Vijf jubilarissen bij Zandvoorts brandweercorps gehuldigd Kort en bondig Bloemendaalse schooljeugd schreef verdienstelijk over het verzet .Clowntje Rick Een verraderlijk complot i Hillegom Lisse Prijsuitreiking opstellenwedstrijd WOkNSDAG 14 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Mr. H. M. van Fenema: Geld voor verbetering mag niet worden vastgehouden" Wielrijdster reed op auto in Gepoogd lege flessen uit een winkel te stelen Hek vernield Drievoudig feest aan St. Henricusschool Uniebesprekingen gaan „stroever" Voor de kinderen BVG „Bergen op Zoom" Ronde van Frankrijk Wijziging in het Davis Gup-reglement Scheepvaart FEUILLETON door Richard Keverne Dinsdagavond heeft het gemeentebestuur van Zandrvoort bij monde van burgemees ter mr. H. M. van Fenema vijf jubilarissen gehuldigd, die een kwart eeuw als vrij williger bij het Zandvoortse vrijwillige brandweercorps in dienst zijn. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer de districtsinspecteur van het brandweer wezen te Haarlem, de heer M. H. Fehres, de gemeentesecretaris van Zandvoort, de heer W. M. B. Bosman, wethouder A. Kerkman, vele raadsleden, hoofden van takken van dienst en het gehele brand weercorps van Zandvoort. In zijn huldigingswoord memoreerde Zandvoorts burgemeester, dat het gemeen tebestuur meende, deze jubilea niet in „kabinet-formaat" te moeten afdoen, om dat dit feit daarvoor té belangrijk was, im mers, het geldt hier meer dan een gewoon dienstjubileum, want 25 jaar lang een offer brengen, toewijding en belangstelling tonen en dat geheel vrijwillig is iets, dat maar zeer enkelen zo lang volhouden. Het was spreker een behoefte en een voor recht, de jubilarissen met hun jubileum te complimenteren en hulde te betuigen, waarna Mr. Van Fenema in een geestige speech de verdiensten van deze vijf brand weerlieden schetste. De heren A. Dorsman, J. J. Dorsman, J. C. Dorsman, A. Paap en P. Visser ontvingen daarna uit handen van de burgemeester de zilveren medaille voor 25 jaar trouwe dienst met de daarbij behorende oorkonde. De burgemeester nam hierna de gele genheid waar, in het algemeen nog iets over de Zandvoortse brandweer naar voren te brengen, waarbij spreker het eigenlijk meende te moeten betreuren, dat er in Zandvoort zo weinig branden van beteke nis zijn, hetgeen misschien wel als oorzaak heeft, dat de Zandvoortse brandweer altijd zo vliegensvlug na brandmelding op de plaats van de brand aanwezig is. Bij de meeste inwoners is daarom het gevoel van noodzaak van een goed uitgeruste brandweer in Zandvoort vrij flauw. Het is echter thans zo, dat de motor spuit achttien jaar oud is en de ladderwa gen twintig jaar. Dit materiaal is echter zo goed onderhouden, dat velen zeggen dat het materiaal nog in een dusdanige toe stand verkeert, dat het nog enige jaren meekan. De brandweergarage is te klein, een leslokaal ontbreekt evenals wasgele genheden. Spreker maakt zich over deze toestand zorgen, want het zou wel eens kunnen zijn, dat de belangstelling pas ont waakt, wanneer zich een ongeval van be tekenis zou voordoen en dan zou het wel eens te laat kunnen zijn. ADVERTENTIE „Het is gevaarlijk" aldus mr. Van Fe nema, „geld voor verbetering vast te hou den, wanneer de noodzaak nog niet acuut wordt geacht. Bovendien schiet een ge meente, die niet voor een goed uitgeruste en gehuisveste brandweer zorgt, in haar taak tekort. Maar dat dit alles in Zand voort komt, garandeer ik". Nadat de Zandvoortse brandweercom mandant, de heer D. van Noort, de heer Fehres had ingeleid, zeide deze, met inte resse naar de woorden van de burgemees ter te hebben geluisterd. De woorden van huldiging waren spreker uit het hart ge grepen Spreker was de mening toegedaan, dat een redelijke mate van brandbeveiliging in elke gemeente aanwezig behoort te zijn. Daarbij bevordert een goede leiding de teamgeest en deze kamgeest kweekt weer paraatheid, die Zandvoort in hoge mate bezit. Paraatheid kan echter slechts blij ven, als men zorgt voor het materieel, dat nodig is. En dit laatste is in Zandvoort inderdaad ten dele verouderd. Dat het er nog zo goed uitziet is eigenlijk te betreuren, want in elk ge val is de bedrijfszekerheid reeds lang ver loren gegaan. Ook de huisvesting van het