Feestelijke bijeenkomst op Haarlems Stadhuis Piet Kee nam Zilveren Tulp in ontvangst Het juryconcert Kort en bondig Voorstel tot afronding van de bebouwing langs Duinwijckweg Landarbeiders ook onder Arbeidswet 1919 Vaart achter statuut voor Koninkrijk Voorziene moeilijkheden nog niet gebleken Pastoor Lautenschütz 25 jaar priester „Nationalisme verkrijgt weer de overhand" Heemstede Bloemendaalse gemeenteraad Lisse Hillegom Bloemendaal Bennehroek Haarlemmermeer ZATERDAG 10 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Het vierde internationale orgelconcours Regering week af van advies der S.E.R. SPARTA en MOBYLETTE BROMFIETSEN Memorie van antwoord volgt prompt op verslag Het Unie-overleg Aangekondigde „eisen" vielen erg mee Europees televisienet Socialistische beweging voor verenigd Europa in Milaan Haas wint in 250 cc klasse Mej. E. van Onselen 40 jaar onderwijzeres Een feestelijke bijeenkomst in het schijnsel van de kaarsen die de ridderzaal van het Haarlemse Stadhuis verlichtten, vormde gisteravond dan wel niet het artis tieke, maar in elke geval wel het representatieve hoogtepunt van het vierde internationale orgalconcours van het Holland Festival. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heette dan ook in zijn drietalige toespraak bij de uitreiking van de prijzen aan de deelnemers van de improvisatiewedstrijd vele autoriteiten welkom, zoals de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, de ver tegenwoordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. R. II. Hulsker en de ambassadeur van de Duitse Bondsrepubliek, dr. Miihlenfekl. Ook merkte spreker met voldoening de aanwezigheid op van vele met-Haarlemmers, waaronder talrijke buitenlanders: het beste bewijs, dat het orgelconcours een waarlijk internationale aangelegenheid is geworden. Groei welke zeker kroon op het werk van de commissie die het concours telken jare voorbereidt en het schonk de burgemeester de gelegenheid wethouder D. J. A. Geluk en de heren P. Koen en J. Obermayer eens in het zonnetje van een open bare hulde te zetten. Maar, zo voegde spreker er aan toe, men kan organisato risch doen wat men wil, maar het zijn tenslotte de deelnemers die het concours maken. Welke woorden de inleiding vormden tot de officiële prijsuitreiking. De officiële classificatie van de jury luidt: 1. Piet Kee uit Alkmaar; 2. Hans Hasel- bóck uit Wenen; 3. Heinz Orlinsky uit Diiren; 4. Edwin Peter uit Bern; 5. Guus Stoop uit Utrecht. Piet Kee werd uiteraard hartelijk gehul digd: Voor hem is het de tweede keer, dat hip.de zo vurig begeerde „Zilveren Tulp" verwerft, dank zij de combinatie van „een berg van wilskracht, een lawine van harts tocht en een stalen zelfbeheersing," zoals burgemeester Cremers de voor de improvi satiekunst vereiste eigenschappen om schreef. En voor alles geduld en nog eens geduld. Alkmaars burgemeester, mr. H. J. Wijte- ma, was uit „Snorrendam" overgekomen om zijn stadgenoot geluk te wensen en tevens dit voor muziek ontvankelijke ge zelschap er op attent te maken, dat de heer Kee met zijn concerten en Havingha-her- denking een belangrijke bijdrage levert tot het welslagen van de Alkmaarse stads feesten deze zomer. De winnaar zelf sprak een kort dank woord, waarin hij speciaal zijn vader, Cor Kee uit Zaandam, noemde als zijn eerste mentor in de improvisatiekunst. Gisteravond concerteerden dus op het Müller-orgel in de Grote Kerk de drie juryleden van het vierde Internationale Improvisatieconcours. Eerst hoorde men Gaston Litaize, de blinde organist van de St. Frangois Xavier en harmonieleraar aan het Nationaal Blindeninstituut te Parijs, die de Passacaglia en Fuga van Bach vertolkte: het variatiedeel rustig beheerst van opzet en karakteristiek gekleurd, de Fuga strak gehouden maar in vlot tempo. Hierna verraste hij het auditorium met een zeldzaam knappe en bezielde improvi satie. Het zeer geschikte thema in g kleine terts begon al gauw op sprekend muzikale wijze tot ontwikkeling te komen; de speler vond