Electrische stoel" voor bejaarde kerkgangers Nederland leent weer geld uit aan wereldbank Omscholing in rijkswerkplaatsen werpt goede resultaten af Kort en bondig Minister onbekend met „verdwenen schat" Symbool van ons herstel: van f 40 millioen obligatie lening tegen honderd procent Emissie Haarlemse Cricketbond Bennebroek Zandvoort Haarlemmermeer DINSDAG 13 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gereformeerde kerk Haarlem-Zuid past Deense vinding toe Antwoord op vragen van Kamerlid Van Dis Wilde staking bij atoomfabriek Heinekens Indonesische Bierbrouwerij 12V2 Levende have van Artis Ziekenfondsverzekering studerende kinderen Man onttrok neefje aan voogdij Ongeveer 75 percent der oud-cursisten vond werk in nieuw-geleerde ambacht Uitblijven CAO bouw bedrijf gehekeld Nog geen aanleiding tot 55-urcnweek in de bouwvakken Data van verloven van drie lichtingsploegen Pirie niet naar Bern Zandvoortse muziekkapel houdt straatconcerten 288'A 162A 209 A „Hollands vlag, je bent mijn glorie" 5* Dank zij een vernuftige Deense uitvinding zullen thans ook de bejaarde leden van de Gereformeerde kerk van Haarlem-Zuid des Zon dags de diensten in de aula van het Christelijk Lyceum kunnen bijwonen. Tot voor kort kon dat niet, want voor vele oudere personen vorm den de drie trappen, die men moet bestijgen, alvorens de aula te bereiken, een onover komelijk obstakel. Op voor stel van de Wijkraad West heeft de Kerkeraad een wel zeer bijzonder apparaat aan geschaft, een Deense uitvin ding, die het zelfs de amech- tigste personen mogelijk maakt de stijlste en langste' trappen te beklimmen. Men heeft namelijk niets anders te doen, d'an zich rustig in een stoel naar boven te laten rijden. Dat zal dan wel niet bepaald een pretje zijn voor degenen, die de stoel naar boven zullen moeten transporteren, zult u wellicht denken. Maar ook dat levert geen extra moeilijkheden op, want de stoel be weegt zichzelf voort. Een motortje, dat word't gevoed door middel van een aan sluiting op het electrisch net, brengt een zestal wieltjes in beweging, drie aan iedere kant, waarvan er steeds twee een trede van de trap omvatten. Niet de wieltjes zelf worden aangedreven, maar het complex van drie wielen, de gehele driehoek, draait om zijn as, alsof het één wiel is. De motor zet deze regelmatige handeling voort, tot de stoel weer de begane grond bereikt heeft. Er zijn uiteraard bij deze tocht een of meer helpers nodig, om de motor in te schakelen en de stuurstang te hanteren. De stoel zelf is zo comfortabel mogelijk ingericht. De zitplaats is voorzien van kus sens; de voeten- en armsteunen kan men in allerlei standen verstellen. Deze „elec trische stoel", zoals zij in de Kerkeraad genoemd werd en die officieel naar de naam „Escalette" luistert, is de afgelopen Zondag ter plaatse beproefd. Een vijftal mensen heeft men op deze wijze uitstekend De minister van Justitie, de heer Donker, heeft schriftelijk geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van Dis betreffende het in beslag genomen vermo gen van de niet-genaturaliseerde Duitser R. Liffers. In de vragen was naar voren- gekomen dat de transactie, welke in 1944 heeft plaats gevonden met betrekking tot het herenhuis Prinsessegracht 3 te 's Gra- venhage, dat sedert 16 Januari 1941 in het bezit was van de genoemde Liffers, ver moedelijk een schijntransactie is geweest; voorts, dat het Beheersinstituut, hetwelk geweigerd heeft voornoemde Duitser te ontvijanden'en diens bezittingen als vijan delijk vermogen in beslag genomen heeft, desniettemin geen beslag heeft gelegd op het herenhuis, hoewel dit gewezen Duits ■"eigendom was en hét beheersinstituut van "de hele Zaak op de hoogte was. Voorts werd gevraagd of het juist was, dat R. Liffers na de ooi-log gezocht werd. waarbij zijn spoor leidde naar het semina rie te Rij sen burg bij Driebergen, waar men hem niet meer vond, maar wel achter een muur verborgen een grote collectie juwelen en kunstvoorwerpen ter waarde van ruw geschat 50 millioen gulden en ten slotte dat deze schat in beslag genomen, maar sedertdien spoorloos verdwenen is. De minister antwoordde dat de in de vraag opgenomen mededelingen niet een juiste weergave van de feiten zijn. Het huis Prinsessegracht 3 té 's Graven- hage, was sedert Januari 1941 eigendoip niet van de Duitser R. Liffers, maar van