In komende vijf jaar zeventien millioen gulden nodig voor onderwijs en drie voor sportterreinen Keemeleers zullen Haarlem 31 Juli feestrijp maken UNO moet ontslagen employé's schadeloosstelling betalen Nieuwe sociaal-democratische werkgemeenschap in P.v.d.A.? Prins Jan II recipieert met bloemenfee, „Losse floddermadamme" schietklaar M MORRIS ycu (uij! Onderwijzersdag in Haarlem Investeringsplan vermeldt aan uitgaven 100 millioen gulden Internationaal Hof: Veelomvattend programma Expositie werkstukken van nijvere bejaarden 8 Voetbal Gallis definitief professional Spaarndam vierde zilveren priesterfeest Corn. Houtmanschool kreeg nieuw toneel Twintig gevallen van paratyphus in Dordrecht Kerkelijk Nieuws „Vrijblijvend advies" met 9 tegen 3 stemmen Esperantocongres Doel: „terugkeer van uitgetreden leden bevorderen; géén oppositie" Negen jaar wegens roof overval en 3 inbraken Verrassende resultaten van geduld en kunde WOENSDAG 14 JULI 1954 Ter gelegenheid van de Haarlemse Zomerfeestweek, die door Haarlems Bloei van 31 Juli tot en met 7 Augustus wordt georganiseerd, krijgt de Spaarnestad hoog bezoek. Op de eerste dag van deze week namelijk zal Prins Jan V „De Populaire'' niet zün gevolg van 125 personen, onder wie Grootvorst Charel de Sympathieke, de Ceremoniemeester-Hofnar-Ambassadeur en de Iereraad der Elf Gekste Keemeleers Haarlem feestrijp maken. Zij zullen met behulp van de Hofkapel onder leiding van Opper Keemeleer Constant Hoen, de lucht boven Haarlem stijf van rumoer, gelach en plezier zetten. Op de Grote Markt wordt voor de Vleeshal een carnavalszitting gehouden, waarvoor verscheidene verrassingen in petto worden gehouden. En bij wijze van hoge uitzondering, maar tevens van hoogachting zal op de praalwagen van Prins Jan V en zijn Iereraad Haarlems bloemenfee worden meegevoerd. De carnavalsgroep „De Keemeleers", die uit Maastricht afkomstig is. zal niets aan het onzekere overlaten. Traditiegetrouw en volgens streng protocolair voorschrift zullen zij, voordat zij de stormloop op Haarlem ondernemen, aan „Sint Clara" het gebruikelijke eerbetoon brengen, ten einde zich van stralend zomerweer te ver zekeren. Daartoe wordt door de Chef du Protocol een drietal flinke worsten bij drie gezinnen in Maastricht, die dat best kun nen gebruiken, bezorgd. Sint Clara zal dan met haar hand over het hart strijken en de monotonie van regendagen onderbreken met een glimlach van de hemel. Eén keer vergiste zij zich, toen zij bij het laatste carnaval verstek liet gaan, maar naar ver luidt was zij toen niet in conditie. Voor zover de ontvangen berichten gaan, is zij dit jaar echter wèl „in vorm". Eén attrac tie zullen wij uit de doeken doen, omdat wij er zelf nauwelijks op kunnen wachten. „De Keemeleers" voeren namelijk een „suikerkanon" met zich mee, ofwel de „losse floddermadamme van Keemelstad", waarmee zij de bestorming kracht bij zul len zetten. Het kanon schiet snoepgoed en wij raden belangstellenden aan maar vast in training te gaan om zich straks met succes tussen een grijpgrage hordë te voe gen. Eerder reeds, tijdens de suikerten toonstelling in het RAl-gebouw, werd hier mede Amsterdam met succes genomen. „De Keemeleers" zijn ondertussen voor de Haarlemmers geen onbekenden. Verleden jaar, op 31 Januari namelijk, liet Haarlem zich door hun onweerstaanbare leut vloe ren. Dat was toen één dag voordat de wa terramp plaats vond, zodat de vreugde kortstondig was. „De Keemeleers" hebben, zo vernamen wij, het verzoek om dit jaar opnieuw te komen, zeer gaarne ingewilligd. En Zijne Hoogheid Prins Jan V „De Po pulaire" behaagde het zijn ambtsgebied boven de Moerdijk uit te strekken. Het wachten is op Haarlem, hoe zal het met die zogenaamde stijfheid gaan? Hoeveel katten worden er eerst de boom uitgeke ken eer de leut als een steeds dikker wordende sneeuwbal de harten der Haar lemmers kan binnenrollen? Wij hebben het gevoel dat er weinig van