Opening Schipholweg belangrijke gebeurtenis Ifó LINDBERGH REISBUREAUX Maatschappelijk opbouwwerk in Haarlem „Haarlem door Schiphol met de wereld verbonden" m 280.000 kubieke meter zand, 500.000 klinkers en 56.000 tegels Orgelconcert door Gaston Litaize Drs. W. Hazevoet adviseur van College van B. en W. Rapport Forensenbond op komst WOENSDAG 7 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAAKLEMSCHE COURANT ËÈÈJU, Lindbergh-Reizen Betere Reizen Ongevallen op Grote Markt en het Santpoorterplein Werken van Jan Larij naar Dordrecht „Proza en Poëzie" naar concours in Breda Nog geen fundering Fietspad nog niet gereed Natrium Haarlemmer G. de Vos promoveerde in Utrecht Burgerlijke Stand van Haarlem Gasten die meetellen rekenen op (^fuTnidc^ No (té) K. Bornewasser benoemd tot leraar aan Amsterdams conservatorium Haagse gramofoonplaten voor Deense koning Juiste man De tram Am sterdam-Zandvoort Adres aan Amsterdamse raad Tfffrr ffiMMiïJ J. /l «-«"I Mi%(> fc >r, n - Cjgfl. i1AAÖt£mi£.R $5 V^'v V, ^c,n. nAAWtcr 'v -Htc». - «S£MHAAÖtmn£RüeQ£ £N OPAAQH WOüOt. WANNEER VRIJDAGMIDDAG DE COMMISSARIS DER KONINGIN, dr. M. J. Prinsen, het openingswoord gesproken zal hebben en de wielrenners van de Haarlemse sportvereniging „De Kampioen" zullen wegstuiven om pakketten met propagandamateriaal over de stad aan het Spaarne naar Schiphol te bren gen, vanwaar de K.L.M. deze groet aan de burgemeesters van vele grote steden in de wereld verder transporteert, zal Haarlem een voortreffelijke verbinding van groot gewicht rijker zijn geworden. Een weg van 1730 meter lengte zal een fraaie entree aan de Zuidoostzijde van de stad vormen en een moeilijke, niet overal even goed bestrate en onoverzichtelijke omweg van zevenhonderd meter overbodig maken: het zal stil worden aan de Zomervaart en op de landelijke Nieuwe weg, welke zo lang de enige verbinding van Haarlem met het noorde lijk deel van de Haarlemmermeer heeft gevormd. De eersten die van de nieuwe route zullen profiteren zijn de renners van de Tour de France, die morgen via de Schipholweg hun triomfantelijke in- en doortocht door Haarlem zullen houden en duizenden die dit evenement zullen gadeslaan zullen met eigen ogen kunnen zien welk een verbetering hier in verkeerstechnisch opzicht werd bereikt. Verbetering, welke wel een zeer bijzonder accent krijgt door de publi catie van het Verkeersplan: de opening van de Schipholweg is het eerste feit in de eerste faze van het geleidelijk tot stand te brengen Haarlemse verkeers- patroon. Daarom ook is de opening van de Schipholweg een belangrijke gebeur tenis in het leven van de stad. Maar voordat het half millioen klinkers en de 56.000 tegels de Schipholweg het aan zien gaven van vandaag moest er nog heel wat gebeuren. In de eerste plaats moest niet te ver waarlozen factor de kostenverdeling worden vastgesteld. De nieuwe verbinding is immers niet alleen een Haarlems belang, maar dient ook het provinciaal en zelfs het interprovinciaal verkeer. Welnu, provincie en gemeente zijn over eengekomen, dat Noordholland twee ton bijdraagt in de kosten van de thans aan te leggen weg onder voorwaarde, dat de ver binding op 1 Juli 1954 gereed zou zijn wij vermoeden niet dat de provincie haar ADVERTENTIE Nog enkele plaatsen voor onze exclusieve touringcar-reizen n.l.: 13 dg. Italië (Dolomieten Venetië), vertr. 18/7, 1/8, g/g 385. 13 d. Rivièra 19/7 en 6/9 375.— 16 dg. Spanje (Mal'.orca) vertr. 11/9 450.— 22 dg. Rome-Napels vertr. 18/9 725.— 8 dg. Zwitserland (Appen- zellerland). Vertr. 11/7, 18/7, 8/8197.50 8 dg. Pop. reis Zwitserland, vertr. 15/8, 22/8. 29/8 175.