Gillette Nu kan iedereen sich met Gillette scheren! Oud-I Jmuidenaar gaat met een Ford je en millioenen postzegels de aarde rond In gewest Haarlem daalde aanbod beschikbare mannen met 241 Nieuwe pharmaceutische fabriek in Waarderpolder gereed Weer minder werkzoekenden Minder animo voor emigreren in Haarlem Rijdende woonstee van circusartisten even „op de plaats rust" in IJmuiden Capaciteit van zeventig millioen tabletten en een millioen ampullen per jaar Kunstwerken ook bij woningcomplexen Werkende vreemdelingen namen in aantal toe BLUE 75 ct per pakje van 5 'w „goeie morgen" begint met Gillette! Afscheidsavond van Jul. van Stolbergschool Examens Met een „huisbus" de wereld om Raadslid Voogd bepleit Handenarbeid-expositie in Centrale school II Nieuwe geneesmiddelen Water en vuur Geslaagde oefening R.K. E.H.B.O. Stadsbibliotheek Burgerlijke Stand van Haarlem WOENSDAG 14 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT IIET BESCHIKBARE AANBOD mannen op het Gewestelijk Arbeidsbureau Haarlem is in de afgelopen maand weer verminderd. Het aantal bedroeg eind Juni 905, eind Mei 1146, eind vorig kwartaal 1854 en eind Juni van het vorig jaar 2019. De vraag was eind Juni 1319 (vorig jaar 750) en eind Mei 1264. Van de 905 werkzoekenden wonen er 634 in het rayon Haarlem; 67 in het rayon Beverwijk; 143 in het rayon IJmuiden en 61 in het rayon Zandvoort. Zij kunnen in de volgende groepen worden Ingedeeld: 300 wrijvingswerklozen; 200 minder geschikten; 25 seizoenwerklozen; 330 slructuurwerklozen en 50 overige werklozen. In alle takken van bedrijven deed zich hetzelfde beeld voor als in de afgelopen maanden; het aantal werkzoekenden nam af doordat bedrijven zich niet uitsluitend beperken tot het in dienst nemen van ge schoolden. Er was bijvoorbeeld een zeer grote vraag naar losse arbeiders en tallozen zijn geplaatst. Vele industrieën en trans portbedrijven trokken arbeidskrachten aan. Bij het getal 905 zijn inbegrepen zij, die werkzaam zijn bij de objecten aanvullende werkgelegenheid (vroeger DUW genaamd). Eind Mei werkten bij deze werken 83 ar beiders, eind Juni 52 en vorig jaar 182. De overheid is van mening, dat de particuliere bedrijven in de eerste plaats geholpen moe ten worden en dat zo min mogelijk bij de objecten aanvullende werkgelegenheid ge werkt dient te worden. In de omgeving van Haarlem worden velen ingeschakeld voor deze objecten bij de Kennemerduinen, waar zij te werk wor den gesteld om paden in orde te houden, enzovoort. Bij de bouwnijverheid daalde het aanbod in de afgelopen maand van 112 tot 92 (vorig jaar was het aantal 199) en de vraag daalde eveneens en wel van 243 tot 193 (vorig jaar 168). De vraag nam af, omdat aannemers bij voorbaat wisten, dat de ar beidsbeurs niet over geschikte krachten beschikte, die ingeschakeld konden worden. Dat de bouwactiviteit groot was bleek bijvoorbeeld ook bij de houtbewerking; het aanbod bleef 4 (vorig jaar 31) en de vraag daalde van 44 tot 37 (38). De vraag naar arbeidskrachten in de metaalnijverheid was in de afgelopen maand bijzonder groot. Zij steeg van 464 tot 531 (vorig jaar 286). Hieruit blijkt eveneens de grote werkgelegenheid en ge brek aan geschoolde krachten. De vraag is ook toegenomen doordat dezer dagen leer lingen (onder andere van de Ambachts school) de scholen verlaten, die in het ar beidsproces ingeschakeld kunnen worden. Het aanbod bedroeg eind Mei 144, eind Juni 123 en vorig jaar 290. In de landbouw is nog steeds een ach terstand waar te nemen in de werkzaam heden en voorts