Eretentoonstelli mg örafisefa Weer dansen de Joegoslaven in Bloemendaals Openluchttheater Kort en bondig Charme en feestelijkheid Van meineed verdachte getuige aangehouden VRIJDAG 9 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 J. W. v. d. Zwaan promoveert tot doctor in de economie Aangehoudene kreeg wel degelijk te eten Oefening „Primo" Landdag voor katholieke jongeren in Heemstede Zware straf voor Amsterdamse monteur Mastreechter Staar bezoekt Haarlem Cruquiusbrug wordt des nachts afgesloten Nieuwe Schipholweg ook in Haarlem voorrangsweg Rumoer in Haarlemse rechtszaal Conflict tussen politie rechter en raadsman Tour-Koorts Nieuwe radiozegels Scheepvaart Ter gelegenheid van het bereiken van de zeventigste verjaar dag van de etser Dirk Harting heeft het ge meentebestuur van Haarlem in het mu seum „Het Huis Van Looy" een ereten- toonstelling van zijn tekeningen en gra fisch werk laten in richten. De expositie, waarin vijfenzestig werken zijn opgeno men is overzichtelijk, ruim en met veel overleg samengesteld en geeft zodoende een helder beeld van de ontwikkeling en be tekenis van de kun stenaar. Zij komt niet alleen bevestigen, dat Har ting een buitenge woon vakman als gra ficus is, maar leert ons tevens (en daar zijn we degenen die deze tentoonstelling tot stand brachten dankbaar voor) dat Harting een veelzijdi- ger en rijker talent blijkt te zijn dan men aan de hand van zijn doorgaans beschei den inzendingen op groepstentoonstellin gen tot dusver vermoedde. Bescheidenheid blijkt trouwens een ken merkende eigenschap van Harting te zijn. Is het niet treffend dat hij op deze aan hem gewijde expositie een aquarel van M. van der Valk en een tekening van P. Du- pont een plaats gaf om aan te duiden, dat hij mede dank zij de vriendschap en de lessen van deze kunstenaars tot rijpheid is gekomen? Toen Dirk Harting in 1904 op de Rijks academie voor Beeldende Kunsten in Am sterdam werd ingeschreven was de be kende etser en graveur P. Dupont nog pas een jaar tevoren als docent voor grafische vakken benoemd. Voor de etskunst als hoofdvak bestond slechts geringe belang stelling, maar nog geringer was deze voor het graveren. Dirk Harting werd Duponts eerste leerling voor de graveerkunst! Als hommage aan de vereerde leermeester te kende Harting naar een oud foto'tje latei- een portret van hem. Deze voorstudie voor een gravure, die evenwel nimmer voltooid werd, kan men op de expositie zien. Dirk Harting bezocht, nadat hij de H.B.S. had doorlopen de veeartsenijschool, maar bemerkte al spoedig, dat. zijn talenten el ders lagen. Aanvankelijk voelde hij het als een tekort zo weinig voorbereidende studie gemaakt te hebben vóór hij op de Academie kwam. De in het eerste zaaltje getoonde portrettekeningen, onder prof. Van der Waay in het derde studiejaar ge maakt, tonen echter aan dat deze achter stand snel was ingelopen. Na afloop van de academiestudie kreeg Harting voor twee jaar een „loge" toege wezen. Spoedig heeft hij ingezien dat het zelf afdrukken der etsplaat grote voor delen had. Hij voelde het als een onaf scheidelijk onderdeel van het métier, een opvatting die in die jaren zeker geen ge meengoed was. Een bijzondere bron van inspiratie vond Harting in het oude stadsgedeelte van Amersfoort, waar hij in de vacanties steeds terugkeerde. Etsen van fors formaat, rus tig en evenwichtig van compositie, zijn daar ontstaan. Met zijn overbekende ets van de toren van Amersfoort verwierf hij de zilveren médaille van de stad Utrecht, een van de vele onderscheidingen die hem in de loop der jaren ten deel zijn gevallen. Het steeds weer bewerken der etsplaat eist een grote concentratie, een sterk vi sueel voorstellingsvermogen en bovenal geduld. Het is niet ongewoon dat de etser een half jaar aan één plaat werkt. In 1907 was Harting tijdelijk waarnemer van prof. Aartz. Hij moest toen ook les geven in lithograferen, een techniek die hij toen slechts in theorie kende. Als oefe ning maakte hij terstond een lithografisch portretje van zijn vader, dat duidelijk aan toont, hoe zuiver hij ook deze techniek aanvoelde en dadelijk beheerste. Zijn later vervaardigd portret in lithografie van de schilder Oscar Mendlik is van vorige ten toonstellingen bekend. Dat zijn vroegere grote etsen uit Amster dam en Amersfoort waardering vonden bij een man als Willem Witsen die zelf soort gelijke motieven behandelde, behoeft niet te verwonderen. Als typische illustratie van de grote betekenis van het afdrukken „Op de weg naar Burgos" tekening door Dirk Harting der etsplaat kan de geschiedenis van de ets van de Amsterdamse Kolk dienen. Wit sen vond deze ets zeer mooi en vroeg aan Harting er zelf een afdruk van te mogen maken. Het resultaat dat