ZE VEN DA GEN HAARLEM Teleurstellende behandeling door hoofdstedelijke gemeenteraad Vlotte jaarvergadering Verbond Haarlemse speeltuinverenigingen Wat buiten onze grenzen gebeurt, interesseert ons niet" Reorganisatie leidde tot eenheid in speeltuinwerk Van mensen en dingen onder de Damiaatjes ^förieven aan de redactie VRIJDAG 9 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De opheffing van de tram Amsterdam-Zandvoort IS urnen Mutatie bij N.Z.H. Repetities van openlucht spel „Bernadette" begonnen Getuigen gevraagd Burgerlijke Stand Orionbrug vrijwel klaar, noodbrug wordt gesloopt. Hervormde Kerk over de ontvoerde Joodse meisjes (Van een redacteur) Nadat de Amsterdamse gemeenteraad zich gisteren in meer dan drie lange uren door de tariefsverhoging van zijn eigen trambedrijf had gezwoegd, kwam dan eindelijk, ruim een jaar nadat met de directie van de N.Z.H. in principe overeenstemming was bereikt, een voorstel van B. en W. aan de orde om over te gaan tot intrekking van de concessie welke de N.Z.H. heeft voor het traject Jan Evertsenstraat-Spuistraat, Zoals wij reeds hebben meegedeeld bestaat die intrekking uit twee fazen: de staking van de lokaaldienst Sloterdijk-Spuistraat per 5 October van dit jaar en de ver vanging daarvan door een buslijn van het Amsterdamse gemeentevervoerbedrijf, vervolgens per 1 Maart 1956 de staking van de dienst op de gehele tramlijn Haarlem-Zandvoort eindigt al in October 1955 en de vervanging daarvan door een busdienst, die bij het begin van de bebouwing van Slotermeer de Haarlemmerweg zal verlaten om dan via Abraham Kuijperstraat, Burgemeester Roëllstraat, Jan van Galenstraat, Tweede Hugo de Grootstraat en Marnixstraat het eindpunt bij het Amsterdamse politiebureau te bereiken. Enkele bussen zullen via Multatuliweg en Hoofdweg rijden. Voor al degenen die bij deze belangrijke wijzigingen in de vervoersvoorziening in dit gebied betrokken zijn is de wijze waar op de Amsterdamse raad dit voorstel gis teren heeft behandeld een bittere teleur stelling geworden. De fractie van de K.V.P. heeft het on derwerp niet de moeite waard gevonden om erover te spreken, van de overige par tijen bleek eigenlijk niemand zich bijzon der in de materie verdiept te hebben. Een der sprekers, de communistische architect Bot, was zelfs niet op de hoogte met de naam van de bij de kwestie betrokken vervoermaatschappij. Eigenlijk heeft alleen de heer Le Ca valier (V.V.D.) een zwakke poging ge daan om aandacht te vragen voor de be langen van de gemeenten aan de tramlijn en voor de forensen, „die de voorzitter (bur gemeester d'Ailly) zo graag als kiezers ge adopteerd zou zien". Hoewel de heer Le Cavalier van oordeel was, dat het adres van de Forensenbond aan het verkeerde adres was gericht, vroeg hij zich toch af „of dit democratische ge meentebestuur nu ook zo democratisch was geweest om medezeggenschap te verlenen aan de belanghebbenden bij de intrekking van de concessie, in casu aan de andere ge meenten". En hij wees ook op de Amster damse belangen bij het Strandschap en de Kennemerduinen. Geheel in tegenstelling daarmee stond het betoog van de heer S e eg e r s (C.P.N.), die zich uitermate bezorgd toonde voor de mogelijkheid dat de N.Z.H. nog een graan tje uit de Amsterdamse lokaal vervoertrog zou meepikken voor de ontheffing van het vervoersverbod binnen Amsterdams ge bied voor het nota bene onbebouwde gedeelte van de Haarlemmerweg tussen Abraham Kuyperstraat en de grens van Haarlemmerliede. Maar over het adres van de Forensen- bond heette het: „Een toontje lager zou verkieslijker zijn geweest" en „Wij heb ben voldoende inzicht in de voor- en na delen van tram- of