In de toekomst bouw van meer huurhuizen voor de middenstand <fêrieven aan de redactie Tot straks Uitvoering door orkestklasse Haarlems Muziekinstituut in Royal HAARLEMSE RAAD Bouzv pompstation waterleiding en verbetering Kennemerplein aanvaard Joegoslavische dansers voor scholieren DONDERDAG 8 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAAkLEMSCHE COURANT 8 Omstreden villabouw Verschrikkelijk monster Geliefde trap Kennemerplein Vacantie jeugdig personeel F eestste m m ing Onderwijs Mr. Stufkens met gebroken been in Diaconessenhuis Ringrijderijen in Spaarndam In Spaarndam Marionettentheater „Prince Poucet" Uitbreiding Delftweide thans onderbroken Cricket Van Baasbank scoorde vijfduizendste run Prinses Marijkeschool hield tentoonstelling K.N.P. bevreemd door K.V.P.-verklaring Burgerlijke Stand van Haarlem GEEN VAN DE 33 AGENDAPUNTEN LOKTE gisteren in de Haarlemse raad een overmatig belangrijk of belangwekkend debat uit en de door vacanties talrijke afwezigen vooral bij de Partij van de Arbeid en bij de Anti-revolution- nairen miste men nogal wat gezichten hebben dus niet zoveel verzuimd. Voor de heer Sap, die beëdigd werd, en mevrouw K e r k h o f - P e t, die voor het eerst na een lange ziekte weer een vergadering bijwoonde, werd het dus een kalm begin, maar voor degenen op de publieke tribune viel er weinig te be leven. Hetgeen jammer was voor de kinderen van de Christiaan Huygensschool en voor die* van burgemeester Cremers, die met him moeder waren komen kijken naar het werk van" ons stadsbestuur. Loffelijk initiatief gelukkig trouwens door vele Haarlemse schoolhoofden genomen dat bijdraagt tot een groeiende burgerzin. Intussen werd er nu over minder boeien de zaken wat langer geredetwist, zoals over de verordeningen op de grafrechten en de marktgelden. De heer Proper (C.P.N.) diende op de eerste nog een amendement in met de strekking de termijn, waarbinnen navor dering mogelijk zou zijn en welke op vijf jaar was gesteld, te verkorten. De grote meerderheid van de raad ging accoord met de zienswijze van wethouder H a p p die de portefeuille van zijn uitstedige ambtge noot Bakker waarneemt, dat deze termijn aangepast dient te zijn aan wat ook lande lijk in de belastingwetgeving algemeen geldt. Wat het vaststellen van een verordening op de heffing en invordering van markt- geld betreft, wilde de heer Proper (C. P.N.) de hardheidsclausule weer in deze verordening opgenomen zien, doch wet houder H a p p was hier niet voor te vin den. Men kan zijns inziens in de praktijk altijd met bepaalde omstandigheden reke ning houden; de marktmeester zal dan in sommige gevallen niet tot inning overgaan. De heer Proper bracht hierop naar vo ren, dat men dan onderhevig is aan wille keur, maar wethouder H a p p herinnerde er aan, dat B. en W. in laatste instantie verantwoordelijk zijn, waarna conform het voorstel van B. en W. werd beslist. Het duurste voorstel van de middag een crediet van 620 mille voor de bouw van een nieuw pompstation en bijkomende werken voor de Haarlemse waterleiding ontlokte geen debat, zoals regel is met de uitgaven voor de openbare nutsbedrijven. Ook de investering voor de productie van stoom bij het Energiebedrijf voor de ver warming van de centrale werkplaats der Nederlandse Spoorwegen, kwam er stil zwijgend door. Het in feite belangrijkste voorstel van deze vergadering, de bouw van 125 mid denstandswoningen in Zinnevelt met een gemeentelijk crediet aan de Stichting voor 'Woningverbetering, werd van de agenda afgevoerd. Zoals wij reeds hebben meege deeld was dit een gevolg van de onderhan delingen die wethouder H a p p nog voert om alsnog particuliere financiering moge lijk te maken. Maar daarom werd er wel over de wo ningbouw gesproken en zelfs met een inte