Nieuwe touringcars van N.Z.H. Renteloze voorschotten voor speeltuin verenigingen beschikbaar gesteld Zandvoort Lisse Heemstede Haarlemmermeer Nieuw organisatieplan voor kernreactor Hi lie gom Geschikt voor steilste berghellingen Perscommissie in Bonn voorlopig van de baan Australië fêteerde zijn 50.000ste Nederlander LAATSTE NIEUWS Onverwacht knaleffect op Harlinger kermis Amsterdamse Beurs VR IJ DAG 9 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 RAAD VAN HAARLEMMERMEER Ereprijs op standwerkers concours voor Zandvoorter Bevolking van Zandvoort met 113 personen toegenomen Grote belangstelling voor Zandvoort estafette Derde zomeravond-concert in Zandvoort Collecte Koningin Wilhelminafonds Nieuwe uniformen voor „Trouw moet Blijcken"? Nederlander kweekt goodwill in Noorwegen Geslaagde bustocht van Heemsteedse bejaarden Kamercommissie verlangt: Proefonderzoek inzake typen-beperking Deviezen-faciliteiten voor emigranten uit rampgebied Japanse troepen vervangen Amerikanen op Hokkaido Onverhoedse staking bij de- Franse radio en televisie De loonhoogte Atoomdeeltje opgespoord van ongekende energie? Had Indonesische delegatie instructies voor „Irian"? Explosie in frituurkraampje zaaide paniek A. van Houwelingen won in Katwijk Nederland tegen Ierland op 1 Mei De agenda der vergadering van de ge meenteraad van Haarlemmermeer bevatte Donderdagmiddag zevenentwintig punten. De meeste punten werden zonder discussie aanvaard. Een gedachtenwisseling ontstond over het voorstel van B. en W. om een jaarlijkse bij drage van f 100 te verlenen aan de Vereni ging tot het bevorderen van de agrarische belangen in de Rijnstreek (VEBO), geves tigd te Leiden, welke vereniging jaarlijks een tentoonstelling houdt. De heer L. R e e u w ij k (Arbeid) besprak het agrarisch belang van de gemeente bij de tentoonstelling en gaf in overweging een bedrag van f 100 beschikbaar te stellen. De voorzitter, burgemeester mr. J. F. Jansonius. zeide, dat het college waardering heeft voor het werk van de vereniging, maar de gemeente heeft er minder belang bij dan Leiden. Het gaat in dit geval niet om de grootte van het bedrag, maar meer om het gebaar. De vergadering besloot een bedrag van f 50 beschikbaar te stellen De raad kon zich verenigen met de voor stellen renteloze voorschotten te verstrek ken aan de speeltuinverenigingen te Zwa nenburg-West en Badhoevedorp, maar uit de bespreking bleek dat het op prijs gesteld zal worden, als in Badhoevedorp zo spoedig mogelijk met het werk begonnen zal wor den. De heer V.i s s e r (KVP) sneed dit on derwerp aan en zeide het van belang te vinden als reeds met de vacantie wat ge daan kan worden. De voorzitter deelde mee, dat B. en W. bereid zijn op dit punt de aandacht te vestigen bij de speeltuinvereniging, maar hij verwachtte nog meer succes, als de raadsleden, die in Badhoevedorp woonach tig zijn, overleg plegen met het bestuur. Wethouder Van B e e m (CH) hooote dat het bestuur zijn activiteit zal ontplooien, nu een renteloos voorschot verstrekt wordt en herinnerde aan hetgeen, in andere delen van de gemeente op het gebied van het speeltuinwerk is geschied. Aansluiting op het waterleidingnet Bij het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst inzake toepassing van de re geling ..Niet-rendabele uitbreidingen van het waterleidingnet" gaf de voorzitter een toelichting. Er dient naar gestreefd te worden, dat alle percelen in de gemeente bij het waterleidingnet aangesloten worden, maar er zijn financiële consequenties aan De blinde standwerker Klaas de Voogd, wonende in de Spoorbuurtsti'aat te Zand voort. behaalde Woensdag op de jaarmarkt in Utrecht de eerste, welke na achthon derd jaar thans weer in ere werd hersteld tijdens een groot standwerkersconcours, waaraan ongeveer zestig standwerkers uit alle delen van het land deelnamen, de hoog ste onderscheiding, namelijk de voor het eerst uitgereikte wisselprijs, bestaande uit een zilveren marktkraam. Deze wisselprijs moet drie maal achtereen, of vijf maal in totaal gewonnen zijn, om er eigenaar van te worden. Het bevolkingscijfer van de gemeente Zandvoort bedroeg per 1 Juni 1954 in totaal 11.586 (5532 mannen en 6054 vrouwen). In totaal werden er 171 personen door geboorte en vestiging opgenomen. Slechts 58 perso nen moesten wegens vertrek of overlijden worden afgevoerd zodat het bevolkings cijfer per 30 Juni 1954 met 