K.L.M. handhaaft positie in het wereldluch tverkeer Invalide jongemensen waren met vacantie in Zeist Kort en bondig Iti 1953 verdere expansie en verbeterde rentabiliteit Bloemendaal Amsterdamse Beurs Verbeterde schietstoel voor straaljagers Heemstede Condensmelk-industrie ernstig getroffen DONDERDAG 8 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Voor het eerst 4 pet dividend op gewone aandelen Begraafplaats bij de Hoge Duin en Daalsewcg Sportdag Hartenlustschool Het carillon speelt Optreden van leerlingen van Aad en Jan Plas Washington stuurt tweede escadrille „Matadors" „Herwonnen Levenskracht" collecteert op 10 Juli Door Belgisch invoerverbod Scheepvaart In Azerbaijan in Rusland is een kleine stad van woningen met twee verdiepingen uit de grond gestampt om de mannen te huisvesten die bezig zijn in de zee boor torens te construeren voor een van de merkwaardigste olievelden van Rusland. Nog niet zo lang geleden werden de eerste palen de zeebodem ingedreven en nu reeds strekt het werkterrein zich ver in zee uit. Machtige drijvende kranen voeren de stalen segmenten aan, nodig voor de constructie van de boortorens. Een overzicht van de plaats, waar olie uit zee wordt gewonnen. Voor de eerste maal sinds de oprichting der K.L.M. in 1919, verschijnt een jaarver slag zonder de handtekening van dr. Albert Plesman, grondlegger en bouwer van onze nationale burgerluchtvaart. Wat zou het voor hem een voldoening zijn geweest, als hij dit verslag over 1953 nog had mogen uitbrengen. Want niet al leen gewaagt dat van een verdere bedrijfs- expansie, waardoor de K.L.M. zich in het wereldluchtvaartverkeer volkomen heeft kunnen handhaven, maar ook de financiële resultaten zijn bijzonder verheugend. Op de vorige jaarvergadering immers werd voor het eerste halfjaar van 1953 een minder gunstige ontwikkeling geconsta teerd. De K.L.M. was toen 7,5 millioen op de eerste helft van 1952 ten achter en Plesman achtte het niet onmogelijk, dat 1953 met een verlies zou moeten worden afgesloten. Maar nu komt de K.L.M. over 1953 met een verslag, waaruit niet alleen belangrijke uitbreiding van het bedrijf blijkt, maar dat De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft destijds bezwaar gemaakt tegen de aanleg van een begraafplaats na bij de Hoge Duin en Daalseweg te Bloe mendaal vanwege de Reinildastichting al daar uit hoofde dat dit werk in strijd ge acht werd met het in voorbereiding zijnde ontwerp voor een nationaal plan. De be zwaren waren in hoofdzaak gegrond op de belangen der drinkwatervoorziening. De Reinildastichting kwam van dit be sluit in beroep bij de Kroon. Op grond dat de Reinildastichting bereid is een waterdichte grafkelder te doen bou wen, waardoor niet zal behoeven te worden gevreesd voor verontreiniging van het bodemwater, heeft de Kroon het besluit van de minister vernietigd en verklaard, dat tegen de aanleg van deze begraafplaats geen bezwaar bestaat. Het betreft hier een kleine begraafplaats voor de overledenen van de congregatie der Vrouwen van Bethanie. De regelen dezer congregatie gaan ervan uit, dat de overledenen begraven worden op terrein behorend tot het moederhuis, waarin zij als religieuzen haar leven hebben door gebracht. Op het gemeentelijk sportterrein aan de Donkerelaan te Bloemendaal heeft de Har tenlustschool, de openbare school voor u.l.o. aan de Vijverweg. Woensdag een sportdag gehouden voor de leerlingen. Het ochtend programma vermeldde athletieknummers, waaronder een klasse-estafette. In de middag bestreden de meisjes en jongens elkaar in klasseverband in kastie- en softbalwedstrij- den. De sportdag stond onder leiding van de docenten in de lichamelijke opvoeding, me juffrouw G. W. Selle en de heren E. Th. A. Beijnvoort en B. W. Solkamans.. De athletieknummers kogelstoten, hard lopen, ver- en hoogspringen en balwerpen (voor de meisjes werd het kogelstoten ver vangen door een grote bal werpen) vorm den tezamen een vijfkamp, zodat degenen, die samen het meeste aantal punten behaal de winnaar werd. De deelnemers waren verdeeld in vijf leeftijdsgroepen. Als extra attractie werd nog een zes honderd meter hardloopwedstrijd gehouden voor jongens. Op dit nummer eindigde Claude Schuiten als eerste in 1.37.3 met een achterstand van 0.6 sec. gevolgd door Hans Krom. Op de derde plaats eindigde Corlex van den Berg, die over de afstand 1.49.0 deed. De 4 x 80 meter klasse-estafette werd bij de meisjes gewonnen door klasse 1 A in 46.5; bij de jongens door klasse 3 A in 41.9. De