Schipholweg voor verkeer opengesteld FIAT ïioo Uitvalspoort is niet om militaire redenen aangelegd Gebr. BEEKMAN Prof. dr: J. J. L. Duyvendak te Leiden overleden Uitgebreide overstromingen in Midden-Europa Nederlandse kerk in Londen wordt Zondag ingewijd MelHnmEft Gelei Proefvlucht deed stof opwaaien SCHOOLBOEKEN Ook koningin en prinses Irene, die eerste steen legde, zullen erbij zijn In Pyreneeën vermiste student dood aangetroffen Helicopter in hoofdstad H. DE VRIES Dertien slachtoffers in Duitsland en Oostenrijk Engelse medewerking aan Duits luchtvaartproject ZATERDAG 10 JULI 1954 99 I.CET EERSTE AMBTELIJKE OPTREDEN van de nieuwe Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J, Prinsen, was Vrijdagmiddag het verrichten van de opening van de Schipholweg in Haarlem-Oost. Dit feit was voor burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, die de Commissaris inleidde, aanleiding op te merken, dat dr. Prinsen ondanks de drukte, waarmede deze in het begin van zijn nieuwe ambt te maken heeft, de tijd gevonden heeft de plechtigheid bij te wonen. „Dat stemt ons tot dankbaarheid en u tot eer", zeide de burgemeester. Door deze daad heeft hij de harten veroverd van de Haarlemmers; ook is de aanwezigheid een bewijs van te verwachten hartelijke samenwerking tussen de Commissaris en Haarlem en de Haar lemmers. Ü1S: De burgemeester had tevoren de gasten welkom geheten. Onder hen waren twee leden van Gedeputeerde Staten, vertegen woordigers van provinciale en gemeente lijke diensten, de burgemeesters uit de om liggende gemeenten, vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken en van handel en industrie. Mr. Cramers merkte op, dat de plechtig heid meer is dan een plaatselijke gebeurte nis, omdat de weg een verbinding vormt met vele streken van ons land. Hij dankte de provincie voor de vooruitziende blik, die zij getoond heeft door de weg te projec teren. De uitvoering heeft echter door financiële moeilijkheden op zich laten wachten. Sluitstuk tot stand gekomen Dr. Prinsen zeide in zijn toespraak, dat er alle aanleiding is, om hem als Commis saris der Koningin in deze provincie tot tolk te maken van de gezamenlijke vreugde over het ten lange leste tot stand komen van dit laatste sluitstuk van de verbin dingsweg HaarlemSchipholAmsterdam Diemen. Immers niet die grote dan wel kleine handelingen plegen te worden ontrukt aan de vergetelheid, welke gemakkelijk en zon der te overwinnen hindernissen tot een goed einde worden gebracht, doch juist daar waar een werk met succes bekroond wordt, waarvan het voleinden steeds weer in het verschiet dreigde te vervluchtigen, waar steeds weer opnieuw de voor de voltooiing oorspronkelijk gedachte tijds duur uitgroeide, bij juist zulk een vol tooiing past feestbetoon. Omstandigheden als spreker hier algemeen heeft geschilderd, deden zich voor bij de pogingen van Haarlem, in samenwerking met de pro vincie ondernomen, om de aansluiting op Haarlems gebied tot stand te brengen op de provinciale weg, welke al in de twintiger jaren in ontwerp op het provinciaal wegen plan voorkwam en die buiten Amsterdam om Haarlem met de Amstel- en Vechtstreek verbindt. Het is de bedoeling van B. en W. en ook de bedoeling van de provinciale over heid geweest, dat deze weg, zowel wat het provinciale gedeelte, als wat het door de gemeente Haarlem aan te leggen deel be treft, als een totaliteit zou worden be schouwd en ook gelijktijdig zou kunnen worden tot stand gebracht. Oorlogsomstandigheden vertraagden de verkrijging van de benodigde grond echter op Haarlems gebied, zodat pas eind 1949 de gemeente Haarlem over alle grond, no dig voor dit weggedeelte, beschikken kon. Hoe vol verwachting keek dan ook sedert het gereedkomen van het provinciale deel van de weg Haarlems burger en met hem de inwoners van Kennemerland tot ver naar het Zuiden in de bollenstreek uit naar het moment, waarop men de prachtige