SCHOOLBOEKEN Tot straks Ongeveer vijftig deelnemers aan standwerkersconcours in Zandvoort .Clowntje Rick SST In één maand 3000 paspoorten Een verraderlijk complot in Royal i^3rieven aan cle redactie SENSATIONELE KOOPJES Guillaume Velü Haarlems Roode Kruis oefende in duinterrein Overuren voor Haarlemse Stadhuis Vroege uur van optreden ongunstig voor prestaties va n Inter Nos Werkstudenten bij NZH als busconducteur DINSDAG 13 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT i Organisatoren verwachten 20.000 bezoekers Tentoonstelling in Centrale School II Enorme Seizoen- Opruiming Voor de kinderen In December weer pluim vee-tentoonstelling in Heemstede Weer circus in Heemstede Centralisatie zou uitgifte bespoedigen Burgerlijke Stand van Haarlem Inbraak in kantoor leverde 1000,- op Nederlands Hervormde Kerk Kinderballet Dansschool H. van der Moolen „INTER NOS" ÏN WALES FEUILLETON door Richard Keverne Wandelsport Record aantal deelnemers aan Vierdaagse Tijdens een persconferentie, Maandagavond in „Zomerlust" door de Oranjevereniging Zandvoort" belegd, heeft het hoofdbestuur van de centrale vereniging „Markt-, Straat- en Rivierhandel", sectie standwerkers, bij monde van haar secretaris, de heer A. Polak, een uiteenzetting gegeven over hetgeen de inwoners en gasten van Zand voort op Vrijdag 16 Juli tijdens het standwerkersconcours op het de Favaugeplein te wachten staat. Hieruit is komen vast te staan, dat Zandvoort iets zeer bijzonders gaat beleven, een evenement, dat nog nooit in de badplaats voorkwam en waarvoor, naar het hoofdbestuur verwacht, dank zij een intensieve reclame-campagne in Haarlem en Amsterdam, minstens twintigduizend personen belangstelling zullen tonen, omdat de praktijk geleerd heeft, dat dergelijke concoursen bij het publiek zeer gewild zijn. ADVERTENTIE Het concours dat in Zandvoort zal wor den gehouden, zal door Zandvoorts burge meester, mr. H. M. van Fenema. officieel worden geopend waarna van drie tot vijf uur en van zeven tot tien uur de stand werkers elkaar in welsprekendheid zullen bekampen. Het concours in Zandvoort zal belangrijk afwijken van reeds gehouden concoursen, omdat niet alleen ongeveer vijftig standwerkers uit het gehele land eraan zullen deelnemen, doch onder dezen zullen zeven of acht dames zijn, terwijl er op vorige concoursen ten hoogste één aanwezig was. Bovendien zal dit concours in twee groepen verdeeld worden, de „hoog-standwerkers", dat zijn zij, die werken boven op de tafel of platform, en de „zwemmers", waarmede diegenen be doeld zijn, die hun waren aanprijzen, uit gestald op de grond, zullen in één groep ingedeeld worden en tenslotte de „demon- strateurs" die achter een tafel staan, zoals op de gewone markt. Kampioenen En het belangrijkste van het Zandvoort- se concours is ongetwijfeld, dat in Zand voort slechts de besten van de besten aan wezig zullen zijn, namelijk alle kampioenen van vorige concoursen en zij, die reeds (Verkort weergegeven) Verkeersplan in Haarlem. Met de mening van de heer C. Cassee uit Heem stede over het dempen van de Nieuwe Gracht kan ik mij verenigen. Er zijn in Haarlem meer grachten gedempt, maar het historische karakter is niet verloren ge gaan.De gebouwen langs de Nieuwe Gracht zijn over het algemeen in gebruik als kan toren. magazijnen en showrooms. De over koepeling van de gracht dient niet verder te gaan dan tot de uitmonding van de Ba- kenessergracht en de bomen kunnen op hun plaatsen blijven staan. De rijbaan kan in het midden lopen en de zijkanten kunnen gereserveerd worden voor parkeer plaatsen. Een goede parkeerruimte is ook te ver krijgen door de Kinderhuissingel, de Zijl singel en een deel van de Leidsevaart te dempen of te overkoepelen. Het resultaat zal tevens zijn een fraai gezicht op het Kenaupark en de Kattenberg. Een groot parkeerterrein zal ontstaan nabij het cen trum en de