wmrn i Theo Bruins vertolkte het Pianoconcert van Pijper Zie Boven Signalement van Saturnus Tien propere Franse scholieren in het schoonste land ter wereld ,Christelijk beginsel blijve onze belangrijkste leidraad Fa. B. ENGELENBERG, Een verraderlijk complot .Clowntje Rick Katholieke eenheid behalve middel ook doel in zich zelf Als beloning voor een „reinheids opstellenwedstrijd JVlaagbezwaren DONDERDAG 8 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ,4 Prof. Romme over het mandement: Noordhollands college van Gedeputeerde Staten FEUILLETON door Richard Keveme de parel der dranken Ir. H. W. Opstelten overleden Prinses Irene zal nieuwe kerk in Londen openen Voor de kinderen jg||||ga /N p os A i\ 1 i gpifSr 55 In een openbare vergadering, georgani seerd door de statenkring Nieuwer-Amstel der K.V.P., heeft prof. mr. C. P. M. Romme, leider van de Tweede Kamerfractie der K.V.P. Woensdagavond de katholieken aan gespoord zich niet te laten leiden door cri- tiek of particuliere wensen, maar door het ideologische beginsel „zoals dat door het bisschoppelijk mandement opnieuw in het licht is gesteld." „Politiek", aldus prof. Romme, „is be halve een nuchtere aangelegenheid ook voortgezet idealisme. Wij leven in een tijd van politieke beroering zowel als deining. Bij de beroering denk ik aan de weifelende ontwikkeling van het vrije Europa naar zijn eenwording, aan het Aziatische we relddeel, en bijvoorbeeld aan de bespre kingen die nu tussen Indonesië en Neder land worden gevoerd. Maar bij politieke deinig denk ik in de eerste plaats aan de politieke ontvangst door buitenkerkelijk Nederland van het bisschoppelijk mandement. De hoofdzaak van dit mandement is gelegen in de her derlijke drang om te komen tot de bouw van een christelijke maatschappij. „Deze hoofdzaak is bij de ontvangst waarop ik zinspeelde", aldus prof Romme, „terugge drongen opdat alle nadruk kon worden gelegd op het beginsel van de machtsfor matie, waarin de buitenkerkelijken de bo ventoon zouden kunnen voeren en die zij boven alles maken tot de inzet van hun politieke activiteit." „Mandement kern voor al onze activiteit" „Bedroevend" noemde prof. Romme dit, omdat zulks afleidt van de grote dingen, waarom het in Nederland gaat, zoals: een dracht tegen de internationale vijand, die al onze vrijheden en rechten belaagt en die wordt gedragen door het communisme; of de bouw van een christelijke maatschap pij met meer liefde en rechtvaardigheid dan wij thans kunnen waarnemen. De be wuste ontvangst van het mandement open baart, aldus prof. Romme, een bijna ont stellend beeld van de enorme geestelijke afstand, die in Nederland nog altijd blijkt te bestaan tussen kerkelijken en niet-ker- kelijken, alsof wij in deze weken twee voor elkaar onbegrijpelijke talen zouden spre ken." „Eigenlijk ware het te hopen", zo ver volgde de heer Romme, „dat in dit geval een oppervlakkig politiek spel wordt ge speeld, terwijl de zin van het mandement zeer goed wordt begrepen. Wat de niet- kerkelijken ons laten blijken, is het ver loren zijn van ieder begrip voor het wezen en de betekenis van het kerkelijk gezag." „De zaken worden voorgesteld alsof niet uitsluitend zielszorgelijke overwegingen de kerkelijke verzorgers zouden hebben be wogen. Dit alles mag voor de katholiek nooit een reden zijn, zich te laten afdrin gen van de weg die ten einde toe moet worden gegaan. Zowel in het politieke als in het openbare en sociale leven moeten wij ons bezighouden met de kern en het wezen van het bisschoppelijke woord: de bouw van een christelijke maatschappij." P.B.O. en staatsbemoeiing „Ik hoor wel eens zeggen, dat de katho lieke politiek het hart van het volk niet zou raken. Dat is een ernstig