Goede voeding Een mooi beroep voor Plattelandsmeis j es Nederland Circus Strassburger komt drie dagen in Heemstede PD.D. voor aanstaande moeder Binnenkort weer het jaarlijkse ziekentriduum in Bloemendaal is veilingland DONDERDAG 15 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Een nieuwe wereld gaat voor U open jtmildcL Zpnnebruin Minister Zijlstra brengt werkbezoek aan Noord holland Collecte ter verzachting van groot gebrek Haarlemse medewerking aan Benelux-concert Visgenoegens Vrij te bezichtigen 'J-e ,v rZ r. Vv op onzo 250 Modelkamers De grootste en modernste woninginrichting A^/oor de^Orouw Ziekentriduum heeft, vertelde ons dezer dagen dat zij met blijdschap had kennis genomen van de welwillende geste van de gemeente Haarlem om de ambulancewagen pro deo voor het ziekenvervoer beschikbaar te stellen, gelijk dit vroeger ook reeds door de heer Spaargaren van de firma Mathot werd gedaan. Uit Amsterdam komt een grote ziekenwagen met aanhanger die nor maal bij rampen wordt gebruikt. Eén van de drie dagen zal bisschop Van der Bronk in de kerk van de Heilige Drieëenheid aan wezig zijn. Er zal een welkomstwoord wor den gesproken door de moderator-rector H. A. J. Roosen. Het doel is de zieken geestelijk en lichamelijk het goede te bren gen dat zij anders niet kunnen ontvangen. Het is de laatste keer dat dit Ziekentri duum in de kerk aan de Zomerzorglaan wordt gehouden, omdat in September het nieuwe kerkgebouw aan de Korte Klever laan zal worden ingewijd. Hoewel de nieu we kerk meer plaats biedt dan de huidige zal het toch de vraag zijn of men dan meer zieken in staat kan stellen deze driedaagse bijeenkomst mee te maken. De financiële offers, hieraan verbonden, worden nameljjk geheel door de parochie in Bloemendaal gedragen. Een Zondag tijdens de vier mis sen gehouden collecte heeft dertienhonderd gulden opgebracht. Het ware evenwel wen selijk dat ook de andere parochies hun kos ten aan het Ziekenapostolaat zouden bij dragen en mede ter vernieuwing van de in ventaris zou het van een eerbiedige hulde tegenover de oprichter van dit apostolaat zijn indien men bijvoorbeeld zou kunnen komen tot de oprichting van een apart fonds, dat men naar pastoor Willeborg zou kunnen noemen. ADVERTENTIE - Ureme en oli» De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, zal Vrijdag een werk bezoek brengen aan de provincie Noord holland. In een bijeenkomst in het Provin ciehuis te Haarlem met het college van Gedeputeerde Staten zullen economische problemen van de provincie en de plano logische aspecten hiervan worden bespro ken. .Vervolgens zal de minister met de Commissaris der Koningin en de leden van Gedeputeerde Staten een bezoek brengen aan het ontwikkelingsgebied Oostelijk Westfriesland en aan de Zaanstreek. Fabrieken worden bezocht en in de Zaanstreek zal een bespreking worden ge houden met het algemeen bestuur van het Industrieschap. De collecte, die de Algemene Nederlandse Invaliden Bond, afdeling Haarlem, op Za terdag 24 Juli in deze stad en de omstre ken wil houden, is noodzakelijk om het ge brek aan goede vervoer- en hulpmiddelen voor lichamelijk gehandicapten in Haarlem en omstreken te verzachten. Het secreta riaat van de plaatselijke bond wacht aan de Koninginneweg 46rd op collectanten. Als onderdeel van de uitvoering van het cultureel accoord tussen België en Neder land geeft het Maastrichts Stedelijk Orkest onder leiding van André Rieu op 17 Juli in de voormalige Dominicanerkerk een Belgisch-Nederlands concert. Er worden werken ten gehore gebracht van de Belgi sche componisten Victor Legley en David van de Woestijne, benevens van de Ne derlandse toondichters Jan Mul, Matti Niel, Jan van Dijk en Ton de Leeuw. De Haarlemse sopraan Corry van Beckum draagt liederen van haar stadgenoot Jan Mul voor en André Jurres houdt het Con certino van Jan van Dijk ten doop. ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM - ZEEP De krijgsraad te velde West heeft de 21-jarige soldaat G. P. van het Corps Com mandotroepen veroordeeld tot twee maan den hechtenis. P. was op 12 Mei te Tiel zo onvoorzichtig met een granaatwerper om gesprongen, dat daarbij een achtjarig jonge tje gedood, en een ander ernstig gewond werd. De auditeur-militair had vier maanden gevangenisstraf geëist. Een der nummers van Strassburger: TanikOj de Japanse voet-jongleuse. Meer nog dan de handelaren en op kopers kunnen de toeschouwers en privé-koopjeshalers in de greep raken van de bekoring, die er van een bepaald veilingnummer uitgaat. Meermalen ge beurt het, dat argeloos binnenlopende dames, die zo maar eens een kijkje ko men nemen, zich aangetrokken voelen tot dit verleidelijke spel en gaan mee bieden. Volkomen ondeskundig als zij zijn, lopen zij de niet geringe kans met een meubel te worden opgescheept, dat zij voor antiek aanzien, maar dat in werkelijkheid nieuw is. Of zij komen thuis met een Perzisch kleed, dat onder de mot zit. Wanneer de lust iets te be zitten iemand te pakken krijgt, zwijgt vaak het gezond verstand. Holland is natuurlijk in last, als zij onherroepelijk aan de koop vastzitten en de hoge reke ning wordt gepresenteerd. Het zou interessant zijn na te gaan welke omzwervingen een veilingstuk wel eens kan maken. Komt het niet di rect in handen van een particulier, die het gaat gebruiken, dan verhuist het nogal eens van dorp naar kleine stad en van kleine stad naar een grotere. De belangrijkheid van een veiling heeft terdege invloed op de prijs en dat is dan ook de reden van dergelijke ver huizingen. Dat kan onbepaalde tijd voortgaan tot het stuk eindelijk eens wordt aangekocht door een particulier. Intussen heeft een keten van tussen handelaren er geld aan verdiend. Weinigen kunnen beter over het vei lingwezen vertellen als de heer Felix Tal uit Amsterdam. Voor de oorlog is hij jarenlang veilingmeester geweest en zijn brein is een waar arsenaal van dwaze en tragische anecdoten op dit ge bied. „Ik zou er gemakkelijk een boek over kunnen schrijven", zegt hij, „en mis schien doe ik dat ook wel eens. Je maakt de gekste dingen mee. Een jaar of vijftien geleden veilde ik eens een De noodzakelijkheid van een dage lijks weerkerende „goede voeding" is de laatste jaren wel aan iedereen duidelijk geworden. Propaganda hiervoor komen we op alle mogelijke manieren tegen en deze is zeker van grote invloed. Toch zal deze goede voeding voor ver schillende categoriën nogal uiteen lo pen, b.v. kindervoeding enz. Heel belangrijk is ook de voeding van de aanstaande moeder, want zij moei niet alleen zelf goed gevoed worden in de maanden van verwachting, ook haar kindje moet gevoed worden. Dan is 't belangrijker wat deze a.s. moeder eet dan dat zij maar lukraak grotere hoeveelheden gaat gebruiken. Indien er ook maar de geringste af wijking is van het normale leven dan zal de dokter geraadpleegd moeten worden en deze kan dan een bepaalde voeding voorschrijven. Het komt b.v. nogal eens voor, dat de aanstaande moeder zoutarm of zoutloos moet eten. Maar ook als zij volkomen gezond is en geen speciale doktersadviezen heeft, zal zij toch enige aandacht aan haar voeding moeten besteden. Er werden en worden de laatste jaren veel proeven genomen over de invloed die een bepaalde voeding op moeder en kind heeft en naar aanlei ding daarvan kan men enkele richt lijnen vaststellen die voor iedere aan staande moeder van toepassing zijn. U heeft het zich waarschijnlijk nooit ge realiseerd, waar wanneer u een tekort hebt aan een of meer bepaalde stoffen voordat de zwangerschap is begonnen dan is het erg moeilijk deze tekorten in de 9 maanden voor de bevalling aangevuld te krijgen. Dat betekent dus dat de jonge moeder die graag kinde ren hebben wil zich voortdurend goed (niet te verwarren met overmatig) moet voeden. Is zij eenmaal in verwachting, dan is de groei van het kindje de eerste maanden zeer gering, zodat de a.s. moeder zeker niet ineens „voor twee" behoeft te gaan eten. Dit kan n.l. ook het nadeel hebben, dat de moeder te dik wordt met alle bezwaren van dien Meestal krijgt de a.s. moeder de raad zoveel mogelijk