Schitterend besluit in Concertzaal van de Haarlemse orgeldagen Agenda voor Haarlem Zie Boven- Wijzigingen in landschap van Mars Een Eeuw Geleden Generale repetitie op Schiphol Sinds de bevrijding: een derde millioen nieuwe woningen Uitslag composit ie-wedstrijd Het Franse staatsbezoek Opa Schram terug in Nederland Twente werft buitenlandse arbeiders Gioe is het ontstaand vJ EBU - verrekenings systeem vereenvoudigd 3 Met plannen voor nieuwe voetreis naar buitenland Knal-apparaten tegen meeuwenplaag Mr. G. A. A. M. Boot voorzitter van A.R.K.A. Mei 1954 met 6057 nieuwe huizen een record Griekse oud-gezant in Den Haag naar Washington Verzending van zeepost Examens Dit woord: LAK Ruim een ton brandschade voor Loosduinse veiling Vergoeding vacantiebonnen bij herhalingsoefeningen Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 14 Julij 1854 DINSDAG 13 JULI 1954 Maandagavond werden de Haarlemse orgeldagen in de gemeentelijke Concert zaal voortgezet en besloten. Het is een avond van spannend en virtuoos musice ren geworden door de twee solisten diie het orgel van Cavailllé Coll bespeelden, namelijk Albert de Klerk en Anton Heilier, maar eveneens door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey. Eerstgenoemde organist was solist in het Concert in g van Francis Poulenc, een stuk waarin het* orgel ruim zijn kansen krijgt en dat, ofschoon het niet diep graaft, even wel de prettige ervaring geeft dat de com binatie orgel-strijkorkest een opgewekte speeltrant toelaat, met zo nu en dan een gevoelige passage, waar men genoegelijk naar luisteren kan. In een samenwerking, die voorbeeldig mocht heten, bereikten de executanten een brillant geheel. Het „Concerto Romano" van Alfredo Casella, waarin Anton Heilier de orgel partij vervulde, heeft meer het karakter van een concerto grosso, met de koper- groep van het orkest (trompetten en trom bones) en het orgel als dubbel concertino, dan als orgelconcert. Wat niet wegneemt dat de organist er knap wat in te doen heeft. Maar ook de „koperblazers" hebben er een taak in te vervullen, zoals ik er geen tweede in heel de symphonische lit teratuur zou weten aan te wijzen. Dat een en ander brillant gerealiseerd werd en ook het strijkorkest prachtig klonk, kon men danken aan de voorname capaciteiten van Heiller en aan het voortreffelijke samen spel dat Verhey met zijn ensemble wist te bereiken. De zeldzame sonoriteiten en the matische bewerkingen die Casella met zijn ongewone bezetting in partituur bracht, werden verrassend mooi gerealiseerd. Dit „Concerto Romano" is een werk dat wij meer in onze concertzaal zouden moe ten horen: als er één werk geschikt is om het grote publiek nader tot de combinatie orgel-orkest te brengen, dan is het wel dit. Met zijn karakteristieke rhythmische the- Toon Verhey. Vervolgens dankte de heer Geluk alle personen en instanties die tot het welslagen van dit vierde Internationale Orgelconcours hadden bijgedragen. Een •bijzonder woord van dank richtte spreker tot de secretaris van het Anjerfonds, jhr. mr. J. W. Röell, die vervolgens met. een geestige toespraak en met het bekendma ken van de rangorde der componistenprij- zen het Haarlemse orgelfestijn besloot. De eerste prijs werd toegekend aan Paul An- gerer uit Oostenrijk; de tweede aan Mari- nus de Jong uit België, de de derde aan Hans Kox uit Nederland. Ook het publiek had moffen meestemmen, waarbij door het lot prijzen werden toege kend aan drie van hen wier oordeel met dat van de jury klopte Veertien stemmers hadden het klassement van de jury juist opgegeven. Er is mij nog van verschillende zijden verzocht de