woord, vooral omdat het ten dele op waarheid berust wegens een samenstel van factoren. Zo ontbreekt bijvoorbeeld bij het volk inzicht in, en daardoor ontvankelijkheid voor. aller lei fundamentele dingen in de hedendaagse politiek en in de wijze, waarop die in de Tweede Kamer wordt gevoerd en waarop daarover voorlichting wordt gegeven. Een schrijnend voorbeeld noemde prof. Rom me het gebrek aan begrip voor een politiek, gericht op een structuurverandering, een ombouw, van de samenleving, waarvan het uitgangspunt, ook volgens het mandement, kan worden gevonden in publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Ik weet, aldus prof. Romme, dat er nog weinig welsprekends is in die term. Toch is het gebrek aan ontvankelijkheid er voor schrijnend om dat de P.B.O. niet anders is dan een po ging te komen tot verwerkelijking van iets, waaraan Paus Pius XI een groot deel van een van zijn encyclieken heeft gewijd." „De P.B.O. is als het ware een kerste ning in het werkleven die beoogt de ar beider een plaats te geven, die niet achter blijft bij die van kapitaalbezitters." „De klachten over staatsbemoeiing", zo vervolgde prof. Romme, „zijn veelal ge- ADVERTENT1E Duel-straat .39 - lluarUm .7.. TH. 13302.;, OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS UKKEN „Sastonex" Buitenmuurverf rechtvaardigd, maar er is nu eenmaal geen organisatie van maatschappelijke krachten, die zelf een oplossing tot stand kan bren gen. De P.B.O. beoogt een ordening irt het werkleven, waardoor aan dit leven meer kansen worden geboden dan tot nu toe." „Op sociaal-economisch gebied is een gezonde concurrentie nodig al mag die niet tot leidend beginsel van de economie wor den verheven omdat dit zou kunnen leiden tot een krachtmengsel met negatie van de moraal." „Een ieder heeft de houvast nodig, zoals die door de P.B.O. voor het werkleven wordt beoogd. Wij zullen onze politiek dienaangaande dus ondanks de geringe ontvankelijkheid ervoor, moeten doorzet ten en moeten trachten het hart van het volk te winnen voor iets van zo grote christelijke waarde." De katholieke eenheid Over een ander facet van het K.V.P.- program, de partijpolitieke eenheid, zeide prof. Romme, dat die „nuchter kan worden beschouwd als machtsinstrument in het politieke leven maar ook als middel tot grotere eensgezindheid van de katholieken onderling, en bovendien als de verwerke lijking van een waarlijk katholieke poli tiek". Op de vraag of die eenheid alleen middel zou zijn dan wel veeleer een doel in zichzelf", bekende de spreker „eerlijk en gaarne" dat hij het oneens is met hen, die gekant zijn tegen poli tieke eenheid als doel, ..Ik zie wel in", aldus prof. Romme, „dat eenheid een noodzakelijk middel is om katholieke beginselen in de wetgeving en het landsbestuur te brengen en te hand haven. maar ook onze eenheid als doel in zichzelf beschouw ik als een stuk verwezenlijking van katholieke poli tiek, zelfs als een van de belangrijkste verwezenlijkingen van de apostolaats- gedachte in de politiek". „Redden van zielen een politiek doel" Sprekende over een recent artikel van een jeugdig schrijver, waarin het „funeste onzin" was genoemd, het redden van zie len te rekenen tot een politieke doelstel ling, zeide prof. Romme dat de politiek in de laatste decennia al heel wat zielen ver loren heeft doen gaan: de politiek van Hitier bijvoorbeeld en het communisme. Als politiek kan bijdragen tot het ten onder gaan van zielen, waarom zou zij dan geen bijdrage kunnen leveren tot het redden van zielen? Als dat mogelijk is, dan moet onze politiek in die zin worden gevoerd. „Wij moeten ons", aldus de spreker, „in het tijdelijke als christenen gedragen en een christelijk voorbeeld