Duizend Dienstmaanden Divisie demonstratie van menslievendheid „Optreden van agent met hond tegenover dame niet onredelijk" Viering van 14de Juli in Parijs OPRUIMING PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws Een gezonde maag Minister Donker: Hondengeleiders in burger kunnen beter bij kleine overtredingen niet optreden De radio geeft Vrijdag halve prijzen van Kimmenaede Toch ió l\et zo DONDERDAG 15 JULI 1954 2 Nieuwe actie van Bond zonder naam Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPO 'n TIP VAN BOOTZ Duur hapje Nederlandse erevelden te Lübeck en Hannover KEI P Gr Houtstraat 1 37 naast Luror Het bezoek van president Coty aan Amsterdam Kerkelijk Nieuws Gaat U met vacantie? Lopen op schepje suiker In zijn werkkamer van het bureau van „De Bond zonder Naam" aan de Srpui- tenboschstraat 1 in Haarlem, heeft pater W. Loop Woensdagmorgen, voor hij over ging tot de plechtige installatie van de door hem gevormde „Duizend dienstmaanden divisie", een uiteenzetting gegeven van ontstaan, doel en streven van deze divisie. Pater Loop verklaarde onder meer, dat wanneer het probleem van mensen in nood, speciaal die noodgevallen, waar sociale voorzieningen van 'overheidswege ge troffen niet kunnen doordrine-en, in ons land onoplosbaar zou blijven, dit op den duur zou leiden tot de ondergang van ons volk. Ontelbaar ziin de gezinnen, waar directe hulp noodzakelijk is, waar huismoe ders niet meer opgewassen ziin tegen de dagelijks weerkerende moeilijkheden in het gezin. De gehouden sterritten naar Zandvoort, die één dag onderbreking van deze zorgen brachten, en tot een zo groot succes leidden, gaven tenslotte de weg aan, die gevolgd moest worden. Men opperde het idee o-m op vrijwillige basis een vrouwelijk arbeidsleger te vor men om de dreigende gevaren in vele ge zinnen te keren en dan geschoeid on enigs zins militaire basis. Het idee van de „Dui zend Dienstmaanden Divisie" ontstond, waarbij allen tezamen duizend maanden zouden moeten dieren, elk voor een maand en dat gedurende vier maanden totaal, zo dat voor elke maand 250 meisjes nodig zouden zijn. In totaal boden zich voor deze actie, om hulp te brengen in de daarvoor in aan merking komende gezinnen tot nu toe 1083 meisjes aan voor één maand dienst, waar voor zij van de Bond zonder Naam viiftig gulden onkostenvergoeding ontvangen, daar zij in de gezinnen hun hulp gratis verrich ten. De vier lichtingen voor de maanden Augustus tot en met November kunnen nu worden gevormd en voor de Augustus-lich- ting werden 237 meisjes ongeroepen, waar van 93 reeds moesten worden ingezet, daar dringende gevallen dit noodzakelijk maak ten. Wat tenslotte de bedoeling van deze actie is, verklaarde pater Loop als volgt. Men wil een demonstratie van menslievendheid houden door duizend huismoeders een maand verlichting te brengen in normale gezinnen. Voorts wil men door een nieuwe actie van de Bond zonder Naam trachten, om ongeacht geloof, rang of stand, prac- tisch gestalte te geven aan onderlinge naastenliefde. Uitvoerig schetste pater Loop de hulp, die hij bij de enorme moeilijkheden, die moesten worden overwonnen, ondervond. Ook de regering toont voor dit initiatief grote belangstelling. Om half drie ving in de theaterzaal van „de Rotonde" in Zandvoort de installatie- plechtigheid aan. Hierbij waren onder meer aanwezig mejuffrouw A. van Keulen uit Den Haag, als vertegenwoordigster van ADVERTENTIE giiVtelt U me* maag- smaakloos, snel, zeker\ het ministerie van Maatschappelijk Werk; burgemeester mr. H. M. van Fenema van Zandvoort; de beide wethouders en de ge meentesecretaris van Zandvoort en enkele autoriteiten van sociale instellingen uit Haarlem en omgeving. Pater Loop hield een inleiding tot de in stallatie. Spreker merkte daarbij op, dat de aanwezigheid van mejuffrouw Van Keulen namens de regering, niet alleen een bewijs was van medeleven, doch ook van begrip voor de moeilijkheden, waarvoor men zich bij