„Enige alternatief voor EVG is een nationaal Duits leger" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Chi ina Alle Franse compromisplannen zijn „als koffiesurrogaat" Guatemalanen vierden uitgelaten het herstel van de vrede Vietnamese troepen in Delta lopen over naar Vietminh Adenauer waarschuwt Parijs: Escorte van vloot voor Noors koning Sneltrein Dortmund- Parijs ontspoord Het woord is aan Washington tracht te achterhalen wat de Fransen van plan zijn Opmerkelijke verklaring van Bondsdagvoorzitter Hitiers luchtmaarschalk Milch vrijgelaten Japanse vissers door Russen vastgehouden? Origineel welkom Algeheel accoord tussen Kolonel Armas en het Driemanschap De aardbeving op de Philippijnen „Anzus"-landen zouden garantieverdrag voor Indochina wensen Nederlandse zakenlieden in November naar China Trumans toestand verbeterd Het blijft nog koel Weerrapport 68e JAARGANG No 300 ZATERDAG 3 JULI 1954 298e JAARGANG No 148 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiater N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman HET IS BIJNA een jaar geleden dat de republikeinse leden van de Amerikaanse Senaat de 45-jarige senator William Know- land als fractieleider kozen. Hij werd in die belangrijke functie in de regerings partij de opvolger van Robert Ta ft. Know- land vertegenwoordigt in de Senaat de staat Californië. Hij is voorstander van krach tige steun aan maarschalk Tsjiang Kai Sjek, die nationalistisch China represen teert met zijn uitgeweken regering en leger op het eiland Formosa. Men noemt dit soms Formosa-China. Als Californiër is hij veel meer geïnteresseerd in het gebied van de Stille Oceaan en in het Verre Oosten dan in Europa. De senator William Know- land heeft kort voor zijn benoeming tot fractieleider de hoop uitgesproken dat de Westelijken niet tot overeenstemming zou den komen over een conferentie van de Grote Vier. Hij is nu van mening, zoals hier gisteren geciteerd werd, „dat Amerika en zijn bondgenoten een veel krachtiger hou ding moeten aannemen, zelfs met het risico van oorlóg, om communistische aggressie in Zuidoost Azië tot staan te brengen." Hij heeft de vrees uitgesproken, dat Frankrijk een overeenkomst met Indochina heeft ge sloten die „tenminste een passieve goed keuring" om communistisch China tot lid van de UNO te maken inhoudt. Zelfs een passieve goedkeuring door Europese lan den die communistisch China al sinds jaren officieel erkend hebben van een toelating van dit land tot de UNO, alar meert hem reeds ten zeerste. Hem en an dere Amerikanen, die deze opvatting blij ven huldigen. De senator McCarran heeft een resolutie ingediend waarmee hij voor stelt de President opdracht te geven de Verenigde Staten uit de UNO en uit al haar werkzaamheden op verschillend terrein terug te trekken, als communistisch China een zetel zou krijgen. En de democratische fractieleider Lyndon Johnson, die Eden's plan voor een niet-aanvalsverdrag met, communistische landen in Azië heeft ver geleken met de verzoeningspolitiek door concessies van München, is van mening dat het Amerikaanse volk steun aan de UNO zal weigeren als communistisch China lid wordt. Weliswaar heeft de onafhankelijke sena tor Wayne Morse, een eenling in de Senaat, tegen een mogelijk uittreden van de Ver enigde Staten gewaarschuwd en heeft de democratische senator Fulbright gezegd dat de verklaringen van Knowland en Johnson getuigen van politieke onrijpheid (een stevige critiek op zijn eigen fractieleider), zodat nog wel meningsverschil tot uiting is gekomen. Maar uit de verklaringen der twee fractieleiders blijkt toch wel hoezeer men in Amerika gekant blijft tegen toela ting van communistisch