113 personen was toegenomen en dus gebracht was op 11.699. De negende Zandvoort-estafette voor voet ballers, welke Zaterdagavond om half acht weer van de Grote Krocht af zal starten, belooft ook dit jaar weer een groot succes te worden. Tot nu toe schreven twintig ploe gen van vijf lopers voor doze traditionele hardloopwedstrijd over 5 x 2b km. in, waar onder diverse bekende voetbalverenigingen. Het comité van voorbereiding verwacht Za terdag nog enkele ploegen, die zich nog niet definitief gemeld hebben. Men verwacht dit jaar voor deze gratis toegankelijke wedstrijd die tot dusver steeds een uiterst spannend verloop had. opnieuw een grote publieke belangstelling. Zandvoorts burge meester, mr. H. M. van Fenema, zal ook dit maal het startschot lossen en de prijzen uitreiken. Na afloop van de wedstrijd volgt in de muziektent op het Raadhuisplein een con cert door de IJmuider Harmonie. Opnieuw verdrongen zich Donderdag avond tijdens het concert, dat de Tyroler- kapel uit Haarlem. na de pauze als boe- renkapel op het Raadhuisplein gaf, hon derden bij de muziektent, om toch vooral maar niets te missen van het programma, dat ten gehore werd gebracht. En opnieuw werd er meegezongen en meegedeind door deze honderden op de tonen van de melodietjes. Men genoot, van begin tot einde en duidelijk bleek, hoe po pulair deze kapel in Zandvoort is en hoe deze steeds meer bij badgast en inwoner een begrip gaat worden. Stichting „Toering Zandvoort" heeft er zeker goed aan gedaan, bij het samen-stel len van deze zomeravond-concerten, een ruime plaats voor de Tyrolèr kapel in te ruimen. De jaarlijkse collecte voor het Koningin Wilhelminafonds ter bestrijding van de i kanker, zal in Zandvoort dit jaar reeds gehouden worden op Zaterdag 17 Juli. Men heeft dit vroege tijdstip gekozen omdat omstreeks deze tijd in het hoogseizoen het grootst aantal inwoners in het dorp ver blijft door de badgasten. Men stelt zich dit jaar voor. de collecte zo groots mogelijk op te zetten. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Gerard Julius, z. van C. van Buren en H. G. van Maaren; Antonia, d. van H. Cordes en H. A. Spiering; Willem, z. van A. Dekker en J. Hoogendijk; Anna Maria Catharina, d. van H. van Gerven en C. M. Hoogenbosch; Henderika Woltherina. d. van J. van der Werff en L. J. Koning; Trijntje, d van B. J. Koning en E. M. J. van Loeve- zijn. ONDERTROUWD: F, A. J. Water en W. •Visser; F. .Agreen en T. A. Zwolle. OVERLEDEN: J. C. van Dam, 57 j„ echtg.e. van T. G. Schouten; K. C. van der Mije, 90 j„ wedn. van L. Hollenberg; T. Paap, 69 j., echtg. van M. H. Beekhuis. verbonden. Spreker heeft vernomen, dat het PWN een onderzoek instelt naar de nog niet aangesloten percelen; het aantal valt volgens spreker mee. B. en W. hebben de raad voorgesteld mee te werken aan aan sluiting van twee percelen aan de Benne- broekerweg; op een verzoek kan niet wor den ingegaan, omdat daaraan voor de ge meente te grote financiële offers zijn ver bonden. Enkele raadsleden bespraken het belang om ook het derde perceel aan te sluiten, maar zij begrepen dat de kosten hiervoor te hoog zijn. De raad verenigde zich met het voorstel van B. en W. Tot lid van de plaatselijke gezondheids commissie werd benoemd de heer G. G. Duwel te Nieuw Vennep. Aan het comité, dat voorbereidingen treft een nationaal mo nument voor dr. A. Plesman op te richten, werd een bedrag van f 100 beschikbaar ge steld. Besloten werd tot aanschaffing van een personen-auto ten behoeve van de dienst van gemeentewerken. Een crediet werd beschikbaar gesteld voor het aanschaffen en plaatsen van plaatsnaamborden. De heer Joore (Ar beid) drong er bij B. en W. op aan ook bor den te plaatsen bij de verscheidene dijken, waarvoor er vierendertig nodig zijn: daar na dient men te beginnen met de borden voor de zijwegen. Hiervoor zijn er 170 no dig. Wethouder Van Beem fcegde toe in de volgende vergadering een overzich te ge ven over de stand van zaken inzake het plaatsen van bordeh. De raad nam besluiten betreffende ver betering van woningen en het onbewoon baar verklaren van de woningen Tuinweg 2, 4. 