verkeerssituatie van de Zijl weg en de Raaks naar de Wilhelminastraat wordt verbeterd. De bezoekers aan de bloembollenbeurs kunnen hun auto's dich ter bij het Krelagehuis parkeren. Indien tot deze wijziging zou worden overgegaan dan dient het aanbeveling aandacht te be steden aan de beplanting. Blijkens berichten in uw blad is al enige malen gedreigd met het slonen van de Vis- hal op de Groote Markt. Uit welke steen een eventueel nieuw gebouwtje opgetrok ken zou worden, dit zal nooit in overeen stemming ziin met de kerk. Als daarbij de schreeuwende reclame blijft gehandhaafd, dan wordt de toestand minder fraai dan hij reeds is. Het is m.i. noodzakelijk, dat de herinnering aan de verkoop van vis be houden blijft. Er staan reeds te veel auto's op de Grote Markt. Voor de fietsers is het moeilijk van de Grote Markt de Lepelstraat te bereiken. Is het niet mogelijk de Vishal te bestem men tot cultureel centrum? Dat is te be reiken door het plaatsen van stalletjes, waar oude boeken en kranten verkocht worden; de Haarlemse kunstenaars zouden er een permanente tentoonstelling van hun werken kunnen houden. Wanneer er nog enkele banken geplaatst worden, vanwaar toeristen een mooi uitzicht hebben op het Stadhuis en de Vleeshal, dan ontstaat een aantrekkelijkheid voor de stad. In Amster dam en in buitenlandse steden heeft men gelegenheden, waar toeristen een uitzicht hebben op historische gebouwen. Laat men de oude St. Bavo met haar aar dige muurhuizen niet ontsieren met een moderne onderbreking. Onze voorouders hebben te veel toegestaan, dat historische gebouwen en plekjes gesloopt werden. Het is goedkoper een en ander te behouden dan het later weer terug te krijgen. D. PHILIPPO. eerder een prijs veroverden. Voor elke groep zijn drie prijzen beschikbaar gesteld: als eerste prijs een zilveren zuil met het wapen van Zandvoort en inscriptie; als tweede prijs een médaille op voetstuk en als derde prijs een draag-médaille. Bovendien zal er nog een extra prijs voor hem of haar die de allerbeste pres tatie levert beschikbaar worden gesteld. De jury zal bestaan uit vier journalisten van de landelijke en plaatselijke pers waaraan zal worden toegevoegd de heer A. D. Hildebrand, de te Zandvoort wonen de schrijver van jongensboeken. De heer P. Waterdrinker, die een be langrijk aandeel heeft in de organisatie van dit Zandvoortse concours, zal tevens een rad van avontuur verzorgen, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Oranjevereniging te Zandvoort. Deze vereniging belastte zich met de verzorging van de verlichting van het terrein, de ver siering ervan en de geluidsinstallatie. De muziektent zal op het plein worden ge plaatst, waarin het rad van avontuur aan wezig zal zijn met de daarvoor beschik bare prijzen, die alle door Zandvoortse winkeliers werden of nog zullen worden geschonken. De jury, die voor de moeilijke taak ge steld zal worden, de beste standwerkers aan te wijzen, zal bij de beoordeling moe ten handelen naar de volgende richtlijnen: humor; verkoopkwaliteiten; beschaving en originaliteit. De prijzen zullen na afloop van het concours in „Zomerlust" worden uitge reikt. Geen concurrentie Naar de heer Polak ons mededeelde, be tekent dit concours in geen geval een concurrentie voor de plaatselijke winkel stand, integendeel, de praktijk wees uit, dat in plaatsen van gelijke grootte als Zandvoort, waar eens zulk een concours gehouden werd, juist de winkelstand her haaldelijk aandrong op een herhaling van zulk een evenement, dat juist de winkel stand door de grote drukte aanzienlijk voordeel bracht, temeer, omdat de stand werkers door de aard hunner artikelen op generlei wijze de plaatselijke winkelstand concurrentie aandoen. Leerlingen en hun werk Vanavond en morgenavond zal in de Centrale School II aan de Linschoten- straat 57a een tentoonstelling worden ge houden van werk, dat door