China tot de UNO. Minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles heeft dan ook gezegd dat de rege- ring-Eisenhower er zich krachtig tegen zal blijven verzetten. Dat de reis van Churchill en Eden naar Washington niet veel werkelijks kan heb ben opgeleverd, wordt door het senaats debat wel duidelijk. Zij schijnen hoogstens te hebben bereikt dat enig geduld ten aan zien van de Indochinese gang van zaken wordt, toegepast, maar niet zonder dat de fractieleider der regerings-partij in de Se naat van de toren is gaan blazen over een krachtiger politiek in Zuidoost Azië, „des noods met het risico van oorlog." Senator William Knowland spreekt grote woorden gelaten uit. Heeft hij overdacht tot welke uitbreiding een oorlog in Zuidoost Azië losbarstend, zou kunnen leiden? Dit soort uitlatingen, van een man in een dergelijke positie, is zonder twijfel gevaarlijk in de reeds zozeer met wantrouwen geladen „sfeer van Oost en West" en men vraagt zich af of hij zijn persoonlijke verantwoor delijkheid begrijpt. „Politiek onrijp", heeft senator Fulbright zijn uitlatingen genoemd; moeten wij aannemen dat politiek-onrijpe lieden zulke posities van de grootste bete kenis voor het lot der wereld bezetten? De bedoeling van de UNO is immer ge weest dat zij een wereldforum zou vormen. Zij is dat niet en zal het niet worden zo lang de strijdende machtigen in de UNO elkaar wederzijds in de toelating van nieu we staten-leden belemmeren. En zolang een houding wordt aangenomen tegen commu nistisch China die het tot samenwerking met de Sovjet-Unie drijft, inplaats van dat men tussen deze beide enorme landen een wig tracht te drijven. Het blijft een ver bazingwekkend schouwspel, deze Ameri kaanse houding, die zo uitsluitend op anti communistische sentimenten schijnt te zijn gebaseerd, dat beleids-overwegingen er voor moeten wijken en van een op de toe komst gerichte politiek eigenlijk geen sprake is. R. P. De voormalige Duitse luchtmaarschalk Erhard Milch is uit de gevangenis van Landsberg (Beieren) ontslagen, waar hij wegens oorlogsmisdaden een straf van 15 jaar uitzat. Oorspronkelijk had het tribu naal van Neurenberg hem tot levenslang veroordeeld wegens deelneming aan „het deporteren en in slavernij houden van men sen en andere misdadige practijken". De Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy had deze straf echter verminderd tot 15 jaar. Milch stond aan het hoofd van de Duitse luchteskaders die deelnamen aan de bezetting van Denemarken en Noorwegen in 1940. Japanse marine-autoriteiten hebben Za terdagochtend bekendgemaakt, dat het Japanse vissersschip „Tenrjoe Maroe", dat was uitgezeonden om de 14 Japanse schip breukelingen van de „Mikasa Maroe" van het Russische eiland Sjintsji (Koerillen- archipel) op te halen, de mannen niet heeft kunnen bereiken. Toen de „Tenrjoe" vanochtend vroeg bij de „Mikasa Maroe" aankwam, gaven twee Russische schildwachten op de kust het bevel door te varen. De „Tenrjoe Maroe" was, zoals wij giste ren meldden, uitgezonden, omdat geen ant woord was ontvangen op officiële Japanse verzoeken aan de Russen om de bemanning van de „Mikasa Maroe", die het gestrande schip had moeten verlaten omdat zij geen water en levensmiddelen meer had, te Leipen. De West-Duitse Bondskanselier dr. Adenauer heeft gisteren verklaard, dat het „de „dood van de EVG" zou betekenen, wanneer de Franse regering zou aansturen op nieuwe onderhandelingen over de verdragsteksten, voor deze ook door de Franse Nationale Vergadering zouden zijn geratificeerd. Naar de opvatting van politieke waarnemers in Bonn weerspiegelt deze verklaring de vrees, dat de door de Franse staatssecretaris De