6, 8 en 10 te Hoofddorp en van de wo ningen Lisserweg 734 en 736. Op verzoek van de heer P. Franzen te Badhoevedorp werd overgegaan tot wijzi ging van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor Schiphol en omgeving, waardoor het mogelijk wordt een bedrijfsgebouw te stich ten aan de Koekoeksweg. Tijdens een Dinsdagavond gehouden bestuursvergadering van de harmonie vereniging „Trouw moet Blijcken" en en kele vooraanstaande ingezetenen van Lisse zijn de eerste stappen gedaan om Trouw moet Blijcken in uniform te ste ken in vervulling te doen gaan. Dit corps, dat in de hoogste regionen der harmonie-muziekwereld zijn kunnen steeds ziet beloond met de hoogste onder scheidingen en prijzen, voelt steeds het ge mis van een uniform. Dit doel tracht men thans te verwezenlijken. Een comité van advies zal zich beraden over de te on dernemen actie. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Carla Catharina Ardina Ma ria, d. van G. J. M. Boumans en M. M. H. Bus; Maria Catharina. d. van H. A. W. Goe- mans en S. F. van Norde; Yvonne, dr. van M. Kühn en J. C. E. Gennip. ONDERTROUWD: A. J. M. Nelissen en H. A. Loomans; A. J. Snoek en C. van Hol ten; R. Veen en C. M. C. Frijns; C. Caspers en M. C. Piilman. GETROUWD: F. B. Klynstra en M. J. Semplonius. OVERLEDEN: Mej. M. Mack, 75 j.; J. Strijbos, 60 j.; Wed. G. W. Maas—de Looze 95 jaar. Toevallig vernamen wij, dat de heer en mevrouw Van Golverdingen voor korte tijd in Heemstede vertoefden; het echtpaar dat voor ons land in Noorwegen een wel haast enorme goodwill heeft gekweekt. Zij zijn beiden in Nederland geboren, doch wonen reeds sedert vijftien jaar in Noor wegen. Tijdens het onderhoud, dat ons door de heer en mevrouw Van Golver dingen werd toegestaan, mochten wij een boeiend verhaal beluisteren, waarbij ons bovendien duidelijk is geworden dat het echtpaar tot die Nederlanders behoort, welke niet alleen met schone idealen zijn vervuld, doch die de geboden kans, vriend schap te kweken tussen de volken met beide handen hebben aangegrepen, zon der daarbij in de eeerste plaats aan eigen voordeel te denken. y. ^-wjp 1 rne* vncant'O j in Noorwegen, doch 'en gevolge van de .Oj, <i-*.j ei -i iiju. nun x a— dtrland terug te keren. In het gedeelte van 1 Noorwegen, dat het minst van de bezet ting te lijden had, begon toen de propa ganda voor Nederland; niet alleen met het woord, doch ook met de daad. De heer Van Golverdingen slaagde er namelijk in op een hoogte van achthonderd meter bov :n de zeespiegel groen ie en fruit van Hol landse oorsprong te kweken. Direct na de bevrraing bracht de heer Van Golverdingen weer een bezoeK aan zijn vaderland, waar hem niet alleen de ontslodende verwoestingen ten gevolge van de bezetting troffen, maai ooit de ver beten ijver van de Nederlanders, om de geleden schade zo snoedig mogelijk weer te herstellen. Met behulp van ta'.ijke foto's vervaardigde hij lantaarnplaatjes voor lichtbeelden en daarmee keerde hij naar Noorwegen terug, om lezingen te houden en daardooi duidelijk te naken, rnet welk een grote energie de Nederlan ders de wederopbouw ter hand namen. Op verzoek van de Noorse regering heeft hij lezingen in lotaal ongeveer vijfhon derd vooral in 'net Noordelijk gedeelte van Noorwegen gehouden, dat doo- de Duitser^ was ver-.Ck.st op een wijze, waar- an men "hv n-oeih k een voorstelling kan vormen. Nauwelijks was deze serie lezingen achter de rug, of Nederland werd in 1953 door de bekende Februari-stormramp ge troffen. Door bemiddeling van de Neder landse regering*verkreeg hij direct de be schikking over de eerste film die van deze ramp werd vervaardigd, waarop hij meer dan vijfenzeventig lezingen hield over de watersnood. De heer Van Golverdingen mocht daarbij overal de voldoening sma ken, dat het Noorse volk niet alleen de harten, maar ook de beurzen voor ons land openstelde en naar zijn beste vermo gen hulp geboden heeft. De heer en mevrouw Van Golverdingen, die met hun dochtertje Christientje mo menteel een vacantie in Nederland door brengen, zouden vandaag een bezoek brengen aan het gemeentebestuur van Gorkum. de stad waar de heer Van Gol vend ineen geboren is. En dan hoont hij nog enige weker met vacantie in zijn oude vaderland te ver toeven. Het Heemsteeds Comité, dat zich jaar lijks met de organisatie en uitvoering van het uitstapje voor ouden van dagen belast, heeft haar vele voorbereidende werkzaam heden ook ditmaal weer met een succes rijke dag bekroond. Des morgens om negen uur vertrok de lange stoet van elf auto bussen, waarin ongeveer vierhonderdvijf tig dames en heren van 68 tot 94 jaar had den plaats genomen van de Heemsteedse Dreef bij De Haven af, nagewuifd