de leerlingen in de afgelopen cursus totstand werd ge bracht. In de eerste plaats voor de ouders maar tevens voor anderen zal het interes sant zijn de producten van lessen in hand werken en handenarbeid, tekeningen en boetseerwerk te bekijken. De tentoon stelling is beide avonden van half acht tot half tien geopend. evenals tijdens onze enorme reorganisatie opruiming brengen wij wederom Voor enkele tips verwijzen wij naar onze advertentie van morgen. Grote Houtstraat 96 Telefoon 12210 Haarlem De colonne van de afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis heeft Maandag avond een grote alarmoefening gehouden op het voormalige padvindersterrein aan het einde van de ZandCrijvaart. Eerst op het laatste ogenblik waren de leden van de Haarlemse colonne gealarmeerd en zij mees ten zich om half acht melden bij het pavil joen „Het Witte Huis" aan de Zeeweg. Daar hoorden zij, dat de oefening verband hield met een verondersteld spoorwegongeluk langs de lijn Overveen-Zandvoort. In eerste instantie waren de daarbij gewonde passa giers door niet-getroffenen langs de spoorlijn gelegd, waarna de leden van het Rode Kruis voor de eerste hulp en het verdere vervoer moesten zorgen. De patiënten waren voor namelijk leerlingen van het Coornhertlyceum die tevens lid zijn van het Jeugd Rode Kruis en de resultaten van een opleiding van en kele maanden onlangs hebben besloten met een schriftelijk en mondeling examen. De patiënten werden vervoerd naar een el ders op het terrein in nog geen drie kwartier opgezette grote tent, die als nood-ziekenhuis fungeerde. Vandaar werden zij over een eveneens in korte tijd gepionierde brug ge bracht om vervolgens (denkbeeldig) naar een echt ziekenhuis te worden afgevoerd. Na de alarmering, die geschiedt volgens een sneeuwbalsysteem, waren ruim honderd helpsters en helpers aanwezig om de alarm oefening, die gewoonlijk eenmaal per jaar plaats heeft, goed te doen slagen. Bovendien is een dergelijke oefening, gezien als een al gemene trainingsbijeenkomst, zeer nuttig om dat me ner zreeve vieakanncmfwypwdwdw dat men er zeer veel van kan leren. Men wordt nog eens getest op de wijze van het aanleggen van verbanden, het spalken van gebroken lichaamsdelen en het vervoeren van lang niet altijd even lichte patiënten door een moeilijk heuvelachtig terrein, zoals dit voormalige padvindersdistrictsterrein. Zo bleek bijvoorbeeld het pionierhout dringend vervangen te moeten worden. Bij het aan leggen van de noodbrug braken verschillende palen na een enkele slag door midden. Ten slotte was het de taak van de medisch lei der, de arts W. C. Kors, om in het noodhos pitaal na te gaan welke fouten er waren ge maakt. De leiding van de oefening berustte verder bij de commandant P. C. Wesstra. Tevens gaven van hun belangstelling blijk de voorzitter en secretaris van de afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis, de heren Ch. E. Visser en jhr. mr. P. R. Beelaerts van Blokland. Na goed anderhalf uur waren de patiënten afgevoerd en werden de in zo korte tijd op gebouwde tenten en noodbrug weer afge broken, hetgeen ons voor de noeste werkers toch wel wat sneu leek. ADVERTENTIE BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 98 V"«Cc"" g6f* Een hele tijd waren ze met die ladderslee zoet. Het ging fijn! En die vriendelijke meneer in de auto had er plezier indie reed maar steeds de weg op en af, met de ladder vol juichende jongens achter zich aan Maar eindelijk kwam er toch een einde aan, want het werd tijd om te gaaji eten. „Ziezo, jongens. nou is het genoeg voor vandaag", lachte de meneer. „Een andere keer verder, hoor!" 1 Het touw van de ladder werd losgemaakt en de pret was gedaan. De jongens be dankten de vriendelijke meneer, en die reed naar huis. Ook Rick en Bunkie waren van de ladder afgestapt. „Ja, wij moeten ook eens naar huis", zei Rick. „Het loopt tegen