busexploitatie dan dat wij de wijze raad van de forensen nodig zouden hebben". Over het telegram van de Zandvoortse Handelsvereniging, waarin werd aange drongen de tramexploitatie pas te eindi gen op het ogenblik, dat er een viaduct onder de spoorweg bij Heemstede was ge bouwd, beweerde de heer S e e g e r s: „Het duurt nog anderhalf jaar voor de tram weg is, in die tijd kan makkelijk een tunnel worden gebouwd. Dan doet men het maar een beetje eenvoudig!" De plaats van het busstation in Amster dam (bij de Marnixstraat, op zeven minuten van het Leidseplein) vond dit raadslid niet juist: hij had het liever in de buurt van het Surinameplein gezien. De heer Herfst (Arbeid) was de enige die althans nog een paar woorden wijdde aan de verdiensten van een vervoermiddel, dat vijftig jaar lang de Amsterdammers in staat had gesteld van het strand te ge nieten. Hij vond de vervanging van de lokaaldienst op Sloterdijk nu eens een mooie gelegenheid om ervaring op te doen met een busdienst en hij hoopte, dat die zo goed was, dat men dan ook bij bussen kon blijven. Voor het overige bleek hij slechts be langstelling te tonen voor een plantsoentje om het busstation, zoals de heer Bot (C. P.N.) alleen maar oog had voor het gereed komen van de overige bebouwing in die omgeving. De heer Mee wezen (Prot. Chr.) ten slotte vroeg geruststellende mededelingen omtrent de vervoersbediening bij de over gang van de ene bedrijfsvorm op de andere. In een uiterst summiere beantwoording, welke al evenzeer de kern van de zaak niet raakte, toonde wethouder V a n W ij c k zich „tevreden en gelukkig" met de voorge stelde oplossing. Van andere belangheb benden had hij nooit iets gemerkt „en iedereen kon toch weten dat we aan het onderhandelen waren". Verder beweerde de heer Van Wijck nog dat „het niet aan Amsterdam ligt dat de tram wordt opge heven", hoewel de heer S e e g e r s zei: „Wij willen de tram niet, zodra men die weer in Amsterdam terug wil hebben dan is het mis", de heer Le Cavalier drong bij de replieken nogmaals aan op overleg met andere gemeenten, maar de wethouder voelde niets voor die.suggestie. Hij stelde de zaak nogmaals formeel: het gaat hier uitsluitend om de intrekking van de tram concessie op Amsterdams gebied. Wat daarbuiten gebeurt regardeert ons niet en ligt buiten onze bevoegdheid. „Op de hou ding van het Amsterdamse gemeentebe stuur is geen enkele aanmerking te ma ken," voegde hij er nog met voldoening aan toe. Wat de bouw van een nieuwe Kinker- brug betreft, deelde de wethouder mee, dat men bezig was met de voorbereidingen daartoe. Vermelden wij tenslotte nog, dat de heer S e e g e r s, die ten onrechte in de waan verkeerde dat de onderhandelingen met de Nederlandse Spoorwegen waren gevoerd, dat deze een „extra spoorverbinding met bijzondere tractie" tussen Amsterdam en Zandvoort zouden willen invoeren en voorts van mening bleek, dat het Strand schap Zandvoort „ver van huis" was, B. en W. van Amsterdam aanspoorde „geen blunders te maken." Eerst waren wij van plan geweest 's mor gens naar de barbier te gaan om het mes in onze baard te laten zetten, maai- wij hadden buiten de Tour gerekend. Want halverwege stuitten wij op een fanatieke menigte, die een aantal mensen op de fiets hysterisch stond toe te juichen. Wij moesten onverrichter zake met ongescho ren kaken rechtsomkeert. Later in de middag probeerden we het nog eens. Maar onze barbier was onze bar bier niet meer. Een beetje gedachteloos zette hij het mes aan en daarna in onze baard. Ongeveer halverwege riep hij, zich met een plotselinge ruk omkerend: „Zet es wat harder, Marie". Marie deed haar plicht. De stem van een nerveuze man kwam via