is men aan de oogst begon nen. In de afgelopen maand waren velen werkzaam om aardbeien te plukken. Vroe ger werden er voor het binnenhalen van de oogst arbeidskrachten uit andere bedrijven aangetrokken. Dat is thans niet mogelijk, omdat de werkgelegenheid meer dan vol doende is. Bij de visserij stonden 62 (vorige maand 67) werkzoekenden ingeschreven. Er waren vele schepen opgelegd. In de maand Juli komen die weer in de vaart en van de 62 zal een groot deel aan de slag kunnen komen. Losse arbeiders De grootste daling in het aanbod was te constateren in de groep losse arbeidskrach ten; het daalde van 289 tot 183 (vorig jaar 589) en de vraag steeg van 84 tot 136. Op het terrein van de Hoogovens waren vele Hoewel er in het afgelopen kwartaal bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Haarlem meer dossiers in gereedheid zijn gemaakt voor hen, die willen emigreren dan in het eerste kwartaal, heeft men de indruk, dat de animo minder is geworden. Mogelijk heeft de zomer zijn invloed, maar andere redenen zijn, dat er op het ogenblik vol doende werk in ons land is, dat er berich ten uit Canada komen over werkloosheid en dat de dienstplicht in Australië inge voerd is. In het tweede kwartaal zijn 248 dossiers klaar gemaakt (vorig kwartaal 190), waar van 103 voor Australië, 70 voor Canada, 33 voor Zuid-Afrika, 26 voor Nieuw Zeeland, 7 voor de Verenigde Staten, 5 voor Rhodesia en 4. voor Brazilië. losse arbeiders nodig, onder andere voor het lossen van kolen en erts; ook trokken velen naar de havens van Amsterdam, waar veel werk op het gebied van lossen was te verrichten. Aangezien het aanbod niet voldoende was hebben wasserijen, schoonmaakbedrijven en chemische indus trieën met tekort aan personeel te kampen. Doordat zich gerepatrieerden in Zand voort vestigden nam het aanbod van vrou welijke krachten van 69 tot 80 toe (vorig jaar 151); de vraag daalde van 477 tot 447 (vorig jaar 567), omdat men bij voorbaat wist, dat de beurs geen krachten had. In het gewest Haarlem werkten aan het einde van het afgelopen kwartaal 388 man nelijke vreemdelingen en 362 vrouwelijke; deze hebben zich blijvend in Haarlem en omgeving gevestigd. In tijdelijke dienst zijn 35 mannen werkzaam en 6 vrouwen. In ver gelijking met vorig jaar is een kleine stijging waar te nemen. In de metaalindustrie en in grafische bedrijven zijn diverse specialisten te werk gesteld. De meeste werkende vreem delingen komen uit Duitsland. ADVERTENTIE Zonder extra kosten, kunt U een Dispenser krijgen met 10 Blauwe Gillette mesjes f 1.50, waardoor U met één druk van de duim, een nieuw mesje in Uw apparaat kunt leggen. Ga nu ook over op Gillette! Een Gillette preciste-scheerapparaat 32' met 2 Blauwe Gillette mesjes voor slechts Deze prijs stelt iedereen in staat kennis te maken met de wereldberoemde Gillette producten. Gillette mesjes zijn de scherpste en hardste ter wereld, daarom gaan ze langer mee. Een pakje met 5 Blauwe Gillette mesjes kost nu f 0.75. Een pakje van 10 fl.50. Dinsdagavond hield de Juliana van Stol bergschool haar jaarlijkse afscheidsavond voor de leerlingen van de zesde klasse. In het gezellig met bloemen versierde gymnas tieklokaal werden de ouders, die ook nu weer in grote aantallen waren gekomen en het onderwijzend personeel welkom geheten door de heer Baartse, voorzitter der ouder commissie. Hierna was het woord aan de scheidende leerlingen, die tal van voordrachtjes, mu ziekstukjes en rhythmische oefeningen ten beste gaven. Vooral sommige dansjes der meisjes konden