Nederlandse vervoerpolitiek op losse schroeven Request van transportondernemingen aan Tweede Kamer Zwttsalette-™'™1 PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws zo Scherpe critiek op minister Algera De radio geeft Woensdag Jee HUKKIü vefcuyuilutij! ió Aet DINSDAG 13 JULI 1954 2 Vervoerbelang niet meer op de voorgrond K.v.K. Amsterdam pleit voor meer parkeerruimte De AVRO in 1953 Kerkelijk Nieuws Tieleman en Dros vraagt surséance van betaling Onderzoek naar vorm- ontwikkeling van gebruiks-voorwerpen Anton Heilier speelt ook in Beverwijk Lijdt niet langer Wilde staking in margarinefabriek Scheveningse haven behoeft verbetering Examens KE I P Gr. Houtstraat 137 naast Luxor V. PADDEN EN WRATTEN (Van een redacteur) De afdeling autobusdiensten van de Nederlandse Vereniging van Transportonderne mingen heeft, naar het officieel orgaan van die vereniging meldt, besloten bij de Tweede Kamer een request in te dienen, waarin gedocumenteerd zal worden uiteen gezet, dat de enige maanden geleden door minister Algera gewijzigde richtlijnen voor de vergunningverlening voor autobusdiensten de met zoveel moeite opgebouwde streekvervoerondernemingen in gevaar brengen en dat daardoor de belangen van een aantal individuele ondernemers worden gesteld boven het wettelijk beginsel van een redelijke en duurzame voorzienning in de bestaande vervoersbehoeften. De wijziging, welke door minister Algera op opmerkelijk geruisloze wijze bij Koninklijk Besluit van 11 Maart 1954 in de richtlijnen voor de Commissie Ver gunningen Personenvervoer is aange bracht, betekent in feite een radicale ommezwaai in een sinds 1939 met instem ming van de volksvertegenwoordiging ge volgd vervoersbeleid ten aanzien van de concessieverlening aan autobusonder nemingen. Grondslag voor dat beleid vormde de wens om te komen tot een „redelijke en duurzame vervoervoorzienihg", zoals de term in de wet luidt en waaruit de be paling voortvloeide, dat „de vergunning voor autodiensten, die een goed ineen sluitend net van diensten vormen binnen een uit een oogpunt van goede vervoer- voorziening als een geheel te beschouwen gebied, geweigerd wordt aan andere dan streekvervoerondernemingen". De redelijkheid van deze bepaling zal ieder duidelijk zijn, die waarde hecht aan goede aansluitingen van verschillende bus diensten onderling, met een uniforme dienstuitvoering en ook een uniform tarief stelsel. Waarbij als tweede niet minder belangrijke overweging komt, dat een streekvervoermaatschappij uit hoofde van het feit, dat zij de grote en rendabele ver bindingen onderhoudt, zich ook kan per mitteren minder lucratieve lijnen te ex ploiteren. De Naco bijvoorbeeld zou nooit de dienst Haarlem-Zaanstreek-Purmerend-Edam in stand kunnen houden als de verliezen daarop niet gecompenseerd werden door Haarlem-Alkmaar. En Maarse en Kroon zou Vijfhuizen niet een goede verbinding met Haarlem en Hoofddorp kunnen waar borgen als zij niet tevens een dienst Haar- lem-Aalsmeer mocht exploiteren. Heel sprekend is dit bij de N.Z.H., waar bijvoorbeeld de Haarlemse stadsdiensten slechts bestaan bij de gratie van winst gevender lijnen. De Commissie Vergunningen Personen Vervoer, begon in 1950 met het verlenen van definitieve vergunningen voor bus diensten, nadat de door haar na 1940 ver leende concessies vervangen waren door tijdelijke vergunningen. Zij begon dus eigenlijk met een schone lei, waarbij de ondernemers die hun con cessie reeds verloren waren opnieuw naar een vergunning konden dingen. Voor zover zij indertijd van de