de radio bulderend de salon bin nen. Het ging over sport, of zoiets. Onze kapper stond ademloos, met een verwezen glimlach van verrukking achter ons. Een van zijn handen krabde met het mes nog zo'n beetje over onze kin. „Wagtmans", zei hij dromerig voor zich uit, „Woutje, ik had het wel gedacht, ik had het altijd wel ge dacht". Onze dankbaarheid kende geen grenzen, toen hij het mes neerlegde en zijn geld inde. Buiten op straat ontdekten we twee dikke zeepklodders boven ons rech teroog, terwijl onze kin treuzelend bloedde uit een klein jaapje. Door de straat lopend passeerden we enkele fietsenstallingen. De eigenaars stonden met één hand fietsen aan te nemen en met de andere aan de knoppen van radio toestelletjes te draaien, de man uit de broodjeswinkel zagen wij een zoutvaatje tussen een kadetje klap pen en dat als een broodje halfom aan een klant overhandigen. En toen wij nog wat later naar huis fietsten, zagen wij in een zijstraat ineens zes kleine jongetjes op zes autopedjes aan een met krijt getrokken streep over het wegdek. „Klaaar.... éf". De jongetjes met hun vervoermiddelen braken ongeveer hun benen om vooruit te komen. De Tour de France is begonnen. H.L.L. Naar wij vernemen gaat de secretaris van de directie van de N.Z.H., mr. W. Kuilman, deze maatschappij per 1 October verlaten om in gelijke functie bij de West- landse stoomtrammaatschappij in dienst te treden. Mr. Kuilman wordt opgevolgd door mr. J. H. Bremmers, tot nu toe secretaris van de vereniging van directeuren van doch termaatschappijen van de Nederlandse Spoorwegen. De heer Bremmers is reeds enige tijd bij de N.Z.H. werkzaam. Regisseur heeft echter nog 100 medewerkenden nodig Donderdagavond heeft in het parochie huis „Anno Santo" aan de Achterweg de eerste bijeenkomst plaats gehad van het gezelschap, bestaande uit Heemsteedse to neelamateurs, dat onder regie van Anton Sweers in de eerste week van September een drietal opvoeringen zal geven van Hen ri Ghéon's openluchtspel „Bernadette". Zo als wij reeds hebben meegédècld, zullen de ze voorstellingen Donderdag 2, Vrijdag 3 en Zaterdag 4 September plaats vinden op het terrein van het klooster „Mariënheu- vel" aan de Glipperweg. Op deze avond waren reeds ongeveer vijftig dames en heren aanwezig, die zich voor deelneming hebben opgegeven. Anton Sweers gaf eerst een uiteenzetting van de inhoud van het stuk en de bedoelingen van de auteur, waarna verschillende spelers een fragment uit „Bernadette' moesten voor lezen. Vervolgens maakte de regisseur een voorlopige rolverdeling bekend, zodat de overigen bij de figuratie werden ingedeeld. Ofschoon de belangstelling voor deze eer ste bijeenkomst bevredigend is geweest, zou Anton Sweers toch gaarne de beschik king hebben over in totaal honderd mede werkenden, ten einde deze openlucht-voor stellingen geheel naar zijn inzicht te kun nen doen opvoeren. Naar aanleiding van het ongeval de grif fier der Staten van Noordholland, mr. M. A. Stufkens, Woensdagavond overkomen, verzoekt de Haarlemse politie getuigen van het ongeval zich te melden bij de af deling verkeerspolitie aan de Lange Wijn gaardstraat. Een wielrijdster is mr. Stuf kens gepasseerd, waardoor hij viel en zijn rechterbeen brak. HAARLEM, 8 Juli 1954 GEHUWD: 8 Juli, N. P. de Keizer en H. Gruteke. BEVALLEN van een zoon: 7 Juli, R. Swart Kuipers: A. van TongerenTemminck, 2 z.; A. J. van VeerenMulder; A. J. M. van der Meij de BieKloes; 8 Juli, A. C. van Dam—Koenen; G. BoeréGriekspoor. BEVALLEN van een dochter: 6 Juli, A. C. JacobsPost; 7 Juli, H. BakkerJaarsma; J. Teunissende Looze; 8 Juli, M. de Peer Wessemius; J. M. BiernatElbersen; C. B. van HardenWortel. OVERLEDEN: 