de Internationale Handel en Transport Cen trale „Trazent" N.V. te 's Gravenhage, welke het huis had gekocht voor 20.000. Van de genoemde N.V. was de overgrote meerderheid der geplaatste aandelen in het bezit van de Duitser R. Liffers. In verband daarmede is de N.V. „Trazent" na de be vrijding door het Nederlandse Beheers instituut onder bestuur geplaatst. Het huis is in 1944 verkocht; in de boeken van de N.V. is als opbrengst verantwoord een be drag van 20.000. Het antwoord op de volgende vraag luidt derhalve dat er destijds voor het N.B.I. geen aanleiding bestond tot enig ingrijpen naar aanleiding van genoemde transactie. Ook thans, nu het N.B.I. door een recherche ten hypotheekkantore sedert 16 Juni 1954, de wetenschap heeft, dat volgens de acte het huis in 1944 verkocht is voor 14.000, is er naar ministers mening geen mogelijk heid tot nietigverklaring van de verkoop, aangezien volgens de beschikbare gegevens in dit geval niet alle elementen voor toe passing van artikel 15 van het besluit vijandelijk vermogen aanwezig zijn. Het medegedeelde in de laatste vragen is niet juist. In een bergplaats in het semi narie te Rijsenburg zijn 42 schilderijen, 1 kakemono en 4 gravures gevonden, doch geen juwelen. Later is nog gevonden een bontjas, waarin een doosje met enkele sie raden van weinig waarde, van welke laat ste gebleken is, dat zij aan een ander dan Liffers of de N.V. „Trazent" toebehoorden. De schilderijen zijn te zamen met andere schilderijen, welke eigendom waren van Liffers en van de N.V. „Trazent" in Sep tember 1947 op een publieke veiling ver kocht. De opbrengst van deze veiling be droeg netto 38.042.60. Van een schat van 50.000.000 is noch bij enige opsporings dienst, noch bij het N.B.I. iets bekend. Ax-beiders in de gx-ote Amerikaanse atoom- fabriek te Oak Ridge, die verleden week drie dagen hebben gestaakt ter ondersteu ning van looneisen, hebben Maandag het werk hervat, doch de fabriek werd dezelfde dag door een nieuwe, wilde staking, dit maal van bouwvakax-beiders, getroffen, waardoor nu het werk aan twee grote bouwprojecten stil ligt. De gewone werk zaamheden in de atoomfabriek ondervinden hiervan echter geen hinder, aldus verklaar de een officiële woordvoerder. kunnen helpen. Het afdalen van de trap geschiedt op dezelfde wijze. Men houdt in iedere dienst drie mannen beschikbaar, die het toestel veilig naar boven en beneden zullen loodsen. Het enige nadeel van het apparaat is gelegen in de geringe snelheid, waarmee het zich voortbeweegt. Wil een groot aantal kerkgangers van deze stoel gebruik maken, dan moet men geruime tijd voor de dienst begint, met het vervoer beginnen. De omzet vam Heineken's Indonesische Bierbrouwerij maatschappij heeft in 1953 een lichte stijging te zien gegeven ten op zichte van die van 1952, aldus het ver slag. De verkoopprijzen zijn verhoogd we gens de accijnsverhoging. Naar het zich laat aanzien zal deze prijsstijging geen na delige invloed hebben op de omzet. Met de verwezenlijking van het voor verbete ringen en uitbreidingen opgestelde pro gramma weiden goede vorderingen ge maakt. Het bestuur vertrouwt, dat deze werkzaamheden in het najaar van 1954 kunnen worden beëindigd. De bedrijfswinst is becijferd op rp. 2.485.045 (rp. 2.892.418). Na reservering en afschrijving resteert een winstsaldo van rp. 2.070.938 (rp. 1.237.184). Voorgesteld wordt een dividend van 12Jé pet. over het gewone aandelenkapitaal, dat verhoogd is tot rp. 14.400.000. In alle delen van Artis is op het ogen blik jong leven te bespeuren. Bovendien is het aantal nieuwe dieren, dat de laatste tijd in deze dierentuin is gearriveerd, bij zonder gx'oot. Het oog van de bezoeker zal onder meer wordexx getroffen door een paar jonge Bengaalse tijgers, die, eenmaal vol wassen, aanmex-kelijk groter zullen zijn dan de reeds in Artis levende Sumatraanse tijgers. Verder kreeg er een jaguar onder dak. Dit roofdier is afkomstig uit Zuid- Amerika en vertoont veel gelijkenis met de panter, het is alleen groter en verschilt ook iets in vlektekening. Tot de nieuwe roof dieren behoren ook nog twee piepjonge civetkatten, die de grootte zullen krijgen van een middelmatige hond. Nieuwe inwo ners, wie eveneens de aandacht op zich zullen vestigen, zijn Javaanse pauwen en Indische antilopen, van beide soorten een paar, een stel zwartsnaveltoekans, drie