interessante overgangen en waagde zeldzame registraties; effecten van enkel tongwerken openbaarden de Franse karak teristiek in deze. Een nieuw tempo, een pétillant Allegro, bracht het thema in luchtiger sfeer. Het kleurpalet werd aldoor rijker door aanwending van mixturen en tongwerken' op het hachelijke af tot met een diminuendo het thema in zijn Van een Haagse medewerker) Het bijzonder karakter van de landbouw mag er niet toe leiden, dat de wetgever ziph met betrekking tot de regeling der arbeidsverhoudingen in deze sector blij vend onthoudt. Dat is niets nieuws, maar het is wel een buitengewoon ingewikkelde zaak gebleken, op dit terrein bevredigende voorzieningen te treffen. Gedurende de laatste veertig jaren zijn daartoe herhaal delijk pogingen ondernomen. Er kwamen voorontwerpen, maar veel verder dan de Hoge Raad van de Arbeid brachten zij het niet. De ontwikkeling van de CAO's in het landbouwbedrijf heeft er mede toe ge leid, dat het bedrijf meer ontvankelijk is geworden voor een regeling van de ar beidsduur. De regeling bij CAO ontslaat de wetgever niet van de plicht, aldus het standpunt der regering, de uit een oog punt van arbeidersbescherming belangrijke beginselen van de Arbeidswet 1919 ook met betrekking tot de landbouw wettelijk te verankeren. Het ligt in de lijn, dat het Landbouw schap bij verordening bepalingen omtrent arbeids- en rusttijden vaststelt. Daaraan heeft de SER ook de voorkeur gegeven. Hij heeft zich moeten beraden over de vraag, of het gewenst is thans een voor ziening bij de wet tot stand te brengen, welke de mogelijkheid opent tot uitvaar diging van een dergelijke algemene maat regel van bestuur. De meerderheid van de SER achtte dit tijdstip daartoe niet het juiste. Er zou uit blijken, dat er met be trekking tot het welslagen van het overleg binnen de bedrijfslichamen een zekere scepsis bestaat. Van dit advies is de regering afgeweken. Zij heeft een aanvulling van de Arbeids wet 1919 voorgesteld. Een wettelijke rege ling, zo meent zij, zal, zoals zij nu wordt aanbevolen, de totstandkoming van een regeling door het Landbouwschap niet in de weg staan. De bestaande ongelijkheid tussen landarbeiders ten opzichte van an dere arbeiders behoort te niet te worden gedaan. De kern van het ontwerp is, dat de bevoegdheid tot regelen bij algemene maatregel van bestuur wordt vastgelegd en dat het raam wordt gegeven, waarbin nen die regeling zal dienen te worden vast gesteld. In beginsel gaat het om een verbod van arbeid op Zaterdagmiddag en Zondag voor alle landarbeiders en om een verbod van nachtarbeid voor vrouwen en jeugdige personen. Verder om een maximum aan tal uren arbeid per jaar en per dag. (2900 uren per jaar en voor arbeid in de vee verzorging en kaasbereiding 3200 uren per jaar). Aanvaarding van dit wetsontwerp zal de betekenis hebben van een mijlpaal in onze arbeidswetgeving. Er komt een einde aan de tegenstelling tussen landarbeiders en andere arbeiders. thema verdwijnt als het ware in de syn these, die de improvisator er uit distilleert. Op de vleugels van de vrije fantasie ont wikkelt het zich tot iets, dat nuchter be keken nog slechts een schim is van de opgave. Het wordt haast ontastbaar. En toch, wanneer men met de persoonlijke stijl van Andriessen vertrouwd is, voelt en hoort men het voortwoekeren en werken als bouwstof voor een ongeschreven com positie, die in alles het kenmerk van de componist draagt. Het is alsof zijn natuur er hem toe dwingt op een hymne aan te sturen: En voor zover het thema zich daar toe leent wordt het te pas gebracht. Maar hoe dan ook, de hymne moet er wezen. Daarna nog een brillante coda, die zich op lost inhet thema. Het was weer eens een karakteristieke Andriessen-improvisatie, naar de onge schreven wetten van de persoonlijke fanta sie door haar gloedwarme muzikale in- ADVERTENTIE de meest betrouwbare Fa. C. v. MAREN - OVERVEEN Telefoon 23523 Termijnbetaling mogelijk. Tijdens de receptie in de ridderzaal van het Haarlemse Stadhuis werden