materieel komt meer en meer aan de orde, want nu er diverse plannen voor hoog bouw aanwezig zijn, is het niet meer ver antwoord, dat bijvoorbeeld de ladderwa gen, dóór gebrekkige huisvesting niet snel genoeg ter plaatse kan zijn. Spreker ein digde, met de hoop uit te spreken dat degenen, die moeten beslissen over mate rieel en huisvesting, snel tot een besluit zullen mogen komen. Namens het corps feliciteerde hierna de Zandvoortse brandweercommandant, de heer D. van Noort de jubilarissen en bood hun dames bloemen aan. Door de Haagse brandweer werd hierna een drietal films over het brandweerwezen vertoont. Burgemeester Van Fenema sloot hierna met woorden van dank deze zo geslaagde en leerzame avond. BINNENLAND De Fa. Wellink en Co. Engros Slach terij, die haar bedrijf uitoefende in heti abattoir te Baarn, heeft met ingang van 1 September haar (15 man sterke) personeel;! ontslagen. Zij zal haar bedrijf overplaatsen naar Rheden (G.). De oorzaak is gelegen in de gevolgen voor dit bedrijf van een recent raadsbesluit waardoor de keurlonen met 20 percent zijn verhoogd. Een in Norg gedetineerde man, die be geleid door twee bewakers, een bezoek mocht brengen aan een ernstig ziek familielid in een der Haagse ziekenhuizen, heeft gister middag omstreeks kwart voor drie kans ge zien te ontsnappen. Na het ziekenhuisbezoek zouden gedetineerde en bewakers op de Nieuwe Haven in een auto stappen. In plaats van de auto nam de man echter de benen. Hij is nog voortvluchtig. Minister S. L. Mansholt heeft een ere- graad in de landbouwwetenschap ontvangen van het Community College of New York. Deze onderscheiding is hem verleend voor zijn verdiensten op het gebied van de inter nationale samenwerking. Het Nederlands Verbond van Tussen-, personen houdt op Dinsdag 20 Juli (in Kras- napolsky te Amsterdam) een openbare ver-, gadering, waar de secretaris van het ver-, bond, mr. M. Geerling, een uiteenzetting zal geven omtrent het Wetsontwerp Omzetbe-i lasting (zoals dit zojuist door de Tweedei, Kamer is aanvaard) en de betekenis ervani voor de handelsagenten en makelaars. B. en W. van Rotterdam hebben de raadi voorgesteld de belastingen op openbare ver makelijkheden in zoverre te herzien, dat voor filmvertoningen ook als zij door mid del van de televisie worden gegeven in plaats van 35 percent voortaan slechts 25 percent wordt geheven van de onzuivere opbrengst. HAARLEM EN OMGEVING De mannenzangvereniging „Proza en Poëzie" nam Zondag onder leiding van de heer J. Beider deel aan een internationaal concours, uitgeschreven door het mannen koor „De Verenigde Zangers te Breda en behaalde een eerste prijs met 358 punten. Dit was het hoogste aantal punten in haar afdeling. Vanmorgen omstreeks twaalf uur wilde een bestuurder van een militaire auto. rij dende in zuidelijke richting op de Schoter- weg langs de begraafplaats, rechts af de Kleverlaan oprijden. Hij moest een wiel rijder passeren en nam de bocht te groot, waardoor de tauto tegen een paal op de verkeersheuvel reed. Zodra in Nederland bekend werd dat tienduizenden mensen in Duitsland en Oosten rijk door de overstromingsramp in dezelfde omstandigheden kwamen te verkeren als zovele Nederlanders na 1 Februari 1953, stelde het Nederlandse Rode Kruis aües in het werk om de slachtoffers te helpen. In allerijl werden honderden paren waterlaarzen naar het geteisterde gebied verzonden. Gisteren kwam een wielrijdster te Hille gom in botsing met een auto, doordat zij niet voldoende op het verkeer lette. Ko mende uit de Pastoorslaan wilde de wiel rijdster de Weeresteinstraat oversteken. Zij reed hierbij tegen de auto op en viel. Met een wonde aan het achterhoofd werd zij ter observatie vervoerd naar het Dia- conessenhuis te Haarlem. Het rijwiel werd ernstig de auto licht beschadigd. lwee dertienjarige jongens probeerden bij winkeliers in de Hoofdstraat om lege flessen weg te nemen, teneinde deze bij andere winkeliers te verkopen. Zij werden echter betrapt en ter overdenking van hun zonden enige tijd in het politiebureau in gesloten. Dinsdagochtend slipte op de Leidsestraat een uit de richting Leiden komende perso nen auto en botste daarbij tegen een hek van een woning. Het hek werd geheel ver nield en de linkerachterzijde van