9 Kerkdiensten .Clowotie Rick Een verraderlijk complot «8»Radio Moors SLOT DEFECT? ZATERDAG 10 JULI 19 5 4 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 135.- Burgerlijke Stand van Haarlem Verzoek gericht tot chauffeurs zandauto's Nachtdienst apotheken „Onderwijzersdag" in Haarlem op 14 Juli Recherche onderzocht boek houding van bollenbedrijf Mej. E. van Onselen veerUg jaar bij het onderwijs Van meineed verdachte getuige op vrije voeten Neem dan NEUROTONICi In Spaarndam wordt weer feest gevierd Voor de kinderen FEUILLETON door Richard Keverne ADVERTENTIE „Aasgieren van New York" (Luxo r) is een tamelijk ruig filmverhaal over de prac- tijken van een bende handelaars in blanke slavinnen en verdovende middelen, geïnspi reerd op Mickey Spillane's detectiveroman „I, the jury". De geschiedenis speelt zich af in de louche kroegjes van New Yorks ha venkwartier en in de vrijgevochten artis- tengemeenschap van Greenwich Village, die als men Spillane geloven mag, al evenzeer een broeinest van misdaad en ontucht is. Toch kregen wij de indruk, dat de locale sfeer omwille van de sensatie wel wat heel erg zwart en verdorven wordt afgeschil derd, terwijl ook het veelvuldig gebruik van suggestieve belichtingen en andere dra matische knaleffecten in geen verhouding staat tot het verhaal zelf. dat er in deze filmversie wel heel erg goedkoop en ver waterd van afkomt. Het enige dat ons wer kelijk rillingen bezorgde was de dynami sche vertolking van de hoofdrol „Mike Hammer", door Biff Elliot, die in zijn beste ogenblikken herinnerde aan Marlon Bran do's formidabele creatie in „Tramlijn Be geerte", Maar dan ook alléén herinnerde H. C. „De 5 Sullivans" (Li do). Het gegeven van deze film berust, aldus een mededeling vooraf, op een waar verhaal En het ver haal is dat van een eenvoudig gezin in Amerika: vader, moeder vijf zoons en een dochter, die lief en leeo met elkaar delen. Vooral is het 't verhaal van de zoons, die het niet zonder elkaar kunnen stellen. Men ziet ze in anderhalf uur tijd opgroeien van borelingen tot volwassenen en hoewel de overgang te groot is om niet storend te zijn, wordt men toch gecharmeerd door kleine trekjes die de makers hun karakters en het gezin als geheel meegaven. De verknocht heid aan elkaar, onhandige hulpvaardig heid, de eerste woordenwisseling tussen de oudste zoon en de \ader en de stroefheid waarmee het eerste meisie, dat van de jongste zoon nog wel, het gezin wordt bin nengehaald vermogen een warm gevoel op te wekken. Als de oorlog met Japan uit breekt nemen de vijf zoons - hoe kan het anders - gezamenlijk dienst bij de vloot en in een gevecht komen ze tenslotte alle vijf om het leven. Dat laat niet alleen bij de ouders, maar evenzeer bij de toeschouwers een leegte achter. En de tewaterlating van een oorlogsbodem dat „De Sullivans" ge noemd is, kan die leegte niet he'emaal op vullen. Jammer is het, dat bij tijd en wijle de grens van het aanvaardbare sentiment met grote voeten wordt overschreden. Sym pathiek is daarentegen weer, dat men niet het milieu van pluche stoelen en bontjas sen, maar dat van een spoorwegarbeider heeft gekozen. Misschien legde het „ware verhaal" die verplichting cp. H. L. L. „Havenwijk" (Frans Hals) Een niet al te braaf meisje uit de havenbuurt van Stockholm ontmoet eindelijk na een nog kort, maar vrij rumoerig leven, de man harer dromen: een havenarbeider, die het leven uitsluitend van de zonnige kant op neemt. Voor het jonge paar ziet de toekomst er wel bijzonder vrolijk uit, totdat het meis je al haar avontuurtjes opbiecht. De jongen wordt kwaad, loopt weg en doet een dag later alle mogelijke moeite om zijn meisje terug te vinden. Uiteraard komt dat wel voor elkaar en dan belet niets het tweetal zonder zorgen een nieuw leven op te bou wen. Zo ge ziet een vrij eenvoudige film, wel ke echter -vooral door het bijzonder goede spel in de hoofdrollen van Nine Christine Jönsson en Bengt Eklund en door het dik- ADVERTENTIE STOFZUIGERS 1110.