het probleem „gezinshulp" geplaatst ziet. Ook de burgemeester en de Zandvoortse autoriteiten werden door spreker hartelijk welkom geheten, waarbij pater Loop memoreerde, dat de grote be langstelling, ondervonden bij de sterritten en ook nu weer getoond, een voorbeeld kan worden genoemd van voorbeeldige samenwerking met overheids-autoriteiten. Installatie Hierna ging spreker over tot de instal latie van de eerste lichting meisjes. Stuk voor stuk werden de meisjes op het podium geroepen, waar zij uit handen van pater W. Loop het „D.D.D.'Mnsigne ontvingen, onder het motto: „Denk-Durf-Doe" en ver volgens een enveloppe, waarin de mars order zich bevond, alsmede de tien gebo den, waaraan zij zich hebben te onderwer pen en die speciaal voor deze dienstmaand werden samengesteld, alsmede een geslo- ADVERTENTIE ten enveloppe, waarin zich weer andere tien geboden voor het gezinshoofd, waar heen zij zich moesten begeven, bevonden. Zo werden meisjes uit Zuid-Limburg voor een maand in Haarlem geplaatst, meisjes uit Friesland in Noordwijkerhout, meisjes uit Haarlem in Brabant, enkele Antwerpse en Gentse meisjes in Den Haag. Opgewekt keerden allen met de verkregen mars-order op hun plaatsen terug. Tenslotte sprak mejuffrouw A. van Keu len namens het ministerie van Maatschap pelijk Werk. Zy wees erop, dat het depar tement van harte de uitnodiging, om bij deze installatie aanwezig te zijn, had aan vaard, mede, omdat de voorbereidingen reeds met grote interesse werden gevolgd. „In de taak, die voor u ligt, kunt u belang rijk en verantwoordelijk werk verrichten", zei spreekster, „want het gezin is het be langrijkste onderdeel van de gemeenschap." Nadat pater W. Loop tenslotte de meisjes nog een practische les had gegeven en de hun verstrekte instructies nader had toe gelicht, vertrok deze eerste lichting van de „Duizend Dienstmaanden Divisie" weer per autobus naar Haarlem, vanwaar de terugreis naar huis werd aanvaard. Op 1 Augustus zullen zij beginnen met een experiment, waarvan de afloop ook in hoogste regeringskringen met grote be langstelling wordt gevolgd, een afloop, die in de nabije toekomst wel eens beslissena zou kunnen blijken te zijn voor een af doende oplossing van het probleem der gezinshulp, dat nu alom nog grote zorgen baart. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.55 Radiofeuilleton. 11.15 Orgelconcert. 11.45 Platen. 12.00 Amuse mentsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.30 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of Platen. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Lichte muziek. 14.50 Voor dracht met muziek. 15.10 L' Ivrogne corrigé, opera (pl.)16.00 Orgel. 16.30 Voor de kin deren. 17.00 Lichte muziek. 17.20 Muziek, causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen met conférence. 19.00 Het Congres van de socia listische Beweging voor de Verenigde Sta ten van Europa, causerie. 19.15 Gemengd koor. 19.30 Op bezoek bij anderen. 19.45 Be richten. 20.00 Nieuws. 20.05 Monsieur Coty, klankbeeld. 20.30 De Verenigde Naties, causerie. 20.40 Humanisme als levenshouding, causerie. 21.00 De heer en mevrouw Grenze loos en Marjan ontdekken Europa. 22.00 Bui tenlands overzicht. 22.15 Platen. 22.40 Van daag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Pla ten. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Platen. 10.10 Lichte muziek. 10.30 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klein koor. 12.00 Augelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Salonorkest en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Tenor en orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Platen. 14.15 Amusementsorkest. 14.45 Utrechts Ste delijk orkest. 15.30 Bariton en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Kamerorkest. 18.00 Tour de France. 18.10 Amusementsmuziek. 18.40 Vra- genbeantwoording. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting, waarin opgenomen: Na tuurbehoud en recreatie en Emigratiepraatje. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.20 Tour de France. 20.30 Brabants half uur. 21.00 Holland Festival: Die Zauberflöte, opera. (Ie bedrijf). 22.15 Platen. 22.25 Huwe- lijksvaria, causerie. 22.40 Platen. 22.45 Kerk en Mens, causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15 Televizier; 20.35 Gedeelten uit de film The Kidnappers; 20.50 Aan boord van de Oranje, filmreportage; 21.0021.45 Ge varieerd programma. BRUSSEL, 334 M. 12.00 Platen. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Orkestconcert. 15.00 Pla ten. 16.00 Koersen. 16.05 Lichte muziek. Tus sen 16.00 en 17.00 Reportage van de Ronde van Frankrijk. 17.00 Nieuws. 17.15 Platen. 17.30 Kamermuziek. 18.00 Nieuws. 18.30 Pla ten. 19.00 Reportage van de Ronde van Franakrijk. 19.15 Platen. 19.30 Nieuws. 20.00 Platen. 21.00 Orkestconcert. 22.30 Platen. 22.55 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 en 75 m.). Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Lemaire, betreffende het optreden van een agent van politie te Amsterdam tegen een dame, die een verkeersovertre ding had begaan, heeft de minister van Justitie, de heer Donker, schriftelijk ge antwoord, dat de gang van zaken als volgt kan worden gereconstrueerd. De bedoelde agent van politie honden geleider was op Zaterdagavond 12 Juni 1954 op zijn rijwiel op weg van zijn bureau naar huis, vergezeld van zijn diensthond. Hij was in burger gekleed. Toen hij bij het kruispunt Roelof Hartstraat-Roelof Hartplein moest wachten voor het ver keerslicht ter plaatse, passeerde hem een dame, die voorbij het rode verkeerslicht reed en pas circa 9 meter verder stopte. De agent begaf zich daarop naar de dame en attendeerde haar op de door haar begane overtreding. Zij reageerde hierop met de agent, die zich nog niet bekend gemaakt had, toe te voegen, dat hij ziph met zijn eigen zaken moest bemoeien, waarna zij doorreed. Het verkeerslicht was inmiddels op groen gesprongen. De agent volgde haar en bracht haar voorbij het kruispunt tot stilstand. Op haar verzoek legitimeerde hij zich, doch de dame gaf te kennen, dat zij geen waarde hechtte aan het vertoonde legitimatiebewijs, en weigerde toen haar proces-verbaal was aangezegd, haar per sonalia op te geven. Zij trachtte de agent een muntbiljet van 2.50 te overhandigen om aldus het opmaken van een proces verbaal te voorkomen. De agent weigerde dit muntbiljet in ontvangst te nemen en ging ook niet op een verhoogd aanbod in, maar gelastte haar zich met hem naar het politiebureau op het Leidseplein te bege ven. Aanvankelijk gaf de dame hieraan vrijwillig gevolg, doch toen zij het politie posthuis aan de Van Baerlestraat passeer den welk posthuis gesloten was wei gerde zij verder mee te gaan. Inmiddels had zij haar paspoort te voorschijn ge haald. Zij hield dit op enige afstand en wilde het niet aan de agent ter hand stel len om hem de gelegenheid te geven haar personalia daaruit over te nemen. Wel stelde zij aan de agent voor zich met haar te begeven naar haar woning in de Gabriël iVTetsustraat, hetgeen de agent niet accep teerde. Vervolgens trachtte de dame zich zonder de agent naar haar woning te begeven. De agent heeft dit belet door haar vast te grij- ADVERTENT1E Vader moest 's avonds éven op straat, Cigaretten halen; je weet hoe dat gaat. Hij bleef tamelijk lang weg, Moeder snoof en riep: „Zeg, haal je TIP soms ook uit de automaat?' Inz. Heer K. S., Amsterdam ontvangt 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. pen, waarna de dame door haar pogingen om zich los te rukken en door gegil de aandacht van voorbijgangers trok. In deze situatie gaf de agent aan zijn hond, die tot dusverre niet in actie was geweest, het bevel „transport", hetgeen inhield, dat het dier waakzaam moest zijn en met name moest voorkomen, dat het overbrengen van betrokkene naar het politibeureau zou worden belet. De agent, die de dame aan zijn