Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bastille Mendès-France zet vandaag zijn gesprek met Dulles en Eden voort Enige verbetering in het Donau-rampgebied Wetsontwerp opent de mogelijkheid tot adoptie Nederlandse hulp bij ramp in Midden Europa Parijs bestormt Bastille-Dulles Spannende vraag: Vanavond drie of twee ministers naar Genève? Het woord is aan Amerikanen en Russen kunnen nu eindelijk samen goed werk doen Niet „bij overeenkomst" maar door onherroepelijke uitspraak van rechter Af en toe zon 69e JAARGANG No 3 WOENSDAG 14 JULI 1954 298e JAARGANG No 157 Rode Kruis-voorraad behoeft aanvulling: giro 777 Voortzetting atoomproeven Engeland steunt Frankrijk tegenover Amerika Goud en deviezen enigszins toegenomen Hittegolf in V.S. Weer rapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A D Hu ijsman HET IS VEERTIEN JULI, Frankirij'ks nationale feestdag, die inderdaad in iedere stad, ieder dorp, ieder gehucht wordt ge vierd. Op deze dag in het jaar 1789, dus nu 165 jaar geleden, bestormde het volk van Parijs de burcht bastille is een oud Frans woord voor burcht in de voorstad Saint Antoine, die het als het symbool van on derdrukking en willekeur baatte. Het was, zegt Jean Jaurès in zijn Geschiedenis der Revolutie, een somber, treurig kasteel, waarin eeuwenlang staatsgevangenen had den gezucht: zowel leden van de gehate adel als anderen. Een bevelschrift, in naam des konings uitgevaardigd een lettre de cachet was genoeg om iemand naar de Bastille te zenden. Er waren veertig boven grondse kerkers in het kasteel en veertig ondergrondse: duistere „cachots". „Als Adel en Derde Stand met het woord vrij heid niet hetzelfde bedoelden, dan ont moetten zij elkaar toch in een gemeen schappelijke haat tegen dat monument van het despotisme der ministers. En de aanval op de Bastille was dus een geniale revolu- tionnaire daad des volks. Want zelfs de adel der grote stad kon niet, zonder zijn eigen woorden van gisteren te weerspreken, die beweging in de weg treden." Zo drukt Jaurès het uit. In de morgen van de veertiende Juli had een geweldige menigte de wapenmagazij nen van de Invalides deels leeggehaald: zij nam 28.000 geweren en een vijftal kanon nen mee. Het was een merkwaardige ver zameling mensen die de aanval op de staatsgevangenis inzette: er behoorden ar beiders toe en veel kleine burgers, ook lieden die tot de armsten der stad behoor den, maar tevens beroepsofficieren. Zij hadden snel succes; de Bastille werd slechts verdedigd door 114 man, ten dele Zwitsers, onder bevel van de gouverneur, de markies Jourdan de Launay. Er was nog wel met hem onderhandeld over een vreedzame overgave, maar hij had die geweigerd. Hij liet zijn bezetting het vuur openen op de menigte, die snel het buitenhof veroverde. Terwijl de kettingen van de valbrug met bijlen werden bewerkt vielen tweehonderd aanvallers onder het vuur der bezettim?, maar toen de brug gedaald was drong de massa tot het binnenhof door en gaf De Launay de verdediging op. Er waren maar zes gevangenen; dat was in vroeger jaren wel anders geweest. Zij werden bevrijd. Tot hen behoorde een edelman, de graaf de Lorges, die veertig jaar in de Bastille had gezeten. En de woedende volksmassa maakte De Launay af en schoot ook de provoost Flesselles neer, toen die werd vervoerd met het oogmerk, hem te berech ten. Een paar dagen later werd ook de staatsraad Foullon gegrepen en onthoofd: zijn hoofd werd op een piek gestoken en rondgedragen in een woeste menigte waar toe veel welgestelde burgers behoorden die mede hun vreugde uitten. Dat waren de eerste wreedheden van de grote revolutie, die gerekend wordt.op de dag van de val der Bastille te zijn begonnen. En een