Agenda voor Haarlem Zie Boven Na 50 jaar eindelijk rechts gelijkheid voor boerenknechts Arbeiders bij Velsense tunnelbouw eisen 10% Kernreactor-plan ontmoet vrijwel algemene instemming Landbouw-arbeidswet en verbod voor arbeid 14-jarige meisjes aanvaard Protestbrief naar minister Suurhof Wegens (zons)verduistering veroordeeld Alleen Communisten principieel tegen WOENSDAG 14 JULI 1954 3 TWEEDE KAMER Financiële verhouding Rijk- Gemeenten weer ter tafel Prof. dr. J. J. L. Duyvendak begraven Werk in margarinefabriek hervat Flesje met zwaar vergif vermist Telefoonnetten Beverwijk en IJmuiden Anton Heiller over twee weken in Beverwijk Een uur gestaakt ;hier. Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS TWEEDE KAMER Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Kamer het wetsontwerp inzake verbod van bedrijfsarbeid voor 14-jarige meisjes aangenomen. Te voren had zij met 3743 stemmen een amendement van mevrouw Ploeg-Ploeg (Arb.) verworpen, dat in deze wet vast het beginsel van een dergelijk verbod voor 15-jarige meisjes had willen vastleggen. Met de fractie van de P. v. d. A. sterhden alleen de V.V.D. en de commu nisten voor dit amendement. Terstond hierna sneefde een motie-De Kort (K.V. P.), die in grote trekken hetzelfde beoogde, maar dan alleen in de vorm van een door de Kamer kenbaar te maken wens, hetgeen zowel mevrouw Ploeg-Ploeg als de heer Stapelkamp (A.R.) overbodig achtten, aan gezien over dit punt geen verschil van mening tussen de Kamer en de regering bestond. De heer Haken (comm.) voerde bovendien als argument voor zijn stemmen tegen de motie, de onsympathieke wijze aan, waarop deze ter tafel was gekomen, namelijk als concurrentie tegen mevrouw Ploeg-Ploeg's amendement. Tegenover 31 voorstanders (K.V.P., Kath. Nat., V.V.D.) stonden 49 tegenstanders. In het begin van de vergadering had voorzitter Kortenhonst, enige wijzigingen in de agenda voorstellend, er op aange stuurd de gehele Donderdag en Vrijdag te reserveren voor de behandeling van het wetsontwerp tot aanvaarding van het Sta tuut van het Koninkrijk, dat de staatsrech telijke verhoudingen tussen Nederland, Suriname en de Antillen regelt. De heer Gortzak (Comm.) bepleitte, dit ontwerp pas na het zomerreces aan de orde te stel len, aangezien men thans nog geen kennis kan nemen van de door de bevolking in de West ten opzichte van het Statuut gekoes terde opvattingen. Hiertegenover voerde de voorzitter aan, dat zowel onze regering als de aan de R.T.C. deelgenomen hebben de delegaties juist op spoedige aanvaarding van dit voorstel hadden aangedrongen en dat bovendien de nieuwe verhoudingen juist met zich meebrengen, dat Nederland het in deze niet meer alleen voor het zeg gen heeft. De medewerking van de West zelf is onontbeerlijk en daar zal men zelf bepalen, of en wanneer het ontwerp ginds aan de orde zal komen. De Kamer ging met deze door de voor zitter aanbevolen regeling van zaken ac- coord. De financiële verhouding Rijkgemeenten De middagvergadering was verder ge wijd aan het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 24 Januari 1952, houdende voorzieningen ten aanzien van de finan ciële verhouding tussen Rijk en gemeenten. Minister Beel, die uitstekend beslagen ten ijs kwam, onthaalde de Kamer eerst op enige bestuurlijke beschouwingen, in zijn beantwoording van de opmerkingen over dit onderwerp. Zelfs het, volgens hem, soms wel eens al te zeer verheerlijkte ver leden, n.l. de gang van zaken onder Thor- becke, liet zien, dat toen al het besef leef de, dat de financiële zelfstandigheid van de gemeenten in sommige opzichten aan banden gelegd moest worden. En ook toen ontbrak het niet aan subjectieve normen. Met