- nofmale uitvoering luxe uil voering Vraag Uw leverancier HAARLEM, 9 Juli 1954 GEHUWD: 9 Juli, Chr. de Vries en G Duiker. BEVALLEN van een zoon: 9 Juli, A. M. Schrama—Baars; J. M. Th. AalsmaSteffens BEVALLEN van een dochter: 7 Juli, A. J. Delmaar—Loze; 8. Juli, J. A. Stegjerda—de Koninck; H. M. Klausvan Looij; M. Lui- tir.g—van Stijn; A. H. M. Captijnvan Krie ken; C. van der Meij—Heeremans. OVERLEDEN: 7 Juli, G. van der Meij. 31 j., Gasthuisvest; 8 Juli, G. Cop, 54 j., Bake- nessergracht. wijls voortreffelijke camerawerk boeit en vooral aan het slot ontroert. H. d. G. „Biechtgeheim" (Roxy) Deze film, die alleen in het avondprogramma wordt ver- i toond, geeft de innerlijke strijd van een priester weer. Een priester, die in tweestrijd staat, of hij zijn priestereed trouw zal blij ven dan wel een biechtgeheim zal open - ren, teneinde een grote rechterlijke dwaling te kunnen voorkomen, welke dwaling een onschuldige in de gevangenis zou brengen. Er is namelijk een moord gebeurd en na verloop van tijd brengt de persoon, die de moord pleegde, doch daar geenszins van wordt verdacht, in een biecht aan de pries ter de ware toedracht aan het licht. De po litie is uiteraard onkundig van deze „be kentenis", zodat de rechterlijke dwaling toch doorgang schijnt te vinden. Men kan van mening verschillen over de wijze waarop dit gegeven nader wordt uitgewerkt, doch vast staat wel, dat de verschillende type ringen uitstekend zijn getroffen. Daar komt dan nog bij, dat men al te grote sentimen taliteit, die een film maar al te gauw on geloofwaardig maakt, heeft vermeden. In het middagprogramma worden de be zoekers aangenaam bezig gehouden met de vrolijke avonturen van enige soldaten in de Italiaanse film-voor-alle-leeftijden ,,'t Zal je gebeuren". N. R. K. „Robinson Crusoë" (Minerva) Het is wel prettig om, de verdrinkingsdood nabij op een door de golven stukgebeukt schip midden in de oceaan een eiland onder zich te vielen oprijzen, dat juist bezig is te ontstaan. Die sensatie beleven heden de twee voortdurend met elkaar slaags raken de komieken Laurel en Hardy en dan gaan zij zichzelf een volkomen gesloten huis houding naar het voorbeeld van de heer Crusoë opbouwen. Het gaat allemaal heel aardig alleen iedere dag vissensoep totdat hun territoir, dat natuurlijk Dropvol met uranium zit. door de geciviliseerde mensheid ontdekt wordt Zolang hun gezel schap benerkt blijft tot een blonde chan- sonnière is het leven nog wel riant, maai er komen scheepsladingen vol gelukzoekers aan. Dan wordt een van de fier" pioniers verstoord èn de vaart in de film, want ook de regisseur heeft kennelijk geen raad meer geweten met al die mensen Daardoor wordt do tweedo helft van de film, waar men zich in ziin vacantie overigens wel mee kan amuseren, wat al te chaotisch H. B. Do proionga+ies van deze week ziin: „Quo vtH's (Rembrandtl, waarin de eerste Christenen on bombastische wiize kennis maken met de wreedhedon van koizer Nero in oanorama-oroiectie. Voorts „ZiL die zich "»r';onen". waarvan de voorsten in gen in C i t v woeden voortgezet, een delicaat ge maakte fhm over een haohelijk cderw^ro n.l. dat der nrostit"*''e. Ove- de film „Het meis.'e van kamer 17" in Cinema Pa lace schrijven wij waarderendsin ERBIJ. Geef bij het werk blijk van verantwoordelijkheidsbesef" De hoofdinspecteur van politie te Bloemen- daal. de heer J. Voerman, heeft zich met een brief gericht tot de chauffeurs van de zand auto's die regelmatig in de gemeente hun werk verrichten, waarin hij opmerkt, dat het hem opgevallen is, dat vele chauffeurs van de zandauto's de snelheid, waarmee zij rij den, niet aanpassen aan de weg waarover zij rijden en aan de la '.ing, die zij vervoeren; vele malen is geconstateerd, dat in de be bouwde kom met de vele zijwegen de snel heden veel te hoog moeten worden genoemd. Is dit met een ongeladen vrachtauto al ge vaarlijk, bedenkelijker nog wordt het, wan neer dit geschiedt met een zwaarbeladen auto, die bij het remme- zoveel verder „doordrukt" als een onbeladen. Niet alleen de zijwegen manen tot matiging van de snelheid aldus de hoofdinspecteur ook de overstekende kinderen, een plotselinge manouevre van een andere weggebruiker en dergelijke onverwachte gebeurtenissen die nen invloed uit te oefenen op de snelheid, waarmee de chauffeur