door vele familieleden en voorafgegaan door de Heemsteedse politiemotorbri^ade, die zich gedurende de gehele reis voortreffelijke begeleiders toonde. In het verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" werd eerst de benodigde proviand ingeladen, welke door de damesleden van het comité reeds vroeg in de ochtend verzorgd was. De route ging vervolgens via Gouda en Hilligersberg naar Rotterdam, waar de dierentuin „Blijdorp" het voorlopige eind doel bleek te zijn. Daarvoor was aan alle deelnemers reeds een corsage uitgereikt, waarbij de dames nog een zakje bonbons en de heren enige sigaren ontvingen. In „Blijdorp" ontvingen zij allen een uitstekend verzorgd lunch-pakket, waarna tot ongeveer vier uur gelegenheid werd gegeven zich te verpozen. Hierna aan vaardde men de terugreis, waarvoor een andere route gekozen was, namelijk via Delft, Den Haag en Sassenheim naar Heemstede, waar onder een grote publieke belangstelling nog een rondrit door de ge meente werd gemaakt. Tegen zes uur arriveerde men weer in het verversingshuis, waar de deelnemers een diner te wachten stond. Een der co mitéleden. de heer A. Verdonschot, vestig de nog even de aandacht op het feit, dat er in Heemstede blijkbaar pogingen in het werk worden gesteld een tweede comité voor bejaarden op te richten, waarvan de leden voor hun uitstapje moeten betalen. Hij wilde daarom niet nalaten op te mer ken, dat alleen het comité hetwelk de tocht van deze dag heeft georganiseerd door me vrouw Quarles van Ufford is opgericht en thans onder leiding staat van mevrouw L. C. A. C. van Rappard—Mundt. Dit comité verlangt van de deelnemers geen enkele bijdrage. Na het diner bracht de heer H. Verheul namens de deelnemers zijn grote dank en erkentelijkheid onder woorden voor deze geslaagde dag, waarbij hij ook nog even herinnerde aan mevrouw Quarles van Uf ford, die als voormalige presidente „zo veel voor ons heeft gedaan en daardoor bijna onze tweede moeder is geweest". Als attractie verscheen daarop het Heemsteeds Fanfarecoi-ps „Excelsior", dat onder leiding van de heer L. ten Braake de geanimeerde stemming met een aantal vrolijke marsen nog kon verhogen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Anneke Maria, d. van C. Aan- geenbrug en A. Noppen; Pieter Johannes, z. van P. J. de Wolf en C. van Vliet; Adrianus Cornelis Maria, z. van L. A. Elferink en J. Schuurman; Quirinus Max-ia, z, van A. G. Opdam en C. J. Kamp; Adiianus Nicolaas, z. van B. J. Schram en Th. G. M. van Tol. ONDERTROUWD: G. M. Bon en M. P. Augustinus; C. Randsdorp en I. C. Kortekaas; J. Kooi en A. Wijnhout. GETROUWD: C. v. d. Voet en H. M. de Laat; A. Moolenaar en G. E. v. d. Zaal. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Margiietha Nellie, d. van L. C. Hogerheide en A. P. van Dienst: Stefanus Cornelis, z. van C. V. J. Granneman en E. C. Kokkelkoren; Mieke, d. van W. Ekkel en M. G. Renxpt; Carla. d. van P. L. Dikkes en M. van der Duijn; Marion Anneke Peta, d. van J. Kempe en M. de Groot; Maria Eliza beth, d. van G. Nugteren en J. vanu Haerin- gen; Govert Joan, z. van G. J. Buijs en T. van der Meer; Sarafinus Lucinus, z. van L. Verkerk en P. H. M. Verhoeven; Peter Mar tin, z. van D. Huiskens en J. C. A. Heeren; Petrus Johannes, z. van P. J. Steevens en A. H. van Gooi; Anna Maria Immaculata, d. van H. M. Huesken en M. E. Hendriks; Ma ria Anna Elisabeth, d. van H. M. Huesken en M. E. Hendriks; Wilhelmus Johannes, z. van H. W. van Bommel en T. den Ouden; Lida, d. van J. A. de Lange en G. J. Buur man. ONDERTROUWD: H. J. A. van Weel en C. E. van Leeuwen; H. Hogeveen en A. C. van 't Land; T. A. van Scheppingen en M. C. Braak; F. P. Jansen en F. E. Deen; E. V. Burcksen en A. Nijzink; H. M. Smorenburg en j. M. Zwirs; P. J. de Decker en H. M. Verberne. GETROUWD: H. Veldman en M. Koop man; C. Jacobus en W. J. van der Veldt; J. F. Blom en M. J, Suidgeest; W. L. Blom en J. A. van Haaster; J. de Kruijf en J. M. C. Bus: H. van Ackooij en W. C. Middel koop; H. A. ten Cate en S. Rozema. OVERLEDEN: Jansje Blom, 89 jaar, w. van J. Verberne. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. „Voor en aleer zekerheid bestaat om trent voldoende financiële deelneming uit de kringen van het particuliere bedrijfs leven, zal de regering van de gevraagde machtiging tot de bouw van een Kern- i-eactor geen gebruik maken. De indruk be staat, dat gunstige resultaten vw de on derhandelingen met het bedrijfsleven ver wacht mogen worden. De onderhandeliin- gen zijn evenwel nog niet afgefloten", zo wordt medegedeeld in het. verslag van de commissie uit de Tweede Kamer voor het daartoe strekkende wetsontwerp. In de Memorie van Toelichting is ge steld, dat de indiening van het huidige wetsontwerp nier uitgesteld kon worden, omdat dan vermoedelijk het onmisbare zware water niet tijdig ter beschikking zou zijn. Het laat zich aanzien, aldus de mi nister, dat, wanneer over enige tijd het wetsontwerp tot wet verheven zal zijn hét zware water nog binnen de termijn, welke hij zich had gesteld om de kernreactor op gang te brengen, aanwezig zal zijn De mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen deelde mede, dat van Noorse zijde belangstelling bestaat om deel te ne men aan dit Nederlandse project. Van de zijde der regering werd voorts verklaard, dat het ministerie van Econo mische Zaken een van de belangrijkste punten voor het welslagen van dit project acht, dat het bedrijfsleven in dit stadium wordt ingeschakeld, opdat het nu de kun digheid vergaart, die voor een goede en efficiënte productie van energie uit kern energie nodig zal zijn. Wat de personeelsmoeilijkheden betreft, meende de commissie, dat deze ook in de dooi- de regering voorgestelde oplossing zullen blijven, zij het ook, dat zij wellicht verscholen blijven tot het tijdstip van het opzetten van de definitieve organisatie. Wanneer de regering besluit tot een nieu we en definitieve organisatie, zal een aan tal, reeds bestaande wrijvingsvlakken in de wetenschappelijke wereld uit de weg worden geruimd. Dit zal de efficiëntie in de uitvoering van het project zeker ten goede komen. Ook meende de commissie, dat bij het bedrijfsleven grote bezwaren zullen bestaan, ook al van psychologische aai-d, tegen de aanvaarding van het door de regering voorgestelde organisatieplan. De commissie handhaafde dan ook haar zienswijze, dat ten spoedigste een nieuwe definitieve organisatie voor dit project in het leven dient te worden gei-oepen. Belangrijke opdracht voor Nederlandse instelling In geheel Europa is men thans geïnteres seerd in de vermindering van de onnodige aantallen productievariëteiten omdat men door beperking daarvan de kostprijs zal kunnen verlagen. Het Europese Productivi- teitscentrum in Parijs heeft daaruit de le ring getrokken dat het zin zou hebben, in een drietal branches een proefonderzoek in te stellen. De opdracht daartoe werd ge gund aan de Nederlandse Stichting voor Statistiek, die voor de Werkgroep Typen- beperking al eens een uitgebreid onderzoek heeft verricht naar de typenverscheiden- verscheidenheid in ziekenhuisartikeleh en die thans ook in ds rijwielindustrie de stand van zaken aan het opnemen is. De onderzoekingen van het Europese Produc- tiviteitscentrum hebben betrekking op kno pen (in een Nederlandse fabriek heeft men bijvoorbeeld al 37 variëteiten in de knoops gatafstanden!), pannen voor huishoudelijk gebruik en spoel-, vul- en capsuleermachi nes voor melkflessen. De uitkomsten van de onderzoeken kunnen de gehele Europese industrie in deze branches ten goede ko men. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Frank. z. van J. H. A. Ven hoven en A. Sender.; Hermanus Hendrik, z. van B. Galjard en M. van Oei; Catharina Cornelia Max-ia, d. van H. M. Berbee en J. A. Weijers. ONDERTROUWD: C. Bos en M. de Rooij R. Verstraate en C. Koopman; N. Pruijsers en M. de Rooij; G. Dedel en H. M. Rietveld; H. Mens en W. C. Jonkheer; J. Stijnman en M. C. van der Zande. GETROUWD: J. Warmerdam en C. J. van Rooden; C. P. Hoekstra en J. E. Stroom- bergen; W. P. van der Wolf en A. Bouma. OVERLEDEN: F. van der Hoorn, wed. van P. J. de Bruijn, vr., 87 jaar. STRAATPREDIKING Aanstaande Zaterdagavond houdt ds. H. W. Eerland straatprediking aan de Lisser- dijk, hoek Narcissenstraat. De bewoners van Zuid-Kennemerland hebben dezer dagen een nieuwe verschij ning op de weg kunnen zien: de pas af geleverde toerwagens die het bussenpark van de N.Z.II. komen versterken. Het zijn er drie, de Kennemerland, de Waterland en de Rijnland, want de nieuwe touringcars dragen de namen van de drie gebieden welke tezamen het streekver- voergebied van de maatschappij vormen. Het uiterlijk wijkt sterk af van de tot nu toe bij de N.Z.H. gebruikte bussen. Door een grotere raamoppervlakte en de toepassing