Vivier met grote voorsprong op peloton eerste in Vannes .Clowntje Rick Een verraderlijk complot Favorieten hielden zich kalm Van Est en Wagtmans zakten in klassement Debutanten vol goede moed Klassementen Stormvogels-speler trainde bij profclub De Renault 4 Overwinning van DWR op Neptunus: 3-0 OFFICIëlt VÉRKOOP SIKKENS LAKKEN Bondswedstrijden K.N.B.R.D. Biljarten Om de Nobels-beker Voetbal Afdeling Venlo van NBVB heeft eigen veld „Uit de KNVB" - zegt het bestuur Vesmia kampioen bij de dames Ontstemming in bestuur van V.E.K. A thletiek Fraaie hordenrace van Fanny Blankers Maand geëist tegen motor rijder, die geen voorrang gaf Nederlands softball- negental-Maxwell Benavente overleden Voor de kinderen De kosten per K.M* personenwagens OARAGE DEN HOUT Baccalaureaat in de economie aan Gemeente Universiteit Examens FEUILLETON door Richard Keverne PONDERDAG 15 JULI 1954 Cok hij aankomst in Vannes na de zevende étappe over 211 kilometer heeft de Bretonse hymne niet geklonken. Tot grote teleurstelling van.de duizenden aanhangers van de Westploeg in het kleine stadion buiten de stad. Tot 100 me ter voor de eindstreep leken de kansen van Mahé, de Bretonse renner, samen niet Forlini van lie de France, Vivier van de Zuidwest ploegdie hadden deel genomen aan de beslissende ontsnapping zeer gunstig. Forlini had ongetwijfeld, ie eindspurt kunnen winnen als hij dal had gewild, maar hij spurtte niet mee. Vc twee anderen hadden het zwaarste werk opgeknapt in de lange vlucht over SO kilometer en de sportieve Forlini wilde hun de overwinning niet voor de neus wegkapen. Hij bleef achter hen rijden en het ging dus verder tussen Vivier en Ifahé. De Breton spurtte voor wat hij waard was, maar het was niet genoeg en Vivier, een 24-jarige renner uit Charente, die in 1952 de Route de France ge wonnen had en in datzelfde jaar prof geworden was en een halve étappe van de Tour op zijn naam had geschreven, mocht de bloemen in ontvangst nemen, liet waren derhalve drie regionalen, die in de zevende étappe de lauweren oogstten. Want 8 minuten later - nog nooit is het verschil zo groot geweest - laoam het peloton binnen. Ferdi Kübler won de sprint voor Ockers, Schaer en Wim van Est, die zich van een gunstige plaats aan de kop van het peloton had verzekerd in verband met het puntenklassement. De waterpolocompetitie In de waterpolowedstrijd DWRNeptunus, die Woensdagavond voor de tweede klasse in de zweminrichting aan de Houtvaart in Haarlem werd gespeeld, heeft DWR het ge vaar van de onderste plaats van zich af gewend door met drienul te winnen. Het was een snelle wedstrijd, waarin veel werd gezwommen. Bij DWR concentreerde het spel zich hoofdzakelijk op midvoor Kol- lerie, die met een doorslagbal DWR de lei ding bezorgde. Wel ging Neptunus tot een tegenaanval over, maar die liep dood in de DWR-verdediging. Wederom kreeg Kollerie de bal goed toegespeeld en scoorde prompt. Door De Bruyn ging met drienul de rust in. In de tweede helft kregen de Zaandam mers wederom geen kans dank zij het goede werk van de DWR-keeper. Maar ook bij DWR wilde het niet meer vlotten. De scho ten gingen steeds over of naast het doel; Tegen het eind van de wedstrijd kreeg de Neptunus-midvoor een kans om met een strafworp tegen te scoren. De DWR-keeper stopte het schot echter en zo bleef het drie nul. Reserve eerste klasse heren: DWR 2 DJK 2 05. Reserve tweede klasse: HPC 3 LZC 2 2—2. Competitie kring Haarlem, eerste klasse heren: DWR 3—HZV 1 0—2. Meisjes: HaarlemVZV 24. Jongens: Haarlem—HZV 1—5; DWR—HPC 0—2. Zes étappes lang hebben de groten de toon aangegeven. In Brest stonden 10 cracks aan het hoofd van het algemeen klassement, een rangschikking die bij aankomst in Parijs in de bestaande volgorde voor ieder aan vaardbaar zou