ressant aspect. Zoals men weet laat de communistische fractie al sinds jaar en dag haar „tegen" horen wanneer het gaat om grondverkopen, voornamelijk in het Zuiderhoutpark, ten behoeve van villabouw. De heer Henne- v e 11 stelt zich op het standpunt, dat villa bouw ten koste gaat van de* volkswoning bouw en vooral dat het niet aangaat, dat welgesteld en ten aanzien van hun huisves ting in een bevoorrechte positie verkeren in vergelijking met de gewone man. Het geen dan door de wethouder van Openbare Werken bestreden pleegt te worden met de opmerking, dat er door de gewraakte grondverkoop geen huis meer of minder voor de arbeiders wordt gebouwd en dat, zo de gemeente de grondverkoop zou wei geren, er particulieren genoeg zijn die bouwterreinen bezitten. Maar gisteren bracht de heer Henne- v e 11 een nieuw argument in stelling. Nu betoogde hij namelijk bovendien, dat deze villabouw geschoolde bouwvakkers vergt, die aan de volkswoningbouw onttrokken worden, hetgeen, gezien het tekort aan ge schoolden in die branche, een gevaar kan worden. Wethouder H a p p bleek voor dat mo tief toch niet geheel ongevoelig, want hij achtte het niet ondenkbaar, dat B. en W. met het oog op de spanningen op de ar beidsmarkt in de toekomst wat strakker zouden worden met het bouwvolume voor particuliere bouw. Nu reeds wordt die toe kenning over een langere periode bezien, in coördinatie met andere bouwplannen. Toch vond de wethouder het niet ver antwoord de villabouw geheel en al af te remmen, want ook daarbij doet zich een sociaal-economisch aspect voor waarmee rekening moet worden gehouden: er zijn aannemers wier bedrijven zich niet lenen voor inschakeling bij de bouw van grote complexen woningen en ook die moeten, zeker ook ten bate van het personeel, aan de gang worden gehouden. Wethouder H a p p had nog een nieuw tje: B. en W. zullen er in de toekomst mis schien wel eens geen been in zien meer dan dertig procent middenstandswoningen maar dan huurhuizen te doen bouwen. Dat is dan om middenstanders, die thans in arbeiderswoningen onder dak zijn, te laten opschuiven, zodat voor arbeiders oudere en dus goedkopere woningen vrij komen. Daartegen scheen de heer Hennevelt gisteren minder bezwaren te hebben, maar op het punt van de thans voorgestelde grondtransacties aan de Crayenesterlaan bleef hij onverzettelijk. grond te bebouwen, doch daarbij doet zich de moeilijkheid voor, dat deze grond eigen dom is van het waterschap Rijnland. On derbrenging van de gedupeerde bewoners elders in de gemeente Haarlem moet tot het uiterste beperkt worden, aangezien zij zich door hun gehechtheid aan het dorp moeilijk laten verplaatsen. De heer Balm (K.V.P.) adviseerde B. en W. om, wanneer er in Spaarndam niet gebouwd kan worden en men dus sommige bewoners een huis buiten die gemeente moet verschaffen, deze mensen dan zoveel mogelijk in Haarlem-Noord onder te bren gen, opdat zij de band met hun vroegere gemeente kunnen aanhouden. Wethouder H a p p (Arbeid) antwoord de, dat ook B. en W. van oordeel zijn, dat de gemeente zoveel als maar mogelijk is bijeen moet worden gehouden. Daarom zal spoedig worden onderzocht, of en hoe er woningen in Spaarndam kunnen worden gebouwd. Mocht dit onmogelijk blijken, dan is er inderdaad veel te zeggen voor het „plan-Balm". Ook andere wijken zul len spoedig worden onderzocht, waarbij die wijken, die naar men algemeen aan neemt de meeste onvolkomenheden aan het daglicht zullen brengen, voorrang krijgen. Het huisvestingsprobleem verscheen ook nog in een andere gedaante in de raad, namelijk in het voorstel om het ontvangers kantoor en een afdeling van Openbare Werken naar het vroegere gebouw van de Handelmaatschappij op de hoek van de Grote Markt te verplaatsen. Het grote voordeel van die