overige uitslagen (van de vijfkamp) luidden: Meisjes: winnaars van de groepen I tot en met V, respectievelijk Ina Bas (35 pnt.), Thea van der Kuijl (46 pnt.), Fredy Kuijer (43 pnt.), Elly Soelaert (33 pnt.), Hannie van Ginkel (45 pnt.). Jongens: idem, P. Ootes (43 pnt.), Peter Eijken (36 pnt.), Corlex van den Berg (49 pnt.), Jan van Nooyen (39 pnt.) en Wim Nout (49 pnt.). BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. C. van der Straatenv. d. Pol, d.; A. M. v. BilderbeekReijndorp, d.; G. Smeets—Rol, z.; H. Strobel—Hoft, z.; A. M. A. van BaarenIJzer, z.; J. Smits— Rooijakkers, d. ONDERTROUWD: S. Haringa en H. M. Giesberg; J. G. West en N. de Vries. GEHUWD: A. W. Wolwijk en H. A. Her mens; E. J. Vogels en H. A. Pasker; A. Postma en S. M. Ramondt; J. van Halm en J. M. A. Hopman; W. C. D. v. d. Bos en L. Germeraad; P. van Gelderen en M. D. Smit; H. v. d. Zedde en M. J. Rentenaar. OVERLEDEN: Wed. L. Ebsmeijer—Water; H. J. WezenaarSwart. ons financiële uitkomsten doet zien, welke voor het eerst een dividend van 4 pet. voor de gewone aandelen hebben mogelijk ge maakt. Tot deze betere resultaten heeft de uit breiding van het passagiersvervoer tegen lagere prijzen in de toeristenklasse krach tig bijgedragen. Het luchtvervoer is daar door binnen het bereik van een groter pu bliek gebracht. In 1954 worden deze tarieven o.a. op de lijnen naar het Verre Oosten van kracht en een geleidelijke invoering over de gehele wereld ligt in de lijn der verwachtingen. Intussen heeft de algemene prijsstijging uiteraard op de mogelijkheden van ver laging der luchtvaarttarieven een remmen de invloed. Winst: 10,4 millioen Het is verheugend te zien, dat de K.L.M. in het wereldluchtvaartverkeer haar posi tie ook in 1953 heeft kunnen handhaven. Blijkens een in het verslag opgenomen statistiek nam het wereldluchtvaartverkeer sinds 1947 van ongeveer 2500 millioen ton- km tot 6000 millioen ton-km toe, terwijl dat van de K.L.M. in diezelfde periode van ongeveer 70 millioen ton-km tot 200 ton- km vooruitging. (Een ton-km" is een ton vrachtgewicht, vervoerd over 1 km.) De luchtvloot van de K.L.M. werd in het afgelopen jaar uitgebreid met 11 viermoto rige en 10 tweemotorige vliegtuigen, acht vliegtuigen werden verkocht. De vloot telt nu 81 vliegtuigen. Er zijn nog vier toestel len in bestelling. Met enkele cijfers moge de grote vlucht van de K.L.M. worden ge ïllustreerd. 1952 1953 millioen millioen ton-km productie 240.8 276,3 ton-km verkoop 158.9 178,1 plaats-km 1755.1 2028.6 passagiers-km 1148,7 1328.7 gevlogen km 44.6 48.7 gevlogen uren 134.358 146.367 Globaal genomen kan men zeggen, dat de K.L.M. in 1953 per dag ongeveer 400 uren heeft gevlogen en 135.000 km per dag heeft afgelegd met een gemiddelde snelheid van 333 km (in 1947: 317 km) per uur. Over 1953 werd'/ 10,4 millioen winst ge maakt (vorig jaar 5.7 millioen). Het grootste deel van de behaalde winst wordt in het bedrijf gelaten en voor afschrijvin gen bestemd. Grote reserveringen In feite is de winst over 1953 nog groter geweest, want de voorzieningen, getroffen met het oog op de prijsstijging van het vliegend materieel, werden ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht. Dit was ook het geval met de 4 millioen welke voor oefcnvluchten en bijzondere onderhoudskosten werden besteed. Deze conservatieve gedragslijn is echter ook nodig, omdat de K.L.M. jaarlijks grote kapitaalsuitgaven moet doen om haar vloot op peil te houden. In 1953 belieoen die kapitaalsuitgaven rond 85 millioen en ondanks de afschrijving van 39 millioen. is de boekwaarde van de vloot in 1953 van 119,3 millioen tot 164,6 millioen geste gen. Met zelffinanciering kon de K.L.M. er in 1953 dan ook niet komen. Een langlopende lening kon worden aangegaan, waardoor het bedrag der uitstaande leningen van 24,3 millioen tot 47,9 millioen is geste gen. Gaat men enkel od de balanscijfers af, dan klinkt de mededeling in het verslag, dat de liquiditeit in 1953 aanzienlijk is ge stegen, wel wat ODtimistisch. Wij becijfe ren namelijk rond 129 millioen liouide middelen tegenover rond 131 mill'oen lopende schulden. Maar de werkelijke financiële positie van de K.L.M. valt voor buitenstaanders niet na te gaan, omdat onder de „schulden" ook de ..diverse voor zieningen" ziin opgenomen. De totale post bedraagt 95.5 millioen tegen 63,5 mil lioen einde 1952. Welk deel hiervan als een reserve mag worden beschouwd, blijkt uit de balanscijfers niet. Te verwachten is, dat de leningschuld ook in 1954 verder