6 Juli, V. P. Pijnacker HordijkPijnacker Hordijk, 77 j., Wester- houtpark; C. WeberWeber, 66 j„ Kamper laan; 7 Juli, H. W. Opstelten, 68 j., Kamper laan; H. van 't VlieCornet, 19 j., Generaal Joubertstraat; A. J. Beukelaar, 66 j., Voor uitgangstraat. Donderdagavond werd onder grote belangstelling van de afdelingsbesturen in het clubgebouw van de afdeling „Flora" de algemene jaarvergadering van het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen gehouden en bij de opening maakte de voor zitter, de heer A. de Groot, direct van de gelegenheid gebruik om er zijn vreugde over uit te spreken, dat alle vijftien bij het verbond aangesloten afdelingen zich thans hebben verenigd, hetgeen er toe heeft geleid, dat het speeltuinwerk in de toekomst zal kunnen blijven voortbestaan en dat het verbond als een machtige organisatie zijn stem kan laten horen. En toch, hoewel de vergadering een uitermate vlot verloop had, kwam deze eenheid eventjes in het gedrang bij het laatste punt van de agenda: de bekrachti ging van het door het verbondsbestuur ge nomen besluit voor de vorming van een bouwfonds. De vereniging W.I.K. namelijk wenste aan dit besluit geen medewerking te ver lenen, omdat men bij gebrek aan een eigen clubgebouw dan, zoals de woordvoerders meenden, voor de andere verenigingen zou moeten betalen. De penningmeester van het verbond, de heer I. J. Jansen en het bestuurslid, de heer D. Rookhuiszen, meenden echter, dat juist in het gezamenlijk opbouwen de kracht van het speeltuinwerk moest schui len, waarbij de heer Jansen nog opmerkte, dat de bouwfondsgelden voor W.I.K. ge reserveerd blijven totdat ook deze vereni ging over een eigen tuin en clubgebouw kunnen beschikken. Niettegenstaande deze argumenten ble ven de W.I.K.-afgevaardigden in hun me ning volharden en stemden tegen het be sluit van het verbondsbestuur, waaraan zij toevoegden, dat zij niet wensten samen te werken met de bouwfondscommissie. Alle andere verenigingen schaarden zich achter het voorstel. Dit was overigens het enige punt, waar over verschil van mening bestond, want zowel de benoemingen van de diverse com missies als de behandeling van de jaar verslagen werden vlot afgehandeld. Benoeming bestuur Bij de benoeming van het dagelijks be stuur had de stemming tot resultaat, dat de heer A. de Groot met 24 stemmen als voorzitter werd herkozen. Zijn tegencan- didaat, de heer H. J. Loppersum, verkreeg Nog vier weken, hoogstens vijf, en de nieuwe betonnen brug over de Delft nabij de Orionweg zal in gebruik genomen kun nen worden. Alleen de dekbanden moeten nog over de borstweringen worden gelegd hetgeen niet meer dan een week zal nemen en de leuningen moeten nog worden aan gebracht, een werk van niet meer dan vier dagen. Het „verschuiven" van de Delft op die plaats, hetgeen noodzakelijk was om de aanloop van de brug aan de zijde van de Delftlaan een zo gunstigmogelijke lengte te kunnen geven is eveneens voltooid. Wij schreven reeds, dat deze verschuiving vgf meter in Westelijke richting bedraagt. Men is thans bezig met het „gladstrijken" van de taluds aan beide zijden van de vaart om eventueel beplanten of zaaien mogelijk te maken. Vandaag wordt begonnen met de afbraak van de noodbrug, die de werkzaam heden ter plaatse vergemakkelijkte en de verbinding met het vlak achter de Delft in aanbouw zijnde Mendel-Lyceum vormde. Zoals wij eveneens reeds berichten wordt de Orionbrug in de eerste plaats van be lang voor het Mendelcollege, dat dit jaar naar alle waarschijnlijkheid in gebruik ge nomen zal worden. Bij de Tweede Kamer is dezer dagen de indiening van een wetsontwerp te ver wachten, dat het invoeren beoogt van de