denkt te mogen rijden. De hoofdinspecteur schrijft, dat het in zijn algemeenheid juist is, dat er geen maxi mumsnelheid bestaat, maar hij vestigt er de aandacht op, dat er een bepaling in de ver- keerswetgeving bestaat, die zegt, dat be stuurders van motorrijtuigen verplicht zijn hun snelheid zodanig te regelen, dat zij steeds het motorrijtuig tot stilstand kun nen brengen binnen de afstand, waarover zij de weg voor het motorrijtuig kunnen overzien en waarover deze vrij is. Deze be paling met enkele andere over de maxi mum-snelheid van benaalde soorten motor rijtuigen geven de politie de mogelijkheid op te treden tegen chauffeurs, die niet zelf het fatsoen kunnen opbrengen om zodanig te rijden, dat zij zich en anderen een minumum aan risico bezorgen.- De hoofdinspecteur wekt de chauffeurs op van hun verantwoor delijkheidsbesef bij het werk blijk te geven. van ouds bekend - Tel 146US- Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Firma Duijm en Keur, Keizerstraat 6, telefoon 10378. Apotheek Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30, telefoon 10043. Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65, tele foon 23525. Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, tele foon 17946. ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TFÏ. 11493 Ook dit jaar zal er in Haarlem weer een „onderwijzersdag" gehouden worden voor het gehele onderwijzend personeel van alle gemeentelijke scholen voor voortgezet ge woon lager, gewoon lager, buitengewoon la gen en voorbereidend lager onderwijs. Deze bijeenkomst zal op 14 Juli in het gemeente lijk concertgebouw plaats vinden en op die dag zal er geen school worden gehouden, tenzij de leerkrachten niet aan de onder wijzersdag deelnem n. Des ochtends komen de leerkrachten in de tuinzaal van het concertgebouw bijeen, waar de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk een inleiding zal houden over het onderwerp: „Moeilijkheden en mogelijk heden bij de bouw van gemeentelijke school gebouwen". Des middags zal er een bezoek gebracht worden aan enige schoolgebouwen in Haarlem. De recherche heeft Vrijdag in Hillegom de boekhouding van een exportbedrijf in bloembollen onderzocht op aanwijzingen van deviezenovcrtredingen, welke in een periode van vijf jaar begaan zouden zijn. Men is nog niet tot aanhoudingen over gegaan. De grootte van het bedrag is thans nog niet te overzien, aangezien de exporteur op het ogenblik in het buitenland vertoeft. Vrijdag 16 Juli hoopt mejuffrouw E. van Onselen, onderwijzeres aan de Bosch en Hovenschool te Heemstede de dag te herden ken, waarop zij veertig jaar geleden aan deze schoolvereniging verbonden werd. Zij heeft haar verantwoordelijke taak steeds met liefde en enthousiasme voor de jeugd verricht, zodat zij er ongetwijfeld aanspraak op mag maken door velen met dit zeldzame jubileum te worden gecomplimenteerd. Vooral nu een globale berekening heeft uit gemaakt, dat zij gedurende die tijd aan on geveer achttienhonderd Heemsteedse jon gens en meisjes onder meer de beginselen van het ABC heeft bijgebracht. Ter gelegenheid van dit jubileum zal Za terdag 17 Juli, des middags van drie tot vijf uur in de gymnastiekzaal van de Bosch en Hovenschool een receptie worden gehouden, waarbij aan alle belangstellenden de moge lijkheid geboden wordt, mejuffrouw Van Onselen geluk te wensen. ADVERTENTIE Na aanhouding voor onbepaalde tijd van de zaak over een dronkemansrel in IJmui- den, die gisteren voor de Haarlemse poli tierechter diende, en waarbij zoals wij gisteren meldden een woordenwisseling tussen de politierechter, mr. H. G. Ram- bonnet en de advocaat mr. J. Jansonius ontstond, werd een IJmuidense getuige aangehouden, aangezien hij werd verdacht van meineed. Wij vernemen thans, dat deze getuige na verhoor op vrije voeten is ge steld. ZONDAG 11 JULI 1954. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. P. A. Elderenbosch, van Voorburg. Bijz. dienst. 