zal stijgen, maar het is van groot belang dat aanzienlijke bestel lingen, zoals in de afgelopen jaren ten be hoeve van de uitbreidingen werden ge plaatst, in de naaste toekomst niet te wach ten zijn en de K.L.M. thans over een vloot beschikt, welke bij de huidige stand van de technische ontwikkeling als modern mag worden beschouwd. Het feit, dat op de aanschaffingswaarde van alle bedrijfsactiva ad 284 millioen, reeds de helft is afgeschreven, wijst er wel op dat aan de versterking van de finan ciële basis van ons nationale luchtvaart bedrijf grote zorg wordt besteed. Ook daar door zal het in staat zijn, krachtig bij te dragen aan de verdere verwezenlijking van het ideële doel, dat dr. Plesman steeds voor Dezer dagen werd in het Henri Dunant- huis op het landgoed Woudschoten in Zeist een achtdaagse bijeenkomst besloten, die aan vjjf en dertig invalide jonge mensen uit ons land de gelegenheid bood een periode van recreatie door te brengen. Onder hen waren vier Haarlemmers, hij wie hoewel de. weersomstandigheden ongunstig waren de /.on toch in hun hart heeft geschenen en daarop zullen zij weer geruime tyd kun nen teren. Het in Zeist gehouden kamp was een ex periment. Het was voor de eerste keer, dat een aantal invaliden in een kamp bijeen kwamen en dit geschiedde onder leiding van de afdeling Jeugd Roode Kruis van het Nederlandse Roode Kruis met aan het hoofd mejuffrouw N. H. Schokking, geas sisteerd door jkvr. C. E. B. Roëll. Het kamp werd gefinancierd door gelden, die waren verkregen uit de opbrengst van op de scho len in- ons land ingezameld zilverpapier en oude kranten, een actie die nog steeds voortduurt. Binnenkort hoopt men weer over voldoende middelen te beschikken om een tweede kamp te houden, en de reeds in principe vastgestelde datum is bepaald van 26 Augustus tot 3 September. De opzet van het kamp was om invalide jongeren een invaliditeit reeds bij de geboorte of later door ziekte verkregen een week vacan tie te bieden. Het groepje van vijfendertig meisjes en jongens werd hiervoor aange wezen uit een samenwerking tussen de huisartsen en de plaatselijke afdelingen vai het Rode Kruis. De leeftijd der deel neemsters en deelnemers varieerde van achttien tot zesentwintig jaar. Een uitzon dering hierop vormden twee manlijke in validen van vijftien en vijftig jaar. Het Henri Dunanthuis werd na de wa tersnoodramp van het vorige jaar door het Oostenrijkse Rode Kruis aan de Nederland se zustervereniging geschonken om er min der bedeelden wat geluk en prettigs te bren gen. De groep van overwegend Protestant se invaliden de volgende keer zijn de Rooms Katholieken aan de beurt maken uiteraard maar een zeer bescheiden deel uit van de invaliden in ons land, waarvan het aantal door deskundigen op ongeveer één procent van onze bevolking wordt ge schat. Vier Haarlemse deelnemers De invalide jongeren kwamen uit alle delen van ons land; van Scheemda in Groningen tot Middelburg in Zeeland en van Eindho ven tot in Noordholland. Haarlem zond met vier invaliden een in verhouding grote deel name. Het is een fijne tijd geworden voor de twee-en-twintigjarige Nellie uit Haar- nem-Noord en de vier-en-twintigjarige Kees uit dezelfde omgeving. Kees heeft het ge luk ondanks zijn invaliditeit nog wat te kunnen werken en verdient wat als kleer maker. Helaas kan dit niet gezegd worden van een een-en-twintigjarige jongen uit Haarlem Zuid-West, die niet eens meer lo pen kan. Dan is Wim, die in Oud-Schoten woont, er beter aan toe. Hij werd op 1 Juli meerderjarig in het kamp vierde men dil feest en bood de staf hem een lepeltje aan en verdient als mandenvlechter en kele guldens per week. Hij is echter vol goede moed en hoopt dat hij de gelegenheid zal krijgen zich te kunnen omscholen om dan in eigen onderhoud te kunnen voor zien. Want bij al deze mensen is het zo ge steld. dat de ouders moeten zorgen voor deze invalide kinderen, die in normale om standigheden al lang een gewone werk kring zouden hebben gehad met de finan ciële voordelen daaraan verbonden. Afgelopen Zondag bracht Koningin Ju liana een bezoek aan het kamp. Op onge dwongen wijze onderhield zij zich met de groepsgewijs aan tafeltjes gezeten invalide jonge mensen. Deze Haarlemse Wim (men zal begrijpen dat wij de achternamen achterwege laten) was bij het eerst zeer kort tevoren aangekondigde bezoek van de Koningin wel wat zenuwachtig. Later verklaarde hij, dat hij het erg prettig had gevonden dat er een „gewone dame" was geweest, die met zoveel belangstelling