streekvervoeronder- neming welke hun lijnen had overgenomen een schadevergoeding hadden geaccep teerd, werd aangenomen dat zij hun con cessie vrijwillig hadden verkocht. Als regel was dat ook zo, want de meeste bus ondernemers konden in de oorlog het tegen de toenemende moeilijkheden vooral in de motorbrandstof voorziening niet bol werken. Een klein getal ondernemers heeft ech ter de aangeboden schadevergoeding niet geaccepteerd en is na de bevrijding weer op de weg verschenen. Hun lijnen bevin den zich gedeeltelijk aan de rand van de gebieden van bestaande streekvervoerders, ADVERTENTIE Bestrijd UW PIJNEN met: Uitsluitend b« Apothekers en Drogisten HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Boek bespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: De toekomst van onze maatschappij. 11.30 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Metropole orkest. 13.50 Platen. 14.00 Rosamunde, opera. 15.15 Voor de kinderen. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Pianoduo. 17.35 Gitaarensemble. 17.50 Regeringsuitzending: Suriname. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Tour de France. 18.30 R.V.U.: Beroemde figuren uit de wereld litteratuur: Robinson Crusoe en Rousseau's: Terug tot de Natuur. 19.00 Platen. 19.10 Radiodocumentaire. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Heb ik hier nog iemand voor bij? 20.55 Tour de France. 21.05 De Bluffer, hoorspel. 22.20 Lichte muziek. 22.45 Tenslotte, cause rie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch Nieuws in Esperanto. 23.20—24.00 Kamer orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een v/oord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen, 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Middag- pauzedienst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Dubbelkwartet. 13.50 Platen. 14.00 Radio Philharmonisch orkest en solist. 14.45 Platen. 15.35 Kamer muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Strijkkwartet. 18.30 Spectrum van het Chris telijk Organisatie- en verenigingsleven, cau serie. 18.45 Vocaal kwartet. 19.00 Nieuws. 19.10 Voordracht. 19.25 Platen. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Zuid-Afrikaans programma. 20.55 Causerie over Paul Kruger. 21.15 Orgel concert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Kamer orkest en soliste. 15.45 Platen. 16.05 Omroep orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Cau serie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Vlaamse dichters en componisten. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen 20.00 Hoorspel. 21.00 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 en 75 m.). soms ook lopen zij daar dwars doorheen. De thans in de richtlijnen voor de ver gunningverlening aangebrachte verande ring is regelrecht in het voordeel van deze ondernemers. Immers, in de richtlijnen van 1950 heette het: „Indien bij een vergunningsaanvraag strijdige belangen betrokken zijn van ver schillende aanvragers, die ieder voor de vergunning in aanmerking zouden komen wordt gestreefd naar een oplossing van deze belangenstrijd door overleg, gericht op vrijwillige onderlinge samenwerking. Bij de te nemen beslissing zal nochtans het algemeen vervoerbelang en niet het be lang der betrokken ondernemers op de voorgrond moeten staan". De laatste clausule, zo belangrijk voor het reizend publiek, is thans geschrapt. Nu heet het: „Indien de vrijwillige samenwer king niet tot stand komt, geniet voorrang de aanvrager, die in de bezettingstijd geen schadevergoeding heeft