7: Ds. J. Bronsgeest Vrijdagochtend is uit het Centraal Station en Prof. Dr Mr J. A. Oosterbaan, Doopsgez. te Amsterdam de „Kaasexpress" vertrok ken, welke gedurende het zomerseizoen ten dienste van de toeristen de verbinding Amsterdam-Alkmaar v.v. zal onderhouden. Foto: Vóór het vertrek in het C.S. Meisjes in Westfriese klederdracht bieden kaas aan aan de eerste passagiers, die de „Kaas express" dit jaar vervoerde, de leden van het snorren-comité te Alkmaar. ADVERTENTIE Ben; 'J overdag ze nuwachtig en gejoaga en nemen 's nachts de zorgen een enorme omvang aanf Het praeparaat. dat Uw zenuwen tot ontspanning brengt, zonder deze te ver doven Verantwoord en onschadelijk. verkrijgbaai bij Uw apotheker of drogist. Er is weer feest in Spaarndam. Dat be tekent, dat er traditiegetrouw weer kermis wordt gehouden, doch dat niet alleen. Ook de ringrijderijen staan weer op het pro gramma en bovendien worden er weer behendigheidswedstrijden gehouden. Vrijdagmiddag om vier uur werden de kermisvermakelijkheden voor het publiek toegankelijk gesteld en aangezien het nu beter weer was dan vorig jaar, was er al spoedig een grote menigte verzameld op het kermisterrein. Die menigte bestond voor namelijk uit kleinere kinderen, die zich ten- zeerste vermaakten met de zweefmolen, het ballen werpen en andere kermisvermakelijk heden, waarbij mooie prijzen in het vooruit zicht werden gesteld, 's Avonds kwamen de ouderen aan de beurt: men had weer ring rijderijen op het losse paard georganiseerd. De deelneming aan deze voorwaar niet ge makkelijke sport was dit jaar niet zo groot als men dat in Spaarndam in het algemeen gewend is. Slechts tien deelnemers versche nen aan de start, zodat dit nummer snel afgewerkt kon worden. De uitslag luidde: 1. Dekker, Haarlem; 2. Rutte, Santpoort; 3. Van Veen, Haarlem- Noord. Waarschijnlijk kan men de reden van deze matige deelneming zoeken in het feit, dat de hooibouw thans in volle gang is. Hedenmiddag worden er weer ringrijde rijen gehouden, maar dan met fietsen. Ook de behendigheidswedstrijden voor dames en heren zullen zeer zeker de nodige belang stelling trekken. Om vier uur hoorden Rick en Bunkie opeens een vrolijk gejoel achter zich. En toen ze omkeken om te zien, wat dat te betekenen had, zagen ze een auto aan komen, waarachter een ladder gebonden was aan 'n stevig touw. Die ladder lag plat op de sneeuw en werd netjes voortgetrokken; en op de ladder zat 'n heel stel juichende jongens. Dat was 'n fijne, grote slee zo! Rick en Bunkie bleven staan en lachen, want het was 'n koddig gezicht, al die jongens op die glijdende ladder. „Ha, Bunkie! Rick.!", riepen de jongens. „Kom er ook op.... Het gaat zo fijn, je kunt er allebei nog best bij!" De auto stopte, en Rick en Bunkie kwamen dichterbij. „Dat gaat leuk, zeg!", zei Bunkie. t „Ja", zeiden de jongens. „We hadden die ladder neergelegd en probeerden elkaar voort te duwen.... en toen kwam deze meneer met zijn auto voorbij en vroeg, of hij ons wat zou trekken. Nou, toen hebben we de ladder aan de auto gebonden en hup.... daar gingen we!" „Dat is 'n fijne slee zo!", vond Rick. „Het lijkt wel 'n glijdende autobus, vol met mensen!", lachte Bunkie. „Nou, kom er maar gauw op, dan gaan we weer!", zeiden de jongens. Pred. Oecumenische dienst. Woensdag 8-8.3:0: Avondstilte. Ds. R. H. Oideman, van Zand- voort. Organist: Klaas Bolt. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. G. J. Waarden burg. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. F. R. A. Henkels, van Heemstede. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn, H. Av. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Ds. E. Pot, Kinderkerk. 10.30: Jeugd dienst. Ds. F. J. Pop, van Driebergen. Geb. Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10: Zang- dienst. 10.30: Ds. P. Brakman, van Naarden. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kin derkerk. Dhr. D. Vogel, van Amsterdam. 10.45: Ds. S. H. J. Voors. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. E. Pot. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Ds. B. van Gelder. Jeugd- kapel. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr D. Boer. Oost, Zomerkade 10: Wika J. J. Leo- pold-Timmer. West, Leidsestraat 10: Dhr R. Hengstmangers (bij goed weer buitendienst) Centrum, O. Groenmarkt 10: Dhr J. Jong kind. Eglise Wallonne. 