de auto vrij ernstig beschadigd. De vier inzittenden van de auto kwamen er zonder wonden af. GEBOUWENCOMPLEX H.B.G. De officiële opening van het gebouwen complex van het Hollands Bloembollen Ge nootschap is bepaald op Vrijdagmiddag om twee uur. De heer T. H. H. van Wave- ren, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Leiden, zal het woord voeren. Na de opening volgt de eer ste leverbare veiling van dit seizoen. In de raadzaal van het Raadhuis in Bloe- mendaal waren Dinsdagmiddag zesentwintig meisjes en tien jongens van de hoogste klassen van de lagere scholen in Bloemen- daal bijeen. De zetels van de wethouders waren ingenomen door het bestuur van de plaatselijke afdeling van de Nationale Fede ratieve Raad van het Voormalig Verzet, de heren W. C. Bier, W. Schipper, J. E. van der Boon en J. J. van Sonsbeek, terwijl mejuf frouw dr. M. E. Nolte wethouder van Onder wijs en Personeelszaken, de plaats van de voorzitter bezette. De kinderen waren gekomen om de uitslag te vernemen van een wedstrijd in het ma ken van een opstel over het verzet in Neder land naar aanleiding van in het begin van Mei op alle scholen vertoonde filmstroken over dit onderwerp. Mejuffrouw Nolte prees in haar toespreak alle deelnemers, die allen erg hun best had den gedaan. Zij had alle opstellen met zeer veel genoegen gelezen. Sommige waren fraai geïllustreerd met tekeningen en waren voor zien van aardige omslagen. Erg waren de honger en koude, maar nog veel erger waren de belemmeringen van meningsuiting en eigen wil. Het allerergste was, dat men werd aangemoedigd andere mensen te haten. Een enkel opstel had dit zeer grote kwaad be schreven. De wereld kan alleen beter wor den door verdraagzaamheid en mensenliefde. De heer W. C. Bier, voorzitter van de plaatselijke afdeling van de N.F.R. van het V.V.N., vertelde de kinderen dat hij de we reld sinds zijn kinderjaren toch wel had zien vooruitgaan. Onder de jeugd is het ge bruiken van geweld in waardering sterk ge daald. Hij deelde mede dat deze opstelwed strijd een experiment is geweest dat zeer geslaagd is. De meeste opstellen zullen wor den gepubliceerd in het weekblad van het Voormalig Verzet en het ligt in de bedoeling ook in andere plaatsen een dergelijke wed strijd te organiseren. De prijsuitreiking werd daarna verricht door de wethoudster mejuffrouw Nolte. De winnaars werden allen verblijd met een boek. In de afdeling Stijl en taalgebruik was de eerste prijs voor Ruth Willems Floet van de Christelijke school te Bloemendaal. De Donderdag 15 Juli hopen de broeders Al- bertus en Willibrordus en de heer J. Steen brink, leerkrachten van de St. Henricus ULO-school te Heemstede hun zilveren ambtsjubileum te vieren. Uiteraard zal dit drievoudig feest op de school niet onop gemerkt voorbij gaan en ook de leerlingen hebben zich reeds lange tijd op deze dag voorbereid. Het feest wordt 's morgens om 9 uur in gezet met een Mis in de St. Bavokerk aan de Herenweg, waarna de jubilarissen en hun leerlingen in het R.K. Verenigingsgebouw de ochtend verder in een geanimeerde stem ming zullen doorbrengen. tweede prijs ontving Peter Jansen van de Bornwaterschool. Derde en vierde waren respectievelijk Maria Clarenbeek (St. The- resiaschool) en Yvonne van Emmerik (Ma- riaschool). De beste vier in de beschrijving en bet begrip van de geest van het verzet waren Hans van Son (St. Anthoniusschool), Marina van Weelden (Chr. school Bloemen daal), Gerrie Heining (Chr. school van Len- nepweg) en Renie Pessel (St. Anthonius school). Zij ontvingen allen het boek André de Koerier van Joh. C. Maas. Alle kinderen ontvingen enige nummers van het weekblad van het Voormalig Verzet. De verversingen en versnaperingen ontbraken al evenmin. De Nederlands Christelijke Studenten vereniging heeft haar eerste kamphuis in de Noordelijke provinciën in gebruik geno men.