Libelle Tweede Kamer aanvaardt plan tot bouw van kernreactor Agenda voor Haarlem ÜMs Oei MORRIS éfnetjcuLf Krijgsraad behandelde het ongeluk met granaatwerper Ook toeslag van overheidspensioenen zonder hoofdelijke stemming over de streep „DoenV Uw planten het niet? inri 3't. T&wo-AtèzA* VAN MEEUWEN Tr acteer U zelf eens Demonstratie werd noodlottig Brief van getroffen ouders: maak niet méér slachtoffers DONDERDAG 15 JULI 1954 3 fa.JMSchous Europese conferentie over voetgangers-beveiliging (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer verklaarde mi n i s t e r Mansholt gisteren op een drietal vra gen van de heer v. d. Ploeg (KVP), dat de verhoging van de melkprijs met een cent per liter een gevolg is van de verlaging van de regeringssubsidie welke geleidelijk aan geheel zal moeten verdwijnen van 4,18 p. 100 liter tot 3. Bij wijze van com pensatie zijn toen de heffingen op de mar garine met 45 millioen in totaal vermin derd, zodat het pakje margarine 5 cent goedkoper wordt. De staat zal door dit alles te zamen 2614 millioen derven 18% millioen zal de subsidie voor consumptie- melk minder gaan kosten). Voor een gezin van gemiddelde omvang zal dit neerkomen op een verlaging der wekelijkse uitgaven aan margarine ten bedrage van 28 cent en een verhoging van 14 cent voor melk. Dit resulteert dus in een wekelijkse ver laging van de gezinsuitgaven met 14 cent. Voor gezinnen met veel kleine kinderen is dit vermoedelijk iets minder. De regering is niet van plan verdere verhoging van de melkprijs te bevorderen, zo kreeg de heer v. d. Ploeg op een aanvullende vraag te horen, waarna de minister de heer Den Hartog (WD) moest toegeven, dat de positie voor de boter en voor de consump- tiemelk iets moeilijker zal worden. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer het wetsontwerp inzake de finan ciële verhouding tussen Rijk en Gemeen ten aan, nadat zij zich eerst op dezelfde wijze verenigd had met twee niet veel om 't lijf hebbende amendementen, respectieve lijk van de heren Maenen (KVP) en mr. Verkerk (A.R.). Aanpassing pensioenen Hierna kwam het wetsontwerp tot nadere verhoging van pensioenen met „aanpas singstoeslag" aan de orde. De heer v. d. Zanden (KVP) bracht namens zijn politieke vrienden de regering dank voor dit voorstel ter leniging in de nood der oud-gepensionneerden. Indivi duele aanpassing en grotere differentiëring zouden eigenlijk de enige juiste methode zijn geweest, de vooiixereiding daarvan zou ech ter tot schade van de belanghebbenden al te veel tijd hebben gevergd. Zo bleef over: grove aanpassing op collectieve ADVERTENTIE Ac DONDERDAG 15 JULI Vleeshal: Marionettentheater van Feike Boschma, 8.15 uur. Leger des Heils, Ceram- straat 4, Bijzondere samenkomst, spreker kapitein A. Kruizinga, 8 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: ds. S. Zijlstra, 8 uur. Frans Hals: „Havenwijk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het meisje in kamer 17", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Aasgieren van New York" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Biecht geheim", 18 jaar, 8 uur. City: „Zij die zich verkopen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De 5 Sullivans", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Miner va: „De 3 Groschen Oper", 18 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 16 JULI Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch Orkest, 8 uur. Vleeshal: Marionet tentheater van Feike Boschma, 2, 3,15 en 8.15 uur. Minerva: Geen voorstelling. Frans Hals: „De schat van de gouden Condor", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bongo de beer", alle leeft., 10.30 uur. „Het oerwoud roept", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mon- tagne's jeugdvariété, 10.30 uur. „Weekend in Parijs", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „IJsco-toeristen", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „De duivel van Diablo", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ontvoerd uit de harem", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ADVERTENTIE )nze Textielafdeling Zomer, en Wintercollectie biedt U van 17 JULI—1 AUGUSTUS 10% korting Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel.11266ck250o) grondslag aan de hand van globale normen. Soms wordt het echter meer grof dan aan passing meende het K.V.P.