volkomen geslaagd genoemd worden. Verder werden door het kleinste meisje der zesde klas op de accordeon, be geleid door een gitaarspeelstertje, op zoda nige wijze muziekstukjes ten gehore ge bracht, dat een hartelijk applaus hierop volgde. En dat er ook jongens waren, die zich op de planken thuis gevoelden, werd eveneens ten volle bewezen. Aan het einde van de avond steeg de spanning ten top toen het hoofd der school de heer M. Groot het podium besteeg en zich voor het laatst richtte tot de leerlingen. Hierbij hoopte hij onder meer, dat in de toekomst zou blijken, dat het christelijk on derwijs, dat zij genoten hadden nog eens vruchten zou mogen afwerpen. Na deze af scheidsrede ging de heer Groot over tot het uitreiken der diploma's en lof-diploma's aan hen, die daarvoor in aanmerking kwamen.. Typen Van de St. Henricus ULO-school te Heem stede zijn de volgende leerlingen geslaagd voor het praktijkexamen typen: Wim Beau fort, Dick van Bezu, Gerard Bom, Jan Dies- veld, Piet de Groot, Jan Henneman, Peter Hulsegge, Cor de Jong, Jan Kerkvliet, Hans Koop, Martien van Lierop, Lou van der Meer, Zas Mesman, Gerard Poppe, Leo Prei del, Martin Roeien, Lou Schuyt, Co Uiten- daal, Gé van Wieringen, Jan Weyers en Fred Zuurbier. In een rustig hoekje van het IJmuidense parkeerterrein op het „plateau" staat een dromerig en ietwat argwanend autobusje een Fordje uit het jaar 1931. Blauw met grijs. Op de plaats waar in ver-vervlogen tijden de chauffeur van de dienst Wildervank-Appingedam of Mook-Weert heeft getroond, staat nu een tweepits gasstel benevens een aardappelpannetje en een stapeltje etensborden (diepe) is in de plaats gekomen van de eerste bank, die zulk een schoon uitzicht moet hebben opgeleverd over de trajecten, welke deze bus in zijn jonge jaren rusteloos afdraafde. De ramen zijn evenmin meer „model" er hangen trouwens fleurige gordijntjes voor en aan stuurboordzijde prijkt halverwege een knus haardje - brandt door onder het rijden - onder een popperig schoorsteentje. Het reizigerscompartiment is in tweeën gedeeld vóór wonen, achter slapen. Of de nooduitgang daarmee een diepere betekenis heeft gekregen is niet na te gaan, maar wel staat vast, dat het busje uit 1931 na 23 lange jaren helemaal uit de koers der betamelijke autobussen is geraakt. Waar is de tweede met een vloer kleed, een rood-pluchen wandbekleding en een gong aan de „muur"? Om nog maar te zwijgen van het surrea listische schoorsteentje, dat ten hemel wijst en straks misschien nog wel aanspraak krijgt aan een windmolentje op het dak als goedkope energiecentrale? Vondst van een broer van de eigenaar tussen haakjes. Deze woonhuis, ongedroomd eigendom van de Amsterdamse boekhandelaar Cornelis Ge- rardus van der Kolk van IJmuidensen bloede en hier in het bezit van minstens 100 neven en nichten is niet om niet zo eigenwijs ingericht, want deze autobus gaat straks een wereldreis maken als de eerste rijdende postzegelwinkel, die deze aarde naar ons beste weten kent. Cornelis Gerardus, handelaar in school schriften en tijdschriften, vlakgom en ver huurder van een bibliotheek van 16.000 delen, wil de Molukkenstraat in Amster dam-Oost nu wel eens de rug toekeren om het met zijn gezin in het grote avontuur te zoeken. Daar zit een lange voorgeschiedenis aan vast een geschiedenis met een tra gisch tintje. Andere toekomst Het zit zo: meneer Van der Kolk heeft het in de oorlog niet al te best getroffen met de Duitsers en de hun aanverwante mém De hermen van Lombard Street, de beroemdste straat ter