geven, niet het minst dus op het hoogste terrein van het tijdelijke: de politiek. Daar kunnen wij geen beter voorbeeld geven dan door sa men te gaan en te blijven. „Beginsel boven belang" „De grote kwaal van onze maatschappij", zo vervolgde prof. Romme, „bestaat in de heerschappij van het belang boven het be ginsel. Laat ons toch streven naar synthese in deze wereld, die belangen verscheurt en er door wordt verscheurd, laat ons tegen stellingen overwinnen en overbruggen, eenzelfde kader van maatschappelijke ontwikkeling nastreven, al onze rangen en standen tezamen, en de weg van het be ginsel als de hoogste weg aanduiden. Een heid is wat deze verdeelde en ontker stende wereld nodig heeft om te leren in zien dat het christelijk beginsel alles ver mag." „Wij willen in een geestelijk en zede lijk verdeeld land en een dito wereld ons christelijk beginsel eendrachtig belijden, in nationale aangelegenheden maar ook in internationale zoals de eenheid van Euro pa, waarvan wij als katholieken deel wil len uitmaken. God geve ons het inzicht en de kracht om ons te gedragen volgens de verantwoordelijkheid ons door het mande ment opgelegd," zo besloot prof. Romme zijn toespraak. In de Dinsdag gehouden vergadering zijn mejuffrouw mr. A. Ribbius Peletier en de heer A. B. J. Prakken (beiden Partij van de Arbeid) gekozen tot leden van het col lege van Gedeputeerde Staten van Noord- holland. Zij deelden na hun verkiezing mee hun benoeming in beraad te houden. Van morgen vernamen wij, dat zij nog geen beslissing hebben genomen. Het besluit zal vanmiddag vallem Als buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten is de heer Jac. Groen (KVP) op nieuw gekozen. Hij verwierf 39 stemmen en op de heer P. S. van der Vaart (Arbeid) waren 35 stemmen uitgebracht. 33) Matt drukte Arden de hand en knikte. „Ik begrijp, wat u bedoelt. Ik heb nu in ieder geval de verantwoordelijkheid over gedragen. Maar bedankt u mij in hemels naam niet! Voor mij zal de grootste vol doening zijn, dat de jongen weer in veilig heid is. Ik zal niets meer doen, voordat ik van u gehoord heb". Arden drukte op een bel en begeleidde hem naar het aangrenzend vertrek, waar een hótel-bediende al stond te wachten, om hem naar de uitgang te geleiden. In de grote hal van het hotel waren thans di verse mensen. De indrukwekkende portier onderhield zich met nieuwe aangekomen gasten. Overal werd op gedempte rustige toon gesproken. Matt liep de draaideur door en kwam uit de serene sfeer van het hotel op het roezemoezige Piccadilly. Hij voelde zich zeer voldaan over zijn bezoek en in opgewekte stemming wandelde hij terug naar zijn eigen hotel. ADVERTENTIE Te Heemstede is in de ouderdom van 68 jaar overleden ir. H. W. Opstelten, direc teur van het Ingenieursbureau Van Heem stede Obelt N.V. te Amsterdam. De thans overledene is op 16 April 1886 te Gorkum geboren en heeft gestudeerd aan de Tech nische Hogeschool te Delft. Na het behalen van het ingenieursdiploma was ir. Opstelten enige tijd werkzaam bij het verwarmings bureau Slotboom te Den Haag. In Januari 1915 trad hij in dienst als ingenieur bij het Ingenieursbureau van de heer Van Heem stede Obelt te Amsterdam. Later is hij di recteur geworden en deze functie heeft hij tot zijn dood vervuld. Ir. Opstelten had zitting in diverse bestu ren en commissies o.a. in de Normalisatiè- commissie, de Vakgroep Centrale Verwar ming, de Algemene Centrale van Verwar mingsindustrie en in de Bond van impor teurs en fabrieken van oliebranders. De crematie is bepaald op Zaterdagmor gen 10 Juli na aankomst van trein 11.01 uur. De concertavond in het Kurhaus te Sche- veningen door het Residentie-Orkest, onder leiding van Carlo Maria Giulini, kreeg een .bijzondere betekenis door het solistisch op treden van Theo Bruins, met het Piano concert van Willem Pijper. Dit werk, uit 1927, is wel zeer typerend voor het agigres- sieve karakter van de componist. Origineel is het in hoge mate, althans zeker naar de vorm (zeven in elkaar overgaande delen) en ook wat betreft de verhouding van solo partij tot orkest, twee elementen die als contrasten tegenover elkaar staan, ieder met eigen thematisch materiaal, dat los van elkaar tot ontwikkeling komt. Alles in het werk gebeurt op vrij be knopte wijze, alleen de solist krijgt even een meer uitgesponnen gedeelte van im provisatorisch karakter, dat haast het ef fect maakt van een cadens. In klank en rhythme zijn invloeden van de jazz onmis kenbaar. Het is echter slechts een flirten met dit genre, evengoed als het dit is met menige melodische aanloop, die een diep sentiment verraadt dat geremd wordt in zijn opbloei. Alles tezamen een zonderling complex, verbazend knap gerealiseerd en goed klinkend, doch dat alleen boeit óm die knapheid. Men kon het grootste respect hebben voor Bruin's interpretatie van het lastige werk. De jonge virtuoos heeft zich blijkbaar intens in deze egocentrische mu ziek ingeleefd en een herschepping tot stand gebracht die deze naam waardig is. Ook Giulini was bij de pinken om met het orkest gelijke tred te houden. De dirigent van de Scala van Milaan had het concert geopend met Ravel's Sprookjes van Moeder de Gans. Het stuk verliep zon der opvallende dingen, tot aan „Les entre- tiens de la Belle et la Béte". Maar bij dit verhaaltje ontpopte zich de opera-dirigent, die het effect van iedere nuance, van elke welving in de melodie weet te gebruiken tot uitbeelding van een actie en hier dan ook een suggestief beeld opriep van het muzikale gebeuren. Na de pauze dirigeerde Giulini de Vierd- van Brahms: het werd een Brahms zoal wij nog nooit gehoord hebben en waarvar wij niet eens vermoedden dat die bestond. Het was een interpretatie zonder gepepter, maar vol expressie en scherp omlijnd ka rakter, heet van de naald, bezield en ge laden. Misschien heeft het vele Brahms- vrienden tegengestaan dit zwaarwichtige en ernstige opus zo bloeiend, zo dynamisch opgestuwd, zo Italiaans van sentiment en kleur, als getransformeerd door een vreem de gevoelssfeer aan te horen, er zullen ook wel anderen geweest zijn die verrast op keken nu zij hoorden dat deze partituur zoveel ongekende mogelijkheden biedt, zo veel zeldzame orchestrale effecten bergt en stuwingen bezit van ongemene kracht. Voor hen was Brams misschien wel een ontdek king. JOS. DE KLERK. Prinses Irene zal Zondag het nieuwe ge bouw van de Nederlands Hervormde Kerk in Austin Friars, in het centrum van Lon den, openen. Zij zal op verzoek van de pre dikant, dr. H. van Apeldoorn, de kerk voor geopend verklaren en een zilveren sleutel in het slot van de kerkdeur steken. Koningin Juliana zal de plechtigheid bij wonen. De Koningin en de Prinses, die Zaterdag in Londen aankomen en Zondag avond zullen vertrekken, logeren bij prin ses Alice en de graaf Van Athlone in het paleis van Kensington. Laatstgenoemden zullen de plechtigheid als vertegenwoordi gers van de Britse Koninklijke familie bij wonen. Ook de aartsbisschop van Canterbury, dr. Geoffrey Fisher, zijn echtgenote, Sir Noel Bowater als vertegenwoordiger van de Lord Mayor, Sir Neville Butler, de Brit se ambassadeur in Nederland, mr. D. U. Stikker, de Nederlandse ambassadeur in Engeland en een delegatie van ongeveer zestig leden van de synode der Nederlands Hervormde Kerk, onder leiding van pro fessor dr. G. Niftrik uit Amsterdam, zullen aanwezig zijn. De oude kerk, waar prinses Irene ge doopt werd, was in 1550 door Nederlandse