tijd genoot, zelf revolutionnair, gaf eir deze verklaring van: „De straffen van allerlei aard pijnigingen, radbraken, brandsta pels en galgen, overal die vele beulen hebben ons zulke' slechte zeden geschon ken. De heersers hebben ons barbaars ge maakt, omdat ze het zelf zijn." Die woorden van Babeuf heeft het Euro pa der twintigste eeuw helaas van herin nering tot nieuwe werkelijkheid zien wor den. De val der Bastille de dag na de in neming werd reeds het bevel gegeven, het eeuwenoude sombere kasteel te slopen maakte diepe indruk in Frankrijk, maar ook daarbuiten. Een volk had zijn kracht geopenbaard en doen gevoelen dat het ster ker was dan tirannen en zijn vrijheid kon verwerven. Hoop en geestdrift ontwaakten; een nieuwe era scheen zich te openen, de macht van de absolute monarchie had een beslissende slag ontvangen. In Frankrijk zou die tengevolge hebben dat de koning en de koningin onder de guillotine vielen; dat werd „slechts een episode" in de wilde revolutiejaren die volgden en die de ge schiedenis van geheel Europa een keer deden nemen en in nieuwe banen leidden, Inderdaad brak, door stormen heen en met schokken en tegenslagen, een nieuwe era aan. Het is die veertiende Juli, de dag van de val der Bastille, die de Fransen vandaag voor de zoveelste maal vieren. Het is een herinnering die hen altijd weer geïnsni- reerd heeft zich te keren tegen onderdruk king en willekeur en die hen steeds weer tot de geestdrift kan voeren die hun prach tig volkslied, de Marseillaise, bezielt. R. P. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft van de Oostenrijkse le gatie een schrijven ontvangen, waarin dank wordt uitgesproken voor de verleen de hulp en er op wordt gewezen, dat deze des te meer waarde had, omdat zij zo spoedig werd verleend. In het schrijven wordt ook nog eens herinnerd aan de wa tersnoodramp, die Nederland trof in Fe bruari 1953. Beide rampen illustreren hoe hulpeloos de mens nog staat bij natuur rampen van een dergelijke omvang. Inmiddels is door de verstrekking van de goederen een lelijke bres geslagen in de materieelvoorraad van het Nederlandse Rode Kruis. Zoals gemeld werd voor een waarde van 150.000 gulden geschonken. Het hoofdbestuur vertrouwt erop, dat het via stortingen op giro 777 onder het motto „Hulp ramp Midden-Europa" in staat zal worden gesteld ook deze bres weer te dichten. De Amerikaanse afgevaardigde in de beheerschapsraad, Sears, heeft Maandag op een vergadering van de raad vei-klaard, dat zijn land van plan is de atoomproeven op de eilanden onder Amerikaans beheer in de Stille Oceaan voort te zetten, zolang in de Sovjet-Unie de proefnemingen voort duren. De Verenigde Staten beschikken niet over andere gebieden waar zonder ge vaar atoomproeven genomen kunnen wor den, zo zei hij. (Van onze speciale verslaggever) GENèVE (Quatorze Juillet) Franse en Engelse politici beschouwen de komst van minister Dulles naar Parijs als een op het laatste moment gekozen middenweg om een permanente en catastrofale verzwak king van het Westelijk verbond te voor komen. Het is mogelijk dat Dulles echter zal volharden in zijn weigering om ook naar Genève te komen. Een resultaat van de Parijse besprekingen is nog niet bekend en evenmin is iets uitgelekt over de reac tie van Dulles op de voorstellen tot wapen stilstand, die ongetwijfeld door Mendès- France aan hem zijn voorgelegd. Men ver moedt dat redenen van binnenlands-poli tieke aard Dulles verhinderen, naar Genève te gaan en de Fransen volledige steun te verlenen in de moeilijke situatie. Mendès- France heeft te middernacht verklaard, dat hij „zeer voldaan" was over zijn onderhoud met Dulles en Eden. Of men daaruit mag concluderen dat de drie