rechterzijde had en haar met zijn rechterhand bij de schouder vasthield, bleef de hond na dit bevel strak aange lijnd aan zijn linkerhand houden, doch bij een poging van de dame om zich los te rukken, sprong de hond onverhoeds, voor de agent langs, tegen de dame op en beet haar in de arm. Inmiddels was door tus senkomst van een omstander een radio auto van de politie gewaarschuwd, terwijl tevens een arts, familielid van de dame, ter plaatse van het incident was aangeko men. De arts bood aan, de beetwond te zijnen huize te behandelen. Toen de agept hierop niet reageerde, drong hij niet Ver der aan, doch wendde zich tot een der agenten van de radio-wagen. Deze meen de, dat de dame, wier beetwond op hem geen ernstige indruk maakte, eerst naar het politiebureau diende te worden over gebracht, hetgeen ook is geschied. Zij is daarna onmiddellijk in de gelegenheid ge steld de wond in een ziekenhuis te doen behandelen. Na vervolgens verhoord te zijn, is zij om één uur naar huis gezonden. De minister is van oordeel, dat er, gezien de houding van betrokkene, ongetwijfeld reden was om haar over te brengen naar een plaats van verhoor en dat inderdaad van een serieuze ontvluchtingspoging moet worden gesproken. De hond was niet slecht afgericht en het aan het dier gege ven bevel was in de situatie, waarin de agent was komen te verkeren, niet on redelijk. Het is volgens de minister niet onaannemelijk, dat het aanbod van de arts om de dame te zijnen huize te ver binden in de verwarring niet tot de betrok ken agent is doorgedrongen. Van een ver hoor tot 1 uur 's nachts had beter afgezien kunnen worden, doch hierbij moet wel worden bedacht, dat het intussen laat op de avond was geworden, daar de dame pas om ongeveer 21 uur (nadat het incident in totaal ongeveer 20 minuten had ge duurd) naar het politiebureau werd over gebracht en daarna eerst nog haar wond in een ziekenhuis had doen behandelen. De minister, die over deze aangelegen heid nauw contact heeft onderhouden met de burgemeester van Amsterdam, acht, gezien het vorenstaande, geen termen aan wezig om disciplinaire bestraffing van de agent te bevorderen. Wel ligt het in zijn voornemen te bevorderen, dat de politie ambtenaren geïnstrueerd worden, zich, ter voorkoming van incidenten, in het alge meen te onthouden van optreden bij ge ringe overtredingen, indien zij in burger gekleed zijn en vergezeld zijn van een politiehond. Op de Champs Elysées, tussen de Are de Triomphe en de Place de la Concorde, is Woensdagochtend de traditionele Franse parade gehouden ter herdenking van de bestorming van de Bastille op 14 Juli 1789. Het voorbijtrekken van de ongeveer 12.000 militairen werd door president Coty, pre mier Mendès-France, leden der regering, leden van het corps diplomatique en talrij ke burgerlijke en militaire autoriteiten ga degeslagen. Premier Mendès-France verliet halver wege de plechtigheid de officiële tribune om zijn besprekingen met de ministers Dulles en Eden voort te zetten. Het grootste applaus van de naar schat ting honderdduizend toeschouwers kreeg een groep Toearegs, die in zwarte mantels gehuld op hun kamelen een schilderachtige aanblik boden. Deze afdeling had een tocht van 40 dagen door de Sahara gemaakt om aan het défilé te kunen deelnemen. Ook de pantser- en gemotoriseerde een heden, gevolgd door afdelingen infanterie, werden hartelijk toegejuicht. Het aantal parachutisten was ditmaal geringer dan vorige jaren. Voorts ontbrak dit jaar een detachement van het vreemdelingenlegioen. Ten gevolge van het laaghangende wolken dek kon het overvliegen van 68 straalvlieg tuigen niet doorgaan. OOOOOCOOOOOOOOOOOnOOOOOOOOCOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOCOf Een tweejarig meisje te Laren heeft een bankbiljet van honderd gulden op- gegeten. Reeds eerder had het kind be langstelling getoond voor papieren voedsel door het verorberen van een schutblad van een boekje ziekencou- pons. Van het