verhuizing is vooral, dat er dan zoveel ruimte in en om het Stadhuis vrijkomt, dat twee volwaardige afdelingen nieuw gehuisvest kunnen worden, zodat de secretarie, hart van de stad, een geheel blijft en niet,'zoals in andere steden maar al te vaak het geval is, over tal van ge bouwen verspreid behoeft te worden. Tot zover had het voorstel dan ook wel de instemming van de vroedschap. Maar het feit dat er nu weer een, weliswaar tijdelijk geheten, bestemming aan het ge bouw van de Handelmaatschappij werd gegeven, deed sommigen toch wel beden kelijk kijken. Daar was bijvoorbeeld de heer Schreurs (K.V.P.), die in termen als „verschrikkelijk monster" en „logge steen klomp" de architectonische eigenschappen van het gebouw omschreef en nu toch wel eens wilde weten wat B. en W. in de toe komst met die hoek gingen doen. De opmerkingen van de heer Proper gingen in dezelfde richting. Hij vond dat een wijziging van het uiterlijk aan die .van het innerlijk vooraf behoorde te gaan en bracht nog eens het plan-Friedhoff in her innering. Over dat laatste zei wethouder H a p p dat dit vooral was ontworpen met de be doeling van de Grote Markt een schoon geheel te maken, maar dat daarna pas de vraag gesteld was: „En wat moet er dan in?" Omgekeerd was een project van Open bare Werken tot verbouwing van het be staande pand ten dienste van ontvanger en incassodienst afgekeurd, omdat weer te weinig rekening was gehouden met het aesfchetische. B. en W. zoeken nu naar een oplossing, waarbij toch wat meer nadruk gelegd wordt op de aanpassing van de Grote Markt, om vervolgens de bestemming te bepalen. In elk geval achtte het College het niet verantwoord om het gebouw zo lang maar leeg te laten staan. Echter zeg den B. en W. gaarne toe, dat deze kwestie niet op de lange baan mag worden gescho ven, zoals met het gehele vraagstuk van indeling en aanzicht van de Grote Maikt spoed zal worden betracht. Ook de restauratie van de historische en door elke Haarlemmer geliefde trap naar de Stadsbibliotheek in het gebouw aan het Prinsenhof kwam ter sprake. Mevrouw Scheltema-Conradi (V.V.D.) vroeg zich af of, nu van restau ratie met behulp van zandsteen wordt af gezien, met een andere steensoort wel het zelfde resultaat wqrdt bereikt en de heer Wensing (C.H.U.) was een beetje ge schrokken van de bewering van Monumen tenzorg, dat het er minder op aan kwam of de trap voor het publiek gemakkelijk beloopbaar zou zijn. Hij vroeg een leuning aan de binnenzijde. Wethouder H a p p toonde zich ver heugd over deze belangstelling, al waar schuwde hij er wel voor, dat het best eens kon gebeuren, dat men na restauratie van de kloostergangen tot de conclusi<= zou komen, dat de trap, die uit een latere tijd dateert, eigenlijk niet in het geheel past. Maar dat wil daarom nog niet zeggen, dat zij dan verdwijnt. Wat nu het zandsteen betreft, merkte de wethouder op, dat het de vraag is of er ontheffing verleend zal worden van het zandsteenverwerkingsverbod, vooral nu deskundisen menen dat met andere steen soorten een even goed en mooi resultaat te bereiken valt. De gevraagde leuning zal bekeken worden. Op deze oude wenteltrap is een maximum van comfort onbereikbaar, maar er zal een zo groot mogelijke veilig heid worden geboden. Uiteraard werd er ook nog gediscussieerd over de reorganisatie van het Kennemer plein, weliswaar voorlopig, maar toch reeds van betrekkelijk omvangrijke aard. De heer Bettink (V.V.D.) vond, dat er te weinig aan de voetgangers was ge dacht. Waarom geen tunnels, eventueel gecombineerd met subsidie inbrengende schuilkelders? De heer Proper vond dat ook het trottoir aan de Noordkant van het plein versmald moest worden om de fietsers een groter gevoel van veiligheid te geven. Dat laatste, zo zegde burgemeester Cre mers