Beaumont ontwikkelde voorstellen tot wijziging van de EVG van zo ingrijpende aard zijn, dat zij langdurige nieuwe onderhandelingen nodig zouden maken. Adenauer heeft nu opnieuw gezegd, dat Frankrijk eerst zal moeten ratificeren voordat over wijzigingen gesproken kan worden. Hij waarschuwde de Fransen, dat het enige „zogenaamde alternatief" voor de EVG een Duits nationaal leger zou zijn. Adenauer sprak, in een interview voor de Noord-West Duitse radio-omroep, zijn waardering uit voor „de duidelijke houding van de drie Benelux-landen, die aan het door hen ondertekende en geratificeerde verdrag onveranderd vasthouden". Voor het eerst heeft Adenauer in dit in terview verklaard, dat hij mogelijkheden voor een andere vorm van Duitse bewa pening dan in een Europees leger onder het oog heeft gezien. „Men moet nu een maal in de politiek ook op het onwaar schijnlijke en op het geheel en al onge wenste voorbereid zijn" zei hij. Adenauer zei, dat hij bij het overwegen' van alternatieven tot de slotsom gekomen was, dat deze alle evenveel van de EVG afweken „als koffiesurrogaat van echte koffie". Elke andere oplossing als de EVG zou volgens Adenauer betekenen, dat na tionale legers naast elkaar zouden blijven bestaan. De kanselier zei: „Dat Duitsland aan de verdediging van het Westen moet deelnemen weet men overal, ook in Pa rijs. Gesteld het onwaarschijnlijke ge val, dat Frankrijk de EVG zou afwij zen, dan wijzen wij onder alle omstan digheden iedere poging af om van ons enige vorm van bewanening onder on waardige omstandigheden, dus een op een of andere wijze onmondig Duits leger, te verlangen. Ik stel er prijs op, dat eens en voor altijd vast te stellen. Dan blijft er inderdaad niets anders over dan een Duits nationaal leger naast andere nationale legers." Adenauer heeft de opvatting uitgespro ken, dat de door de nieuwe Franse rege ring in uitzicht gestelde beslissing over de EVG naar Duitse opvatting alleen kan be staan in een stemming over de tekst der verdragen in de huidige vorm. „Ik zie geen beslissing in een stemming over een tekst, die de inhoud van het ver drag zou wijzigen. Zulk een stemming zou alles in het onzekere laten. Ik houd het voor onaanvaardbaar, dat de deelnemende zes regeringen na zulk een stemming in het Franse parlement, die niet als een ra tificatie beschouwd kunnen worden, in nieuwe onderhandelingen over een nieuwe verdragstekst zouden moeten treden. Wij hebben over het meer dan twee jaren ge leden ondertekende verdrag voordien ruim vijftien maanden onderhandeld. Het is vol slagen ondenkbaar, dat dat nog eens op nieuw zou kunnen beginnen. Het is even zeer ondenkbaar dat in de vier parlemen ten, die het verdrag reeds aanvaard heb ben, de gehele procedure der ratificatie nog eens opnieuw zou moeten plaats heb ben. Iedere beslissing van Frankrijk, die zonder de verdragen te ratificeren, de an dere verdragspartners voor volkomen nieu we besluiten stelt, zou geen werkelijke be slissing zijn. Zij zou hetzelfde betekenen als een nieuwe vertraging voor onbepaalde tijd en dat zou dan als de dood der EVG aangeduid kunnen worden". Veranderingen aan de eenmaal aan vaarde tekst van het EVG-verdrag kun nen, zo meende Adenauer, nadien steeds „in algemene overeenstemming" worden aangebracht. Voorstellen in deze richting konden echter in de huidige omstandighe den niet van Duitsland uitgaan, doch slechts van Frankrijk. Daarom verklaarde Adenauer, dat „ik met de grootste aan dacht zal kennis nemen van hetgeen de heer De Beaumont mij de volgende week te zeggen zal hebben". Hij verklaarde zich voorts tot „iedere andere bespreking" met de verdragspartners bereid en legde er de nadruk