-Kamer- lid, die vervolgde dat in elk geval naar zo volledig mogelijke aanpassing aan de ge stegen kosten van levensonderhoud dient te worden gestreefd. Een algemene ver hoging van de voorgestelde percentages zou wenselijk zijn, en wel zo, dat in beginsel een volledige aanpassing zal worden be reikt en niet 1/3 van de achterstand met een minimum van 3% procent door de ge- pensionneerden zelf gedragen zal moeten worden. Nu echter de regering zich hier tegen ten enen male verzet en zelfs ken baar gemaakt heeft, tot intrekking van het ontwerp te zullen moeten overgaan als de Kamer het toch in de zoëven geschetste zin zou wijzigen, koos de heer v. d. Zanden eieren voor zijn geld: de verantwoordelijk heid voor zulk een gang van zaken dorst hij niet te aanvaarden. Met dat al mocht dit ontwerp geen sluitstuk zijn. Bij een definitieve regeling hoopte deze afgevaar digde een glijdende schaal ingevoerd te zien, samenhangend met de kosten van levensonderhoud. Ondanks allerlei wensen, koesteren deze spreker met zijn politieke vrienden grote waardering voor dit ont werp waaraan zij dus gaarne hun stem zullen geven. De heer Stapelkamp (A.R.) stemde eveneens van harte met het voorstel in. Om voor de 150.000 gepensionneerden indivi dueel uit te rekenen wat zij er bij zouden moeten krijgen zou inderdaad al te be zwaarlijk zijn en dus was een „grove" rege ling onvermijdelijk. Bij aanvaarding van de opvatting, dat de betrokkenen zelf een deel van de achterstand zullen moeten be talen, blijft nog altijd de vraag of er toch niet wat meer gedaan had kunnen worden met betrekking tot de hoogte van het aan passingspercentage. Maar de regering is thans niet tot enige verdere concessie te brengen. Het feit, dat het georganiseerd overleg accoord gaat, maakt de regerings positie ten deze trouwens nog te sterker. Glijdende schaal gewenst Het lot van het ontwerp in deze Kamer staat reeds vast, stelde de heer Blom (Arb.) vast. De sociale kant van 't vraag stuk is ongetwijfeld voldoende in beschou wing genomen. Toch noemen velen het ont werp ontoereikend. De regeling der pen sioenen wordt steeds minder doorzichtig met als gevolg een totale beeldvervalsing. De oorzaak ligt in het verleden, toen men uitging van het te allen tijde onveranderlijk pensioen. Men zal radicaal moeten breken met het verkeerde stelsel, waarbij geen rekening is gehouden met waardedaling van het geld. Een glijdende schaal geba seerd op de ambtelijke bezoldiging zoals die is op het tijdstip waarop het pensioen wordt genoten is in de toekomst geboden. Een aanvaardbare betere oplossing is door niemand geopperd. Daarom was de nu voorgestelde voorziening, ofschoon niet feilloos, verantwoord te achten en verdien de zij sympathie. Met al zijn tekortkomin gen beoogt het voorstel voor zeer vele dui zenden een verbetering, waaraan de fractie van de Pai*tij van de Arbeid gaarne haar steun zal geven. Een keer dubbele toeslag bepleit Mr. Beernink (C.H.) betreurde, dat er geen terugwerkende kracht tot 1 Januari ADVERTENTIE 't Is maar een weet Een firma adverteerde met „halve prijzen" van wollen dekens. Een col lega-concurrent nam de volgende avond, in dezelfde dagbladen revanche en noemde die z.g. halve prijzen, „Co- medie-prijzen" b.v. Wollen dekens, comedieprijs 69.00, halve prijs 34.50. maar.voegde hij er aan toe, werke lijke prijs 34.25. 't Is maar een weet. Wist U. dat door een speciale bewer king men van een 1 pers. deken een 2-pers. kan maken? En van een grote 2 pers. een kleine lits-jumeaux. En dat de maat van een lits-jumeaux deken niet 200x240 is. maar 210x250 of 220x245? 't Is maar een weet. BEDDENSPECIAALZAAK RIJKSSTRAATWEG 71 TEL. 23809 Zaterdagmorgen 8 uur begint de opruiming van restanten Bedden en Dekens YYYYYYYYYYYYVYYYYYYYYYYYYYYY ADVERTENTIE BARTEL10RISSIR. HAARIÉM TEL,13439, FERD. BÓLSTR. 