naar allerlei feiten had geïnformeerd zonder de jongeren daarbij een gevoel te geven, dat men hen met een gevoel van medelijden aanziet. Er werd ook voor culturele en op voedkundige ontspanning gezorgd. Dr. F. A. de Graaf, de particulier-secretaris van Prins Bernhard, en dr. Portielje kwamen er vertellen. De eerste over de reis van de Prins naar Amerika, verduidelijkt met films van wijlen de luitenant ter zee eer ste klasse F. Wassenburg, en dr. Portielje sprak hoe zou het anders kunnen over de dieren. Daarover werden na afloop van zijn inleiding talrijke vragen gesteld, zodat hieruit wel blijkt, dat men het ge sprokene met belangstelling volgde. Ver der waren er lezingen over klassieke mu ziek en jazz en bovendien werd er nog een Slotkoers Openings gisteren koersen uitstapje gemaakt naar Schiphol en naar Amsterdam. Een rederij bood de invaliden geheel belangeloos zoals ook andere medewerkenden hun tijd en kracht geheel belangeloos gaven een rondvaart door de Amsterdamse haven en grachten. De medische leiding van het kamp be rustte bij de Aerdenhoutse arts A. W. Mel- lema. De staf van het eind Augustus te be ginnen kamp zal dezelfde zijn als die welke de vorige week in Zeist de scepter zwaaide. Het programma voor de beiaardbespeling in de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters, vanavond van zeven tot acht uur. vermeldt de volgende werkjes: Suite „Hollandse feestdag" (F. Timmermans), Vier oud-Nederlandse dansen, Sonatine (Gilson), Het daghet, Wel Island, Ik arm schaapken, Suite II voor beiaard (H. Ba- dings), Gavotte (GltickJ, Preludio (Handel), Rondino )Kersbergen), Improvisatie. Vrijdagmorgen 9 Juli wordt gespeeld van half twaalf tot half een: Improvisatie, The ma met variaties (Créman), Het laatste lied van de dichter, Vaderlands lied (Grieg), Eccossaisen (Beethoven), Dansje (Jos de Klerk), Daar was laatst, Klokke Roeland, Die Nagtegaal en Lestmaal, Twee liederen zonder woorden (Mendelssohn), Gavotte met variaties (Handel), oud-Engelse dansen. Viool, violoncel en piano 3-3Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Seheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel 223'4 365 g.l. 258X 430% 83% 151 13U/2 118 119X g.l. 201 181 19314 197)4 39% 70% 59% 92% 19 50;l/iu 99% 224 367% 260 430 8414 152 132% 119 1217a 201 181 194 197% 39% 70% 60 92% 18% 50% ogen stond: de volkeren te verbinden en nader tot elkaar te brengen. Vóór 1957 geen helicopter-diensten Plannen voor nieuwe luchtverbindingen zijn er momenteel niet. Wat helicopter- diensten betreft, is de K.L.M. van oordeel, dat deze met de toestellen met één rotor, zoals deze thans worden gebruikt, nog on rendabel zijn en tevens teveel risico's bie den.Pas wanneer twee-motorige hefschroef- vliegtuigen beschikbaar komen hetgeen in 1957 het geval kan zijn zouden er betere kansen voor helicopter-diensten be staan. Het probleem heeft overigens de voort durende aandacht van de K.L.M. Vooral voor verbindingen op Nieuw Guinea wor den helicopters zeer geschikt geacht en het is dan ook niet onmogelijk, dat de K.L.M. daar reeds vóór 1957 tot instelling van deze vliegtuigen over zal gaan. Evenals in voorgaande jaren hebben de vioolleraar Jan Plas en zijn echtgenote, de pianolerares Aad Plasvan der Zwaai hun leerlingen in de gelegenheid gesteld met de uitvoering van speciaal ingestudeerde muziekstukken indrukken te geven van hun vorderingen op het gebied der toon kunst. In de Kroonzaal van „Brinkmann" waren tal van belangstellenden getuigen van hun verrichtingen op de viool, de vio loncel of de piano. De leerlingen traden op als solisten, zelfstandig of begeleid door een strijkorkest. Verder in allerlei instru mentale combinaties voor de uitvoering van trio's, sonates of concertino's. En het strijkorkest kwam ook nog zelfstandig voor de dag met een Sonata da camera van A. Corelli. Men behoefde zich waarlijk niet over een tekort aan afwisseling te be klagen, ook niet voor wat betreft de uitge voerde muziek; want er werden ongeveer dertig werkjes en werken géspeeld van allerlei componisten belangrijke, zoals Beethoven, Mozart, Haydn, Schubert en Chopin, maar ook van componisten, die zich door het schrijven van instructieve muziek verdienstelijk hebben gemaakt en die daarvoor vaak een voorbeeld namen aan de genoemde beroemdheden. Van de leerling-violisten kreeg men be hoorlijke indrukken en bespeurde men mo gelijkheden tot belangrijke ontwikkeling, mits de studie met naastige vlijt beoefend blijft. De violoncellisten