zijn geweest. Maar deze étappe bracht een klinkend succes voor de regionale renners. Zij het dan, dat de door velen gestelde vraag, waarom het peloton met de groten zover achter bleef het ver schil is zelfs 9'A minuut geweest onbe antwoord bleef. Het oude Brest ging geheel schuil in mist en regenwolken, toen de karavaan zich in beweging zette. Een regenbuitje ging spoe dig over in hevige gietbuien en het werd de gehele dag niet meer droog. Het zicht was na de start zo beperkt, dat de motorbrigade, uit-vrees voor ongelukken, de volgauto's tot steeds sneller rijden dwong. Guerinel ontsnapt Pas na 6 kilometer ontsnapte een Breton. Emile Guerinel. Hij kreeg direct de Zwit ser Croci Torti aan zijn wiel, hetgeen men eveneens had kunnen voorspellen. Croci- Torti werd herhaaldelijk aangespoord door Guerinel ook eens wat werk te verzetten. Pas na een dertig kilometer deed hij zijn plicht als kopman, waarna de twee in vrede verder reden. Intussen kwamen Lazaridès, Vivier en Mahé uit het peloton opzetten en even later ook Schaer en Alomar. Dit be tekende het einde van de vlucht en bij Pont-Aven was de orde hersteld. Even voor de ravitaillering bij Quimperle trokken eerst Mahé en Vivier en daarna Forlini weg voor de slotaanval, die met suc ces bekroond zou worden. Want wel pro beerden Schaer en Bauvin, Géminiani, De Smet en Guerinel nog herhaaldelijk weg te komen, maar het peloton stond dit niet toe. Er werd bij tijden hard gefietst en een grote groep bij wie Nolten, Klaas van Est, Suy- kerbuyk en Van Breenen kreeg een flinke achterstand. Zij konden allen aansluiting krijgen toen het tempo vooraan weer zakte. Zij kwamen tenslotte met het peloton binnen. Twintig percent In Brest waren 94 renners gestart. Twee ontbraken op het appèl: de Spanjaard Lan- garica, wegens een pijnlijke blessure, opge lopen bij een valpartij de vorige dag en de Breton Ruffet, die last heeft van rheumatiek. Hassenforder van de NOC- ploeg, totaal leeggereden, viel uit bij Quirn- per. Reeds 19 renners zijn nu uit de strijd genomen of hebben het gevecht tegen de kilometers, de vermoeidheid, de weers omstandigheden en het hoge tempo op gegeven. Bijna twintig percent dus. En de bergen zijn nog niet in zicht. In Vannes wer den Kain en Schneider door de commissa rissen geëlimineerd wegens het overschrij den van de tijdslimiet van tien percent. De twee debutanten in de Ronde van Frankrijk, Jules Maenen en Klaas van Est hebben zich na zeven étappes reeds volko men aangepast aan het rhyihme van de Tour. Maenen vertelde dat hij in de eerste dagen veel had moeten leren. Hij had zijn ogen echter goed de kost gegeven. Het ging op deze dag al veel beter dan op die Donderdag van Amsterdam naar Brasschaet. Maar de bergen moeten nog komen, peinsde hij. Klaas van Est heeft het in de étappe tus sen Brest en Vannes moeilijk gehad, omdat zijn dérailleur niet werkte, zoals hij het graag had gewild. Dat had hem veel. extra energie gekost. Zijn schouderblessure is hij al bijna vergeten, al kan het verband pas morgen worden verwijderd. Van Est is een renner, die zijn eigen capaciteiten nog niet ADVERTENTIE Zo klein kan het dorpje niet zijn waar de Tour de France-karavaan op zijn vlucht door het Franse land langs komt, of er zijn altijd wel mensen, die uitlopen om de renners op een warm applaus te onthalen. Docl'sfraat 3d - Hiiarl'cnV - jlVK" i;!.?32. SÜKKENS' AUTOLAKKEN kent, en misschien betekent dat een voor deel voor hem. Want er zal eens een dag in deze tour komen, dat hij plotseling naar vo ren sprint en de aandacht van alle volgers zal opeisen. Wim van Est vraagt bij de aankomst van elke étappe: waar is Klaas? En in de meeste gevallen hoeft Wim niet ver te zoeken en staat zijn jongere broer, met het peloton meegekomen, al achter