ministers eensge zind vanavond naar Genève zullen vliegen, staat echter allerminst vast. Het lijkt erop dat de Fransen, die eens op de 14de Juli de Bastille veroverden, opnieuw een vesting die der Amerikaanse zelfgenoegzaam heid moeten bestormen om de toekomst van Frankrijk naar beste weten te dienen. Onze correspondent te Parijs meldt na der: Mendès-France heeft vannacht de journalisten meegedeeld, dat hij vandaag van plan was de 14 Juli-parade bij te wo nen om daarna naar Genève te vliegen. Eden zal hem dan in elk geval vergezellen. Het overleg inzake de vrede in Indochina voltrekt zich dus nu gelijktijdig in Genève en in Parijs. De ingewijden strijden er nog altijd over wat de achtergronden van deze conferentie mogen zijn en speciaal wat de verklaring ziin mag van de plotselinge om mekeer van Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Zijn koerswijziging kwam te onverwach ter daar de Amerikaanse delegatie te Ge nève sedert de „machtsoverdracht" van Bidault aan Mendès-France van circa twee honderd tot slechts een tiental koppen was geslonken. De Fransen durfden onder deze omstandigheden nauwelijks meer op de aanwezigheid van de Amerikanen rekenen. Men kan tengevolge van de strenge dis cretie, die de grote drie in acht hebben genomen, voor het moment slechts veron derstellingen formuleren betreffende het nauwkeurig verloop van hun besprekin gen. Uit het feit dat Dulles toch naar Parijs is gekomen, mag men afleiden dat hij heeft ingezien dat Amerika zich niet langer af zijdig kan houden van de besprekingen in Genève, waarbij Frankrijk en Engeland een gesloten front blijken te vormen. Een breuk in de Atlantische alliantie, waarbij Amerika van Europa zou worden gescheiden, doemde al als perspectief op en daarmede zou Molotov zijn voornaam ste doelstelling hebben bereikt. Dat Dulles nu nog niet besloten heeft naar Genève terug te keren, bewijst ech ter dat hij de Franse gedragslijn niet zon der meer kan of wil volgen. Daarop had hij trouwens bij zijn aankomst op Orly al gezinspeeld. Gisteren hebben de drie ministers gédu- rende vijf uur met elkaar gesproken en vandaag zal, zoals gezegd, de conferentie worden voortgezet. Vermoedelijk zullen dan ook nog wel andere problemen dan het Indochinese ter sprake komen, zoals persoonlijk dynamisme zich nu ook in het de E.V.G. Voor het moment kan men zeggen dat Dulles een eerste belangrijke concessie heeft gedaan door naar Parijs te komen, maar ook dat hij Mendès-France nu boven dien verplicht om, nog geen week voor de vervaldatum van 20 -Juli, naast het duel met de vijand een tweede strijd te leveren tegen zijn voornaamste geallieerde. Want zeker is wel dat Mendès-France, wiens internationale overleg manifesteert, de Amerikaanse garanties van Dulles niet cadeau zal krijgen.- Vooruitzichten Hoe zijn op het moment de vooruitzich ten? In Parijs worden ze niet slecht be oordeeld, ofschoon ook in regeringskringen wordt toegegeven dat die perspectieven er de laatste dagen niet gunstiger op zijn ge worden. Men put te Parijs een gematigd optimisme vooral uit tweeërlei overweging. Eerstens is men er hier van overtuigd dat zowel Rusland als China nu de vrede wenst, omdat beide landen zich primair aan hun binnenlandse problemen zouden willen wijden. Een geslaagde interventie ten voordele van de vrede zou voor China bovendien de weg kunnen effenen naar internationale erkenning en tot een offi cieel lidmaatschap van de UNO. In de tweede plaats neemt men hier aan dat zelfs de Vietminhs de kans die hun geboden wordt, niet ongestraft kunnen verzaken. Het is begrijpelijk dat de overwinningsroes hen naar de koppen is gestegen. Maar niet- De Duitse souvereiniteit BONN (Van de A.N.P.