mogelijkheid van adoptie. Grote dagen ONZE STAD beleeft thans waarlijk Grote Dagen. Van middag ging het rood-witte lint in tweeën dat als fragiele versperring het nog zo prille wegdek van de Schipholweg afsneed van het gedruis van een onstuimig verkeer. Bij de eretribune wapperden negen vlaggen: symbolen van de landen waarin de steden liggen waarmee Haarlem via Schiphol thans bijna recht streeks verbonden is. Het zijn ook deze plaatsen waarheen de pakketjes met propaganda materiaal voor Haarlem en Haarlemse bedrijven door middel van gewezen, heden daagse of toekomstige kam pioenen op wielergebied een eindweegs worden gebracht. De KLM neemt trouwens ook nog een paar kilometer voor haar rekening. Hoewel de Schipholweg toch vooral auto- tevens snel weg zal zijn, is het merkwaar dig en typisch Hollands dat de eerste levensdagen van de nieuwe verbinding in het teken van de fiets staan. Hoevelen hebben gisteren niet de Tourkaravaan door Haarlem zien trekken? En er is nog een andere op merkelijke eigenschap van de Schipholweg: de althans gis teren nog volstrekte afwezig heid van verkeers- en recla meborden. Als dat nu eens zo kon blijven Tot de cyclus van de Grote Dagen behoorde ongetwijfeld ook de dag dat het Verkeers plan voor Haarlem werd ge publiceerd. Zoals men in dit blad heeft kunnen lezen, zijn de eerste reacties op dat ge durfde, maar daarom nog niet onbesuisde project al binnen gekomen. Hoe men ook de daarbij geuite eritiek of sug gesties moge waarderen, het feit dat er burgers zijn. die het de moeite waard vinden om zich te interesseren voor wat er in hun stad gaat gebeuren stemt tot verheugenis. En dan is gisteravond het vierde internationale orgelcon cours begonnen. Eens te meer hebben stadgenoot en vreem deling kunnen ervaren welk een voortdurende bron van schoonheid en muziekgenot de stad bezit in het Bavo-orgel. Maar ook op welk een fees telijke, kunstzinnige en doel treffende manier dat bezit tegenwoordig in binnen- en buitenland wordt gepropa geerd. Zebra's Op tal van plaatsen waar wandelaars een druk rijver- keer moeten trotseren, heeft de Verkeerspolitie zebra's la ten aanbrengen: door toepas sing van een nieuw procédé schier onverwoestbare dikke witte strepen die op het weg dek de beste oversteekplaat sen op drukke punten mar keren. De Haarlemse voetgangers blijken deze maatregelen best te waarderen: het is tenminste opvallend, dat men er zich veel beter aan houdt dan vroeger het geval was met de Met agent. Avontuur In Januari 1953 vertrok de 21-jarige Jan. W. Mooy uit Aerdenhout, dienstplichtig ser geant bij de Koninklijke Luchtmacht, met 25 collega's naar de Verenigde Staten om daar een Amerikaanse op leiding te ontvangen. Enkele weken geleden schreef hij naar" huis "dftt op' 24 'Jüni" Öe ,- uitreiking van de zogenaam de „wings" zou plaats vinden. De „wings" is een klein em bleem dat iedere vlieger in Amerika aan het einde van zijn opleiding gerechtigd is om te dragen. En die brief was voor zijn moeder, mevrouw L. Stomps, aanleiding om op 22 Juni na een dag beraad aan boord van een K.L.M.-er te slechts door een bordje aan gegeven oversteekplaatsen. Al is het wel zo, dat bijvoorbeeld bij de Stationsuitgang men nog wel eens over de schreef wil gaan, ten minste zolang er geen agent in de buurt is. Nu is het jammer, dat er geen verplichting bestaat om van deze zebra's gebruik te maken, zoals in het buitenland het geval is. Daar plegen de automobilisten de voetgangers op de zebra zo te respecteren, dat zij hen, na geremd te heb ben, voorrang verlenen. Daar staat dan tegenover, dat de wandelaars de chauffeurs geen schrik op schrik bezor gen door overal waar het hen