toe, zal nog eens bekeken worden. Wethouder H a p p vertelde, dat van tunnels maar weinig gebruik wordt ge maakt: men stelt het trappen klimmen zo lang mogelijk uit. De ervaringen elders zijn dan ook niet gunstig. Uiteraard zal in de toekomst een radicaler reorganisatie nodig zijn, bijvoorbeeld door het aanleggen van een verkeerscirkel. Thans wordt ge profiteerd van de vernieuwing van het wegdek, waardoor profielwijzigingen met betrekkelijk geringe kosten kunnen worden aangebracht. De communistische fractie heeft wel enig genoegen beleefd aan haar interpellatie over de vacantieregeling voor jeugdig ge- meentepersoneel. Bij de behandeling van het ambtenarenreglement in Januari van dit jaar, was er vrijwel unaniem bij het College op aangedrongen een speciale rege ling voor die personeelsgroep in te voeren. De heer Van der Giessen (Arbeid) had toen zelfs een voorstel daartoe in porte feuille gehouden op grond van toen vol doende geachte toezeggingen van het Col lege. Nu wilden de heren Hennevelt en Proper wel eens weten hoe het er mee stond. Uit het antwoord van wethou der H a p p die ook in dit geval de por tefeuille van de heer Bakker voor zijn re kening nam, bleek dat er eigenlijk niets gebeurd was, omdat het College zich wilde aansluiten bij een rijksregeling welke op handen zou zijn. Een argument dat de heer Hennevelt weinig steekhoudend vond en ook niet in overeenstemming met de indertijd gebleken wensen in de raad. An- ADVERTENTIE yp De ^0Q««»^..d.ieVe,Weid. Men kon gisteren waarnemen hoe de dames Scheltema-Conradi en Kerkhof -P et elkaar over en weer stevig de hand drukten. Gevolg van een wonderlijke speling van het lot, waar door de echtgenoten van deze twee vrouwen in de Haarlemse raad op de zelfde dag jarig zijn. De heer Fib b e droeg tot de feest stemming bij door een kwistige uitdeling van rookwaren, herinnering aan zijn zakenjubileum. Zelfs het rookverbod raakte door deze vrijgevigheid van de baan. XX>XXX0000O3CC0CCCC00C<XC<)00CXXXïC0CCXXCC00C50OCXX0COCC00 dere gemeenten hebben een dergelijke regeling al lang. Spreker vroeg dan ook of het mogelijk was nog deze zomer een aan vullende regeling te maken, doch het Col lege bleek voor zulk „haastwerk" niets te voelen. Wel beloofde het, dat het volgend jaar de zaak in orde zou zijn. Bij het mengelwerk dat „Ingekomen stukken" heet, kwam de heer W e n s i n g (C.H.U.) terug op de door hem gestelde vragen over de subsidiëring van het bij zonder kleuteronderwijs. Hij was daartoe gedreven niet door het streven naar een „doctrinaire" gelijkstelling met het open baar onderwijs of door de zucht om het bij zonder onderwijs een verbeterde concur rentiepositie te verschaffen, maar inzon derheid door de wens om de scholen in de binnenstad, die onder moeilijke omstan digheden werken, te helpen. Wethouder Geluk, die er overigens aan herinnerde dat in bet algemeen bij het bij zonder onderwijs voldoening heerst over de Haarlemse subsidieregeling, deelde mede dat op het ogenblik deze ten Stadhuize weer bezien wordt en dat inzonderheid de Velsense regeling elementen bevat die na volging zouden verdienen. De heer Voogd (Arbeid) vond bij zijn partijgenoot Geluk een willig oor met zijn verzoek om het verslag van de Sportraad over de studiereis naar Denemarken over de bouw van gymnastieklokalen ook aan de bijzondere scholen te sturen, opdat ook die van de opgedane ervaringen zouden kun nen profiteren. Wethouder Geluk zei nog, dat er reeds tussen sommige bijzondere scholen en de dienst Lichamelijke Opvoe ding een vruchtbaar contact bestaat. Bij de benoemingen werd de heer Van der Giessen wegens zijn vertrek vervangen door mevrouw Van der Wall-Duyvendak (Arbeid) in de commissies voor onderwijs, jeugd- en sportzaken en door de heer Voogd in