z.g. Schipholweg, anders dan langs allerlei voor grote auto's moeilijk wringbare bochten zou kunnen bereiken. Anderzijds zullen de huidige dag blijde begroeten de tienduizenden, die op een mooie weekend-dag van Amsterdam naar Zandvoort of Kennemerland plegen te trek ken. Zij behoeven nu, wanneer zij de Schipholweg bezigen, niet meer door de straten van Haarlem-Oost te rijden, doch kunnen nu tot aan de Buitenrustbrug de snelle verkeersweg blijven volgen en bin nenkort, wanneer de Prins Bernhardlaan tot aan de Amsterdamse Vaart gereed zal zijn, zullen ook zij, die per auto, rijwiel of gemotoriseerd rijwiel langs de grote ver keersweg AmsterdamHaarlem trekken, de rust van de Haarlemse burger in de v/ijken van Haarlem-Oost niet meer be hoeven te storen. Het. gemotoriseerde rij wiel, vaak voor de fietsers een stekelige plaag, zal op het vier meter brede fietspad van het nu te openen wegdeel geen boze gezichten bij het voorbijsnorren van de fietsers behoeven te zien. Als herinnering aan oude tijden staat hier aan de Oostzijde van onze provinciale hoofdstad de Amsterdamse Poort. Men be hoeft de Gijsbrecht van Aemstel slechts te lezen om te weten hoe deze poort in oude tijden vaak gebruikt zal zijn als uitvals poort naar het Oosten. Moderne uitvalspoort Deze dag zijn wij hier bijeen om de mo derne uitvalspoort te openen, doch een uitvalspoort niet om militaire redenen aan gelegd. Het zijn nu de belangen van han del, nijverheid en verkeer, welke voorna me! ijk hiermede gediend zijn. Wij zijn hier bijeen onder het motto: „Haarlem via Schiphol met de wereld ver bonden", maar naar spr. vernam niet alleen via Schiphol met deze wereld verbonden, doch ook door de zij het ietwat praema- ture —inwijding, welke deze weg gisteren verkreeg door de internationale groep wielrenners, welke van dit prachtige weg- Haarlemse wielrenners hebben ter gele genheid van de opening van de Schiphol weg een wedstrijd Buitenrustbrug-Schip- hol gehouden. Tevens brachten zij de pakketten van de gemeente Haarlem, bestemd voor een aantal burgemeesters in alle delen van de wereld, naar Schiphol. De pakketten worden op Schiphol afgegeven. dek reeds een aan het snelverkeer aange past gebruik heeft gemaakt. Aan het nu gereed gekomen weggedeelte is een bedrag groot 560.000 aan kosten verbonden geweest. Direct ten laste van de gemeente Haarlem kwam hiervan ƒ360.000. Het provinciaal bestuur droeg bij 200.000. De totale lengte van dit weggedeelte is 1270 meter, hetgeen slechts schijnt een zeer klein gedeelte te zijn van de totale lengte van de provinciale weg. Maar de betekenis van dit gereedgekomen deel is daaraan stellig niet evenredig. Wat, dames en heren, moeten de laatste paar honderd meters tot aan de kust voor de in Klein-Azië in de oudheid moeizaam naar zee voorwaarts schrijdende Griekse soldaten hebben be tekend, welke afstand zij met de benoemde roep „Thalatta, Thalatta" aflegden? Spr. denkt, dat wellicht de vele werkers, die dit laatste weggedeelte in ijltempo gereedmaakten van soortgelijke gevoelens bezield zijn geweest. Hiermede hoopte spr. enkele aan deze weg verbonden aspecten te hebben belicht en verklaarde hem thans voor geopend. Wielrenners gestart, Nadat dr. Prinsen een lint had doorge knipt passeerden de Haarlemse wielrenners de weg voor de wedstrijd naar Schiphol. De Commissaris en de burgemeester namen plaats in een auto en de genodigden in vijf autobussen, waarna een tocht over de nieuwe weg tot aan de Ringvaart volgde. De Haarlemse politiekapel onder leiding van de heer L. D. Beumer verleende aan de plechtigheid haar medewerking. Adrie Voorting won de „pakketten-race Door Tonny Peters en Piet van Roon met wie hij in het zicht van Schiphol uit het peloton was ontsnapt in de eind sprint te verslaan, is Adrie Voorting; win naar geworden van de „pakkettenrace". Winnaar Voorting kwam door deze over winning in het bezit van de zilveren leg penning; Peters en Van