10.30: Service présidé par le pasteur Henri Babel. Deutsche evan gelisch Gemeinde. Kapel van de Waalse Kerk Begijnhof. Donderdag Gemeindeabond. Alle- Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met Gerepatrieerden in de Pastorie der.Brooderkerk, Parklaan 32 Dinsdag 3: Rondètafelbespreking, Broeder- kerk, Parklaan 34. Ned. Herv. Evang., Park laan 21. Woensdag 7.30: Ds. Klein Kranen burg, van Hilversum. Stads Evangelisatie, L. Herenstraat 6. 10: Br. G. Nieuwenhuijsen, den Haag en Kinderopdrachtdienst. 7: Ds. J. v. d. Schors, Amsterdam. Woensdag 8: J. F. Snoeks, Haarlem. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Joh. van Oostveen, Evangelist te Voorburg. 5: Dezelfde. Evangelisatiesa menkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Theo Stringer en Jacques Teeuwen. Zaterdag 7.30: Openluchtsamenkomst a. d. Dreef bij het Houtplein. Opwekkingssamenkomsten, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Ds. S. Zijlstra, Eindhoven. Maranatha-nrediking. Broeder gemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Litur gische Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zondagsschool en jeugddienst. Vrije Evang. Gemeente, gebouw Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Voorg. A. H. van Gent. Evang. Luth. Gemeente. Witte He renstraat. 10.30: Ds. W. Snliethoff. Donder dag 7.30: Ds. G. Kroes, Wees- en Oudelie- denhuis. Ver. Dooosgez. Gemeente. 10.30: Mej. Ds. C. Soutendijk. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Ds. W. Mackenzie, van Am sterdam. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Dr. P. J. Richel. Lyceum-Aula. ingang v. Merlenstraat. 9: Ds. C. Goeman, Bevestiging ouderling. 5: Dr. A. Dondorp. Zuid-Oostcr- kerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. L. Hoor weg Jr., 5. Ds. A. M. Boeyinga. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Donderdag 7.30: Ds. de Blois. Ger. Gem. L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud Ger. Gemeente in Ned., Parklaan 21. 9 en 4.30: Leesdienst. Oud- Kath. Kerk. Kinderhuissingel 76. 10: Hoog mis. Woensdag 9.30: H. Mis. The Bethel Pen tecostal Inc., Tempeliersstraat 55 rd. 3: Sa menkomst. Woensdag 7: Bidstond, le en 3e Zondag H. Avondmaal. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel, Begijnhof. 10.30: Ds. J. W. Weenink. Gemeente koor. 7: Dezelfde. 8.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 8: Bidstond. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: E. Schuurman. 3.30: Openluchtdienst Dreef. 7.30: G. R. Mik, Amsterdam. 10: Zon dagsschool. Donderdag 7.45: Samenkomst. Vrijdag 7.30: Jeugdsamenkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10.30: Samen komst (Broodbreken). Bijbellezing. Parklaan 21, Donderdag 8: P. van Binsbergen. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v. Ruysdaell. 7, Heemstede. Maandag 3: Samenkomst. Ge meente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. De Christenge meenschap, Westerhoutpark 1 A. 9.30: Zon dagsdienst voor kinderen. 10: Mensenwij- dingsdienst.. Zevende-Dags Adventisten, Ja cobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevcn- dedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Corneiissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Apost.. Gemeente, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Christian Scien ce, Kerkdienst Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdagavondbijeen komst, Lange Veerstraat 16, 8 uur. Gemeente Gods, 10: Cultureel geb. IJmui- den. 7.30: Parklaan 21, H'lem. Samenkomst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10': Dr. H. v. d. Loos, H. Avondmaal 7: Dezelfde, Dankzegging. Immanuëlkerk. 10: Prof. dr. A. J. Rasker, Voorber. H. Av. Jeugdkapel Schoterweg (12—16 jaar) 10: Dhr. J. Huizinga. Ned. Prot. Bond, Berkenstr. 10.30: Ds. H. J. D. R. Theesing. Stichting „Petra", Kapel einde Minahassastraat). Woensdag 8: Sore- ker: H. v. d. Brink, van het Herm. Zaiss comité. A'g. Chr. .I-uicrT Gemeenschau „Gi deon". 9 t/m. 6: OnenRicht-sarnpnzün o.l.v. D^r. Alberto, uit Leiden. Donderdag 4.30: Bübelelub in de Sumatrastr. 