— 5 en 6 dg. Parijs, vertr. iedere Maandag 125-en 132.50 3 en 4 dg. Rijnreizen, div. data 67.50 en 87.50 7 dg. „Sprookje van Nederland", verblijf op mooi kasteel in Z. Limburg met tochten naar België. Luxemburg en Eifel enz., compl. verzorgd 95. Vanaf 15 Aug. iedere Zondag en Maandag. LINDBERGH REISBUREAU Haarlem KI. Houtstr. 1 t.o. Anegang Telefoon 17229 Dinsdagavond om ruim halfnegen reden twee wielrijders op de Grote Markt in de richting van de Zijlstraat en tijdens het pas seren door twee wielrijdsters week de negen en dei-tigjarige monteur J. H. uit Bloemen- daal naar links uit, waardoor zijn fiets tegen het voorwiel van de naast hem rijdende wielrijder botste. De Bloemendaler viel en liep een schedelbasisfractuur op en is ter verpleging in het Sint Elisabeths Gasthuis opgenomen. Op het Santpoorterplein fietste gistermid dag om kwart voor twee de negen en vijf tigjarige mevrouw G. C. T.; zij schrok, toen een kind met een autoped de weg overstak, waardoor zij naar links uitweek en in aan raking kwam met het achterwiel van de fiets van een vijftienjarig meisje. Mevrouw T. viel en brak haar linker dijbeen. Per zie kenauto is zij naar het Diaconessenhuis ver voerd. In het Dordrechts Museum worden twee werken geplaatst van de te Haarlem wonen de beeldende kunstenaar Jan Larij, een Dordtenaar van geboorte. De doeken zijn dezer dagen door de directeur van het mu seum, de heer L. J. Bol, uitgezocht. Zij stel len voor „Duinen in het najaar in Bergen" en „Novemberweide met schapen en water plassen bij Koudekerke op Walcheren". Een oom van de schilder, Roland Larij, is met zes werken in het museum vertegenwoordigd De Haarlemse mannenzangvereniging „Proza en Poëzie" neemt Zondag onder lei ding van Jan Beider deel aan een door „De Verenigde Zangers" te Breda uitgeschre ven internationaal concours. Als verplicht werk wordt uitgevoerd de Cantate Domino van Da Croce en als vrije keuze Veni Creator Spiritus van Diepenbrock. bijdrage zal intrekken nu het een week later is geworden en dat uiterlijk zes jaar later de weg van een dubbele rijbaan is voorzien. De totale kosten van het thans aange legde gedeelte werden op 560.000,ge raamd, zij zullen waarschijnlijk wel, zij het niet ingrijpend, worden overschreden ten gevolge van gestegen lonen en dus ook van hogere materiaalprijzen. Tot een van de eerste dingen welke ver volgens het Bouwbureau van Openbare Werken ging doen, behoorde het onderzoek naar het „veenpakket", waarover de nieuwe weg zou worden aangelegd, de be paling van de dikte van de zandlaag waar op de weg zou komen te rusten en toen ook het wegprofiel was bepaald, het maken van tekeningen en bestekken, de aanbe steding met de daarop volgende keuze van een aannemer voor het ophogingswerk. Waarbij men wel moet bedenken, dat het gehele gamma van voorbereidende werk zaamheden niet door deze summiere op somming wordt gedekt. Wel kan worden gesteld, dat de technische voorbereiding heel wat minder tijd vergde dan de be stuurlijke en administratieve. Het ophogen nam een aanvang in het begin van het vorige jaar. Het zand, afkom stig uit de Spiegelmeerpolder, werd door de Amsterdamse Ballastmaatschappij op gespoten, een niet onvoordelige samenloop van omstandigheden was daarbij, dat. de stagnatie in de aanleg van Rijksweg 2 Am sterdamUtrecht een van de daarbij in gebruik zijnde zandzuiginstallaties over compleet had gemaakt. „Het zand uit de Spiegelmeerpolder bleek bovendien van uitstekende kwaliteit te zijn," zo verzekert ons ir. J. J. Fuijkschot. Voor alle zekerheid ging men dezer dagen r.og eens met een tien tons-wals over het pas aangelegde wegdek, maar het vers aangelegde klinkerdek lag zo vast als een huis. Toch is de weg nog niet gefundeerd. De