die opgepriktheid zal overblijven, voorzover die werkelijk bestaat. „De Keemeleers" zij niet alléén pretma kers. Het gezelschap heeft namelijk een folkloristische inslag en hun uniformen, hun „show" en hun ceremoniën alles protocolair vastgelegd hebben deze car navalsgroep tot een der beste vertegen woordigers van de Limburgse Vasten- aovond gemaakt. De groep werd op 21 De cember 1949 opgericht en op 1 Augustus verkreeg zij op haar statuten en protocol de koninklijke goedkeuring. Het is thans definitief dat de midvoor van RCH, Gallis, zich heeft verbonden aan de beroepsvoetbalclub Amsterdam. Hij heeft een bestuurslid medegedeeld dat hij een con tract heeft getekend. Overigens zou RCH toch niet meer de beschikking hebben gehad over Gallis, daar deze inmiddels overschrij ving had aangevraagd naar de vierde klasser Uithoorn. Volgens zijn zeggen, omdat men hem daar een betere huisvesting in het vooruitzicht had gesteld. De heer A. Lamers, die gedurende meer dan vier jaren resident is geweest van Noord Nieuw Guinea (sinds 1 Juli herdoopt in residentie Hollandia) heeft deze functie overgedragen aan resident S. van der Goot, gewezen resident van Zuid Nieuw Guinea. De heer Lamers zal heden voor verlof naar Nederland vertrekken. ADVERTENTIE BARTRJORISSTR. HAARIÉM TEL 13439 t FERD. BOLSTR. 48'A DAM - TEL 74 7162 Roslederen Stormjassen 125.-| Bij de grens van de parochie Spaarndam, stond het Spaarndams fanfarecorps „Cres cendo" de komst van de jubilaris, pastoor K. J. H. Lautenschütz, die vijfentwintig jaar geleden tot priester werd gewijd, af te wachten en om ongeveer zeven uur kon de heer S. W. Balm de jubilaris namens zijn gedeelte van de parochie hartelijk welkom heten. Vervolgens werd de feeststoet gefor meerd, welke bestond uit zes ruiters, het fanfarecorps, achttien bruidjes en tenslotte de auto met het kerk- en armenbestuur en de wagen van de jubilaris met diens fa milieleden. Door een haag van bruidjes be trad de pastoor het smaakvol versierde kerkje en hoorde het welkomstlied aan, waarna kapelaan Schoenmakers de jubilaris verwelkomde. Vervolgens werd een kort lof gecelebreerd. Hierna gingen de ruiters en volgwagens over de Hoge Dijk door Spaarnwoude naar Penningsveer, waar de burgemeester van Haarlcmmerliede en Spaarnwoude, drs. J. J. M. Visser de jubilaris opwachtte en hem op deze dag welkom heette. Spreker roemde de wijze, waarop pastoor K. J. H, Lauten schütz zijn parochianen weet te leiden. Ver volgens begaf het gezelschap zich naar de pastorie in Haarlemmerliede, opnieuw met begeleiding van de marsmuziek van het corps. In de tuin van de pastorie stonden de schoolkinderen, die onder leiding van het hoofd van de R.K. school, de heer E. A. M. Anthonisse een cantate uitvoerden. Hierna declameerden veertien meisjes een veertien jongens om beurten een gedicht, evenals de cantate van de hand van de heer Anthonisse. Met een canon, inhoudende een zegewens, werd dit gedeelte van het programma be sloten. Ook hier werd opnieuw een kort lof gecelebreerd. Kapelaan Schoenmakers ver tolkte als eerste de dank van de parochianen en bood een koorzetel aan. Opnieuw voorafgegaan door bruidjes en dienaars betrad de jubilaris hedenmorgen om half tien de kerk en onmiddellijk be gon de hoogmis. Pastoor Lautenschütz droeg deze op met assistentie van kapelaan Langendijk, diaken, priester Mars M. S. C., sub-diaken en kape laan Schoenmakers ceremoniarius. Het koor zong de missa „Benedicamus Domino" van L. Perosi voor twee stemmen. De Grego riaanse zang werd geïntoneerd door het koor van de seminai'ie Warmond. Na het Evangelie*betrad kapelaan Lan gendijk de kansel en hield de feestrede waarbij hij uitging van de tekst: „Het is no dig, dat priesters, genomen uit de mensen, bidden en offeren tot God. De geestelijke is de bruggenslaander tussen de hemel en de aarde." „Er wordt veel van de priester gevraagd," aldus de spreker, „maar dan moeten wij