- Het is gebouwd op haar kampeercen- trum „De Zandhoogte", gelegen aan het Belterwiede in de gemeente Wanneperveen. Hoewel na afloop van de Dinsdagmiddag voortgezette informele besprekingen tus sen de Nederlandse en Indonesische dele gaties voor de Uniebesprekingen geen of ficiële mededelingen zijn gedaan over het verloop van dit overleg, kan in kringen van de Indonesische delegatie een zekere teleurstelling worden waargenomen over de voortgang, die is gemaakt. Trouwens, de woordvoerder van de Ne derlandse delegatie, die de vorige week kon mededelen, dat er „sprake was van enige vooruitgang", weigerde vanmiddag bevestigend of ontkennend te antwoorden op vragen van journalisten of deze voor uitgang zich had voortgezet. Naar uit inlichtingen van Indonesische zijde blijkt, zouden tijdens de informele besprekingen in kleine kring, die tussen de vorige informele gedachtenwisseling door 'de delegaties van de vorige week Donderdag en gisteren zijn gehouden, in grote lijnen de moeilijkheden met betrek king tot de toekomstige financieel-econo- mische verhouding dichter tot een oplos sing zijn gebracht door het ter tafel bren gen van Indonesische zijde van een con cept-overeenkomst, waarin de hoofdbegin selen voor deze betrekkingen zijn vervat als basis voor verder overleg. Hiermede was naar Indonesisch inzicht de weg geopend voor het verder behande len van de ontbinding van het Uniestatuut, waarover overigens in het „informele over leg in kleine kring" van de laatste dagen eveneens een grote mate van overeenkomst zou zijn bereikt. De indruk, dat deze resul taten van het informele overleg sinds Don derdag zouden kunnen leiden tot een spoe dige overeenstemming van de conferentie, aldus gaf men van Indonesische zijde te verstaan, is echter niet geheel bevestigd tijdens de informele gedachtenwisseling van Dinsdagmiddag, waarbij, zoals men dat noemde, de houding van de Nederland se delegatie „stroever" was, dan men van Indonesische zijde op basis van de ont wikkelingen van de afgelopen dagen meen de te kunnen verwachten. Het informele overleg wordt heden om 8 uur voortgezet. c Bunkie had een mooi boek met plaatjes onder handen; van alles stond daarin, en hij zat er al 'n poos met aandacht in te lezen. Er stond ook iets in over parachutisten, en dat vond hij prachtig. Je zag op die plaatjes mannen, die aan parachutes uit vliegtuigen sprongen en dan netjes naar beneden zweefden. „Ik zou 't niet durven, geloof ik!", dacht Bunkie. „Stel je voor, dat ik daar hoog in de lucht in 'n vliegtuig zat, en dan zomaar uit dat ding moest springenHuuu!" Maar de mannen op die plaatjes durfden het wel, hoor. Die hadden het al dikwijls geoefend, moet je rekenen. v „Misschien zou ik het toch ook wel durven, als ik het maar eens 'n paar maal gedaan had", dacht hij. Ja. er stond heel wat in dat boek. Hij zat er maar in te neuzen en las alles aan dachtig, wat er bij de platen stond. Maar de kachel stond lustig te brommen en gaf heerlijke warmte in de kamer, want buiten wa.\ het nog guur, met die sneeuw. En'zo kwam het, dat Bunkie ongemerkt 'n beetje soezerig werdzijn ogen begonnen wat slaperig en zwaar te worden. En toen, zonder dat hij er erg in had, ging z'n kopje steeds dieper over het boek hij dacht, dat hij nog las, maar in werkelijkheid viel hij warempel in slaap, met zijn neus op het plaatjesboek! En toen kreeg Bunkie 'n vreemde droom De beroepsvoetbalclub Bergen op Zoom heeft bekend gemaakt in Augustus een aan vang te zullen maken met de training. De BVC Bergen op Zoom omvat het rayon Ber gen op Zoom, Roosendaal, Steenbergen, Tho- len, Zuid Beveland en Putte. Vanmorgen om 11 uur werd aan 94 ren ners het startsein gegeven voor de zevende étappe van de Ronde van Frankrijk, van Brest naar Vannes over een afstand van 211 km. De Spanjaard Langarica en Ruffet van de Franse West ploeg zijn niet ver trokken. De internationale Lawntennis Federatie, die onlangs in Parijs is bijeen geweest, heeft een wijziging in de reglementen aange bracht, waardoor het voortaan zal zijn toe gestaan Daviscupwedstrijden op cement- of asphaltbanen te spelen. Op voorwaarde, dat beide partijen er mee accoord gaan. Amstelveen, 12 300 m. Z. Padang. Armilla, 13 v. Singapore te Lienehleu. Abbelcerk. 14 v. Bremen n. Middlesbro. Alblasserdijk, 13 v. Antw. te New Orleans- Alioth, 13 v. Buenos Aires n. Montevideo. Appingedijk, 13 v. Philadelphia te Baltimore Arnedijk, 14 v. Le Havre n. Antwerpen. Aldabi, 14 v. Antwerpen te Rotterdam. Almdijk, 13 v. Galveston n. Brownsville. Alphacca, pass. 13 Victoria n. Antwerpen. Amsteldiep, 14 v. Baltimore te Norfolk. Amstelpark, 13 v. Port Said n. Amsterdam. Arendskerk, 1 v. Rotterdam n. Kobe. Artemis, 14 v. Philadelphia te New York. Arundo. 