rangorde op te geven waarin de deelnemers van de improvisatiewed strijd van verleden Donderdag optraden. Eén was Edwin Peter (vierde prijs), twee Piet Kee (eerste prijs), drie Guus .Stoop (vijfde prijs), vier Hans Haselböck (twee de prijs), vijf Heinz Orlinsky (derde prijs). En hiermee behoort ook dit vierde Haar lemse Orgelconcours tot het verleden. De belangstelling die het van buiten de gren zen van stad en land genoot bleek naar verhouding groter dan die van het Haar lemse publiek. Toegegeven dat het hier een actie betreft, die niet louter van plaatselijk belang is, lijkt het ons toch billijk onze stadgenoten er op te wijzen dat het orgel concours tevens een Haarlemse, aangele genheid is. Dat men dit het volgend jaar, bij het eerste lustrum, naar waarde beseffe. JOS. DE KLERK. „Suivez moi s.v.p.", deze gebiedende in vitatie, uitgevoerd in grote gele reflecte rende letters op een zwart fond, is het eer ste dat Frankrijks president zal zien als zijn vliegtuig Woensdagmorgen 21 Juli op de landingsbaan van Schiphol is neerge streken. Deze tekst, gemonteerd op een gele jeep van de havendlienst, is geen welkomst groet aan president Coty, doch een baken voor de piloot, die door de jeep naar het platformgedeelte wordt geloodst, waar de president en madame Coty zullen uitstij gen en worden begroet door Koningin Juliana en Prins Bernhard. Alles is tot op de seconde af geregeld, want het oppermachtige protocol laat niets aan het toeval over. En zo is Maandag namiddag de generale repetitie van de aan- ma's, zijn echt Italiaans melos en zijn fraaie timbres, moet het direct aanspreken. Daarenboven heeft het werk een grootse allure; het wordt wel eens wat pompeus, maar ook dat hindert niet in deze Italiaan se stijl. Het succes dat de twee solisten deze avond verwierven zullen ze graag gedeeld hebben met de aanvoerder van het orkest. Toon Verhey toonde zich als dirigent in beide concerten de evenknie van meer dan één collega, die op het Holland Festival zijn kansen kreeg. Nieuwe composities Zoals men weet, was aan het Internatio nale Orgelconcours van dit jaar een prijs vraag verbonden voor compositie. Ge vraagd werden een Prélude en Fuga voor orgel-solo. Niet minder dan 48 composities zijn op deze prijsvraag ingekomen, waar onder 23 uit Nederland, twee uit Mexico, één uit Griekenland en de rest uit België, Duitsland en Oostenrijk. Een jury, bestaande uit Henk Badings, M. Gee- rink Bakker en Albert de Klerk, wees uit dit aantal drie composities aan, waaraan de uitgeloofde prijzen zouden worden toe gekend. Zonder dat hen werd meegedeeld hoe de classificatie der drie prijzen was, werden de componisten uitgenodigd hun werk door Albert de Klerk te horen voor dragen. Het waren Marinus de Jong uit Kapellenbos bij Antwerpen, Paul Angerer uit Wenen en Hans Kox uit Arnhem, die alle drie aan deze oproep gehoor hadden gegeven. Het was lang geen sinecure voor Albert de Klerk om deze werken ten gehore te brengen. Vooral het eerste, dat van Mari nus de Jong bleek te zijn,stelt enorm zware eisen. De componist heeft zich laten in spireren door een vers uit de Openbaring tot het concipiëren van een zeer door wrochte prélude, gevolgd door een vier dubbele fuga, waarvan ieder der vier the ma's een idéé uit de tekst van het visioen van Johannes vertegenwoordigt. Er spreekt een ongemeen contrapuntisch kunnen, ge paard aan een grote fantasie uit dit werk. Een bewonderend „formidabel gespeeld" uit de mond van de componist, zegt meer dan ik over de realisatie van dit hachelijk moeilijke stuk zou kunnen schrijven. Het tweede werk, dat wij te horen kre gen, was dat van