te leven als in de tijd voor het intreden van de zwangerschap. Is iemand dus gewend flink te werken en dus flink te eten, dan kan dit ge woon doorgaan. Soms gebeurt het dat iemand een bepaald gerecht in deze periode „niet kan zien" of dat ze dit juist 't liefst iedere dag zou eten. Houdt hier gerust rekening mee. Zorg verder dat de voeding veel bouwstoffen en beschermende stoffen bevat (eiwitten, vitaminen, zouten). De hoeveelheid brandstoffen (vetten, suiker) hoeft niet veel groter te worden. Speciaal aan te bevelen zijn melk (plm. 1 1. per dag) rauwe groenten en fruit, kaas, blad groenten, bruinbrood. Iedere dag iets van ei, vlees, vis of peulvruchten. Ook organen als lever, en nier zijn zeer aan te bevelen. Vermijd het gebruik van sterk ge- Kruide en vette gebakken spijzen. Ook roken en „borrelen" is in deze tijd zeker niet gewenst. Houdt U verder zoveel mogelijk aan Uw gewone levenswijze. In de Prima-Primariakerk van het Zie kenapostolaat en het Ziekentriduum in de parochie van de Heilige Drieëenheid te Bloemendaal zal de volgende week van Dinsdag 20 tot en met Donderdag 22 Juli de jaarlijkse bijeenkomst voor zieken plaats hebben. Gewoonlijk wordt dit Ziekentri duum reeds omstreeks eind Juni of begin Juli gehouden, doch het overlijden van pas toor L. A. J. M. Beume en het nog niet volledig ingewerkt zijn van de nieuwe pas toor dr. A. Olierook is er oorzaak van dat de bijeenkomst dit jaar later in de zomer plaats heeft. De Mis en de preek tijdens de eerste dienst op Dinsdag zal van kwart voor negen af door de Katholieke Radio Omroep over de zender Hilversum II (298 m) worden uitgezonden. De stoot tot deze jaarlijkse bijeenkomst voor zieken werd ruim dertig jaar geleden gegeven door de toenmalige pastoor van Bloemendaal L. J. Willeborg. Het was het eerste ziekenapostolaat in ons land welk voorbeeld later door andere plaatsen werd gevolgd. Aan de volgende week te houden bijeenkomst zullen honderdvijfenzeventig patiënten deelnemen. Het merendeel is van het vrouwelijk geslacht en de zieken ko men in hoofdzaak uit Haarlem. De paro chie Bloemendaal heeft zelf slechts vijf pa tiënten die de bijeenkomst in de kerk mee maken. Uit Haarlem komen er meer dan honderd. De overigen komen meestal uit de naaste omgeving, doch er zijn er ook bij die verder van Bloemendaal verwijderd woonachtig zijn. De verste deelnemer komt uit Goes (Z.) en verder uit Amsterdam, Assendelft en Heemskerk. Hun leeftijd va rieert van negen tot ruim tachtig jaar. Moeilijk vervoer Sommigen van de patiënten komen zeker al voor de twintigste keer naar Bloemen daal. Hun vervoer brengt veel moeilijkhe den met zich mee, omdat zij gedurende drie achtereenvolgende dagen zowel des morgens naar als des middags van de kerk vervoerd dienen te worden. Mevrouw A. C. van Kranendonk Duffels-Tomey, die met mej. M. Beune de zuster van de overle den pastoor de leiding van dit jaarlijks Na afwezigheid van enige jaren maakt circus Strassburger deze zomer weer een tournée door ons land. Overal in de steden, die het circus reeds sedert Pasen bezocht, is de belangstelling groot. Thans zullen als laatste plaats voor Scheveningen, waar di1 seizoen een serie voorstellingen gegeven zal worden, in het verband met het vijftig jarig bestaan van het circusgebouw aldaar, een drietal dagen voorstellingen gegeven worden in het Sportpark te Heemstede. Maandag 19 Juli heeft de gala-openings voorstelling plaats. Op Woensdagmiddag wordt een enkele matinee gegeven met het zelfde^ programma als de avondvoorstellin gen. Vrijdag beginnen de voorstellingen te Scheveningen, zodat men een dag speling heeft om de boel aldaar goed in orde te brengen. Circus Strassburger was de laatste twee jaar in België en Zweden en het succes aldaar was even groot als in ons land. Door het overlijden van directeur Karei Strassburger is de leiding van het circus in handen gekomen van de dames Elly en Regina Strassburger, die de moeilijke taak op zich hebben genomen het levenswerk van de overleden directeur voort te zetten. Circus