bandbiljet kon de moeder slechts een fijngekauwd propje redden, 3 dat de kleine nog in de mond had. Ge- q tracht zal worden tegen overlegging van dit restantje een nieuw bankbiljet van de Nederlandse Bank te ontvangen. i! XJOOOCXOOOOOOOOOOOCQ De Nederlandse erevelden in Lübeck en Hannover, waar vele in de oorlog om gekomen Nederlanders zijn herbegraven, zullen zoals bekend op respectievelijk Dinsdag 20 en Donderdag 22 Juli officieel worden geopend. De Nederlandse Oorlogs gravenstichting heeft voor nabestaanden de reis naar deze Duitse steden en het ver blijf aldaar georganiseerd. Naar Lübeck zullen Maandag twee au tobussen met 48 nabestaanden en naar Hannover Woensdag twee bussen met 67 nabestaanden vertrekken. ADVERTENTIE Zaterdagmorgen begint de grote van enkele stuks voor Costuums v.a38.50 Colberts v.a21. Regenjassen v.a33.75 Demi's v.a35 Overhemden v.a4.90 EXTRA KOOPJES in onze Herenmodeafdeling Uw K leding-adviseur Gen. Cronjéstraat 86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 4. Jolliepop was zeer geschokt door Pan da's voornemen om bij de oude zeerob in dienst te treden. „Werkelijk, mijnheer Panda", zei hij, zijn kleine meester even terzijde nemend. „U hebt teveel de neiging om u aan te sluiten bij de meest onwaar- schijnlijke individuen, als ik zo vrij mag zijn, dit op te merken. Ik voorzie grote moei lijkheden, indien u bij deze roekeloze oude in dienst treedt". Wat prevel je daar, broekje?", vroeg de oude zeerob wantrou wend. ,Mijn woorden waren niet voor u, doch voor mijnheer Panda bestemd", ant woordde Jolliepop scherp. „Voorts moge ik u erop attent maken, dat mijn naam niet „Broekje" luidt, doch Jolliepop. Begrijpt u, mijnheerehZijn hooghartige houding en koele blik zouden menigeen in zijn schulp doen kruipen. Maar nu had hij iemand voor zich, in wiens woordenboek „kruipen" en „schulp" niet voorkwamen. „Zo Jolliepol", zei de zeerob ferm, „laat mij JOU dan vertellen, dat die baan niet voor jou, maar voor die kleine Panda is bestemd. En verder heet ik niet mijnheer Eh, maar kapitein Paverits. Gesnapt?" Na deze rondborstige tegenaanval trok hij vol daan aan zijn pijp en wenkte Panda. „Kom mee, kleine", zei hij, „we zullen het samen best vinden". Dansfeesten in de open lucht, die in som mige delen van Parijs reeds Dinsdagavond waren begonnenf werden op deze nationale feestdag tot in de nacht voortgezet. Alle bekende bouwwerken waren met talrijke schijnwerpers verlicht. ADVERTENTIE ZONBRILLEN me» opliich juiite qlaren Voor corso eti vuurwerk 130.000 uitgetrokken De voorbereidingen voor het bloemencor so, dat tijdens het bezoek van president Coty van Frankrijk aan Amsterdam op 21, 22 en 23 Juli 's middags en 's avonds door de Amsterdamse grachten zal varen en voor het vuurwerk op de avond van 21 Juli zijn thans geëindigd. Dinsdag, op de vooravond van het défilé van de vloot voor de Koningin en de hoge gasten in het Oosterdok, waar ook het vuurwerk zal worden afgestoken, zullen onder de bogen van de nieuwe Utrechtse brug over de Amstel de twintig vlotten met tienduizenden bloemen worden opgetuigd. Ruim 200 bloemisten zullen zich met dit werk bezig houden. Tegen elf uur Woensdagavond worden de boten van de Koningin en haar hoge gasten in totaal ongeveer 170 personen in het Oosterdok verwacht. Het vuur werk zal een frontbreedte hebben van 200 meter. Voor het publiek is een luidspreker installatie opgesteld. Men zal hierdoor een reportage van het vertrek van de Koningin en haar gasten van het paleis kunnen ho ren. De kosten voor corso en vuurwerk heb ben in totaal f 130.000 bedragen. Particu liere ondernemingen, die aan het bloemen corso deelnemen, hebben dit bedrag bijeen gebracht. Het ligt in de bedoeling van dit hele ge beuren een drietal kleurenfotoalbums te laten vervaardigen, die aan de Koningin, aan president Coty (in Parijs) en aan het hoofdstedelijk gemeentebestuur zullen wor den aangeboden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lutten (toez.) L. Luteyn te Tierkwerd; te Singleton en Cheetamhill (Manchester) (Pres. Church) D. J. v. Daa- len te Pingjum; te Kamperveen, Gou- driaan, Ottoland en Eemnes-Buiten J. C. Schuurman, cand. te Rotterdam; te Oude- Pekela (toez.) L. C. ten Eruggenkate te Westerbork; te Tienhoven (toez.) J. Hoe ve, cand. te Amsterdam. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naaf Steenwijk H. J. de Wilde te Balk (Fr.) Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zwaagwesteir.de J. Kampman te Hoogeveen en P. H. v. Marrum te Nw.- Amsterdam. Giften en legaten Ds. H. v. Lunzen, Ned. Herv. predikant te Odoorn, ontving voor zijn blad „Zwingli" een gift van f 500.met toezegging dat hij in volgende jaren nog tweemaal zulk een gift zou ontvangen. Geref. Kerken (examens) De classis Appingedam heeft praep. ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer H. E. Wijnja, cand. te Ten Post (Gr.) Victor. De nieuwe grote Britse straal- bommenwerper „Victor" de snelste bommenwerper ter wereld is Woens dag bij een oefenvlucht in de omgeving van Cranfield (Bedfordshire) neerge stort. De piloot en de drie overige in zittenden kwamen om het leven. Het verongelukte toestel was het enige van dit type, dat gevlogen heeft. Een twee de toestel zal in September worden voltooid. Schuldig. Het Oost-Duitse hooggerechts hof heeft de vroegere minister van be voorrading dr. Karl Hamann tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld, aldus meldde het Oost-Duitse persbureau A.D.N. Woensdag. Hamann was schul dig bevonden aan sabotage van de Oost- Duitse bevoorrading en het onderhou den van „misdadige betrekkingen met imperialistische agenten". Vier ambte naren van zijn ministerie werden op dergelijke beschuldigingen veroordeeld tot straffen variërend van drie tot zes jaar dwangarbeid. Plezier. Franse spoorwegpolitie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de ont sporing van een goederentrein nabij Albi in Zuid-Frankrijk, in het begin van deze maand, heeft ontdekt, dat de schuldige een jongen van twaalf jaar is, die voor zijn plezier een der rails had losgeschroefd om te zien wat er zou gebeuren. Er werd niemand bij de ont sporing gewond. Gat. Met algemene stemmen heeft de Ita liaanse Kamer een wetsontwerp goed gekeurd, houdende bekrachtiging van de conventie tussen Italië en Frankrijk voor een tunnelverbinding door de Mont B^anc. Italië zal 5'/; milliard lire en Frankrijk 5 milliard franc bijdragen in de kosten van het project. De tunnel wordt 12 km lang, 9 meter breed en 6 meter hoog. Warm. Tengevolge van een hittegolf in de Verenigde Staten zijn Woensdag dertig personen om het leven gekomen. Een gevangenisdirecteur te Miami heeft de gevangenen van zijn inrichting laten overbrengen naar een park in de om geving, waar zij verkoeling konden vin den in de schaduw van de bomen. Te Miami steeg de temperatuur tot 48 gra den. Spionnen. Volgens tot dusver nog niet be vestigde berichten is in Noord-West Duitsland, bij de Nederlandse grens, een communistische spionnage-organisatie ontdekt. Behalve functionarissen van de West-Duitse communistische partij zou den hiertoe ook Sovjet-militairen be horen, die naar het Westen waren „uit geweken". De kwestie zou thans door de hoogste instanties van de Bonds republiek worden onderzocht. Touristenland. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft het plan om op de ruïnes van zijn zwaar getroffen land een toeristenindustrie op te bouwen. In dit verband heeft de Zuid-Koreaanse regering ook contact gehad met de K.L. M., welke maatschappij reeds enige tijd geleden toestemming kreeg om even tueel haar lijn op Tokio door te trekken naar Seoel of van de Japanse hoofdstad uit een dienst naar Seoel te organiseren. Voorlopig zal hier echter, zo vernemen wij van. K.L.M.