aanvaard wegens het definitief verlies van de vergunning". Weliswaar met de beperking, dat de samenwerking niet op onredelijke gron den mag worden geweigerd en dat ver wacht moet worden dat de diensten op behoorlijke wijze worden uitgeoefend. Reeds werd in „Nederlands Trans port" door mr. M. van Vugt opge merkt, dat deze wijziging een gevolg is van het persoonlijk inzicht van minister Algera en hij schrijft: „Uiter aard zal niemand hem het recht be twisten er een persoonlijke mening op na te houden, maar de vraag mag toch wel worden gesteld, of het uit bestuur lijke overwegingen te rechtvaardigen is om, ter wille van de particuliere be langen van een kleine groep ex-onder nemers, de richtlijnen plotseling in grijpend te veranderen. Als iedere bewindsman op deze wijze zou om springen met de door zijn voorganger getroffen maatregelen zonder zich te kunnen beroepen op eclatante nieuwe feiten, die zijn handelwijze rechtvaar digen, zou het er bij de uitvoerende macht raar gaan uit zien". Naar de publicatie van de richtlijnen hebben de in de Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen georgani seerde vervoersmaatschappijen en dat zijn alle grote busbedrijven in ons land zich beraden wat hen thans te doen staat. Algemeen gevoelde men, dat deze wijzi ging in het beleid niet alleen onbillijk is, omdat reeds 80% van de concessiever lening achter de rug is, zodat slechts een zeer beperkt aantal hiervan toevalliger wijs nog kan profiteren, maar ook dat thans de grondslag aan de streekvervoer- gedachte is ontvallen. Vandaar het besluit om een request aan de Tweede Kamer te richten. Het zal worden opgesteld door mr. N. J. Polak, raadsman van de dochter maatschappijen van de spoorwegen, en mr. M. van Vugt, zoals gezegd raadsman van enige grote particuliere streekver voerders, waaronder Maarse en Kroon. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft aan Burgemeester en Wethouders van Amsterdam een brief gericht, waarin zij het nijpende tekort aan parkeerruimte voor auto's in de binnenstad ter sprake brengt. Op den duur zal dit euvel er toe kunnen leiden, aldus de K. v. K., dat Amsterdam als plaats van samen komst voor de verschillende takken van handel aan aantrekkelijkheid inboet, zulks ten gunste van andere plaatsen, waar het parkeerprobleem minder ernstig is. De Kamer komt tot de slotsom, dat in het centrum van Amsterdam geen noemens waardige ruimte meer beschikbaar is, die voor uitbreiding van de parkeergelegenheid kan worden gebezigd. „Wel zou verlichting geven," aldus de Kamer, „het scheppen van stalling voor auto's door middel van het bouwen van een garagebouw van verschei dene verdiepingen ter plaatse, waar thans andere gebouwen staan." Van de 2492 uur en 15 minuten die de AVRO vorig jaar „in de lucht" is geweest, heeft zij 1194 uur, dat is 48 procent, ge vuld met lichte muziek en bijna 512 uur, dat is 20V4 procent, met ernstige muziek. De overige 31)4 procent (786 uur bijna) was gesproken woord. Dit blijkt uit de programmastatistiek, op genomen in het jaarverslag van de AVRO. Hierin staan ook de overeenkomstige ge gevens van de andere drie grote omroep verenigingen, omgerekend naar de ge middelde zendtijd-besteding per maand. In 1953 besteedde de AVRO per maand gemiddeld 4214 uur aan ernstige mu ziek, de KRO 56 uur, de NCRV 88 uur en de VARA 3714 uur. Voor lichte muziek waren de gemiddelden: AVRO 9914 uur, KRO 7214 uur, NCRV 45 uur en VARA 96 uur en voor gesproken woord waren zij AVRO 6514 uur, KRO 9514 uur, NCRV 8314 uur, VARA 7614 uur. Van de