-correspondent) Engeland en de Verenigde Staten zullen, wanneer de Franse Nationale Vergadering voor haar zomerreces geen beslissing over de Europese Verdedigingsgemeenschap neemt, naar alle waarschijnlijkheid voor stellen om de Bondsrepubliek door middel van een korte verklaring van de drie Wes telijke Hoge Commissarissen een door be paalde voorwaarden beperkte souvereini teit te geven, zo verluidt in Bonn van ge allieerde zijde. De Britse experts op de Londense conferentie hebben zich, naar verder verklaard wordt, op de Londense conferentie met talrijke juridische bezwa ren geweerd tegen Amerikaanse aandrang cm het probleem der Duitse souvereiniteit desnoods op zeer radicale wijze aan te pak ken, wanneer zou blijken, dat de samen hang van het E.V.G.-verdrag en het sou- vereiniteitsverdrag van Bonn niet zou kun nen worden gehandhaafd. De Engelse on derhandelaars hebben het duidelijk ge maakt, dat Londen onder alle omstandig heden een regeling wenst waaraan ook Frankrijk zal kunnen medewerken en waardoor de bestaande overeenkomsten met de Sovjet-Unie niet in het gedrang zouden komen. Wanneer men zou besluiten de Bondsrepubliek door middel van 'n korte verklaring souvereine rechten te geven, zou dan evenwel moeten worden vastgesteld, dat de Duitse rechten in geen geval meer omvattend zouden mogen zijn, dan twee jaren geleden in het verdrag van Eonn werd toegezegd. De geallieerden heb ben zich daarin bepaalde rechten voorbe houden, zowel met het oog op hun positie tegenover de Russische bezetting als om in geval van nood de macht in de Bondsrepu bliek zelf weer in handen te kunnen nemen. Deze voorbehouden rechten zullen volgens deskundigen moeten worden gehandhaafd. temin zullen ze hopelijk beseffen dat na een mislukking van de conferentie Mendès- France in Parijs opnieuw vervangen wordt door een der politici van de oude garde, die dan zeker met nog meer energie zal trachten in de Amerikaanse kaart te spelen, met alle risico's van een totale oorlog en een totale nederlaag van dien. Parijs hoopt, anders gezegd, dat Ho Sji Minh lering zal trekken uit het gezegde dat hij die het onderste uit de kan wil hebben, riskeert het deksel op de neus te krijgen. De verkorte balans van de Nederlandsche Bank toont dat in de afgelopen week de goudvoorraad wederom is versterkt, name lijk met ruim f 4 millioen. Ook de devie zenreserve heeft een geringe stijging on dergaan en is thans beland op f 1704 mil lioen tegen vorige week f 1699 millioen Goud en deviezen tezamen belopen f 4.657 millioen tegen f 4.647.5 millioen de vorige week. De bankbiljettencirculatie geeft voor de eerste keer deze maand een contractie te zien. Zij bedraagt thans f 3.326 millioen, dit is f 46 millioen minder dan de vorige week. De centrale bank heeft voorts voor het eerst sinds enkele weken geen kort lopend papier afgegeven. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Mme. de Staël: Begrijpen is vergeven. In het centrum van de Verenigde Staten heerst een hittegolf, waardoor reeds acht personen om het leven zijn gekomen. In Pittsburg is een temperatuur van 49 gra den Celsius gemeten. In Oklahoma steeg het kwik tot 42 graden. Plaatselijk heerst watergebrek. In het rampgebied in Zuid-Duitsland, dat het gebied van München tot aan de Oostenrijkse grens en van Kufstein tot aan de Donau beslaat, is de toestand iets ver beterd, doordat het water plaatselijk zakt- Verdere stijging van bet aantal slachtoffers (32) is niet gemeld. De Donau heeft Dins dag bij Wenen een ongekend boog peil be reikt en het water stijgt nog steeds. Elders in Oostenrijk zakt het water. Veel Weense voorsteden zijn overstroomd, doch het voornaamste, hoogliggende deel van de stad