de jong Arnhemmer Hans Kox: een vrij beknopt maar goed klinkend stuk, behoorlijk gebouwd maar niet zeer oorspronkelijk. En tenslotte hoorden wij het stuk van de Oostenrijker. Het bleek een omvangrijke compositie in de zake lijke Hindemith-stijl. boordevol knappe inventies, ontwikkeld uit een markant motief, dat de componist, naar ik vernam optekende uit de mond van zijn tweeën- halfjarig zoontje, dat deze spontaan aan hief toen hem verteld werd dat hij een zusje zou krijgen. Evenmin als De Jong heeft Angerer bij de verwerking daarvan vertolkingsmoeilijkheden ontzien. Maar dat het speelbaar is, werd door de orga nist overtuigend bewezen. Na afloop van het concert werd door wethouder D. J. A. Geluk hulde gebracht aan de drie executanten die deze avond in artistiek oogpunt zo schitterend deden slagen: Albert de Klerk, Anton Heiller en DINSDAG 13 JULI Frans Hals: „Havenwijk", 18 jaar, 8 uur. Palace: „Het meisje in kamer 17", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lnxor: „Aasgieren van New York", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Biecht geheim", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Zij die zich verkopen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De 5 Sullivans", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Schandaal in New Orleans", 14 jaar, 8.15 uur. WOENSDAG 14 JULI Frans Hals: „Havenwijk", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het meisje in kamer 17", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Aasgieren van New York", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: ,,'t Zal je niet gebeu ren", alle leeft., 2.30 uur. „Biechtgeheim", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Zij die zich ver kopen", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De 5 Sullivans", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Schandaal in New Orleans", 14 jaar, 2,30 en 8.15 uur. Grote Kerk: Avondstilte, spreker ds. R. H. Oldeman, 8 uur. Maandagavond tegen negen uur is de 67- jarige „opa" Schram uit Driebergen, die op 23 Maart vertrok voor een 5000 km lange wandeltocht naar Rome vice versa, via Nederland, België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk en Italië, te Eysden op Neder landse bodem teruggekeerd. De burgemees ter van Eysden verwelkomde de kranige wandelaar, die monter zijn dagelijkse wan delingen van gemiddeld 50 km heeft ge lopen gedurende thans 105 dagen. Hij was op de terugweg over de St. Gotthard met zijn 45 haarspeldbochten gelopen. Vandaag gaat hij door naar Roermond, waar hij een avond en een nacht in het gezin van zijn zoon zal doorbrengen. Woensdag gaat de voettocht verder via 's Hertogenbosch en Geldermalsen naar Driebergen. Misschien, dat men hem daar wel met muziek zal komen afhalen, ver onderstelde opa Schi'am, want hij zou het leuk vinden, de laatste kilometers met marsmuziek naar huis te komen. Opa Schram is enthousiast over de tocht, overal heeft hij grote hartelijkheid ondervonden en hij heeft al plannen, om nog dit jaar een voetreis naar Lourdes te maken. Teneinde de naar schatting 20.000 tot 25.000 zilvermeeuwen, die zich in de dui nen op Westelijk Schouwen ophouden, te verdrijven, heeft men op aanwijzingen van deskundigen uit Wageningen vijf appara ten opgesteld, die op regelmatige tijden een luide knal laten horen. Het grote aantal zilvermeeuwen in deze omgeving vormt een gevaar voor de overi ge vogelstand. In de broedtijd leven deze vogels namelijk uitsluitend van andere soorten jonge vogels, die zelfs uit de nesten worden weggehaald. De zilvermeeuwenplaag, waardoor vele andere vogelsoorten