etenstijd!" „Dag!", riepen ze vrolijk naar de andere jongens. Bedankt voor de ritjes!" En toen gingen ze gauw op huis aan. Daar zagen ze tante Liezebertha zitten, in haar gemakkelijke stoel voor het raam. „Pas op, daar komt iets!", riep Bunkie. En ze gooiden een sneeuwbal tegen het raam (een zachte natuurlijk!) en die spatte uit elkaar, vlak voor tante Liezebertha's gezicht Op de gisteravond in het R.K. Verenigings gebouw gehouden ledenvergadering van de Heemsteedse Vereniging van Pluimveehou ders „De Eendracht", werd onder meer be sloten nog voor dit jaar opnieuw een pluim vee-tentoonstelling te organiseren. Als data werden vastgesteld 10, 11 en 12 December. De expositie zal weer in het R.K. Vereni gingsgebouw gehouden worden. Het circus Strassburger komt weer naar Heemstede. Op Maandag 19, Dinsdag 20 en Woensdag 21 Juli zal het op het terrein te genover het Heemstccdse Sportpark elke avond een voorstelling geven en bovendien nog een op Woensdagmiddag. Eindelijk wordt dan het beruchte kruispunt te Laren verbeterd. Alaandagmorgen is een begin met de herzieningen gemaakt. De reeds in andere steden waargenomen grote stfjging van het aantal paspoorten- aanvragen sedert de leges van ryksvvege met f 7.50 werden verminderd, heeft ook in Haarlem zyn consequenties gehad. Van 13 Juni tot en met 10 Juli werden alleen al 3000 paspoorten uitgereikt, terwijl er tot nog toe (luizend nieuwe paspoorten méér werden uitgereikt dan in het gehele jaar 1953. Deze stijging Is ook toe te schrijven aan het feit dat velen, die voordien met een bewijs van Nederlanderschap volstonden, thans een paspoort verkiezen. De eerste afdeling, die van de uitreiking van de paspoorten, en de zesde afdeling Bevolking en Verkiezing hebben de laat ste weken met alle beschikbare krachten gewerkt om de grote stroom van gegadig den te verwerken. De eerste afdeling trok drie werkstudenten aan en heeft een bezet ting van 10 man personeel overdag en des avonds want er wordt al geruime tijd iedere avond overgewerkt van 15 man. Dat is ongeveer zeven meer dan de nor male bezetting. Bovendien moesten de werkzaamheden van de zesde afdeling nor maal doorgang vinden. De heer H. Oder- kerk, chef van de afdeling Bevolking en Verkiezing, vertelt dat evenals in voor gaande jaren omstreeks half Juli, ook nu een sterke daling in de drukte was waar te nemen. De grootste toeloop vond steeds plaats in de morgenuren. Dan stónd er voor de balie een lange rij van wachtenden, ter wijl zeven ambtenaren trachtten een ieder zo efficient mogelijk van dienst te zijn. De heer Oderkerk heeft het met zijn personeel kunnen klaren dank zij een aantal reserve krachten. Hij maakte er in die drukke da gen een gewoonte van in de middaguren met zijn mensen contact op te nemen, waarbij hij hen dan een opbeurend woord toevoegde, En dat was wel nodig, want de ongeduldigen aan gene zijde van de balie vergeten wel eens dat een ambtenaar ook maar een mens is, die op zijn tyd ook de hom toekomende rust verdient. Van ieder aanvrageformulier wordt één exemplaar naar de politie gezonden, die het strafregister van de betrokkene nagaat, en één naar de griffie van de Provinciale Sta ten, waar de paspoorten worden uitge schreven. Aangezien de griffie de paspoor ten voor geheel Noordholland uitgeeft, met uitzondering van Amsterdam, heeft men daar het meeste werk. De betreffende af deling, die daar onder leiding staat van de heer J. C. Kroon, werkt er met 30 man om de aanvragen te kunnen verwerken. Onge veer veertien dagen gaan er overheen eer de paspoorten weer het Haarlemse stad huis bereiken en de betrokkenen hun op roep krijgen. In Nederland zijn slechts elf gemeenten, waaronder Amsterdam, Hilversum, Eind hoven en Rotterdam, die zelfstandig pas poorten uitgeven. De heer Oderkerk vraagt zich af waarom een dergelijke regeling niet voor iedere gemeente ingevoerd zou