13 v. Rotterdam te Wabana. Aagtedijk, 13 v. Rio de Janeiro te New York. Aletta, 13 v. Pladju n. Saigon. Alkaid, pass. 13 Finisterre n. Recife. Amor, 13 v. Algiers te Malta. Annenkerk, pass. 13 Perim n. Suez. Arkeldijk, pass. 13 Gibraltar n. AlexandriS. Baud, 13 te Ambon. Blitar. 12 v. Beira n. Nacala. Barendrecht, 13 v. New York n. Curacao. Bonaire, 13 560 m. Z.ZW. Fayal. Bloemfontein, 14 v. East London te Kaapstad. Borneo, pass. 13 Barpelona n. Le Havre. Boschfontein, 13 v. Hamburg te Amsterdam. Caltex Utrecht, 12 150 m. N.NO. Kp. Vilano. Camphuys. 13 v. Makassar te Donggola. Cistula, 12 320 m. ZW. Ceylon. Coryda. pass. 12 Bengkalis n. Pladju. Congostroom. 14 v. Amsterdam n. West Afrika. Caltex Nederland. 13 v. Rotterdam n. Sidon. Cumulus, 13 v. Atlantische Oceaan te R'dam. Caltex Leiden, 13 v. Rotterdam te Sidon. Caltex Pernis, pass. 13 Finisterre n. Sidon. Cleodora, 13 v. Singapore n. Balikpapan. Drente, 12 nog te Khcrramshar. Diemerdijk, 13 v. Los Angeles te San Francisco Ena, 12 140 m. W. Sharksbaai. Enggano, 13 v. Madras te Chalna. Etrema, 12 210 m. ZO. Kreta. Esso Den Haag, pass. 13 Algiers n. Sidon. Eendracht, 13 v. Bremen n. Haifa. Groote Beer, 14 v. New York te Southampton. Groote Kerk, 13 v. Aden n. Suez. Hector, 14 v. Bremen n. Amsterdam. Heemskerk, 14 v. Hamburg te Amsterdam. Hoogkerk, 13 te Sirigao. Helder, 13 v. Miami n. Nederland. Hennes, pass. 13 Scllly's n. Antwerpen. Hersilia, 14 v. Aruba te Curasao. Ivoorkust, 12 te Port Amboin. Indrapoera, 13 70 m. Z.ZO. Guardafui. Ittersum, 14 v. Montevideo te Paranagua. Joh. v. Oldenbamevelt, 13 300 m. Z.ZC. Race n. Southampton. Karimata, 12 600 m. W. Minikoi. Kota Baroe, 12 720 m. ZO. Guardafui. Katelysia, pass. 13 Kaapstad n. Durban. Kota Inten, 14 v. Genua te Napels. Kertosono, 13 v. Casablanca te New York. Koratia, 13 v. Fredericia te Kopenhagen. Langkoeas, 12 360 m. W. ten N. Padang. Le Malre, 12 v. Nagoya te Osaka. Leuvekerk, 12 190 m. N. Socotra. Liseta, 12 v. Port Dickson n. Telokanson. Laertes, 14 v. Londen teHull. Leersum, 13 v. Savanna n. Le Havre. Loenerkerk, 14 v. Barcelona te Antwerpen. Laagkerk, pass. 13 Lissabon n. Boulogne. Lindekerk, 13 te Hamburg. Loosdrecht, 16 v. Madras te Rangoon verw. Maas. 12 540 m. W. Fayal. Marpessa, 12 270 m. NO. Okinawa. Mitra, 12 120 m. O. Aden. Muiderkerk, 12 te Nakala. Musi, 13 te Pladju. Molenkerk, 13 v. Kaohsiung n. Geelong. Maasdam, 13 600 m. O. Kp. Race. Maasland, 14 v. Montevideo te Santos. Marisa, 13 v. Curasao n. Havana. Malea, pass. 13 Christmas ell. n. Geelong. Meliskerk. pass. 13 Kreta n. Port Said. Mentor, pas. 13 Finisterre n. Lissabon. Modjokerto, 13 v. Soerabaja n. Semarang. Nieuw Amsterdam, 14 v. Le Havre n. South- ampton. Nigerstroom, 14 v. Freetown n. Dakar. Ondina, pass. 12 Stromboli n. Beyrouth. Kp Ouwerkerk, 13 v. Fremanle te Adelaide. Oberon, 14 v. New York te Aruba. Oranje, pass. 13 Algiers n. Port Said. Oranjefontein, 13 730 m. N. St. Helena. Oranjestad, 13 v. Grenada n. Barbados. Overijsel, 14 v. Halifax te New York. Orestes, 13 v. Amsterdam n. Antw. Peperkust, 12 200 m. ZW. St. Thomas. Polydorus, 12 660 m. ZO. Guardafui. Prins Willem v. Oranje, 12 325 m. O. Belle Isle Penndrecht, 14 v. Mena el Ahmadl te Paulsboro Poelau Laut, pass. 14 Vlissingen n. Londen. Polyphemus, 13 v. Belawan n. Colombo. Prins Willem V, pass. 13 Belle Isle n. Montreal Prins Willem George Fred. 13 v. Monti eal te Le Havre. Radja, 12 v. Soerabaja n. Semarang. Rafaela, 12 150 m. NW. Anamba ell. Rondo. 12 170 m. Z.ZO. Kreta. Rotti. pass. 13 Kreta n. Beyrouth. Rijndam, 13 690 m. W. ten Z. Valentia. Ruys, 13 v. Hongkong n. Osaka. Rijmkerk, 14 te Durban. Riouw, 13 V Amsterdam n. Mexico. Stad Rotterdam, pass. 12 Bergen n1Rotterdam. Stanvac Benakat, 13 v Sungeigerong te Pnok. Swartenhondt. 12 v Soerabaja n. Ye§al. Stanvac Talang Akar, 13 90 m. Z. Singapore n. SaHand^B v. St. Vincent te Amsterdam verw. Seherpendrecht, 13 v. Trinidad te Rio de Janeiro Sibajak, 13 260 m. ZO. Kp York. Stad loeiden, 13 v. Antwerpen te Amsterdam. Stad Maastricht, 14 v. Glbraftar te Livoirn°- Stad Vlaardlngen, pass. 13 Lands End n. viaar dingen. Salawati, 14 v. Genua te Port Said. Sheratan, 13 v. Rastanura te Suez. Soestdijk, 15 v. Singapore te Pnok verw. Saparoea. 