klem drong de minister er op aan, de ter tafel liggende regeling voor 1953- 1954 te aanvaarden, want een definitieve regeling kan onmogelijk eerder tot stand komen. De bewindsman nam het ook op voor de commissie-Oud, die zijns inziens geen verwijt verdiende: het op te lossen vraagstuk is nu eenmaal zeer ingewikkeld en het zoeken naar een oplossing vergt daardoor veel tijd. Het ideaal, een zo ruim gemeentelijk belastinggebied, welks opbrengst de ge meentelijke uitgaven tenvolle zal dekken, is niet voor verwezenlijking vatbaar. Daar om dient men het los te laten. ADVERTENTIE WOENSDAG 14 JULI Grote Kerk: Avondstilte, spreker ds. R. H. Oldeman, 8 uur. Frans Hals: „Havenwijk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het meisje in kamer 17", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Aasgieren van New York", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Biechtgeheim", 18 jaar, 8 uur. City: „Zij die zich verkopen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De 5 Sullivans", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Schandaal in New Orleans", 14 jaar, 8.15 uur. DONDERDAG 15 JULI Zuiderkapel, Zuiderstraat: ds. S. Zijlstra, 8 uur. Frans Hals: „Havenwijk", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het meisje in kamer 17", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Luxor: „Aasgieren van New York", 18 jaar, 2, 7 en 9,15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 ]aar, 2.30 en 8 uur. Roxy: ,,'t Zal je niet gebeu ren" alle leeft., 2.30 uur. „Biechtgeheim 18 jaar, 8 uur. City: „Zij die zich verkopen 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De 5 Sul livans", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Die 3 Groschen Oper", 18 jaar, 8 15 uur. Leger der Heils, Ceramstraat 4, Bijzondere samenkomst. Muziekcorps uit Leiden; spre- der kapitein A. Kruizinga. De omvang van het Gemeentefonds moet worden teruggebracht om tot een goede objectieve verdeling te kunnen komen. Uit keringen voor bepaalde doeleinden uit dat fonds en, daarnaast, uitkeringen direct uit 's Rijkskas ter bekostiging van hetgeen de wet aan de gemeenten opdraagt (onder wijs, politie, volkshuisvesting enz.) ver dienen aanbeveling, alsook verbetering van bestaande Rijksbijdragen, b.v. aan middelbaar onderwijs. Voorts zijn een aan tal bijzondere regelingen nodig. Onder meer is het gewenst, een eind te maken aan de in elke provincie verschillende re geling van de krankzinnigenzorg. Over dit punt is binnenkort een interim-rapport van de commissie-Oud tegemoet te zien. Pas wanneer dergelijke kwesties opgelost zijn, zal men in staat zijn, tot objectieve uitkeringen uit het Gemeentefonds over te gaan. Voorlopig zullen er echter nog wel aanmerkelijke verschillen in de uitkerin gen moeten blijven bestaan. De vraag is overigens gerechtvaardigd of het subjec tieve element in de uitkeringen wel zo groot en zo bezwaarlijk ls,als men beweert. Uit de Rijskas is in totaal een milliard gul den naar de gemeenten gevloeid. Geen inmenging in gemeente begrotingen Er is thans geen overheidsinmenging met de algemene uitkeringen uit het Gemeente fonds, ook niet met de gemeentebegrotin gen. In zijn verdere schefs van de ont wikkeling van het vraagstuk verkondigde minister Beel nog, dat heden ten dage het begrip noodlijdende gemeente niet meer bekend is. Kleine gemeenten zitten door toepassing van deze wet niet aan de ver keerde kant. In het algemeen zal men moe ten rondkomen met een eenmaal vastge stelde herziene uitkering, doch er zijn uit zonderingen mogelijk voor gemeenten in bijzondere omstandigheden. Mr. Verkerk had de wens geuit, dat de Rijkscommissie voor de gemeente-finan- ciën