kun nen worden, aangezien dit een aanmerke lijke versnelling van het gehele proces zou betekenen. „Beneden een bepaald limiet is HAARLEM, 12 Juli 1954 ONDERTROUWD: 12 Juli. K. H. Hecke- mann en A. C. Kallenbach; P. L. Bosse en E. W. Swinkels; D. F. E. Tuft en G. H. Lui- tingh; F. E. Brautigam en J. Kuijt; J. J. Het tinga en J. Tisman; A. P. Schuurmans en J. G van der Vliet. BEVALLEN van een zoon: 9 Juli, W. E. Arxhoekde Graaff; C. A. F. Remiëns— Brouwer; 10 Juli, C. W. van Brummelen Winter; J. van der Vossen—de Groot; E. H. A. Steensma—Jansen; E. Heesen—van Eek; 11 Juli, C. Frijns—Maerten; M. A. Kol— Bakker; J. C. SchimmerRozema; 12 Juli, J. M. ElsenbroekHandgraaf. BEVALLEN van een dochter: 9 Juli, A. H. de Groot—Out; 10 Juli, P. Ruseier—Schef- fer; E. G. van GeffenHartman; D. T. van Roon—Bakker; D. Dekker—Smit; J. J. van der Putten—Kettenis; 11 Juli, A. M. Vree- negoor—Evers; A. Toepoel—Vermeulen; E. C. L. van Bonzei—Krak; M. W. H. Harren- van der Asdonk; L. Hesselsde Quaasteniet; 12 Juli, S. van SteijnSteenken. OVERLEDEN: 10 Juli, H. C. G. Verel— Waanders, 46 j., Riouwstraat; M. F. W. OosterlingKoelema, 41 j., Borskistraat. centralisatie het beste", meent hij en daar bij heeft hij vooral de belangen van het publiek op het oog. „Een paspoort is welis waar geen pond suiker, je moet weten wat je doet", zegt de heer Oderkerk, „maar dat neemt niet weg dat de zaak bespoedigd zou worden door een doorgevoerde centra lisatie, waarbij men alleen rekening heeft te houden met de stedelijke behoeften". Het stad'huis, dat tot voor kort 200 tot 250 aanvragen per dag verwerkte, ligt momen teel bijvoorbeeld 1500 paspoorten vóór op de Griffie, die op haar beurt nu ongeveer toe is aan de op 1 Juli ten stadhuize in behandeling genomen aanvragen. Een groot verschil, dat bijvoorbeeld met het door de heer Oderkerk voorgestane systeem aan zienlijk gereduceerd zou kunnen worden. Uitdrukkelijk vestigt de heer Oderkerk er de aandacht op dat de samenwerking met de provinciale griffie in het geheel niets te wensen overlaat, dat men integendeel de grootst mogelijke medewerking on dervindt. De trage gang van zaken zoals die momenteel bestaat is het gevolg van het gehanteerde systeem, waardoor de griffie overbelast wordt, want die verwerkt gemiddeld een 1000 paspoorten per dag. Teneinde het onderzoek niet te belem meren, heeft de Zandvoortse politie Maan dagavond pas bekend gemaakt, dat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd inge broken in het kantoor van de firma L. J. Rinkel aan het Raadhuisplein te Zandvoort. Door het uitboren van een raampen heeft men het raam aan de achterzijde van het gebouw geforceerd, waarna het openen van een kast in het kantoorlokaal niet veel moeite opleverde. Een bedrag van ruim dui zend gulden viel de dader(s) in handen. Men vermoedt, dat de insluiper(s) «?P de hoogte zijn geweest van de aanwezigheid van dit geld, dat bestemd was om Zaterdag als loon te worden uitbetaald. Toegelaten tot de Evangeliebediening in de Nederlands Hervormde Kerk zijn de heren J. A. Eekhof en H. J. Voors te Heem stede en de heer G. J. Bosman te Overveen. De afdeling Kinderballet van de Heem- steedse Dansschool H. van der Moolen, geeft Zondagmiddag 18 Juli een uitvoering in de Concertzaal van hotel „De Leeuwe rik" te Haarlem. Het programma, dat door Gré Visser-Gordon werd ingestudeerd, ver meldt onder meer De Bloemenwals uit het ballet „De Notenkraker" van Tsjaikofsky, de Lentewals uit „Coppélia" van Delibes en een Mazurka van Chopin. De pianobegelei ding is van G. W. G. Kroese. 