totale door de AVRO gebruikte zendtijd was 18 2/3 procent „gezamenlijk programma" van de 170614 uur, besteed aan muziek, was 36 procent gramofoon- muziek. Aan de verzorging van de AVRO-pro- gramma's werd bijna anderhalf millioen gulden ten koste g:elegd. De totale uitgaven beliepen ruim 2.1 millioen. Aan het eind van het jaar was er een batig saldo van bijna 132.000. Als aandeel in de radio- listributie ontving de AVRO ruim 1 T/4 mil lioen gulden. NIEUWE BESTUURSLEDEN VAN HET NEDERLANDS TONEELVERBOND. In de Zaterdagmiddag in Amsterdam onder leiding van de heer Ary den Hertog gehouden algemene vergadering van het Nederlands Toneelverbond werd het hoofd bestuur aangevuld met de heren notaris N. M. Posch te Amsterdam, mr. J. C. van Leeuwen te Utrecht en G. J. de Voogd te 's Gravenhage. De laatstgenoemden zullen respectievelijk als penningmeester en als secretaris optreden. Het hoofdbestuur werd gemachtigd een statutenwijziging voor te bereiden, die de veranderde positie van het Nederlands Toneelverbond tot uitdrukking moet brengen. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL: 13439 F£RD BOLSTR: 48 A'DAM TEL. 717162 5 Gabardine Regenmantels 69.50 j Overstromingen in Beieren. Brandweerlieden staan met lange stokken gereed op een brug over de Isar in een van de buitenwijken van Miinchen om te voorkomen dat drijfhout zich voor de brug gaat ophopen. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Linschoten A. Steke lenburg, cand. te Utrecht. Beroepen te 's-Gravenhage (wijkge- meente I toez.) J. H. Boerlijst te Leeuwarden te Brandwijk en te Oud- Alblas D. v. d. Berg, cand: te Lopikerkapel te Gorinchem (vac. C. Sundermeijer) W. G. Gijzel te Hilvarenbeek. Aangenomen naar Heemstede (vac. H. Bartelema) L. J. v. Dijl te Koudekerke naar Strijen A. Corbijn van Willemswaard te Zevenhoven naar Reitsum W. C. J. Jacobs, res. legerpred. te Grave. Beroepbaarstelling. De heer C. B. Schuurman te Hillegersberg is beroepbaar verklaard. Geref. kerken Beroepen te Reitsum J. Snel, cand. te Hilversum te Dorkshorn G. W. H. Ped- demors, cand. te Kampen. Bedankt voor Andijk (vac. Y. v. d. Wou- de) S. de Vries te Sellingen. Door de theologische Hogeschool en de Theologische faculteit der Vrije Univer siteit zijn op verzoek van de classis Haar lem met goed gevolg geëxamineerd in de vakken van het candidaatsexamen theo logie: de heren F. L. Schalkwijk en L. T. Schalkwijk te Heemstede. (Verbeterd be richt). Aangenomen naar Heinkenszand H. J. Kouwenhoven, cand. te Delft, die bedankte voor Dinteloord, Dwingelo, Molenaars graaf-Brandwijk, Oudehorne, Tzum, We- meldinge, Wijckel (Fr.), Zevenhuizen (Z.H.) en voor Zweeloo. Examens De classis Groningen heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer T. H. Ferwerda, te Groningen, cand. aan de Vrije Universiteit. Geref. gemeenten in Nederland Te Rotterdam werd een algemene verga dering der gemeenten gehouden onder pre sidium van dr. C. Steenblok van Gouda. Gerapporteerd werd over instituering van gemeenten te Breukelen Leiden en te Rot terdam-C., alsmede over de predikants opleiding. Wat het laatste betreft werden enkele candidaten gehoord maar geen hun ner kon worden aanvaard. Op verzoek van de uitgetredenen te Milissant om opname in het kerkverband werd gunstig beschikt. Ds. M. v. d. Ketterij heeft inmiddels aldaar de kerkeraad bevestigd. Op een vraag in zake het sexen van kuikens enz. sprak de vergadering uit, dat terzake in de bijbel geen rechtstreekse veroordeling te vinden is en dat het aan de concientie der betrok kenen moet