48 A.'DAM TEL 717162 FALCON ENG. LINNEN REGENJASSEN 49,75 ADVERTENTIE ,Vind je EVEREST ook zo goed?" - „Ja, 't is een prima sigaret. En ik ben blijkbaar niet de enige die er zo over denkt, want je ziet steeds meer mensen EVEREST roken." 1953 wordt ingevoerd. De hieraan volgens de minister verbonden technische bezwaren zou men een zienswijze die gedeeld werd door de heer Reuter (commun.) mak kelijk hebben kunnen ondervangen door over 1954 tot een dubbele uitkering over te gaan. Deze afgevaardigde bepleitte, alsnog over het eerste kwartaal van dit jaar een dubbele toeslag uit te betalen, wat dan een vacantie-extraatje zou zijn. Zeer erkentelijk, maar niet geheel vol daan over de gang van zaken, kon de heer Ritmeester (WD) tenslotte met het ontwerp wel accoord gaan.. Hij vroeg of in dit ontwerp wel voldoende rekening ge houden was met de conjuncturele verhou dingen. Het woord „aanpassings-toeslag" is eigenlijk niet juist, want er vindt slechts ten dele aanpassing plaats, aangezien een volledige tegemoetkoming in de gestegen kosten van het levensonderhoud ontbreekt. Ministerieel antwoord Gelijk de afgevaardigden sprak ook minister Beel woorden van lof tot de staatscommissie-v. Poelje, die met voort varendheid haar voorbereidingstaak van het aanhangige ontwerp heeft voltooid, waarna hij ook een pluimpje gaf aan de Commissie voor het Georganiseerd Overleg. Sinds 1948 is dit het vijfde ontwerp, dat verbetering in de pensioenen zal brengen. Per jaar drukt er thans voor pensioen ver hogingen 105 millioen meer op de begro ting.-Met cijfers toonde de minister de on juistheid aan van de stelling, afkomstig van de heren Ritmeester en Reuter, dat kleine gepensionneerden zo slecht geholpen worden, dat ze ten gronde moeten gaan. Voor de oud-gepensionneerden voor 1920 liggen de verhogingen tussen 300 en 400 procent, zo merkte hij onder meer op. ADVERTENTIE MARTINEZ maakt ook voor 18 ct twee bijzonder fijne sigaren I BRILLANTeen zacht-pittige mélange. ECLATANTeen heerlijk milde sigaar. „fijne sigaar zegl" Het wetsontwerp gaat er van uit, dat de toeslagen een verdere tegemoetkoming in de gestegen kosten van onderhoud moe ten opleveren, aldus de bewindsman. Om op korte termijn te kunnen helpen, moet men wel met een „grove" regeling genoe gen nemen. Verder ware het onjuist ge weest het overheidspersoneel in een uitzon deringspositie te brengen door daarvoor de waardedaling van het geld vrijwel geheel te compenseren, terwijl dat helemaal niet het geval is met hen die zelf voor hun oude dag hadden gezorgd. Spoedig voorstellen inzake kerkelijke pensioenen De minister gaf toe', dat binnen de groe pen soms, relatief de een te veel krijgt, de ander te weinig. Maar het ging er om alge mene achterstandspercentages te bereke nen voor gehele groepen van functies. Minister Beel zal er nog eens bij zijn ambtgenoot van Financiën op aandringen te zorgen dat er zo spoedig mogelijk een wetsontwerp ter zake van de kerkelijke pensioenen zal komen. De regering kon in derdaad thans niet verder gaan dan zij in het aanhangige voorstel doet. Deze aanpas singswet maakt volgens de minister een eind aan het onrecht jegens de „achterge bleven" groepen. Ook hij beseft, dat dit voorstel niet de definitieve oplossing van het vraagstuk der oud-gepensionneerden betekent. Toch wordt hiermee een belang rijke stap ten behoeve van deze oudgedien den gedaan. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer het wetsontwerp aan. De Kernreactor Hierna kwam minister Cals aan bod ter verdediging van het voorstel inzake oprichting van een Kern-reactor. Hij schetste allereerst de economische be tekenis die dit project voor de toekomst van ons land heeft. In feite wordt aan de Staten-Generaal een machtiging gevx^aagd tot een deelneming van de schatkist voor een bedrag van 14 millioen. Nadruk op onderzoek ten dienste van de praktijk De positie van de energievoorziening van ons land en de zich thans openende nieuwe perspectieven vormen een van de twee redenen om zulk een reactor ten onzent tot stand te brengen. De andere is de vorming van Nederlandse geleerden op het gebied van kernphysica; ons land zal aan ervaren deskundigen in deze dringend behoefte hebben. De hier aanwezige kansen moeten wij niet door misplaatste zuinigheid ver zuimen. Kortom, na afweging van alle factoren zal het zaak zijn het risico te nemen. Ook is op dit punt natuurlijk inter nationale samenwerking en onze deel neming daaraan nodig. Wat het door ir. Posthumus genoemde gevaar van het „weg zuigen" van Nederlandse deskundigen be treft, betoogde de minister dat juist door de oprichting van het wetenschappelijk centrum, waarin het kern-reactorproject voorziet, dit gevaar aanmerkelijk zal af nemen. Voordat er zekerheid bestaat om trent voldoende financiële deelneming door het particuliere bedrijfsleven zal de rege ring van de bij deze wet te geven mach tiging geen gebruik maken. Over een in het leven te roepen defini tieve nieuwe organisatie voor kernphysisch onderzoek kan de minister thans geen mededeling doen, maar wel kan hij dr. Schouten verzekeren dat er een nieuwe zelfstandige organisatie met eigen verant woordelijkheid zal komen. Natuurlijk zal invloed van overheidswege bij dit project worden gewaarborgd. De bedoeling is het werp aan. bestuur der stichting door de Kroon te doen benoemen op voordracht van bepaal de instellingen. Omtrent de organisatie vorm en de deelneming door het bedrijfs leven zal de regering de Kamer mettertijd gaarne nader inlichten. Tussen het kernphysisch wetenschappe lijk onderzoek en praktische toepassing van de kern-energie ligt nog een lange weg. Zowel de proefreactor te Kjeller als die, welke bij ons komt, zullen dienen voor zuiver weten scha ppelij onderzoek, toegepast idem en toepassing van de atoom-energie, maar bij ons zal het accent wat meer op het laatste facet liggen. De opzet is gericht op civiele doeleinden, zo verzekerde de minister, die verder nog mededeelde, dat Sociale Zaken (Volksge zondheid) een onderzoek zal instellen naar de gevaren van besmetting van grondwater door het gebruik van radio actieve stoffen. Daartegen, zijn aldus de ervaring in het buitenland, afdoende maat regelen mogelijk. Zonder hoofdelijke stem ming, met aantekening van het communis tische „tegen" nam de Kamer het wetsont- 55 Bij de behandeling van de zaak tegen de 21-jarige soldaat G. P. van het corps Commandotroepen, tegen wie gisteren, zo als wij reeds berichtten, vier maanden ge- eist werd wegens onvoorzichtigheid met een granaatwerper, werd het ongeluk te Tiel, waarbij een 8-jarig jongetje omkwam en een ander kind zwaar werd gewond, voor de krijgsraad te velde-West nog eens gereconstrueerd. P. had aan om hem heen staande kin deren een „pikt" (granaatwerper) laten zien. Normaal wordt dit wapen geladen door de granaat via een schuif naar bin nen te brengen. Is de slagpin niet gespan nen dan kan de „piat" niet worden gela- Goede keus In dit seizoen zijn de lieve wegen van het Franse land vol vluchtelingen. De een ont vlucht huis en haard om zijn vrije weken met een buiten landse reis te vullen en nieuwe kracht op te doen in de geu rige wijnstreek of het weidse berglandschap. De ander om straks in huis en bij de haard te kunnen meepraten over de kathedraal van Chartres, waarover hij vorig jaar zijn mond heeft moeten houden. De derde vlucht omdat hij weg wil uit het peloton en een étappe winnen voor de neus van de Fransen, die denken dat zij alleen fietsen kunnen. De vierde wil zijn nieuwe auto en zijn nieuwe triptiek beproe ven en zoeft over de hellende wegen zonder zelfs de naam bordjes der dorpen te kunnen lezen. En de vijfde wandelt met een kinderlijk karretje achter zich aan gans Frankrijk door, en Italië, en Luxemburg en België, omdat hij Rome wilde zien en van wandelen houdt. Die vijfde is een opa, als men tenminste degenen geloven mag, die hem kennen. Hij heeft een witte baard en moet ook kleinkinderen hebben. Opa Schram heeft onderweg de be langstelling