hem. Wout Wagtmans voelde zich gisteren niet goed. Hij had last van zijn maag. Waar schijnlijk veroorzaakt door het drinken van koud suikerwater. Toen de maag protesteer de tegen deze ijskoude douche en dit protest in een resolute daad had omgezet, was Wagtmans de situatie onmiddellijk weer meester. Geen wonder overigens, dat de maag van een renner wel eens in opstand komt, want tijdens de wedstrijd vindt de renner in zijn etenszakje, suiker, koude kip, sinaasappels, gebakjes, broodjes met ham. Dat alles wordt gedrenkt met suikerwater, citroenthee of hete koffie. De uitslag van de zevende étappe was: 1. Vivier (Frankrijk Zuid West) in 5 uur 24 min. 22 sec.; 2. Mahé (Frankrijk West) z. t.; 3. Forlini (lie de France) z. t.; 4. Kübler (Zwits.) 5.32.50; 5. Ockers (Belg.) z. t.; 6. Schaer (Zwits.) z. t.; 7. Wim van Est z. t.; 8. Van den Branden (Belg.) z. t.; 9. ex aequo: Bobet (Frankrijk), Darrigade (Frankrijk), Deledda (Frankrijk). Forestier (Frankrijk), Géminiani (Frankrijk). Laurédi (Frankrijk), Rollan (Frankrijk). Teisseire (Frankrijk), Faanhof, Maenen, Nolten, Suykerbuyk, Van Breenen, Klaas van Est, Voorting, Wagt mans, Brankart (België), Close (België), De Bruyne (België). Het algemeen klassement luidde: 1. Bobet (Frankrijk) 38.45.41; 2. Koblet (Zwitserland) 38.45.58 op 17 sec.; 3. Schaer (Zwitserl.l 38.46.40 op 59: 4. Kübler (Zwitserl.) 38.51.39 op 5.58; 5. Forlini (lie de France) 38.52.27 op 6.45; 6. De Smet (België) 38.53.17 op 7.36; 7. Wagtmans 38.53.33 on 7.52; 8. Bouvin (Frankrijk N. O. C.) 38.54.11 op 8.30; 9. Wim van Est 38.54.45 op 9.04; 10. Forestier 38.56.16 op 10.35 11. Deledda (Frankrijk) 38.57,07; 12. Ockers (België) 38.58.25; 13. Alomar (Span je) 39.00.12; 14. Gaul (Lux./Oostenrijk) 39.00.16; 15. Vivier (Frankrijk Zuid West) 39.00.29; 16. Carlé (lie de France) 39.00.41; 17. Voorting 39.01.09; 18. Vivetta (Frankrijk Zuid Oost) 39.01.11; 19. Darrigade (Frank rijk) 39.01.21; 20. Ruiz (Spanje) 39.02.20; 30. Nolten 39.08.57; 54. Klaas van Est 39.18.32; 55. Van Breenen 39.20.09; 63. Faanhof 39.26.04; 82. Maenen 39.46.29; 88. Suykerbuyk 40.03.31. Hassenforder (Frankrijk Noord Oost Cen traal) heeft de strijd gestaakt. Wegens te laat binnenkomen zijn de Oostenrijkers Kain en Schneider uit de w De prijs voor de meest ner werd toegekend aan rijk West). Het ploegenklassement luidde: 1. Frankrijk Zuid West (Vivier, Agut, Bergaud) 16.29.02; 2. Frankrijk West (Mahé, Bouvet, Gilles) 16.29.32; 3. Ile de France (Forini, Bober, Carlé) 16.30.02; 4. Zwitserland (Kübler, Schaer, Clerici) 16.38.30; 5. België (Ockers, Van den Branden, Brankart) 16.38.30; 6. Ne derland (Wim van Est, Faanhof, Maenen) 16.38.30; 7. ex aequo Frankrijk (Bobet, Dar rigade, Deledda), Frankrijk Noord Oost Cen traal (Bauvin, Cieleska, Dacquay) Spanje (Alomar, Bahamontes, Botella), Frankrijk Zuid Oost (Dotto, Kebailli. Apo Lazaridès) en Luxemburg/Oostenrijk (Gaul, Gelhausen, Kemp) 16.38.30. Na de zevende étappe ziet het ploegen klassement er als volgt uit: 1. Zwitserland 116.21.58; 2. Frankrijk 116.24.26; 3. België 116.39.58; 4. Nederland 116.42.14; 5. Frank rijk West 116.47.59; 6. Frankrijk Noord Oost Centraal 116.48.04; 7. Ile de France 116.54.14; 8. Frankrijk Zuid West 116.56.02; 9. Spanje 117.01.26; 10. Frankrijk Zuid Oost 117.07.13; 11. Luxemburg/Oostenrijk 117.18.30. Het puntenklassement luidt nu: 1. Kübler (Zwitserland 55 punten; 2. Schaer (Zwitser land) 73 punten; 3. Forlini (Ile de France) 32 pnt.; 4. Koblet (Zwitserland) 103 pnt.; 5. Wim van Est 104 pnt.; 6. Ockers (België) 105 pnt.; 7. Bauvin (Frankrijk N. O. C.) 147 pnt.; 8. Bobet (Frankrijk) 170 pnt.; 9. De Bruyne (België) 174 pnt.; 10. Wagtmans 179 pnt. De jaarlijkse bondsstranddag van de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen wordt Zaterdagmiddag in Noordwijk aan Zee gehouden. De verschil lende demonstraties worden uitgevoerd door een keurploeg, samengesteld uit leden van verschillende kustbrigades, waartoe ook de Bloemendaalse Reddingsbrigade behoort. De bondswedstrijden van de K.N.B.R.D., die vorig jaar tijdens de Haarlemse sport week in het zwembad aan de Delftlaan plaats vonden, zullen dit jaar veel later in het seizoen werden gehouden. Op Zondag 15 Augustus worden deze wedstrijden gezwom men in de zweminrichting aan het Diep te Amsterdam, De Bloemendaalse Reddings brigade heeft reeds een vertegenwoordigen de ploeg samengesteld en eveneens is te ver wachten dat de Haarlemse Reddingsbrigade met een groot aantal leden aan dit jaarlijkse Bondsevenement zal deelnemen. Onder leiding van de b. c. „Hof van Hol land" werden gisterenavond de wedstrijden om de „Nobels-beker" voortgezet met het tweede team van „Rembrandt". De uitslagen waren: Plooyers 115 64 27 14 2.37 0 Loerakker 80 80 27 21 2.96 2 H. Schrijver 160 160 35 58 4.57 2 Kraayer 145 134 35 51 3.82 0 Tussen de afdeling Venlo van de Neder landse Beroepsvoetbalbond en de Stichting Sportpark „De Berckt" te Baarlo is een overeenkomst gesloten waarbij de Stichting het Sportpark voor een termijn van 5 jaar aan de afdeling Venlo van de NBVB ver huurt. De Stichting Sportpark „De Berckt" be houdt de beschikking over de terreinen voor enkele jaarlijkse sportgebeurtenissen zoals concoursen hippique en dergelijke. Het hoofdveld van dit sportterrein werd tot nu toe gebruikt door de voetbalvereniging Baarlo, die is aangesloten bij de KNVB. Deze vereniging zal in de gelegenheid gesteld worden een bijveld te blijven bespelen. Het sportpark ligt op 7 km. van Venlo. Naar wij vernemen heeft het bestuur der IJmuidense voetbalvereniging „Storm vogels" zich tot het bestuur van de KNVB gewend met een brief, die onder meer het volgende inhield: „Uit een ingesteld onderzoek is ons ge bleken, dat de Stormvogels-speler Ange- nent tijdelijk in Geleen vertoeft en daar onderhandelingen voert met de profclub „Fortuna '54". Hij heeft daar ook aan de training deelgenomen. Of hij al een con tract heeft getekend is ons niet bekend, maar in verband met deze situatie verzoekt het Stormvogels-bestuur de KNVB de speler Angenent van het lidmaatschap ver vallen te verklaren. Het bestuur behoudt zich, afgescheiden hiervan, het recht voor, ook als premievoetbal door de KNVB wordt toegelaten, Angenent het Stormvo gelslidmaatschap te ontzeggen". V olleybal-zom ere o m petit ie Gisterenavond werden op het CIOS-ter- rein in Overveen de eindstrijden gespeeld om het volleyball-kampioenschap van de Zomercompetitie 1954. Een propaganda-com- petitie, die iedere zomer door de afdeling Haarlem van de NeVoBo georganiseerd wordt voor degenen die niet als lid bij de bond geregistreerd staan. Vooral dit jaar kan men, mede doordat men de beschikking had over velden op Duinlust, op een geslaagde competitie terugzien. Met veel enthousiasme werden gisteren de eindstrijden gespeeld. Bij de dames sleepte Vesmia, de vereniging van oud-leerlingen van Sancta Maria, dank zij overwinningen op Velox en AVC de titel in de wacht. Bij de heren kwam het nog niet tot een beslis sing aangezien de wedstrijden door het ge ringe krachtsverschil der ploegen veel langer duurden dan verwacht werd. Zowel CIOS als HVS wonnen van Sizo zodat de Hillegommers voor de titel werden uit gesloten. De strijd tussen HVS en CIOS, die dus de beslissing moet brengen, werd bij gelijke stand (11) wegens de duisternis gestaakt, en wordt nu Dinsdagavond aan staande half acht voortgezet. De volledige uitslagen van de eindstrijden luiden: Dames: VesmiaVé'lox 15—2, 158; AVC —Velox 6—15, 15—11 en 15—12; AVC—Ves mia 1513, 415 en 015. 