Agoeti's, dunpotige gedrongen Zuid-Ame rikaanse knaagdieren, die in Suriname boskonijnen worden genoemd, capucijner- apen, gelada-apen en een paar Koekangs, in een groot gedeelte van Azië voorkomen de half-aapjes. „Het feit, dat Nederland met deze uit gifte van een guldenslening ten laste van de Wereldbank zijn kapitaalmarkt heeft heropend, moet van enorme betekenis wor den geacht en is eer weerspiegeling van de grote vooruitgang, die hier na de oorlog is gemaakt," aldus verklaarde de heer Eugene R. Black, president van de International Bank for Reconstruction and Development (Wereldbank) te Washington, Maandag ten kantore van de Nederlandsche Handel Maatschappij in Amsterdam. De heer Black is naar ons land gekomen in verband met de uitgifte van een 40 millioen grote, 3)4 procent Nederlandse guldenslening 1954. „Het is de eerste maal, aldus de president van de Wereldbank, dat wij toegang tot de Nederlandse kapitaalmarkt hebben verkre gen. De opbrengst van deze guldenslening noemde hij een waardevolle toevoeging aan de financiële hulpbronnen van de bank, die elders nuttig zullen worden besteed. De heer Black herinnerde er aan dat in 1945, de laatste maal dat hij in ons land vertoef de, hij geld aan Nederland kwam lenen. Thans is dit land gelukkig weer in staat, geld aan ons uit te lenen," zo zei hij. De uitgifte dezer obligatielening ge schiedt door een syndicaat van 14 Neder landse banken onder leiding van de Neder landse Handel Mij. te Amsterdam. De in schrijving zal worden opengesteld op Dins dag 20 Juli tegen een koers van honderd procent. De obligaties, welke gedateerd zijn 1 Augustus 1954, dragen een rente van 3 lA procent per jaar en zijn voorzien van half- jaarlijkse coupons, vexwallende 1 Februari en 1 Augustus. De lening is aflosbaar a pari in de jaren 1960 tot en met 1969 in tien gelijke jaar lijkse termijnen van 4 millioen gulden. De Wereldbank heeft het recht, van 1 Augustus 1960 af te allen tijde tot ver vroegde gehele of gedeeltelijke aflossing over te gaan, en wel tot 1 Augustus 1965 tegen de koers van 101 pet. en daarna a pari. De huidige emissie vertegenwoordigt de derde obligatie-transactie van het boven genoemd syndicaat met de Wereldbank. In Mei 1950 werden door het syndicaat certificaten van de 3 pet. 25-jarige dollar obligaties van de Wereldbank, vervallende in 1972, ter beurze van Amsterdam geïn troduceerd. In October 1953 nam het syn dicaat deel aan de overneming van de 3 pet., 3-jarige dollar-obligaties van de We reldbank, vexwallende 1956 en stelde de in schrijving open op nominaal twee millioen dollar certificaten van deze lening. De certificaten van beide bovengenoemde leningen worden op de beux-s te Amsterdam verhandeld. De opneming der obligaties van de hui dige lening in de officiële prijscourant van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam zal worden aangevraagd- De Wereldbank is een internationale in stelling, waarvan de leden de regeringen zijn van 56 verschillende landen. Het doel Haarlem 3—BMHC 2. Gewonnen door Haarlem met 77 runs. Haarlem 132: P. A. L. van Bueren 48, mr. K. van Giffen 12, Th. Hetem 13, N. Schenk 41, extra's 12. Bow- lingcijfers BMHC: K. F. Creutzberg 7-36, W Goedkoop 1-49, A. Went 2-9. BMHC 55: K. F. Creutzberg 12, M. Sluij- ter 21. Bowlingcijfers Haarlem: E. ter Haar 4-11. Th. Hetem 5-7, G. Goossens 1-20. CVHW 3Haarlem 4. Gewonnen door CVHW met 48 runs. CVHW 69 voor 9 wickets: F. Kottman 12. H. Lokman 11, R. van Eek 15. extra's 10. Bowlingcijfers Haarlem: F. van Dok 1-13, R. Heijdeman 6-22, H. Schlatmann 2-8. Haarlem 21. Bowlingcijfers CVHW: A. J. Leijer 7-3, H. Lokman 3-11. Rood en Wit 5 CRood en Wit 5 B. Ge wonnen door R. en W. 5 C met 5 wickets. Rood en Wit 5 B 69: J. v. d. Valk Bouman 10, H. Vaandering 19. Bowlingcijfers Rood en Wit 5 C: J. C. Luining 6-26, F. L. van Muiswinkel 20, G. v. Marselis Hartsinck 31 not out. Bowlingcijfers Rood en Wit 5 B: C. J. C. Voors 2-12, E. Deinum 2-28, H. Thon 1-9. van de bank is voornamelijk de hulpver lening bij de wederopbouw en de economi sche ontwikkeling van de aangesloten lan den door de belegging van kapitaal voor productieve doeleinden te vergemakkelij ken en daardoor de ontwikkeling van de internationale handel en de verhoging van de levensstandaard te bevorderen. Op 31 Maart was haar in totaal een be drag van 