hieruit voort kwam, leek echter meer op een Witsen dan op een Harting! Harting van zijn kant heeft zeer veel voor collega's afgedrukt die niet allen in staat waren er „alles uit te halen". Van zijn grote liefde voor de etskunst gaf Har ting ook blijk door het verzamelen van prenten van andere meesters. Zijn collectie omvat de grootste verzameling werken van Dupont, honderden bladen van Van der Valk, etsen van Bauer en Haverman, in het geheel tweeduizend bladen tellend. Ter expositie vindt men behalve het gra fisch werk een aantal tekeningen, die meestal als voorstudie gezien moeten wor den. Hieronder bevinden zich kleine land schapjes (veelal met boomgroepen) en verscheidene duinlandschappen met de penseel direct op Chinees papier getekend, wederom een techniek die grote vaardig heid vraagt en waarin de tekenaar een fijn poëtisch element wist te leggen. Tot het laatste werk behoort een aantal gevoe lige en consciëntieus genoteerde reisimpres sies uit Spanje en Portugal. De etsplaten om deze gegevens uit te werken fcijn door Harting al gesneden en geprepareerd, het geen er op duidt dat zijn liefde voor het vak en werklust nog volkomen intact zijn. OTTO B. DE KAT Vanmiddag promoveert aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam tot doc tor in de economische wetenschappen op het proefschrift getiteld „Aandelenkoersen en conjunctuur" de heer J. W. van der Zwaan te Heemstede. Promotor is prof. dr. P. Hejinipman. Dr. Van. der Zwaan schrijft in de inlei ding van zijn proefschrift, dat de wijze, waarop in de conjunctuurtheorie tot dus ver het gedrag van de aandelenkoersen in verband met de conjunctuurbewegingen is behandeld uiterst onbevredigend is. In de algemene uiteenzettingen omtrent de con junctuur, zowel in die van overwegend empirische als die van overwegend theore tische aard, worden de verschijnselen op de effectenbeurs dikwijls volkomen gene geerd. Monografische behandelingen van het onderwerp zijn uitermate schaars. Als men aan de beursverschijnselen wel enige aandacht schenkt, wordt daarbij veelal te veel nadruk gelegd op de speculatie of de grote beurscrises, terwijl de daarmee ge paard gaande liquiditeitsmoeilijkheden meestal zonder meer worden opgevat als nevenverschijnselen van een geldcontrac- tie. Een vrij veel besproken aspect van het vraagstuk is dat der zogenaamde geld- binding door de effectenbeurs, maar het inzicht, dat hier in wezen een financiering plaats heeft, die onder bepaalde omstan digheden grote gevaren met zich mee brengt, hebben wij nergens aangetroffen, aldus dr. Van der Zwaan. Totaal verwaar loosd wordt het feit, dat de vraag- en aanbodfuncties bii aandelen een geheel an dere vorm hebben dan bij goederen, welk feit ten grondslag ligt aan de accentuering van de hausse- en baissebewegingen op de aandelenmarkt. Verder wordt niet voldoende aandacht geschonken aan de z.g. eigen beweging van de aandelenmarkt, aan het feit dus dat de aandelenmarkt op sommige tijden een ge heel andere beweging heeft dan de alge mene conjunctuur en op de mogelijke ge volgen welke die eigen beweging van de aandelenmarkt voor de algemene conjunc tuur met zich brengt. De jonge doctor merkt op, dat de bedoe ling van zijn studie is het gedrag van de aandelenkoersen in de conjunctuurcyclus te onderzoeken met name het tijdsverband tussen de hoogte- en laagtepunten van aandelenkoersen en die der algemene con junctuur, alsmede van enkele andere groot heden, als goederenprijzen en rentestand, vast te stellen en te verklaren, vervolgens na te gaan welke invloed van het gedrag der aandelenkoersen uitgaat op de alge mene conjunctuur en tenslotte de maat regelen te bespreken, die genomen zijn of kunnen worden om het gedrag der aan delenkoersen zodanig te veranderen, dat de nadelige invloed daarvan op de algemene conjunctuur verdwijnt of minder wordt. Het proefschrift bevat twaalf hoofdstuk ken; het laatste bevat een overzicht van de maatregelen, die genomen zijn of geno men kunnen worden, om de nadelige in vloed van het gedrag der aandelenkoersen op de algemene conjunctuur te verzachten. Bij Pressa Trajectina te Utrecht is het proefschrift uitgegeven. Arnhemse politie antwoordt: Woensdag hebben wij gemeld dat een aangehouden automobilist voor de recht bank te Arnhem verklaard heeft dat hij up het politiebureau aldaar elf uur lang zonder eten en drinken op een stoel had moeten zitten voor hij werd verhoord. Thans heeft de hoofdcommissaris van po litie te Arnhem een verklaring afgegeven, waarin wordt gezegd dat hetgeen de auto mobilist heeft medegedeeld, voor het groot ste gedeelte in strijd is met de waarheid. Juist is alleen dat de man gedurende elf uren, waaronder de gehele nacht, op het bureau