37) „Wees niet boos Maar Matt was niet meer te remmen. Vol verontwaardiging keerde hij zich tot de kleine man. „Als u de moed van een muis had gehad, zou dit alles niet gebeurd zijn", viel hij met grote felheid uit. „Ik dacht eerst, dat sir Jonathan een lafaard was, maar ik begrijp nu, dat ik 't bij het verkeerde eind had. Ik bied u mijn veront schuldigingen aan, sir Jonathan!" Arden keek enigszins verlegen. Matt vervolgde: „Sir Jonathan zou gedaan hebben wat ieder normaal-denkend mens zou doen, als die onzinnige instructies van u hem niet tegengehouden hadden!" „En wat zou een normaal-denkend mens gedaan hebben?" vroeg Randal, volkomen onbewogen. „Naar de politie gaan, en wel onmiddel lijk! Allemensen, meneer Randal, als ik achter de dingen, die ik te weten kwam, kon komen, wat had de politie dan niet kunnen bereiken!" „En hoe bent u aan uw wetenschap ge komen?" „Dat is mijn zaak. Sir Jonathan zal u echter kunnen bevestigen, dat mijn inlich tingen juist waren. Hij zal u kunnen mee delen, dat, zelfs als hij vanmorgen pas Scotland Yard gewaarschuwd had, u thans uw zoontje terug zou hebben. Die parti culiere detectives van u kunnen misschien in Amerika wat uitrichten, maar hier is dat anders! Als u iets van moed in u had, zou u zelfs nu nog naar Scotland Yard gaan! Allemensen, u van uw kant onder handelt precies zo over die jongen als Scott en consorten van hun kant. Uw methode blijkt niet tot een resultaat te leiden, wel. waarom volgt u dan nu niet een andere weg die ik u aangeef. Ik wil u daarbij graag helpen!" Nerveus onderbrak Arden hem: „Zeg toch niet zulke dingen. Tarrant! Dit is stel lig niet 't moment om iemand verwijten te maken!" Hij keek Randal aan. „Faraday" vervolgde hij, „je moet concessies doen. Zowel Tarrant als jij hebben gelijk, èn on gelijk. Ik geloof nu inderdaad gezien de resultaten dat 't beter was geweest als we ons onmiddellijk met de politie in verbinding hadden gesteld. Maar 't heeft stellig geen zin hierover thans na te kaar ten." En zich tot Matt wendend, voegde hij er aan toe: „Tracht je eens in te denken in de angst en zorg van meneer Randal, Tarrant!" „Opnieuw voelde Matt medelijden met Arden. „Wel, ik heb mijn mening duidelijk gemaakt", antwoordde hij. „Meneer Ran- Peter van Huizen, die als pianobegelei- der de reis van het onder directie van Jan Booda staande Haarlemse jeugdkoor Inter Nos naar het internationale folkloristische festival in Llangollen meemaakt, schrijft ons: De Eisteddfod, het grootse muzikale fes tival van Walen, nadert zijn einde. Gedu rende de afgelopen week heeft Llangollen, een dorpje van drieduizend zielen, diep weggedoken tussen de groene heuvels, da gelijks meer dan veertigduizend bezoekers ontvangen, die het dorpje en het concours terrein, dat met zijn grote en kleine tenten circusachtig aandoet, in een geweldige mierenhoop veranderd hebben. Vele volksdansgroepen en koren lopen rond in nationale costuums en zijn een voortdurende prooi van de handtekeningen jagers, die ook bij deze bezigheid de Britse gewoonte van in de rij staan getrouw blij ven. De „Gorsselse Boerendansers" lopen met de borst vooruit sinds ze de derde prijs wonnen in de afdeling volksdans en wie de prestaties van hun dertig mededingers zag, zal ze dat zeker niet kwalijk nemen. Het Haarlemse Jeugdkoor Inter Nos kreeg onderdak in Rhos-y-waen, een dorp je in de omgeving van Llangollen. Practisch ieder huis herbergt één of twee Hollandse kinderen. Al de eerste avond zag men hoe ze in het vroege avonduur in kleine groep jes werden rondgeleid door de plaatselijke jeugd. De organisatie en gastvrijheid van de Welshmen zijn boven alle lof verheven. Het koor wordt dagelijks gehaald en thuis ge bracht met speciale bussen en gebruikt lunches en teas me,t de andere deelnemers in de grote eettent. Zowel in de oudere als in de jongere competitie vond Inter Nos een plaatsje in de middenmoot: de ouderen werden vierde uit acht koren, de kleintjes elfde uit twin tig. Een nadeel was misschien, dat Inter Nos in beide competities als eerste uit kwam., om negen uur in de ochtend, terwijl de grote tent, die-ruimte heeft voor tien duizend man, nog bijna helemaal leeg was. Op het