1565 millioen dollar aan leningen verstrekt waarvan 1216 millioen dollar was opgenomen. Doordat de regeringen van de deelnemende landen in het kapitaal hebben deelgenomen en dit in totaal 9 millioen dol lar bedraagt, waarvan 1,8 millioen dollar is gestort, zijn voor de uit te geven lenin gen, en thans ook voor de aangeboden gul denslening, redelijke waarborgen aanwezig. Toen bij de Tweede Kamer het wetsont werp was ingediend, dat onder meer be oogt de leeftijdsgrens, beneden welke stu derende kinderen van ouder dan 16 jaar in aanmerking komen voor de indirect-ver- plichte ziekenfondsverzekering, van 21 tot 27 jaar te verhogen, heeft de voorzitter van de Ziekenfondsraad in overleg met de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid aan de "algemene ziekenfondsen verzocht, met ingang van 1 Januari 1954 te handelen, alsof die wijziging reeds tot stand was gekomen. Nu de Tweede Kamer dit wetsontwerp heeft goedgekeurd, heeft de voox-zitter van de Ziekenfondsraad er de aandacht van de fondsen op gevestigd, dat het kinderen be treft, wier tijd grotendeels in beslag wordt genomen door het volgen van onderwijs of een opleiding voor een beroep. Dit betekent, dat het onderwijs niet meer aan een inrichting voor algemeen vormend of vakonderwijs behoeft te worden gevolgd en dat naast het volgen van onderwijs ook de opleiding voor een beroep met indirect- verplichte verzekering gepaard kan gaan. Aan de fondsen is verzocht, ook met deze wijziging reeds nu rekening te hou den. Indien betrokkenen vóór 30 Augustus 1954 bij een fonds worden aangemeld, kun nen hun de rechten der verplichte verzeke ring, zo nodig met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1954, worden toegekend. Zijn over de weken na 26 December 1953 voor de vrijwillige verzekering premiën betaald, dan kunnen hun die worden gerestitueerd. Wegens het onttrekken van een minder jarig kind aan het toezicht van de Voogdij raad moest de 31-jarige bankwerker C. G. zich voor de Utrechtse politierechter ver antwoorden. Hem was ten laste gelegd, dat hij in het najaar van 1953 zijn minderjarig neefje J. v. d. K., dat bij beschikking van 25 September onder toezicht van de Voogdijraad was gesteld en nadien ge plaatst was in het gesticht Oudaan, gedu rende geruime tijd had verborgen gehouden door het kind voortdurend van adres te doen veranderen. De verdachte verklaarde niet geweten te hebben, dat de vader uit de ouderlijke macht was ontzet. Hij had gemeend, dat de plaatsing in Oudaan slechts tijdelijk was. Hij wist, dat de knaap daar zeer tegen zijn zin vex-toefde en dat hij was ontvlucht, omdat hij door de directeur van het gesticht zou zijn geslagen. Dit laatste zou hij niet alleen van de knaap hebben vernomen, doch ook van andere kinderen, die verteld hadden, dat de directeur de pupillen meer malen met een stok sloeg. De politierechter maakte de verdachte er op attent, dat het ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat de klachten omtx-ent de directeur geheel ongegrond waren. Vol gens hem was het geheel onjuist op ver halen van kinderen af te gaan, zonder zich van de juistheid hiervan te overtuigen, De officier van justitie eiste een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf tegen de verdachte, de politierechter bepaalde de straf op twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en een geldboete van 40 of 20 dagen hechtenis. De „Oranje Nassau" van de maatschap pij „Zeeland" heeft Maandag zijn laatste reis gemaakt: naar Hendrik Ido Ambacht, waar de N.V. „Holland" het voor de sloop heeft gekocht. In 1952 verlieten 3733 personen de rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling van het Rijksarbeidsbureau na aldaar een volledige cursus te hebben gevolgd. Van deze personen is nagegaan, ongeveer een jaar nadat zij de werkplaats hadden ver laten, welk werk zij deden vóór zij de cur sus begonnen en wat voor ai-beid zij na hun vakscholing bleken te verrichten. Uit het onderzoek is gebleken dat 421 oud-cursisten onbereikbaar waren wegens emigratie, militaire dienst en dergelijken; 151 anderen waren werkloos. Van de 3161 anderen bleek ruim 77 procent werkzaam te zijn in een beroep overeenkomstig de ontvangen opleiding. Men mag aannemen dat dit percentage ook van toepassing is op de genoemde werklozen (waaronder ver schillende gevallen van