1. Vesmia; 2. ASV; 3. Velöx. Heren: CIOS—Sizo 15—11, 20—18; HVS— Sizo 15—1, 15—9; HVS—CIOS 15—7, 9—15, hierna gestaakt. ADVERTENTIE Ntvr Cu' VAM vaOIOM dl CCMTL Naar wij vernemen heeft een groot deel van het bestuur der V.E.K. (Vereniging van Eersteklassers) het voornemen op de ver gadering, die de V.E.K. Zondag in hotel Esplanade in Utrecht houdt, als bestuurslid te bedanken. Het bestuur is van mening dat de groep eersteklassers, die een zelfstandige actie heeft gevoerd om verruiming van de amateurbepalingen te verkrijgen, van de formele organisatorisch voorgeschreven weg is afgeweken, waardoor het bestuur van de V.E.K. zijn prestatie ondermijnd acht. Op de uitgebreide agenda van Zondag 18 Juli prijkt als belangrijkste punt de bespreking van de nieuwe toestand. Drieduizend toeschouwers hebben Woens dagavond in de Leidse Hout Fanny Blankers Koen de 80 meter horden in de uitstekende tijd van 11.3 sec. zien winnen. Zij versloeg Willy Lust en Ada Blauw, die resp. 11.6 en 12.3 sec. noteerden, gemakkelijk. Theo Saat en Rulander vochten zowel op de 100 als de 200 meter een zeer spannend duel uit. dat Saat beide keren in zijn voordeel besliste. Op beide nummers werd voor de twee V. en L.'ers echter dezelfde tijd afgedrukt (resp. 10.5 en 22,1 sec.). Ook de 800 meter gaf een fraaie strijd te zien tussen Harry de Kroon en Wolsink. De Hagenaar nam de leiding en behield die 700 meter land. Doch toen werkte de Parthenon- athleet zich naar voren en klopte zijn tegen stander in de eindsprint. Ook hier werd voor beiden dezelfde tijd 1 min. 56.8 sec. ge noteerd. Puck van DuyneBrouwer zege vierde op de 100 meter dames overtuigend in 12.2 sec. Zaterdag in Overveen Dood door schuld Voor de Utrechtse rechtbank heeft heden ochtend de 35-jarige chauffeur K. N. uit Amsterdam terechtgestaan, verdacht van het veroorzaken van dood d'oor schuld. Op 28 April reed de verdachte met zijn motor, waarop ook zijn zwager F. van E. zat, op de Bunschoterstraat in de richting van Bunschoten. Nabij het kruispunt met de rijksweg no. 1 naderde van rechts een auto, bestuurd door de heer F. uit Heemstede, die voorrang had. In plaats van te stoppen reed de motorrijder echter met vol gas door, hetgeen tot gevolg had, dat zijn mo tor tegen de auto opbotste. Tengevolge van de schok viel de duorijder van de motor en overleed kort nadien. De verdachte kreeg een hersenschudding en kon zich niets meer van het gebeurde herinneren. De als getuige gehoorde automobilist verklaarde, dat hij nabij de kruising de motorrijder zag naderen en verwacht had dat deze zou stoppen daar hij geen voor rang had. De officier van justitie achtte N. schul dig aan het gebeurde en eiste een maand hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor zes maanden. ADVERTENTIE Zoals wij reeds in ons blad van Zaterdag berichtten zal de sterke Amerikaanse soft- ballploeg van Maxwell het komende week end te gast zijn bij HCK. Er zullen twee wedstrijden gespeeld worden: Zaterdagavond om half acht op het terrein van HCK in Overveen tegen het Nederlands negental en Zondagsmiddags om drie uur tegen HCK, eveneens op het HCK-terrein. Het Nederlands negental is als volgt samengesteld: werpster: M. v. Scherpenzeel (VVGA); vangster: R. de Haas (HHC); le honk: L. Dekker (Schoten); 2e honk: F. v. Veen (Schoten); 3e honk: H. Berendonk (HHC); korte stop: A. de Vries (HHC); links veld: B. v. Beymerwerdt (HCK) aanvoer ster; mid veld: N. Akerman (VVGA); rechts- veld: T. Andrea (HHC). Reserves: H. Boerendans (Schoten). T. van Slooten (HCK); M. Berendonk (HHC), R. van Es (TIW); R. Vermaat (Gymnasion), G. Vermeulen (HHC). Jacinto Benavente, de Spaanse toneel schrijver en winnaar van de Nobelprijs voor litteratuur in 1922, is Woensdag in de ouderdom van 88 jaar