een andere naam en een ruimere taak zou krijgen. Tenslotte was minister Beel het er met zijn ambtgenoot van Financiën over eens geworden, het college te maken tot een Raad van Advies voor de gemeente- financiën, die van advies zal dienen be halve over deze wet, tevens over de onder werpen, waarbij de financiën der gemeen ten in belangrijke mate betrokken zijn. Een hiertoe strekkende Nota van wijzigin gen is dna ook ingediend. Herstel van de gemeentelijke financiële zelfstandigheid is gewenst en het aanhangige voorstel be tekent een stap in de richting van deze oplossing. „Vroeger was het ook zo best niet" De minister van Financiën vergastte de Kamer op herinneringen aan de tijd, toen hij in 1915 als lid van de gemeenteraad van Bussum met het probleem van de gemeen- te-financiën in aanraking kwam. Als men toen over de gemeentelijke inkomstenbe lasting discussieerde, keek men angstvallig naar de concurrerende gemeenten om net iets onder hun percentage te blijven. Het getuigt dus wel van idealiseren van het verleden, als men die periode thans ken schetst als die van het „met elkaar voor elkaar". Pas toen de gemeenten onder aan voering van hun „vakbond", de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, eendrachtig tegen Den Haag optrokken, viel er een be gin van solidariteit waar te nemen. Overi gens heeft de regering er destiids goed aan gedaan, de gemeentelijke inkomsten belasting af te schaffen, aangezien daar mee aan die ongezonde concurrentie-zucht der gemeenten een einde kwam. Uit het verdere betoog van minister Van de Kieft bleek nog. dat de regering bereid was, het percentage van de Rijksbelastin gen, gestort in het Gemeentefonds, van 11 op 11.3 te verhogen. Nog een andere tege moetkoming was het overnemen van het amendement-Maenen (K.V.P.), waardoor gemeenten die in 1952 minder dan 50Ó0 in woners telden, tot 75 percent van de jaar wedden aan burgemeester en secretaris samen door het Rijk betaald zullen zien. Vandaag wordt er over een paar overge bleven amendementen gestemd. Landbouwarbeidswet In de avondvergadering zag Staatssecre taris mr. dr. Van Rhijn het Landbouw arbeidswet triomfantelijk de eindstreep passeren: het werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarmee deze zesde poging in 50 jaar tijds om op dit gebied een wettelijke regeling te bereiken, eindelijk slaagde. Terecht kon dus de Staatssecretaris er op wijzen, dat de rege ring in deze niet bepaald over één nacht ijs is gegaan. Met de collectieve arbeids overeenkomst alleen kon men het toch eigenlijk niet. langer goed stellen. Ieder jaar moest daarover weer onderhandeld worden. Een nadeel was ook, dat bij een economische inzinking, de arbeidstijd ge makkelijk in het gedrang kon raken, daar de werkgever zelf de bevoegdheid bezat, te bepalen of afwijking van de arbeidstijd nodig is. Tegenover het amendement-v. d. Ploeg (K.V.P.), dat in de wet de voorkeur voor verordeningen van de bedrijfschappen bo ven een Algemene Maatregel van Bestuur vastlegt, stond de Staatssecretaris welwil lend. Het ging er, onder aantekening van het communistisch „tegen" zonder hoofde lijke stemming door. Overigens verklaarde dr. Van Rhijn, die in het wetsontwerp liever een „veiligheidsmaatregel" dan een „stok achter de deur" zag, dat hij de ont wikkeling van het landbouwbedrijfsleven wil afwachten. Tot de door hem genoemde voordelen behoort het verbod van land- bouwarbeid voor vrouwen en kinderen. In tussen verklaarde de bewindsman, wel lichte arbeid van eigen kinderen, nichtjes en neefjes der betrokken boeren in het eigen bedrijf te willen toelaten, want daar zal van misbruik wel geen sprake zijn. „Oogsthulpen" Hulp bij de oogst