normale „wrij vingswerkloosheid" wegens veranderen van betrekking op het moment van het onder zoek) en op de onbereikbare oud-cursisten. De ervaring heeft geleerd, dat in het eerste half jaar de meeste moeilijkheden in het nieuwe beroep worden ondex-vonden. Wan neer een oud-cursist zich in deze critieke maanden weet te handhaven, kan in het algemeen worden gezegd, dat de scholing het gewenste resultaat heeft gehad en er voor het Nederlandse bedrijfsleven een vakman meer beschikbaar is gekomen. Van de personen, die de opleiding volledig door- Maandag heeft de Bondsraad van de Nederlandse Christelijke Bouwbedrijfs- bond vergaderd. Bondsvoorzitter J. van Eybergen vestigde de aandacht op deze moeizame vorderingen die worden gemaakt op de weg naar de totstandkoming van een CAO voor het bouwbedrijf. Nieuwe be sprekingen zullen hieromtrent op het einde van deze maand worden gehouden. „Wan neer deze aangelegenheid niet spoedig tot een goed einde kan worden gebracht," al dus de voorzitter, „dan is voor ons de aan trekkelijkheid belangrijk minder gewor den." De heer Eybergen zeide dat hij niet verbaasd zou zijn, wanneer de thans aan hangig gemaakte nieuwe loonronde eerst gerealiseerd moet worden, alvorens de CAO voor het bouwbedrijf aan de orde komt. „Denk niet, dat wij het daarop aan sturen", aldus de voorzitter, „in tegendeel." Wat de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie betreft, meende de voox-zitter ook in deze aangelegenheid iets onverklaar baars aan te treffen. „Enerzijds vraagt men om teruggave van meerdere taken, die de overheid aan zich trok, terwijl men ander zijds nalaat, de organen te scheppen, die de vei-langde taken zouden moeten ven-uilen." Over de zogenaamde „zwax-te lonen" spre kend, stelde de heer Van Eybergen, dat de overheid haar gezag in dezen niet kan doen naleven. Daarom achtte hij wijziging van de gevolgde politiek noodzakelijk. liepen, slaagden er dus bijna 23 procent niet in, een zodanige positie te verwerven als op grond van hun opleiding mocht wor den verwacht. Zij keerden terug tot hun vroegere arbeid of vonden werk, waarbij van de genoten opleiding geen profijt wordt getrokken. Ten aanzien van het nuttig effect van de scholing in de jax-en 1950 en 1951 kan vex-meld worden, dat het percen tage in de praktijk geslaagde cursisten toen respectievelijk 75 en 67 bedroeg. Van deze cursisten werden er opgeleid voor timmerman (ook beton- en bouwtim- merman) 627, metselaar 434, schilder 120, stucadoor 175, steenhouwer 19, terrazzo- en kunststeenbewerker 19, stx-aatmaker 28. Van de 627 tot timmerman opgeleide man nen waren er 205 voorheen ongeschoold, 119 geoefend en 303 geschoolde ax-beiders. In de metaalvakken wei-den opgeleid tot bankwerker (inclusief constructie- en pre- cisie-bankwei'ker) 1743, draaier 192, auto geen- of electrisch lasser 98, electro-mon- teur 265, burgersmid 13. Van de 1743 tot bankwerker opgeleide mannen waren er 577 voorheen ongeschoold, 287 geoefend en 879 geschoolde arbeider. Bedroeg het percentage in de praktijk geslaagden gemiddeld ruim 77 px-ocent, voor machinebankwerkers bleek dit percentage 78,6 te zijn, voor consti-uctiebankwerkers 74.1, de precisie-bankwex-kers 97.7, draaiers 92.4, timmerlieden 76.1, metselaars 72 en stucadoors 76.6. Ook is nagegaan, waar de oud-cursisten vroeger werkzaam waren. Van hen was 42 procent voorheen werkzaam in ambacht en industrie, 9 procent in landbouw en visserij en 24 procent in handel, verkeer of admini stratie. Eenentwintig procent was in de ge noemde sectoren als los ax-beider werkzaam en 4 procent had nog niet eerder in Neder land in loondienst gewerkt (gerepatrieer den). Bij het onderzoek naar de hoedanigheid der werkzaamheden van de cursisten vóór hun opleiding bleek, dat 46 procent ge schoold arbeider was, terwijl 19 procent geoefend en 35 procent ongeschoold werk verrichtte. De omscholing van de geoefen- den en de geschoolden vond plaats, omdat in hun beroep structurele werkloosheid heex-ste, of omdat zij bijvoorbeeld door in validiteit hun oorspronkelijke arbeid niet meer konden vex-richten. Van 1 Juli 1946 tot 1 Juli 1954 hebben in de rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling ixi totaal 35.482 personen een volledige cursus gevolgd, waarvan 16.892 voor de bouwvakken, 18.364 voor de metaalvakken en 26 voor enige