is vastgehouden, mede doordat hij zodanige onjuiste en onvolledige gegevens verstrekte over de door hem bezochte cafés, dat het onderzoek daarnaar langer tijd vergde dan in zulke gevallen normaal is. De aangehoudene mocht zich vrij be wegen in een wachtlokaal. Ook is hem wel degelijk voedsel verstrekt, waarvan hij heeft gegeten. Voorts is hem een kop koffie en enige malen een sigaret gegeven. In de maand Juli zullen de onderdelen van de vierde divisie worden geoefend in regiments ver band. Achtereenvolgens voe ren de drie infanterie-regimenten, gesteund door andere eenheden, een oefening uit genaamd „Primo" tussen Goor en Steen- wijk. Het 41ste R.I. oefent van 12 tot 17 Juli, het 42ste R.I. van 19 tot 24 Juli, het 43ste R.I. van 26 tot 31 Juli. De oefeningen wor den geleid door de staf van de vierde divi sie. In het najaar zal deze parate divisie met andere onderdelen van het eerste legercorps deelnemen aan de geallieerde oefening „Battle Royal" in Duitsland. Zo langzamerhand beginnen wij in Ne derland aardig vertrouwd te raken met de betrekkelijk rijkgevarieerde volksdansen uit de Balkan, met name die uit Joegosla vië, dank zij de diverse groepen die elkaar snel in de publieke belangstelling zijn op gevolgd en hier steeds een bijzonder gul onthaal vonden. Thans maakt het onder leiding van Kovacevic Daliboru staande Danstheater van de universiteit van Zagreb een tournée .binnen onze grenzen en giste ren mochten wij dit inclusief de musici vijftig leden tellende ensemble welkom heten in Bloemendaals Openluchttheater, waar het ook vanavond optreedt en verder zowel Zaterdag als Zondag twee voorstel lingen geeft. Het is te hopen, dat de weers omstandigheden even gunstig blijven als bij deze première. De Joegoslavische folklore is mede inte ressant en boeiend door haar grote en veel kleurige verscheidenheid, veroorzaakt door de langdurige vreemde overheersingen, die het land heeft gekend en door de anders zins binnengedrongen invloeden van aan grenzende gebieden uit sterk verschillende cultuursferen, waarvan Turkse en Italiaan se de merkwaardigste sporen achterlieten. Men raakt er, al vindt de recensent steeds minder nieuws om verslag over uit te brengen, niet gauw op uitgekeken. In het thans vertoonde programma overheerst bovendien de levensvreugde, althans de blijmoedigheid, die tegen de enkele vlagen van wat zwaarwichtiger karakter zoveel te aanstekelijker uitkomt. Vooral in het gedeelte na de pauze werkt deze vrolijk heid meeslepend. De eerste helft is veel minder opwindend, voor zover er al aan leiding bestaat deze term te gebruiken. Wie in staat is een vergelijking te maken met de vertoningen van twee en drie jaar geleden door het Nationaal Danstheater van Joegoslavië, zal het opvallen dat bij de thans op bezoek zijnde groep de techni sche vaardigheid wat minder is, hetgeen niet wil zeggen dat er geen bravourstuk- jes worden uitgehaald, want die krijgt men bijvoorbeeld in „Wedstrijd uit Banat en in de Shiptarendansen wel degelijk voor gezet. Er heersen veel minder discipline en effectbejag, maar daar staat een onge dwongenheid tegenover die toch bepaald feestelijk aandoet. Niet altijd huldigt men een even goede verstandhouding met de muziek, doch dat bezwaar telt nauwelijks mee in de bekoorlijkheid van het gracieu ze schouwspel als geheel. Misschien wordt het verschil met het bovengenoemde beroepsgezelschap, minder dan door het nauwelijks opvallende ama teurisme, vooral veroorzaakt door het ont breken van een sterke, richtinggevende persoonlijkheid als Olga Skovran, die des tijds op het gehele programma een onmis kenbaar stempel drukte. Hier zijn verschil lende choreografen aan het werk geweest en het moet gezegd worden, dat deze me thode weer het voordeel heeft dat de bij volksdansen altijd driegende monotonie telkens doorbroken wordt. Behalve zulke goede „oude" bekenden als de Kroatische kolo's (waar men steeds opnieuw genoegen aan beleeft) zag men nu bijvoorbeeld zeer aantrekkelijke nummers uit Vlaska in Oost-Servië van de bergbewoners met hun witte wollen costuums met zwart borduur sel. Bovendien waren cr nog enkele verras singen, zoals de boerendans met Italiaanse bevalligheid van het eiland Pag in een sug gestieve belichting. Verder moet dan nog speciaal de altijd succes oogstende Mace donische roverskolo worden genoemd, die inderdaad een stoere indruk maakt. Dit zijn maar enkele grepen, die gemakkelijk vermeerderd zouden kunnen worden, uit een programma waarin iedereen voldoen de van zijn gading zal vinden om later met genoegen terug te denken aan de middag of avond in Bloemendaal doorgebracht. Want dit moet men vooral bedenken: nergens krijgt men de kans de volksdan sen uit vreemde landen