is droog. Ten Westen en ten Noorden van de stad staan verscheidene dorpen tot drie meter diep in het water. In Linz, de zwaarst getroffen stad in Oosten rijk, zakt het water eveneens. In Tirol zijn alle wegen weer begaanbaar. De Oostenrijkse regering heeft Dinsdag de Amerikaanse en.de Russische hoge-com- missarissen dank gebracht voor de ver leende hulp. Te Dessau (95.000 inwoners) en Barby (8000 'inwoners) blijft de toestand ernstig. Uit Dessau zijn reeds 10.000 mensen ge ëvacueerd. De evacuatie duurt nog voort. Rijna alle Oost-Duitse bladen hebben hun formaat drastisch verkleind, aangezien papierfabrieken van de overstromingen lijden hebben. In Passau, de zwaarst getroffen West- Duitse stad, is de Donau opnieuw tien centimeter gestegen. De politie heeft ge waarschuwd voor besmettingsgevaar door de duizenden lijken van ratten en andere dieren, die in het water drijven. De algemene toestand in Beieren is iets verbeterd. Geen van de voornaamste dam men is doorgebroken, hoewel de druk van het water nog zeer krachtig is. In Tsjechoslowakije is, vooral in Midden- Bohemen, veel schade aan gewassen aan gericht. Militairen helpen bij de evacuatie van Horni en Dolni Cernosice aan de rivier de Berounka, 24 kilometer ten Zuiden van Praag. Bij Tulln, nabij Wenen in de Sovjet-zone, werkten Dinsdagavond Amerikaanse en Russische soldaten zij aan zij aan het ver sterken van een dijk. Hun samenwerking was voorbeeldig. Het leek wel een wed strijd om te zien, wie het het beste deed, zo verklaarde een Amerikaanse officier. Onze correspondent in West-Duitsland meldt: Men kan hier in West-Duitsland op het ogenblik constateren dat de Nederlanders door hun spontaan aangeboden en onmid dellijk gezonden hulp voor de door de overstromingen geteisterde gebieden in het Zuiden van de Bondsrepubliek een uit stekende beurt bij de Duitsers hebben ge maakt. In het veelgelezen, te Frankfort aan de Main verschijnende boulevardblad „Abend- post", dat over heel West-Duitsland wordt verspreid, staat op een nogal in het oog vallende plaats het volgende te lezen: „De Bondsdag heeft tijdens het weekend de Bondsregering verzocht een hulpactie voor de hoogwatergebieden in Beieren te beginnen. Een besluit, waarmee wij het allen eens zijn. Méér geïmponeerd hebben ons echter de Nederlanders. Terwijl wij nog verzochten dat men zou helpen, zijn hun rubberlaarzen al naar Beieren onder weg, het volk brengt al pakketten bijeen en het is voor een algemene hulpactie ten gunste van de slachtoffers in Beieren opge roepen. Hoe denkt de Bondskanselier (dr. Adenauer) over een bezoek aan het ramp gebied? Het is niet helemaal zo ver als naar Amerika of naar Griekenland, (gezinspeeld wordt op de bezoeken, die Adenauer aan de Verenigde Staten en Griekenland heeft gebracht). Zijn collega uit Wenen, Bondskanselier Raab, zag men gisteren al in een roeiboot onder zijn getroffen landgenoten." Dinsdagmorgen is de oude draaibrug over het Amsterdam-Rijnkanaal te Breukelen opgeruimd. Een grote bok heeft de brug van de pijlers getild en zorgt vervolgens voor het transport naar Hendrik Ido Ambacht, waar het uitgediende gevaarte wordt gesloopt. Thans is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot invoering van de mo gelijkheid van adoptie en wijziging, in ver band daarmee, van het Burgerlijk Wet boek, het Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering en het Wetboek van Strafrecht. De minister van Justitie zegt in zijn toe lichting, dat hij bij de vraagpunten betref fende het nieuwe Burgerlijk Wetboek aan de Tweede Kamer de vraag heeft voorge legd „moet adoptie in ons recht worden losgelaten?" en daarbij als zijn voorlopig antwoord gegeven: „adoptie in