aan hem de steun geven". Na de hoogmis werd de cantate „Benedi camus Domino" van Theo Smit voor twee stemmen gezongen, welke zeer verdienste lijk klonk. Hedenavond om acht uur wordt er een receptie gehouden, waarbij er gelegenheid gegeven zal worden om de geschenken aan te bieden. Op een hedenmorgen in de tuinzaal van het Concertgebouw gehouden bijeen komst, uitgaande van het gemeentebestuur, voor leerkrachten, werkzaam bij het voortgezet gewoon lager onderwijs, gewoon lager onderwijs, buitengewoon lager onderwijs en voorbereidend (kleuter) onderwijs te Haarlem, heeft wethouder D. J. A. Geluk gesproken over „Moeilijkheden en mogelijkheden bij de bouw van ge meentelijke schoolgebouwen", waarbij hü o.a. meedeelde, dat een investerings commissie bezig is plannen te maken voor de komende vijf jaar. Een bedrag vaia meer dan honderd millioen gulden is nodig, of twintig millioen per jaar; van het totaal zal zeventien millioen bestemd worden voor het onderwijs en drie voor de aanleg van sportterreinen, kleedruimten en zwembaden. Betreffende de Ligthart- school deelde de wethouder mee, dat die in de toekomst ondergebracht zal worden in het gebouw Sophiaplein-Gedcmpte Voldcrsgracht, waarin thans de R.K. Huishoud en Industrieschool is gevestigd. Voor de bijeenkomst bestond grote be langstelling. Onder de aanwezigen waren de inspectrice voor het kleuteronderwijs, de inspecteur van het lager onderwijs, enkele hoofden van takken van dienst der ge meente en ambtenaren van diverse afde lingen, die betrokken zijn bij de uitbreiding en bouw van scholen. Wethouder Geluk merkte in zijn in leiding op, dat in het verleden op de „enderwijzersdag" paedagogische onder werpen behandeld zijn; thans is het de be doeling de leerkrachten een inzicht te geven in de bouw van scholen. Over het algemeen heeft een onderwijzer belangstel ling voor zijn eigen gebouw; geeft hij les in een oud gebouw, dan is hij niet vol doende op de hoogte van de nieuwe ge bouwen. Een bijeenkomst als deze biedt een goede gelegenheid de leerkrachten op de Dit is de Iereraad, die Prins Jan V „De Populaire" met raad en daad in de leut bijstaat. Zij zullen hem ook straks, op 31 Juli, wanneer Haarlem genomen wordt, op de praalwagen vergezellen bij de o?it- vajigst op de Grote Markt. En niet alleen hem, want Haarlems bloemenfee zal in het eerbetoon dat hen ten deel zal vallen, met gratie delen. Eji daarmee zal dan het be wijs geleverd zijn dat Noord en Zuid voor de drommel niet zó veel verschillen, als zwartgalligen boven de Moerdijk wel eens willen doen geloven. Prins Jan V zal de feestelijkheden per soonlijk kracht bij zetten. Tot het laatste signaal zullen hij, zijn Iereraad en zijn aanhang een lawine van leut op Haarlem los laten. En wee hij die er niet door be dolven wordt! De afscheidsavond van de hoogste klasse der Cornelis Houtmanschool droeg deze keer een bijzonder karakter. Bij de aanvang werd namelijk door de oudercommissie een keurig toneel met verlichting aan de school overgedragen. Dit geschenk werd uiteraard door het hoofd der school in dank aanvaard. Hij bracht mede namens het personeel hulde aan allen, die tot dit geschenk hadden bijge dragen en merkte op, dat het van nog groter waarde is, daar het bijeen werd gebracht uit veelal smalle beurzen. De jeugd heeft het toneel met een pro gramma van zang, muziek, dans en toneel op waardige wijze ingewijd. De aanwezigen hebben voiop genoten van het spel der jonge actrices en acteurs. In Dordrecht zijn de laatste weken meer dan 20 gevallen van paratyphus bij de Ge meentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst aangegeven. Een onderzoek naar de oorzaak van dit min of meer epi demisch optreden van de ziekte bracht aan het licht, dat alle patiënten van soesjes hadden gegeten, die zij gekocht hadden bij een bakker. Deze bakker bleek geen inférieure grondstoffen bij de vervaardi ging van deze soesjes te hebben