zo authentiek te zien als in dit bijna overdadig met natuur schoon gestoffeerde openluchttheater. Hier immers is veel minder aanpassing nood zakelijk dan in een gewone schouwburg met zijn speciale eisen. Er is vrijwel geen aanpassing nodig, de choreografische pa tronen vinden voldoende ruimte voor zwie rige ontwikkeling en de kringen behoeven niet telkens geopend te worden. De onge kunsteldheid, die het optreden van deze Joegoslavische studenten kenmerkt, wint er slechts aan charme door. DAVID KONING. Wij vernamen dat de besturen van de L.T.J. en de N.K.J.B. voorbereidingen treffen tot een grote landdag, welke Zon dag 25 Juli op de terreinen van seme- narie „Hageveld" te Heemstede gehou den zal worden. Men verwacht deze dag enige duizenden deelnemers uit alle bij de organisaties aangesloten districten. Het programma voor deze dag is als volgt samengesteld: Om 10 uur wordt door mgr. dr. Henning in de openlucht een plechtige' H. Mis opgedragen, met assis tentie van de zeereerwaai'de heren H. M. J. Brans en P. Matthijsen; respectievelijk als diaken en sub-diaken. Na het gezamen lijk ontbijt wordt dan om twaalf uur een rede uitgesproken door de ex-aalmoeze nier van de L.T.B.; de zeereerwaardè heer H. M. J. Brans. Van één uur af is de middag bestemd voor sportdemonstraties, waarbij men zal trachten de verschillende districten zoveel mogelijk tegen elkaar te laten uitkomen. De demonstraties zijn onderverdeeld in handbal dames, estafette 4 x 100 meter heren, 1500 meter hardlopen heren, voet bal, estafette 4 x 80 meter dames, touw trekken heren en ruitersport voor dames en heren. Dit gedeelte van het program ma wordt besloten met volksdansen door dames en heren, waaraan waarschijnlijk groepen in Friese, Zeeuwse en Noordhol landse costuums zullen deelnemen. Uit gevoerd worden onder meer de volgende dansen: Erwtenplukken, Het Vlindertje, Duivelspaartje en De Wereld van Papier. Daarna verwacht men omstreeks kwart voor vijf de aankomst van de bisschop van Haarlem; mgr. P. J. Huibers, in een stoet geformeerd door ruiters te paard en volks dansers. De landdag zal om ongeveer zes uur be sloten worden. De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 32-jarige mon teur J. A. B. uit Amsterdam, welke er van verdacht werd een groot aantal inbraken in Noordholland te hebben gepleegd. De officier van Justitie, mr. Van der Burg, had een gevangenisstraf voor de tijd van drie jaar met aftrek van de tien maanden voorarrest geëist. De rechtbank veroor deelde de monteur tot een gevangenisstraf van 2V» jaar met aftrek van het voorarrest. B. en W. van Haarlem zullen op Zater dagmiddag 2 October om vijf uur officieel ten stadhuize ontvangen de leden van het mannenkoor „De Mastreechter Staar" als mede het bestuur van de mannen zangver eniging „Proza en Poëzie" te Haarlem. Van 14 Juli af zal er des nachts gewerkt worden aan de Cruquiusbrug over de Ring vaart (verbinding Heemstede-Hoofddorp). Daarom zal het auto-verkeer van twee tot zes uur niet over de brug kunnerf. De werkzaamheden zullen ongeveer veertien dagen in beslag nemen. In de nacht van Zaterdag op Zondag zal er niet gewerkt worden, waardoor de brug dan niet afge sloten zal worden. Het rijwiel- en voetgangersverkeer zal normaal doorgang vinden. Burgemeester en wethouders van Haar lem hebben besloten om dat gedeelte van de nieuwe Schipholweg, van de grens van de gemeente tot de Buitenrustbrug aan te wijzen als voorrangsweg, zulks met het oog op het feit, dat ook het provinciale gedeelte van de weg als zodanig zal wor den aangewezen. Vanmorgen is voor de Haarlemse politie rechter, mr. H. G. Rambonnet, op rumoe rige wijze een zaak behandeld, waarbij ten slotte de officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, de voorlopige gevangenneming ge lastte van een der getuigen, op verdenking van meineed, na een ernstig conflict tussen de verdediger, mr. J. Jansonius, en de politierechter. En dit alles om het volgende voorval: in de avond van 1 Juni had een agent in I.Jmuiden een man aangehouden, omdat deze dronken was. De agent had de man de getuige, die thans van meineed wordt verdacht enige malen naar zijn naam gevraagd, welke deze weigerde op te geven. Be agent verklaarde als getuige, dat hij daarna de man met één hand met de andere hield hij op dat ogenblik zijn fiets vast in de richting van het bureau had getrokken, doch de man, die onvast op zijn benen stond, waggelde en viel om. Als verdachte stond terecht een zekere T. v. B. uit Velsen, van wie enige getuigen vertelden, dat hij op de agent, die op dat ogenblik gebukt over zijn arrestant stond, was afgegaan en hem achterover had ge trokken. De getuigen hadden verdachte duidelijk herkend en bovendien