beperkte vorm en met de nodige waarborgen om kleed, verdient overweging". Niet alleen is deze conclusie door de Tweede Kamer zon der hoofdelijke stemming aanvaard, zelfs was van verschillende zijden de term „ver dient overweging" te zwak genoemd, waar op de tijdelijk raadadviseur voor een nieuw Burgerlijk Wetboek had medegedeeld, nu daartegen in de Kamer geen verzet was ge rezen, inderdaad voornemens te zijn een regeling van de adoptie in zijn ontwerp op te nemen. De vraag of het kind van zijn ouders of een hunner als verzorgers en opvoeders nog iets te verwachten heeft, moet redelij kerwijs ontkennend beantwoord zijn, wil toewijzing van het verzoek tot het uitspre ken van adoptie overwogen kunnen wor den. In de tweede plaats dient het milieu, waarin het kind wordt grootgebracht, aan zodanige eisen te voldoen, dat het zoveel mogelijk gelijkwaardig is aan een goed ouderlijk milieu. Onder de algemene voor waarden, die in de wet kunnen en moeten worden gesteld, rekent de minister aller eerst, dat het kind is opgenomen door een echtpaar. Aangezien het gevolg van adop tie is, dat tussen adoptant en kind dezelfde rechtsverhouding ontstaat als tussen een ouder en zijn wettig kind, zou het boven dien een doorbreking van de beginselen van ons familierecht zijn, wanneer een kind slechts één wettige ouder zou hebben. Voorts volgt daaruit het vereiste, dat het huwelijk der pleegouders reeds een aantal jaren bestaat en het kind al geruime tijd door hen tezamen is verzorgd en opgevoed (drie jaren), zodat wezenlijke bestendig heid van milieu mag worden verwacht. Daartoe behoort ook de voorwaarde, dat er geen al te gering of te groot leeftijds verschil tussen het kind en ieder der echt genoten is. Verder zal volgens het ontwerp voorwaarde zijn, dat al eerder, vóór het verzoek, de voogdij aan een der pleeg ouders is toevertrouwd, hetgeen veelal be tekent, dat ook toen reeds een onderzoek is ingesteld, dat zij met gunstig gevolg hebben doorstaan. Tot de in het ontwerp opgesomde voor waarden behoort niet, dat de pleegouders kinderloos zijn. De onherroepelijke adoptie is een beze geling van de duurzame binding tussen kind en pleegouders en van het duurzaam ontbreken van een maatschappelijke band tussen het kind en de eigen ouders. Het zelfde geldt met betrekking tot die, welke het kind normaliter door de ouders met de overige familieleden verbindt. De conse quentie der adoptie is dan ook in de voor gestelde regeling, enerzijds dat het kind de staat van wettig kind der adoptanten ver krijgt jegens een ieder, ook jegens hun bloed- en aanverwanten, anderzijds dat burgerlijke betrekkingen, die volgens de wet met de ouders en bloed- en aanver wanten in de opgaande en zijlinie beston den, ophouden. Een afzonderlijk ontwerp tot wijziging van de wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap, ter bevordering van de gezinseenheid op dit stuk wordt voor bereid. Invoering van de mogelijkheid van adop tie als een verdere uitbouw van de kinder bescherming betekent verwerping van de in het buitenland soms nog overheersende overeenkomstgedachte, zodat het beslissen de woord wordt gesproken van de zijde van de overheid, en wel door de rechter, aan gezien deze beslissing eerst en vooral in houdt. dat van de mogelijkheid van herstel der ouders in het gezag definitief moet worden afgezien. Het wetsontwerp voorziet in de instel ling van een centrale adoptieraad, die in zaken, betreffende verzoeken tot het uit spreken van adoptie van advies dient en die worden opgedragen bij algemene maat regel van bestuur. De leden (tenminste zeven) worden bij Koninklijk Besluit be noemd. Ook de voorzitter wordt, uit hun midden, op deze wijze aangewezen. Het