op, dat daarbij ook overeenstem ming met de Verenigde Staten en Enge land nodig zijn. Opnieuw heeft Adenauer voorts gezegd dat, onafhankelijk van de ontwikkeling der EVG-kwestie het herstel der Duitse souvereiniteit niet langer meer heeft zijn politieke mondigheid bewezen en mag worden uitgesteld. „Het Duitse volk daarbij past geen bezettingsstatuut meer", zo meende hij Par(js: „Weinig nieuws" Uit Parijs meldt United Press dat het Franse commentaar op het radio-interview van Adenauer gereserveerd is. Men ziet er een poging in, zijn standpunt duidelijk te maken vóór de Franse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Guerin de Beaumont volgende week een bezoek aan Bonn brengt. Een autoriteit van de Quai d'Orsay zeide dat Adenauers rede weinig nieuws bevatte behalve dat nu dan vele dingen duidelijk zijn vastgelegd die tot dusverre slechts on officieel gezegd zijn of door medewerkers van de kanselier. Het bezoek van Koning Haakon van Noorwegen aan Nederland, dat Donderdag 12 Augustus in IJmuiden zal beginnen het koninklijk jacht wordt 's morgens om 8 a 9 uur voor de haven van IJmuiden ver wacht kan voor de Nederlandse visserij een bizonder aardig tintje krijgen. Burge meester mr. M. M. Kwint van Velsen heeft namelijk het plan geopperd om het hoofd der Noorse visserijnatie te verwelkomen met een ere-escorte van vissersschepen. De medewerking van de Nederlandse vissersvloot zal daarvoor echter onontbeer lijk zijn. Inmiddels is contact opgenomen met redersverenigingen in plaatsen, waar van de vloot regelmatig de IJmuidense haven bezoekt. Afgewacht moet worden, in hoeverre de belangstelling voor het plan de verwezenlijking van dit originele wel kom aan Koning Haakon mogelijk zal maken. De sneltrein DortmundParijs is Vrij dagavond kort voor middernacht bij Luik ontspoord. De locomotief en de kolen wagen stortten van de spoordijk en de overige wagons liepen op een na uit de rails. De machinist kwam om het leven. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ De Montesquieu: Ik zei tot Mademoiselle de Chate- let: U berooft u van slaap om de philosophie te leren; u zoudt, in tegendeel, de philosophie moeten bestuderen om te leren slapen. De stad Guatemala, de hoofdstad van de gelijknamige staat, verkeert in een vreug deroes wegens het beëindigen der vijande lijkheden. Vrijdagochtend 7 uur werd de burgerij door sirenegeloei en klokkengelui kond gedaan van het feit dat de vrede was her steld. De Guatemalaanse regering heeft bepaald dat deze Vrijdag een nationale feestdag zou zijn. Iedereen nam deel aan de algemene feestvreugde. Alle winkels en bedrijven zijn gesloten, om eigenaars en personeel in staat te stellen aan de viering van de vredesdag deel te nemen. In de straten zag men bij herhaling de jubelende feestgangers elkaar met Zuidelijke vervoe ring in de armen vallen en uitgebreid om helzen. In het te San Salvador bereikte accoord wordt gezegd, dat het driemanschap, be staande uit kolonel Monzon en de luite nant-kolonels Salazar en Dubois, en de „re- volutionnaire bevrijdingsbeweging" onder kolonel Armas dezelfde doelen nastreven, n.l. „het bestrijden van het communisme en het organiseren van een democratische regering, die de orde en rust herstelt en haar politiek richt op economisch herstel, sociale rechtvaardigheid en vooruitgang, ten bate van het volk en de grootheid van het land". De nieuwe junta, bestaande uit de kolo nels Monzon en Armas, de luitenant-kolo nels Salazar en Dubois en majoor Oliva. zal tijdelijk de wetgevende en de uitvoe rende macht uitoefenen, totdat een nieuwe Ter gelegenheid van het optreden van de Scala di Milano in het Holland Festival wordt