wereld" in San Francisco, zijn dicht begroet' met enorme hortensias. Een kijkje op de wel zeer buitenissige weg. zielen. Hij verloor het een en ander aan de bezetter en is daar nog niet helemaal over heen. In Nederland ziet hij geen toekomst voor zijn vrouw en twee kinderen jon gens van 12 en 19 jaar die dus straks, als de zaak aan de kant is en verkocht per autobus de wijde wereld intuffen. Zon der kaartjes, maar met een kaart, zonder bagage, maar met het hele huis. Richting Scandinavië, om kalm-aan te beginnen. Maar aangezien een mens moet leven en de wind weinig bestaansmogelijkheden op levert, heeft deze Cornelis Gerardus, boek handelaar uit de Molukkenstraat in Am sterdam, zyn grootste liefhebberij voor zijn drang naar het avontuur gespannen. Hij verzamelt namelijk postzegels. Al van kindsbeen af en hij weet alles van roltan- dingen en overdrukjes. De autobus wordt dan ook behalve een rijdende woning een mobiele postzegelwin kel voor philatelisten. Postzegelschilderij Om alvast aan de buitenkant te laten zien, wat de bedoeling is, heeft meneer Van der Kolk anderhalf millioen postzegels (niet van die hele zeldzame natuurlijk) vergaard, om daarmee de flanken van zijn busje te décoreren. Dat wordt straks beslist een bijzonder fraai gezicht, als de IJmuidense schilder G. Meesters de contouren van het post zegelschilderij op het koetswerk van het Fordje gaat zetten, daar kunt ge staat op maken. Ook antiek mee Binnenin de bus wordt dan de kostbare verzameling zegels meegenomen. Met wat aardige snuisterijen uit Holland en een klein antiek verzamelingetje, waarmee de nieuwbakken wereldreiziger zich in de loop der jaren het leven heeft veraangenaamd. Daarvoor moet het busje nog wel wat ver timmerd worden, maar een broer van de eigenaar, die het voituur zolang bewoont nu het nog op het IJmuidense plateau op non-actief staat, kan wat van knutselen en die zal zich daar dan wel voor laten spannen. Van een berenleider Hoe dit bizarre vervoermiddel uit 1931 in de handen van de boekhandelaar-philate- list-antiquair v. d. Kolk is gekomen? Het is een verhaal op zichzelf. Oorspronkelijk heeft het ding, na aan den lande bewezen diensten, een berenleider van een circusje tot onderdak gediend de beren sliepen elders daarna werd het door andere circusmensen bewoond en in gericht en aangezien het in al die jaren niet overdreven veel gelopen had en de motor wat men noemt „puntgaaf" onder het hoekige motorkapje ligt „bij de eerste trap loopt 'ie" was dit nu net het vehikel, waar Cornelis Gerardus het avontuur van zijn leven mee wilde beginnen. Uit „de Zon' Zoals gezegd is deze Mokummer eigenlijk een ras-IJmuidenaar. Wie zich nog het Willemsplein in zijn oude glorie herinnert en daaraan café „De Zon", zal hem onmid dellijk thuis weten te brengen en als dat nog niet bekend genoeg is: Van der Kolk is een kleinzoon van de roemruchte IJmuidense reddingbootschipper Gerrit van der Wiel, van wie gezegd wordt dat hij het veertig jaar in die functie uithield. De zin voor avontuur heeft deze kleinzoon dan vermoedelijk van hem geërfd, want de komende wereldreis is nog niet eens de eerste: als bediende in de eerste klasse salons van de H.A.L.