worden overgelaten. De vol gende algemene vergadering zal in Oct. a.s. eveneens te Rotterdam worden ge houden. Naar wij vernemen, zal de Commandi taire Vennootschap Tieleman en Dros te Leiden Dinsdag een verzoek tot surséance van betaling indienen, dat Vrijdag behan deld zal worden. Aanleiding tot deze aan vrage is het feit, dat men geen voldoende middelen kan aantrekken voor de finan ciering van de komende seizoensproductie. De aanvrage zou in overleg met de Herstel- bank worden ingediend. De laatste jaren heeft het bedrijf moeilijkheden ondervon den door het verloren gaan van het grote afzetgebied in Indonesië. De nieuwe afzet gebieden, welke men getracht heeft in Zuid-Amerika en Afrika te vinden, wogen n;et voldoende tegen het verloren afzetge bied op. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft de Am sterdamse kunsthistoricus dr. E. F. van der Grinten een subsidie verleend voor zijn arbeid tot classificatie van foto-materiaal van gebruiksvoorwerpen en van voorstel lingen waarop zulke voorwerpen in ge bruik voorkomen. Dr. Van der Grinten die leraar aan het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs te Amsterdam is, maakt een studie van de ontwikkeling der vormen van gebruiks voorwerpen in verband met de vervaar- digingswijze, het materiaal en de manier van gebruik. Als belangrijkste basis voor dit onder zoek legt dr. Van der Grinten thans een archief aan van kleinbeeldopnamen van gebruiksvoorwerpen en van voorstellingen, waarop deze voorwerpen in gebruik voor komen. Met behulp van dit archief gaat de kunsthistoricus dan een vergelijkende stu die maken over de ontwikkeling der vor men welke studie hij in een publicatie zal neerleggen. In zijn onderzoek betrekt hij behalve de Egyptische, ook de Griekse, Ro meinse en West-Europese kunst. Het vorige jaar is hij daartoe reeds naar Egypte ge weest en dit jaar zal hij naar Rome gaan om er onder andere oude reliëfs te bestu deren, die natuurlijk ter plaatse bekeken moeten worden. In het geheel denkt dr. Van der Grinten voor zijn onderzoek naar deze geschiedenis der industriële vormgeving vier jaar no dig te hebben. Hij is reeds twee jaar met zijn onderzoek bezig. Naar wij vernemen zal de bekende Weense organist prof. Anton Heiller, die twee jaar geleden de Zilveren Tulp won in het Haarlemse jaarlijkse internationale or gelconcours, als gastorganist optreden in de serie orgelconcerten welke de organist Geert Jurjen Moed in de Grote Kerk te Beverwijk geeft. Deze bespeling van het Müller-orgel zal plaats vinden op Dinsdag 20 Juli 's avonds van acht tot negen uur. Het programma zal bestaan uit werken van Scheidt, Buxtehude, Muffat, J. S. Bach met aan het slot een vrije Improvisatie van de organist zelf. De toegang tot deze concerten is vrij. ADVERTENTIE door rheumatiek. spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Maandagmiddag is in enkele afdelingen van de margarinefabriek van Van den Bergh en Jurgens N.V. te Rotterdam een wilde staking uitgebroken. De rechtstreek - se aanleiding hiertoe was volgens de persdienst van de Unilever het feit, dat van E.V.C.-zijde werd aangedrongen op een extra uitkering van 2 pet. aan de ar- beidei's. die, naar van E.V.C.