worden verdrongen, is niet nieuw. In 1952 hebben jagers ge poogd het aantal zeemeeuwen te reduceren. Ook heeft men gif gestrooid en klemmen gezet, doch tot nu toe heeft dit geen succes gehad. In de gisteren voortgezette vergadering van de Algemene R.K. Ambtenaren-vereni ging, waarover wij eerder berichtten, is de verkiezing van een algemene voorzitter aan de orde gesteld, in verband met het aftreden van de heer B. J. M. van Elk, die door zijn toenemende werkzaamheden als gemeente-secretaris van Eindhoven, deze functie niet langer kon vervullen. In zijn plaats werd benoemd en geïnstalleerd mr. G. A. A. M. Boot te Haarlem. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in Mei 1954: 6057 woningen voltooid. Dit is een record voor de maand Mei sedert de bevrijding. In dit aantal zijn 204 duplexwoningen begrepen, zodat in Mei 1954 voor 6261 gezinnen nieuwe woonruim- e beschikbaar is gekomen. In dezelfde maand van het vorig jaar kwamen 4791 woningen gereed. In de eerste vijf maan den van 1954 werden 22.459 nieuwe wonin gen opgeleverd tegen 17.824 in de eerste vijf maanden van 1953. In de maanden Mei van de jaren 1945 tot en met 1953 kwamen gereed: geen, 54, 796. 2192 (31), 3327 (25), 3749 (377), 4882 (355), 4381 (174) en 4791 (230) woningen. De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de aantallen duplexwoningen aan, die in de genoemde getallen zijn begrepen. In het aantal sedert 1 Januari 1954 op geleverde woningen, namelijk 22.459, zijn 649 duplexwoningen begrepen, zodat in de In de nacht van Dins dag op Woensdag is de. maan aangeland in de hemelstreek waar zich onze „vurige buur" de planeet Mars ophoudt. Mars hangt dan als een rossig lichtje onder de bijna volle maan, onge veer drie booggraden ten Zuiden ervan dat wil dus zeggen: zes keer de middellijn van de maan eronder. De maan komt Dinsdag 13 Juli 19.19 uur op en gaat Woens dag 14 Juli om 2.39 on der. Er is iets meer over Mars bekend geworden sinds ive de vorige keer over hem spraken, drie weken geleden. Sinds dien is hij namelijk op het Zuidelijk halfrond terdege geobserveerd; de camera's hebben bij wij ze van spreken niet stil gestaan. Tienduizend keer heeft onze buurpla- neet „geposeerd" en hoe- ivtl het gros van die te- lescopische foto's nog moet worden bestudeerd heeft een der betrokken astronomen al iets losge laten: „Topografische veranderingen op Mars". De foto's vertonen ver schil met die,- tijdens een vroegere oppositie geno men. Zij wijzen op ver anderingen in het land schap van Mars. Opnieuw is het woord „kanalen" in de berich ten opgedoken! (En vroeger, toen men dit woord letterlijk opvatte, redeneerde men gretig: „Kanalen? Die moeten zijn gegraven! En wie graven er? Mensen! Dus Mars wordt bewoond!") Maar de waarnemers van 1954 zijn voorzichti ger met hun conclusies; als wij „kanalen" verta len met: „iets dat op een Zo ziet Mars eruit, bekeken (en gefotografeerd) door een telescoop. Duidelijk Is bovenaan een wit vlekje te zien: sneeuw of rijp, die in de Marszomer smelt - ctón ziet men namelijk die witte poolkappen kleiner worden. stelsel van rechte lijnen lijkt", dan gaan wij waarschijnlijk al ver ge noeg. Op de maan ko men ook lange, vrij rechte groeven voor en de maan wordt wer kelijk niet bewoond! Ook is er boven een deel van Mars een wol kenveld gezien zoals te voren maar zelden is waargenomen. Wat voor wolken dat zijn is nog duister. Nader nieuws omtrent de samenstel ling van Mars' damp kring moet nog wachten op de ontwikkeling van de rest van de foto's en analyse van de spectro- grammen. Ik hoop 11 daarover binnenkort meer te kunnen schrij ven. De