te Madrid over leden. Tas Kloos 85 85 36 11 2.36 2 90 60 36 11 1.66 0 De Haan 250 144 28 22 5.14 0 Nobels 250 250 28 41 8.92 2 Na de tweede ontmoeting is de stand 88. Ja, Bunkie droomde Wat? Nou, dat zullen we eens even gaan vertellen. Hij had zo zitten lezen in dat boek over parachutisten en zo aandachtig naar de plaatjes gekeken, dat hij natuur lijk over zoiets droomde Kijk, daar was Bunkie opeens ijverig in de weer met 'n groot beddelaken; hij had ook een flinke kluwen touw gevonden. En met die dingen was hij iets van plan. Eerst legde hij het laken helemaal open uit op de grond; toen knipte hij het zo mooi mogelijk rond. Stel je vooreen goed beddelaken zomaar verknippen! Wat zou tante Liezebertha daar wel van gezegd hebben! Maar ja het was maar 'n droom, en in een droom is nou eenmaal alles moge lijk, hè? Dus knipte Bunkie van het laken een grote, ronde lap. En toen maakte hij een hele boel evenlange touwtjes; die knoopte hij in het rond aaji de rand van het laken, en daarna bond hij de andere einden aan elkaar vast. Nu moest hij nog iets hebben, om de touwtjes aan zijn lijf vast te maken, zoals de parachutisten dat hebben. Daarvoor zocht Bunkie een stevige riem uit de kast. En toen was zijn parachute klaar! „Nou heb ik geen vliegtuig bij de hand", dacht Bunkie. „Maar ik moet toch van 'n flinke hoogte sprinaen!" En daar wist hij iets op met zijn parachute ging hij naar de kerktoren Daar komt het tenslotte op aan rijden 1 op 17. hebben een lange levens duur. zeer weinig reparatie's welke bo vendien zeer goedkoop zijn en een hoge restwaarde. PRIJZEN VANAF 4380.— De Renault 1 en V/, tons bestelwagens zijn ruim (bijna 8 m3 laadruimte), sterk zuinig en door de frontbesturing in de stad uiterst practisch. 1 Tons bestelwagens geheel compleet 6700.— 1400 kg bestelwagen geheel compleet 6900. WAGENWEG HAARLEM m eventi> i de :r ecolH| Uit besprekingen gers uit het bedrijfsleven! Koophandel en Fabrieken is gebleken, dat er in hand' grote behoefte bestaat aan J die een korte, afgeronde studie hebben volbracht. Voor dat een groot percentage van de studie aan de faculteit der wetenschappen aan de Gemeentelijke versiteit van Amsterdam na het CcffJS- E daatsexamen afbreekt. B. en W. van Amsterdam stellen der halve de raad voor maatregelen te treffen tot de instelling van een baccalaureaats opleiding aan de genoemde faculteit, om degenen, die geen volledige studie in de economische wetenschappen kunnen of willen volgen, een meer op de praktijk gericht inzicht te geven. Aan de Economi sche Hogeschool te Rotterdam volgt het baccalaureaatsexamen een half jaar na het candidaatsexamen. De student moet in dit halve jaar de kennis van vijf vakken heb ben verworven. Het is de bedoeling dat de speciale colleges voor de baccalaureaats opleiding zullen worden gevolgd in het tweede studiejaar. Een verplichting zal er echter in dit opzicht niet bestaan. De bac- calaureaatsstudie is belangrijk lichter dan de doctorale studie. B. en W. zijn van oor deel, dat de goede student in staat zal zijn het baccalaureaatsexamen in het begin van het vierde studiejaar af te leggen. MULO-diploma's Te Haarlem slaagden voor MULO-diploma A: M. G. J. de Haan. G. P. Jansen, C. v. d. Bijl, Velsen; P. Brouwer, J. A. van Zijp, J. C. van Vuuren, I. J. Akkerman, G. S. Boon stra, I, J. M. Donken, Beverwijk: J: Kerk- man. Zandvoort; P. M. D. Hokke, Nieuw Vennep; A. Verburg, B. F. Meeuwig, Hoofd dorp; O. A. v. d. Benden, I: C. Bovenkerk, E. W. Heerschop. E. van Loon, M. D. de Rid der, Haarlem; G. F. Musegaas, M. J. Fraas, J. P. Huigen, Noordwijkerhout; P. C. Bloe- mendaal, M. Philippo, J. M. Moll, Sassen- heim; C. Booden, Lisse en J. Knoppers, Voor hout. Twee candidaten zijn afgewezen. 