door de Italiaanse ambassade en het bestuur van het Holland Festival een zomermodeshow georganiseerd. Vrijdagavond arriveerden met het vliegtuig uit Rome een dozijn van de mooiste Italiaanse mannequins. Lener snelt getroffen gebieden te hulp Naar tot nu toe bekend is, zijn 22 perso nen omgekomen en velen gewond door de krachtige aardbeving, die gisteren twee provincies in het Zuidelijke deel van het Philippijnse eiland Luzon heeft geteisterd. Nog steeds komen in Manilla berichten over zware schade binnen. Alleen al in de stad Sorsogon zouden twintig personen zijn omgekomen. Bovendien werden meer dan 350 personen gewond. President Magsaysay heeft het leger en het Rode Kruis volledig gemobiliseerd om de slachtoffers te hulp te komen. Sorsogon ligt op een afstand van minder dan 50 km van de vulcaan de Mayon, die echter tot nu toe geen tekenen van activi teit vertoont. Rondom de stad zijn grote spleten ontstaan, waardoor het kanalen- stelsel is vernietigd. Volgens diplomatieke zegslieden in Washington zijn de* „Anzus"-landen (Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenig de Staten) voor oprichting van een ver dragsorganisatie voor Zuid-Oost-Azië die de onafhankelijkheid zal moeten waarbor gen van Cambodja, Laos en het deel van Vietnam dat buiten de communistische in vloedssfeer zal blijven. Deze zegslieden geloven dat dit een der onderwerpen is van het overleg in Washing ton tussen John Foster Dulles en Robert G. Casey, de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten en Austra lië, en Leslie Knox Munro, de ambassadeur van Nieuw Zeeland. Zij geloven ook dat de drie Anzuslanden bereid zullen zijn, een eventueel beroep van Laos, Cambodja en Vietnam op He UNO in geval van een be dreiging va de souvereiniteit van die landen te steunen. SINGAPORE, 3 Juli. (Reuter) Vol gens militaire waarnemers te Singapore lopen volledige Vietnamese eenheden in de Delta van de Rode Rivier over naar de communisten. In onofficiële berichten wordt gesproken van een vrijwel ontel baar aantal deserties. Enige maanden ge leden werd melding gemaakt van groepen van tien tot twintig deserteurs, doch thans zou sprake zijn van honderden en duizen den overlopers. Het Franse opperbevel geeft de militairen, die verdwijnen, op als „vermist". De toestand zou zodanig zijn, dat het niet meer mogelijk is juiste cijfers omtrent de troepensterkte van de Vietna- mezen in de Delta te geven. Te Singapore is men van oordeel, dat de Fransen zich niet bijzonder veel zorgen meer maken over deze massa-deserties. Generaal Salan, die is toegevoegd aan de Franse opperbevelhebber in Indochina, heeft Vrijdagavond in Hanoi tegenover journalisten berichten bevestigd, volgens welke alle Vietminh-divisies, acht in to taal, zich gereedmaken voor een slag om de Delta van de Rode Rivier. Drie van deze divisies bevinden zich reeds in de Zuidelijke zóne, die dezer dagen door de Frans-Vietnamese strijdkrachten is ont ruimd. De andere divisies, waaronder een zware met bases op een afstand van on geveer 100 kilometer ten Noorden en Noord-Westen van Hanoi, zijn enige da gen geleden een beweging in Zuidelijke richting begonnen en tasten de Franse posities af. Volgens de generaal waren de opstan delingen van plan geweest omstreeks 2 of 3 Juli de aanval in het Zuiden van de Delta te beginnen. Door de ontruiming van dit gebied was voorkomen, dat de strijd voor de Fransen te vroeg ontbrand de. De hergroepering van de Franse strijdkrachten vergroot aanzienlijk de mogelijkheden om aan een zware aanval tegen de Delta het hoofd te bieden en een „eventuele slag om Hanoi" te vertragen, zo voegde hij hieraan toe. V.S. weten van