gebruikt, maar zijn knecht was een bacillendrager. De bakkerswinkel, die voor alle veiligheid gesloten was, omdat men vermoedde dat de bakker en zijn echtgenote bacillendra gers waren, is thans weer opengesteld. Ned. Herv. kerk Beroepen te Goudswaard P. Posthouwer, cand. te Putten; te Houten (U.) D. v. d. Berg cand. te Lopikerkapel. Benoemd tot vicaris te Luttelgeest (N.O. P.) E. J. N. Kronenburg, cand. te Zeist. Beroepbaar. De heer G. J. v. Embden te Vlaardingen is beroepbaar verklaard. Toegelaten tot de Evangeliebediening de heren J. W. Bergink te Enschedé, C. Breg- man te Pynacker, A. A. Bos te Middelburg. G. J. Bosman te Overveen, A. v. d. Boven- kamp te Batenburg, R. C. Cuperus te Doornspijk, J. den Draak te Vlaardingen, G. v. Dijk te Kampen, J. A. Eekhof te Heemstede, H. D. Franck te Bilthoven, M. J. Cols te Stadskanaal, J. Hoeve te Amster dam. W. C. Jansen te Angerlo, P. de Jong te Zwijntdrecht, H. W. Obbink te Utrecht, D. P. Oosthoek te Zwolle, H. A. v. Rhijn te Hengelo (O.), en H. J. Vooys te Heem stede. Geref. kerken Beroepen te Zwagerveen T. B. v. Houten te Aalsmeer; te Eist (Geld.) H. D. Bakker, cand. te IJmuiden. Bedankt voor Coevorden H. J. Lambers Heerspink te Soestdijk. Beroepen te Overschie (2e pred.pl.) C. H. Appelo te Nijkerk. Chr. Geref. kerken Tweetal te Zutphen J. H. Carlier, cand. te Rotterdam en Th. Rutters, id. te 's-Gra- venmoer. Aangenomen naar Grand-Rapids (U.S. A.) (Old Chr. Ref. Church) C. Smits te Sliedrecht. Geref. kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Alkmaar D. v. d. Boom, cand. te Kampen, die bedankte voor Kantens Grootegast-Gerkesklooster-Stroo- bos, Nijmegen, Onnen (Gron.) en voor Zwartsluis. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Het Internationaal Gerechtshof heeft Dinsdagmiddag in een openbare zitting, zijn vrijblijvend advies gegeven in de zaak der schadeloosstelling van 180.000 dollar aan ontslagen ambtenaren van het secreta riaat der UNO. Met negen tegen drie stemmen zei het Hof van mening te zijn, dat de Algemene Vergadering niet het recht heeft op eniger lei grond te weigeren gevolg te geven aan de toekenningen van schadeloosstelling, ge daan door het administratieve tribunaal van de UNO ten gunste van een functiona ris van de UNO wiens arbeidscontract werd beëindigd zonder zijn toestemming. Tegen stemden de rechters Alvarez, Hackworth en Levi Cameiro, De rechter Winiarski, die geheel voor het door het hof gegeven advies heeft gestemd, heeft aan het advies van het hof zijn persoonlijke mening toegevoegd. Het advies betrof de zaak van 21 Ameri kaanse burge-rs, ambtenaren van het secre tariaat van de UNO, die werden ontslagen, omdat zij weigerden voor de Commissie van Onderzoek van de Amerikaanse Senaat mededelingen te doen over mogelijke com munistische betrekkingen. Zij gingen in beroep bij het administratieve tribunaal van de UNO, daar dit ontslag volgens hen onrechtmatig zou zijn. In elf gevallen sprak dit administratieve tribunaal zich uit ten gunste van deze ambtenaren van het secretariaat der UNO. Het sprak als zijn oordeel uit, dat aan deze elf functionarissen een schadeloosstelling zou moeten worden betaald, die gesteld werd op 180.000 dollar. Toen de secretaris-generaal van de UNO voorstelde dit bedrag in de begroting op te nemen, bleken daartegen, vooral van Amerikaanse zijde, in de vijfde commissie maijMixatuixxtmo In een zeer uitvoerig en fraai boekwerkje staan de détails vermeld welke voor de ruim tweeduizend deelnemers aan het Esperan tocongres, dat van 31 Juli tot en met 7 Augustus in Haarlem wordt gehouden, van belang zijn. Het Concertgebouw, dat met het Krelage- huis het voornaamste trefpunt voor de con gresgangers vormt, zal Zaterdagavond de 31 Juli de plaats van samenkomst zijn voor de algemene kennismaking. De volgende mor gen is er een kerkdienst in de Grote Kerk, waarna de deelnemers zich op het Kalfje laten fotograferen. 