uitgewekenen gesticht. Zij werd de moe derkerk voor de Nederlands Hervormde kerk in Nederland, van 1568. De zilveren sleutel en de troffel, waar nee prinses Irene indertijd de eerste steen egde, zullen in het kerkarchief bewaard blijven. Maar al wou tante Liezebertha weer gauw aan de slag gaan, ze mocht nog niet. „U blijft nog lekker uw gemak houden!", zei Rick. „Wij willen u nog niks zien uitvoeren.... Eerst helemaal beter worden!" „Maar ik bèn toch beter!" lachte tante Liezebertha. „Jawel", zeiden de jongens. „Maar wie in het ziekenhuis is geweest, moet daarna eerst weer helemaal opknappen en een poos rusten. U blijft op uw gemak zitten en het werk komt toch wel terecht!" En hoe tante Liezebertha ook tegenstribbelde, ze lieten haar niet gaan. „Jullie verwennen me helemaal!", zei ze dan. „Dat hoort ook zo!", zei oom Tripje. „Je bent ziek geweest, en dus moeten we zorgen, dat je weer helemaal opkna.pt!" Oom Tripje deed ook mee aan het verwennen; elke keer kwam hij thuis met iets lekkers voor haar. Een mooie tros druiven, appelen of andere dingen. „Dat is ziekenkost!"lachte hij dan. ,,'t Is wat moois!", zei tante Liezebertha. „Ik zit hier maar op m'n gemak en ik krijg nog allerlei snoeperij ook. Dat moet nou maar eens uit zijn!" „Mond houden, en eten!", zei oom Tripje lachend. Saturnus is aan de avondhemel gesigna leerd. Ge kunt hem op Vrijdag 9 Juli zoeken rechts boven de maan. Teneinde de opsporing te vergemakkelijken gaat hierbij zijn portret in di verse standen alsmede een signalement. Laat u door dat portret niet misleiden: met het blote oog zult ge die ring niet kunnen zien; een kijker zal goede diensten be wijzen. Want hoewel Saturnus op één (Jupiter) na de grootste planeet van ons zonnestelsel is, lijkt hij voor het oog veel klei ner: hij staat negen a tien keer zo ver van de zon af als wij. Op het ogenblik bedraagt de af stand aardeSaturnus ruim 1,3 milliard kilo meter. Die afstand over brugt uw oog dus als u er in slaagt, de befaam de ring-planeet te ont dekken een soort te levisie op de ultra-lange afstand. Saturnus, die ruim 29 jaar nodig heeft om één keer rondom de zon te komen, heeft een mid dellijn van ruim 120.000 kilometer en is daarmee dus bijna tien maal zo ,dik" als de planeet waarop wij wonen. Toch wentelt dit voor onze begrippen logge lichaam in slechts iets meer dan tien uren éénmaal om zijn as: tien uur en twaalf minuten duurt er 'zet etmaal. Het is koud op deze olaneet, ver van de zon. De oppervlakte-tempe ratuur ligt er 150 graden onder nul. Volgens een door de Engelse astro noom Jeffreys in 1934 gemaakte berekening moet Saturnus bestaan uit een 44.000 km dikke kern van rotsgesteen ten, bedekt met een laag ijs en bevroren koolzuur ter dikte van 10.000 km, die op zijn beurt wordt omgeven door een 25.000 km hoge dampkring, be staande uit stikstof, wa terstof, helium en me thaan, met wolken van (in hoofdzaak) ammo- niak-kristallen. Bijzon ier herbergzaam lijkt het daar voor ons dus niet. Toch boeit Saturnus: het is de planeet met die geheimzinnige ring. Al vroeger hebben wij ge sproken over de theorie, volgens welke deze ring het puin is van een Sa- Lange tijd heeft Saturnus' ring de waarnemers voor raadsels gesteld; na geruime tijd zichbaar te zijn ee- weest, verdween zij plot seling. Het kwam doordat men er dan recht op keek. zoals op de onderste foto. „Saturnus'' stand wisselt steeds. turnus-maantje, dat zich eens te dicht in de buurt van de moederplaneet heeft gewaagd, zodat het tenslotte uiteenspatte als gevolg van de getijden werking. Een stenen vloedberg, die tenslotte een heel hemellichaam uiteen doet spatten, is evengoed voorstelbaar als de vloedbergen van water die de aantrek kingskracht