van een gebroken witlak voor de bovenhelft van de carrosserie de onderhelft is evenals de reeds bestaande touringcars licht grijs wekt het bij de eerste oogopslag een indruk van snelheid, soepelheid en comfort. Deze impressie wordt bij een rit met deze uit een Leylandchassis en een Ver heulcarrosserie bestaande toerwagen vol ledig bevestigd. De bussen zijn elf meter lang, bijna tweeëneenhalve meter breed. Door toepas sing van een ondervloerse motor kon de instapdeur voor de vooras worden ge plaatst. De Leylandmotor is een zes-cylin- der, viertact-dieselmotor van 130 pk. Van bijzonder belang is de aanwezigheid van een bergrem, waardoor de motor als com pressor gaat werken. Gecombineerd met de vierversnellingsbak cn de twee-snel- heden-achteras zijn de chauffeurs in staat de steilste berghelling met betrekkelijk geringe moeite te berijden. Ook in het stadsverkeer bewijst die dubbele versnellingsmogelijkheid goede diensten, omdat, zoals ons ook tijdens een proefrit bleek, het de besturing aanzien lijk soepeler maakt. De bus heeft een opvallend rustige en vaste ligging op de weg, terwijl het reizen tevens tot een feest wordt door de com fortabele fauteuils en tal van kleine snuf jes. Zo is de bovenhelft van de ramen vap een donkerder glassoort voorzien om het al te felle zonlicht wat te temperen. De ramen kunnen niet geopend worden: dat voorkomt ongenoegen onder de reizi gers en gerammel. Verse lucht wordt door door de reizigers te verstellen openingen in de wagen geblazen en verder zijn er twee vouwbare luiken in het dak. Verwarmingselementen zijn onder de fauteuils aangebracht, er is radio aan boord, er zijn plastic bagagenetten. Tot de voor de bestuurder aangename snufjes behoort een achteruitriilamo weiKe auiomatiscn gaat Drancien oij acnxsr uitrijden aan de achterzijde van de wa gen, waar ook 250 kg bagage kan worden opgeboren. Zo zijn er ongetwijfeld nog tal van andere vernuftigheden op te sommen, maar men zal wel de indruk hebben gekregen dat de N.Z.H. trots kan zijn op haar nieuwe aanwinst. Al was het maar om de voordeur die niet van buiten en de achterdeur die niet van binnen kan worden gesloten. Dat wil zeggen, dat de chauffeur steeds door de achterdeur naar binnen moet en automa tisch voldaan wordt aan het voorschrift dat de nooddeur tijdens de rit niet geslo ten mag zijn. De Commissaris voor de Emigratie deelt ons mede, dat naar aanleiding van de nood zaak van herverkaveling ton behoeve van adspirant-emigranten uit een aantal dooi de watersnoodramp getroffen landbouw gebieden een speciale deviezenregeling is getroffen, waardoor zij een jaar na aan komst in het emigratieland kunnen be schikken over de opbrengst van hun in Nederland verkochte landerijen. Hierdoor wordt bereikt, dat emigranten pas als zij de nodige ervaring hebben op gedaan tot aanschaffing van bezittingen in het nieuwe land overgaan. De regeling ?eldt voor emigrerende grondgebruikers in Snhouwen-Duiveland, Tholen, de polder Waarde en de z.g. „zak" van Zuid-Beve land en heeft betrekking op de netto-op brengst van hun aan de Stichting tot het beheren van Landbouwgronden verkochte 'anderijen. Soortgelijke faciliteiten zullen desge wenst worden verleend aan personen, die hun landerijen ter beschikking stellen van voormalige eigenaars der aan de stichting verkochte gronden. De regeling zal van kracht blijven tot 1 Mei 1957. BONN (ANP) Dr. Adenauer heeft afstand gedaan van zijn plannen tot vor ming van een coördinatie-commissie voor de pers. Toen de bondskanselier enige we ken geleden het voornemen te kennen gaf zulk een commissie te vormen, stak een storm van protest op. De bladen zagen het gevaar opdoemen van nieuwe vormen van pei-s-kneveling. Deze vrees werd aange wakkerd door het feit, dat dr.