opvatting dat er op Mars plantengroei is, wordt nu volgens de be richten uit Zuid-Afrika ivel gedeeld door alle astronomen die bij het recente Mars-onderzoek betrokken zijn geweest. Zij geloven echter niet dat deze vegetatie veel meer kan omvatten dan wat laag-ontwikkelde soorten korstmos. Ande re gewasen zouden waarschijnlijk niet in staat zijn, de grote ver schillen in temperatuur tussen dag en nacht te overleven. In de zon kan- de temperatuur daar op lopen tot tien graden bo ven nul, maar 's nachts daalt zij tot wel zestig graden onder het vries punt. Of de omstandig heden zo zijn, dat er ook dierlijk leven kan voor komen is op dit oge7iblik nog niet te zeggen. G. v. W. eerste vijf maanden van dit jaar voor 23.108 gezinnen nieuwe woonruimte werd geschapen. Gerekend tot en met Mei 1954 werden sedert de bevrijding 333.030 nieuwe wonin gen gebouwd,waarvan er 15.664 als duplex- woning zijn ingericht, zodat er voor 348.694 gezinnen woonruimte beschikbaar is ge komen. De in Mei 1954 voltooide woningen zijn als volgt over de provincies en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes het totaal aantal sedert 1 Januari 1954 gereed gekomen woningen): Groningen 127 (616), Friesland 131 (588), Drente 333 (618), Overijsel 311 (1561), Gelderland 702(2233), Utirecht 475 (1247), Noordholland (excl. Amsterdam) 606 (2359), Zuid-Holland (ex clusief Den Haag en Rotterdam) 765(3084), Zeeland 104 (504), Noord-Brabant 748 (3257), Limburg 548 (2557), Amsterdam 295 (941), Den Haag 255 (1019), Rotterdam 557 (1660), Ncrord-Oost Polder 10 (213), geheel Nederland 6057 (22.459). Daar het aantal in Mei 1954 in uitvoering genomen woningen kleiner is dan het aan tal dat gereed kwam, daalde het aantal in aanbouw zijnde woningen van 72.553 op het eind van April 1954 tot 71.945 op het eind van Mei 1954. De heer Nicolas G. Lely, die hier ruim 6M jaar gezant van Griekenland bij het Neder landse hof was en enkele maanden geleden naar zijn land terugkeerde, na de pensioen gerechtigde leeftijd te hebben bereikt, is uit Athene naar New York vertrokken. Hij zal daar op andere wijze de belangen van zijn land blijven behartigen. Naast de persafde ling van de Griekse diplomatieke missie in de Verenigde Staten is er een Grieks voor- lichtingsbureu in New York, waarvan de heer Lely de leiding zal hebben. Vele jaren vertegenwoordigde de heer Lely zijn land in Washington, waar hij vele relaties had. De nieuwe Griekse gezant bij ons hof, de heer Nicolas Aristote Anassis, die Zaterdag in ons land is aangekomen, is reeds van 1920 af in de buitenlandse dienst van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Athene werk zaam. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan achter de naam van het schip vermeld. Voor Indonesië: m.s. „Autolycus" (19 Juli); voor Ned. Nieuw Guinea: s.s. „Ternate" (22 Juli); voor Ned. Antillen s.s. „Ellerbek" (21 Juli); voor Suriname: m.s. „Bonaire" 28 Juli); voor Unie van Z. Afrika en Z-W. Afri ka v.m.s. „Arundal Castle" (17 Juli); voor Canada: s.s. „Groote Beer" (17 Juni), m.s. „Jo- han van Oldenbarnevelt" (21 Juli), m.s. „Prins Willem George Frederik" (22 Juli); voor Argentinië en Chili: s.s. „Presidente Peron" (17 Juli), s.s. „Naviero" (22 Juli); voor Uruguay: s.s. „Presidente -Peron" (17 Juli); voor Australië en Nieuw Zeeland via Enge land (17 Juli). De postkantoren geven inlichtingen betref fende de verzendingsdata van postpakketten. Kleutergymnastiek Voor het getuigschrift tot het geven van kleutergymnastiek bij het voorbereidend onderwijs zijn geslaagd de dames: II. E. van der Heide, I. Maas en C. J. van der Weij uit