andere beroepen. Op 1 Juli 1954 waren er 2495 cursisten in op leiding, waarvan 940 in de bouwvakken en 1555 in de metaalvakken. De uitgifte in Amsterdam van f 50 mil lioen S'ü pet. obligatiën ten laste van het Koninkrijk België heeft een zeer gx-oot suc ces opgeleverd. De lening is vele malen overtekend, zodat de toewijzing slechts ge ring zal kunnen zijn. Staatssecretaris Van Rhijn Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Beernink betreffende de suggestie van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond tot instelling, gedurende de zomermaanden, van een 55- urige werkweek, heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer Van Rhijn, schriftelijk geantwoord, dat de stelling, dat een 55-urige werkweek in het bouw bedrijf een productiviteitsverhoging van 10 percent kan bewerkstelligen, naar zijn mening in haar algemeenheid niet juist is. Een algemene overwerkvergunning wordt in de regel pas dan in overweging geno men, wanneer blijkt dat daaraan landelijk of regionaal behoefte bestaat, zich uitende in een belangrijke toeneming van het aan tal individuele aanvragen tot het verkrij gen van een overwerkvergunning. Dit aan tal aanvragen is thans betrekkelijk gering. Met betrekking tot individuele aanvragen tot het verrichten van overwerk in het bouwbedrijf wordt thans echter een wel willend standpunt ingenomen. Mocht de situatie in de bouwnijverheid zich in die zin wijzigen, dat het wenselijk blijkt een algemene vergunning te ver lenen, dan zal de minister een daartoe strekkende aanvraag in overweging nemen en daaromtrent overleg plegen met de or ganisaties van werkgevers en werknemers. De chef van de generale staf heeft aan de minister van Oorlog voorstellen gedaan to+ het verlenen van klein c.q. groot verlof aan de dienstplichtigen van de lichtings- ploegen 1952 - 3, 1953 - 1 en 1953 - 2. Deze voorstellen zijn wat betreft laatstgenoemde ploegen gebaseerd op de beslissing van de regering inzake de verkorting van de duur van de eerste oefening tot 18 c.q. 20 maan den. De chef van de generale staf heeft de voorstellen gedaan in afwachting van de definitieve grootverlof beschikking, die in de legerorder zal worden gepubliceex-d. Met ingang van 31 October wordt groot verlof verleend aan de dienstplich^e vaandrigs en kornetten (óók zij, die tij^- lijk de rang van reserve-tweede-luitenant bekleden), sergeanten, wachtmeesters, kor poraals, soldaten der 1ste klasse en soldaten behorende tot de lichtingsploeg 1952 - 3 (voor de eerste oefening in November 1952 in werkelijke dienst gekomen) alsmede aan hen, die daarmede de eerste oefening hebben aangevangen of vervolgd een en ander voor zover niet reeds eerder groot verlof werd verleend. Aanvankelijk was de klein verlofdatum voor deze categorie be paald op 11 November 1954. Met ingang van 31 October 1954 wordt klein verlof en met ingang van 1 December 1954 groot verlof verleend aan de dienst plichtigen van de lichtingsploeg 1953 - 1 (voor de eerste oefening in werkelijke dienst gekomen in April 1953) alsmede aan hen, die daarmede de eerste oefening heb ben aangevangen of vervolgd. Er zijn uit zonderingsbepalingen vastgesteld voor een aantal dienstplichtigen. Dienstplichtigen van de lichtingsploeg 1953 - 2 (opgekomen in Juni 1953) alsmede zij, die daarmede de eerste oefening hebben aangevangen of vervolgd, gaan op 21 November 1954 en 1 Februari 1955 respec tievelijk met klein en groot verlof. Ook voor een gedeelte van deze ploeg zijn uit zonderingen gemaakt. Gordon Pirie zal niet aan de Europese athletiekkampioenscharxpen deelnemen. De Britse crack ondervindt last van een voet blessure en heeft verklaard dat deze niet tijdig genoeg genezen zal zijn om hem in Bern met enige kans op succes te doen starten. KOPPELWEDSTRIJD De vierde koppelwedstrijd van de Hen gelsportvereniging „Nooit Gedacht" lever de door het donkere weer niet het resultaat op, dat er van verwacht werd. De uitslag luidt: Eerste koppel 3 punten, tweede kop pel 7 punten, dei'de koppel 4 punten, vier- de koppel 6 punten, vijfde koppel 5 punten, zesde koppel 1 punt, zevende koppel 2 punten BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maartje, d. van J. Schotte en G. Meinsma. OVERLEDEN: T. Top. v., 80 j.; A. J. v. d. Linden, m., 65 j., echtgen. van M. J. v. Hon- schoten; H. E. A. Schx-eudex-, v., 4 