praktijk is immers, dat de tweeëneenhalve meter dikke zandlaag eerst enige jaren bereden moet zijn geweest opdat de „klink" de natuurlijke verzakking van de grond, uitgewerkt is. Daarbij komt, dat de samenstelling van het veenpakket niet overal hetzelfde is, dat er verscheidene oude sloten en de vroegere Gouwwetering doorheen hebben gelopen. Voor dat gedeelte dat thans door de pro vincie is voltooid, namelijk van de vertak king naar de Nieuwe weg tot de kruising met de Zomerweg, gold dat bezwaar niet: de aarden wegbaan lag er al enige jaren, zodat thans zonder bezwaar geasfalteerd kon worden. Dat zal binnenkort op de smalle Nieuwe weg vijf meter ruimte voor al het ver keer wel niet meer gebeuren. Wie van rustig wandelen in het polderland houdt, kan dan zijn hart ophalen. Het belang van de Schipholweg en de buitengewone verbetering in de toegang tot Haarlem komt in dit kaartje duidelijk tot uiting. De oude route is in een gebro ken lijn, de nieuwe in rechte lijn aange geven. De gemeente Haarlem legde het dertien honderd meter lange gedeelte aan van de Buitenrustbrug tot de Zomerweg, de provincie van dat punt tot de oprit van de brug over de Ringvaart. Het belang van de dwarsverbindingen via Merovin- genstraat, Richard Holkade, Prins Bern- hardlaan komt eveneens op de tekening tot zijn recht. De 280.000 kubieke meter zand uit de Spiegelmeerpolder waren overigens niet alleen voor de Schipholweg-zelf bestemd: zij dienden ook voor de ophoging van de aangrenzende bouwterreinen, waar thans driehonderd woningen in aanbouw zijn en waarook reeds de J. J. Hamelink- en Hannie Schaftstraten, die parallel met de Schipholweg lopen, te herkennen zijn. De nieuwe weg bestaat uit een hoofd- baan van zeven meter breedte, gescheiden van een vier meter breed fietspad door een groenstrook van drieëneenhalve meter en wordt omgeven door bermen van tweeën eenhalve meter. Over zes jaar moet dit profiel dus ver dubbeld zijn, maar voor die tijd zal aan de huizenkant een wandeldreef worden aan gelegd, welke acht meter breed zal wor den en die een fraaie toegang zal vormen tot het Burgemeester Reinaldapark. Men is er nog niet in geslaagd het fiets pad geheel tijdig gereed te hebben. Vrijdag is het klaar tussen de Buitenrustbrug en de Merovingenstraat, maar de rest zal pas over drie tot vier weken worden openge steld. Tot die tijd moeten de fietsers van de „oude" route langs Zomervaart en Nieuwe weg blijven gebruik maken. Daartoe is op het belangrijke punt Nagt- zaambrug een duidelijke bewegwijzering aangebracht, waarbij auto's via de Kruis tochtstraat en Merovingenstraat naar de Schipholweg worden gedirigeerd, de fiet sers voorshands nog langs de tot nu ge bruikte wegen. Wat ook nog niet klaar is, is de aanslui ting van de Richard Holkade/Prins Bern- hardlaan op de Schipholweg. De gereed koming daarvan is niet voor September te verwachten. De werkzaamheden zijn ge compliceerd, omdat ook de verlegde Gouw wetering met grote duikers onder de Richard Holkade en de Prins Bernhard- laan moet worden doorgevoerd, om te zij ner tijd uit te komen in de grote vijver van het Burgemeester Reinaldapark. Is de aansluiting Richard Holkade/Prins Bernhardlaan voltooid, dan zullen uit Haarlem-Oost en -Centrum komende auto's via de eerstgenoemde kade naar de Schip holweg worden geleid. Zodra de Nieuwe weg voor de verbin ding met het Noordelijk deel van de Haar lemmermeerpolder niet meer nodig is, wordt het verbindingsstuk tussen Nieuwe weg en Schipholweg, dat noodzakelijk werd toen een nieuwe brug over de Ringvaart was gebouwd opgebroken; men wil uiter aard het aantal zijwegen, ook al zijn zij slechts van geringe betekenis, zo laag