57: Meisies- "rnen in de Colonsostraat 7 zw. Vrijdag Jon- ""ncurcn openlucht in Santpoort.. Geref. Kei-k. K!.oooerK'P"-eHkerk, Klopporsingel 55- 57. 10: Ds. P. do Ruig. 5: Ds. J. E. Hendriks, Winterswijk. Slotkerk. EHterstraat. 3.45: Ds. J. E. Hendnks. 3.30: Ds. P. de Ruig. Noord-Sc.hoterko'-k, Spaarnrijkstraat. 10 15: Ds. ,T. E. Hendriks. 5: Ds. P. de Ruig. Ct>r. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. J. C. Mans. F Av. en Dankzegging. Leger des He"s. Deramstroat 4 (in de noort.) Zaterdag 7: Bidstond. 7.30: Straatzang Zondag. 10: Heiligiogssamenkomst. 7: Open- luchtsamenkomst Sooodapl. 8: Verlossings samenkomst. 12: Zondagsschool. 43n; Kin_ dersamenkomst Zaaneobos. Maandag 7: Straatzang Overveen Stooo bad. Dinsdag 2.15: Gozinsbondsamenk°mst. 7: S. K. ver koop. Woensdag 7: S. K. verkoop. Leiders: Kapiteins Joh. C. en A. van Hu'V.en-v. Ede. Donderdag 3: Inzegening o.l.v. Kapitein A. Kruisin"». Amsterdam. HELSTEDE N-d. Tïenr. Kerk. K-rk op het Wi'^elmirarloin. 10: Ds. G. A. Barger. Kaoel Nieuw Vredehof. 10 30: Ds. nskamp. Au'a Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Nieuwen- huijzen. N"d. Pr-^t. Bord. P^Uaan 16. 10.30: Ds. A. L. Br°er, Doonsgez., Hilversum. Irene op Meer en Bosch. 10: Ds. J. A. de Klerk, H. Avondmaal. Doonsgez. Kring. Foyer Minerva Theater. 10 30: Ds. S. P. Hoekoma. Geref. Kerk, Koediefslaan. 10: Dr. A. Dondorp. Bevest. Ambtsdragers. 17: Ds. L. Hoorweg Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel, Bev. Ambts dragers. 17.30: Ds. C. Goem=m. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. E. T. v. d. Born. AERPENHOUT. Ned. Herv. KaDel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 12: Kinderkerkdienst voor kinderen van 512 jaar in de Kapel. Relig. Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Ds. S. M. A. Daal der. Dg.. Haarlem. BENNERFOEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. .T. Kalf. 7; Jeugddienst. Ds. J. v. d. Berg, ÏJmniden Geref. Kerk. 9.45 en 5: Ds. C. Klapwijk, H. Avondmaal en dankzegging. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast, H. Avondmaal. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4 10.30: Mevr. Dr. A. Mankes-Zernike. Dg., Rotterdam. Geref. Kerk. 8.45 en 10.30: Dr. J. L. Koole, v. Bloemendaal. H. Avondmaal. 3.30: De zelfde. Nabetrachting. 8: Dienst belangstel lenden. Dr. J. 1,. Konle. Vriie Ka'h. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Ge sproken Reoniem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. Visspr. te Overveen. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. G. Rienks. van Wormerveer. HHXEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. M. de Jong, uit Noordwijkerhout. 17: Ds. S. L. Knottnerus. Chr. Geref. Kerk 10 en 17: Prof. v. Genderen uit Apeldoorn. HOOFDDORP. Ned. Hew. Kerk. 9.30: Ds. J. C. Salverda. 7: Ds. I. P. v. de Waal, van Den Haag. Jeugddienst. Geref. Kerk. 9.30 en 6.30: Ds. D. Hoornstra, v.m. voorbereiding H. Avondmaal. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. van Boven, H. Avondmaal. 6.30: Ds. Abbenes 9.30: Ds. M. C. Don. H. Avondmaal. M. C. Don. H. Avondmaal en Dankzegging. 6.30: Ds. J. A. van Boven. H. Av. en Dankz. Bethelkapel. 10: Ds. L. D. Terlaak Poot. 7: Ds. H. P. Swets, van Rijk. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Vicaris L. C. Baljé. Geref. Kerk. 10 en 3.30: dr. G. E. Meuleman, H. Avondmaal. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. Visser, Zaandam. „De Toorts". 9: Dr. K. .1. Brouwer, Oegstgeest. „De Kapel". 7: Ds. D. ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk.. 10: Ds. Is. Voorsteegh. van den Haag. West. Sionskerk. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. H. Dooo. 7: Ds. Alma, van A'dam ZAND VOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein. 9.30: Jeugdkapel. Mevr. H. H. Visser- Fransen. 10.30: Ds. R. H. Oideman. H. Doop 7: Geen dienst. Iedere Woensdagavond (ge durende de maanden Juli en Augustus) 8: Concert en wijdingsdienst. A.s. Woensdag medew. Kerkkoor en solisten. Ned. Prot. Bond. Brugstraat 15. 10.30: Ds. H. A. C. Snethlage, van Rotterdam. Geref. Kerk, .Ju- hanaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, in de nieuwe con sistorie der Herv. Kerk. Dinsdag 8: Joh. H. van Oostveen, evangelist te Voorburg. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Jongeboer, H. Avondmaal. Ned. Prot. Bond. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Drs C W. Timmers, Theol. Cand. Pleemstede. Ge- reform. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. L Kie- boom. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds H W Eerland. 35) „Maar ik bèn voorzichtig", antwoordde het ventje. „Ik ben toch niet gevallen!" ,,'t Was heel goed mogelijk geweest" zei de vrouw streng. „En als we dadelijk bui ten komen, doe je wat ik zeg, denk daar aan!" Het tweetal liep naar buiten en Jim haastte zich achter hen aan. Zijn sombere stemming was verdwenen. Het geluk, dat eerst Matt welgezind was geweest, was thans met hèm. Hij was er van overtuigd, dat hij hier te maken had met de ver miste jongen in eigen persoon! Het vertrek van Scott leek op dit moment van minder belang. Als hij de vrouw en het kind on gehinderd kon volgen, dan zou hij, nadat deze zich ergens in het park voor een ge zellige picnic geïnstalleerd hadden, on middellijk Matt waarschuwen, om de jon gen te identificeren. Allerlei plannen door kruisten zijn brein, terwijl hij voorzichtig achter het tweetal aanwandelde. Het leek niet moeilijk. De gezette ver pleegster zou waarschijnlijk een plekje in de schaduw verkiezen boven een lange wandeling door het park, op een warme dag als deze. Het was zéér aannemelijk dat ze een uur of langer op dezelfde plaats zouden blijven en in die tijd zou hij Matt hierheen kunnen halen. Misschien zou hij één van de parkwachters kunnen laten op bellen, terwijl hij zelf de jongen en de ver pleegster in het oog bleef houden. Ook be stond de mogelijkheid, dat één van de vele in het gras luierende mensen bereid gevon den zou worden cm tegen een behoor lijke beloning een boodschap aan Matt over te brengen. Veertig minuten op zijn hoogst zouden hiervoor nodig zijn en dan als Matt het kind werkelijk herkende zouden ze op eigen houtje een kleine ontvoering op touw zettenZe zouden naar de verpleegster gaan en de jongen opeisen en zo nodig, de hulp van de politie inroepen. Ze zouden wat dan ook doen om de jongen veilig in handen te krijgen! Jim moest heel langzaam lopen, want het tweetal van hem slenterde op zijn dooie gemak. De kleine Beverley aan genomen dat hij 't was scheen geen ge makkelijk ventje te zijn. Bij iedere gele genheid, welke hem geboden werd, bleef hij achter om zijn aandacht aan dingen, die hij de moeite waard vond, te wijden. Tenslotte pakte de verpleegster hem enigszins ruw bij de hand en begon hem voort te trekken. Ze liepen langs de vijver en Jim hoorde 't kind op schrille toon pro testeren. „U hebt gezegd, dat we in een bootje zouden gaan varen", riep hij klage lijk, terwijl hij de arm van de verpleegster bijna uit 't lid trok en alsmaar omkeek naar bet in 't zonlicht glinsterende water. Jim kon thans voor 't eerst duidelijk het fijne, gevoelige gezichtje van de jongen waarnemen. Hij was blond met sproeten en had schichtige ogen met lange donkere wimpers. Ook meende hij een spoor van Amerikaans accent te horen. Een veel overtuigender bewijs was echter de ge lijkenis met de foto's van Bobby Randal, welke hij in de New Yorkse bladen, die Paddy Ling hem had verschaft, bestudeerd had. Die foto's waren niet overduidelijk geweest en natuurlijk enige jaren geleden genomen, maar er was een gelijkenis, ook al was de jongen ouder geworden en droeg hij heel andere kleren.... De verpleegster bleef hem voorttrekken, terwijl ze scherp antwoordde: „Zeur nu niet. We gaan heus naderhand in een bootje varen. Ik beloof het je". Ze staken een hoofdweg in het park over en liepen in de richting van de rivier, aan de oevers waarvan 't de aangewezen plaats was om te picniccen. Enkele ogenblikken later sloegen ze echter een weg naar rechts in, die leidde langs een complex tennisba nen. Er kwam enige twijfel in Jim op. De verpleegster begon nog langzamer te lopen en toen ze bij de grote autoweg, die door het park liep, aankwam, hield ze stil. Jim moest zijn vaart