van de maan in onze oceanen teweegbrengt mits de daar werkende krach ten maar groot genoeg zijn. Maar behalve door die. ring (of ringen: het schijnen wel vijf con centrische ringen te zijn) wordt Saturnus ook nog omgeven door negen satellieten of ma nen, waaronder twee met iets merkwaardigs. De ene, Japetus, is op een gegeven punt van zijn baan rondom de planeet vijf keer zo hel der als op het tegenover liggende punt en men weet niet hoe dat komt. Het kan zijn dat Japetus nelder e en donkere kan- :en heeft (gevolg van zen verschil in licht weerkaatsend vermogen )an de stoffen waarmee hij is bedekt) en het can zijn dat Japetus. jeen bol is, maar een onregelmatig lichaam waarvan wij beurtelings grote en kleine opper vlakten zien; tot nog toe is Japetus ons een raad sel. En Saturnus' andere nerkwaardige maan is Titan, reeds ontdekt in 1655 door onze landge noot Huygens. Hij is niet alleen de grootste satel liet in ons zonnestelsel (5700 km middellijn; groter dus dan de pla neet Mercurius!) maar is ook de enige maan- met-een-dampkring. Er :it methaangas in deze Vitan-atmosfeer veel meer weet men er niet van. Ziedaar het signale ment van Saturnus- net-toebehorende pla neet die ge Vrijdagavond boven de maan ziet j taan. G. v. W. Tien Franse kinderen van 10 tot 14 jaar vijf meisjes en vijf jongens brengen van 7 tot en met 10 Juli eer. bezoek aan Nederland. Het zijn prijswinnaars van een opstel- en reinheidswedstrijd, met mede werking van het Franse ministerie van On derwijs uitgeschreven door het in 1953 op gerichte „Bureau de la Propreté" een instelling voor de propaganda van de lichaams-hygiène. Onderdeel van de wedstrijd was: het kunnen tonen van de schoonste nagels, handen en tanden en de best gekamde ha ren aan de onderwijzers. De klasse-winnaars kregen de titel „het reinste kind van de klas" en mochten een gooi doen naar de prijzen: een bezoek aan Parijs, aan België en als hoogtepunt, een bezoek aan Nederland, dat in Frankrijk als het reinste Land van de wereld geldt. De eerste prijs ging naar de 14-jarige Da nielle Brulin, die een alleraardigste fanta sie over een rechtzaak schreef. Danielle woont in Saint Etiènne du Rouvray (Seine inférieure). Haar mannelijke collega is 10 jaar en heet Jean Paul Laroche, die in Sedan op school gaat. Jean-Paul, dat blijkt uit zijn verhaaltje steekt het niet onder stoelen of banken, dat hij er vrese lijk het land aan heeft zich te wassen, maar nog erger vindt hij het als „vuil kind" geen vriendjes te hebben. Daarom gaat hij toch maar weer iedere dag naar de wastafel. Op grappige wijze beschrijft hij welke kwel lingen hij telkens opnieuw voor dat nuttige apparaat moet ondergaan. Danielle, Jean-Paul en de acht andere prijswinnaars en -winnaressen zijn gisteren na aankomst op Schiphol ontvangen in het secretariaatsgebouw van de Nederlandse Vereniging van Zeepfabrikanten. Daar werd hun gezegd, dat Nederland, wat het zeepverbruik betreft, nu nog slechts op de zesde plaats staat. Een jeugdproperheids- actie, zo meende de woordvoerder der. ver eniging, zou ook in Nederland haar nut kunnen hebben Misschien diat de tien properste kinderen van Nederland dus straks een tegenbezoek kunnen brengen aan Frankrijk, de baker mat der zeepindustrie. De jeugdige bezoekers hebben daarna Scheveningen en Den Haag bezocht. Van daag hebben zij in Amsterdam de start van de Tour de France mogen meemaken. Verder staan een ontvangst door het Amsterdamse gemeentebestuur, bezoeken aan Alkmaar, Volendam, Marken, Aals meer en Dordrecht op het programma. ADVERTENTIE Overwin Uw som, laren bTcARPAN en U ben. «poedig dat U een maag hebt. vergeten. -- urn 1 T iaag cachets AKKïR B I smaakloos, snel, zeker J ■■lillllil De