de commissie voor kunstzaken. De overige benoemingen verliepen con form de voordrachten. Aan de heer Th. Tillemans werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als leraar aan het gym nasium. De opgravingen in de oude beneden stad van Nijmegen, in de schaduw van het historische Valkhof gaan nog steeds voort. Het reeds sinds enige weken blootgelegde deel van de oude historische vestingmuur wordt verder vrijgemaakt. Dr. H. Brunsting, conservator van het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden, heeft nu scherven in de muur gevonden van Romeinse oorsprong, waaruit de deskundigen afleiden dat de muur zou zijn geconstrueerd in de eerste eeuw na Christus. Gistermidddag omstreeks kwart over zes is op de hoek van de Kruisweg en de Rozenstraat een ongeval gebeurd, waarbij mr. M. A. Stufkens, griffier van de Pro vinciale Staten, zijn rechterbeen brak. Mr. Stufkens werd op genoemd punt door een wielrijdster, die hem wilde inhalen, rechts gepasseerd. Hierdoor kwam hij te vallen, waarbij hij zijn rechterbeen brak. Mr. Stufkens werd in het Diaconessenhuis op genomen. Evenals vorige jaren zullen in Spaarndam ringrijderijen op het losse paard worden ge houden en wel op Vrijdag 9 Juli des avonds om half zeven. Zaterdagmiddag om drie uur begint het ringrijden op de fiets en om half vijf zal de start plaats vinden van behendigheidswed strijden voor dames en heren. Voor alle wedstrijden worden prachtige prijzen uit geloofd. Vrijdagmiddag om vier uur zal de kermis, die ter gelegenheid van deze feestelijkheden wordt gehouden, geopend worden. Voor de honderdtwintigste leerlingen uitvoering van Haarlems Muziekinstituut was een programma samengesteld, dat uitzonderlijk genoemd mocht worden. Dit uitzonderlijke lag in het optreden van drie jeugdige meisjes, kinderen nog, die met de orkestklasse van het Instituut represen tatieve werken uit de muziekliteratuur vertolkten. Zo kwamen voor de,.pauze het Concert in G (K.V. 453) van Mozart en het Concert in g van Mendelssohn tot uit voering, waarbij ik tot mijn spijt niet aanwezig kon zijn. In het tweede gedeelte van de avond speelde een van de meisjes de Symphoni- sche Variaties van César Franck, het werk waarin naast sprankelende levens vreugde ook een meditatieve verstelling tot uitdrukking komt, die om een geeste lijke volgroeidheid en verdieping vraagt. Die instelling kon uiteraard van deze jonge pianiste nog niet verwacht worden. Maar het gaf toch voldoening in haar vertolking een intuïtief muzikaal aanvoe len, een nog onbewust begrip voor de sfeer van Francks prachtige en aangrijpende muziek te ontdekken, dat aan haar spel waarde gaf. En dan kon men ook ver baasd zijn over de technische vaardigheid, waartoe haar kleine handen in staat wa ren en voor haar vast geheugen, dat haar mede een opvallende zekerheid gaf. De dirigent Toon Verhey stond haar (evenals de andere twee leerlingetjes) met de or kestklasse bij het begeleiden terzijde en dit was voor de indruk van de uitvoering van géén geringe betekenis. Het pianistje kreeg een warm applaus van geestdriftige toehoorders en ontving evenals haar lera res Frieda Hoogerwerf bloemen als be loning. De orkestklasse had de avond geopend met een uitvoering van de ouverture „Les petits riens" van W. A. Mozai't en tot slot speelde zij onder leiding van Jan Laarveld de Eerste Symphonie van Beethoven. Na een wat te langzaam opgezet Adagio kreeg de uitvoering verder onder de pittige, zich niet in détails verliezende, maar juist hecht samenvattende directie, de kracht (Verkort weergegeven Bij de behandeling van de lijst van in gekomen stukken sprak de heer B 1 o k- d ij k (Arbeid) naar aanleiding van een rapport van de directeur van het Bouw en Woningtoezicht inzake het woningon- derzoek in