Haarlem; C. M. Bertholée, L. Bus. E. M. MeijerSchippers en R. C. van Overzee uit Heemstede: A. M. J. Schouten uit Overveen; E. Pracht uit Santpoort; A. M. Soesdorp uit Bloemendaal. komst op de luchthaven geweest, zonder vlagvertoon en Marseillaise. Wel was er een niet in het protocol opgenomen mieze rige motregen, die uit een grijsgrauw wol kendek neerdaalde en hopelijk op de 21ste Juli vervangen zal zijn door stralende zon neschijn uit een wolkenloze hemel. De kleine tweemotorige presidentiële machine „France" onder commando van kolonel G. Cressaty, taxiede gehoorzaam achter de jeep aan het platform op. De deur klapte open, twee mecano's sprongen op de grond en trokken een luik open, waaruit een inklapbare landingstrap te voorschijn kwam. En dit kleine trapje was het eerste punt waarover gediscussieerd werd bij de bespreking met de Nederlandse autoriteiten, die de ontvangst regelen. Dit los van het toestel staande trapje zal wor den vervangen door een stevige landings trap, zodat de president met zijn echtgenote en hun gevolg op waardige wijze hun en tree op Nederlandse bodem zullen maken. Het zal de eerste keer zijn dat president Coty van het te zijner beschikking staan de vliegtuig der Franse luchtmacht gebruik zal maken. Zijn voorganger, president Auriol. heeft er verscheidene vluchten mee gemaakt en diens vrouw heeft de aanwij zingen gegeven voor de inrichting van het vliegtuig. Het toestel, dat behoort t-ot het type SO-39 P Bretagne, heeft een vas'e bemanning van zes personen en werd on geveer twee jaar geleden in gebruik geno men als vliegtuig voor de president. Direct achter de stuurhut bevindt zich het kleine maar uiterst geriefelijke en van alle gemakken voorziene compartiment van de president. Twee leunstoelen van blanik hout met gele bekleding, die tot een bed kunnen worden getransformeerd en aan de overzijde van het gangpad een grote divan. Daarachter ligt een compartiment voor vier personen, het bureau van de commandant. Vervolgens de cabine met plaats voor negen personen, bestemd voor het gevolg van de president. Het vliegtuig biedt totaal plaats aan zeventien personen. Achterin de cabine tegenover de deur be vindt zich een kleine bar met twee krukjes ervoor en daarachter een keukentje. Claude Ballais, hofmeester bij de keukenstaf van de ambtswoning van de president, toonde de inrichting ervan. Op de luchthaven zullen aan de vlagge- masten de Nederlandse en Franse vlaggen wapperen en als het toestel het platform oprolt, gaat aan de grote vlaggemast de i tricolore in top. Voor de I. C. A.-hal zal een soort erepoort van bloemen verrijzen en de waaiervormige en-trée zal eveneens met bloemen worden versierd. Het bloemen- land begroet president Coty op fleurige wijze. Sedert geruime tijd kunnen de grote personeelstekorten in de industrie te En schedé niet meer uit de nationale arbeids reserve worden gedekt en is men aange wezen op Duitse grensarbeiders en -ar beidsters. Wat de textielindustrie betreft is men er bovendien toe overgegaan, in vrij groten getale gehuwde vrouwen aan te ne men. De werkgelegenheid is daardoor op een zeer hoog niveau komen te liggen. In de textielindustrie nam de personeelsbe zetting toe met 1528 mannen en 760 vrou wen, aldus wordt meegedeeeld in het jaar verslag van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Enschedé. Hierin wordt voorts opge merkt dat de orderpositie van de textiel industrie zeer gunstig is te noemen. Het is jammer, dat voor de exportorders dikwijls zeer korte levertijden moeten worden aan gehouden. Dit blijkt in de praktijk op moei lijkheden te stuiten, omdat van