-zijde wei'd beweerd, wel aan het kantoorpersoneel was toegekend. De situatie is volgens de directie van de Unilever echter deze, dat, terwijl aan de arbeiders de laatste jaren in totaal 4 pet. was toegekend, aan het kan toorpersoneel slechts 2 pet. was uitgekeerd. Dit jaar was de laatstgenoemde gratificatie tot hetzelfde percentage opgetrokken als dat der arbeiders. De persdienst van de Unilever zegt verder, dat de drie samen werkende organisaties in de Bedrijfsunie Industrie, die enige weken geleden voor het personeel met de directie een C.A.O. hadden gesloten, zich uitgesproken hebben tegen deze staking. Bovendien zijn reeds verleden week in bijzijn van de rijksbe middelaar besprekingen geopend tussen de organisaties en de directie, om na te gaan, of alsnog tot inkomstenvermeerdering der arbeiders kon worden overgegaan, welke besprekingen nog gaande zijn. Ondanks het feit, dat de erkende bon den bij het opkomen van de nachtploeg om tien uur gisteravond hun leden op de consequenties van staken hebben gewezen, is de nachtploeg slechts gedeeltelijk aan het werk gegaan, aldus de mededeling van de Unilever. De Haagse gemeenteraad heeft zich Maandag unaniem geschaai'd achter een voorstel van B. en W. om in principe te besluiten tot de uitvoering van vooi-zienin- gen aan het binnenhavencomplex te Sche- veningen. De gehele verbetering van het havencomplex zal een bedrag van f 17.420.000,vergen. Voor dit bedrag zal een nieuw afslaggebouw verrijzen het oude gebouw voldoet niet meer aan de eisen zullen stalen damwanden langs de eerste en tweede binnenhaven worden aan- gebi-acht en zullen deze beide havens en de binnen voorhaven worden uitgediept. Dit beginselbesluit zal aan de regering worden overgelegd tegelijk met een nieuw verzoek, de buitenhaven van Scheveningen te verbeteren. MULO-diploma's Bij de in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond voortgezette examens zijn ge slaagd voor het MULO-diploma A: P. E. Jolly, H. Koelemeijer, D. C. Tomé, P. J. Praamsma, A. Nieboei-, R. Ratsma, allen Haarlem; H. J. C. Vellinga, J. L. Meijer, J. Gordijn, Sassenheim; A. Klaver, Warmond; D. Leguijt, Krommenie; A. Zekveld, A. Ooms, beiden Haarlemmermeer; T. van Veen, Hoofddorp; W. A. Bruijnes, B. van Hasselt, Bloemendaal, P. Krul, I. A. Huis in 't Veld, C. A. Lips, M. J. van der Sluis, Vel- sen; A. Bakkex-, Heemstede. Voor diploma B slaagden: J. van 't Hof, Beverwijk; J. Keesman, P. Verhoog, Velsen en J. Neve, Driehuis. IJzeren Gordijn. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Bui. tenlaindse Zaken heeft Maandag mede- gedeeld, dat het departement niet van plan is een paspoort te verstrekken aan de negerzamger Paul Robeson, die toe stemming heeft gevraagd om het land te mogen verlaten voor een tournee door een aantal Europese landen en Is. rael. Slagboom. Een Joegoslavische autobus is Maandag in volle vaart door een 'slagboom aan de grens tussen Joego slavië en de Brits-Amerikaanse .zóne van Triëst gereden. De dirie inzittenden, twee Joegoslaven en een vrouw, die zegt een Duitse te zijn, zeiden, dat zij om politieke redenen uit Joegoslavië zijn gevlucht. Belgrado-Madrid. De Britse ambassa deur te Belgrado, sir William Ivo Mal let, is benoemd tot ambassadeur te Ma. dxid, aldus deelde het Britse departe ment van Buitenlandse Zaken Maandag mede. De huidige ambassadeur te Ma drid, sir John Balfour, gaat met pen sioen. Duik. De zoon van prof. Auguste Pic- card, Jacques Piccard, heeft Maandag te Castella Mare di Stabia bij Napels medegedeeld, dat hij van plan is in de komende twee, drie maanden een inieu- we duik met de bathyscaaf „Trieste" in de golf van Napels te ondernemen. Hij zeide niet van plan te zijn een record poging te doen. De duik zou voorname lijk de bestudering van de zeebodem tot doel hebben. Het record staat op naam van twee Franse marine-officieren, Houot en Wil lm, met 4.050 meter. De