hadden velen gehoord, dat verdachtes vrouw nog had geroepen, dat hij zich er niet mee moest bemoeien. Een andere getuige ver klaarde evenwel met stelligheid, dat ver dachte de agent mogelijk wat hardhandig had aangepakt, doch dat het geen aanvals- bedoeling was geweest, maar een poging om de aandacht van de agent te trekken. Verdachte zou daarbij de agent hebben toe geroepen, dat hij niet hardhandig met de arrestant moest omgaan, omdat deze aan toevallen leed. De agent had evenwel dui delijk gevoeld, dat men hem achterover wilde trekken, had zich losgerukt en gepro beerd te slaan. Oorzaak van deze aanval of poging om de aandacht te trekken zou het feit geweest zijn dat de agent, toen de dronken man zijn naam weigerde op te geven, hem op straat had gegooid, iets wat de agent pertinent ontkende. Het slacht offer, als getuige gehoord, verklaarde, dat de agent hem niet eenmaal, doch meer malen had neergegooid, ook namelijk op het zand van een plantsoentje. Tijdens de behandeling van deze zaak op Maandag jongstleden zij werd toen na verloop van tijd aangehouden tot Vrijdag, zodat zij bin nenkort voor de derde maal zal voorkomen was zijn verklaring letterlijk op schrift gesteld en toen mr. Rambonnet deze ver klaring Vrijdagmorgen weer onder de loupe wilde nemen, verweet de raadsman van verdachte T. v. B., mr. J. Jansonius, de president, dat hij de bewuste getuige een belachelijke verklaring had laten afleggen. Waarop mr. Rambonnet repliceerde, dat hij het gedrag van mr. Jansonius zeer onfat soenlijk vond en dat hij een dergelijk op treden van een advocaat nog nimmer had meegemaakt. Mr. Jansonius zeide hierop, dat hij geen woord wenste terug te nemen, dat hij ook de vorige keer al geprotesteerd had en dit nu opnieuw deed. De getuige verklaarde zich met al le punten van zijn verklaring, die werd voorgelezen, accoord, zodat het volgens hem niet alleen vaststaat, dat de agent hem meermalen op de grond heeft gegooid, maar ook, dat verdachte v. B. de agent niet ach terover heeft getrokken. Nadat nog de andere getuigen opnieuw hadden verklaard, dat zij bij hun getuigenis bleven, eiste de officier aanhouding van de getuige, waarna de zaak voor onbepaalde tijd werd aange houden. In het dagelijks courantenrapport van de gemeentelijke politie in Amsterdam stond vanochtend het volgende bericht: Gegrepen door de „tour-koorts" vergrepen zich giste ren achttien lieden aan andermans fietsen. Binnenkort zal de P.T.T. nieuwe radio zegels uitgeven, die, met inbegrip van de tekst, zijn ontworpen door de heer W. J. Rozendaal. Het zegel stelt een radiomast voor, van de top waarvan aethergoiven uitgaan. Voorstelling, tekst en waarde-aan- duiding zijn in wit uitgespaard in een ef fen lichtblauw fond. Het zegel is uitge voerd in offset en gedrukt bij Joh. Ensche dé en Zonen, Grafische Inrichting N.V. te Haarlem. De grootte van het zegel, dat op papier met cirkeltjes-watermerk werd gedrukt, is gelijk aan die der normale frankeerzegels. De lichtbruine radiozegels van de uitgifte 1946 zullen voorshands geldig blijven. Albireo, 8 v. Buenos Aires te Botterdam. Arendskerk, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Aagtekerk, 7 35 m. O. Soc^tvc Alkaid, 9 v. Antwerpen te Rotterdam. Amor. 8 te Gibraltar.. Aletta, 8 v. Penang n". Telokanson. Axeldijk, 8 v. Norfolk n. New York. Alamak, 8 v. Bombay n. Colombo. Alpherat, 8 v. Paranagua n. New York. Argos, 9 v. Rotterdam te Amsterdam. Boskoop, 7 v. Trinidad n. La Guaira. Blijdendijk, 8 v. Londen n. Rotterdam. Bonaire, 7 540 m. N.NO. Paramaribo. Baarn, 7 Lissabon verwacht. Baud, 7 v. Soerabaja n. Makassar. Bali, 8 v. Colombo n. Djibouti. Boschfontein, 8 te Bremen. Banka, 8 v. Baltimore n. New Orleans. Bintang, 9 v. Amsterdam n. Brazilië. Borneo, 9 v. Napels n. Genua. Caltex Nederland, pass. 7 Lissabon n. Rotterdam Caltex The Hague, 8 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Utrecht, 9 Rotterdam verwacht. Callisto, 7 v. Rotterdam n. New York. Charis, 8 v. Maracaibo n. Cuba. Cleodora. 8 v. Balikpapan te Singapore. Caltex Delft, 7 60 m. W.ZW. Kp. de Gata. Caltex?-Leiden, pass. 7 Burlings n. Sidon. Caltex Pernis, 7 50 m. W. Oporto. Camphuys, 7 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Congostroom, pass. 7 Pitboei n. Antwerpen. Coryda, 7 200 m. Z. ten O. Calcutta. Cistula, 7 v. Singapore n. Djibouti. Cottica. 8 v. Madeira n. Barbados. Cronenburgh, 9 v. Bilbao te IJmuiden verw. Delft, 7 v. Pto Cabello n. Antwerpen. Diemerdijk, 7 v. Panamakanaal te Los Angeles. Dongedijk, 7 v. Rotterdam te Londen. Drente, 7 te Korramshar. Ena, pas. 7 Str. Soer.da n. Geelong. Edam, 7 130 m. O. Ras Fartak. Engganb, 8 te Madras. Blos, 3 te Chanak. Esso Rotterdam, pass. 8 Fayal n. Aruba. F.sso Den Haag, pass. 9 Ouessant n. Sidon. Bltrema, 9 te Fanara. Friesland KRL), 8 te Tj. Priok. Friesland (SSM), pass. 7 Kp Skagen n. Kopen hagen. Garoet, 8 v. Kuwait n. Bandarshapur. Gaasterland. 