j. Het bestuur van de Zandvoortse muziek kapel heeft besloten dit jaar opnieuw en kele straatconcerten te houden, om op deze wijze gelden te verzamelen voor de aan koop van nieuwe instrumenten, waaraan gx-ote behoefte bestaat. Het bestuur is van mening, dat een dergelijke wijze van geld inzamelen niet bepaald verheffend kan wor den genoemd voor de vereniging, doch daar andere mogelijkheden niet aanwezig zijn en bovendien deze concerten in vorige jaren meermalen verrassende resultaten oplever den verwacht men toch dat ook dit jaar deze straatconcex'ten tot veel succes zullen leiden. Men zal op verschillende plaatsen in het dorp concerteren op de Dinsdagavonden 20, 27 Juli, 3 en 10 Augustus, waarbij het bestuur de inwoners van Zandvoort op wekt, om deze avonden behulpzaam te zijn als collectant, waarvoor men zich melden kan bij de vooi'zitter van de kapel, de heer P. Schaap, Haltestraat 36. Daar het bestaan en het behoud van de Zandvoortse muziek kapel voor een groot deel van het welslagen van deze concerten afhankelijk is, verwacht het bestuur voor deze actie een zo groot mogelijke medewerking. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3A Nederl.'47 99 99% A.K.U 231J4 370?s 372 Philips Gloeil. 265 y. 271 Kon. Petroleum 473 463 A'danx Rubber 91 'A 92»/* Hall. Amer. Lijn 162 N. Scheepv. Unie 138 X 139 Jé H.V.A. 124 124 127% 127 Amsterd. Bank 209Vs Ned. Handel Mij. 182 182 Rotterd. Bank 199 199 Twentsche Bank 202 202 Anaconda Copper 39% 39 Y, Bethlehem Steel 69% 71 Republic Steel 59% 59k Shell Union 91 91 19 19 50% 51 BINNENLAND In Staatsblad 289 is gepubliceerd het besluit, houdende de Interimregeling Ziekte kosten Ambtenaren 1954. De ministers Luns, Beyen, Cals,, Van de Kieft en Donker, de regeringscommis saris voor Indonesische zaken, mr. N. S. Blom en verscheidene adviseurs van de Nederlandse delegatie voor de Uniebespre kingen waren Maandagavond aanwezig op een ontvangst, die de waaxmemende Hoge Commissaris van Indonesië en mevrouw Susanto op Backershagen hebben aange boden. Een 44-jarige groentehandelaar te Hoens- broek (L.) heeft volgens een bericht in de Volkskrant na een woordenwisseling de 19- jarige verloofde van zijn dochter dood gestoken. Hij had zijn dochter geslagen en toen zijn aanstaande schoonzoon tussenbeide kwam greep hij een zakmes, waarmee hij de jongeman neerstak. Van Zaterdag 17 Juli tot en met 9 Augustus wordt in de zalen der maatschap pij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam een zomertentoonstelling gehouden van kunst werken door leden vervaax-digd, met als onderwerp „Bloemen". De Haagse politie heeft vier man keu- kenpersoneel uit een Haags ziekenhuis aan gehouden, namelijk de kók P. M., de kok K. G„ de keukenbediende A. R. en de sla ger P. van de R. Het viertal zou zich in de afgelopen jaren schuldig gemaakt hebben aan verduistering van vlees, boter en vet ten nadele van de patiënten en het ziekenhuis aldus benadeeld hebben voor duizenden guldens. Maandagochtend verkoos een koe in Bergen op Zoom de vrijheid boven het slachthuis, waar het beest ter slachtbank zou worden geleid. Het dier kwam echter na enige tijd op de spoorrails terecht, juist op het moment dat uit de richting Zeeland een dieseltrein naderde. De bestuurder zag het beest niet en de koe wex-d doodgereden. De trein had enkele minuten vertx-aging. Maandagmorgen is op het Buiten-IJ nabij de vuurtoren een omstreeks twintig jarige adelborst J. F. H. uit Den Haag van het mai-inejacht „Kijkduin" overbooi-d geslagen en verdronken. Met andere leerlingen van het Baarns Lyceum heeft Prinses Beatrix een vacantie van een week doorgebracht op de „Hoge Boekei" te Enschedé, een landgoed van de heer A. van Heek. Tot Zaterdag was ook prinses li-ene van de partij, doch zij moest eex'der vertrekken wegens de door haar ver richte opening van de nieuwe Nederlands Hervormde Kerk te Londen. Tot burgemeester van Wijlre is met ingang van 16 Juli benoemd C. F. M. baron van Hövell tot Westerflier en Weezeveld, onder toekenning van gelijktijdig eei-vol ont slag als burgemeester van Bingekade. Er dreigen moeilijkheden voor het mili taire muziekfestival dat, onder de titel „Taptoe-Delft", van 21 tot en met 28 Augus tus op de markt in Delft zal worden ge houden en waarover Johan de Meester de regie zal voeren. De organisatoren hebben namelijk bericht