diepste duik van de „Trieste" was 3.150 meter. Narcotica. De economische en sociale raad van de UNO heeft een beroep ge daan op alle regeringen om de aan maak, zowel als de in- en uitvoer van heroïne en ketobemidone, twee verdo vende middelen, te verbieden. Een uit. zondering mag worden gemaakt voor kleine hoeveelheden voor wetenschap pelijke doeleinden. Ook drong de raad er bij de regeringen op aan over te gaan tot de instelling van inrichtingen voor verplichte behandeling van aan verdo vende middelen verslaafden. Heilige Toorn. Zondagavond zijn in een Boeddhistisch klooster in de buurt van Rangoon twee groepen monniken slaags geraakt, waarbij twee monniken zijn gedood en drie werden gewond. De strijd ging om de vraag wie de twee jaar geleden overleden prior van het klooster zou opvolgen, die zelf zijn neef had aangewezen. De politie arresteerde 34 monniken van beide groepen. Verworpen. De economische en sociale raad van de UNO heeft Maandag met 10 tegen 7 stemmen bij één onthouding Amerikaanse bezwaren tegen toelating van Roemenië tót de UNO-organieatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur (UNESCO) verworpen. De UNESCO moet zelf ook nog beslissen over toe lating van Roemenië, doch het besluit van de economische en sociale raad be tekent in feite reeds, dat Roemenië tot de UNESCO zal worden toegelaten. Afgelopen. De Franse regering heeft Maan dag de traditionele communistische op tocht in Oost-Parijs ter gelegenheid van de 14e Juli, het feest van de val der Bastille, verboden. Verleden jaar deden zich bij deze optocht onlusten voor, waarbij zes Noord-Afrikanen en een Fransman om het leven kwamen. Er zal op 14 Juli slechts één militaire parade worden gehouden op de Champs Ely- sées. Vergelding. Binnenkort zal de bewegings vrijheid van Russische diplomaten in Pakistan ingrijpend worden beperkt, al dus is Maandag van betrouwbare zijde te Karatsji vernomen. Dit besluit is bedoeld als vergeldingsmaatregel tegen de beperkingen voor Pakistaanse di plomaten in de Sovjet-Unie. De leden van het personeel van de ambassade zullen niet meer buiten Karatsji en zijn voorsteden mogen komen. ADVERTENTIE ZO NB RI LLEN ook met gliztn In Uw nummtr gisltpsn 2. De oude zeerob keek glunderend rond, alsof het een dagelijkse ontspanning van hem was om dwars door de muren in de huizen te rijden. Zijn metgezel echter, lag verwezen op de grond en ook Panda en Jolliepop waren nogal ontdaan. Jolliepop sloeg de kalk van zijn jas en nav> de jolige oude met een koele, afkeurende biik op. „Mag ik de reden vernemen van deze ongewone binnenkomst?", vroeg hij ijzig. „Dat mag, jongeling", antwoordde de zee rob hartelijk. „Ik nam een proef met straal-aandrijving". En hij wees naar een grote, nog nasputterende vuurpijl, die on der het karretje was gebonden. „Het was een idee van mijn neef Mario", vervolgde hij voldaan, „die heeft altijd aardige ver zinseltjes enEen dreunende explosie maakte een einde aan zijn woorden. Fon kelende sterretjes en draaiende zonnetjes dwarrelden door het vertrek. Toen de kruitdamp was opgetrokken lagen allen verwezen tussen de ravagebehalve de oude zeerob, die blijkbaar een stootje kon velen. „Ha, ha, ha, ho, ho!", lachte hij daverend, „neef Mario heeft de knal-la ding in de vuurpijl laten zitten! De grap penmaker! Dit heeft me goed gedaan, alle rheumatiek is uit mijn botten geslagen!" HET IS NIET ZO verwonderlijk dat de eenvoudige mens het verschijnen van wratten op de huid in verband heeft ge bracht met padden, die eveneens wrat achtige uitstulpingen