hadden eveneens een flink peil van ontwikkeling bereikt, speciaal de jongeman, die zo muzikaal de Sonate in e van Galliard speelde. Ook de pianisten, kleine en grote, weerden zich dapper, bijvoorbeeld met walsen van Cho pin, Impromptus van Schubert of een rhythmisch stuk van Turina. De kroon op de avond zette een vaardi ge, muzikale pianiste, die met veel succes het Concert in Es van Joh. Chr. Bach speel de, met toewijding begeleid door de strijk orkestklasse. Dit ensemble had zich ook verdienstelijk gemaakt met de uitvoering van de Sonata van Corelli. Aan het slot van deze leerlingen-uitvoe ring zijn Aad en Jan Plas wel gewaar ge worden hoe de leerlingen hun paedagogisch werk op prijs stellen. P. ZWAANSWIJK Binnenkort zal de schietstoel in de Meteors-straaljagers van de luchtmacht verbeterd worden. Dit naar aanleiding van proefnemingen die men in Engeland ge daan heeft. In de oude schietstoel moet men, na uit het toestel te zijn geschoten, zelf door mid del van een handgreep de parachute ope nen en zich daarna van de schietstoel ont doen. Bij het verbeterde type geschieden deze handelingen automatisch. De Nederlandse „Thunderjets" hebben schietstoelen van Amerikaans makelij, die men niet zal veranderen. WASHINGTON (United Press). De Amerikaanse luchtmacht zal in de herfst een tweede escadrille pilootloze bommenwerpers van het type B-61 naar West-Duitsland zen den. De „Matadors", zoals deze langs radio grafische weg bestuurbare projectielen heten, worden voortbewogen door straalaandrij ving en bezitten sterk terugwijkende vleu gels. De snelheid is ongeveer 500 mijl per uur en het kan nauwkeurig vanuit een ander punt bestuurd worden over een afstand van ongeveer 300 mijl. De Amerikaanse strijdkrachten in Europa beschikken nu over drie middelen om tac tisch- atoomwapens aan te wenden: de „Ma tadors", tenminste 18 atoomkanonnen en straalbommenwerpers die atoombommen kunnen vervoeren. Het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht heeft van B. en W. toestem ming verkregen de inwoners van Heemstede op Zaterdag 10 Juli een speldje te koop aan te bieden. Binnenkort vraagt „Herwonnen Levenskracht" dus een bijdrage, ten einde zijn taak, bestrijding van de volksziekte t.b.c. te kunnen blijven verrichten. In 1953 werd door het plaatselijk comité f 1350 besteed aan versterkende middelen voor thuis-kurende patiënten. Ongeveer f 3000 werd door de donateurs bijeen ,e- bracht, welk bedrag werd afgedragen aan het hoofdbestuur van „Herwonnen Levens kracht" om te worden gebruikt voor op neming van t.b.c.-patiënten in het sanatorium „Berg en Bosch" en andere herstellings oorden. „Herwonnen Levenskracht" heeft bovendien de bestrijding van andere volks ziekten ter hand genomen, zoals Kanker, rheuma en suikerziekte. Men kan zich aan melden als collectant of collectrice. Dit kan geschieden aan de volgende adressen. N. J van der Linden, Haemstedeplein 13; P. Zeg- waart, Koediefslaan 10; Jac. Span, V.'ieken- plein 12 en Vrijdagavond 9 Juli om half acht in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg. België heeft onlangs de invoer van Ne derlandse gecondenseerde melk stopgezet. De sluiting van de grens voor deze melk wordt gemotiveerd met de mededeling dat de jonge Belgische condensindustrie in de gelegenheid moet worden gesteld, zich te ontwikkelen. België heeft zich de laatste jaren meer op de bereiding van gecon denseerde melk toegelegd. De waarde van de uitvoer van dat Ne derlandse product naar België was in 1950 ruim 15 millioen gulden. In 1951 bijna 19 millioen, in 1952 22 millioen en in 1953 19.5 millioen. Het wegvallen van de Bel gische markt op het ogenblik waarop onze melkproductie het hoogst is, brengt de Ne derlandse fabrikanten in grote moeilijk heden. Van de negentien condensfabrieken die Nederland telt, zijn er achttien ver enigd in de Nederlandse vereniging van fabrikanten van gecondenseerde melk. De Nederlandse fabrikanten zijn van mening dat de door België getroffen maat regelen willekeurig en geheel in strijd wa ren met de geest van de Benelux. Zij wendden zich ter bescherming van hun belangen tot de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening met het verzoek, op korte termijn stappen te ondernemen die een spoedige invoer in België van het Nederlandse product, met inachtneming van een passende bescher ming der Belgische belanghebbenden, weer mogelijk zouden maken. Dit verzoek heeft, aldus de vereniging, nog geen gunstige gevolgen gehad. Men is van mening dat de toekomst er voor de Nederlandse condens-industrie zeer somber uit ziet, indien niet spoedig een gunstige oplossing wordt gevonden. Aludra, 7 v. Rotterdam te St. Vincent. Alwaki, 6 v. Curasao te Rio de Janeiro. Aardijk, 7 v. Antwerpen te Rotterdam. Alcyone, 6 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Alkaid, pass. 7 Viissingen n. Antwerpen Alphacca. 