inwoners van Ede gaan morgen wederom naar de stembus, niet om leden van de Tweede Kamer of van de Provinciale Staten te kiezen en evenmin, omdat Ede be hoefte heeft aan een nieuwe gemeenteraad, maar om een „heidekoningin" te kiezen, die tijdens de Heideweek in de tweede helft van Augustus de scepter over het dorp zal zwaaien. In het dorp zijn huis aan huis stembiljetten bezorgd, waarop de bewoners de naam en het adres van hun candidate- heidekoningin moeten invullen. Vrijdag middag om 18 uur gaan de stembureaux open en kunnen de kiezers tot 21 uur hun biljetten inleveren. Er zijn vier stemlokalen. Monica had beloofd hem 's morgens in zijn hötel te zullen opbellen. Ze had echter nog niet gebeld, toen hij wegging. Het was zijn plan geweest haar te vragen om van daag met hem te lunchen, teneinde uitge breid met haar te kunnen praten. Maar er was intussen zo veel gebeurdl! En hij had thans een lunchafspraak met Jim Wood- stone. Hij haastte zich door de drukke straten. En terwijl hij voortliep verdween, langzaam zijn gevoel van voldoening; er waren nog allerlei problemen, die hem be zig hielden. Wat moest hii b.v. Monica ver tellen? Hij kon haar onmogelijk alles zeg gen, dat zou niet fair tegenover Arden zijn. Bovendien zou 't geen zin hebben. Het besluit was nu eenmaal genomen ten goede of ten kwade om voorberei dingen te treffen niets te zeggen en Randal's uiteindelijke beslissing af te wachten. Als hii Monica in vertrouwen nam, zou hij haar moeten overhalen om iets te doen, wat ze afschuwelijk zou vin den: ze zou naar Sir Jonathan moeten gaan en hem in kennis moeten stellen van haar verdenkingen jegens mevrouw Dean! En dan zou ze Arden ook op de hoogte moeten brengen van het feit, dat hij er ze ker van was, dat Cass en mevrouw Dean elkaar ontmoet hadden. Dit feit had Matt zélf echter voor Arden verzwegen! De si tuatie was wèl gecompliceerd! De geringste fout zou catastrofale gevolgen kunnen heb ben. Als Scott door wat ook argwaan kreeg, zou lr: ~r vandoor gaan. En wat 'dan....? In het Foster-iiótel was een boodschap voor hem, dat juffrouw Brent had opge beld en dat ze tot half één op haar Club zou zijn. Matt belde haar onmiddellijk te rug en wist nog steeds niet, wat hij tegen haar zou zeggen. Ze loste dit probleem echter zelf voor hem op. „Monica, wanneer kunnen we elkaar ontmoeten?" vroeg hij dringend. „Vanavond, hoop ik. Matt", antwoordde ze rustig. „We moeten dat op de een of andere manier arrangeren. Ik moet de eer ste paar uur hier blijven om te wachten op een telefoontje van Sir Jonathan. Be verley's vader komt hier vanmiddag aan. Ik moet hem even te spreken zien te krij gen. Ik zie erg tegen öp. maar 't moet!" Matt voelde zich opgelucht. „Vanavond": misschien was het hele drama dan al tot een oplossing gekomen. Hij vond 't moei lijk haar niets te zeggen, doch wist zich te beheersen. Hij zei alleen: „Laten we dan vanavond samen dineren. Ik heb je een hele massa te vertellen. Laat me nog even precies weten, wanneer ik je kan komen halen, en ik sta voor je deur!" „Ik verheug me er op", antwoordde ze; geen van beiden sprak over het drama, dat hen bezig hield, doch luchtig babbelden ze nog even over onbelangrijke dingen. Hij vroeg haar. of ze van het toneelstuk, dat ze de vorige avond gezien had, had geno ten, en ze antwoordde vol enthousiasme. Ze had in lang niet zulk goed toneel ge zien.... Als bij onderlinge afspraak hiel den ze hun conversatie zo oppervlakkig mogelijk. Tenslotte werd Matt weer ernstig „Is alles, wat jou betreft, in orde?" vroeg hij. „Alles is prima:" antwoordde ze „Ik heb zo het gevoel, dat je je van avond nog veel plezieriger zult voelen", merkte hij enigszins raadselachtig op. „Tot dan!" Matt