mo gelijk houden. De Nieuwe weg zelf blijft uiteraard nodig voor de verbinding met de bebou wing aan de Ringvaart. Het Gemeentelijk Energiebedrijf is druk bezig met de plaatsing van de negen meter hoge masten voor de natriumverlichting, welke om de dertig meter zullen verrijzen. Buizen van SO 140 Watt, gemonteerd aan armen van anderhalve meter, zullen de weg beschijnen en uiteraard zullen de mas ten, die thans nog aan één zijde van de weg staan, bij verdubbeling van het pro fiel ook aan de andere kant worden ge plaatst. Op de aansluitende Prins Bern hardlaan komt T.L.-verlichting. Wat de taak van de dienst van Hout en Plantsoenen betreft: het is nu nog niet de tijd om tot beplanting van de groenstroken over te gaan. Daarom is ook nog geen keuze gedaan welke boomsoort de Schipholweg over jaren een lommerrijk aspect zal geven. Wel is zeker, dat de behoefte geheel uit de Stadskweektuin kan worden gedekt. De Parijse organist Gaston Litaize, die deel uitmaakt van de jury van de Donder dagavond te houden internationale impro visatiewedstrijd op het orgel van de Grote Kerk, bespeelde gisteravond dit door Chris- tiaan Miiller gebouwde instrument. Gaston I.itaize, die te Parijs als organist verbonden is aan een blindeninstituut voor jongeren, kreeg nu te maken met een orgel, dat wel een geheel ander karakter moet hebben dan het Franse, dat hij gewoonlijk bespeelt. Maar dit nam niet weg, dat déze organist, die het gezichtsvermogen mist, op het Müller-orgel spoedig de weg gevonden had van twee werken van de omstreeks het jaar 1700 geleefd hebbende organist N. de Grigny in de passende, klare registerkleu- ren te vertolken. De rijkelijk aangebrachte ornamentiek, welk stijlbeginsel men in tal van Franse orgelwerken uit dezelfde ontstaansperiode aantreft, werd door het voortreffelijke vin gerspel een volkomen natuurlijke factor in de ontwikkeling. Een andere merkwaar digheid van deze muziek bleek in het tweede werk waar voor de middenstem een vulstem van het orgel zijn eigenaardig timbre leende. Uit een oogpunt van toon- stemming eveneens een opmerkelijk ver schijnsel. Voor het volgende werk, Bachs Prelu dium en Fuga in c, kreeg het pedaal ten opzichte van de manualen over het alge meen te weinig grond. Ook sprak hierin een onvolkomenheid der tractuur: het ver traagde aanspreken van de pedaaltonen. Maar dit is een eigenaardigheid van het instrument zelve, waarvan de invloed na bespelings-ervaring pas geneutraliseerd kan worden. Gaston Litaize had een eigen kijk op deze schone compositie: hij ver meed de monumentaliteit, waarin wij het werk verwachtten te horen. In drie koraal voorspelen van Bach handhaafde de orga nist een weldoende, beheerste expressie.. En als een echte Franse organist liet Litaize ook tongwerken spreken in het canonische „Erschienen ist der herrliche Tag" en in „Erstanden ist der heil'ge Christ". Van César Franck voerde de organist het Derde Koraal uit, muziek, waarvoor het orgel van Cavaillé Coll in onze Con certzaal toch eigenlijk het ideale klank- palet kan bieden. Deze uitvoering beteken de een aanpassing, maar een aanvaardbare, omdat de organist ook op het Bavo-orgel iets moois van deze bekende compositie wist te maken, zij het dan met een eigen inzicht omtrent melodische voordracht. De laatste nummers van het programma vertegenwoordigden nieuwere Franse or gelmuziek: Variaties op een thema van Jannequln van de helaas te vroeg gestorven Jehan Alain (19111940) en een Interlude en een Toccata van Gaston Litaize zelve. Welk een voortreffelijke, misschienzelfs wel geniale componist Frankrijk in Alain verloor, kon men bij de uitvoering van de variaties ervaren. En dat