14 v. Barcelona n. Antw. Tankhaven I, 12 v. Telokanson n. Sungeigerong Tankhaven II, 13 v. Haiphong te Sf^geigerong. Tankhaven III. 12 320 m. Z. ten O. Bangkok. Tjipanas. 12 310 m. NO. ,Dl®*o Gar£»a- TUtjalengka, 12 v. Port Elisabeth n. East Lond.f. Tomori, 12 650 m. ZO. Guardafui n. Aden. Tara, 14 te Rotterdam. Tarakan, pass. 13 Ouessant n. Marseille. Tawali, 13 v. Marseille n. Genua. amritnn Ternate, vertr. 14 v. Antwerpen n. Southampton Teucer, 14 v. Port Said te Amsterdam. Van Spilbergen, 14 v. Bordeaux n. Dakar. Waterman, 14 v. Halifax te New York. Willemstad, 13 v. Madeira n. Trinidad. Zijpenberg, 14 v. Rotterdam te Ceuta. KLEINE VAART Arlenoldus G. pass. 12 Vlissingen n. Borton. Arnoudspolder, 13 v. Lissabon n. Antwerpen. Algarve. 12 v. Swansea te Rotterdam. Aries, 13 v. Cardiff te Rotterdam. Abel Tasman. 13 v. Fowey te HaWen. Aldo, 13 v. Valdenarsvik te Delfzijl- Appingedam. 14 v. Oporto te vïlW- Ary Seheffer, 13 v, Kopenhagen te Odense. Aco. vertr. 15 v. Maassluis n. Odense. Algarve, vertr. 13 v. Rotterdam n. Letreport. Att S, verm. 13 v. Amsterdam n. Newross. Bab T, 10 Kiel gepass n. Domsjo. Boreas. 13 te Amsterdam. Beekbergen, 13 v. Kasko te Dundee verw. Bernisse, 17 v. IJsland te Onega verwacht. Betty. 12 v. Newcastle n. Amsterdam. Bornrif, vertr. 13 v. Londen n. Great Yarmouth Bree Helle, 13 v. Rotterdam n. Lwiden. Brem, 13 v. Antwerpen te Rotterdam. Barracuda, 12 v. Nykoping te Colchester Batavier I. 13 blj St. Vincent n. Betty Anne S, verm. 12 v. Leixoes n. Manchester Bill S. 13 v. Boston te Ipswich v^™achCo t Capricorn, 12 v. Rotterdam te Zwijndrecht. Cartbla, 12 v. Zaandam n. Zwiindrecht. Coolsingel, 12 v. Hull n. Landskiona. Corrie b, 13 nog te Pasajes. Claes Compaen, 13 v. Libourne n. Belfast. Draco, 13 te Amsterdam. Daviena Goekoop, 10 v. Pasajes te Portsmouth. Deni, 13 v. Kjo-ge te Dublin verw- Deo Favente, 12 v. Amsterdam n. Hamburg Driebergen, 12 v. Garston n. Swansea. Da Capo. 13 v. Antwerpen n. Rotterdam. Depa, vertr. 13 v. Aarhus n. Stralsund. Domburgh, 12 v. Bordeaux te Casablanca. Eibergen, vertr. 13 v. Nantes n. Birkenhead. Elda, 12 v. Middlesbro n. Newburg. Emke, 12 v. Rotterdam n. Boston. Export II. 12 v. Rotterdam n. Londen. Express. 12 v. Rotterdam te Rouaan. Friblo, 12 v. Dordrecht te Londen. Fiducia. 14 v. Boston te Maassluis verw. Geert Bodewes. pass. 13 Kp. Palos n. Genua. Gerrie S, vertr. 13 of 14 v. Leixoes n. Guernsey. Harold, 12 v. Gdynia te Abo. Hartel, 16 v. Esbjerg te Rotterdam. Henry Denny, 13 v. Portsmouth te Amsterdam. Hada, pass. 13 Startpoint n. Civita Vecchia. Henriette, 12 v. Southampton n. Detees. Henrica, 14 v. Manchester te Lissabon verw. Kenrica b. 12 if. Goole te Helsinki. Ilias. 12 v. Kopenhagen n. Gothenburg. Irene, 12 v. Rafso te Rotterdam. Import, 13 v. Lissabon te Antwerpen verw. Joost, 10 te Gent. Jan Kreumer, 12 v. Rotterdam n. Dublin Jaba, 13 v. Antwerpen te Esbjerg. Keyser, 12 v. Newhaven te Rouaan. Larix. 10 te Skutskaer. Lies, 12 v. Lulea n. Veitseluoto. Lingestroom, 13 v. Londen te Amsterdam. Leemans, 12 v. Vlaardingen te Hamburg. Minerva, 12 v. Vlaardingen te Rotterdam Maasym N, p&ss. 12 Kiel n. Stockholm. Mariscal Lopez, 12 50 m. NO. Finisterre. Maureen, 13 v. Antwerpen n. Ambes. Menkar N, 12 200 m. ZW. Kp. St. Vincent. Merak N, pass. 12 Fern. Noronha n. Recife. Merwehaven, pass. 12 Finisterre n. Casablanca. Meuse, 13 bij Texel n. Rotterdam. Mintaka N, 12 v. Nantes n. Bordeaux. Muphrid N, pass. 12 Gothenburg n. Galway. Mypuck, 12 v. Rouaan n. Parijs. Marcella, 12 v. Vlaardingen te Kirkcaldy. Matthew. 12 v. Liverpool n. Cadishead. Mav Star, 13 v. Hamburg n. Avonmouth. Midsland, 12 v. Rotterdam te Grangemouth. Myfem, 12 v. Stockholm te Rouaan. Nero, 12 te Samos n. Tunis. Nassauhaven, 14 v. Karlshamn te Gothenburg verwacht. Neeltie b, 12 v. Rotterdam n. La Rochelle. Noord, 12 v. Woolwich n. Shellhaven Noorderlicht, vertr. 