ontwerp beperkt de mogelijkheid van adoptie tot pleegkinderen in eigenlijke zin, dus met uitsluiting van hen, die af stammen van de verzorgers of een hunner (stiefkinderen). De vrees is wel geuit, dat invoering van de mogelijkheid van adoptie het vrijwillig afstaan van kinderen zal bevorderen. Daar bij wordt in het bijzonder gedacht aan on gehuwde moeders, die gevaar lopen onder de indruk van de naderende geboorte of onmiddellijk daarna gehoor te geven aan raadgevingen om het kind dadelijk af te staan aan een der vele echtparen, die naar een pleegk.ind verlangen. Dat invoering van de adoptiemogelijkheid tot vergroting van dit gevaar zal leiden, komt de minister niet waarschijnlijk voor. Het ontwerp kent voorts een door een strafbedreiging gesanctionneerd verbod om een zeer jeugdig kind als pleegkind tot zich te nemen. Deze bepaling keert zich tegen het prematuur opnemen van pleegkinde ren. Vereist is, dat het kind gedurende ten minste drie jaren door de echtgenoten te zamen was verzorgd en opgevoed. Verder dient ieder der adoptanten ten minste 18 en ten hoogste 50 jaar ouder te zijn dan het kind. Door een overgangsbe paling is de mogelijkheid geschapen een pleegkind, dat bij de inwerkingtreding der wet reeds meerderjarig is, door adoptie alsnog de staat van wettig kind van de pleegouders te verlenen. Het K.N.M.I. deelt mede: Stabiel zomerweer laat nog steeds op zich wachten. Het depressiesysteem, dat enige dagen boven Noord-Duitsland was gelegen en ook in ons land regen veroor zaakte, is nu boven Zweden gelegen. Het wegtrekken van deze depressie gaf gister avond en vannacht aanleiding tot enkele opklaringen. Maar later in de nacht nam de bewolking weer toe op de nadering van een nieuwe, van de Oceaan afkomstige storing. Vanmorgen meldden verschillende sta tions al weer lichte regen of motregen. Na het passeren van de storing breekt de be wolking, zodat de zon zich af en toe zal laten zien. Er zullen morgen echter plaatse lijk ook enkele buien voorkomen. De tem peraturen blijven de komende dagen be neden normaal. (van hedenmorgen 7 uur) Oi weers- i c ti •ou toestand Z Si® ES t- ■J v rN 01 5 c li - st ZB Stockholm motregen WNW 2 22 0.2 Oslo regen OZO 1 23 4 Kopenhagen geheel bew. W 9 20 3 Amsterdam motregen WZW 8 16 0,1 Londen regen ZW 6 21 1 Luxemburg regen ZW 2 18 0.1 Parijs geheel bew. WZW 6 23 0 Bordeaux zwaar bew. windstil 20 0 Grenoble onbewolkt NNO 3 21 1 Nice onbewolkt NNW 3 24 1 Genève nevel windstil 19 0 Zürich nevel windstil 17 0 Locarno onbewolkt NO 2 26 0 Berlijn- geheel bew. WNW 8 22 2 Frankfort geheel bew. ZW 5 - 0 München nevel W 5 18 0.1 Wenen half bew. W 6 21 1 Innsbruck zwaar bew. windstil 18 0 Rome half bew. NO 2 23 0 Ajaccio onbewolkt ONO 1 24 4 Mallorca onbewolkt windstil - 0 Neerslag laatste 24 uur l?Y*roorrtt-rYlrorYnnoo^rrocyYyYvrxrrrcrYyv-rrnrrvnf,'<, WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagochtend tot Donderdagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijke enkele buien. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag Matige tot krachtige Westelijke wind. 14 Juli Zon op 4.35 uur. onder 20.55 uur. Maan op 20.03 uur. onder 2.39 uur. 15 Juli Zon op 4.37 uur, onder 20.54 uur. Maan op 20.37 uur, onder 3.45 uur. Maanstanden 16 Juli 1.29 uur: Volle maan 23 Juli 1.14 uur: Laatste kwartier 29 Juli 23.20 uur' Nieuwe maan Hoog en laag water In l.lmuiden Woensdag 14 Juli: Hoog water: 2.20 en 14 51 uur. Laag water: 10.17 en 22 48 uur. Donderdag 15 Juli: Hoog water: 3.04 en 15.32 uur. Laag water: 11.05 en 23.32 uur. OXXXX.XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX*XXXXXX**XXiOiJiXJt*DnoC30COCOOC

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1