39) Maar nunu ze nog niet kunnen ver moeden, dat we hen op de een of andere wijze op 't spoor zijn gekomen, wat zou 't nu voor hen voor zin hebben? Ze zullen slechts hun prijs vaststellen en hun voor waarden noemen, en die zullen mij alleen bekend gemaakt kunnen worden, wanneer de boodschapper ongemoeid terug komt". „Ik ga zélf", zei Arden. Randal tikte met de brief in zijn hand op de tafel. „Ze vragen een vrouw te sturen en we moeten precies doen, wat ze zeggen", merkte hij op. „Danehdan geloof ik, dat in derdaad juffrouw Brent 't best kan gaan". Er kwam een uitdrukking van intense voldoening op Monica's gezicht en me vrouw Dean scheen zich opeens te ont spannen. De oplossing van deze vraag scheen haar in hevige spanning gebracht te hebben „Goed! Juffrouw Brent, ik stel uw aan bod zéér op prijs. Ik leg me bij Jonathan's beslissing neer. Wilt u thans even heel se rieus naar me luisteren en datgene, wat ik u vertel, goed in uw hoofd prenten? Pre cies datgene, niet méér en niet minder! Mijn zoontje zal er hetslachtoffer van warden als u niets vergeet. Jonathan, wil jij met Laura een ogenblik in de andere ka mer gaan. Juffrouw Brent mag door niets afgeleid worden". „Natuurlijk", antwoordde Arden bereidwillig. Mevrouw Dean stemde niet zo vlot met dit verzoek in. Na enig aarze len, antwoordde ze langzaam" „Als jij dat graag wilt, natuurlijk, Faraday!" „Goed zo"! Randal's stem had de auto ritaire klank van iemand die gewend is bevelen te geven. Matt Tarrant merkte een vreemde tril ling in Monica's stem, toen ze hem even voor zes uur opbelde. Ze scheen opgewon den te zijn en tegelijkertijd in een zeer goede stemming en ze deed een voorstel, waarmee hij maar al te graag zijn instem ming betuigde. Hij vroeg haar waar ze zouden gaan di neren. „Jij mag kiezen", voegde hij er aan toe. „Ik ben niet zo bekend met al die Londense restaurants. Denk er echter aan dat ik geen avondkleding bij me heb". Ze antwoordde: „Prachtig! Londen is wel erg stoffig en benauwd, vind je niet? Kun nen we niet naar buiten gaan? Ergens aan de rivier waar we wat frisse lucht krij gen? Ik heb er bovendien mijn speciale redenen voor". Matt dacht onmiddellijk aan de Fowler. Jim wast juist teruggekeerd en zou hem de wagen met genoegen lenen. „Uitstekend! Ik kom je over ongeveer 20 minuten halen", antwoordde hij. Maar Monica zei op rustige toon: „Nee, Matt, ik kom je wel halen. Ik heb daar óók een re den voor. Afgesproken?" „Afgesproken!" zei hij. „Ik heb een wa gentje ter beschikking en bedenk jij in tussen waar we heen zullen rijden". Jim Woodstone keek Matt vol belangstel ling aan, toen deze hem uiteenzette, wat Monica gezegd had. Hij was teleurgesteld geweest over Matt's verslag betreffende het onderhoud met Randal, en eveneens teleurgesteld over zijn eigen onderzoek: hij had de concierge van het bewuste flatge bouw uitvoerig ondervraagd, maar eigen lijk geen inlichtingen van belang gekregen. Die schurken waren kennelijk zéér uitge slapen Maar thans bracht Matt's mede deling over Monica's telefoontje hem weer in een betere stemming. „Natuurlijk kun je de Fowler krijgen", zei hij. „Ik zal de garage opbellen, dat ze hem hier voorrijden. Ik ben erg benieuwd naar wat Monica je te vertellen heeft. Maar, Matt, ouwe jongen, noem mij onder géén beding! Bedenk maar een of andere leugen, als je vertellen moet, hoe je aan de auto komt." Matt keek enigszins ontstemd. Hij vond dat Jim's verlangen om vooral op de ach tergrond te blijven, wat tè ver ging. Jim scheen nog steeds te denken, dat Monica haar mond niet kon houden. Zijn ergernis verdween echter door de komst van het meisje zelf. Ze toonde zich zeer vei-heugd over de auto, doch toen hij haar vaag uit legde, dat hij deze van een vriend had ge leend, stelde ze geen vragen. „Wat een bof", zei ze