op de huid hebben. Bovendien scheiden vele padden een zwa re, prikkelende stof af, waardoor roofzuch tige dieren er van terugschrikken ze op te eten of na te jagen. Deze afscheiding is dus een verdedigingsmiddel, heeft niet tot doel wratten te veroorzaken, en is ook niet in staat wratten op te wekken. Desondanks kwam het sprookje in de wereld. Een pad heeft nog een andere onwel- voegelijke eigenschap. In ogen- blikken van gevaar lozen deze dieren n.l. vaak hun urine, welk gebaar waarschijnlijk eveneens tot doel heeft bela gers te verschrikken en op de vlucht te jagen. Maar de mens heeft in deze stof een middel willen zien waardoor wratten worden opgewekt. Noch de pad zelf, noch de door dit dier afgescheiden stoffen, kun nen op zichzelf echter wratten bij de mens veroorzaken. Toch moeten we in dit opzicht voorzich tig zijn. We hebben de vorige maal gezien, dat het verdwijnen van wratten door sug gestie kan geschieden. Maar er komt nog iets bij. Een jonge man schreef ons hij was soldaat en geneerde zich eigenlijk een beetje het te vertellen dat hij een wrat had die hij op aanraden van een ander hadverkocht. Dit klinkt hoogst zon derling, maar de gedachte die bij dit oude volksmiddel voorzit, berust op het begin sel dat een wrat die verkocht is, niet meer aan de oorspronkelijke eigenaar toebehoort en bij hem dus dient te verdwijnen. Hoewel de jongeman aan deze onzin in het geheel niet geloofde, bleek tot zijn stomme ver bazing de wrat inderdaad geleidelijk te verdwijnen, om nooit meer te voorschijn te komen. Is dit toverij, of magie? Geenszins. Voor waarde voor een dergelijke verkoop is ten eerste dat de patiënt aan het welslagen ge looft, De jongeman vertelde ons dat hij dit niet deed. Maar we wagen het toch de juistheid van zijn verklaring in twijfel te trekken. Want zou hij werkelijk de over tuiging hebben gehad dat deze zot aan doende handeling zonder uitwerking zou blijven, dan was hij er beslist niet aan be gonnen. Héél diep in zijn onderbewustzijn zal hij dus waarschijnlijk wel degelijk enigszins aan de doeltreffendheid van het middel hebben geloofd. In de tweede plaats en dit schijnt r*ns niet minder belang rijk behoort de koopsom (een cent, of een stuiver) apart in een zakje te worden gedragen tot de som verloren raakt. Hierop zijn natuurlijk allerlei varianten, maar de ondergrond hiervan is, dat de patiënt steeds in nega tieve zin aan de wrat her innerd wordt, elke keer dat hij in aanraking komt met de koopsom die hij bij zich draagt. Dit voortdurende en herhaalde „wegdenken" van de wrat kan zeker zijn invloed hebben op het lichaam, met het gevolg dat door deze allerzonderlingste methode de wrat verdwijnt. (Eigenlijk komt dit oude volksmiddel neer op de werkwijze, welke door de geneeskundige Emile Coué werd toegepast) Welnu, uitgaande van het standpunt dat lichaam en geest elkaar wederzijds beïn vloeden, waardoor wratten kunnen ver dwijnen door allerlei dingen roaarvan we dénken dat ze dit verdwijnen kunnen be werkstelligen, is ook het omgekeerde waarschijnlijk. Wratten kunnen dan ont staan door alle stoffen die we een wratten- opwekkende werking toeschrijven. Dat kunnen dus als u wilt de lichaamsvochten van padden zijn, maar dan kunt u ook wratten krijgen door na 11 uur te telefo neren, of door na te laten de laatste regel van deze rubriek te lezen. Overigens zult u het begrip suggestie toch zeker niet gelijk stellen met de illu sie? Want wat door suggestie wordt teweeg gebracht is volkomen echt. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2