Roon ontvingen een bronzen penning. Deze legpenningen waren uitgeloofd door het gemeentebestuur van Haarlem. Langs de aan het begin van de Schiphol weg opgestelde tent, waar de genodigden zich bevonden, snelde een dertigtal renners de nieuwe weg op met als doel het vlieg veld Schiphol. Negen van deze renners droegen een pakketje inhoudende pro pagandamateriaal over de stad Haarlem in hun „koerszakje" met zich mee en moes ten dit op de luchthaven aan employés van de K.L.M. overdragen. Doordat er in een hoog tempo gereden werd, gelukte het aanvankelijk geen der renners om een beslissende voorsprong te veroveren. Van der Wel was de eerste die een uitlooppoging ondernam, doch moest evenals de strijdvaardige Rusman, die het enkele kilometers verder probeerde, met lede ogen aanzien dat het peloton hem weer tot de orde riep. In het zicht van Schiphol gelukte het Tonny Peters evenwel om te ontsnappen, Voorting en Van Roon die het gevaar bijtijds inzagen, snelden de vluch teling na en sloten zich bij hem aan. Deze drie renners liepen een dertigtal meters op het peloton uit en snelden gezamenlijk naar de eindstreep aan de Ringvaart. Daar versloeg Adrie Voorting zijn twee mede vluchtelingen in de sprint. Martens en Rus man leverden nog een fel duel om de vier de plaats, waarbij het verschil nauwelijks waarneembaar was. Na de wedstrijd reden de renners naar de pakloods, waar zij ver welkomd werden door de adjunct-direc teur van de K.L.M. die de pakketten in ont vangst nam. Nadat de deelnemers aan de „pakketten- race" zich op Schiphol verkleed hadden, werd hen in het paviljoen een consumptie aangeboden en mochten zij met een K.L.M.-bus, een rondrit over het vliegveld maken. De prijzen aan de drie eerst aange komen renners werden uitgereikt door de heer S. Heyers, inspecteur van de Licha melijke Opvoeding der "gemeente Haarlem. Deze sprak namens het gemeentebestuur een woord van dank aan het bestuur en renners van de H.S.V. „De Kampioen", de renner Gerard Peters en de politie, die allen hadden meegewerkt om dit evene ment te doen slagen. De uitslag luidde: 1. Adrie Voorting, 2. Tonny Peters 3. P. van Roon, 4. A. Mar tens, 5. W. Rusman, 6. ex aeqo de andere renners. ADVERTENTIE Geen weg Ie slecht geen bocht te scherp Doe dit eens: Als U een Fiat-berijder ontmoet, vraag hem dan eens naar zijn wagen. Hij zal er móér goede dingen van zeggen dan U van ons zoudt durven geloven. Automobielbedrijven Haarlem - Bloemcndaal Tel. 14160 Tel 22165 FOIX (AFP) Het stoffelijk overschot van de 19-jarige Nederlandse student Henk Roelfsema, die op een vacantietocht van uit Estours (Franse Pyreneeën) in het gebergte werd vermist, is Vrijdag door een reddingsploeg in het „Ravijn van Palam" op 1800 meter hoogte gevonden. Aangenomen wordt, dat Roelfsema, toen hij een zeer gevaarlijke route volgde, op de sneeuw is uitgegleden en omlaag ge stort. Het stoffelijk overschot is vandaag op een slede naar beneden gebracht. ADVERTENTIE handen om trots op te zijn Opnieuw hebben de wetenschap en de Leidse universiteit een ernstig verlies te betreuren: in de nacht van Donderdag op Vrijdag is in het Leidse academisch zieken huis, waar hij reeds geruime tijd werd ver pleegd, op 65-jarige leeftijd overleden prof. dr. J. J. L. Duyvendak, sedert 1 Mei 1930 hoogleraar in het Chinees aan de Leidse universiteit. J. J. L. Duyvendak werd in 1889 te Har- lingen geboren, bezocht het gymnasium in Schiedam en was studenten de Nederland se letteren en wijsbegeerte aan de Leidse universiteit sinds 1908. Na enige jaren studie voelde hij zich zozeer tot het Chinees aangetrokken, dat hij colleges ging volgen van prof. De Groot de toenmalige lector in het Chinees. Van September 1910 tot Juli 1911 volgde hij aan de Sorbonne te Parijs de colleges van enige hoogleraren in het Chinees, waarna hij zich van Januari 1912 tot Augustus van dat jaar aan de univer siteit te Berlijn verder in deze wetenschap