niets Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag, op de dagelijkse persconferentie van het ministerie, in antwoord op tal rijke vragen van journalisten, medege deeld dat de Amerikaanse regering poogt, via de Amerikaanse ambassadeur te Pa- Radio-Peking: Uit Tokio meldt United Press: Radio Peking heeft medegedeeld dat een groep Nederlandse zakenlieden in November naar China zal gaan voor besprekingen over be vordering van het handelsverkeer tussen Nederland en China. De reis, aldus radio Peking, is een uit vloeisel van een onlangs in Genève ge maakte afspraak van Nederlandse zaken lieden en vertegenwoordigers van het Chi nese ministerie voor handel met het bui tenland. rijs, inlichtingen te verkrijgen van de Franse regering over haar voornemens omtrent Indochina. Zij weet op het ogen blik niets van de Franse plannen terzake af. Intussen gaan te Genève de besprekin gen over Indochina voort. Van de zijde van een der bij de bespre king betrokken delegaties werd vernomen, dat Vrijdag „geringe vorderingen" zijn gemaakt, waaraan werd toegevoegd: „de besprekingen verliepen in goede geest". Van dezelfde zijde is nog medégedeeld, dat de Sovjet-Russische vertegenwoor diger Koesnetsov had verklaard dat er thans „enigermate overeenslemming" is tussen de vertegenwoordigingen der com munistische en niet-eommunistische sta ten over het houden van toezicht op de naleving van een wapenstilstand in Indo china. De Franse vertegenwoordiger Chauvel zeide dat hij spoedig het plan, dat de dele gatie van Frankrijk in het afgelopen week einde betreffende het toezicht op een be stand had ingediend, nader zou toelichten. Chauvel zal ook afzonderlijke bespre kingen rpet de Sovjet-Russische en Chi nese vertegenwoordigers voeren. Vietminh-aanval bij Phoely Verscheidene bataljons van de Vietminh zijn vanochtend vroeg (Zaterdag) ten Zuiden van Phoely, het Westelijke bol werk van de nieuwe Franse stellingen in de Tonkinese Delta, tot de aanval overge gaan. Er ontstonden hevige gevechten langs de rivier de Day. De Franzen en Vietnamezen zetten met steun van pantser wagens, artillerie en vliegtuigen een krachtige tegenaanval in, om deze eerste grote aanval van de opstandelingen sinds de terugtrekking van de Uniestrijdkrach ten uit het Zuidelijk deel van de Rode Rivier te breken. De Franse pantsertroepen trokken zich na hun tegenaanval, waarbij zij vier km in Zuidelijke richting doorstootten, terug op het bruggenhoofd van Phoely. Deze stad ligt ongeveer 50 km ten Zuiden van Hanoi. „Als de Verenigde Staten geneigd zou den zijn, de politieke wereldproblemen met geweld op te lossen, zouden de Europese volken, die hier het nauwst bij betrokken zijn, zich moeten ver enigen en zelf hun belangen bescher men," aldus heeft de voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, Hermann Ehlers, voor de Evangelische academie in Miilheim verklaard. Het bulletin dat Vrijdag over de toestand van oud-president Truman is uitgegeven, vermeldt een „algemene verbetering" hoe wel daarnaast wordt meegedeeld dat de in. gewandsontsteking een hardnekkig karak ter heeft. Het ernstige karakter van deze ontsteking is echter aanzienlijk verminderd. grondwet is opgesteld. Kolonel Monzon zal voorlopig, doch niet langer dan twee we ken, de junta leiden. Zodra een grondwet is afgekondigd, zullen presidentsverkiezin gen worden gehouden. De junta zal optre den als leiding van de strijdkrachten en de rechterlijke macht organiseren. De troepen van kolonel Armas zullen worden opgeno men in het nationale leger en tezamen hiermee naar de hoofdstad optrekken, waar zij zullen worden gehuldigd. De junta zal haar besluiten bij meerder heid van stemmen