6 v. Buenos Aires n. Montevideo Arundo, pass. 6 Scilly's n. Wabana. Aletta, 6 v. Pulu n. Penang. Aludra, 6 150 m. O. ten O. St. Vincent, Amor, 6 165 m. NO. Vilano. Amstelveen, 8 te Priok verw. Antonia, 6 v. Pladju n. Haiphong. Armilla, 7 v. Pladju te Singapore. Agatha, 6. v. Pladju n. Soerabaja.. Aletta, 8 te Penang. Ariadne, 7 v. Heraklion teCalamata. Abbekerk, pass. 8 Suez n. Aden. Almdijk, 8 te Galveston. Alnati, 7 v. Rio de Janeiro n. Santos. Altair, 8 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Aludra, 7 v. St. Vincent n. Bahia. Andijk, 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Appingedijk, 8 v. New York te Boston. Arendskerk, 7 v. Antwerpen n. Rotterdam. Artemis, 7 v. Guanta n. Philadelphia. Al'bireo, 3 v. Buenos Aires te Rotterdam. Arendskerk, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Aradne, 7 v. Heraklion te Calamata. Blommersdijk, 7 v. Bahrein te Damman. Bonaire, 6 30 m. N NO. Paramaribo. Biitar, 6 te Beira. Boskoop, 7 v. Trinidad n. La Guaira. Baarn, 7 v. Amsterdam te Lissabon. Blijdendijk, 8 v. Londen n. Rotterdam. Bonaire, 7 540 m. N.NO. Paramaribo. Boschfontein, 7 v. Amsterdam n. Hamburg. Castor, 7 te New Orleans. Caltex Delft, 6 65 m. NW. Kp. St. Vincent. Caltex Nederland, pass. 7 Lissabon n. Rotterdam Caltex The Hague, 8 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Utrecht, 9 Rotterdam verwacht. Callisto, 7 v. Rotterdam n. New York. Congostroom, 8 v. Hamburg te Antwerpen. Cronenburgh, pass. 7 Ouessant n. IJmuider. Charis, 8 v. Maracaibo n. Cuba. Cleodora, 8 v. Balïkpapan te Singapore. Dalerdijk, 6 v. Curacao n. Antwerpen. Duivendrecht, pas. 6 Kp. Palmas n. Nigeria. Duivendijk, 6 te Vancouver. Delfland, 6 200 m. ZO. St. Vincent. Delft, 7 v. Pto Cabello n. Antwerpen. Diemerdijk, 7 v. Panamakanaal te Los Angeles. Dongedijk, 7 v. Rotterdam te Londen. Esso Amsterdam, vertr. 9 v. Schiedam n. Sidon Enggano, 6 460 m. O. Madras. Etrema, 6 v. Iskenderun n. Fanara. Ena, pas. 7 Str. Soenda n. Geelong. Friesland KRL), 8 te Tj. Priok. Friesland (SSM), 8 v. Methil te Kopenhagen. Groote Beer, 6 v. New York n. Southampton Gaasterland, 6 v. Amsterdam n. Hamburg. Garoet, 8 v. Kuwait n. Bandarshapur. Gooiland, 7 v. Rio Grande n. Pto Alegre. Graveland. 6 v. Bahia n. Las Palmas. Groote Kerk, 7 v. Colombo n. Aden. Helicon, 7 v. New York te Curagao. Hector, 7 v. Rotterdam 8 te Amsterdam. Heemskerk, 8 v. Amsterdam naar Hamburg. Hoogkerk, 7 v. Hongkong n. Manilla. Hathor, 7 v. Malta n. Alexandrië. Ivoorkust, 6 te Matadi. Indrapoera. 7 te Port Said. Ilos, 7 v. R dam 8 te IJm. n. Amsterdam. Java, 8 te Bombay. Joh. v. Oldeubarnevelt. pass. 7 Anti Costi 21I. naar Quebec. Kot-a Agoeng, 7 v. Djakarta te Rotterdam. Karaton. pass. 6 Kp. Selatan n. Priok. Karimun, 6 ten anker Port Swettenham. Kertosono. 6 250 m. Z. Horta. Kieldrecht, 6 140 m. O ten Z Sabang. Kota Inten. pass. 7 Gibraltar n. Genua. Leuvekerk, pass. 6 Daedalus n. Aden. Laagkerk, 7 v. Genua n. Barcelona. Lieve Vrouwekerk, 7 te Rastanura. Lindekerk, pass. 7 Finisterre n. Bremen. Limburg. 5 te Los Angeles. Lissekerk. apss. 6 Viissingen n Hamburg. Langkoeas, 7 v. Semarang n. Tj. Priok. Lekhaven, 7 v. Las Palmas n. Santos. Lekkerkerk. 7 v. Bombay n. Karachi. Limburg, 8 te San Francisco verw. Laurenskerk, pas. 7 Gibraltar n. Marseille. Loenerkerk, pass. 8 Gibraltar n. Antwerpen. Marisa, 7 te Curagao Maasdam, 6 v. Halifax te New York. Merwede, pas. 6 Viissingen n. Houston. Mapia, 6 te Semarang. Mendut, 7 te Tegal. Myonia, 6 120 m. Z. Calcutta. Marken, pass. 7 Las Palmas n. Duinkerken. Molenkerk, 8 v. Manilla n. Kaohsiung. Macoma, 8 v. Plymouth te Stanlow. Mariekerk. 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Meerkerk, 7 v. Aden n. Mombasa. Maasland, 7 v. Buenos Aires n. Montevideo. Madoera, 9 te Djeddah verw. Nigerstroom, pass. 6 Finisterre n. Dakar. Nieuw Amsterdam, 7 540 m. W. Lands End. Noordam, 7 780 m. O. Kp. Race. Oranjefontein, 7 te Las Palmas. Oranjefontein. 