15 v. Tyne n. Zweden. Nottingham, 12 v. Harlingen te Leith. Oosterburgh, 12 v. La Palllce n. Bordeaux. Pavo, 10 te Zaandam. Ponto, 11 te Malmö. Ponza, 8 te Soernaes. Plato, 12 te Pasajes n. Bilbao. Prior, 13 v. Amsterdam n. Stettin. Perregaux, 12 v. Casablanca n Nantes. Phidias, pass. 13 Finisterre n. Amsterdam Pirola, pass. 13 Pitboei n. Hull. Rema, 13 dwars Blackhead n. Preston. Rose Marie, 13 v. Bandholm n. Kopenhagen Sian. pass. 13 Delfzijl n. Voorburg. Spurt, 14 v. Rotterdam te Oporto verw. Strabo, 13 v. Kopenhagen te Amsterdam. Saba, 12 v. Irvine te Swansea Servus, 12 v. IJmuiden te Londen. Silvaplana, 13 v. Rotterdam te Malmö. Spes, 12 v. Rotterdam te Bohus. Toos, 12 v. Methil n. Hamburg. Taormina, 13 v. Vlissingen n. Dieppe. Veenenburgh, 12 v. Rotterdam te Middlesbro. Vlieland, 12 v. Malmö n. Ronneby. Vrede, 13 v. Seaham n. Brest. Westersingel, 13 v. Kirkcaldy te Methil. Wickenburgh, 12 v. Rotterdam n. Casablanca. Walenburgh, 13 v. Rotterdam te Karlshamn. Wickenburgh, 13 dwars Dungeness n. Casablanca SI.EEP VAART Blankenburgh. 12 90 m. O. Kp. de Gata naar sleepboot Ebro. Goeree, 12 pass. Algiers n. sleepb. Ebro. Humber, 12 ten anker bij Weser. Oceaan, 12 220 m. ZO. Fayal n. Mobile. 38) „Uit hetgeen je me verteld heb, meen ik op te kunnen maken, dat hij Monica Brent wil helpen, niet ons", merkte Ran dal op. ,,'t Spijt me, Jonathan, dat ik je geschokt heb door mijn optreden, maar er zat niet anders op. Je hebt 't zelf ook al geprobeerd zijn bemoeiingen te stoppen, doch 't is je niet gelukt. Ik heb nu mijn methode toegepast en ik hoop, dat deze ef fectiever zal zijn. Maar heus, naderhand zal ik Tarrant een en ander uitleggen en mijn excuses aanbieden! Laten we er nu verder niet over praten. Laten we ons met Bobby bezig houden. Ik zie 't zo Randal begon een theorie op te bouwen, en Arden kon niet veel anders dan hem aanhoren. Randal had een getypte brief voor zich de anonieme brief, waarover Sir Jonathan Matt verteld had en zo nu en dan haalde hij hier iets uit aan. „We kunnen niet anders.we moeten precies doen, wat hierin staat, en verder hopen", zei hij tenslotte. „Ze zullen op nieuw hun eisen stellen en het bedrag, dat zij vragen, zal wéér hoger zijn1" „Wat verwacht je, dat ze zullen vragen?" vroeg Arden. „Zo tegen de vijf millioen dollar", ant woordde Randal. „En je betaalt?" „Wat moet ik anders? Natuurlijk zal ik er over onderhandelen, d.w.z. de helft be taal ik onmiddellijk en de andere helft krijgen ze pas wanneer ik Bobby veilig en wel weer in handen heb. Ik hóóp zelfs bijna, dat ze een groot bedrag inééns zul len vragen. Dan bestaat er een goede kans, dat ze 't zullen aanvaarden. Maar wat heeft 't voor zin allerlei gissingen te ma ken? Ze hebben me nu eenmaal volkomen klem gezet", zijn magere dunne handen bewogen zich even nerveus. Na een ogen blik zwijgen voegde hij er aan toe: „Ik wil je dit zeggen, Jonathan, ik ben eep oude man, maar onafhankelijk van het feit, of ik mijn jongen terug krijg of niet, ben ik stellig van plan nog enige millioenen te steken in de vernietiging van die schur- kenbende!" Zijn mond sloot zich in een strakke lijn en langs de mondhoeken wa ren scherpe lijnen zichtbaar. Enkele ogenblikken later werd de komst van mevrouw Dean aangekondigd. Monica bleek met haar meegekomen te zijn. Ran dal's houding veranderde volkomen, toen beide vrouwen het vertrek binnen kwa men. Arden zuchtte "-.-en opgelucht. Zijn vriend boezemde hem tegenwoordig soms angst in. Hij had hem nooit zó kei-hard gekend. Een zekere hoffelijkheid maakte thans echter plaats voor de bitterheid, welke hij eerst ten toon had gespreid. Toen mevrouw Dean en Monica binnen kwamen, stond hij op en kwam de twee vrouwen met een glimlach tegemoet. Voor al tegen Monica was hij bijzonder vriende lijk. Hij had haar nooit te voren ontmoet en zei, terwijl hij haar de hand toestak. „Ik moet u dankzeggen, juffrouw Brent, voor alles wat u voor mijn arme jongen gedaan hebt, en u moet me geloven als ik u zeg, dat naar mijn mening geen enkel menselijk wezen méér had kunnen doen den u deed, toen ze de jongen ontvoerden". Hij won met deze woorden onmiddellijk Monica's sympathie. Ze had opgezien tegen deze ontmoeting, méér da"n ze ooit in haar leven tegen iets had opgezien. En hoe ge makkelijk maakte hij 't haar. Mevrouw Dean was in een zeer sombere stemming. Ook zij had zich zenuwachtig gemaakt over deze ontmoeting. „Faraday, 't is waarschijnlijk volkomen overbodig je te zeggen, hoe 't me