ook nog de door de calligraaf Henk Koops vervaardigde oorkonden aan de prijswinnaars van vorige jaren uitgereikt. Op de foto een heeld van deze ongedwongen ceremonie. Van links naar rechts: Anton Heilier winnaar 1952), Piet Kee (met Zilveren Tulp), burgemeester Cremers, de heer P. Koen, secretaris van de concourscommissie, Louis Toebosch (winnaar 1951) en de heer J. Obermayr. oorspronkelijke vorm weer bereikt werd. Dan een Fuga met een paar sttetti, die als een notenvuurwerk met het thema in het pedant door de ruimte daverden en tenslotte een coda die imponeerde door treffende harmonisatie en na verre uitwij kingen, op een stralend G majeur afsloot. Er was in deze prestatie geen enkele con ventionele noot geweest, het was en bleef muziek van voorname en ordelijke schoon heid. Men'kon er, technisch beschouwd, het hoogste respect voor hebben en uit aesthe- tisch standpunt een zeldzame muziekvreug- ae aan beleven. De eveneens blinde organist Helmut Walcha (uit Frankfort aan de Main) trad niet op als improvisator, maar demon streerde met fragmenten uit Bachs Orgel- mis en met diens Vierde Triosonate de gave en doorzichtige interpretatiekunst, die zijn naam een beroemde klank heeft bezorgd. Walcha weet het polyfone weefsel zeldzaam klaar en doorzichtig te houden, door op passende wijze mixturen met labialen te laten contrasteren. De zorg voor het klank- evenwicht in de klavieren is bij hem van primair belang. Verrassend ook was het, dat hij in „Kyrie, Gott heiliger Geist" de cantus firmus in het pedaal zonder schade met het 32 voets-register belaadde. De Triosonate, een geduchte toetssteen voor zuiver orgelspel, kreeg een voorbeeldige vertolking. Tenslotte improviseerde professor Hen drik Andriessen op een dankbaar thema in b klein. De improvisatiekunst van An driessen is een zeer persoonlijke uiting van deze componist. De concrete voirn van het Reeds enkele dagen na het verschijnen van het Verslag der Tweede Kamer voor het Statuut voor het Koninkrijk der Neder landen, heeft minister Kernkamp het ant woord der regering doen toekomen aan de Tweede Kamer. Hij onderschrijft de visie op de als compromis verkregen oplossing, welke er toe leidt, dat dit resultaat niet in gevaar mag worden gebracht door overigens goed bedoelde bezwaren naar voren te brengen. De regering deelt het ge voelen, dat een positieve uitkomst is ver kregen, die in waarde ver uitgaat boven de bezwaren, welke tegen onvolkomenheden in het statuut naar voren zouden kunnen worden gebracht. Sommige leden aldus de minister die geheel afwijzend tegenover het statuut staan, gaan blijkbaar van de veronder stelling uit, dat Suriname en de Neder landse Antillen volledige onafhankelijk heid begeren. Deze leden gaan intussen uit van een onjuiste praemisse. Suriname en de Nederlandse Antillen hebben immers bij herhaling uitdrukkelijk verklaard, dat zij geen onafhankelijkheid begeren, doch handhaving van een band met het konings huis en met Nederland. Uit de ter confe rentie bereikte overeenstemming blijkt, dat aan de in Suriname en de Nederlandse Antillen levende verlangens op bevredi gende wijze is tegemoet gekomen, ook al is zoals bij ieder compromis de op lossing niet voor allen ten volle bevredi gend. Naar op goede gronden mag worden verwacht, zal dan ook in Suriname, zowel als in de Nederlandse Antillen het statuut op de voorgeschreven democratische wijze worden aanvaard. Ook de regering acht een in samenwer king gegroeide nauwe financiële en econo mische band in het belang van alle par tijen. Een dergelijke verhouding is echter niet door geschreven bepalingen in het leven te roepen, noch haar voortbestaan daardoor te waarborgen. Zij is afhanke lijk van de gezindheid, waarin de landen de eenheid in het koninkrijk beleven. De regering heeft echter vertrouwen, dat het samengaan der rijksdelen zich zodanig zal ontwikkelen, dat ruime mogelijkheden ontstaan voor nauwe samenwerking op financieel en economisch gebied, zonder vrees, dat aangegane