Spaarndam zijn bezorgdheid uit over de inhoud van dit rapport, waaruit blijkt, dat van de 239 huizen er 29 onbe woonbaar verklaard moeten worden, waar van acht onmiddellijk. Bovendien verkeren er 62 in tamelijk slechte toestand. Volgens spreker is het niet gemakkelijk ter plaatse nieuwe bouwgrond te creëren. Men zou er wellicht toe moeten overgaan, de tsuin- Het verkeersplan. Alle verkeersmoei lijkheden zijn direct opgelost als men: 1. de Rijksweg van Amsterdam door trekt tot de Grote Markt, gebruik makende van doorbraak en plaatselijke dempingen; 2. de Rijksweg komende van Leiden idem; 3. de Rijksweg van Velsen idem. Midden in de stad komt dan een groot verkeersplein. Aan dat verkeersplein gren zen nog grotere parkeerplaatsen en gloed nieuwe hotels. In deze hotels verkoopt men foto's, waarop staat afgebeeld hoe Haarlem eens was. En de vreemdelingen gaan ver der om Alkmaar, Edam en Amsterdam te ontdékken, wat een echt Hollandse stad is. Nu Duin en Kruidberg wordt hersteld is er zand genoeg om te dempen en voor de verharding kan het puin van het postkan toor dienen. Het is te hopen dat het nieuwe dan komt in het reeds door Haarlem ge annexeerde Heemstede. En dan van hout en liefst op wieletjes. Misschien is er in de buurt van de Grote Kerk ook nog ruimte voor de aanleg van een kampeercentrum als het Spaarne wordt gedempt. Bij zoveel doorbraken is er puin genoeg. Laten wij liever naar andere steden kijken. Alkmaar met een prachtig ringver- keer èn met een rustige binnenstad en oude grachten. En dan Amsterdam waar 't verkeer veel drukker is dan in Haarlem. Onze Haarlemse raad bezinne zich voor dat zij zich gaat uitspreken. Het gaat hier om meer dan wat huizen en grachten, het gaat om de stad, die haar zevenhonderd jarig bestaan vierde en die ook graag haar achthonderdjarig feest wil vieren als Haarlem, „de stad aan het Spaarne met de mooie hofjes en de pittoreske gevels." A. B. L. (Wij menen, dat wij in ons overzicht van het verkeersplan duidelijk hebben laten blijken, dat het stadsschoon door de wijzigingen niet zou verdwijnen. Integen deel. Men heeft het plan om dit stedelijk schoon nog beter tot zijn recht te doen komen. Red.) Natuurbescherming. Ik vind het wer kelijk onbegrijpelijk, dat de bomen op het Teylerplein zo vernield kunnen worden, aangezien daar toch voortdurend volwas senen passeren en alle pleinbewoners de genen, die zich aan een dergelijke ver nielzucht overgeven, kunnen wegjagen. Als er echter maar beter opgetreden werd. Hardhandig hoeft niet, maar men kan toch op een toon, die geen schipperen toelaat, de jongens wegsturen. Maar niemand zegt iets. Of omdat men niet durft, of omdat de schoonheid van de natuur velen bijzonder weinig kan schelen. Zo is het ook in de duinen. Langs de Zandvoortselaan stonden bijvoorbeeld een vijftigtal seringenheesters, die, toen zij in bloei stonden, in een dag of vier vol komen leeggeplunderd werden. Of er op de scholen zoveel over natuur bescherming wordt geleerd, betwijfel ik. De goede uitzonderingen natuurlijk niet te na gesproken. Dikwijls vinden de ouders alles ook nog goed wat hun kinderen in de natuur uit voeren. Soms zijn zij er zelf bij tegen woordig, hetgeen men als natuurwacht herhaaldelijk kan constateren. Werkelijk, het wordt tijd, dat alle natuurvrienden de bescherming van de natuur op zich nemen. Dit is noodzakelijk, want de vernieling neemt hand over hand toe. M. S. Honden in het verkeer. Het verkeer wordt jaarlijks intensiever en daarmee dus gevaarlijker. Het verdient derhalve aanbeveling, alles te vermijden wat het verkeer extra gevaarlijk maakt. Zo b.v. loslopende honden, die plotseling de weg oversteken en menig ernstig ongeluk ver oorzaken. Vooral voor motorrijders en méér nog voor bromfietsers is dit zéér