internationaal concert van Donder dagavond was het succes echter zeer groot en dwong het applaus tot het geven van enkele toegiften, onder meer The happy Wanderer, het liedje dat verleden jaar van Llangollen zijn zegetocht begon. Voor het ADVERTENTIE dal heeft zijn zienswijze uiteen gezet en ik de mijne. Verdere discussie lijkt me geen zin te hebben". „Je toont je heel weinig soepel, Tar rant", merkte Arden enigszins scherp op. Bedenk dat dit voor meneer Randal méér betekent dan een spannend avontuur! Ook voor mij betekent 't méér! Ik erken open lijk, dat ik je dankbaar ben; ik erken ook, dat als ik je raad opgevolgd had, ik ver standiger gehandeld zou hebben, maar ik kan niet toelaten, dat je mijn vriend ver wijten maakt. Hij heeft me in geen enkel opzicht gebonden. Hij vertrouwde me al leen zijn zoontje toeenik heb me zijn vertrouwen onwaardig getoond. Alle schuld treft mijmij alléén!" Arden had nooit méér indruk op Matt gemaakt dan op dit moment. De grote man scheen werkelijk geschokt te zyn over Ran dal's onheuse optreden, maar l och stond hij naast zijn vriend. Matt zou hem graag wil len helpen. Ook Randal scheen iets te voelen van Arden's stemming. „Maak je geen zorgen. Jonathan", zei hij „Niets van wat meneer Tarrant zei, heeft me geraakt. Ik ben door een te groot leed getroffen aan dat zijn verwijten mij iets kunnen doen. Hij be doelt 't waarschijnlijk goed, maar vóórdat mijn jongen in veiligheid is, heb ik weinig tijd voor theorieën en discussies". Arden streek zenuwachtig lang- zijn snor. „Meneer Tarrant begrijpt wat je be doelt", zei hij. Matt smekend aanziend. Matt voelde, wat van hem verlangd werd. Zo vriendelijk mogelijk zei hij, op staande en in de richting van de deur wan delend: „Ik wens u veel geluk, meneer Randal. Het spijt me, dat mijn hulp niet veel uitgericht heeft, maar u kunt altijd op me rekenen, wanneer dat nodig mocht blijken!" Randal's antwoord was anders dan hij verwacht had. „Dat heb ik in mijn oor ge knoopt", zei hij, en er was een wonderlijke, betekenisvoile klank in zijn stem. Arden duwde Matt bijna het vóórvertrek in en pas toen hij de deur achter zich ge sloten had, scheen hij zich enigszins te ont spannen. „Tarrant, ik kan je niet zeggen, hoe 't, mij spijt, dat. Randal zo tegen je op trad", zei hij. „Je moet 't hem echter niet kwalijk nemen. Hij weet soms niet meer wat hij zegt. Ik kén hem en ik wéét dat hij zeer dankbaar is voor alle hulp. Hij zei me dat nog, juist voordat je binnenkwam. Maar teleurstelling en angst doen hem soms onbehouwen optreden. Later zal hij je dai zélf uitleggen. Zó is hij'" Matt's gevoel van verontwaardiging be gon te verdwijnen, ,,'t Spijt me, dat ik me niet wist te beheersen", antwoordde hij. „Maarik verwachtte niet bepaald, dat mij de schuld zou worden gegeven!" „Nee, dat verwachtte ook ik niet", zei Jonathan eerlijk: „Ik werd er volkomen door verrast Ik wil echter niet, dat je met gevoelens van wrok blijft rondlopen, Tar rant. In zekere zin ben ik blij. dat je over inmenging van de politie sprak. Misschien tweede optreden bestaan de boste verwach tingen. Nog één dag drukte, muziek en in ternationale verbroedering en dan verlaat het Haarlemse jeugdkoor het gastvrije Wales op weg naar Londen voor het twee de gedeelte van de reis. Ook daar zullen enige concerten worden gegeven. De N.Z.H. heeft in het rayon Leiden een viertal werkstudenten aangesteld om dienst te doen als conducteur op de buslijn Haar lem-Leiden. Deze jongelui zijn thans in opleiding en de eerste ervaringen met deze bijzon dere tewerkstelling kunnen gunstig ge noemd worden. Dit verschijnsel vindt zijn oorzaak in de schaarste aan geschoolde arbeidskrachten, welke ook de vervoerbedrijven in Neder land voor problemen stelt. In het rayon Haarlem heeft de N.Z.H. vooral gebrek aan chauffeurs, zo zelfs dat de directie, zii het ongaarne, haar toevlucht zou