-zijde, nog wel weinig van komen, gezien de moeilijkheid om vliegtuigen vrij te maken, terwijl tevens de brandstofvoorziening in Zuid-Korea nog een groot probleem vormt. Reserve. Radio-Moskqu heeft de West- Duitse regering er Woensdag van be schuldigd een legerreserve in het leven te hebben geroepen, die op elk ogenblik in een geregeld leger kan worden ver anderd. Deze reserve bestaat, aldus de radio, uit 528 militaire bonden, waarbij honderdduizenden oud-leden van de nazi-strijdkrachten zijn aangesloten. Gekluisterd. Sommigen van de 23 Japanse vissers, die in Maart blootgesteld ge weest zijn aan radio-actieve stof als ge volg van de waterstofbom-ontploffing in het gebied van de Stille Oceaan, zul len waarschijnlijk 10 tot 20 jaar aan het bed gekluisterd zijn, aldus is van me dische zijde verklaard. Zelfs daarna zul len zij nog onder medische behandeling moeten staan. Wij verzoeken onze weekabonné's, die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE LOPEN IS EEN ontzettend gecompli ceerde bezigheid. Degenen die voor de zo veelste maal de vierdaagse zullen afleggen, zullen het na afloop van deze tocht zeker met deze uitspraak eens zijn. Maar wan neer zij de moeite zouden nemen eens na te gaan welke spieren en gewrichten in actie moeten komen om een gelijkmatige gang te bewerkstelligen, zullen zij onge twijfeld nog grotere bewondering voor hun eigen en andermans prestaties krijgen. (Waarmee overigens niets kwaads aan het adres van de dappere tippe- laars is bedoeld). Tot de eenvoudigste propor ties teruggebracht, kunnen we bij iedere pas drie belangrijke dingen onderscheiden die ex tra arbeid vereisen:het lichaam moet enigszins worden opge- V beurd, het moet weer zakken en vervolgens moet een wisselende ver snelling aan het lichaam worden gegeven. Deze drie gebeurtenissen waarvan de eerste en de derde verreweg de meeste energie verqen vereisen bij iemand die 65 kg. weegt, een arbeid van ongeveer 6 kgm. voor elke stap (die we gemakshalve op een lengte van 77,8 cm. stellen). Voor één kilometer wordt dan een arbeid ge vraagd van 7712 kgm, welk bedrag inder daad ongeveer overeenkomt met de uit komsten van gehouden proefnemingen, waarbij de tijdens de mars uitgeademde hoeveelheden koolzuur werden vergeleken met de overeenkomstige hoeveelheden tij dens de rusttoestanden van het lichaam. Het calorisch equivalent van de arbeid die tijdens een mars van 1 km. wordt ver richt, is 18 calorieën. En wanneer we het rendement van de menselijke spierarbeid tijdens het normale lopen, overeenkomstig de door Atzler verkregen uitkomsten, op 1/3 stellen dan zijn voor het leveren van die 18 calorieën dus 54 calorieën nodig geweest. Deze 54 calorieën kunnen geleverd worden door de verbrandingswarmte van 13 gram suiker. Nu weten we uiteraard niet, hoe groot uw suikerschepje is, maar we mogen wel verklappen dat het onze bijzonder royaal is, zodat één schep suiker op de brieven- weger 8 gram aanwees, zijnde 2/3 deel van de hoeveelheid die voldoende calorieën op levert om ons 1 km. te doen wandelen. M.a.w. een royale schep suiker is een ge- genoegzame aanvulling voor de arbeid die we bij een wande ling van 600 m. verbruiken. Een dergelijke schep suiker zou óók voldoende zijn om een vèrspringer viermaal een sprong van 6 m. met aan loop te doen uitvoeren of om iemand die 65 kg. weegt, een berg van 70 m. te doen bestijgen. Hoe wel deze laatste uitkomst er op papier mis schien wat te gunstig uitziet, want derge lijke klimpartijen zullen in het algemeen veel lagere uitkomsten te zien geven, af hankelijk van de hellingen en de vaardig heid van de klimmer. In ieder geval kunt u uit het voorgaande constateren dat de vele schepjes suiker die we in de loop van de dag in 8 tot 10 kopjes koffie en thee naar binnen werken, ruim schoots voldoende zijn om op athletisch gebied heel wat méér te presteren dan de gemiddelde mens gewoonlijk doet. Als vanzelf belanden we dan bij de vraag wat zo ongeveer de maximale prestaties zijn, waartoe het menselijk lichaam in staat is. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2