8 v. Las Palmas n. Kaapstad. Oranjestad, 8 v. Aruba n. Curagao. Orestes, 7 v. Hamburg n. Amsterdam. Pieter S, 7 v. Barry te Rotterdam. Prins Joh. Willem Friso, 6 500 m. NO. Belle Isle Prins Willem V, 6 110 m. NO. Ouessant. Polyphemus, 7 v. Port Swettenham n. Penang Prins Alexander, 7 v. Rouaan n. Antw. Prins Maurits, 9 v. Rotterdam te Montreal verw Rotti, 7 v. New York te Casablanca. Rotula, pas. 6 Malta n. Beyrouth. Rafaela, 6 370 m. Z. ten O. Bangkok. Reyniersz, 6 v. Belawan n. Priok. Raki, 7 v. Suez te Colombo. Ridderkerk. 8 v. Antwerpen te Amsterdam. Roepat, pass. 7 Socotra n. Djibouti. Rondo, pass. 7 Aden n. Suez. Rijn kerk, 6 te Kaapstad. Ruys, 7 v. Manilla n. Hongkong. Sibajak, 8 v. Melbourne te Sydney verw. Sloterdijk, 7 te Baltimore. Schie, 6 v. Bremen te Kingston. Schiedijk, 5 te Houston. Sambas, 6 v Singapore n. Pnompenh. Sommelsdijk, 6 130 m. O. ten Z. Malta. Stad Dordrecht. 6 120 m. NO. Bone. Stad Arnhem. 7 v. Basrah n. Bahrein. Stad Vlaardingen, 6 180 m. O. Kp. St. Francis. Stanvac Benakat, 7 te Penang. Stanvac Djirak, 7 te Sungeigerong. Stanvac Talang Akar, pass. 6 Kp. Varella na9i Singapore. Straat Bali, 7 te Shimizu. Sumatra, 7 v. La Buan te Priok. Salawati, 8 v. Livorno te Genua. Samarinda, 7 v. Mombasa n. Djibouti. Saparoea, pass. 7 Westp. Kreta n. Genua. Saroena, 7 v. Pladju n Tj. Priok. Stad Maastricht, pass. 7 Finisterre n. Gibraltar Straat Makassar, 7 v. Hongkong n. Manilla. Sliedrecht, pass. 8 Aden n. Mena el Ahmadi. Soestdijk. 9 v. Aden te Belawan verw. Stad Leiden, 7 v. Hamburg n. Antwerpen. Stad Maassluis, 7 v. Middlesbro n. Narvik. Stad Rotterdam, 7 v. Kirkenaes n. Rotterdam. BINNENLAND Inbrekers hebben in de afgelopen nacht hun slag geslagen in de juwelierszaak aan de West Kruiskade in Rotterdam. Volgens de voorlopige schatting bedraagt de schade f20.000 tot f30.000. Er worden 500 horloges vermist, 600 ringen en 40 gouden armbanden. Van de daders geen spoor De juwelierszaak had geen inbraak-alarmsysteem. Tijdens een hevig onweer, gepaard met hagel, is in tien minuten grote schade toe gebracht aan de fruitoogst in Pannerden en omgeving. Niet alleen de kersen, maar ook het appel- en perengewas heeft veel geleden, zodat er geen kwaliteitsfruit meer voorhan den is. De suikerbietanoogst is eveneens verhageld. Dinsdagmiddag zullen de telefoonnet ten Emmeloord, Bant en Rutten in de Noord- Oostpolder geautomatiseerd worden. De abonné's van Rutten worden overgebracht op het net Bant. Het netnummer van Bant (en Rutten) is 05279, van Emmeloord 05270. Woensdag 7 Juli de oprichtingsdatum van de garderegimenten Grenadiers en Ja gers in 1829, hebben de jubilerende een heden in hun garnizoensstad 's Hertogen bosch gedefileerd voor de Koningin en Prins Bernhard. Na het défilé lieten Koningin en Prins enkele officieren en onderofficieren in de hal van het stadhuis aan zich voorstellen, waarna in de raadsz: al de thee werd ge bruikt. In de vergadering van Provinciale Staten van Gelderland is de burgemeester van Epe, dr. N. Th. Diepenhorst gekozen als gedeputeerde van Gelderland. Deze benoe ming houdt zijn aftreden als burgemeester in. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Gemeente Universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer W. J. Meulenkamp uit Santpoort. Wethouder A. van Geluk te Bloemen daal is Zaterdag verhinderd spreekuur te houden. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen de vijfendertigjarige vertegenwoordiger uit IJmuiden C. J. T„ die veertien dagen gele den terecht heeft gestaan, verdacht van ver duistering van een motor, een radiotoestel en een electrich scheerapparaat. Het vonnis luidde een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voor-arrest. De eis was een jaar en zes maanden geweest. Van Dirk Harting, ter ere van wiens zeventigste verjaardag thans een tentoon stelling in het Huis Van Looy wordt gehou den, heeft de gemeente Haarlem, ter plaai sing in de moderne afdeling van het Fc*«s Halsmuseum, twee tekeningen (catalogus nummer 60) aangekocht. Mej. W. L. Karseboom te Aerdenhout is geslaagd voor het examen Piano-a aan het Koninklijk Conservatorium te 'sGra- venhage. In het Diaconessenhuis slaagden voor het examen Aantekening Kinderverpleging de dames N. E. Fledderman, C. M. van Ge- men. T. N. Tan en G. H. Tielrooy. Mejuffrouw G. I. Barmes te Aerden hout is aan de gemeentelijke universiteit t« Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen Engelse taal en letterkunde. (Ver beterd bericht). Aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam zijn geslaagd voor het candi- daatsexamen rechten de heer P. J. Zomerdijk uit Haarlem en voor het doctoraal examen economie de heer J. de Vries uit Heemstede. Vrijdagavond zullen Haarlems Zang- genot, het R.K. gemengd koor Sint Ceacilia, de muziekvereniging Harmonie Crescendo en het Hoogoven Mannenkoor een concert geven in de muziektent van Dreefzicht in de Haarlemmerhout. Zestien nummers zul len ten gehore worden gebracht. Het con cert wordt besloten met „Op een Perzische markt" van Ketelby, naar een bewerking van P. J. Potgieser, waaraan twee koren en Harmonie Crescendo medewerken. Stad Alkmaar, verm. 8 v. Bremen n. Antwerpen Stad Schiedam. 