goeddunkt gauw nog even voor een auto langs te schieten. Voorts geloven we, dat er in Haarlem nog wel een paar plaatsen een zebra kunnen ge bruiken, zoals Gierstraat Botermarkt. En verder, dat ze zo moeten worden aangebracht, dat er geen verwarringen kun nen ontstaan. Op de hoek van Grote Houtstraat en Verwulft bij voorbeeld zijn ze aangebracht in het verlengde van de trot toirs van Verwulft en Ge dempte Oudegracht. Op zich zelf een goed systeem als van die trottoirs ook de meeste overstekers gebruik maken. In de Grote Houtstraat komen die echter vooral uit de straat zelf, zodat thans de situatie onoverzichtelijk wordt, te meer omdat de zebra achter de verkeerslichten ligt. Daar komt dan nog bij, dat de glim mende nagels van het oude overpad nog niet verwijderd zijn, hetgeen ook voor het rij- verkeer verwarrend is. Dat zijn een paar foutjes welke zeker bijgeschaafd kun nen worden. Het voornaamste is, dat de zebra's er zijn, niet elke drie maanden opnieuw gekalkt- behoeven te worden en vooral dat er een goed ge bruik van wordt gemaakt. Tenslotte heeft Haarlem een wisselbeker voor verkeers veiligheid te verdedigen! Schipperen Heel ongemerkt en zonder enig officieel vertoon is het brugwachtershuisje bij de Gravestenenbrug aan het Spaarne gereed gekomen. Het heeft lang geduimd voordat en zonder het zover was en het resultaat is ons nu niet bepaald meege vallen. Het interieur moet echter nog aangebracht wor den zodat binnenkort ook in dit huisje de geraniums achter de witte gordijntjes zullen staan en uiteraard vrolijkt dat ook het geheel in niet onbe langrijke mate op. Het heen en weer gedraaf van de brugwachters van de Melkbrug naar de Grave stenenbrug behoort echter nog niet tot het verleden. Het is namelijk zo, dat de Gravestenenbrug, voorlopig althans, nog met de hand be diend moet worden en dit brengt met zich mee, dat een van de brugwachters toch nog bij elke boot, die door het Spaarne wenst te varen op zijn fiets moet springen om hijgend en wel tezamen met zijn collega de brug open te draaien. En natuurlijk vinden de bruggemannen, die met dit werk zijn belast, het niet zo plezierig om de dienst in hun eentje uit te zitten en daarom zullen zij in de meeste geval len tezamen wel in een der beide huisjes kruipen om te praten over de dingen waar over brugwachters nu een maal plachten te praten. Totdat de brug geëlectrifi- ceerd wordt, want dan is dit afgelopen. Dan zit er een brugwachter in het huisje aah •de Melkbrug en de andere in het hokje bij de Gravestenen brug en het enige, dat hen nog zal binden is het feit, dat zij beiden helpen een schip door het Spaarne te brengen. stappen. De volgende dag ont moette zij haar zoon op het vliegveld van Laredo in Texas, die uiteraard zeer verrast was met het onverwachte weerzien na 17 maanden. De Amerika nen hadden er plezier in, zoon per auto de volgende morgen op weg begaf, werden zij door de politie tegen ge houden, die hen adviseerde de tocht niet voort te zetten. „Maar wij zijn Hollanders", zei haar zoon, „wij weten wat wa ter is". Met het water tot aan de portieren van de wagen bereikten zij het vliegveld, waar het vliegtuig gereed s£ond. Nóg bleek het avon tuur geen einde genomen te hebben, want toen men in New York landde bleek dat een groot deel van het grond personeel in staking was ge gaan, zodat men door moest vliegen naar een nabij gele gen vliegveld om benzine te tanken. Donderdag keerde mevrouw Stomps op Schiphol terug van „even" een weekje in Amerika. Nijvere handen Als ouden van dagen op Woensdag 14 en Donderdag 15 Juli in hun rusthuis der Ne derlands Hervormde Gemeen te aan de Jansstraat 36 een tentoonstelling houden