genoten van tou- risten, die zich verwaardigd hebben hun snelle auto's een ogenblik te doen stoppen en glimlachend de bizonderheden hebben aangehoord, die opa te vertellen wist. Drie paar schoe nen versleten, drie maanden onderweg, nu terug voor de Vierdaagse. De touristen kijken ongelovig, verbaasd, eerbiedig en spottend, al naargelang hun aard. En zij stijgen weer in om opa in de blauwe walm van hun volgas achter te laten. In een grote boog om opa heen trekt een kleurige kara vaan door Frankrijk; groepen fietsers die voorovergebogen op hun glanzende frames lig gen met voor en achter zich heigeschilderde wagens vol vreemdgeklede wezens. Zij vliegen van plaats tot plaats, zij snijden door het land met een snelheid, die opa moede loos had moeten maken bij het tellen van zijn stappen. Zo zijn de elementen voor een korte overdenking gerang schikt: de touristen in hun auto's, de fietsers op hun fiet sen en opa tevoet. Allen samen in Frankrijk, een land dat de moeite van het bezoeken en bekijken waard is. Het dagboek van een tourist vermeldt: „In Melun begon de motor te sputteren en ik had sooedtig in de gaten dat het aan de bougie lag. Overigens heeft de kar het schitterend gedaan. De bougie was gauw vervan gen en verder niks geen last hoor! De benzinestations in Frankrijk zijn schaars. Soms moet je ui-en zoeken. Gelukkig had ik wat jerrycans bij me. zodat ik een behoorlijke voor raad in de bagageruimte kon meenemen. Lekke banden heb ik niet gehad, wat wel een wonder mag heten bij die met steenslag en puntige keien be dekte wegen. Via Melun gin gen we naar Nevers, van Ne- vers naar Clermont Ferrand waar een prima garage is voor dit merk, en waar ik dus mijn wagen heb laten contro leren en verder naar Limo ges, om dan over Tour en Chartres, Rouaan en Amiens naar Brussel te rijden, waar we wat langer moesten blijven om tante Sofie te bezoeken. Daarna waren we in een oog wenk weer thuis. O ja, we zijn onderweg opa Schram voor bijgereden. Gek idee, dat die man met zes kilometer per uur opschiet. Wij maakten gemid deld zeventig." Opa Schram met zijn zes kilometer per uur. Voortdurend schieten hem de schaduwen van snelle auto's voorbij, komende over de hori zon daarachter en verdwijnend over de kim daarginder. Blik sems van metaal en glas, waar in mensen zitten. Opa zou ja loers kunnen zijn op deze men sen, die in een oogwenk zijn waar ze wezen willen en dom melend vooruitschieten over de duizenden meters weg, die hij stap voor stap bevechten moet, meter voor meter. Maar hij zal het werkelijk niet zijn. Want hij is een oud man, die de tijd heeft. Het is merkwaardig, dat een mens oud moet worden om het on gerief van de haast te beseffen en de tijd te nemen voor het leven. In de drie maanden, dat hij gewandeld heeft door de schoonheden van het vreemde land, die hem in lang zaam tempo geboden werden zoals kostbare juwelen langzaam en zorgvuldig op het fluweel van een toonbank wor den gelegd, opdat men rustig kiezen kan heeft de vlie gende tourist niet enkel Frank rijk bereisd, doch thuis een menigte van dingen gedaan. Hij heeft duizenden guldens verdiend met snelle zakenrei zen en haastige conferenties, en duizenden guldens uitge geven voor de genezing van een maagzweer. Hij heeft tien maal ruzie met zijn vrouw ge had en het negen keer moeten goedmaken. Hij heeft tweedui zend sigaretten gerookt en is driemaal verkouden geweest. Hij heeft, een aanrijding gehad en een proces gewonnen. Hij heeft zich gehaast om overal op tijd te komen en zich terua gehaast om thuis te zijn. Hij heeft achtentachtig kranten gelezen en weet nog niet of de oorlog in Indochina zal ophou den of doorgaan. Ook opa Schram weet dat niet, en in zoverre zijn ze bei den even snel opgeschoten. Maar opa Schram heeft er gens in een klein Frans dorp een kerk bezocht in het mid daguur, toen de mensen in de lome schaduw sluimerden. De zon scheen door de donker rode en blauwe ramen, teken de een mozaïek van kleurig licht op de plavuizenvloer en wierp een schitterende krans van goud om de