8 v. Amsterdam n. Narvik. Tero. 6 v. Antwerpen n. Hamöurg. Talisse. 7 te Soerabaja. Tankhaven I, 6 v. Sungeigerong n. Port Swet tenham. Tankhaven III, pass. 6 Singapore n. Bangkok. Tara, 6 110 m. Z.ZW. Madeira. Tjibadak. 6 90 m. N. Sharksbaai. Tjipondok, 6 v. Priok n. Semarang. Tjisadane. 6 660 m. ZW. Sabang. Tjit.jalen.gka, 7 te Kaapstad. Tabinta, 7 te Aden Tjiparias. 7 v. Mauritius n. Penang. Tero, 8 v. Antwerpen te Hamburg. Tiba. pass. 7 St. Paulsrock o. Antwerpen. Tawali, pass. 7 Ouessant n. Marseille. Utrecht. 6 340 m. O.NO. Aden Van Spilbergen, 8 v. Amsterdam te Antwerpen Westerdam. 6 390 m. ZO. Kp. Race. Willem Ruys. 7 v Tj. Priok n. Singapore. Woensdrecht, 6 280 m. O.NO. Aden. Waterman 7 30 m. W. ten N. Lands End. Waal. 7 v. Hamburg n. Antwerpen. Wonorato, 8 v. Hamburg te Bremen. Westland. 8 v. Buenos Aires te Amsterdam. IJsel, 6 ln baai Edremit ten anker. Zeeland (SSM), 6 100 m. NO. Humber. Zijpenberg, 7 v. Rotterdam naar Genua. Zuiderkruis, 7 v. Rotterdam 8 te Amsterdam KLEINE VAART Atlas. 6 v. Gdynia n. Odense- Albert D, 7 v. Antwerpen te Rotterdam. Ameland, 7 v. Londen te Rotteidam. Antje. 7 v. Oostende te Rotterdam. Adm. Courbet. 7 te Sharpness. Adm. De Ruyter. pass. 7 Holtenau n. Nykobm? Adm. Nelson, pass. 7 Pen Landfirth n Glasgow. Algarve, vertr. 8 v. Swansea n. Rotterdam. Att S. 7 v. Avonmouth te Swansea. Applngedam. 7 v. Lissabon n. Oporto. Atlantis, pass. 7 Brunsbüttel n. Hudiksvall. Boreas. 6 te Bordeaux n. La PalUce. Bab T, 4 te Zaandam Bebox. 7 v. Kotka te Rotterdam. Bestevaer, 7 v. Rotterdam te Limerick verw. Bornrif. 8 v. Groningen te Londen verw. Bill S, 7 v. Vesterlk te Boston Borculo, 7 150 m. W ZW. Lindesness. Confiance, 7 v. Gefle te Rotterdam. Carpo, 7 v. Dublin n. Swansea. Cormoran. 7 v. Dundee n. Londen. Crescendo. 7 v Rotterdam n Hamburg. Dina, 7 v. Vlaardingen te Rotterdam. Depa. 7 v. Rotterdam n. Aarhus. Dina. 7 v. Amsterdam te Rotterdam. Domburgh. pass 7 Ouessant n. Casablanca. Express. 7 v Oskarshamn te Rotterdam. Ferocia. 7 v. Boulogne n. Brest. Fiducia, 7 v. Maassluis n. Boston. Falco. vertr. 8 v. Liverpool n. Londen. Frans Bohmer, 10 v. Dakar te Bordeaux verw- Gerrie S. 7 te Oporto verw. Hollandia, pass. 7 Texel n. Odense. Henrica, 7 v. Swansea te Manchester verw Ingeborg, 7 v. Purfleet te Rotterdam. Joost. 6 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Jaba. 7 v. Colchester te Rotterdam. Jan Kreumer. 7 v. Lowestoft te Gravesend. Kaap St. Vincent, 7 v. Fagerviken te Rotterdam Kemphaan, pass. 7 Brunsbüttel n. Gdynia. Larix. 3 Kiel gepass. n. Ostrand. Lucas Bols II. pass. 7 Brunsbüttel n Garstan. Mudo, 7 v. Raumo te Rotterdam. Mercator. 7 v. Amsterdam n. Vejle. Mercurius. 7 v. Londen te Rotterdam verw. May Mere, 12 Zeebrugge verw. May Star, vertr. 7 v Cardiff in. Rotterdam. Myfem, 7 v. Stockholm n. Rouaan. Mypuck. vertr. 7 v. Kopenhagen n. Rouaan. Marietje Bohmer. 9 v Dakar te Bordeaux verw. Mariscal Lopez, 7 v Hamburg te Antwerpen. Markab N. 7 v. Stralesund n. Rotterdam. Mount Everest. 7 v. Kotka te Newcastle. Noorderhaven, 7 v. Rotterdam te Stettin verw- Nottingham, 7 v. Wear n. Delfzijl. Noorderlicht. 7 v. Swansea n. Rotterdam. Neeltje b, 7 v. Ergasteria te Antwerpen verw. Niobe. 7 v Amsterdam te Rotterdam. Pavo. 5 v. Kopmanholmen n. Zaandam. Ponto, 6 te Gent v. Amsterdam. Ponza, 6 v. Waya n. Soernaes. Ruby, 7 v, Kopenhagen n. Horsens. Spurt, 7 v. Antwerpen n. Rotterdam. Santa Lucia, 7 30 m. W.ZW. Royal Sov. Taormina, 7 v. Waterford te Poole. Ton S. vertr 7 v. Kalmar n. Vlaardingen. Terschelling. 7 35 m Z.ZW. Dungeness. Tyro. pass. 7 Penmarch n. Sables d'Olonne. Venus, vertr. 8 v. Great Yarmouth n. Middlesbio Virgo. 7 v. Helsingborg n. Mantyluoto. Vlieland, pass 7 Kp. Grisnez n. Malmö. Walenhurgh, 7 v. Kopir.g te Amsterdam. Wiebold Bohmer, 10 v. Dakar te Fecamp vorw. Wegro, 7 v. Huil te Amsterdam. Westpolder, 7 v. Lissabon n. Oporto. Zwartewater, 7 te Rotterdam n. Den Haaf.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11