enkel. „Waar zou je graag heengaan?" vroeg hij. „O, 't is allemaal 't zelfde", antwoordde ze. „Als we maar buiten de stad komen. We eten dan onderweg wel ergens". „Goed". Ze reden langzaam door Bord Street en sloegen rechts af. Enige ogenblikken later reden ze langs het Regent Park. Ze pas seerden Finchley en kwamen op de grote weg Noordwaarts. Ze spraken weinig, daar het drukke verkeer alle aandacht opeiste. Toen ze de stad achter zich gelaten had den, vertelde Monica hem, dat ze Randal gesproken had en dat er weinig goeds te melden viel. „Maar ik kan je waarschijn lijk spoedig méér vertellen", voegde ze er aan toe. „Laten we echter nu van deze avond genieten. Wat is 't hier heerlijk rus tig. Kijk eens naar de belichting van het landschap". Gedurende meer dan een uur zwierven ze langs landelijke weggetjes, die soms zo smal waren, dat het struikgewas aan weerskanten de auto raakte. Ze vermeden zoveel mogelijk de hoofdweg: ze waren niet in een stemming om hard langs een asfaltweg te jakkeren, doch genoten lang zaam rijdend van de onverwachte aspec ten van het landschap. De zon begon ech ter langzamerhand onder te gaan en hun rit liep ten einde in een genoeglijke dorps straat, waar juist de eerste lichten aan gingen. „Matt, ik sterf van de honger", riep Monica uit. „Zullen we hier iets eten? Ik vind alles goed, als 't maar eetbaar is". Voor het dorpshotelletje hielden ze stil. Het was een oud huis met veel houtwerk en een prachtig antiek uithangbord,, waarop een vreemdsoortige ram was afge beeld. „Ik heb geen idee, wat ze ons hier zullen voorzetten", merkte Matt vrolijk op, „maar ik beloof je, dat ik mijn best voor je zal doen". Het was geen slecht maal, dat de waar din van „De Ram" hun bereidde, maar voor Matt was 't de heerlijkste maaltijd, die hij nog ooit had meegemaakt. Ze zaten met zijn tweeën in een klein zijvertrek, dat vol stond met ouderwetse meubels. Het openslaande raam gaf een prachtig uit zicht op golvende korenvelden, met don kere bossen op de achtergrond. De waardin diende de gerechten zelf op en bij het open- en dichtgaan van de tussendeur drongen geluiden uit de gelagkamer tot hen door. Monica verzekerde hem, dat al les naar haar zin was, en Matt voelde dat dit waar was. Gedurende de maaltijd spra ken ze over allerlei behalve over het onderwerp, dat hen beiden bezig hield. Pas toen ze aan de koffie toe waren en rustig met een sigaret in hun stoelen ach terover leunden, begon Monica op haar eigen kalm--zakelijke wijze te vertellen, wat er voorgevallen was. Matt voelde zich een afschuwelijke huichelaar, toen ze hem uitvoerig verslag uitbracht van het falen van Pringle's de tectives. Het scheen niet fair om te doen, alsof dit „nieuws voor hem was. Maar nóg minder voelde hij zich op zijn gemak, toen ze opeens ophield en tot hem zei: „Jij moet me daar echter méér van vertellen". „Hoe kom je daarbij?" „Meneer Randal heeft me dat gezegd. Hij vertelde me, dat jij sir Jonathan de eerste tip had gegeven en dat je heel wat goed werk had gedaan". Ze scheen verwonderd te zijn over zijn vraag. „Dat is méér dan hij mij gezegd heeft", merkte Matt op. „Wat heeft hij verder nog over mij meegedeeld?" „O, een heleboel! En dat is 't Matt, waar ik nu aan toe kom. Ik begrijp niets van hem. Hij is keihard en soms vind ik hem zelfs angstaanjagend. Het ene ogenblik aanvaardt hij allerlei, maar het andere wil hij alles zélf organiseren en geeft hij mi nutieuze instructies. Denk je dat hij arg waan jegens Laura koestert?" Ze keek hem met haar heldere ogen peinzend aan. Matt aarzelde. Hij vond het héél moeilijk te blijven huichelen. Als Jim Woodstone 't hem niet nog eens op 't hart gedrukt had, zou hij 't thans opgegeven hebben. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7