door anderen dan land arbeiders kan blijven doorgaan, mits de helper niet langer dan 8'/a uur werkt. Tot zijn genoegen mocht de heer v. d. Weyden nog vernemen, dat ook de Commissaris van de Koningin in Gelderland, die 's zomers gaarne op het land meehelpt, dit mag blij ven doen. De aanneming van dit wetsontwerp heeft, zoals de Staatssecretaris opmerkte, ophef fing van de rechtsongelijkheid voor de landarbeider tengevolge, hetgeen een eis van sociale rechtvaardigheid te achten is. Onder enorme belangstelling is gisteren op de begraafplaats Rhijnhof te Leiden het stoffelijk overschot van prof. dr. J. J. L. Duyvendak, in leven hoogleraar in het Chinees aan de Leidse universiteit, ter aarde besteld. Onder de aanwezigen be vonden zich de ambassadeurs van Amerika en Japan, prof. Sassen namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, de rector magnificus van de Leidse universiteit, de president-curator en di verse curatoren. Zeer vele hoogleraren van de Leidse universiteit en collega's van de overledene van andere universiteiten, af gevaardigden van het Instituut voor So ciale Studies in Den Haag, afgevaardigden van de United States Education Foundati on, de burgemeester van Leiden, mr. jhr. F. H. van Kinschot, leden van diverse studentenorganisaties, de voorzitter van het Nederlands-Amerikaans Instituut, de heer W. C. Korthals Altes en vertegen woordigers van zeer vele organisaties, die contact hebben met het wetenschappelijk werk op het gebied van de Chinese taal en letterkunde. Bij de groeve werd slechts gesproken door ds. A. Duyvendak, een broer van de overledene, die prof. Duyvendak kenschet ste als een groot geleerde en een diepvoe lend mens. Hij dankte namens de familie, waarna in de aula zeer velen de familie condoléance betuigden. De erkende organisatie van werknemers, samenwerkende in de Bedrijfsunie In dustrie, hebben naar aanleiding van de wilde staking bij Van den Bergh en Jur- gens Margarinefabrieken in Rotterdam Dinsdagavond een vergadering gehouden met het personeel. Het advies van de hoofdbesturen der drie organisaties, om het werk te hervatten, werd in deze bijeen komst met algemene stemmen aanvaard. Het werk is vanochtend hervat. Maandag is door een ambtenaar van de Plantenziektekundige Dienst te Wagenin- gen een flesje met 10 gram cyaankali en een hoeveelheid kalk verloren. De man is op die dag per trein van Wagenin- gen via Arnhem en Utrecht naar Eindho ven gereisd. Vandaar is hij per autobus verder gegaan naar Nuenen waar hij zich heeft begeven naar het landgoed van prof. Burger. Aangezien cyaankali een zeer ge vaarlijk vergif is, wordt verzocht bij vin ding de grootst mogelijke voorzichtigheid te betrachten en direct de plaatselijke po litie te waarschuwen. Wijziging tarieven een week later ADVERTENTIE invoering van het nieuwe tarief voor telefoongesprekken voor de Beverwijk en IJmuiden van het telefoondistrict is een week De stelsel netten Haarlemse uitgesteld. Voor het net Beverwijk wordt de ver andering thans op 18 Juli van kracht, voor IJmuiden 25 Juli. Gisteren berichtten wij, dat de Weense organist prof. Anton Heiller als gastorga- nist zal optreden in een serie orgelconcer ten, welke de organist G. J. Moed in de Grote Kerk in Beverwijk geeft. Dit optre den zal echter niet op Dinsdag 20 Juli, maar op Dinsdag 27 Juli plaats hebben. De arbeiders bij de tunnelbouw onder handelen al sinds enige weken over het verhogen van de Ionen met 10 procent en zij zijn ontevreden over het feit, dat deze aangelegenheid naar hun zeggen door onderhandelingen op de lange baan wordt geschoven. Er werd reeds tegen deze gang van zaken geprotesteerd met een staking van 1 uur op