Strassburger blijft vasthouden aan zijn echte circustraditie: veel 'paarden en veel dieren in de piste om de echte circus sfeer te bewaren. Het circus komt uit Amersfoort naar Heemstede en de belang stelling voor het Nederlandse circus Strass burger, dat in de loop der jaren zijn eigen publiek gekregen heeft, zal zonder twijfel ook in de laatste étappe voor Scheveningen groot zijn. Nu veel meisjes na de U.L.O. of mid- belbare school weer voor de vraag staan „wat zal ik nu worden", wil ik iets ver tellen over de opleiding van lerares bij het landbouwhuishoudonderwijs. Evenals voor alle leraresopleidingen bij het Nijverheidsonderwijs voor Meis jes heeft men een getuigschrift van een vormingsklas nodig om de opleiding te kunnen volgen. Op verschillende land- bouwhuishoud- en huishoudscholen is tegenwoordig een vormingsklas Voor de opleiding van lerares bij het landbouwhuishoudonderwijs zijn in ons land 5 scholen. In chronologische volg orde genoemd zijn dit: „Nieuw R.olle- cate" te Deventer (op algemene grond slag), de R.K. opleidingsschool te Pos- terholt (L.), de Christine Hermine School te Zetten (prot. Christ.), de landbouwhuishoudschool teDrachten (op algemene grondslag) en de R.K. opleidingsschool te Bergen (N.H.). Op al deze scholen kan men worden opgeleid voor de akte N XIX (lerares in de huishoudelijke vakken) en op „Nieuw Rollecate" bovendien nog voor de akte N XXI. Om tot de vormingsklas toegelaten te worden moet men in het bezit zijn van het volledige M.U.L.O. A-diploma, waarbij ook examen in scheikunde is af gelegd, öf het M.U.L.O. B-diploma, een overgangsbewijs van klas 4 naar 5 van de Middelbare Meisjesschool, öf van 3 naar 4 van de H.B.S. of het gymnasium. Meisjes met eindexamen H.B.S. of gymnasium kunnen in de éénjarige opleiding voor huishoudkundige ten plattelande geplaatst worden en dan later de opleiding voor de akte N XIX een jaar bekorten. De leerlingen van de vormingsklas krijgen practisch en theoretisch les. De vakken zijn: gezondheidsleer, huishou delijk werk, koken, wasbehandeling met de bijbehorende theorievakken (recep- tenleer, warenkennis en voedingsleer), verder kinderverzorging en opvoeding, lichamelijke oefening, naaldvakken, na tuurkunde, Nederlands, plantkunde, scheikunde, tekenen en aesthetica, tuin bouw, vrouw en maatschappij, zingen. Naast de klassikale lessen wordt practisch gewerkt in het zogenaamde groepenwerk, d.w.z. in groepen, be staande uit leerlingen van de verschil lende klassen, zorgt men voor het on derhoud van de school, het internaat en de tuin. Ook kookt één meisje 14 da gen achter elkaar op één van de inter naten. In Deventer is n.l. voor de leerlingen van de eerste twee jaar gelegenheid om in één van de internaten te wonen. Zes tien meisjes uit bijna alle delen van het land wonen in een huis bij elkaar onder goede leiding, zodat ze ongezocht de gelegenheid krijgen om verschillende streken van het land te leren kennen. Na de vooropleiding moeten de meis jes voor de akte N XIX nog 3 jaar schoolopleiding volgen en een half jaar practisch werken. Deze practijkstage wordt doorgebracht in verschillende landbouwersgezinnen en een volkshoge school. De bedoeling van deze practijk- tijd is, dat de meisjes de plattelands huishouding en de plattelandssamenle ving beter leren kennen. De meeste leer lingen genieten van deze practijktijd en lichamelijk en geestelijk uitgedijd kun nen ze dan de verdere studie weer be ter aan. De vakken van de opleiding voor de akte N XIX zijn, behalve de naaldvak ken en de kinderverzorging, dzelfde als die van de vooropleiding, maar het hoe en het waarom wordt meer uitgeplozen en men gaat dieper op alles in. Verder krijgen deze leerlingen nog les in alge mene landbouwkunde, onderwijsleer, op voedkunde en psychologie en sociale economie. In het laatste jaar wordt door de a.s. leraressen vrij veel les gegeven aan jon gere en oudere leerlingen. Nadat de leerlingen geslaagd zijn voor de akte N XIX, behoeven zij door gaans niet lang rond te lopen, daar er meestal vrij veel