gevaar lijk! Daarom zou ik alle hondenbezitters willen verzoeken, hun hond aan de lijn te houden, dit in het belang van ons weggebruikers en dat van hun trouwe viervoeters! Het aan tal honden dat dagelijks overreden wordt is werkelijk schrikbarend. Misschien was de beste oplossing wel, een bepaling zoals in Heemstede, waarbij het verboden wordt een hond alleen of los buiten te laten. Daarmee zouden héél wat gevaar en dierenleed op de weg voorkomen kunnen worden. F. H. V. van overtuiging. De gehele voordracht ken merkte zich door een fris, opgewekt ka rakter, waarbij plaats werd gelaten voor een eenvoudige expressiviteit in het An dante. Voorwaar een zeer verdienstelijke prestatie deze uitvoering, welke men dan ook met waarderende bijval naar waarde wist te schatten. P. ZWAANSWIJK In de serie voorstellingen, welke het Na tionaal Joegoslavisch Danstheater in het komende weekend in het Openluchttheater te Bloemendaal geeft, is een speciale voor stelling ingelast voor scholieren. Deze vindt plaats aanstaande Zaterdagmiddag. De voorstelling gaat uit van de Commissie voor culturele vorming van de schoolgaan de jeugd. Dank zij de zeer welwillende me dewerking van het bestuur van het Open luchttheater wordt zij in staat gesteld, aan de leerlingen van de scholen een aanmer kelijke reductie op de toegangsprijzen te verlenen. In het bijzonder richt de Commissie een uitnodiging om de voorstelling bij te wo nen tot de leerlingen, die dit jaar voor het laatst 'op school zijn of na het examen de school reeds hebben verlaten. Ook zij kun nen zich nog wenden tot de schooladmini stratie of het hoofd van de school. In de Vleeshal Het marionettentheater „Prince Poucet" van Feike Boschma geeft gedurende enige weken voorstellingen in De Vleeshal en wel van 15 tot 28 Juli en van 1023 Augustus. In tegenstelling tot die van vorig jaar in het Stadhuis worden thans avondvul lende programma's uitgevoerd, waarin spelen van moderne schrijvers, zoals Van Hattum, Nijhoff, Armstrong en Pola ver toond. Des middags worden voor de kin deren sprookjes gespeeld: „Feest en Won derland" en „De Tovervis". Aannemer failliet: Naar wij vernemen is de Hillegomse aan nemer, aan wie de gunning was verleend voor de bouw van 44 woningen als uitbrei ding van Delftweide, welke het eigendom zouden worden van de R.K. Woningbouw vereniging „St. Bavo-Noord", failliet ver klaard. Ongeveer twee maanden geleden is men aan de bouw van dit complex, dat ont worpen is naar de plannen van het archi tectenbureau van prof. G. M. Holt, begonnen. De uitbreiding van het bejaardencomplex Delftweide aan de Orionweg in Haarlem is thans stopgezet. Over de voortzetting van het werk heeft men nog geen beslissing genomen. De aanvoerder van Rood en Wit, André van Baasbank, heeft op 23 Mei de 5000 runs in competitiewedstrijden van Rood en Wit gepasseerd. De drie leden, die hem in dit op zicht voorgingen, zijn W. H. R. van Manen, C. J. Posthuma en P. A. Lammerts van Bueren. In het afgelopen jaar hebben enkele punten de bijzondere aandacht van het onderwijzend personeel en de leerlingen van de Prinses Marijkeschool aan de Sophiastraat (Christelijk buitengewoon lager onderwijs) gevraagd, namelijk de bouw van een nieuwe school aan de Din- kelstraat in Delftwij k, het verkeersexamen en het verblijf gedurende een week in de Kennemerduinen. Dat is de ouders der leerlingen Dinsdagavond gebleken, toen zij in de gelegenheid waren een bezoek aan de klassen te brengen. Tentoongesteld waren vele werkstukken van de meisjes en jongens en voorwerpen die verband houden met de onderwerpen hierboven vermeld. Leerlingen hadden maquettes ge maakt van de nieuwe school, waaraan in HaarlemNoord gewerkt wordt, maar volgens het personeel, dat zo bijzonder verlangend uitziet naar