- Adenauer het plan had zijn vroegere staatssecretaris dr. Otto Lenz tot voorzitter der commissie te maken. De bedoelingen van dr. Lenz worden door de Duitse pers met achter docht bejegend sedert hij vorig jaar ver geefs getracht heeft een ministerie van Vooi-lichting te vormen. Ook in de rege ring en in de regei'ingspartijen zelf was te gen het plan om de officiële berichtgeving te coördineren verzet gerezen. Dr. Adenauer heeft thans gecapituleex-d en aangekondigd, dat pas in het najaar over een nieuwe, vorm van coördinatie ge sproken zal worden. De bedoeling die daar bij voorzit, is naar verluidt in hoofdzaak om de politieke voorlichting van de bonds- kanselarij en van het ministerie voor Al- Duitse zaken op één lijn te brengen. De bondskanselier heeft zijn plannen te ruggenomen daags voordat de Bondsdag een debat over de pei-svrijheid wilde voe ren. Men neemt aan, dat hij daarmee be oogd heeft dit debat te doen uitstellen. De West-Duitse regering heeft in haar officiële inlichtingen-bulletin gezegd, dat zij reden had te hanen, dat het geallieerde bezettingsstatuut dit jaar zal worden op geheven. TOKIO (AFP) Generaal John Huil, opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten, heeft het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken doen weten, dat de 18.000 man Amerikaanse troepen van de twee Ameri kaanse bases op het eiland Hokkaido, deze herfst Japan zullen verlaten. De manschap pen van de eerste Amerikaanse cavalerie divisie zouden worden vervangen door Ja panse troepen, die de beschikking zullen krijgen over de militaire installaties. De Amerikaanse ti-oepen zullen woi-den gebruikt voor „strategische doelen in het Veri-e Oosten, al naar gelang de omstan digheden". De eenheden van de luchtmacht, de luchtvei-dediging en de i-adarafdeling van de Amerikaanse troepen blijven op Hok kaido. PARIJS (United Press) De technici van de Franse radio en televisie hebben Woensdagavond een verx-assende staking georganiseerd, waardoor alle uitzendingen van de „Radio Diffusion Frangaise" om acht uur plotseling beëindigd werden. Tot middernacht duurde de staking, die zorg vuldig geheim gehouden en volkomen over- x-ompelend was. Dit is de derde maal in drie weken tijd dat de radio-technici een „bliksem '-staking hebben georganiseerd om hun eisen tot loonsverhoging kracht bij te zetten. De twee vorige stakingen duurden slechts een half uur. Maandag, na een reis van vijf weken, is de „Sibajak" van de Koninklijke Rotter damse Lloyd in Melbourne aangekomen met x-uim dertienhonderd Nederlandse emigranten aan boord. Bij deze bevond zich ook de 20-jarige Maria Agnes Scholte uit Amstei-dam, de vijftigduizendste Neder landse emigrante naar Australië sinds het einde van de oorlog. Haar is in Melbourne een grootse ontvangst ten deel gevallen, allex-eerst natuurlijk van haar aanstaande echtgenoot, de Nederlander Frank Zindler, maar ook door de Australische regering, die haar als welkomstgroet een boeket rode, witte en blauwe hyacinten, getrokken van Nederlandse bollen, zond. De 50.000ste werd bovendien belegerd door pers-, film,- en radiomensen. Aan boord van de „Sibajak" is Maandag avond een officiële receptie gehouden, ge volgd door een diner. Daairbij zaten onder andere aan de ambassadeur van Nederland, mr. A. M. L. Winkelman en de Australische minister voor Immigratie, de heer H. E. Holt en echtgenote. Onze ambassadeur zeide in een toespraak dat de Nederlanders in Australië niet om hun blauwe ogen worden verwelkomd, maar wel omdat zij dezelfde geaardheid hebben, geen politieke of sociale vraagstuk ken mee naar binnen birengen en zich zeer gemakkelijk aanpassen. De heer Winkelman merkte tot grote vreugde van zijn toehoorders op, dat de Nedei'landers Australië hebben ontdekt, maar daarna de fout hebben gemaakt, er zich niet blijvend te vestigen. „Wanneer zij dat hadden gedaan, zou men nu misschien een mijlpaal in de immigratie van Britten hebben kunnen vieren," zo zei hij. Minister Holt zei tot mejuffrouw Scholte dat zij zich niet eenzaam behoeft te voelen in Australië met ongeveer 58.000 Nederlan ders uit Nederland en Indonesië „om zich heen". De immigrante bood aan minister Holt een Delfts blauw bord aan, dat minis ter Suurhoff haar had meegegeven. Zij ontving van minister Holt een wollen om slagdoek als huwelijksgeschenk. Het bestuur van de Stichting van de Ar beid heeft in een heden gehouden vergade ring kennis genomen van een voorstel van de Raad van Vakcentrales om het vraag stuk van de loonhoogte in bespreking te brengen. Het beraad wordt voortgezet, waarbij het bestuur van de Stichting van oordeel is dat hierbij op korte termijn de Sociaal Economische Raad moet worden ingeschakeld. SEATTLE (Reuter) Dr. Marcel Schein, een deskundige van de universiteit van Chicago voor cosmische stralen, heeft op een bijeenkomst van het Amerikaanse natuurkundige genootschap medegedeeld, een atoomdeeltje van ongekende energie opgespoord te hebben met behulp van pho- tografische platen, die door een