van zelfgemaakte werkstukken, dan doen ze dat niet in de eerste plaats omdat zij de rusthuiskas willen spekken (want zij hopen voor alle tentoongestelde artikelen ko pers te vinden) maar vooral om te laten zien, dat de ouderdom geen belemmering behoeft te zijn voor een zin volle vrijetijdsbesteding. Uitgaande van de gedachte, dat oude mensen stellig niet uitgeschakeld behoeven te zijn en dat het plezier in de oude dag wordt bepaald door de vrijheid in de wijze waarop men hem wil doorbrengen is in dit rusthuis een zogenaam de „vrije-tijd-club" gevormd. Iedere bewoner, die een idee heeft, dat voor uitwerking in aanmerking komt, zal, mits vooral omdat zij het zo „typi cal American" vonden. Me vrouw Stomps woonde de plechtigheid bij en spelden haar zoon de „wings" zelf op de borst. Ondertussen was de be volking rond Laredo in rep en roer, omdat de Rio Grande rivier dreigde te overstromen door de zware regenval van de laatste dagen. Laredo werd bedreigd door het snel stij gende water. Maandag 28 Juni liepen de buitenwijken onder water en raakte de water voorziening van de stad on klaar. Toen mevrouw Stomps Dinsdagmorgen uit het raam van haar kamer op de elfde verdieping van het Hamilton hotel keek, zag zij in de verte de spoorbrug over de Rio Grande, de verbinding met Mexico, door het water weg slaan. Met enige bezorgdheid vroeg zij zich af hoe zij de volgende dag het vliegveld kon bereiken, om de terugtocht naar Nederland te onderne men. Toen zij zich met haar zijn of haar eisen niet te ver reiken, gewenst materiaal ter beschikking hebben. Men zal zich er volgende week zelf van kunnen overtuigen of de naam „nijvere handen" voor deze tentoonstelling juist is ge kozen. Beide dagen zal de expositie toegankelijk zijn van tien tot twaalf uur in de mor gen, van twee tot_ vijf uur in de middag en 's'avonds van acht tot tien uur. Verloren Tijdens de regenbui op het tuinfeest voor bejaarden in Dreefzicht liepen velen weg en een zuster van het Rode Kruis besteedde daarbij haar aandacht aan de bezoekers. Zij is haar tas, die onder andere een bril bevatte, verloren. Mogelijk heeft een der be zoeksters de tas meegenomen. De heer J. W. Th. Fibbe hoopt, dat de tas bij hem thuis be zorgd wordt, omdat de zuster nogal gedupeerd is. 13 stemmen. De secretaris, de heer J. Kui per en de pemmimgimeester, de heer I. J, Jansen werden met algemene stemmen herkozen. De overige leden van het be stuur werden na stemming de heren D. Rookhuiszen, J. Dekker, H. van Dijk en J. Martens. Gebouwencommissie Tenslotte behandelde de vergadering nog het voorstel van het verbondsbestuur ter bekrachtiging van het besluit tot vorming van een gebouwencommissie, welke zal be staan uit de heren H. Tuninga (architect), D. Rookhuiszen, D. Heitwetter en M. Ro mijn. Deze commissie zal in overleg uiteraard met met de afdelingsbesturen het onder houd, verbouwingen en herstellingen van de clubgebouwen bespreken en voorts zul len de plannen voorzien van een begroting der kosten aan het verbondsbestuur wor den voorgelegd. Ter verduidelijking voegde de voorzitter hier nog aan toe, dat het ver bondsbestuur na de voltooide reorganisatie de verplichting op zich heeft genomen om de tuinen, indien nodig, te herstellen. Het voorstel werd zonder stemming aangeno men. De heer De Groot besloot de vergade ring met de hoop uit te spreken, dat de bij het Verbond aagesloten verenigingen in de toekomst steeds meer mogen samenwer ken om te komen tot een zo mogelijk nog grotere organisatie tot heil van het speel tuinwerk in Haarlem. Woensdag op de gehouden toogdag van de Raad voor de verhouding van Kerk en Israel van de Hervormde Kerk kwam het naar