een betere outil lage van het onderwijs, lang niet hard ge noeg. Voor het eerst hebben leerlingen van de Prises Marijkeschool deelgenomen aan de verkeersexamens en met succes, want alle candidaten behaalden een diploma. Dat het hoofd der school, de heer J. Mol, hierover tevreden is, is te begrijpen en met trots liet hij de ouders de diploma's zien. In de maand Mei hebben de leerlingen een week in de Kennemerduinen vertoefd en excursies zijn gemaakt naar IJmuiden en Zandvoort. De indrukken van de kinde ren waren gisteravond te zien. Enkele jon gens uit IJmuiden en een uit Zandvoort maakten een maquette van de sluizen van IJmuiden, een werkstuk dat de aandacht van de bezoekers trok. Aan de dagelijkse gang van zaken op de school was natuurlijk aandacht besteed en moeders zullen in het bijzonder belang stelling hebben gehad voor hetge'en de meisjes in de keuken hebben klaar ge maakt. Naar aanleiding van de verklaring van de zijde der Katholieke Volkspartij, dat voortzetting van het „eenheidsgesprek" geen zin heeft zolang Katholieke Nationa le Partij en Katholieke Werkgemeenschap van de P.v.d.A. hun definitieve standpunt over het mandement der bisschoppen nog niet hebben bepaald, vernemen wij van de voorzitter der K.N.P.-delegatie, die tevens als voorzitter zou optreden van de voorge nomen maar nu opgeschorte bijeenkomst, dat hem deze verklaring van de K.V.P. bevreemdt. Volgens hem zou het juister zijn geweest wanneer dit standpunt van K.V.P.-zijde op de bespreking van 8 Juli ter tafel zou zijn gebracht. Uitstel of opschorting van de besprekingen is zijns inziens iets dat de voorzitter en alle delegaties aangaat en niets iets, dat het gevolg dient te zijn van een verklaring van de zijde van een der delegates. ADVERTENTIE HAARLEM, 7 Juli 1954 ONDERTROUWD: 7 Juli: J. Kruijer en P. Th. Chr. Spronk; B. T. Stroosnijder en G. M. van Bakkum; J. Hooglugt en D. F. R. Over- beeke; J. F. N. van Raaphorst en A. H. C. van Ophem; J. P. Schaafsma en A. Schor nagel; M. Teunissen en E. Balk; A. van Schuppn en L. Vroege; J. Postma en A. ten Brinke; H. W. Stam en T. Kooren; G. B. Kok en H. Chr. A. Berkhof; L. D. Schmidt en S P. de Liefde; Chr. H. Reiber en P. M. van Eerden; A. van Zeeland en J. J. Lam mens; R. Palm en M. A. Opdam; A. G. van Veldhuizen en J. G. Cornelisser.s; N. Hoo gerwerf en Th. de Mooij; H. Wittenberg en E. E. M. Stolle; J. H. Elfrink en M. Koper; C. G. Peterse en A. M. Neeskens; W. Geldorp en A. Waning; W. de Haas en B. van den Noort; P. J. Steeman en M. G. de Gooijer; A. J. Janse en M. Fijlstra; C. Stekelbos en W. Slagman; F. Fuchs en J. E. Officier; J. Gruter en J. W. van Drunen; F. J. van Kam penhout en M. Kuiper; J. F. G. Grosze Wip per en D. A. Langeveld E. Leenstra en E. de Boer; J. P. Arnold en F. W. D. Blijleven. a «Juli; P. J. A. Koelemij en A. M. B. Stellbrink; J. Verhoeven en P. Snel; S. Schoon en C. Roos; W. P. Geerlings en A. M. Hetem; A. H. van der Sluis en J. F. A, Pot; Chr. Martens en J. M. van der Vossen; W. J. K. Burdorf en W. van Rijn; J. A. Kop pen en C. van der Veldt; J. C. Crucq en M. W. Brokerhof; J. Dekker en G. J. Moleman; T P. Westbroek en M. P. W. van Hamels- veld; Ch. M. Kuster en J. A. G. Labots; J. Admiraal en A. C. van Dijk; A. Wolthuizen en E. L. Broertjes. BEVALLEN van een zoon: 6 Juli, M. A. Terstegen—van Rooijen; 7 Juli, W. A van Leeuwen-Wienk; A. H. Kuijken-Lege- beeke; B. H. Sandhövel—Stock. BEVALLEN van een dochter: 6 Juli, M. Hogeland—Lahaise; M. Bolijn—Bal; A. J. Wientjens—Wempe; 7 Juli, M. B. Weijers- Booms. OVERLEDEN: 5 Juli, M. van Berkel, 9 j., Kamperlaan; M. F. J. Hoekstra—van Emme rik, 55 j„ Dutrystraat; 6 Juli, J. Doornhou wer, 82 Badelochstraat; M. Kraft—Swart Abrahamsz, 71 j., Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8