Litaize zelf als componist veel betekent, werd men gewaar uit het fantasierijke Interlude en de be wogen Toccata. Met een improvisatie, waarin de interes sante harmonische ontwikkeling domineer- deboven een scherp omlijnende vorm geving, besloot Gaston Litaize zijn con cert. P. ZWAANSWIJK „De rechtsvorm der algemene ziekenfondsen in Nederland „De rechtsvorm der algemene zieken fondsen in Nederland" was de titel van het proefschrift waarop de heer G. de Vos uit Haarlem hedenmiddag aan de Utrecht se rijksuniversiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. De promotor was prof. mr. J. J. M. van de Ven. In zijn dissertatie stelt de heer De Vos, dat het doel van een ziekenfonds is: het bevorderen van de volksgezondheid door volledige geneeskundige verzorging te brengen binnen ieders bereik, door een getrapte verzekering, met uitsluiting van elk winstoogmerk. Dit is te bereiken door de verzekerden de noodzakelijke medische verzorging in het algemeen in natura te waarborgen door samenwerking tussen de patiënten en hun artsen, onder gezamen lijke verantwoordelijkheid in organisato risch verband (ziekenfondsen). De promovendus bepleit, evenals zulks bij de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie het geval is, de verordenende bevoegd heden bij de georganiseerde ziekenfondsen te doen berusten, opdat de geneeskundige verzorging van ons volk niet belemmerd wordt door politieke en groepsbelangen. Voorgestaan wordt de huidige ziekenfonds raad te vervangen door twee lichamen, te weten één als verordenend toporgaan der gezamenlijke ziekenfondsen en één als toezichthoudend orgaan van overheid, be drijfsleven en geneeskundigen. Van de regionale binding van de zie kenfondsen onder districtsziekenfondsra den (met een neutrale voorzitter in de leiding) wordt veel verwacht, zowel ten behoeve van boven landelijke te prefere ren regionale regelingen, als ook ten aan zien van het door overleg noodzakelijk sa menwerking (en hopenlijk eens samenvoe gen) van de ziekenfondsen. Een ontwikke ling die door het bestaande veelvoud van ziekenfondsorganisaties eerder wordt be lemmerd dan bevorderd. Het proefschrift besluit met een opwek king aan de ziekenfondsen zich van hun positie en verantwoordelijkheid bewust te zijn en de voor de hand liggende mogelijk heden te gebruiken. Ongetwijfeld zal de studie van dr. De Vos de aandacht vragen niet alleen van de ziekenfondswereld, maar stellig ook in de artsenkringen, het bedrijfsleven en van de bij de volksgezondheid betrokken over heidsorganen. HAARLEM. 6 Juli 1954 ONDERTROUWD: 6 Juli, G. Reinalda en M. Th. J. S. Stoelinga; L. Koudijs en E. J. M. Arnoldt; H. Wielart en J. de Wid. GEHUWD: 6 Juli, W. H. M. de Heij en A. C. Wit; G. Keesman en A. M. Cop. BEVALLEN van een zoon: 3 Juli, J. P. van den BosPrins; H. E. de Vosvan Velzen; 4 Juli, J. E. Kiewietvan Wirdum; 5 Juli, W. M. BlokHardesmeets; M. H. G. Roos Hansen; 6 Juli, K. Kokhuis—Pettitt; F. A. van Rijsbergenvan IJsseldijk; C. J. Daan Mens. BEVALLEN van een dochter: 3 Juli, E. GeerlingsLieverse; 5 Juli, C. VissieDek ker; A. J. M. van GeldorpBank. OVERLEDEN: 3 Juli, M. Th. de Fouw, 90 j., Hazepaterslaan; 4 Juli, W. A. Maasdam, 1 m„ Zuider Buiten Spaarne; M. P. Koele- mij, 61 j„ Generaal de Wetstraat; H. J. List, 5 u., Linschoterstraat; P. J. Spanjaart, 46 j., Barbarossastraat; G. HeertjesPeijs, 79 j., Gasthuisvest; 5 Juli, L. J. van der Niet, 65 j., Gasthuisvest; W. H. van der Weijden, 60 j., van Marumstraat. ADVERTENTIE Sixteen stands for Quality B. en W. van Haarlem hebben drs. W. Hazevoet benoemd tot adviseur van het Col lege voor maatschappelijk opbouwwerk. Dit betekent dat de heer Hazevoet