7 te Bremen. Groote Kerk, pass. 8 Maladiven n. Aden. Graveland. pass. 8 Fern. Npronha n. Las Palmas Groote Beer. 3 360 m. Z.ZW. Kp. Race. Gooiland. 8 v. Rio Grande te Pto Alegre. Gouwe, 8 v. Monrovia n. Port Gentil. Heemskerk, 8 v. Amsterdam naar Hamburg. Hathor, 7 v. Malta n. Alexandrië. Hilversum, 8 v. Liverpool n. Port Said. Hecuba, 8 v. Curasao n. Aruba. Hersilia, 9 v. New Orleans te Maracaibo. Hoogkerk. 9 v. Hongkong te Manilla. Hector, pass. 9 l.Jmuirien n. Hamburg, llos. 8 v. Rotterdam te Amsterdam. Indrapoera, 8 v. Suez n. Colombo, rttersum, 9 te Montevideo. Java, 8 te Bombay. Joh. v. Oldenbarnevelt, 8 te Quebec. Karaton. 8 te Tj. Pi'iok. Karimata, pass. 7 Kp. Elba n. Belawan. Kedoe, 7 360 m. O. ten Z. Anderhalfgraadskan. Kieldrecht, 7 200 m. W. Sabang. Kota Baroe, 7 680 m. O ZO. Anderhalfgraadskan. Kota Gede, 7 480 m. W. Sabang. Koratia, 12 v. Curasao te Kopenhagen verw. Langkoeas, 7 v. Semarang n. Tj. Priok. Lekhaven. 7 v. Las Palmas n. Santos. Lekkerkerk, 7 v. Bombay n. Karachi. Limburg, 8 te San Francisco verw. Laurenskerk, pas. 7 Gibraltar n. Marseille. Laurenskerk, pass. 7 Kp. St. Vinvent n. Mar seille. Lemsterkerk. 7 660 m. O. Aden. Leopoldskerk, 7 v. Bahrein n. Dubai. Leuvekerk, 7 100 m. NO. Port Soedan. Lissekerk, 8 te Hamburg. I.aagkerk, 8 te Barcelona. Laertes, 8 v. Amsterdam n. Londen. Loosdrecht, 8 v. Colombo n. Madras. Loppersum. 8 v. Reggio n. Bone. Lieve Vrouwekerk, 9 v. Rastanura te Damman Lindekerk. pass. 9 Ouessant n. Bremen. Loenerkerk, pass. 9 Kd. St. Vincent n. Antw. Marken, pass. 7 Las Palmas n. Duinkerken. Molenkerk, 8 v. Manilla n. Kaohsiung. Mariekerk. 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Meerkerk. 7 v. Aden n. Mombasa. Maasland, 7 v. Buenos Aires n. Montevideo. Madoera, 9 te Djeddah verw. Macoma, pass. 7 Milfcrdhaven n. Sianlow. Manoeran, 7 150 m. N.NW. Djeddah. Merwede, pass. 7 Royal Sovereign n. Houson. Musi, 8 te Djagbi. Myonia, pass. 3 ten W. Andamanen n. Singapore Mataram. vertr. 10 v. Rotterdam n. Indonesië. Mentor, 9 te Amsterdam. Noordam. 8 v. Kp. Race n. New York. Nieuw Amsterdam. 9 v. Southampton Le Havre. Oranjefontein. 8 v. Las Palmas n. Kaapstad. Ondina. 7 v. Port Soedan te Berre. Oranjestad, 8 v. Aruba te Curacao. Orestes, 9 v. Hamburg te Amsterdam. Ootmarsum, 9 v. Antwerpen te Amsterdam. Polyphemus. 7 v. Port Swettenham n. Penans Prins Maurits. 9 v. Rotterdam te Montreal verw Phrontis, 9 te Tj. Priok. Poseidon, 9 v. Amsterdam te Antwerpen. Prins Alexander. 9 v. Rouen te Antwerpen. Prins Fred. Hendrik. 8 v. Toronto te Cleveland. Prins Joh. W. Friso, 10 v. Hamburg te Montreal verwacht. Prins Willem IV, pass. 8 Vüssingen n. Hamburg Pygmalion. 8 v. Tampo n. Houston. Prins Willem v. Oranje, pass. 8 Wight n. Mon treal. Raki, 7 v. Suez te Colombo. Ridderkerk, 8 v. Antwerpen te Amsterdam. Roepat, pass. 7 Socotra n. Djibouti. Rondo, pass. 7 Aden n. Suez. Rijnkerk, 6 te Kaapstad. Ruys, 7 v. Manilla n. Hongkong. Rafaela, 8 Bangkok verwacht. Roggeveen. 7 160 m. W. Hainan. Rita. 8 v. Bangkok n. Singapore. Roebiah, 8 v. Psulsboro n. New York. Rotti, 8 v. Casablanca n. Beyrouth. Rotula, 10 v. Curacao te Beyrouth verw. Rijnkerk, 10 te Port Elizabeth. Salawati, a v. Livorno te Genua. Saparoea, pass. 7 Westp. Kreta n. Genua. Saroena. 7 v. Pladju n Tj. Priok. Stad Maastricht, pass. 7 Finisterre n. Gibraltar Straat Makassar, 7 v. Hongkong n. Manilla. Sliedrecht. pass. 8 Aden n. Mena el Ahmadi. Stad Maassluis. 7 v. Middiesbro n. Narvik. Stad Rotterdam, 7 v. Kirkenaes n. Rotterdam Stad Schiedam. 8 v. Amsterdam n. Narvik. Sabang, 8 te Singapore. Sommelsdijk, pass. 7 Kp. Bon n. Halifax. Stad Dordrecht. 7 100 m. NO. Algiers. Stad Vlaardingen. 7 400 m. O. Kp. St. Francis. Stanvac Talang Akar, 7 150 m. Z. Kp. Padaran. Straat Soenda, 7 500 m. Z. Kp. Padaran. Salland, pass. 8 Madeira n. Amsterdam. Samarinda, pass. 8 Mcgdishu n. Djibouti. Schie, 9 v. Kingston te Belize. Sloterdijk. 9 v. Baltimore te Norfolk. Stentor, 8 v. Paramaribo n. Georgetown. Sibajak. 9 v. Sydney n. Soerabaja. Soestdijk, 8 te Belawan. Stad Amsterdam, 9 v. Glasgow te Wabana verw. Stad Arnhem, 8 v. Bahrein n. Suez. •Stad Alkmaar, 8 v. Bremen n. Antwerpen. Stad Leiden. 9 v. Hamburg te Antwerpen. Tjipanas. 7 v. Mauritius n. Penang. Tiba. pass. 7 St. Paulsrock n. Antwerpen. Tankhaven II, 7 v. Haiphong n. Sungeigerong Tankhaven III, pass. 7 Poeloe Tenggol naar Bangkok. Tawali, pass 7 Casquets n. Marseille. Tero, pass. 7 Pitboe: n. Hamburg. Tjiluwan, 7 v. Singapore n. Hongkong. Tiisadane. 