vacatures te vervullen zijn bij het onderwijs en de huishoude lijke voorlichting. Zij, die doorgaan voor de akte N XXI, hebben na de vormingsklas of het op leidingsjaar voor huishoudkundige ten plattelande nog 2 jaar schoolopleiding op „Nieuw Rollecate" en een jaar prac- tijk voor de boeg. Al deze leerlingen hebben een practijkboérderij in de om geving van Deventer. De school heeft n.l. wel een grote tuin en kippen, maar geen boerderij, zodat een bedrijf in de omgeving van de school, waar zij thuis zijn, de lessen kan ondersteunen. Op de opleiding XXI wordt les gege ven in algemene landbouwkunde, bo demkunde en bemestingsleer, bijenteelt, hygiëne, huishoudelijk en sociaal inzicht, lichamelijke oefening, melkkunde en veeverzorging, natuurkunde, Neder lands, onderwijsleer, opvoedkunde en psychologie, plant- en dierkunde, pluim veeteelt, scheikunde, sociale economie, tekenen, tuinbouw en zingen. De leraressen met de akte N XXI ge ven les in kennis der natuur en land en tuinbouwvakken aan landbouwhuis- houdscholen en -cursussen. Zij kunnen door hun lessen veel bijdragen tot de liefde voor de natuur en waardering voor het buitenleven. Op de akte N XIX zijn nog aanteke ningen te behalen, die de bevoegdheid geven om les te geven aan opleidings scholen. Bovendien kunnen de bezitsters van de akte N XIX en N XXI, die gedurende haar opleiding goed waren in gymna stiek, nog een opleiding in deze richting volgen en les geven in gymnastiek aan Nijverheidsscholen voor Meisjes. Hoewel bovengenoemde opleidingen bedoeld zijn voor het onderwijs kunnen de geslaagden ook op andere plaatsen terecht komen, doordat zij een zeer veel zijdige opleiding hebben gehad. Zo zijn er oud-leerlingen werkzaam bij enkele Wageningse instituten, o.a. het insti tuut voor verwerking van fruit en groenten en het instituut voor rassen- onderzoek. Anderen hebben een leiding gevende huishoudelijke betrekking in een inrichting of zijn demonstratrice bij :en gas- of een electriciteitsbedrijf. Het schoolgeld is afhankelijk van het inkomen van de ouders. Leerlingen met goede rapporten kunnen een tegemoet koming in de kosten krijgen, wanneer de ouders er financieel minder gunstig voor staan. A. VAN DER BURG, directrice Rijkslandbouwhuishoudschool „Nieuw R.ollecate" Er is wellicht geen land ter wereld waar zoveel veilingen worden gehouden als in Nederland, daarover zijn alle des kundigen het eens. Men zou bijna kun nen zeggen, dat wij er plezier in hebben een soort veilingspelletje te spelen. Het is telkens weer verbazingwekkend te zien hoeveel duizenden mensen tijd en gelegenheid vinden uren en dagen zoek te brengen op plaatsen waar zogenaam de curiosa en antikiteiten worden ver kocht. Moeten wij een oorzaak hiervoor zoe ken in de aangeboren lust tot gokken van de mens? Elke vorm van hazard spel is hier streng verboden en zelfs de voetbalpool kan in de ogen van de auto riteiten geen genade vinden. Voor ons blijft er dan, naast de officiële Staats-; loterij, de totalisator bij de paardenren nen en het geringe gokelement in ver lotingen slechts de veiling over om de spanning van de kans te ondergaan. Daar, in de meestal duffe lokalen, zweeft nog iets van het avontuur en soms is er een koopje te halen. De te leurstellingen zijn er als de nieten in de ioterij de spanning houdt alle mede spelers gevangen. Er kunnen vreemde dingen gebeuren. Handelaren, die er iets te koop hebben gebracht, vindt men er naast collega's, die er alleen maar op uit zijn iets op de kop te tikken. Doorgaans kennen zij het klappen van de zweep uitstekend en toch komt het wel voor, dat de ene han delaar iets van de andere overneemt in de veronderstelling rechtstreeks een antiek stuk uit particulier bezit te heb ben bemachtigd; min of meer een ge- noegelijk staaltje van zelfbedrog. klein schilderijtje en de prijs vloog omhoog, vooral door het bieden van twee personen. Zij zaten een eind van elkaar af en konden elkaar in de over volle zaal niet zien. Vlak voor mij zat de ene partij, een jonge man van naar schatting