verplichtingen niet zullen worden nagekomen. houd een brillant besluit van het jury con cert. Maandag aanstaande komen nu de pres taties op het Cavaillé Coll-orgel in de Con certzaal aan de beurt, met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, onder leiding van Toon Verhey, v/at weer een ander aspect van onze orgel cultuur naar voren brengt. Ook de uitslag van de internationale prijsvraag voor orgel composities wordt op deze avond bekend gemaakt, wat inhoudt dat de bekroonde werken zullen worden ten gehore gebracht. JOS. DE KLERK Zoals ook reeds is gebleken in berichten uit Djakarta, zal öe kwestie Nieuw-Guinea geen hinderpaal vormen voor het bereiken van een overeenkomst op de huidige con ferentie, hoewel voor dit geschil tussen Ne derland en Indonesië geen oplossing is ge vonden. Naar verluidt heeft de Indonesi sche delegatie volstaan met te protesteren tegen het Nederlandse standpunt, dat de status van dit gebied geen onderwerp van bespreking kan zijn en de mededeling, dat Indonesië zich zelfstandige handelingen wat dit onderwerp betreft in de toekomst voorbehoudt. Over de door Indonesië gewenste wijzi ging in de unieverhouding heeft het tot dusverre gevoerde Nederlands-Indonesi sche overleg een grote mate van overeen stemming voortgebracht zij het dan, dat instemming van Nederlandse zijde met de opheffing van de Unie volgens het reeds eerder bekend gemaakte Nederlandse standpunt zal afhangen van een gelijk tijdige aanvaardbare regeling van de fi- nancieel-economische betrekkingen tussen beide landen. In dit verband wordt in In donesische delegatiekringen gehoord, dat reeds uit de samenstelling van de delega tie kan blijken, dat in Djakarta nooit het voornemen heeft bestaan alleen over het verbreken van de Unieverhouding te wil len spreken, doch ook over de onderwer pen, die van Nederlandse zijde worden gezien als bepalend voor de bereidheid de betrekkingen op een andere basis te stel len. Evenwel zullen juist bij het overleg over de financieel-economische betrekkin gen de grootste moeilijkheden moeten wor den overwonnen en het lijkt voor de hand liggend, dat men van Nederlandse zijde deze moeilijkheden op het oog heeft bij het uitspreken van een voorbehoud, waar het betreft de verwachting, dat de besprekin gen spoedig tot een resultaat zullen leiden. Inmiddels wordt in Indonesische delega tiekringen vernomen, dat er geen sprake is van een Indonesische wens te komen tol een vermindering van de op de R.T.C. aan gegane schuldenregeling. De Indonesische delegatie heeft zich tot taak gesteld te ko men tot een financiële-econcmische ver houding met Nederland, die naar Indone sisch inzicht in overeenstemming is met de souvereine status van Indonesië en geba seerd is op de feitelijke toestand van het ogenblik, die sedert 1949 aanzienlijke ver andering heeft ondergaan. Overigens noemt men zowel van Nederlandse als vam Indonesische zijde de sfeer, waarin de on derhandelingen worden gevoerd, goed. Zoals van Indonesische zijde wordt gezegd: beide delegaties onderhandelen met een volledig begrip van de wederzijdse moei lijkheden". Van Indonesische zijde is tenslotte mei nadruk tegengesproken, dat de regering in Djakarta zou hebben overwogen de delega tie uit Den Haag terug te roepen. Het comité van ministers van c'.e Raad van Europa heeft aan de regeringen van de vijftien leden-landen voorstellen voorge legd voor de organisatie van een net van Europese televisie-relayzenders op perma nente basis De parochianen van de H. Jacobus de Meerdere kerk te Haarlemmerliede en die van de bijkerk te Spaarndam hebben een feestelijke week voor de boeg. Hun aan dacht zal dan gericht zijn op pastoor K. J. M. Lautenschütz, die op 14 Juli vijf entwintig jaar priester is. De parochianen hebben een feestcomité gevormd onder voorzitterschap van kapelaan Jos. Schoen makers, dat nu een heel programma heeft opgesteld. Om te beginnen wordt de jubi laris Dinsdag om 7 uur 's avonds op het fort Noord in Spaarndam ontvangen. Van daar