's Middags om half drie is de openings zitting in het Krelagehuis, gevolgd door de openingszitting van het Esperantisten-blin- dencongres. Zondagavond wordt de Espe- ranto-zomeruniversiteit geopend. De eerste twee lezingen volgen onmiddellijk daarna. Op Maandagmorgen begint in het Concert gebouw de eerste algemene vergadering van de Universal Esperanto Asocio. Daarna weer een lezing van de Zomeruniversiteit. Na de middagpauze volgt een referaat „Esperanto en Unesco" en een lezing over Nederland als mede een vierde lezing van de Zomeruniver siteit. Op Maandag tot en met Woensdag zijn er 's avonds voorstellingen van het Ballet der Lage landen in de Stadsschouwburg, met declamatie door Nel Oosthout en filmvoor stellingen in het Concertgebouw. Op Dinsdag is er weer een lezing „Espe ranto en Unesco", verder een voordracht over Rembrandt en een lezing van de Zo meruniversiteit. Woensdag 4 Augustus omvat het congres programma een litteraire wedstrijd, een le zing over de drooglegging van de Zuiderzee en een jeugddebat. In de avond is er een officiële ontvangst ten Stadhuize. De daarop volgende Donderdag is aan excursie gewijd. Vrijdag is de op een na laatste congresdag met de tweede algemene vergadering van de Universal Esperanto Asocio, de laatste lezingen van de Zomeruniversiteit en het Internationale bal bij te wonen door Haarlems Bloemenfee tot slot. Zaterdagmorgen 7 Augustus maakt dan een slotzitting een einde aan dit zeer veel omvat tende en goed verzorgde 39ste Esperanto- wereldcongres. der UNO de begrotingscommissie be zwaren te bestaan. De V.S. en enkele lan den waren de mening toegedaan, dat de Algemene Vergadering het recht heeft de beslissingen van het administratieve tribu naal te herzien. De vertegenwoordigers van andere landen bleken het met die opvatting niet eens te zijn. Er werd een resolutie opgesteld, die door de Algemene Vergadering in de najaars zitting van 1953 werd aangenomen. Daarin werd aan het Internationaal Gerechtshof een vrijblijvend advies advisory opinion gevraagd met betrekking tot de vraag of de Algemene Vergadering het recht heeft op enigerlei grond te weigeren gevolg te geven aan het toekennen van een schade loosstelling, waartoe door het administra tieve tribunaal werd besloten. In zijn advies gaat het hof de tekst na van het statuut van het tribunaal, zowel als van het statuut en het reglement van het personeel der UNO. Daaruit volgt, aldus het hof, dat het tribunaal werd ingesteld als een onafhankelijk en werkelijk gerechtelijk orgaan, dat een definitief oordeel uitspreekt binnen het beperkte terrein van zijn func ties, zonder dat daarop beroep mogelijk is. De bevoegdheid, die aan het orgaan is ge geven, om beslissingen, die door de secre taris-generaal van de UNO de hoogste functionaris van de organisatie zijn ge nomen, te doen annuleren, bevestigt dat gerechtelijke karakter. Een dergelijke be voegdheid kan moeilijk zijn toegekend aan een adviserend of ondergeschikt orgaan. hoogte te stellen van de gebouwen, omdat op het programma bezoeken aan enkele scholen staan. Men kan zeggen, dat een schoolgebouw niet het belangrijkste is maar de mens, die iedere dag met liefde aan zijn taak begint. Toch is het voor de sfeer op school van belang, dat zowel de leerkrachten als de leerlingen in een goed ingericht gebouw bijeenkomen. Uitvoerig behandelde de heer Geluk de moeilijkheden, waarmee het gemeentebe stuur te maken heeft om de belangen van het onderwijs te behartigen. Onderwijs is een van de vele taken van het gemeente bestuur en dit heeft een bepaald bedrag beschikbaar om de taken te verzorgen. Een gemeentelijke investeringscommissie is een jaar bezig met een plan te maken voor de jaren 1954 tot 1959. Blijkens de voorlopige berekeningen is een bedrag van ruim honderd millioen gulden nodig. Indien het geld beschikbaar is zal het de vraag zijn of er voldoende arbeidskrachten aan getrokken kunnen