ontvangen dat de kans groot is dat de muziekkorpsen van het regi ment Jan Willem Friso en de Limburgse Jagers zich wellicht zullen moeten terug trekken, omdat hun gala-uniforaien nog niet gereed zullen zijn. Alleen de Koninklijke Militaire Kapel, de Marinierskapel en de Luchtmachtkapel zouden dan in Delft kunnen spelen. Op 73-jarige leeftijd is Maandag over leden de heer H. J. van Leusen te Arnhem, oud-inspecteur der Nederlandse Heide maatschappij. Hij heeft veel gedaan om de ruilverkavelingsgedachte in Nederland tot gemeengoed te maken. De eex-ste ruilveika- veling, die op Ameland tot stand kwam, was grotendeels aan zijn propaganda en die van de heer H. D. Louwes te danken. Een van Cuxhaven komend Zweeds motoi-jacht is Maandagmiddag omstreeks halfdrie op de Nooi'dzee ter hoogte van Noordwijk in moeilijkheden gex-aakt. Het werd door de stalen motoxkotter ZS 1 uit Zwartsluis op sleeptouw genomen en om streeks zes uur in Scheveningen binnen gebracht. Het houten jacht, dat op zee en in de haven enige averij heeft opgelopen, zal bij de sleephellingmaatsehappij hex-steld worden. Het schip is een motor-zeiljacht van zeventien meter lengte. Het heet „Vanadiz" en is afkomstig uit Stockholm. Aan boord bevonden zich de eigenaar, de heer C. S. I. Grölander dienst echtgenote en dx'iejarig kind en een Deense passagier. Op 1 Mei 1879 werd in „De drie Roe mers" te Roordahuizum opgericht het Fines Rundvee-Stamboek en op 12 Juli van dat jaar werden in dezelfde lokaliteit de statu ten vastgesteld. Gisteren, 75 jaar later, werd dit feit feestelijk gevierd met een receptie in de Harmonie te Leeuwarden. De officiële herdenking zal geschieden in de maand Sep- tembex-, wanneer ook de jubileum-keurin gen woi'den gehouden. Vandaag 13 Juli is het 600 jaar geleden, dat Jan van Arkel, bisschop van Utrecht, stadsrechten aan Vollenhove verleende. De viering van dit feit is gisteren begonnen met een concert in de Hervormde kerk, dat werd uitgevoerd door het Uxker visserskoor in klederdracht en de Haagse organist Feike Asma. In het jubilerende Zuiderzeestadje zullen gedux-ende de gehele week feestelijk heden worden gehouden. De aanwerving van buitenlandse leer lingen voor de Zuid-Afx-ikaanse spoorwegen, schijnt een succes te worden, zo wordt uit de Unie van Zuid-Afrika gemeld. De wer vingsmissie, die thans in Nederland vertoeft, heeft reeds enkele duizenden sollicitaties be handeld. De missie verwacht, dat een groot deel van de leerlingen in Nederland kan worden aangeworven en heeft daarom nog niet de suggestie van de Oostenrijkse en Italiaanse autoriteiten beantwoord, die gaarne zouden zien, C. .t de missie ook deze landen zou bezoeken. Het tekort aan spoor- wegpersoneel in Zuid-Afrika wordt ge raamd op 4000 personen, hoofdzakelijk ma chinisten, wisselwachters en lijnwerkers. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen schei kunde de heer J. Smid te Haai-lem. De Haarlemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, zal in plaats van Woensdag, Vx-ijdag 16 Juli, 's morgens om elf uur, spreekuur houden. Op Zaterdagavond 17 Juli zal de Inva liden Vereniging „Ons Belang" te Haarlem in het gebouw van de H.J.M.V., Lange Mar- garethastraat 13, haar dex-de jaarfeest geven. De Rederijkerskamer „Alberdinck Thijm" zal opvoex-en het mystex-iespel „Als de klok waai-schuwtdoor R. en C. H. Feenstra. Ook een accordeonti-io onder leiding van J. Geijsberts zal medewerking verlenen. POSTDUrVENUITSLAGEN De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" nam Zondag deel aan de wed vlucht van Pont St. Maxence af, over een afstand van 367 km, De eerste vogel werd getoond om 11 uur 20 minuten 18 seconden. De uitslagen wax-en als volgt: P. Koper 1, 5, 7, 19, 31; C. K. Draijer 2. 29; J. Koning 3, 35; A. Paap 4, 33, 34; C. Visser 6, 8, 11, 18; K. Kramer 9, 17. 26; H. Gaus 10, C. Keur 12, 14, 24, 25; A. Molenaar 13, 23, 30; H. Vlees houwers 15, 20; H. Lansdorp 16; G. Drie huizen 21, 28; W. G. Koning 22; V. C. de Muinck 27, C. Koper 32. De afdeling Haai-lemmermeer van de Bond van plattelandsvx-ouwen houdt Woensdag een nationale dag onder de titel „Hollands vlag, je bpnt mijn glorie" op Wil- helminahoeve" aan de Hoofdweg te Nieuw Vennep. De groepen uit de afdeling treden op en zullen de elf provincies uitbeelden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3