-schepen heeft Van der Kolk in zijn jonge jaren al meer van de wereld gezien dan hem soms lief was. Met de autobus de aarde rond is echter wel iets volstrekt nieuws. Dat wordt een groots geval, als het allemaal ver loopt zoals de baas van de onderneming het in het hoofd draagt: eerst naar Scandinavië, dan via Duitsland, Luxem- en Frankrijk naar Spanje, terug om de Middellandse Zee heen, het nabije Oosten door.gaat uw gang maar in gedachten. Met een dokkerend vier- cilindertje uit 1931. Het Fordje staat inmiddels nog ietwat wantrouwig uit zijn koplampen tegen de omheining van het plateau te loensen. Er moeten nog nieuwe banden onder en de postzegeldecoratie is een van de volgen de voorbereidingen tot de grote reis. Die subiet doorgaat, zegt Van der Kolk. Hij heeft het allemaal goed in het hoofd en het zal gebeuren, heeft hij zich heilig voorge nomen. De mensen, die hem zachtjes uit lachen met zijn ruim 50 jaren laat hij lachen. Straks komt er een kaartje (met een postzegel) van Vuurland. Kan hij lachen. ADVERTENTIE Wat LINCOL doet, doet geen enkele andere wrijfwas Het Haarlemse raadslid drs. J. J. Voogd (Arbeid) heeft een drietal vragen ter schriftelijke beantwoording door het Col lege van B. en W. ingediend, welke be trekking hebben op de actieve cultuurpo litiek van het gemeentebestuur. De vra gensteller is daarbij uitgegaan van de in Haarlem gegroeide praktijk - gevolg van het door hem in dit opzicht toegejuichte beleid van B. en W. - om een percentage van de bouwsom voor scholen te besteden voor opdrachten aan beeldende kunste naars om die scholen met een kunstwerk te verfraaien. Betreurt uw college met ondergetekende dat dit voorbeeld nog weinig navolging geniet, met name bij de bouw van woning complexen, voor beeldende kunstwerken in of aan of bij de woningen? Is uw college bereid te bevorderen dat bij de bouw van woningcomplexen hier ter stede soortgelijke maatregelen worden toegepast en hiervoor de nodige stappen te doen, opdat zinvolle opdrachten kunnen worden gegeven aan beeldhouwers, schil ders, glazeniers, edelsmeden of andere kunstenaars? Ruim 220 ouders van leerlingen van de Centrale School II in de Linschotenstraat hebben gisteravond de tentoonstelling be zocht op de tweede étage van de school, waar hun kinderen onder leiding van de leerkrachten gemaakte werkstukken op het gebied van de handenarbeid en het hand werken hebben geëxposeerd. En een kleine rondgang langs de volgeladen tafels heeft ons geleerd, dat de kinderen tijdens de les sen in deze vakken (twee uur per week) zeker niet stilgezeten hebben. Aanvankelijk begon men uiteraard met de eenvoudige knutselkarweitjes, maar langzamerhand verkregen de meisjes en jongens een han digheid, welke vele volwassenen nog mis sen en het resultaat is, dat degenen, die deze week de school voor goed gaan verlaten tal rijke voorwerpen mee kunnen nemen, die in het dagelijks leven ongetwijfeld bijzonder van pas zullen komen. Zo zijn er bijvoor beeld rekjes voor eieren, krantenbakken, lucifersstandaardjes, boekensteunen, droog- rekjes, scheepjes en lampjes en een leerling heeft het zelfs gepresteerd om in zijn school tijd een tafel en een stoel te bouwen. Bij de meisjes ligt het werk natuurlijk op een ander terrein. Zij begonnen met een voudig borduurwerk en eindigden met een bijzonder smaakvolle jurk. Enfin, de ouders, die nog niet in de gele genheid zijn geweest om de tentoonstelling te bezoeken kunnen vanavond nog in de Linschotenstraat 57 a terecht en ook de andere belangstellenden zijn uiteraard van harte welkom. De expositie is geopend van half acht tot half tien. Het fabrieksgebouw van de Pharma- chemie aan de gedeeltelijk reeds verbrede Nijverheidsweg in de Waarderpolder is, op een grote loods en een woning voor de magazijnchef na, zo goed als voltooid. Al moeten de puntjes nog wel op de i worden gezet, het