uit zal men zich naar de bijkerk van St. Adelbert aan de Ringvaart begeven, waar pastoor Lautenschütz een plechtig Lof zal celebreren. Burgemeester drs. J. Visser zal hem vervolgens op het Pennings- veer namens de gemeente toespreken. Woensdag, dan is het dus precies 25 jaar geleden dat pastoor Lautenschütz tot pries ter werd gewijd, draagt de jubilaris om half tien 's morgens een Hoogmis op in Haarlemmerliede. Om acht uur 's avonds zal in het verenigingsgebouw te Spaarn- woude een receptie worden gehouden, waar het geschenk van de parochie zal worden aangeboden. Vrijdag worden de kinderen bij de feestelijkheden betrokken, dan zal de jubilaris 's morgens om half negen een mis opdragen, waarbij d ooi- kinderen gezongen zal worden. En om half tien is het feest voor de jeugd in het verenigingsgebouw. Zondag viert Spaarn dam feest, 's Morgens wordt er een Hoog mis gehouden in de bijkerk van St. Adel bert, na afloop waarvan in de kleuter school gelegenheid wordt geboden tot ge lukwensen. Dit alles wordt Zondagavond besloten met een opvoering van „De fluwelen Handschoen" van Rosemary Cassy, door spelers uit Spaarndam en Haarlemmer liede. Op 1 Augustus wordt het stuk voor een tweede keer opgevoerd, maar dan is het voor de jeugd bestemd. Pastoor Lautenschütz, die dus een drukke week voor zich heeft, kwam in 1953 naar Haarlemmerliede. Hij werd op 15 Juli 1906 in Amsterdam geboren en op de dag voor zijn 23ste verjaardag tot priester gewijd. Hij werkte tot 1931 in Weesp en ver volgens in Poeldijk, Amsterdam en Den Haag. Na de bevrijding werd hem het dekenale redacteurschap van Sursum Corda opgedragen. MILAAN (A.F.P./Reuter) De Belgi sche senator Dehousse heeft bij de opening van een dxüedaags congres van de socialis tische beweging voor de verenigde staten van Europa te Milaan, een beroep op Frankrijk en Italië gedaan om het E.V.G.- verdrag te bekrachtigen. Ook de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Spaak, drong er bij Italië en Frankrijk op aan zo spoedig mogelijk het F.V.G.-verdrag te ratificeren. Hij was van oordeel, dat de komende weken beslissend zullen zijn in de geschiedenis van de Wes terse wereld. De Nederlandse afgevaardigde A. Mozer sloot zich aan bij de verklaring van de Belgen. Hoewel men had gehoopt, dat het leed veroorzaakt door de laatste oorlog er toe zou bijdragen een klimaat van saamhorig heid tussen de Europese volken te schep pen hadden de nationalistische gevoelens de overhand gekregen zodra de wonden in de oorlog geslagen begonnen te helen. „Hoe meer de herinnering aan de oorlog ver vaagt, hoe meer het nationalisme en de neiging om geen oplossing met de buurman maar ruzie tegen hem te zoeken groeien," aldus Mozer. De Franse oud-minister van Financiën André Philip was van oordeel, dat een ge meenschappelijke markt de basis van een Europese unie moet zijn. Dit vereiste weer een politiek gezagsorgaan, bijgestaan door een economische en sociale raad, waarin alle Europese economische machtsorganen zijn vertegenwoordigd en die verantwoor ding schuldig is aan een bij algemeen kies recht gekozen Europees parlement. TT-races De heer Wu Tsai Yen uit Singapore, ver moedelijk de enige schilder ter wereld die nog schildert met de vinger, geeft hier een demonstratie van deze 1400 jaar oude kunst in het Imperial Institute in South Kensington, Londen. Op het circuit te Assen zijn vanmorgen de races om de Grote Prijs van Nederland begonnen. De uitslag in de 250 cc. klasse luidt (10 ronden, totaal 164.76 km.: 1. Haas (Duitsl.) met NSU 1 uur 4 min. 21.3 sec. (gem. snel heid 153.624 km/u.); 2. Hollaus (Oostenr.) met NSU 1.05.07,7 (151.815 km/u.); 3. Baltis- berger (Duitsl.) met NSU 1.05.29.5 (150.965 km/u); 4. Kavanagh (Austr.) met Guzzi 1.06.00.4 (149.783 km/u); 5. Müller (Duitsl.) met NSU 1.06.38.4 (143.359 km/u.); 6. Whee ler (G. B.) met Guzzi 1.11.00.3 (139.235 km/u.). De snelste ronde werd genoteerd door de Duitser Haas met een tijd van 6 min. 20.5 sec., hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 