Dinsdagmiddag en voorts is de volgende brief aan de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, ge zonden: „U hebt het nodig geoordeeld de bouw vakarbeiders in het openbaar te beschul digen van zogenaamde ongemotiveerde „zwarte lonen" te verdienen en daardoor onder andere de huren hoog zijn en alle comfort uit de volkswoningbouw moest verdwijnen. Wij wensen stelling te nemen tegen deze ongehoorde aanval op de bouwvakarbeiders gedaan, temeer daar u de werkelijke oor zaak van de hoge huren en de versobering, namelijk de hoge winsten van de grote ondernemers, de steenfabrikanten en bouw- materialenhandel niet heeft genoemd en zodoende in bescherming heeft genomen. Blijkens een publicatie in Het Vrije Volk (Kennemer editie van 1.7.'54) heeft de heer Umrath, wetenschappelijk medewer ker van de A.N.B. stelling genomen tegen de aanvallen op de bouwvakarbeiders door te verklaren, dat de lonen plus de sociale lasten in de bouwnijverheid ongeveer 1/5 Dat komt er nou van! Twee weken geleden heeft de maan de zon verduisterd nu wordt zij zelf verduisterd. Het lijkt verdacht veel op rechtspraak: „Vonnis over veertien dagen"; het komt bijna letterlijk uit. Want in de nacht van Donderdag op Vrij dag, tussen middernacht en half drie, zal de maan gedeeltelijk door de schaduwkegel van de aarde worden getroffen. Het midden van deze eclips valt om 1.20 uur; meer dan de helft van de maanschijf is dan ver donkeremaand zo let terlijk mogelijk. daar voltrekt: wat op het vlakke stuk krantenpa pier een golflijn leek wordt, nu een doodgewo ne cirkelomtrek. Op het tot ring geplakte strook je vertonen zich nu twee cirkels, die niet in het zelfde vlak liggen. De vlakken waarin deze cir kels liggen maken met elkaar een zekere hoek en de snijpunten van hun omtrekken noemt men in de sterrenkunde: de'knopen van de maan baan. Die knopen heb ben zeer voor de hand liggende namen: de ene heet de klimmende knoop, de andere de da lende duurt 27,2 middelbare zonnedagen, de synodi sche omloop 29,5 mid delbare zonnedagen). Bij de nieuwe maan van 30 Juni, die de zons verduistering veroor zaakte, bevond de maan zich in de dalende knoop; wij zijn nu, bij de volle maan van 16 Juli„een halve (syno dische) maansomloop verder maar de klim mende knoop is al ge passeerd als gevolg van het feit dat de knopen- omloop" korter is dan de „schijngestalten-om- loop"! Daardoor ver schuiven de knopen tel kens in teruglopende Men zou er haast bij gelovig van worden! Pri mitieve volken zullen ongetwijfeld denken aan samenhang tussen de zonsverduistering van 30 Juni j.l. en de maansver duistering van thans, waarbij het ^aanmon ster" wordt „gestraft" voor het opeten van de zon op die gedenkwaar dige Woensdagmiddag. Nti is die samenhang er inderdaad zij het anders dan de primitie ven denken. Ziet u dit simpele tekeningetje? Het stelt de banen voor die wij de zon en de maan aan de hemel zien beschrijven. De rechte lijn is de weg van de zon, de golflijn de weg van de maan in een maand tijds. Volgt de maan dan een golfbaan? Geenszins. Maar knip dit strookje eens uit en plak het dan tot een ring en zie welk wonder zich \^Zli Met dit papieren pla netarium in de hand kunt ge nu uiv huisge noten duidelijk maken hoe het komt dat een zon- of maaneclips al leen maar kan voorko men wanneer de maan zich in of nabij een der knopen bevindt. Alleen dan n.l. onderschept zij het licht van de zon (zoneclips)of treedt zij precies in de schaduw kegel van de aarde (maaneclips). Nu wil het geval dat één maansomloop, gere kend van klimmende knoop tot klimmende knoop (of van dalende knoop tot dalende knoop, met andere woor den: één rondgangetje op het - strookje in uw hand) ruim