een daar mee vaak gepaard gaande snelle aantrek king van personeel geen sprake kan zijn. Toch wordt grote waarde gehecht aan de export, ook al moeten deze opdrachten soms met verlies worden uitgevoerd. Door de fabricage van meer gevarieerde kwali teitsartikelen heeft men de export kunnen vergroten en bepaalde nieuwe gebieden tot vaste afnemers kunnen maken. Het laat zich niet aanzien, dat er spoedig een kentering ten ongunste zal komen in de ontwikkeling van de werkgelegenheid. Het gemiddelde tekort aan manlijke ar beidskrachten kon worden gesteld op on geveer 70, terwijl het tekort aan vrouwe lijk personeel ongeveer het dubbele be droeg. De gunstige wending in de werkge legenheidssituatie had tot gevolg, dat ook het minder geschikte en derhalve moeilijk plaatsbare aanbod in aanzienlijke mate is afgenomen. In de industrie werken thans 1300 vreemdelingen, van wie ongeveer 800 grensarbeiders sters) Ger'oen de Jong, de in Nederland zo be kend geworden ijveraar voor het onderwijs aan schipperskinderen, viert morgen zijn 70ste verjaardag. Het woord lak betekent: bedrog, fopperij, nonsens en vandaar ook: fout, gebrek. Er is natuurlijk samenhang met het werkwoord laken: iemand berispen, iemand op z'n fouten wijzen. Uit de zegswijze: het is lak, kan gemakkelijk een andere ontstaan: lak hebben aan iets. Ik heb er lak aan is een bekende uitdrukking voor: ik geef er niets om, ik heb er maling aan. In het Middelnederlands bestaat ook het bijvoeglijk naamwoord lak: laf, slap, flauw. Dat komt men nog tegen in luilak, dat oorspronkelijk was: lui èn lak, zoals het bij Hooft bekende lui ledig is ontstaan uit lui èn ledig. Eerlijkheidshalve moet ik hier aan toevoegen dat men lak in de zegswijze: 't is maar lak, ook wel heeft verklaard door: 't is maar vernis, uiterlijkheid, schone schijn. Aannemelijk lijkt mij dit niet. De Europese Betalingsunie (E.B.U.), die in 1950 werd opgericht voor de tijdsduur van twee jaren en die in 1952 en 1953 steeds voor een jaar werd verlengd, is op 23 Juni opnieuw verlengd tot 30 Juni 1955. Er waren deze keer bijzondere moeilijk heden, waarvoor een oplossing moest wor den gezocht. Ten eerste was er het feit, dat er gedurende het afgelopen jaar betrekke lijk weinig schommelingen in de posities der landen waren opgetreden, als gevolg waarvan de credietverlening in de È.B.U. een langdurig of zelfs permanent karakter had verkregen. Voorts was het noodzake lijk, dat de Unie maatregelen zou nemen om te komen tot een verlaging van de Duitse crediet-positie, welke in de laatste tijd aanzienlijk was toegenomen. Tenslotte was het gewenst, dat er voor de debiteu ren een heropening van de credietfacili- teiten in de E.B.U. tot stand zou komen, die vrijwel uitgeput waren. Het was duidelijk, dat een reële verbe tering van de bovenomschreven toestand zou worden bereikt door de aflossing van de uitstaande schulden. In deze gedachte werd er allereerst naar gestreefd, een auto matisch werkend aflossingssysteem in de E.B.U. op te nemen, om aldus definitief een eind te maken aan het bestaan van langdurige schulden. Enkele debiteurlan- den verzetten zich hiertegen, omdat een dergelijke systematische verhoging van de goudverplichtingen het vrijer maken van het handelsverkeer in gevaar zou kun nen brengen. Nu zijn gedurende de afgelopen weken een reeks tweezijdige overeenkomsten tot stand gekomen waarbij doorgaans werd overeengekomen, dat van het tweezijdig te regelen bedrag direct 25 pet. in goud door de debiteur aan de crediteur zal wor den betaald. Voor de overige 75 pet. wer den consolidatieregelingen getroffen. De daarbij overeengekomen