aanleiding van een der toespraken tot een verklaring uit naam van de daar aanwezige 70 lidmaten van verschillende kerkelijke gemeenschappen aangaande de Joodse oorlogspleegkinderen Anneke Beek man en Betty Meljado. De tekst van deze verklaring luidde: „De aanwezigen op de toogdag verkla ren aangaande de zaak van de Joodse oor logspleegkinderen Anneke Beekman en Betty Meljado, dat in deze beide gevallen een Christelijk geweten gehoorzaamheid gebiedt aan de overheid, dus uitvoering van het vonnis van de hoogste Nederlandse rechterlijke autoriteit. Dat het in strijd met het gebod van Christus is het geloof te verspreiden, door minderjarigen, waar over men niet het ouderlijk gezag heeft ten doop te houden, dat een Christelijke kerk of een harer geestelijken in deze om standigheden de heilige doop niet had mo gen bedienen. Dat wij, naast het leed aan de kinderen toegebracht, het allerdiepste betreuren de krenkende bejegening die de Joodse gemeenschap hierin schijnbaar in de naam van Christus heeft ervaren, ter wijl zij juist in Zijn naam recht heeft op onze liefde en achting". (Verkort toeergegeven) Vergeten groep. Toen op de vergade ring van gepensionneerden in Heemstede en Bellevue te Amsterdam, resp. 21 en 27 October 1953 bewezen werd, dat de helft der oud-gepensionneerden in nood verkeert en met minder dan f 1500 'sjaars moet rondkomen, was er hoop dat hun pen sioen nu spoedig herzien zou worden; te meer nu alle andere salarissen stegen. Zij wachten nu echter nog steeds en staan op dood spoor. De laagste groepen, en zij die geen 40 dienstjaren haalden zijn er het slechtst aan toe. De Eerste Kaïmer zou volgens een be richt van 19 Januari beslissen over wijzi ging der Pensioenwet 1922. Weer wachten. De nog levende groep rijksgepensionneer- den staat nog steeds op dood spoor. Daar hebben zij niet alleen hun hele diensttijd voor gestort, doch tot voor 1914, in de eerste vier dienstjaren, een half jaar trac- tement bij moeten storten. L. Gevaarlijke situatie bij Orionbrug. Naar aanleiding van hetgeen geschreven is over het verkeersplan Haarlem-Noord— Bloemendaal, dat Gedeputeerde Staten hebben vastgesteld, moge ik herinneren aan het ontstellend groot aantal verkeers ongelukken door het steeds toenemend verkeer in het algemeen. Ik vermoed, dat een gevaarlijke verkeerssituatie zal ont staan bij het toekomstige kruispunt Delft laanOrionweg. Om het gevaar te voor spellen kan verwezen worden naar de situatie, die ongeveer gelijk is en wel bij de Stuyvesantbrug en de Stuyvesantstraat. Het is niet gemakkelijk op dit punt de Delftlaan over te steken. Bij de dezer dagen gereed gekomen Orionweg zullen auto's en fietsers de Delft laan mogen oversteken en ik verwacht vele ongelukken. De verbinding van Haarlem- Noord uit met Bloemendaal, zoals die ge projecteerd is, kan ik niet bewonderen. Bovendien komt de nieuwe weg uit op de Laan van Boreel, hetgeen geen afdoende oplossing voor Haarlem-Noord zal worden. Volgens mij is de oplossing te vinden door de Zaanenlaan door te trekken in de richting Bloemendaal door een auto-ver- keerstunnel onder de Delftlaan en de Delft aan te leggen. De bestaande voet gangerstunnel bij het station Bloemendaal dient verbreed te worden en geschikt ge maakt te worden als auto-verkeerstunnel. Van hier uit kan het verkeer opgenomen worden door de vijf bestaande wegen, die van Oost naar West lopen. Dan zou tussen de twee tunnels een verzonken verkeers weg als verbinding moeten worden ge maakt zoals die ook bestaat in Rotterdam en Gouda. Deze verbinding zou op twee plaatsen overbrugd kunnen word»n. P. J. J. VERBURGH

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8