binnen kort de datum waarop de benoeming zal ingaan werd nog niet bepaald afscheid zal nemen als directeur van het gemeentelijk Huisvestingsbureau, waar hij van 1 Juli 1948 af dagelijks te maken heeft gehad met de grootste plaag van deze tyd: de woningnood. Het is moeilijk van de nieuwe functie van de heer Hazevoet reeds nu een vast omlijnde omschrijving te geven. Hij zou genoemd worden het gemeentelijk pen dant van de heer Lijnzaad, die immers aan het hoofd staat van het provinciale maatschappelijke opbouwwerk. In het College van B. en W. werd hier voor reeds enige maanden geleden een nieuwe portefeuille gecreëerd, welke door de burgemeester wordt beheerd. De taak van drs. Hazevoet is, zoals uit de titel adviseur ook wel blijkt, vooral stimulerend en coördinerend. In geen ge val wil deze benoeming zeggen, dat hij zelf op het zo delicate terrein van maat schappelijk werk en jeugdzorg handelend en beslissend gaat optreden. Veeleer zal hij de krachten moeten or denen en opwekken die reeds op dat ge bied werkzaam zijn, zal hij van advies moeten dienen waar zich nieuwe pro blemen voordoen of de bestrijding van oude euvelen geboden is. De heer Hazevoet zal dus nauw contact moeten houden met alle organen, officiële en particuliere, welke op maatschappelijk terrein inzonderheid ook op dat van de sociale jeugdzorg werkzaam zijn. Om een enkel voorbeeld te geven van de uitgestrektheid van de taak; de bouw van het nieuwe politiebureau zal het ver dwijnen van 167 huizen en vooral huisjes in de Haarlemse binnenstad ten gevolge hebben. Ten minste de helft van de be woners van die panden zijn economisch aan de binnenstad gebonden. Zij hebben bedrijven of bedrijfjes die geen bestaans recht meer zouden hebben indien deze verplaatst moesten worden naar een wil lekeurige nieuwe stadswijk. Ziedaar een probleem dat op korte ter mijn om een oplossing vraagt. Een ander betreft bijvoorbeeld de zorg voor de be jaarden. Bij dit alles moet men bedenken, dat dit werk niet zozeer betrekking' heeft op de onmaatschappelijkheid zelf, maar wel op de kans, die velen in deze tijd lopen om naar onmaatschappelijkheid af te glij den. De heer K. Bornewasser, directeur-organist van de R.K. kerk te Bloemendaal, is met ingang van 1 September benoemd tot leraar in het Gregoriaans aan het conservatorium te Amsterdam, als opvolger van dr. Jos. Smits van Waesberghe S.J. De heer Bornewasser be haalde het laureaat van de Kerkmuziek- school te Utrecht in 1948 met lof en ver kreeg in 1951 het einddiploma van het con servatorium te Amsterdam. Sinds 1948 is de heer Bornewasser verbonden aan de R.K. kerk te Bloemendaal. Zijn benoeming te Amsterdam zal geen einde betekenen van zijn werkzaamheden in Bloemendaal. Burgemeester en wethouders van 's-Gra- venhage hebben aan de Koning van Dene marken ter herinnering van zijn bezoek aan Den Haag op 27 April een geschenk aangeboden, bestaande uit een twaalftal grote gramofoonplaten met opnamen van het Residentie Orkest. Tijdens hun bezoek aan Den Haag heb ben de Koning en Koningin van Denemar ken bijzondere belangstelling getoond voor het concert, dat door het Residentie Orkest in de Grote Kerk gegeven werd. De burgemeester stelde het zeer scherp toen hij ons zei, dat ook de overheid in ze kere zin onmaatschappelijk handelt, omdat zij steeds vooruit wil, zonder dat altijd vol doende rekening wordt gehouden met die genen, die niet steeds in staat zijn een der gelijke snelle ontwikkeling te begrijpen of bij te houden. Degenen die drs. Hazevoet kennen we ten, dat hij voor deze taak geknipt schijnt. Zijn belangstelling voor allerlei sociale ac tiviteit kwam reeds tot uiting in zijn be stuurslidmaatschap