bedrijf werkt er reeds. In het pand aan de Haarlemse Rozenstraat, waar de kantoren gevestigd blijven, is thans zoveel ruimte vrijgekomen, dat de wetenschappelijke afdeling, welke een paar optrekjes in het gebouw van Beynes aan het Stationsplein had, daarheen kan wor den overgebracht. De officiële opening van de nieuwe fa briek volgt in September, wanneer men helemaal op orde is. Bij een bezoek aan het gebouw wordt men voor alles getroffen door de grote mate van doeltreffendheid welke architect B. Dolstra heeft weten te bereiken als gevolg van een consequent nagestreefde overzichtelijkheid. Afdelingen welke or ganisatorisch bij elkaar horen, doch ver schillende werkzaamheden verrichten, zijn door middel van glazen wanden van elkaar gescheiden en ook van de gangen af heefl men voortdurend een overzicht op de gang van zaken in het bedrijf. Wanneer men daarbij bedenkt, dat de gevels eveneens een groot glasoppervlak bevatten, kan men zich voorstellen, dat het nieuwe gebouw van de Pharmachemie een bijzonder lichte en frisse indruk maakt. Dat men onmiddellijk bij het betreden de cantine aan de linkerhand vindt, kan als symbool worden ongevat, dat er vrij veel aandacht aan gezellige en comfortabele persor i 'sruimten is besteed. Ook het sa nitaire gedeelte van het gebouw bleek ruim opgezet. Hetgeen overigens voor een bedrijf, waar hygiëne bij onderzoek, fabricage en ver pakking voorop behoort te staan, geen ver wondering behoeft te wekken. Bovendien is de indeling van het gebouw zo, dat die afdelingen wier werkzaamheden een grote mate van sterilisatie vereisen, op de eerste verdieping zijn gevestigd, de overige be neden. Tot de laatste behoren dan de ma gazijnen van eigen en geïmporteerde pro ducten en van grondstoffen, voorts de expeditie. Toch bevinden ook op de parterre zich bedrijfsonderdelen, waarvoor het „Voor onbevoegden verboden" in hoge mate geldt. Dat zijn het analytische laboratorium, waar grondstoffen en eigen producten worden gecontroleerd en vooral de afdeling syn these, waar naarstig gewerkt wordt aan de opbouw van nieuwe geneesmiddelen. Het is vooral voor de insiders het be langwekkendste gedeelte van deze jonge, in enkele jaren tijds belangrijk geworden pharmaceutische handelsonderneming en industrie. Maar men moet zich deze productie niet als een lonende-band affaire voorstellen. De praktijk is, dat men eerst, indien een verbinding is gevonden, welke uitzicht opent dat zij voor bepaalde kwalen een geneesmiddel kan worden, het nieuwe me dicament aanbiedt aan klinieken en uni versiteiten om er ervaring mee op te doen. Natuurlijk zullen die wetenschappelijke instellingen pas daartoe bereid zijn, indien zij vertrouwen koesteren in de kwaliteiten van de staf en het gehalte van de industrie- in-kwestie. Blijkt het medicament inder daad een aanwinst voor de geneeskunde, dan kan tot productie op grotere schaal worden overgegaan. Daartoe staat bij de Pharmachemie een „kwik-fit" van behoor lijke canaciteit opgesteld. Tot de nieuwe praeparaten waarop de Pharmachemie met gerechtvaardigde trots kan bogen behoren vooral bloeddruk-ver lagende middelen. Daarnaast is er de meer gebruikelijke, maar omvangrijke vervaardiging van aller hande spécialités, hetzij in de vorm van tabletten en dragées, hetzij geampuleerd. De tabletteerafdeling bevindt zich in de achtervleugel op de begane grond, de am- pulleerafdeling boven, waar volautomati sche vul- en smeltmachines voorkomen, dat de tere stoffen met de handen worden beroerd. Een kijkje in de