dit programma zal naar het buitenland worden gerelayeerd. Voorts zullen op Woensdagavond 7 Juli van half acht tot ongeveer half negen de wielerwedstrijden worden uitgezonden die in het Olympisch stadion zullen plaats vinden. Mej. Koppen (Overveen) start- weer voor de Coupe des Dames Vrijdagmorgen 2 Juli om half acht 's ochtends zal in Brussel, Oxford, Rheydt, Bai'celona, Monte Carlo, Biarritz. Parijs en Amsterdam het startsein worden gegeven aan de deelnemers aan de vijfde interna tionale motorbetrouwbaarheidsrit om de Trofeo de Monaco. Deze rit, die drie dagen zal duren en georganiseerd wordt door de Motorclub Monaco, brengt de rijders over verschillende aanlooproute's van ongeveer duizend kilometer naar Lyon, waar de ge zamenlijke rit naar de finish in Monte Car lo begint. Ruim honderd rijders schreven in. On der hen bevinden zich zestien Nederlan ders. Twee van onze landgenoten dingen mee naar de Coupe des Dames (totaal 4 inschrijvers), t.w. mevr. C. Bottemaa Teenstra (Naarden) met Triumph en mej. W. Koppen (Overveen) met Adler. Mej. W. Koppen is houdster van de cou pe, maar vorig jaar behoefde zij de rit al leen maar uit te rijden om de trofee in haar bezit te krijgen. Zij was namelijk toen de enige vrouwelijke deelnemer Zaterdagavond 3 Juli zullen in het zwem bad „Velserend" in Santpoort door de Sant poorter Zwem- en Basketballvereniging kringwedstrijden worden georganiseerd, waaraan de zwemtitels van kring Haarlem zijn verbonden. Voor deze wedstrijden zijn veel insschrij- vingen ontvangen, zodat reeds om kwart voor zeven moet worden begonnen. Het pro gramma vermeldt o.m. de 400 m. vrije slag dames en heren, de 100 m. schoolslag dames, de 100 m. rusgslag dames en twee estafettes. Rosewall Betty Pratt (V. S.) Katz (Rhodesia) en mej. B. Kimbrell (V. S.) met 119, 64. Rose wall (Australië) en Margaret du Pont (V. S.) wonnen in dezelfde ronde van Moys en mej. Boundy (G. B.) met 63, 62. Seixas en Doris Hart (V. S.) plaatsten zich in de halve finales, door in de kwarteindstrijd Mulloy en mej. Bilse (Z. Afrika) te verslaan met 6—3, 6—1. De uitslagen waren: lieren enkelspel: Rosewall sl. Trabert 36, 6—3, 4—6, 6—1, 6—1. Drobny (Egypte) sl. Patty (V. S.) met 6—2, 6—4, 4—6, 9—7. Dames dubbelspel, derde ronde: Angela Mortimer en mej. Shilcock (G. B.) sl. mevr. Gilbert en mej. Waters (G. B.) 62, 61. Kwartfinale: Shirley Fry en Doris Hart (V. S.) sl. mej. Burke en mevr. Robson (Nw Zeeland) 62, 63. Gemengd dubbelspel, vierde ronde: Mulloy ("Australië) en mej. Bilse (Z. Afrika) sl. Fraser (Australië) en mevr. Bucaille (Fr.) 6—3, 9—7. De voornaamste inschrijvingen voor de wedstrijden van de Amsterdamse Roei bond, die op 10 en 11 Juli op de Bosbaan in Amsterdam worden gehouden, zijn: Keren: Vier zonder stuurman: Spaarne, Wil lem 3 en Nereus. Oude dubbel twee: combinatie Willem 3/ Spaarne (Van der Meer en Wilbrenninck), Willem 3 (Neumeier en Reiding) en de combinatie Hunze/Aegir (Anker en de Willem 3-i'oeier Loek, die thans in Gro ningen werkt en voor Aegir uitkomt). Tweez onder stuurman: De Laak en Spaarne. Oude acht: Nereus en waarschijnlijk Willem 3. In de oude skiff heeft tot nu toe alleen Neumeier ingeschreven. De mogelijkheid bestaat dat Van Mesdag, die thans in Hen ley verblijft, ook zal deenemen. Dames: Oude acht: Nautilus, Spaarne en Wil lem 3. Oude dubbel vier: DDS en Nereus. Oude skiff: Nautilus (Agnes Reuter) en De Laak (mej. Hylkema). Tijdens deze wedstrijden worden ook de nationale jeugdkampioenschappen geroeid, waarvoor een groot aantal inschrijvingen is binnengekomen. De Franse nationale ploeg, die zal deel nemen aan de Tour de France 1954, staat hier zij het incompleet gereed om in het restaurant op de. Eifeltoren een be spreking te houden alvorens naar Amster dam te vertrekken, waar op 8 Juli de Tour begint. Van links naar rechts: Bidot, leider van de ploeg, Dellada, Rémy, Rolland, Bobet, Forrestier, Lauredi, Mollineris en Darrigade. 