155.885 km/u. Dit is de groot ste snelheid ooit in deze klasse op het circuit van Assen bereikt. THOMPSON WON HET BRITSE OPEN GOLFKAMPIOENSCHAP. Het Britse open golfkampioenschap is door de Austra liër Peter Thompson gewonnen met een score van 282. Op de tweede plaats volgden de Britten Syd Scott, Dai Rees en de Zuid Afrikaan Bobby Locke, allen met een totaal van 284. Op Vrijdag 16 Juli is er feest in de Bos en Hovenschool te Heemstede. Dan is me juffrouw E. van Onselen veertig jaar in dienst van de schoolvereniging. De aan staande jubilaresse is algemeen geacht en bemind en daarom is het te verwachten, dat zij de volgende week in de bloemetjes zal worden gezet. Een globale berekening zegt, dat mejuf frouw Van Onselen in de loop van de veertig jaar aan meer dan achttienhonderd Heemsteedse meisjes en jongens onderwijs heeft gegeven. Dat is vaak onder moeilijke omstandigheden geschied. Voor ouders en oud-leerlingen zal op Zaterdagmiddag 17 Juli van 3 tot 5 uur in de gymnastiekzaal van de school een receptie worden gehouden. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 11 Juli worden te Heemstede waargenomen door dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, tel. 35008 en dr. J. G. M. van Walsem, Bron- steeweg 32, tel. 38377. Wijkverpleging: zr. P. Mantz, Camplaan 17. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, telef. 38320. BINNENLAND B. en W. van Smallingerland, waarvan de industrieplaats Drachten het centrum is, hebben zich uitgesproken voor het geven van uitsluitend Friestalige straatnamen in de buitenterpen van de gemeente. In de hoofdplaats Drachten wil het gemeente bestuur met het oog op de niet-Friezen twee talige sü-aa(naamborden doen aanbrengen: in het Nederlands met daaronder een Friese vertaling. Reeds sinds 1 Augustus 1953 dienen bromfietsen voorzien te zijn van twee remmen, een op elk wiel. Dit mogen geen handremmen zijn. Het is gebleken dat het publiek van dit voorschrift slecht op de hoogte is, met als gevolg, dat in de laatste weken honderden bromfietsers zijn bekeurd, de nog steeds verzuimd hadden de vereiste voorzieningen te laten aanbrengen. Dr. II. Riemens, laatstelijk gezant te Caracas, is tijdelijk ter beschikking gesteld van het ministerie van Economische Zaken, waar hij met de persoonlijke titel van direc teur van de buitenlandse economische be trekkingen werkzaam zal zijn aan het direc toraat-generaal voor de buitenlandse econo mische betrekkingen. Als onderdeel van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan der Grenadiers en Jagers hebben Vrijdagavond de officieren en oud-officieren van beide garderegimenten zich aan een korpsmaal tijd in het Kurhaus te Scheveningen ver enigd. Ook Prins Bernhard zat aan deze maaltijd aan. Hij droeg de geklede tenue van generaal der grenadiers. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van de staatssecretaris van Financiën zijn twee landgoederen aangemerkt als na tuurmonumenten bedoeld in de Natuur- schoonwet 1928: 1. een gedeelte van het landgoed „Grote en Kleine Burgwal" in Barneveld, ter grootte van ongeveer 16.73.80 ha. Het landgoed is niet voor het publiek toegankelijk. 2. het landgoed „Kasteel Gronsveld" (gemeente Gronsveld) ter groot te van 8.90.10 ha. Met uitzondering van de naaste omgeving van het kasteel, en de boomgaarden, is het landgoed voor te goeder naam en faam bekend staande personen opengesteld. Op de in Arnhem gehouden jaarverga dering van de Algemene Militaire Pensioen- bond is het Vrijdag tot felle debatten geko men pro en contra de vraag of ex-politieke delinquenten nu als lid konden worden op genomen. Tenslotte sprak men zich met meerderheid van stemmen uit voor hand having van het in 1947 genomen besluit, geen politieke delinquenten tot de bond toe te laten. Het fregat „Wolf", het eerste van de zeven fregatten met roofdiernamen, die onder de regelingen van het M.D.A.Pdoor de Koninklijke Marine van de regering der Verenigde Staten worden verkregen, zal