ballon tot grote hoogte waren meegevoex'd. Volgens dr. Schein veranderde het deel tje massa in energie; Deze enex-gie veran derde naderhand weer in een andere vorm van massa. Het deeltje had een energie van tienduizend maal millioen maal mil- lioen volt. Dr. Schein veronderstelt, dat het deeltje een „antiproton" is. Het sloeg in de photografische platen als „een kogel door een pak kaarten". Een proton in het aluminium omhulsel van de platen werd getroffen, waarbij, volgens hetgeen te zieix was, het anti-proton en het proton ver nietigd werden. Vermoedelijk werden zij beide in energie omgezet in de vorm van licht. Het licht veranderde weer in massa, als paren electronen. Dr. Schein is van me ning, dat er niet genoeg anti-protonen kunnen worden bijeengebracht voor vernie lingsdoelen op aarde. Zij zouden te schaars zijn en moeilijk te verkrijgen. DJAKARTA (Aneta) De Indonesi sche delegatie zou geen instructies hebben meegekregen om op de Uniebesprekingen de teruggave van West-Irian te bewerk stelligen, aldus bericht het socialistische blad „Pedoman" Vrijdag. Dit blijkt vol gens het blad uit door zijn correspondent verzamelde gegevens. Het blad zegt, dat de delegatie slechts instructies had om ten eerste de Nederlands-Indonesische Unie op te heffen en ten tweede besprekingen te voeren over de herziening van de finan ciële en economische overeenkomsten der Ronde Tafel-Conferentie. Welingelichte kringen hebben aan „Pedoman" verklaard, dat Nederland de Uniebesprekingen prach tig „getimed" had en het Indonesië onmo gelijk gemaakt had de kwestie-West-Irian op de agenda te plaatsen van de komende algemene vergadering van de UNO. Vol gens de gebruikelijke procedure zou Indo nesië. indien het deze kwestie op de agenda wil plaatsen, dat uiterlijk 15 Juli moeten doen. „Pedoman" vervolgt met de opmer king, dat de kwestie-West-Irian bovendien niet geschikt is om bij de veiligheidsraad voor te brengen, omdat in genoemd gebied eeen gewapend conflict gaande is, dat In donesië in gevaar zou kunnen brengeh. In welingelichte kringen had men voorts aan „Pedoman" medegedeeld, dat de Indonesi sche delegatie tenslotte slechts eenmaal aan de Indonesische regering rapport had uitgebracht over de huidige Uniebespre kingen. Een frituurkraampje op de kermis in Harlingen is gisteren in vlammen opge gaan nadat de vlam in de olie sloeg, waar in de „patates frites" gebakken werden. Het vuur woedde zo fel, dat blussen niet meer mogelijk was. Nog voor brandweer en politie ter plaatse waren ontplofte met een enorme knal een cylinder met gas. Het kraampje werd vrijwel versplinterd en van de huizen in de dii-ecte omgeving wei-den de ruiten ingedrukt. Een regen van vonken en brandend hout daalde tot ver in de omtrek neer. Bij het talrijke publiek, waaronder honderden schoolkin deren, ontstond een paniek, die echter geen ernstige gevolgen had. In een der woningen ontstond brand, evenals in een nabijgelegen kermistentje. De brandweer kon uitbreiding voorkomen. Na de doortocht van de Toux-renners werd Donderdagmiddag op de boulevard in Kat wijk, een wielerwedstrijd gehouden tussen leden van het Leidse „Swift" en die van „De Kampioen" uit Haarlem. Deze wedstrijd werd gewonnen door het „Swift"-lid A. van Houwelingen uit Sassenhem, die ongeveer dertig kilometer voor het einde een veilige voorsprong veroverde en deze niet meer af stond. De Haarlemmer Rusman, die ook nog uit het peloton ontsnapt was, legde beslag op de tweede plaats. De uitslag luidde: 1. A. van Houwelingen (Swift); 2. W. Rusman (De Kampioen); 3. W. Vreeswijk (Swift); 4. D. Wallet (Swift); 5. A. Voorting (De Kampioen); 6. P. van Roon (De Kampioen). De Ierse voetbalbond maakte bekend dat het Ierse nationale elftal op 1 Mei in Dublin tegen het Nederlandse elftal zal spelen. Ierland speelt in het volgende seizoen twee wedstrijden tegen Noorwegen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 99t3/ib g.l. 99% A.K.U 223^ 224 368 364 Philips Gloeil. 260% 262 Kon. Peti-oleum 431K 441 A'dan; Rubber 84% 85 Holl. Amer, Lijn 154K 154 N. Scheepv. Unie 134 136 H.V.A 119 g.l. 120'/i Deli Mij 122% 124 Amsterd. Bank 202'A 202% Ned. Handel Mij. 181 181 Rotterd. Bank 190% 190% Twentsche Bank 197 197 Anaconda Copper 39 g.l. 39% Bethlehem Steel 70% 70 Republic Steel 59'»/., 59 Shell Uniorx 02% 90% ex.d. 19 19 50% 50%

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 12