pelijke richting bekwaamde. Van 1912 tot 1914 was hij leerling-tolk bij het Neder lands gezantschap te Peking, en van 1914 tot 1918 adjunct-tolk. Op 19 Maart 1919 aanvaardde hij het ambt van lector aan de universiteit te Leiden met een rede over Chinese godsdienstoorlogen. Een bewijs van zijn uitzonderlijke bekwaamheid op dit ge bied was wel, dat hij op de 27e April 1928 Het bijna voltallige college van B. en W. in Amsterdam heeft gisteren zijn weke lijkse bespreking onderbroken om op het open kermisterrein tegenover de markt hallen aan de Jan van Galenstraat de aan komst en vijf minuten later het vertrek gade te.slaan van een helicopter der Bel gische Luchtvaartmaatschappij Sabena. De bedoeling was de mogelijkheden te onderzoeken om te zijner tijd een heliport in het centrum van de hoofstad te ves tigen. Men achtte daarvoor het grote open terrein bij de markthallen wel geschikt. Welnu, een der nadelen is door deze proefvlucht wel heel duidelijk geopen baard! De niets vermoedende burgemees ter en zijn wethouders, alsmede de direc teur van de gemeentelijke luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, diverse technici, en vele vertegenwoordigers van de pers werden op het moment, dat het toestel op het zanderige en vol met losse teer liggende terrein neerstreek, zo plot seling in een orkaan van stof en rond vliegende stukjes pek en teer gezet, dat ze nauwelijks tijd hadden om hun ogen te sluiten. Niemand heeft de werkelijke landing van het toestel gezien. De vlucht van Rotterdam werd door de machine afgelegd in precies een half uur. Het toestel, een S 55, werd bestuurd door de heer G. Tremerie, chef-piloot heli- copterdienst Sabena. Met hem waren de directeur dezer maatschappij, de heer A. Vernieuwe, en de 'heer Jules Naome, lid van de staf van de directie exploitatie, meegekomen. Met de stukjes pek nog in zijn haren stapte daarna burgemeester d'Ailly het toestel in om de vlucht terug naar Rot terdam mee te maken. Daarna liet de vlie ger de motoren weer op volle toeren draaien en trachtte iedereen zich haastig te bergen voor de nieuwe orkaan van stof. Dat lukte maar half. Het Noorder Dierenpark te Emmen herbergt sinds kort een bijzondere gast, n.l. een uit Brazilië geïmporteerde Grote Miereneter (Lat. Myrmécophaga)welke de indruk wekt een voorhistorisch dier te zijn. De totale lengte, van de neus tot het puntje van de golvende staart, is niet minder dan twee meter dertig. des morgens het candidaatsexamen en des middags het doctoraal examen in de Chi nese taal en letterkunde aflegde, beide keren cum laude. Omstreeks Kerstmis van datzelfde jaar promoveerde hij als eerste in de Chinees-Japanse sectie tot doctor in de ietteren en wijsbegeerte. Bij Koninklijk Besluit van 1 Mei 1930 volgde zijn benoe ming tot gewoon hoogleraar aan de univer siteit te Leiden welk ambt hij op 8 October van dat jaar aanvaardde met zijn inaugu rele oratie. Prof. Duyvendak is tijdelijk hoogleraar geweest aan de Columbia-uni- versiteit te New York, doch wees een aan bod om een leerstoel aldaar blijvend te be zetten, van de hand. Sinds 1931 was prof. Duyvendak lid van de Koninklijke Nederlandse academie van wetenschappen. Voorts was hij erelid van de Royal Asiatic Society van de American Oriental Society en doctor honoris causa van de universiteiten van Princeton in Amerika en Oxford. De regering erkende zijn grote verdiensten met zijn benoeming tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Talloze studies over Chinees zijn van zijn hand in binnen- en buitenlandse wetenschappelijke tijdschriften verschenen. De oprichting van het Sinologisch Instituut, gevestigd in het Rijks museum voor Vol kenkunde te Leiden, was aan zijn initiatief en doorzettingsvermogen te danken. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Dinsdag om half drie ge schieden op de begraafplaats Rhijnhof. ADVERTENTIE voor allé inrichtingen voor onderwijs SCHOOLBOEKHANDEL - Tiynji" Jucobijncstraat Geil. Otulc Gracht zy-zya MüNCHEN (Reuter/A.F.P.) Hevige overstromingen in Midden-Europa hebben tot dusver 13 doden geëist. In Oostenrijk is overal grote schade aangericht. In West- Duitsland, voornamelijk langs de Donau en de Inn, staat een gebied van 5000 vier kante kilometer onder water. Een vloed golf in de Donau bereikte tegen het mid dag uur Wenen. Huizen langs de oever kwamen in het water te staan. De bewoners van het Beierse dorpje Tittmoning aan de Inn baden op straat, dat de overstromingen hen niet zouden overweldigen. De schade aan eigendom, bruggen, we gen en het verlies van vee zou „onmete lijk" zijn. In Beieren staat een gebied van minstens 8.200 vierkante km tussen Mün- chen en Passau onder water. Het Ameri kaanse leger heeft een rampen-hoofdkwar tier te München gevestigd en 20 hefschroef- vliegtuigen voor reddingswerkzaamheden beschikbaar gesteld. De rivier de Kernbach heeft de plaats Kötzling in het Beierse woud overstroomd. Een derde van de bevolking van 36.000 zielen was genoodzaakt te evacueren. De rivier de Weisse Regen, die door puin ver stopt is, heeft haar loop gewijzigd en de rivier de Vils veroorzaakt eveneens grote schade. In Beieren zijn verscheidene plaatsen overstroomd. Passau aan de Donau en Ro senheim aan de Inn zijn geheel geïsoleerd. In laatstgenoemde plaats staat het water tot aan de tweede verdieping der huizen. In Passau zijn ruim tweeduizend personen dakloos geworden. Eenheden van dè West-Duitse „techni sche hulpverleningsdienst" hebben op dracht gekregen paraat te staan. Vijf com- pagniën Beierse grenspolitie, brandweer brigades, Rode Kruis-eenheden en Ame rikaanse genie-afdelingen zijn naar de door overstromingen geteisterde gebieden ge zonden. Het riviertje de Rott, dat normaal niet meer dan twintig meter breed is, is een stroom geworden, die op sommige plaatsen 1500 meter breed is. Honderden boerderijen zijn ondergelo pen, terwijl talrijke plaatsen geheel van de buitenwereld zijn afgesneden. De bruggen in het overstroomde gebied zijn onbruikbaar geworden. De spoorwegver binding tussen Passau en Eggenfelden is door het wassende water verbroken. Alle aan de Beierse meren grenzende gebieden zijn overstroomd. De rivier de Ache heeft nabij Schlech- ting een brug vernield. De hoofdverkeers weg tussen München en Salzburg is afge sneden in de buurt van de Oostenrijkse grens. De West-Duitse automobielclub deelde mede, dat tien andere belangrijke wegen en twintig wegen van minder be lang gesloten zijn. Sneeuw In West-Oostenrijk is sneeuw gevallen op plaatsen die niet hoger dan 800 meter boven de zeespiegel liggen. In gebieden, die op 2.000 meter hoogte liggen, lag de sneeuw een meter dik. In de bergen van Tyrol en bij Salzburg ligt op het ogenblik meer sneeuw dan met Kerstmis. (Van onze correspondent in Londen) Morgen zal de nieuwe Nederlandse Kerk in Londen in tegenwoordigheid van Ko ningin Juliana en Prinses Irene die vier jaar geleden de eerste steen legde, worden ingewijd. Het wordt een grote historische gebeurtenis, niet alleen voor de duizenden landgenoten, die momenteel in Londen wonen, maar ook voor de Nederlandse protestante kerken over de gehele wereld, welke de vier eeuwen oude kerk van Austin Friars als hun moederkerk beschou wen. Ook is het een belangrijk evenement voor de City waarin Nederlandse onder nemingsgeest altijd een rol van betekenis heeft gespeeld. Bovendien voelt het oude Londen sinds koning-stadhouder Willem III zich nauw verbonden met het Huis van Oranje. Sinds de Middeleeuwen hebben zich Ne derlanders al droegen ze die naam nog niet in Engeland gevestigd. Ambachts lieden en handelaren staken het Kanaal over. Wevei-s uit Vlaanderen en Brabant legden de grondslag voor de textiel industrie. De leer-nijverheid en de glas blazerij zouden een paar eeuwen later een nieuwe impuls krijgen toen de slacht offers der geloofsvervolgingen uit de