achtentwintig jaar. Een iets jongere vrouw bood verwoed tegen hem op en telkens wanneer hij een hoger bod hoorde, schudde hij geërgerd zijn hoofd, maar hij rustte niet, voordat hij het laatste woord had gehad". „Dus hij was de gelukkige". „Kunt u net denken! Een paar mi nuten na het laatste bod ontdekten bei den, dat ze elkaar bijzonder goed ken den. Zij waren man en vrouw en had den allebei de bedoeling elkaar te ver rassen!" „Hebt u ook ervaring opgedaan in het buitenland?" „Ik heb de hele wereld doorgezwor ven. De grote kunstveilingen van Parijs en Londen" hij maakt een welspre kend handgebaar „het neusje van de zalm. In Amerika heb ik me eens kostelijk geamuseerd met de werkwijze van een veilingmeester, die van zijn be toog een geestige conférence maakte. Elk voorwerp wist hij op zo'n humoris tische manier aan te prijzen, dat de zaal voortdurend daverde van het lachen". De heer Tal ging eens echt op zijn praatstoel zitten. De herinneringen kwamen los, maar ook de technische bijzonderheden over het systeem van deze verkoop. Zij waren volkomen nieuw voor ons en interessant genoeg om ze voor u op te halen. Ooit gehoord Gefileerde schol. 2 schollen, zout, desgewenst mosterd; ui, peterseliestengels, 80 gr. boter of margarine, 40 gr. (4 eetlepels) bloem, azijn, een zure augurk. De schollen (laten) fileren. De graten en kop met J/2 water en zout, een stukje ui en peterselie aan de kook brengen en een kwartier laten trekken. Het nat zeven. De filets zouten, desgewenst met een weinig mosterd inwrijven en oprol len met de velkant naar binnen. De filetsrolletjes tegen elkaar zetten in een vuurvaste schaal of pan. Een scheutje visbouillon er over gieten en de vis gaar koken in 15 a 20 minuten. Van de rest van de visbouillon een gebonden saus maken. Hiertoe de helft van de boter of margarine smelten en de bloem er even in verwarmen. Bij scheutjes tegelijk, onder roeren, de visbouillon toevoegen. De saus steeds even aan de kook laten komen alvorens nieuwe visbouillon toe te voegen. Wanneer de saus goed van dikte is, van het vuur af de. rest van de boter of margarine in kleine klontjes er door kloppen. De saus op smaak afma ken met een eetlepel azijn en een zeer fijngehakte zure augurk. van gelimiteerde en ongelimiteerde prijzen? Dat zit zo als een perticulier een stuk ter veiling aanbiedt, kan hij er bij opgeven een bepaalde prijs als minium te willen ontvangen. Wordt er te lui geboden en haalt men het bedrag niet, dan wordt het stuk opgehouden, dat wil zeggen, de verkoop gaat niet door. Ongelimiteerd is de prijs, wan neer men een voorwerp in goed ver trouwen afgeeft en dan maar afwacht wat het zal opbrengen. In dat geval rust op de veilingmeester de verant woordelijkheid zo goed mogelijk aan zijn opdracht te voldoen, dus een zo gunstig mogelijke prijs te verkrijgen. In het algemeen mogen wij zeggen, dat dat Nederlandse veilingmeesters in dat opzicht een goede naam hebben. Zij be schouwen het als e enereplicht de be langen van hun cliënt goed te behar tigen. Onze zegsman heeft ons nog een goe de raad meegegeven: zorg er voor, wan neer men stukken ter veiling aanbiedt, op de hoogte te zijn van de waarde er van „Het is beslist niet overbodig dit de mensen terdege op het hart te druk ken", zegt de heer Tal. „Taxaties door meerdere deskundigen is zelfs aan te bevelen, als het een stuk van bijzondere waarde betreft. Daardoor worden teleurstellingen voorkomen. Overdre ven vei'wachtingen zijn dan uitgesloten, evenals onaangename verrassingen, als later zou blijken, dat waardevolle voor werpen ongeweten laag van de hand zijn gedaan". Dat wijze woord knopen wij bij het afscheid gaarne in het oor. TINEKE RAAT Het is niet zo dwaas als het lijkt. Het pak van deze jongeman zal door deze wasbeurt niet beschadigd worden. Het is een mengsel van nylon en katoen. ADVERTENTIE Jongste joto van de Italiaanse prinses Alesandra di Torlonia, wier engagement met koning Boudeioijn van België ophanden zou zijn.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11