nemen, aldus het te San Salvador gesloten accoord. Monzon en Armas, die beiden in burger waren, tekenden de overeenkomst in het paleis van de president van San Salvador, ongeveer op het tijdstip dat het bestand tussen beide partijen afliep. Majoor Oliva, die met kolonel Armas in de regering is opgenomen, was minister van defensie in het kabinet van de opstan delingen. De Mexicaanse ambassadeur in Guate mala heeft de geruchten tegengesproken, volgens welke ex-president Arbenz, die zijn toevlucht op de Mexicaanse ambas sade zocht, zelfmoord zou hebben gepleegd. Naar AFP meldt, is Arbenz ernstig ziek. De organisatie van Amerikaanse staten heeft thans besloten de voorgenomen con ferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, die op 7 Juli in Rio de Janeiro zou worden gehouden, voor onbepaalde tijd uit te stellen. De conferentie had de „bedrei ging van de vrede en solidariteit op het Westelijk halfrond, die voortvloeit uit de communistische penetratie in Guatemala" moeten bespreken. Deze hele week zijn de temperaturen in ons land niet boven de 20 graden gekomen. Dit was een gevolg van de in hoofdzaak Westelijke winden, die koele lucht van de Atlantische Oceaan aanvoerden. Veel re gen is er deze week niet gevallen. Dit was de laatste dagen wel het geval in het Al pengebied waar tientallen millimeters neerslag naar beneden kwamen. Het weer in ons land kwam vanmorgen binnen de invloedssfeer van de depressie, die, na langs de Zuidkust van IJsland te zijn ge trokken, -vanmorgen de Westkust van Schotland naderde. De depressie deed de wind in ons land naar het Zuiden draaien, hetgeen overigens geen stijging van de temperatuur tot gevolg heeft, omdat het ook in Frankrijk geen warm weer is. De bewolking, die samenhangt met het front van de depressie, drong vanmorgen ons land binnen hoewel de baan, die de depressie zal volgen nog niet geheel vast ligt, moet toch verwacht worden, dat deze tamelijk dicht bij ons land zal komen, waardoor er morgen naast enkele opkla ringen ook plaatselijk enkele buien zullen voorkomen. (van hedenochtend 7 uur) weers ta c= re s Se 7<£ o v h C.' w toestand o - 2 it ij ZS Stockholm half bew. N 1 19 0 Oslo half bew. ZZO 2 16 0.1 Kopenhagen zwaar bew. W 4 19 0 Amsterdam zwaar bew. Z 4 18 0 Londen geheel bew. ZZW 6 17 0 Luxemburg zwaar bew. WZW 4 15 5 Parijs geheel bew. WZW 3 20 0.1 Bordeaux regenbui W 4 19 2 Grenoble half bew. windstil 17 0 Nice licht bew. windstil 25 0 Genève motregen ZZW 2 16 2 Zürich zwaar bew. ZO 2 13- Berlijn half bew. WNW 2 20 2 Frankfort regen Z 4 18 3 München zwaar bew. W 2 15 11 Wenen zwaar bew. W 8 19 28 Innsbruck zwaar bew. W 2 15 6 Rome onbewolkt windstil 26 0 Ajaccio onbewolkt ONO 3 24 0 Mallorca licht bew. windstil 25 0 Neerslag laatste 24 uui OCOOCOOOCOMCOOa?COncOO(XODOCOCOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOC VERANDERLIJKE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele verspreide buien. Overwegend matige Zuidelijke wind. Iets hogere tempera turen. 4 Juli Zon op 4.26 uur, .onder 21.02 uur. Maan op 9.14 uur. onder 22.44 uur. 5 Juli Zon op 4.26 uur, onder 21.02 uur. Maan op 10.27 uur, onder 22.59 uur. Maanstanden 8 Juli 2.33 uur: Eerste kwartier 16 Juli 1 29 uur: Volle maan 23 Juli 1.14 uur: Laatste kwartier 29 Juli 23.20 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 3 Juli Hoog water: 5.30 en 17.58 uur. Laag water: 1.11 en 13.30 uur. Zondag 4 Juli Hoog water: 6.12 en 18.37 uur Laag water: 1.50 en 14.09 uur. Maandag 5 Juli Hoog water: 6.50 en 19.11 uur. Laag water: 2.30 en 14.46 uur! X3cccoccooccccooccccoocoo20uccoccococoo300ooooooocoooc

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1