worden om de openbare werken uit te voeren. Op het ogenblik zou het bijvoorbeeld niet gemakkelijk zijn. Het is noodzakelijk, dat aandacht besteed wordt aan die punter., die van belang zijn. In de eerste plaats komen in aanmerking de punten, die bij de wet voorgeschreven zijn. Dat zou kunnen betekenen, dat de bouw van kleuterscholen en van gymnas tiekzalen naar het tweede plan geschoven wordt. Het gemeentebestuur meent, dat bet beter is minder scholen te bouwen, die aan de eisen voldoen dan meer scholen die na verloop van een aantal jaren gebreken vertonen. Oude gebouwen komen vaak in gedrang, maar toch wordt in het centrum hieraan aandacht besteed. Spreker herin nerde aan de restauratie van de Prins Bernhardschool (Christelijk onderwijs) nabij de Bakenessergracht, aan de plannen tot herstel van de R.K. Mulo-school aan de Ged. Oudegracht (binnenkort wordt be gonnen met afbraak en de leerlingen wor den tijdelijk in het gebouw aan de Schoter straat ondergebracht) en als de R.K. Huis houdschool aan de Garenkokerskade ge reed is, komt het gebouw aan de Gedempte Voldersgracht beschikbaar voor de Jan Ligthartschool. Plaatselijke commissie voor scholenbouw De heer Geluk herinnerde er aan, dat een landelijk rapport is verschenen, dat richtlijnen aangeeft voor de bouw van scholen. In Haarlem is een plaatselijke commissie samengesteld, waarin zitting hebben de schoolarts, de schoolpsychiater, de inspecteur van het lager onderwijs, de inspecteur van de lichamelijke opvoeding en vertegenwoordigers van Openbare Wer ken en de afdeling onderwijs. Deze com missie heeft richtlijnen vastgesteld, die Een zevental bekende figuren uit de Par ty van de Arbeid, ds. J. J. Buskes, M. A. van lsveldt, Frits Kief, dr. P. J. Meertens, dr. J. H. Renken, mr. B. van Thljn en Sam de Wolff, heeft het initiatief genomen voor een onderzoek, dat tot doel heeft na te gaan of de mogelijkheid bestaat in de Par tij van de Arbeid een sociaal-democratische werkgemeenschap op te richten. Zjj hebben tot een aantal partijleden een oproep ge richt, die als schriftelijke discussie-grond slag moet dienen. Met nadruk hebben deze initiatiefnemers hedenochtend het A.N.P. medegedeeld, dat „zij beslist niet de vorming van een oppo sitiegroep binnen de partij beogen". „Toen na het begin van de eerste z.g. „politionele actie" tegen de republiek In donesia een aantal leden de P.v.d.A. ver lieten", zo beantwoordden de initiatiefne mers vanochtend de vragen van het A.N.P., „verloor het destijds bestaande Sociaal- Democratische Centrum in de partij zijn grondslag. Het werd opgeheven. Thans zijn velen weer in de partij teruggekeerd en an deren staan op het punt zich bij de P.v.d.A. aan te sluiten. Daarom hebben wij gemeend te moeten onderzoeken in hoeverre de op richting van een Sociaal-Democratische Werkgemeenschap in de partij middel kan zijn de aansluiting te bevorderen en de par tij te versterken". Juist om „misvattingen en erger van vij anden van de partij en van het socialisme" tc voorkomen, en ook „om wilde geruchten over de vorming van een oppositiegroep in de partij tegen te gaan", is de oproep op gesteld, die als schriftelijke discussiegrond slag moet dienen. Die oproep heeft tevens ten doel om met het partijbestuur tot over eenstemming en erkenning van de werkge meenschap te komen. „Wij onderzoeken aan de hand van stel lingen, die aansluiten aan punten uit het partijprogram (die weliswaar daardoor een nader accent krijgen) de mogelijkheid om tot de oprichting van de werkgemeenschap komen", zo luidt het overige commentaar. „Wij worden daarbij geleid door de ge dachte, dat in verband met de jongste po litieke ontwikkeling in Nederland al dat gene moet worden ondernomen, wat de P. v. d. A. sterker kan maken en de partij kan laten zijn, wat ze naar ons inzicht beide verdachten. worden moet: de concentratie van alle Ne derlandse socialisten". Geen oppositie Bij informatie