liep na dit telefoongesprek de rook kamer binnen om een glas sherry voor de lunch te drinken. Hij hoopte daar Jim Woodstone te vinden, doch deze bleek nog niet aanwezig te zijn. En ook een uur la ter was hij nog niet terug, zodat Matt be sloot maar alleen te gaan lunchen. Na de lunch belde Jim echter op. en te ordelen naar zijn stem, scheen hij in een, voor zijn doen, zéér opgewonnen stemming te ver keren. HOOFDSTUK 12. Het Battersea Park baadde die Zater dagmorgen in het zonlicht. Langs de scha duwrijke lanen wandelden moeders en kin dermeisjes met kinderwagens, en overal speelden kleine kinderen. De bootjes op de vijver hadden het druk. Ze zaten vol schooljongens, die vacantie hadden en zich niets aantrokken van de zomerhitte. Jim Woodstone sloeg dit alles enigszins verstrooid gade, toen hij, na Matt bij het Campion Hotel afgeleverd te hebben, langzaam door het park slenterde. Zijn ge dachten waren echter bij heel andere din gen. Matt's verhaal had indruk op hem ge maakt Maar toch was hij er niet van over tuigd. dat de man, die Matt achterna was gegaan, werkelijk Scott was. Het toeval scheen tè groot en .Jim wantrouwde in stinctief dergelijke toevalligheden. Toch zou ook al bleek Matt 't bij het ver keerde eind te hebben zijn onderhoud met Arden geen kwaad doen. In de tus sentijd was hij echter van plan zelf een kijkje te gaan nemen bij het bewuste flat gebouw. Hij zou dit bovendien gemakke lijker kunnen doen dan Matt, aangezien Scott als het werkelijk Scott was hém niet kon herkennen. Jim Woodstone liep langs dezelfde weg als Matt en op de plaats waar deze te gen het kleine meisje opgebotst was. stak hij over. Hij liep langs het flatgebouw en bekeek de ingang met veel belangstelling. Er was een bord, waarop was aangegeven' num mers 7990. Na enkele ogenblikken liep hij weer terug en wandelde zonder aarze len de centrale ingang door. Langzaam liep hij de trappen op naar de bovenste étage. Dit onderzoek leverde niet veel meer op dan hetgeen Matt hem ook al had meege deeld: namelijk dat zich op de derde étage de flats, genummerd 85, 86 en 87, bevon den, 85 en 86 aan weerszijden van de trap en nummer 87, aan de overkant van de trap en uitziend op de achterkant. Zonder enige logische reden kwam Jim tot de con clusie, dat nummer 87 de bewuste flat moest zijn. Het scheen daar stiller te zijn dan in de andere appartementen en Jim meende er eén hond te horen blaffen. Op een naambordje stond de naam „Mrs, Ri chards" vermeld. Toen Jim weer door de hoofdingang naar buiten liep, kwam hij een concierge tegen, die zich, met een groen schortje voor aan een huishoudelijk karweitje wijdde, en gevolg gevend aan een impuls stelde Jim de man enkele vra gen. „Weet u soms of Kolonel Richards in één van deze flats woont?" vroeg hij. „Ik weet, dat hij hier ergens bij het Park moet wo nen, maar ik ben het juiste adres kwijt geraakt, en het lijkt me een te grote op gave om bij elke flat aan te bellen". Jim lachte op charmante wijze en wees op het grote flatgebouw rondom. „Daar hebt u gelijk aan", antwoordde de man opgewekt en kennelijk wel tot een praatje bereid. „U zou er de hele dag werk aan hebben en misschien nog wel een halve nacht er bij! Nee, ik ken hior geen Kolonel Richards, meneer! Er woont op nr. 87 een mevrouw Richards, maar ze is niet aanwe zig. 't Is een weduwe met twee dochters, ze vertoeft momenteel in het buitenland". „Wanneer komt ze terug?" vroeg Jim. „Niet voor 't eind van de vacantie. Ze kan echter niet degene zijn. die u zoekt. Ze heeft niets met een Kolonel te maken. U kunt misschien het best even informe ren bij het kantoor, dat de administratie heeft van deze flats". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6