twee etma len korter duurt dan één maansomloop van nieu we maan tot nieuwe maan. (In vaktermen: de draconitische omloop zin: zij blijven als het ware achter bij de be weging van de maan zelf. Maar na verloop van tijd bereikt de maan weer de voor haar lig gende knoop; er treedt dan opnieuw een ver duistering op. Zo komt het dat wij ruim veertien dagen na de zoneclips van 30 Juni een maansverduistering beleven. Maar de volle maan van 16 Juli staat niet precies in de knoop, zij is er al voorbij. De verduistering is dan ook maar een gedeeltelijke. Weer een halve maand later zal zij de volgende knoop nóg verder achter zich hebben gelaten dan deze nu en wij krijgen dan dus geen (zons) ver duistering meer te zien. De eerstvolgende zon eclips komt pas weer op 25 December en niet hier in ons land.G. v. W van de aannemingsom bedragen en dus nooit beslissend van invloed kunnen zijn op de bouwkosten. Daarnaast is vastgesteld, dat voor elke gulden die de bouwvakarbeider boven zijn veel te lage basisuurloon verdient hard ge werkt moet worden en dus niet „zwart" is. Een gemiddeld percentage van 50 pro cent aan oververdiensten wordt hierbij als volkomen aanvaardbaar geacht, een stand punt dat wij als tunnelarbeiders volkomen onderschrijven. ADVERTENTIE Haarlem Inplaats van de arbeiders aan te vallen verwachten wij van u dat er maatregelen worden genomen om verbeteringen aan te brengen in de lonen en arbeidsvoorwaar den van de bouwvakarbeiders, speciaal nu er over een C.A.O. wordt onderhandeld, waardoor een snelle voortgang van de woning- en nutsbouw plaats zal vinden." (was getekend door 5 kernleden). Men wenste ons van de zijde der Am sterdamse Ballastmaatschappij, de uitvoer ster van de tunnelbouw, hedenmorgen geen commentaar te verstrekken. Gisteravond heeft de Tweede Kamer een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot financiering van de bouw en inrichting van een kernreactor in Ne derland. Voorgesteld wordt de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, van Economische Zaken en van Fi nanciën te machtigen, in 1954 ten laste van het Rijk een bijdrage te verlenen in de kosten van de bouw en inrichting van zul It een reactor in Nederland, tot een maximum van f8.500.000. De commissie-Kluyver (adviescommissie kernphysisch onderzoek), welke door de regering is ingesteld, is unaniem van oor deel, dat Nederland dit werk ter hand moet nemen. Dat de industrie de gelegen heid krijgt, zelf deel te nemen aan de ont wikkeling op dit geheel nieuwe terrein en daar ervaring op te doen, ziet de commis sie als een belangrijk facet van het plan. De commissie acht voor dit project samen werking tussen wetenschap en industrie dan ook noodzakelijk. De belangstelling voor het kernphysisch onderzoek blijkt o.m. uit de financiële steun, welke de N.V. Kema reeds heeft ver leend en uit de bereidheid van andere tak ken van het bedrijfsleven om een financiële bijdrage voor het onderzoek van de FOM te geven.De kosten voor de eventuele bouw en inrichting van een proefreactor, die naar het zich laat aanzien drie jaar zal vorderen, worden geschat op ongeveer f 28 milloen, waarvan een groot deel nodig is voor de aankoop van „zwaar water". Voor het eerste jaar zal naar schatting een be drag van f 17 millioen en voor de twee vol gende jaren van f 11 millioen nodig zijn. Bij een- paritaire verdeling der kosten tus sen Rijk en bedrijfsleven zal dus van het Rijk het eerste jaar een bijdrage van f 8.5 millioen worden gevraagd. „Eerder een Europese zaak" De heer Posthumus (Arb.) verklaar de, dat men zijns inziens hier een gebied heeft, dat van nature bestemd is voor Europese samenwerking. Hij vond het niet verantwoord