7 600 m. NO. ten O. Diego Garcia. Titus, 8 te Catania. Tomori, pass. 9 Anderhalfgraadskan. n. Aden. Tabinta. pass. 9 Perim n. Port Said. Tero. vertr. 10 v. Hamburg n. Rotterdam. Tamo, 6 v. Recife te Paranagua. Tara. pass. 9 Finisterre n. Antwerpen. Utrecht, pass. 7 Khorya Moryabani n. Damman Van Spilbergen. 8 v. Amsterdam te Antwerpen Van Linschoten, 8 te Abidjan. Wonorato, 8 v. Hamburg te Bremen. Westland, 8 Amsterdam verwacht. Westerdam, 12 Hoek v. Holland verwacht. Willemstad. 8 v. A'dam n. W. Indië. Woensdrecht, pass. 8 Ras al Hadd n. Fao. Waterman, 8 550 m. W. Valentia. Weltevreden, 2 v. Philadelphia te New York. Willem Ruys. 8 v. Singapore n. Belawan. Waal, 9 v. Hamburg te Antwerpen. Zijpenberg, 7 v. Rotterdam naar Genua. Zuiderkruis. 7 v. Rotterdam 8 te Amsterdam Zeeland (SSM) 8 te Odense. Zeeland (KRL), 9 v. Bintang te Soerabaja. KLEINE VAART Advent, 8 v. Dordrecht n. Rensburg. Albergen, vertr. 8 v. Fowey n. Genua. Ali. 7 v. Zaandam n. Goole. Ary Scheffer, 8 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Arak. 7 v. Genua n. Livorno. Att S, 10 tt Amsterdam verwacht. Barracuda. 7 v. Goole te Nykoping. Bergsingel, 7 v. Hamburg n. Rostock. Bree Helle, 7 v. Rotterdam te Londen. Binnenhaven, 7 v. Casablanca n. Oran. Betty Anne S. 9 v. Manchester te Lissabon verwacht. Birmingham, 7 v. Grangemouth n. Rotterdam. Casana, 7 v. Gothenburg n. Aarhus. Coolsinigel, 7 v. Bayonne te Hull. Deneb, 8 v. Londen n. Rotterdam. Deni, 7 v. Kopenhagen te Kjoge. Duiveland, 7 v. Tyne n. Rotterdam. Daniel, 7 v. Aalborg n. Aarhus. Eibergen, vertr. 8 v. Hull n. Nantes. Elda, 7 v. Hendrik Ido Ambacht n. Middle.-..,o EJlsenburgh, 8 dwars Eurlings n. Londen. Fiducia N, 7 v. Amsterdam n. Hamburg. Frans, 7 v. Gothenburg n. Goole. Frejo, pass. 8 Kiel n. Berwick. Flora, 7 v. Karlstad te Nijmegen. BINNENLAND Een chauffeur uit de Ooievaarstraat in Rotterdam bewaart geen goede herinnering aan de start van de Tour de France. In de borstzak van zijn overhemd had hij f2286 gestoken, die voor zijn patroon bestemd wa ren maar toen hij in de drukte op de Ael- brechtskade de renners had zien voorbijtrek ken, was het geld verdwenen. Vandaag zal de Sabena een experimen tele helicoptervlucht uitvoeren naar Am sterdam. De landing zal geschieden op een plek omgeven door de Jan van Galenstraat, het Westelijk Marktkanaal en de Kostver- lorenvaart. Dit terrein is een driehoek. Deze proefvlucht wordt uitgevoerd om de mo gelijkheden te onderzoeken voor de vesti ging van een heliport in het centrum van Amsterdam. De feestviering in verband met het 125- jarig bestaan van de regimenten Grenadiers en Jagers was gisteren verplaatst naar Den Haag, de stad waar de regimenten meer dan 100 jaren gelegerd zijn geweest. In de foyer van de Kurzaal bood het gemeentebestuur een receptie aan en om 10 uur des avonds begon het concert in het Kurhaue, dat ge geven werd door de in ceremonieel gesto ken Koninklijke Militaire Kapel. Er werden stukken uitgevoerd, die gearrangeerd waren door de vroegere directeuren en de huidige directeur. Bij de voor de verbeteringswerken aan de nieuwe haven te Arnhem gehouden aan besteding was de laagste inschrijver de firma Heyting te Huissen met f319.500 en de hoog ste Spulders Aannemingsmij te Ridderkerk met 1465.000. Er waren 24 inschrijvingen. De gunning moet nog geschieden. in de kerk op de inrichting „Vrede rust" te Bergen op Zoom is gisteren de 50ste jaarvergadering gehouden van de Ver eniging tot Christelijke Verzorging van Geesteszieken en Zenuwzieken in de pro vincie Zeeland. De middagvergadering werd bijgewoond door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die de voorzitter, dr. J. de Vries uit Goes in kennis stelde van zijn bevordering tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Een vierjarig jongetje uit de Daalse- weg in Utrecht, is Donderdag in de Vecht verdronken. Het kind werd om vier uur vermist en zijn speelgoed lag langs de Vecht. Na langdurig dreggen haalde de politie 's avonds vlak achter het ouderlijk huis het lijkje op. Bfj de herdenking van het tweede eeuw feest van de slichting van Albany in de staat New York, heeft het stadsbestuur van Albany besloten de „Unionmedal" toe te kennen aan de Nijmeegse journalist P. Biest- horst. Albany wil in het verlenen van deze onderscheiding aan de heer Biesthorst, die redacteur van „De Gelderlander" is, de ge hele bevolking van Nijmegen eren voor de prettige betrekkingen tussen Nijmegen en Albany, dat kort na de bevrijding Nijmegen heeft geadopteerd. In de aula van de R. K. universiteit te Nijmegen heeft prof. dr. J. P. Slooff Don derdag onder' grote belangstelling het ambt van hoogleraar in de geneeskunde met het uitspreken van een inaugurele rede aan