rente is meestal 3 pet., de aflossing zal plaats vinden ge durende zeven jaar in maandelijkse ter mijnen. Naast het goud. dat de crediteuren van de debiteuren ontvingen, is ter verdere aflossing van de vorderingen door de Unie een bedrag van 130 millioen dollar aan goud ter beschikking gesteld. Bij de ver deling is aan Duitsland het grootste deel toegewezen, enerzijds gezien zijn extreme crediteurpositie en anderzijds vanwege het feit, dat dit land zich tot belangrijke nieuwe credietverplichtingen heeft ver bonden. De crediteuren hebben zich verplicht tot nieuwe credietverlening aan de Unie. Meer en meer is bij de besprekingen van de laatste tijd behoefte gevoeld aan een vereenvoudiging van het E.B.U.-mechanis- me. Daarom is besloten, alle overschotten en tekorten in de E.B.U. in de toekomst voor 50 pet in goud en voor 50 pet. door credietverlening te regelen. Slechts voor zover de debiteuren thans of in de toe komst boven hun quotum verkeren, zullen overschotten en tekorten voor 10 pet. in goud worden verrekend. Tenslotte moge nog worden medege deeld, zo deelt het ministerie van Financiën in Den Haag mede, dat Nederland gedu rende de afgelopen weken tweezijdige overeenkomsten heeft gesloten met Enge land (ten belope van 70 millioen dollar), Frankrijk (35 millioen dollar) en Noorwe gen (8 millioen dollar). Van deze bedragen ontvangen wij 25 pet. (28 millioen dollar) direct in goud. Voorts ontvangt ons land van de Unie 14 millioen dollar. Met Enge land is overeengekomen, dat op het tijdstip van liquidatie het dan nog uitstaande deel van de geconsolideerde schuld zal worden gecompenseerd met de nog uitstaande Ne derlandse schuld jegens Engeland uit hoof de van de regeling van de na-oorlogs schulden in 1948, thans nog groot ongeveer 18,5 millioen pond sterling. Aangaande de brand in de loodsen staande op het terrein van de Loosduinse groentenveiling wordt nader van de brand weer vernomen, dat tussen de brandmel ding en de aankomst van de eerste spuit der Haagse brandweer minder dan acht minuten zijn verlopen. De oorzaak van de brand is tot nu loe nog onbekend en het onderzoek wordt voortgezet. De schade wordt tussen de f 100.000 en de f 125.000 geschat. Nadat men te ongeveer 22.30 uur het vuur meester was, heeft men tot he denmorgen 8 uur zich met de nablussing bezig gehouden. Een brandwacht, die door de rookontwikkeling bedwelmd geraakte, is naar een ziekenhuis overgebracht. Op het terrein waren onder meer aanwezig de burgemeester en de officier van justitie mr. W. Ton ekens. Dienstplichtige militairen, die wegens herhalingsoefeningen in werkelijke dienst verblijven, zulllen voortaan van rijkswege vergoeding ontvangen van gederfde vacan tiebonnen. Deze regeling treedt in werking met te rugwerkende kracht tot 1 Mei 1953 voor alle militairen, die op of na deze datum in werkelijke dienst waren, dan wel thans in werkelijke dienst zijn of zullen komen. Vergoeding wordt verstrekt door het fonds, waarbij de werkgever van de mili tair is aangesloten voor de verstrekking van vacantiebonnen. In de bijeenkomst van den Haarlem- schen Gemeenteraad van heden zijn, onder anderen, gelezen beschikkingen van Ged. Staten, goedkeurende de uitgaaf van ƒ900 voor de grondslagen van het standbeeld van L. J. Coster. Op den 5den Julij j.l. is in de stedelijke kas bevonden een saldo van f51194.305. Een voorstel van B. en W. betreffende het wegbreken der vestmuren, is ter in zage nedergelegd een voorstel tot het wegbreken van het schavot voor het Stadhuis, is aangehouden tot eene vol gende vergadering.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5