ampulleerajdeling, waar vernuftige precisie-instrumenten ervoor zorgen dat de flesjes gespoeld, gevuld en dichtgesmolten worden, zonder dat deze behoeven worden aangeraakt. Volslagen taboe zelfs voor de directie - is de steriele afdeling, waar een perma nente ultra-violette verlichting de bacte riën doodt. De meisjes die daar met donkere brillen op hun werk doen, pas seren eerst een „sluis", waar zij zich ver frissen en bijvoorbeeld stoffige kleding stukken als schoenen en rubber handschoe nen achterlaten. Zo'n nieuwe fabriek heeft natuurlijk altijd een paar snufjes, die de lekebezoeker verbaasd doen staan. Voor ons waren dat de douchesproeiers boven de deuren van die afdelingen waar „met vuur wordt ge speeld", zoals de laboratoria en de ampul- leerafdeling. Het gebeurt nogal eens, dat in die af delingen iemand in meerdere of mindere mate in brand komt te staan, omdat zij of hij bijvoorbeeld met een mouw in een vlam geraakt. Eén ruk aan de doucheslui ting en het leed is geleden Zo vormt de nieuwe fabriek van de Pharmachemie stellig een belangrijke aan winst voor Haarlem als industrieel cen trum. Haar belang wordt ool^ gedemonstreerd door de volgende getallen welke haar pro ductiecapaciteit aangeven: zeventig mil lioen tabletten en een millioen ampullen per jaar. Daarnaast is de Pharmachemie -ook be langrijk als importrice van een grote sor tering antibiotica. Zonder overdrijving kan men zeggen dat zij in dat opzicht de be langrijkste firma in ons land is. Dinsdagavond kon men in het wandelbos Groenendaal" een achttal „gewonden" aan treffen. slachtoffers van een verondersteld liegtuigongeluk, dat onderling een genoeg lijke conversatie voortzette. Kennelijk wa ren zij bijzonder tevreden' over de deskun dige wijze, waarop de leden van de afdeling Heemstede van de R.K. E, H. B. O. „De Barmhartige Samaritaan" hier de eerste hulp geboden hadden. Binnen het half uur waren alle slachtoffers verbonden en het vrij groot aantal toeschouwers, dat van deze oefening getuige was beluisterde met aan dacht de uiteenzetting, welke door de heer N. M. Out voor een versterker gegeven werd. Ook de leiders waren bijzonder tevreden over het resultaat, doordat men er in was geslaagd deze oefening het karakter te ver lenen, dat de snelheid van handelen vol ledig ten goede kwam. Uit de statistiek van de stadsbibliotheek en -leeszaal van Haarlem over de maand Juni blijkt, dat 17863 ouderen de uitleenbi bliotheken bezochten, 5348 kinderen waren in Juni op bezoek bij de jeugdbibliotheken. De leeszalen in de diverse wijken van de stad trokken in totaal 5248 bezoekers. HAARLEM, 13 Juli 1954 ONDERTROUWD: 13 Juli. K. J. Blaauw en S. G. H. Kohier; F. Dr'aijer en W. J. Th. van den Heuvel; K. Bruijs en M. Leising; J. Kuulman en C. Koopman. GEHUWD: 13 Juli, H. Hut en C. H. Non- nekens. BEVALLEN van een zoon: 11 Juli, E. A. M. Laarhoven—Biihning; P. J. HeemsBol- lerman; 12 Juli, J Bosman—Kok: M. van Bekkum—Gerrits; G. van Vliet—Bronsema (zie ook dochter); C. E. M. BorgstedeVer meulen; 13 Juli, J. M. Hiegentlichvan Coevorden. BEVALLEN van een dochter: 12 Juli. G. van VlietBronsema (zie ook zoon); M. Boo gaard—Koesveld; A. H. de Vries—Smits: C. J. Stam—Wagemaker; 13 Juli. J. Troost Souwer; K. de Meester—Jellema. OVERLEDEN: 11 Juli, J. G. Tuin—van Avezaath, 59 j„ Bvzantiumstraat; J. Schild, 53 j., Breestraat: P. Blom, 34 j., Gasthuis- vest; B. J. van den Berg, 39 j„ Spaarnho- venstraat; 12 Juli, A. Duinkerken—Kolkman, 73 j., Rollandstraat.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9