op 12 Juli te Den Helder afmeren. De nieuwe Griekse gezant bij ons hof, de heer Nicolas Anissas, is hedenmorgen met zijn echtgenote per trein in ons land aan~ gekomen. Hij werd verwelkomd door de chef protocol van 't ministerie van Buitenlandse Zaken en nam zijn intrek in het Palace Hotel te Scheveningen. De heer Anissas is de opvolger van de heer Nicolas G. Lely, die zijn land ruim 6V2 jaar bij het Neder landse hof vertegenwoordigde. HAARLEM EN OMGEVING Gisteren is de tienjarige Ronald Bernd- sen uit een boom langs de spoorbaan aan de Rozenstraat gevallen. Hij is met een diepe vleeswond aan de kin en een hersenschud ding naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. - Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn de heren M. C. Heering te Haarlem en C. H. Goekoop te Aerdenhout geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlands recht. De vorige week gehouden collecte ten bate van het werk der afdeling Haarlem van Humanitas heeft f2371.48 opgebracht. Jeugdgroep H.H.B. De hengelwedstrijd op witvis, op Zaterdag 10 Juli wordt ver zet naar Zondag 11 Juli. In verband met de grote wedstrijd voor volwassenen op 2o Juli (ten bate der kankerbestrijding) is de voor Zondag 25 Juli aangegeven jeugdwedstrijd gewijzigd in Zaterdag 24 Juli. B. en W. van Haarlem zullen op Vrij dagmiddag 23 Juli om vijf uur officieel ten Stadhuize ontvangen de deelnemers aan de op 23 en 24 Juli in deze gemeente te houden jaarlijkse bijeenkomst van de Nederlandsche bendrologische Vereeniging. Aan de Universiteit van Amsterdam slaagden voor het candidaatsexamen ge neeskunde, tweede deel, de heren I. M. M. Bijvoet en P. A. Biersteker te Haarlem. Voor het ingenieursexamen werktuig kundig ingenieur is aan de Technische Hoge school in Delft geslaagd de heer P. van der Harst te Aerdenhout. \nn de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd voor het candidaatsexamen werktuigkundig ingenieur, de heer P. C. W. Meulenhof uit Bloemendaal en voor het ingenieursexamen voor civiel-ingenieur de heren T. Blok uit Halfweg, H. Feirabend uit Aerdenhout en L. F. Heezen uit Haarlem. Aan de Gemeente Universiteit in Am sterdam zijn geslaagd: voor het doctoraal examen scheikunde, de heer W. Heinen uit Beverwijk en voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, de h -en W. Dorst uit Overveen en H. A. Klaver uit Heemstede. De gemeenteraad van Bloemendaal komt op Donderdagmiddag 15 Juli ten gemeente huize te Overveen bijeen. By de raad is binnengekomen een adres van de bewoners van de voormalige Westerlaan inzake naams verandering Westerlaan in Burgemeester Den Texlaan. B. en W. stellen de raad voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De vakraad voor het kappersbedrijf heeft de raad verzocht om de verordening op de halvedagsluiting ingevolge de winkelslui tingswet voor kapperszaken zo te wijzigen, dat de verplichte halvedagsluiting niet geldt in de week voorafgaande aan Pasen en Pink steren, maar wel in de week onmiddellijk volgend op deze feestdagen. Een enquête on der de in Bloemendaal gevestigde kappers heeft uitgewezen, dat vier belanghebbenden vóór en twee belanghebbenden tegen in williging van het verzoek van de vakraad zijn; twee bleven het antwoord schuldig. B. en W. zien de noodzakelijkheid van de wij ziging niet in en stellen voor aan het ver zoek geen gevolg te geven. Voorgesteld wordt dr. D. H. Peereboom Voller te benoemen tot voorzitter van de financiële commissie en tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Schilderij voor raadhuis. B. en W. schrijven de raad, dat zij met voldoening hebben kennis genomen van het aanbod van jhr. mr. C. J. A. den Tex om het, ter gelegenheid van zijn afscheid als burgemeester, hem geschonken schilder stuk met zijn beeltenis in ambtsgewaad aan de gemeente af te staan. Zij stellen voor het door de kunstschilder Karei van Veen ver vaardigde schilderstuk van jhr. Den Tex in dank fe aanvaarden en dat sehildex'ij, ter herinnering aan de verdiensten