deelde de algemeen secre taris van de Partij van de Arbeid, de heer E. F. Albrecht, ons vanmorgen mede, dat het manifest van deze groep ongetwijfeld in de eerstvolgende vergadering van het dagelijks bestuur van de partij, welke op aanstaande Vrijdag wordt gehouden, een punt van bespreking zal uitmaken. Maar hij hoopt er dan wel iets meer van te weten dan op dit ogenblik: het partijbestuur was buiten opstelling en verzending van het manifest gebleven. Wel meende de heer Albrecht, dat, gezien het feit dat de groep zich gehaast heeft een commentaar van de menterende strekking op een bericht in „De Telegraaf" te geven, te mogen zeggen dat het hier in geen geval om een oppositie tegen het partijbestuur gaat. De Alkmaarse rechtbank heeft Dinsdag tegen T. van V., een 42-jarige chauffeur uit Alkmaar en de 24-jarige metaalbewer ker P. J. S. elk negen jaar gevangenisstraf geëist, terzake van een op 6 April in de Beemster gepleegde roofoverval en drie inbraken in Alkmaar en Heiloo. Hoewel het slachtoffer van de overval, de 67-jarige weduwe N. Scheringa-De Heer, die ernstig was gewond door drie slagen met een breekijzer op het achterhoofd, zeer na drukkelijk Van V. aanwees als de man, die de slagen gaf, ontkende deze hardnekkig en wierp de schuld op zijn maat. Deze had aanvankelijk bekend te hebben geslagen, doch hij had later deze bekentenis inge trokken. De officier van justitie, mr. J. C. V. Reischke, zag hierin echter geen reden om tegen beiden niet dezelfde straf te eisen en vroeg daarom voor de overval, waarbij de mannen zich hadden voorgedaan als monteurs van de waterleiding, een straf van 8 jaar tegen elk der verdachten. Voor drie inbraken (in Heiloo bij de familie Van Tiel was de buit 15.000 aan juwelen, bij de Land- en Tuinbouw Bank 10 en in Alkmaar bij de firma Hulstkamp een pakje sigaretten) luidde de eis 1 jaar tegen voor Haarlem van belang zijn. Zij heeft aandacht besteed aan de ruimte, aan het maken van een aula voor vijf of zes lagere scholen voor het houden van gemeenschap pelijke bijeenkomsten (getracht moet wor den, dat de gymnastiekzaal uitsluitend voor gymnastiekonderwijs gebruikt wordt), aan de lichtvoorziening, aan de inrichting van handenarbeidlokalen, aan goede kamers voor het hoofd der school, het personeel en de schoolarts. O pen lucht scholen De gemeente Haarlem heeft ook belang stelling voor de bouw van openluchtscho- len. In Zwitserland bestaan diverse van die scholen, maar daar is het klimaat gunstiger dan in ons land. Vooral is de kuststreek ongunstig voor een openluchtschool. Een oplossing kan gevonden worden door de wanden weg te schuiven. Een proef wordt genomen in het in aanbouw zijnde Coornhertlyceum Drie étages komen op elkaar. Het is nood zakelijk bijzondere aandacht te besteden aan de verwarming. Aan het plafond en onder de vloer wordt verwarming aange bracht. Verwacht wordt dat de lokalen ge durende een groot deel van het jaar ge bruikt kunnen worden. Met deze ervaring zal bij een nieuwe lagere school rekening worden gehouden. Gy mnastie kzale n Tenslotte wijdde de heer Geluk uit over de bouw van gymnastiekzalen. In het ver leden is de bouw verwaarloosd en in vele gebouwen zal het moeilijk zijn een zaal te maken of men moet tot afbraak van per celen overgaan. Er bestaan plannen in de toekomst vier uren lichamelijk opvoeding op de lagere scholen te geven en dan is het noodzakelijk, dat het tekort van twintig zalen aangevuld is. Spreker deed mede delingen aan welke eisen een zaal moet voldoen (toestellen uit de zaal, goede ver lichting, ventilatie en kleed- en wasloka len) en vertelde van de ervaringen, die een commissie in Denemarken heeft opgedaan. Aan de hand van 'n serie lichtbeelden kre gen de dames en heren een indruk van nieuwe scholen en de uitbreidingsplannen. Na de koffiemaaltijd brachten de leer krachten bezoeken aan twee scholen, die vorig jaar in gebruik genomen zijn (de lagere