van de stichting Club- en Buurthuizen, in het secretaris-penning meesterschap van het „Zonnebloemwerk" voor het werkende jonge meisje. Ook zijn entrée in Haarlem, na zijn repatriëring uit Indonesië, getuigt van die voorkeur. Hij was toen namelijk enige tijd hoofd van het bureau van de stichting Toezicht Politieke delinquenten. Daarna ging hij naar het Huisvestingsbureau en als er nu één in stelling is, waar men met maatschappelijke nood wordt geconfronteerd, dan is het het Huisvestingsbureau wel. Drs. Hazevoet is een geboren Haarlem mer. Hij wordt binnenkort 43 jaar, volgde de Hogere Handelsschool, studeerde aan de Leidse Universiteit, die hij in 1935 verliet als doctorandus indologie (economisch deel). In 1938 ging hij als bestuursambte naar naar West-Borneo. In 1940 volgde zijn overplaatsing naar Batavia, waar hij te werk werd gesteld op de afdeling Oost- Aziatische zaken, een gevolg van de in Pontianak opgedane kennis. In Augustus 1942 werd hij door de Japanners geïnter neerd. ADVERTENTIE De mooiste collectie RALEIGH en LOCOMOTIEF SPORT- en TOURRIJWIELEN bij Fa. C. VAN MAREN Overveen - Telefoon 23523 Termijnbetaling mogelijk. De Algemene Bond van Forensen heeft zich in een schrijven tot de Amsterdamse gemeenteraad gericht, die Woensdag en Donderdag in vergadering de concessie voor de N.Z.H.V.M. tramlijn Zandvoort Amsterdam zal behandelen, waarin uiteen wordt gezet dat het intrekken van deze concessie onvermijdelijk dc verdwijning van de tram tengevolge moet hebben. Het bestuur van de bond meent dat deze ver dwijning consequenties heeft, „welke niet algemeen bekend mogen worden geacht bij het merendeel der leden van de raad". De bond deelt mede dat zij voornemens is bin nen enkele weken een zeer uitvoerig rap port het licht te doen zien, waarin de voor- en nadelen behandeld zullen worden van een tramexploitatie. Uit het schrijven moet men, ondanks een onduidelijke passage, op maken, dat de bond de tram, ook al zou deze in Amsterdam een ander traject vol gen, prefereert boven een busexploitatie. De Amsterdamse gemeenteraad wordt voorts verzocht het betreffende punt van de agenda af te voeren en opnieuw in be spreking te brengen nadat het rapport is verschenen. Telegram Zandvoortse Handelsvereniging In aansluiting op het bovenstaande ver nemen wij, dat het bestuur van de Zand- voortse Handelsvereniging hedenmorgen het volgende telegram heeft verzonden aan het Amsterdamse gemeentebestuur: „Uit de pers vernomen hebbende dat u in uw vergadering van heden gaat behandelen de opheffing van de concessie met de N.Z.H.V.M., verzoekt de Zandvoortse Han delsvereniging beleefd doch dringend het daarheen te willen leiden, dat met de op heffing van deze concessie gewacht wordt tot wegen en tunnels, welke voor een goede busdienst naar Zandvoort noodzakelijk zijn, gereed zijn gekomen. Door deze con cessie te verlengen zou de ongerustheid welke momenteel in Zandvoortse midden standskringen bestaat worden weggeno men. Hopende dat de raad bij het nemen van een beslissing met de belangen van het Zandvoortse zakenleven en de Amster damse dagbezoekers rekening zal willen houden, verblijft zij met de meeste hoog achting, namens het bestuur van de Zand voortse Handelsvereniging: M. Weber, voorzitter; C. Schaap, secretaris". Een der gelijke suggestie werd eveneens gedaan in de jongste Zandvoortse raadsvergadering. De Amsterdamse gemeenteraad zal ver moedelijk niet vandaag, maar eerst mor gen tot behandeling van de intrekking van de concessie aan de N.Z.H.V.M. overgaan, aangezien deze kwestie het 36ste punt van de 39 punten tellende agenda vormt.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3