27) Slechts éénmaal stoorde Woodstone hem even, door hem om papier te vragen voor het maken van enkele aantekeningen. Nau- kelijks opkijkend gooide Ling hem een blocnote toe. Tenslotte kwam Jim terug op het eerste knipsel: het uitvoerige verhaal in het Zon dagsblad. Er waren verschillende foto's tussen de tekst opgenomen, voornamelijk van Randal, de vader, een magere man, met een uitgedroogd gezicht en sneeuwwit haar, doch ook enkele fotos van de jongen. Jim Woodstone bekeek de foto's met in tense belangstelling. Hij begon de puzzle die hem bezig hield, langzaam in een ge heel nieuw licht te zien. Tenslotte maakte hij de diverse knipsels weer met een paperclip aan elkaar vast en achteroverleunend in zijn stoel, staarde hij naar het plafond. „Heb je gevonden, wat ie zocht?" Ling's vraag bracht hem tot de werkelijkheid te rug. „Ja, Paddy, en hartelijk bedankt", antwoordde Jim. „Je hebt me een enorme dienst bewezen. Dat was een vreemde ge schiedenis, en precies zoals je zegt, waar schijnlijk hevig overdreven". „Ongetwijfeld", zei Ling, en hij voegde er aan toe: „Vanwaar die belangstelling opeens, Jim?" ,,'t Is alleen maar een theoretische be langstelling", antwoordde Jim ontwijkend. „Toevallig sprak iemand onlangs met me over dat geval, we raakten in discussie en vandaar dat ik de feiten wilde weten". Paddy lachte even sceptisch en haalde zijn schouders op. „Ik hoop, dat je die dan nu weet", zei hij spottend. „Als ie de wérkelijke feiten uit dit zwaar overdreven sensatieverhaal kunt distilleren, clan ben je knapper dan ik. Mocht je echter je „theoretische" be langstelling verder willen bevredigen, dan tref je 't. Randal wordt namelijk morgen in Londen vex-wacht. Ga naar hem toe en vraag hem zélf een en ander!" „Allemensen, is dat heus waar?" riep Jim uit. „Hoe weet je dat?" „Ik lees de kranten.... op intelligente wijze, wel te verstaan. Dat is mijn werk. Gisteren stond er een berichtje in de „Pa ris Mail". Hij zal logeren in het Champion Hotel. Daar logeren alle Amerikaanse millionnairs. Hij zal daar een serie ka mers betrekken, zoals 't een behoorlijk millionnair betaamt. Dat behoor je te we ten, Jim Woodstone!" Paddy wist met dit soort humor Jim al tijd aan het lachen te krijgen. „Ik heb 't genoteerd", antwoordde hij opgewekt. „En om je mijn dankbaarheid te bewijzen, zou ik je willen uitnodigen om vanavond met mij te dineren. Doch helaas is dit onmogelijk, omdat ik vanavond nog vertrek. Je zult me echter nog meer aan je verplichten, mijn beste, als je me op de hoogte houdt, wanneer er bijzonderheden te melden zouden zijn in verband met deze millionnair". „Maar wat heb je er toch mee voor?" vroeg Ling verwonderd. „Dat is een verhaal, dat ik je binnen niet al te laxige tijd eens hoop te vertellen", antwoordde Jim, terwijl hij opstond om te vertrekken. Jim dineerde die avond alleen in de, op dit vroege uur nog verlaten eetzaal van de Chesterfield Club. Hij rangschikte de ver schillende feiten, welke hij te weten was gekomen, zorgvuldig en kon een gevoel van teleurstelling niet onderdrukken. De puzzle ontwikkelde zich in een andere rich ting dan hij gedacht had, en méér in over eenstemming met Matt's theorieën. Eigen lijk had Woodstone nooit erg geloofd in Arden's verhaal over een ontvoering. Maar sinds hij een uur geleden de verslagen over de Randal-zaak had gelezen, was hij van mening veranderd. Wat hij daar had gele zen bevestigde volkomen Arden's verhalen. Zelfs „de dood" van de jongen klopte. Voor Jim, die tot dc conclusie was geko men, dat Bobby Randal dezelfde jongen was als Beverley was 't niet moeilijk ge weest om tus en de regels van het verslag door te lezen. De opzet van het ongeluk was heel handig: de kleine jongen was van het jacht van zijn vader in zee terecht ge komen, waar haaiengevaar dreigde, en het zoeken van de ongelukkige vader tot diep in de nacht op de donkere zee had stellig overtuigend gewerkt. In de verslagen werd gesproken