van jhr. Den Tex voor de gemeente gedurende zijn ambtsperiode als burgemeester, in de tegen woordige, raadzaal een waardige plaats te geven. Uitbreiding R.K. school te Vogelenzang Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van de Sint Jozefschool te Vogelen zang stellen B. en W. de raad voor mee te werken aan de uitbreiding van het gebouw met twee lokalen, aan de aanschaffing van het voor die lokalen noodzakelijke meubi lair en aan de aanschaffing van leermiddelen, voor zover zulks noodzakelijk is wegens de stijging van het aantal leerlingen. Ten behoeve van de in Bloemendaal woonachtige leerlingen stellen B.en W. van Bloemendaal de raad voor aan de Stichting Christelijke Avond-MULO te Haarlem tot wederopzeggens een subsidie toe te kennen. B. en W. stellen de raad voor een bedrag van f 300 beschikbaar te stellen voor het instellen van een onderzoek naar spraak- gebrekkige kinderen in de gemeente. De agenda vermeldt als punt 12: Medede ling inzake betaalbaarstelling nota archi tect raadhuisbouw. Duinwijckweg B. en W. stellen de raad voor tot voor lopige vaststelling van het partieel uitbrei dingsplan in onderdelen „Duinwijckweg". De bebouwing, zoals deze geprojecteerd wordt langs de Duinwijckweg en de Zomer- zorgerlaan, is bedoeld als afronding van de bestaande bebouwing langs de Duinwijck weg. De boerderij, gelegen langs de Zomer- zorgerlaan en in dit plan begrepen, zal in beginsel onaangetast blijven, zolang als dit, gezien de toestand van dit bouwsel enigszins mogelijk is. De Woningwetcommissie uit de raad heeft zich met het ontwerp kunnen kunnen verenigen, mits het geprojecteerde plantsoen mede wordt betrokken in de in erfpacht uit te geven grond aan de voor de bouw en exploitatie der daarvoor in aan merking komende woningen aan te wijzen woningbouwvereniging. Bij B. en W. be staan hiertegen geen bezwaren. Bouw van 5 woningen aan de Cearalaan, Mevrouw T. J. F. Andriessen-Luitjens te Den Haag, eigenaresse van het perceel bouwgrond aan de Julianalaan nabij de Cearalaan, heeft verzocht van de gemeente te mogen aankopen de aangrenzende strook grond aan de zijde der Cearalaan. Zij heeft het voornemen op die gronden een blok van vijf woningen te doen bouwen. B. en W. merken op, dat door het bouwblok aan de zijde van de Cearalaan geheel te voltooien een gaaf geheel kan ontstaan. Daarom stelt het college voor de grond te verkopen voor f 4600, hetgeen neerkomt op ongeveer f 13.50 per M2. Er zullen autoboxen worden ge bouwd, waardoor het noodzakelijk zal zijn een vijftal lindebomen van de bomenrij aan de zuidzijde van het pad te doen verwijderen ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt aanstaande Zon dag te Lisse waargenomen door dr. H. A. Holl, Veldhorststraat 50, tel. 3155. DOKTERSDIENST De Zondagsdienst van de artsen wordt op 11 Juli waargenomen door dr. C. M. Wijk- mans, Stationsweg 74, telefoon 5771. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waar genomen door de arts H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126. Bloemendaal, tele foon 23449; die van de Overveense huis artsen tot Zondagavond elf uur door de arts J .A. Hollander, Zijlweg 17, Haarlem, tele foon 11431. In hetzelfde tijdvak als de Bloemendaalse artsen is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen. telefoon 12698, b.g.g. 14424. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wox-dt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 17 Juli in spoedgevallen verzorgd door de Bloemendaalse apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181 en door apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-doi-p, telefoon K 2560 8234. ZONDAGSDIENST De dienst voor artsen wordt Zondag waar genomen door dokter G. Manschot, Rijks straatweg 18, tel. K 2502 430. DOKTERSDIENSTEN Hoofddorp: dokter Nanninga, telef. 6220. Zwanenburg-Halfweg: dokter Honingh. Nieuw Vennep: dokter Van der Weg, tele foon 280. Badhoevedorp: dokter Bolt.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11