lage landen in Engeland een nieuw vaderland vonden. Het was in 1550, dat de 13-jarige Eduard III het charter zegelde, waarbij aan onze landgenoten de Gotische kerk van Austin Friars geschonken werd als het bedehuis, waar zij in hun eigen taal en onder hun eigen kerkorde hun godsdienstoefeningen mochten verrichten. Daarvóór hielden zij hun samenkomsten in het gebouw van het timmermansgilde, de Carpenters Company, welke twee maanden geleden Koningin Juliana als ere-lid heeft opgenomen. De indrukwekkende kerk, welke dateer de van het midden der dertiende eeuw, werd op 16 October 1940 door een bom volkomen verwoest. Een belangrijk gedeel te van de archieven was gelukkig tijdig door de thans ruim negentigjarige koster in veiligheid gebracht. In de eerste eeuwen van haar bestaan heeft de kerk een belangrijke plaats inge nomen in het leven van de Nederlandse kolonie in Londen. Het is zeer de vraag of de Engelse autoriteiten dezelfde tegemoet koming zouden hebben getoond in de toe lating van de vluchtelingen uit de Noorde lijke en Zuidelijke Nederlanden, indien er geen kerkelijk lichaam was geweest, dat de vloed van immigranten kon opvangen. Immers de morele invloed, welke van de kerk op ha«r leden uitging, was een zekere waarborg voor het gedrag en voor de gees telijke houding zo belangrijk in die tij den van revolutionnaire stromingen op godsdienstig en politiek terrein van de vreemdelingen. De groep van vijfduizend vluchtelingen heeft het echter lang niet altijd gemakkelijk gehad, omdat de Engel sen zich wel eens bevreesd voor concurren tie toonden. Er was een periode, dat de immigranten zelfs dubbele belasting moes ten betalen: omdat men vreesde dat zij anders te machtig zouden worden. De Nederlanders en Vlamingen kregen niet de beschikking over de gehele kerk, maar alleen over het schip. Het koor en de bijbeuken waren als pakhuis van de marine in gebruik, die er onder meer wijn opsloeg, afkomstig van veroverde Franse schepen. Dit deel van de kerk, dat uiter mate verwaarloosd werd, stortte later in. Alleen het schip bleef staan, dat tenslotte door een Duitse bom in puin geslagen werd en waarvoor thans een nieuwe kerk ver rees. Austin Friars, zoals de kerk in de volks mond heet, was de eerste georganiseerde kerk van de reformatie en geldt daarom als de moederkerk van het Nederlandse protestantisme, in welke hoedanigheid zij een grote rol heeft gespeeld. Uit dankbaai'heid jegens de „boy-king" Eduard III wordt aan de maaltijd, welke volgt op de kerkeraadsvergadering nog steeds een dronk uitgebracht op de vorst, die het charter schonk. HAMBURG (Reuter) Senator Plate van Hamburg heeft medegedeeld, dat deze maand te Hamburg een maatschappij zal worden opgericht voor het commerciële luchtvervoer tussen West-Duitse en andere Europese luchthavens. De maatschappij, waarvoor Duits en Engels kapitaal beschik baar is gesteld, zal later de op te richten Lufthansa aanvullen, welke zich op het passagiersvervoer zal toeleggen. Verschei dene Hamburgse bevrachtingsfirma's zul len belang hebben in de maatschappij. Er is medewerking ontvangen van het En gelse ministerie van Buitenlandse Zaken en de Bank van Engeland voor de oplos sing van wettelijke en valuta-moeilijk heden. De maatschappij heeft verder de steun van .de Senaat van Hamburg en van het West-Duitse ministerie voor Vervoer. In de gemeente Wijmbritseradeel is de onbewaakte overweg in de spoorlijn Leeu wardenStavoren thans voorzien van over wegbomen. Tevens zijn hier overweg-stop lantaarns in dienst gesteld. In Zwitserland zijn Alpenpassen, die na de sneeuwval van enige tijd geleden waren gesloten, weer voor het verkeer openge steld. In Opper-Oostenrijk is 2.400 km weg onbegaanbaar geworden. Vele bruggen zijn voor het verkeer gesloten. 