spijt, dat 't allemaal zó gelopen is", begon ze aarze lend en niet op haar gemak. „Inderdaad", antwoordde Randal koel. „Spijt helpt ons op dit moment niet veel verder, Laura. Ik wil gevoelens thans zo veel mogelijk buiten deze zaak houden. Het spijt me ook voor jou maar we moeten ons tot de feiten bepalen. Het spoor van Bobby voerde hedenmorgen naar een be paalde plaats in Londen. Wist je dat, Laura?" Ze keek hem vol oprechte v erwondering aan. „Vanmorgen?" zei ze. „Faraday, wil je zeggen, dat we hem hier ergens terug kun nen krijgen?" „Nee", antwoordde hij grimmig. „Pring- le's detectives probeerden hem te pakken te krijgen, maar Scott wist hem te ontvoe ren. Zo ligt de zaak thans. Erger is haast niet mogelijk!" Zijn blauwe ogen keken haar doordringend aan, precies zoals ze Matt Tarrant als 't ware doorboord had den. Mevrouw Dean zag er verslagen uit. „Wat vreselijk, wat afschuwelijk!" mom pelde ze, en zich tot Arden wendend, vroeg ze: „Jonathan, wannéér wist jij dit?" „Ik kreeg vanmorgen een tip", antwoord de deze kortaf. Randal kwam tussenbeide en zijn stem klonk hard. „Wat er gebeurd is, Laura, doet thans niet ter zake. Wat wel ter zake doet, is wat we nu moeten ondernemen. Ze hebben Jonathan geschreven „Ja, hij heeft 't me verteld", onderbrak ze hem. „Hij moet iemand naar Rouaan sturen, nietwaar?" ,,'t Lijkt me goed, dat jij gaat, Laura", vervolgde Randal. „Ze kennen jou, ook al zullen ze argwaan tegen iederéén koeste ren. Ja, jij lijkt me de aangewezen persoon om daarheen te gaan". Mevrouw Dean keek hem enigszins ang stig aan. Monica boog zich naar voren en haar gezicht had een ongewoon harde uitdruk king. Het zag bovendien doodsbleek. „Ik zou graag gaan meneer Randal", zei ze op kalme toon. „Ze kennen mij waarschijnlijk nog beter dan Laura. Ik zou 't prettig vin den iets te kunnen doen in deze zaak". „Waarom?" vroeg Randal. „Monica antwoordde langzaam: „Omdat ik de laatste ben, die Beverley gezien heeft. Hij was onder mijn hoede toen hij ontvoerd werd. U hebt erg vriendelijke dingen tegen me gezegd, maar ik voel iets van schuld en ik zou graag iets doen om u te helpen, hem terug te krijgen." Mevrouw Dean keek even in de richting van Arden en trok haar wenkbrauwen vragend op. Het was alsof ze van hem een verklaring verwachtte van dit onverwachte aanbod van Monica. Arden knikte even traag terug en haastte zich dan om Randal te antwoorden, die hem vroeg: „Wat vindt jij van juffrouw Brent's voorstel. Jona than?" „Ik vind 't een opdracht, die ik noch aan Laura, noch aan juffrouw Brent zou wil len geven", zei hij eerlijk. „Het is een zeer moeilijke taak en bovendien niet ongevaar lijk. Ben je van plan iemand mee te sturen om een oogje in 't zeil te houden?" „Nee!" Het klonk scherp en Randal's lip pen bewogen zich nauwelijks, toen dit woord eruit flitste. „Juffrouw Brent en Laura moeten zich dan wel een goede voorstelling maken van wat zij op zich nemen!" „Dat doe ik ook inderdaad", zei Monica. „Tenminste ik geloof, dat ik 't begrijp. Toch geloof ik niet, dat er veel gevaar bij kan zijn. Wat zou iemand er aan hebben om mij uit de weg te ruimen?" „Spreekt U Frans?" vroeg Randal. „Bijna zo goed als Engels", antwo:rdde Monica. „En ik spreek ook Italiaans. O, laat u me gaan, meneer Randal!" En zich tot Arden wendend, zei ze haast smekend: „Werkelijk, sir Jonathan, gelooft u niet, dat ik dit beter kan doen dan Laura? Ik kèn Rouaan, ik weet er de weg, en als er moeilijkheden zouden komen, wel.... ik heb ook met Matt Tarrant weten om te springen, nietwaar? Die avond dat we hem in de tuin van Martle aantroffen! „Er kwam even een glimlach op haar gezicht bij de herinnering aan dit voorval. Dan voegde ze er weer ernstig aan toe: ,,'t Is niet fair Laura dit te laten opknappen". Ze keek hoopvol naar mevrouw Dean, doch deze ontweek haar blik en wendde zich tot Randel: „Ik zal natuurlijk gaan, als je dat 't beste vindt. Faraday", zei ze op gelaten toon. Randal's gezicht bleef onbewogen, hoe wel zijn felle ogen snel van de een naar de ander flitsten. Opeens zei hij: „Jona than, jij moet dit maar uitmaken. Ik ben 't niet met je eens dat er gevaar aan ver bonden is. Een volgende keer misschien. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6