luchters. Zijn voeten tintelden van moeheid, maar de roodfluwelen kussens in de zwarte, eikenhouten ban ken waren zacht en de rust was volkomen. Er kwam een priester ge ruisloos uit een verborgen deur naast het altaar, hij knielde als een schaduw en ging als een schaduw heen tussen de pilaren. Er klonk geen enkel geluid, behalve het kraken van ïe nieuwe schoenen van opa in de bank, die eens gemakke lijk ging zitten. Op datzelfde uur zwoegde ergens een renner op een fiets over een witte streep, drie me ter voor de tweede. De renner zag van Frankrijk die ganse dag niets, behalve een witte streep. Een mens moet oud zijn om ie tijd te hebben. Om te we ten dat hij de tijd heeft, en niets kan doen waardoor hij meer of minder tijd krijgt. Wat opa in één voetstap zag", blijft voor automobilisten en renners voor altijd verborgen. De haast en de snelheid wor den betaald met geld en gemis aan levensvreugde. Is het een goede ruil? Soms zoudt ge kunnen denken dat de mensen dagelijks tussen schoonheid en ongerief kiezen kunnen, doch dat zij meestal do verkeerde keus doen. Oude mensen kie zen wel eens goed. Maar het kost een ganselijk leven om oud te worden. Zo oud als opa Schram, die wel licht als aanstaande opa zon der baard ook wel eens ergens een étappe gewonnen heeft. J.L. 5» den op de voorgesohrëven wijze. Op het bewuste moment was de slagpin inder daad ontspannen maar P. bracht de oefen granaat door de mond van de loop naar binnen, waardoor de scherpe kardoes door de slagpin geraakt werd en het wapen af ging. P. had in October een week instructie met de „piat" gehad en er daarna drie keer mee geschoten. Hij wist niet dat het gevaarlijk was een granaat via de loop naar binnen te brengen. Zelf had hij het wapen nooit eerder geladen, maar wel had hij het meerdere malen zien doen. „Wat hebben jullie eigenlijk die week van de „piat"-instructie gedaan, zitten lanter fanten?", zo vroeg de president aan de verdachte. Deze laatste zeide zich van het ongeval vrijwel niets meer te kunnen her inneren. „De verdachte is zeer tekort gescho ten", aldus de auditeur militair. „Hij wist dat het projectiel een oef en projectief was en dat er een scherpe kardoes in zat. Hij is schutter van dit wapen en moet weten hoe het in elkaar zit". De verdediger, een eerste luitenant van het corps Commandotroepen haalde als verzachtende omstandigheden aan, dat de verdachte op die dag na de zware oefening geestelijk en lichamelijk zeer vermoeid was." „Bij de oefeningen van de commando's wordt getracht hoever men kan gaan, vóór de mannen geestelijk en moreel gebroken zijn en daarom woi'den deze oefeningen zeer zwaar", aldus de raadsman. Hij wees er voorts op, dat dit soort gra naatwerpers thans uit de bewapening is genomen en dat bij de modernere wapens ongelukken als deze niet meer kunnen voorkomen. Tenslotte hield hij de krijgsraad nog voor dat er van de ouders van beide slacht offertjes een verzoekschrift was verzonden, waarin verzocht werd deze jongeman, die toch reeds zwaar door dit ongeluk is ge troffen, niet als derde slachtoffer er van te maken. In dit verband drong hij aan op de uiterste clementie. De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Voetgangers, die onlangs in Den Haag is opgericht, heeft contact gezocht met haar zusterverenigingen in Zwitser land, Engeland, België en Duitsland, ten einde de mogelijkheid te openen, in Europa tot een gecoördineerde actie voor de bevei liging van voetgangers te komen. Het gevolg van dit internationale con tact is geweest, dat de Engelse vereniging het initiatief heeft genomen, zo spoedig mogelijk een internationale conferentie over het voetgangersprobleem bijeen te roepen. De Nederlandse vereniging is van oor deel, dat tot gezamenlijke actie moet wor den overgegaan, temeer nu haar gebleken is, dat in het stadsverkeer de meeste slacht offers vooral onder kleuters en ouden van dagen vallen. In ons land zijn verkeers ongevallen zelfs de meest voorkomende doodsoorzaak bij kleuters.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5