10.000 mensen zijn geëvacueerd. Nog 10.000 mensen wach ten op een gelegenheid om met een vaar tuig weggevoerd te worden. In het gebied van Mühlviertel nabij de grens mét Tsje- cho-Slowakije, zijn honderden hectaren grond ondergelopen. De verbinding tussen Reichenhall en Salzburg langs de hoofd verkeersweg is door de overstromingen verbroken, terwijl ongeveer dertig hoofd en bijwegen onbegaanbaar zijn. Een hefschroefvliegtuig van het Ameri kaanse leger wordt gebruikt voor het neer werpen van balen hooi op de Alpenweiden in de omgeving van Bayrischzell, waar talrijke kudden vee door de sneeuw zijn verrast. Ruim 5.000 boomstammen werden uit Tyrol door de Inn meegesleurd. Men vreesde, dat de stammen bruggen zouden beschadigen of vernielen. Radio-Praag meldt dat hevige regenval in de laatste paar dagen in Tsjecho-Slowa- kije overstromingen heeft veroorzaakt en veel schade heeft aangericht. Bij de Nederlandse Reisvereniging te 's-Gravenhage is bericht ontvangen dat alle autobus-reizen van de N.R.V. in Oos tenrijk en Duitsland geen last hebben on dervonden van de weersomstandigheden. Slechts één autobus die met een gezelschap van Haus (Oostenrijk) onderweg was naar Nederland liep vertraging op. De bus zal nu heden in ons land aankomen. (A.N.P.) Van welingelichte zijde wordt vernomen dat de schade in Zuid- Beieren slechts plaatselijk is. De interna tionaal bekende toeristencentra zijn nor maal bereikbaar. Men heeft alleen in en kele gevallen het verkeer moeten omleg gen. De reddingswerkzaamheden in Passau worden ernstig belemmerd door de snelle stroming van de gezwollen Inn en Donau. Enige honderden mensen in de stad, die op de daken van huizen zijn gevlucht, konden Zaterdagochtend niet bereikt wor den. Het water bereikte vandaag de gas fabriek. waar het werk moest worden stop gezet. Het.zal weken duren, voor de gas- voorziening kan worden hervat. Tot dusver hebben 2000 mensen in Pas sau hun huizen moeten verlaten. Bij Neu- haus, 20 kilometer ten Zuiden van de stad, is de stroom zo sterk, dat men geen kleine boten voor het reddingswerk kan gebrui ken. Het Amerikaanse leger is verzocht stormboten ter beschikking te stellen. Op blote voeten en met manden op het hoofd kwamen deze typisch geklede Indiaanse vrouwen van het platte land van Guatemala naar de hoofdstad van het land om zich daar te voegen bij de menigte voor het Nationale Paleis om kolonel Carlos Castillo Armas te begroeten. 'grieven aan de redactie (Verkort weergegeven) Wereldkampioenschap voetbal. Naar aanleiding van een bericht in uw blad over de critiek op de scheidsrechter van de finale om het wereldkampioenschap voet bal, DuitslandHongarije, door de leider van de Hongaarse voetbalploeg Gustav Sebes, waarin hij verklaart: le dat Hon garije een strafschop is onthouden, 2e een doelpunt van Puskas in de laatste minuut gescoord en afgekeurd werd wegens bui tenspel, 3e dat de Hongaren vermoeid wa ren, ben ik van mening dat die critiek volkomen juist is. Als ooggetuige wil ik graag mijn mening weergeven. le. Hongarije werd inderdaad een straf schop onthouden toen Kocsis door drie Duitsers gevloerd werd en viel in het straf schopgebied. 2e. Het doelpunt door Puskas gescoord in de laatste minuut van de wed strijd was in geen geval buitenspel; er stonden zelfs nog twee Duitsers op de doel lijn. 3e. Dat deze Hongaarse voetballers vermoeid waren en niet op volle toeren speelden, is ook juist. Hongarije heeft verloren, althans een vermoeid Hongarije. Maar ik betwijfel het of Duitsland eraan te pas gekomen zou zijn tegen een Hongaars elftal zoals dat zijn kracht ontplooide tegen Engeland in Lon den (6-3) en Budapest (7-1), tegen Bra zilië (4-2) en tegen Uruguay (4-2). Mijn mening luidt: Alle hulde voor het Hongaarse voetbal elftal. Hongarije, de verliezer van de finaic tegen Duitsland, is toch wereldkampioen voetbal 1954. K. v. R. (De Hongaarse voetballers beschouwen zich niet als wereldkampioen en hebben zich sportief neergelegd bij de beslissingen .van de scheidsrechter. Sportred.)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10