dat de Europese landen dit gigantische werk op eigen houtje aanpak ken en vroeg of de regering mogelijkheden van internationale samenwerking heeft on derzocht. Toch was hij van oordeel, dat de voorgestelde stap gedaan moet worden, al kan het ontwerp door zijn fractie niet met overtuigd enthousiasme worden ontvangen. Hij betoogde dat er een steeds groter wor dend tekort aan wetenschappelijke krach ten ontstaat in ons land, doordat dezen naar elders worden weggezogen, waar ze beter gehonoreerd worden De heer Posthumus informeerde voorts naar de plaats van vestiging van de reac tor en vroeg wat er met de afvalstoffen zal geschieden. Een nauwe samenwerking tussen overheid, wetenschap en industrie vindt hij noodzakelijk. Nadere mededelin gen hieromtrent zou hij gaarne tegemoet zien. Ook vroeg hij meer klaarheid omdat het mogelijk niet bij f 28 millioen zal blij ven. Deelname bedrijfsleven zeker? De heer Janssen (KVP) sprak zijn voldoening uit over het wetsontwerp, al waren de omvang en de draagwijdte van dit project niet te overzien. Maar het plan moest zijns inziens zeker worden onderno men. Hij vond het gewenst de octrooiposi tie deugdelijk te regelen. De Europese en de wereld-samenwerking is van het groot ste belang, maar de uitvoering van wat nu aan de orde is zal mede de plaats bepalen, die Nederland en de Nederlandse geleerden te zijner tijd in het geheel der atoomvor- sing zullen hebben. De heer Schouten (AR) vond met de regering dat het nodig en wenselijk is, dat een project als het onderhavige tot uit voering wordt gebracht. Naar zijn mening kan de machtiging, welke de regering vraagt, dan ook worden verleend. Dat ge schiedt dan in de overtuiging, dat onge veer de helft der fondsen door het bedrijfs leven wordt verstrekt. Mocht dat niet ge schieden, dan behoort de regering dat te zeggen en dan dient er nader te worden gesproken. Ook vroeg de heer Schouten, of de minister bereid is, als de voorbereidin gen der nieuwe organisatie gereed zijn, de Kamer daaromtrent in te lichten, opdat er zo nodig nog gelegenheid is tot gedachten- wisseling. Hij zou niet willen, dat de zaak bekokstoofd zou worden tussen de minis ters en een paar Kamerleden. De heer Haken (CPN) vroeg zich af of er zekerheid is dat overheid en industrie de atoomenergie uitsluitend voor vredes doeleinden zullen aanwenden en deze vraag beantwoordde hij zelf ontkennend. Men heeft niet de zekerheid, dat het werk onzer geleerden niet in handen van het buiten land zal komen, zo meende hij en daarom is zijn fractie geen voorstandster van het ontwerp. De heer Ankersmit (VVD) was van oordeel, dat men er aan moet medewer ken, een kernreactor in Nederland tot stand te brengen. Voor ons land geldt als bijzondere reden de mogelijkheid van ener gie-opwekking. Een andere reden is, dat daardoor jonge physici en chemici opgeleid en vertrouwd gemaakt kunnen worden met deze materie. Wat de financiering aangaat vroeg deze spreker of er zekerheid bestaat, dat de toegezegde f 14 millioen van de in dustrie er zullen komen. De heer Til an us (CH) verklaarde aanvankelijk „aarzelend zo niet afwijzend" tegenover het ontwerp te hebben gestaan, omdat hij meende, dat de samenwerking met Noorwegen toch wel voldoende is. Hij is echter thans van oordeel, dat Nederland niet mag achterblijven. Naar zijn mening moet de binding met het buitenland zoveel mogelijk worden bevorderd. Minister C a 1 s zal vanavond antwoorden. In het overstroomde Passau: alleen met boten en met geïmproviseerde vlotten is het verkeer tussen de nog drooggebleven hogere delen van de stad mogelijk. Op de achtergrond de Dom van Passau.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5