school aan het Van Zeggelenplein en de kleuterschool aan de Faraaaystraat). aan een oud gebouw (de Prinsen- en Frans Halsschool aan de Soendastraat) en aan het Gymnasium, dat kort geleden gerestau reerd is. In het rusthuis van de Nederlands Her vormde gemeente aan de Jansstraat, wordt vandaag en morgen, onder de titel „Nijvere Handen", een expositie gehouden van ve lerlei werkstukken die onder de handen van bejaarde leden van de V.T. club, de Vrije Tijd club, met veel geduld en volhar ding vandaan getoverd werden. De heer A. F. Beeks, directeur van het rusthuis, noemt de clubleden dan ook wel de „Vitale Tovenaars". Ongeveer 30 bejaarden met een gemiddelde leeftijd van tachtig jaar komen iedere week eenmaal bijeen om ge zamenlijk en onder leiding van een aantal deskundige toezichthouders hun hobby's uit te leven. „De bedoeling", aldus de heer Beeks, „is om de waarde van de verschei dene persoonlijkheden in het licht te stel len. Voorwaarde is echter dat de bezig heden zin hebben. De ouden mogen niet het gevoel krijgen dat ze bezig worden ge houden". En als men de werkstukken heeft gezien, dan heeft men niet alleen respect gekregen voor de wilskracht en de deskun digheid waarmee gewerkt werd, maar dan zal men tevens allerminst tot de gedachte komen dat het „zomaar", bij gebrek aan iets beters tot stand kwam. Zo maakte een 81-jarige oud-machine bankwerker van afgedankt meubilair zeer bruikbare en niet voor beroepswerk onder doende naaikistjes, een tafeltje en een klu- wenwinder. Een 67-jarige heer smeedde voortreffelijke en fijn geciseleerde kande laars en lampjes, die men waarachtig wel een plaatsje in huis zou willen geven. Een groot deel van de expositie wordt uiteraard door handwerk ingenomen. Men vindt er van alles, sokken, pannelappen, poppen en kinderkleertjes. Een groepje dames dat de tentoonstelling bezocht stak de bewon dering niet onder stoelen of banken. „Zo kan ik het niet", zei er een en de anderen beaamden dat volmondig. Ze bekeken het breiwerk op de hand en iedere keer ont dekten zij weer hoe precies en regelmatig de steken waren gemaakt. Een 80-jarig dametje maakte van vilt grappige speel goedbeestjes, waarmee menig kind dolblij zou zijn, en met onverholen verbazing heb ben wij naar een mooi smyrnakleed geke ken dat een heer van 78 maakte en dat we wel stiekem hadden willen meenemen. Toen wij er waren kwam er een schuchtere oude man binnen. Het was de tuinman. Hij bracht ook wat in, al kon hij niet knutse len: een bos mooie rode anjers. Ook ziet men er een kerk die met veel nauwkeurig heid werd geknutseld door twee heren die de gezamenlijke leeftijd van 162 jaar heb ben. De kerk dient als spaarpot voor de inrich ting en bouw van een kerkzaal bij het rust huis. Sedert October 1953 bracht men met elkaar al 234.79 bijeen en als alles ver loopt volgens de plannen dan kan die zaal er met December zijn. Enkelen laten er hun schilderwerk zien, dat zeker enige bewondering verdient. Het ideaal van de heer Beeks is om bij „zijn" oudjes de vrije expressie te bevorderen. Maar dat kost veel geld. In Amsterdam genomen proeven wezen uit, dat soms verrassende resultaten uit de bus kwamen. Zo werd in een 65-jarige dame een schil dertalent ontdekt. Het Rijksmuseum be sloot zelfs tot aankoop van verscheidene van haar werken. En momenteel vertoeft zij in Italië om impressies op te doen. Op deze tentoonstelling kan men ook een rood wollen gebreid jurkje bezichtigen, dat door een 68-jarige dame werd gemaakt, die daarmee ontdekte dat ze breien kon. En daar gaat het om, dat ook wanneer men een respectabele leeftijd bereikt heeft, nieuwe bronnen worden aangeboord, het dagelijks leven zin krijgt en dat men zich nog een doel kan stellen. De geëxposeerde voorwerpen zullen mettertijd op een bazar worden gebracht en wij twijfelen er niet aan of zij zullen vele dankbare kopers vinden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10