vaard. Tot directeur van de Olveh van 1879, Onderling levensverzekeringsgenootschap te 's Gravenhage is met ingang van 16 October 1954 benoemd de heer W. A. H. C. Boellaard, thans directeur van de N.V. Le vensverzekering Maatschappij De Neder landen van 1845. De voorzitter van de Sociaal Economi sche Raad heeft bekend gemaakt dat J. J. A. Berger ontslag heeft genomen als lid van die raad. In de door dit ontslag ontstane vaca tures zijn door het N.V.V. benoemd tot lid van de raad J. .Lageveen en tot plaatsver vangend lid H. Visser. De heer Schilthuis heeft om gezond heidsredenen ontslag genomen als lid en voorzitter van de parlementaire enquête commissie inzake het regeringsbeleid 1940 1945. Tot lid is benoemd mr. Van Lier, thans plaatsvervangend lid. Plaatsvervan gend lid wordt mevrouw HeromaMeylink. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het korps Mil va is een jubileum tentoonstelling samengesteld, die een tournée door het lar.d zal maken en die ten doel heeft het korps in den lande beter en juister bekend te maken. Dit blijkt ook wel ge wenst. omdat er in het leger en bij de lucht macht nog steeds een tekort bestaat aan geschikte jonge vrouwen. Koningin Juliana zal tot het bezoek van de president van de Franse republiek op paleis Het Loo verblijven om aldaar enige rustige dagen door te brengen. Deze korte vacantie zal Zaterdag en Zondag worden onderbroken op welke dagen de Lands vrouwe met prinses Irene in Londen zal ver toeven. De Prinses zal daar, zoals reeds ge meld is de nieuwe Nederlands Hervormde Kerk openen. Gerrie S, 10 v. Oporto n. Guernsey. Hast I, 7 v. Bordeaux n. Londen.. Hast III. 8 v. Rotterdam n. Huil. Hast IV, 8 v. Hamburg te Delft verw. Hinde, 7 v. Zaandam n. Aarhus. Haskerland, 8 v. Kingslynn-n. Rotterdam. Hartel. 7 v. Zwijndrecvht te Esbjerg. Helvetia, 9 v. Dundee te Rotterdam verw. Henrica verm. 9 v. Manchester n. Porttugal Henrica b, pass. 8 Brunsbüttel n. Helsinki. Ilias, 7 v. Kreta te Amsterdam. Ida Jacoba 8 v. Londer. n. Rotterdam. Jan Kreumer, verm. 8 v. Gravesend n. R'dam. Joost, 7 v. Kopmanholmer, te Zaandam. Keyser, 7 v. Shoreham te Newhaven. Kroonborg, 8 v. IJsland te Amsterdam. Koningshaven. 9 v. Rouaan te Casablanca verw. Kemphaan, pass. 8 Hoitenau n. Gdynia. Lukas M. 8 v Amsterdam n. Doesburg. Lydia. 8 v. St. Malo n. Nantes. Lucas Bols I. 8 v. Rotterdam n. Flensburg. Lucas Bols II. 11 v. Sornaes te Garston verw Maasym N, 8 v. Amsterdam n. Gent. Markab, 7 v. Upsala te Vesteras. Mercurius. 7 v. Londen te Vlaardingen. Mies, 7 v. Nantes n. Aalborg. M.vpuck, 7 v. Kopenhagen n. Rouaan. Marcella, 8 v. Rouaan n. Rotterdam. Maris Cab Lopez. 8 v. Antwerpen n. Rotterdam Markab N. pass. 7 Brunsbüttel n. Rotterdam. Maureen, pass. 7 Ouessant n. Ambes. Merak N. 7 80 m. Z. Kp. Verdische eil. Mo wehaven. 8 v Duinkerken te Rouaan. Mintaka N. pass. 7 Burlings n. Nantes. Mirach N. 7 v. Casablanca n. Safi. Mirfak N. pass. 7 Oporto n. Rotterdam. Mirzam N. 8 v. Rio Grande do sul te Pto Alegre Monica, 8 v. Dublin te Liverpool. Muphrid N. pass. 7 Gothenburg n. Otterbacken. Marjan. 7 v. Helsinki n. Pernoviken. May Star, 10 te Rotterdam verw. Neeltje b, vertr 8 v. Antwerpen n. Rotterdam. Nettie. 8 v. Southampton te Antwerpen. Noorderlicht, 9 v. Swansea te R'dam verw. Nassauhaven, vertr. 9 v. Rotterdam n. Gothen burg. Nieuwhaven, vertr. 9 v Kopenhagen n. R'dam Nieuwland. 8 v. Rotterdam te Leith. Noord. pass. 7 21 Lands End n Rotterdam. Nero, 7 v Tel Aviv n. Haira. Noorderhaven. 7 v. Rotterdam te Stettin. Nottingham, 7 v. Weai n. Delfzijl. Nyenburgh, 7 v. Middiesbro .n. Rotterdam. Pascholl, 8 v. Porsgrunn n. West Hartlepool. Plato, 7 v. Amsterdam n. Vigo. Prior, 8 v. Propriano te Zeebrugge. Perregaux, 7 v. Port Lyautey n. Safi. Phecda, 7 v. Port Lyautey n. Casablanca. Ponto, 6 v. Amsterdam te Gent. Phidias, 7 v. Taragooa n. Malaga. Poortvliet, 7 v. Karlskrona n. Rotterdam. Rema, 3 v. Gothenburg n. Frederiksund. Roelf, 7 v. Algiers n. Oran. Rose Marie, pass. 8 Vüssingen n. Antwerpen. Ruby, 8 v. Kopenhagen te Horsens. Soemba, 8 v. Methil te Esbjerg verw. Spes, verm. 8 v. Rotterdam n. Bohus. Stella Maris, 7 v. Hoimsund n. Middiesbro. Strabo, 7 v. Odense te Kopenhagen. Theodora, 7 v. Horsens te Kopenhagen. Theano. 7 v. Belfast n. Dublin. Trito. 7 v. Amsterdam n. Rotterdam. Ton S, 8 v. Kalmar n. Vlaardtngen. Veenenburgh, 7 v. Rotterdam te Middiesbro Walenburgh, pass. 8 Vüssingen n. Antw Westerdok (k), 7 v. Londen te Amsterdam. Westersingel, 7 v. Bremen n. Kirkcaldy. Westkust, 8 v. Hamiena te Bristol. Walcheren, 7 van Cardiff. Walenburgh, 8 v. Amsterdam te Antwerpen. IJstroom, 7 v. Amsterdam n. Portsmouth. Zwerver, 7 te Frederiksund.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11