willen nemen tot het vooroorlogse stel sel van de „Zondagsruiters". mensen die als bijverdienste op Zon- en feestdagen als trambestuurder, conducteur of chauffeur dienst deden. Maar zelfs deze „Zondagsruiters" zijn in deze tijd moeilijk te vinden. Overigens is de omscholing van trambe stuurders in volle gang en ook dat zal binnenkort verlichting geven, terwijl de directie zich voorts troost met de gedachte, dat het verloop onder het personeel dit jaar niet zo groot is als in 1953, toen 196 man de N.Z.H. de rug toekeerden. Toch slaagde men er in 224 nieuwe krachten aan te werven. Verder wordt de huidige schaarste van tijdelijke aard beschouwd. Het huidige tekort aan personeel wordt op twintig tot vijfentwintig man ge raamd. Het secretariaat van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding deelt ons mede dat het aantal inschrijvingen voor de Vier daagse in Nijmegen thans 11.100 bedraagt, (5986 militairen en 5124 burgers). Voor de afstanden 55 km., 50 km., 40 km. en 30 km. zullen respectievelijk 1392, 1375, 8084 en 259 deelnemers staiten. Er zijn onder meer inschrijvingen binnengekomen uit Amerika, België, Engeland, Frankrijk, Lu xemburg en Zwitserland. helpt dat mij ookWant ik moet in deze zaak door blijven vechten, tot het bittere einde, en ik hoop, dat ik op je hulp mag rekenen, wanneer ik die nodig zou hebben". „Natuurlijk", antwoordde Matt met grote warmte. „Dank je", zei Arden met even grote hartelijkheid. En even later voegde hij er aan toe: „Houd één ding m gedachten, als Faraday weer eens onhebbelijk mocht zijn: hij méént 't niet! Hij is een heel goede vriend van mij en ik ken hem door en door, be ter dan wie ook ter wereld. Ik schaam me voor hem als voor mezelf en ik ben trots op hem, zoals ik op me zelf trots zou zijn. Ik zou graag willen, dat je zijn gedrag voor 't ogenblik even wilt vergeten". „Afgesproken", antwoordde Matt, „ik zal er niet meer over denken". Hi| voelde zich niet helemaal op zijn gemak en voegde er aan toe: „Maar ik weet niet, wat ik ver der zou kunnen doen". „Over een dag of twee zullen we dat wèl weten", zei Arden ernsfcg. „Ben je Maandag of Dinsdag nog in de stad?" „Ja, ik blijf om te helpen". „Mijn dank. Ik zal me met je in verbin ding stellen, 't Spijt me, maar ik moet nu terug naar Randal". Arden belde en en kele ogenblikken later verscheen een be diende om Matt naar de uitgang van het nótel te begeleiden. Arden liep echter mee tot de lift, en de hótel-bediende was hier van zichtbaar onder de indruk. Faraday Randal zat nog in precies de zelfde houding, toen Arden de kamer weer binnenkwam. Hij maakte geen opmerking over Matt, doch vroeg alleen op laconieke toon: „Wanneer verwacht je Laura?" Arden scheen niet op zijn gemak. „Dat duurt nog even", antwoordde hij. „Ik wil de niet 't risico nemen, dat ze Tarrant te gen zou komen". Na een ogenblik zwijgen voegde hij er aan toe: „Faraday, ik vind 't zeer te betreuren, dat je Matt Tarrant zo weinig vriendelijk bejegende, 't Is niet fair. Zoals je weet, had hij helemaal niets te maken met de mislukking van van daag". Randal antwoordde ijzig. „Dat kan wel zijn Maar ik wil hem afschrikken. Jij kent me goed genoeg om te weten, dat ik in 't algemeen niet onvriendelijk ben. Te zijner tijd zal ik deze jonge man mijn veront schuldigingen aanbieden. Maar op dit mo ment wil ik liever, dat hij zich niet verder met deze zaak bemoeit. Mijn bedoeling is, dat hij er genoeg van krijgt en zich terug trekt Ik hoop, dat mijn onhebbelijkheid dit al bereikt heeft. Hoe verontwaardigder hij is des te meer komt 't mij van pas. Ik dacht dat je intelligent genoeg was om dat te begrijpen, Jonathan!" „Toch ben ik van mening, dat je 't op een andere manier had kunnen doen", hield Arden vol. „Die jonge man is stellig niet dom.... hij kan ons nog best van diens: zijn". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6