inhouden om niet in de gaten te lopen. Het was op deze plaats vrij stil en hij was er toch al bang voor, dat het jongetje, dat telkens omkeek, hem opge merkt had. Hij leunde^o onverschillig mo gelijk tegen het hekwerk van de tennis banen en deed alsof hij verdiept was in het spel. En toen. als in een flits, werd 't hem duidelijk wat er stond te gebeuren. Een grijze auto kwam aanrijden en on middellijk wist hij heel zeker, dat 't Scott's wagen was. Jim holde in de richting van de grote weg. De auto stopte op de plaats, waar de verpleegster en de jongen kenne lijk stonden te wachten. Een portier ging open.... Jim zag hoe de jongen de auto ingc-duwd werd en hoe de verpleegster hem volgde. Hij had geen gelegenheid om te overleggen, wal hij thans moest doen, en onbesuisd rende hij op de stilstaande auto af. Hij moest de jongen te pakken zien te krijgen.Voordat hij echter de auto bereikte, hield er vlak achter Scott's wagen een hem bekend voorkomende be stelauto stil waaruit iemand met grote haast te voorschijn kwam, die óók Scott's wagen scheen te moeten hebben. Tot zijn verbazing herkende hij de corlogs-vete- raan, die hij lucifers had zien verkopen! Deze sprong op de treeplank van Scott's auto, die zich inmiddels in beweging had gezet, en door enkele opzettelijke woeste bewegingen werd de man er af geslingerd. De auto reed met grote vaart verder en was weldra om de bocht van de weg, ach ter het geboomte, verdwenen. Automatisch liep Jim op de man toe, die van de treeplank afgeslingerd was. Hij hielp hem opstaan. De man mompelde: „Alles is in orde, mij mankeert niets", en even later liep hij haastig op de bestelwa gen toe, die onmiddellijk wegreed. De be stelwagen verdween in dezelfde richting en met dezelfde vaart als Scott's auto. Jim staarde de wagen na. Hij was volko men van zijn stuk gebracht, en een gevoel van bittere teleurstelling kwam over hem. Er waren op dit ogenblik geen mensen in de naaste omgeving te bekennen. Niemand anders was getuige geweest van dit voor val. Maar voor Jim Woodstone betekende 't een bittere pil om te slikken. Zijn opzet had volkomen gefaald. Langzaam wandel de hij door het park terug, terwijl hij alle feiten nog eens ernstig tegen elkaar af woog. Bij een publiek telefooncel hield hij even stil. En hier belde hij Matt Tarrant op. Toen ze elkaar enige tijd later op Jim's Club ontmoetten, was 't in de eerste plaats Matt, die allerlei vragen stelde. Bij uitzon dering was Jim thans eens niet degene, die het gesprek leidde. De teleurstelling over zijn falen was bit terder voor hem dan Matt kon bevroeden. Matt was vol medeleven en belangstelling. Voor een groot deel kon Woodstone zijn nieuwsgierigheid echter niet bevredigen. Eén van de eerste vragen, die Matt na Jim's verhaal gehoord te hebben stelde, was: „Wie zou de vrouw zijn, die eerst achter het stuur van de grijze auto zat? Geloof je, dat het mevrouw Dean was?" Woodstone haalde zijn schouders op. „Iloe zou ik dat kunnen zeggen", ant woordde hij. „Ik ken die dame niet. Ik ken ook Arden, of juffrouw Brent, niet van ge zicht. Daar moeten we eigenlijk iets aan doen". Matt fronste en dacht na. „Ik wed dat 't mevrouw Dean was", zei hij na enkele ogenblikken zwijgen. „Ze moet ons op de een of andere manier in de gaten gekregen hebben. Ze is een slanke, elegante vrouw-van-de-wereld, niet zo heel jong meer. Heb je naar het haar van die vrouw gekeken? Mevrouw Dean heeft opvallend kastanjebruin haar". „Net, ik heb eigenlijk helemaal geen aandacht aan die vrouw achter het stuur geschonken", bekende Jim. „Ais 't mevrouw Dean was, hoe is 't dan mogelijk dat ze ons in de gaten heeft ge kregen?" vroeg Matt. „Ik weet helemaal niet, of dat werkelijk 't geval is. Vergeet die man in de bestel wagen niet! Waarschijnlijk heeft Scott daardoor argwaan gekregen. Zelfs mij viel die bestelwagen op, hoewel ik niet spe ciaal uitkeek naar verdachte belangstellen den, zcals Scott gedaan moet hebben". „Zulke stomme detectives!" riep Matt verontwaardigd uit. „Arden was er al bang voor, dat één van hen een fout zou maken. En hij had gelijk!" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6