van an dere boten in de buurt en het was Jim duidelijk, dat de jongen aan boord van één dezer schepen weggesmokkeld was. Het lijkje werd nooit gevonden.... Het was een goed-georganiseerd plan geweest en Faraday Randal had 't met enige ver trouwde helpers op voortreffelijke wijze uitgevoerd. Tot zover was een en ander thans duidelijk, maar de verdere ontwik keling van het geval bleef een puzzle, die niet zo eenvoudig zou zijn op te lossen. Randal was klaarblijkelijk door iemand, die hij volkomen vertrouwde, verraden, en nu was Arden hetzelfde overkomen. Wat Ar den betreft, twijfelde Jim Woodstone niet aan de verrader. Hij trachtte de figuur van Monica in een zuiver licht te zien. Was zij misschien ook het slachtoffer van te goed vertrouwen? Stel dat mevrouw Dean wer kelijk vals speelde en Monica misbruik te Maar hiermee was Jim er nog niet. Er haperde nog wel 't een en ander bij zo'n redenering. Mevrouw Dean had dit kar weitje immers heel goed alléén kunnen op knappen, zonder gevaarlijke risico's te lo pen. Ze had 't weken geleden al kunnen doen, toen de jongen in Martle was. Mo nica zou echter wannéér ze met Scott samenwerkte op diens komst hebben moeten wachten. Bovendien was er dat telegram, waarin Monica genoemd werd Jim vond 't een ellendig idee dat de ont knoping van deze zaak misschien een grote desillusie voor Matt zou betekenen. Hij was zeer op zijn jonge, impulsieve vriend gesteld. Hij maakte zich er thans een ver wijt van, dat hij zich in deze zaak had la ten betrekken. Als ze er zich na hun nach telijk gesprek in de logeerkamer van de pastorie niet verder meer mee bemoeid hadden, zou Monica vrijwel geruisloos uit Matt's leven verdwenen zijn en was hij haar nu misschien al bijna vergeten. Maar helaas waren ze er thans beiden zodanig in betrokken, dat ze er mee door moesten gaan, hoewel Jim haalde even zijn schouders op „Joost" mocht weten of ze er goed aan deden. Hij liep langzaam naar de rooksalon, zich er wel van bewust dat zijn kleding niet bepaald paste in deze omgeving. De Chesterfield Clu-b was zeer conventioneel en na acht uur 's avonds droeg men er avondkleding. Celukkig begaven de meeste leden zich thans echter aan tafel zodat Jim opnieuw in een vrijwel lege zaal zat en rustig bij een kopje koffie verder kon piekeren over het probleem dat hem niet losliet. Eigenlijk behoorde hij thans onmiddellijk naar Matt Tarrant terug te gaan cm deze de verschillende feiten voor te leggen. Hij zou moeten zeggen, dat hij nooit van plan was geweest om naar Diep pe te gaan, aangezien Monica hen tenslotte wel de weg naar Cass zou wijzen.... Hij zou hem de eigenlijke inhoud van het be wuste telegram moeten vertellen en hem waarschuwen tegen MonicaHij zou hem moeten zeggen, dat hij zijn gevoelens geen rol mocht laten spelen, en dat hij al leen maar moest denken aan de tragedie van Faraday Randal en zijn ongelukkige zoontje. Jim voelde echter dat dit té ver zou gaan. Matt zou hem nooit geloven, voordat hij concrete bewijzen had! Hij zou 't hem bo vendien nooit vergeven. Nee, hij moest eerst op eigen houtje verder werken aan de oplossing van het vraagstukJim zuchtte en nam een slok van zijn inmiddels koud geworden koffie. Het had geen zin hier te zitten piekeren, hij moest iets doen. „Ik ben waarschijnlijk pas heel laat terug" waarschuwde hij de portier, toen hij de Club verliet. Daarna liep hij naar de ga rage, waar hij zijn Fowler achtergelaten had. Hij dacht altijd het best na achter het stuur van zijn auto en ook nu leek 't hem een goed idee om een eindje om te gaan rij den, teneinde te overleggen, wat hij ver volgens zou ondernemen. HOOFDSTUK 10 Matt Tarrant had een afschuwelijke dag achter de rug. Hij was geen lid van een Club en hij haatte grote steden. Bovendien wist hij niets van restaurants en theaters. Sinds zijn studentenjaren in Cambridge was hij weinig meer in Londen geweest. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9