Prof. Oud maakt gewetenskwestie van beslissing over het statuut Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amerika zou slechts garantie voor Zuid-Vietnam op zich nemen Attl ee Spanning in Tweede Kamer Veiligheidstoestand in Indonesië verbeterd Grondwettelijke bezwaren bedreigen vereiste twee-derde meerderheid Amerikaans Huis tegen toelating van China Het overstromingsgevaar verschuift naar Oosten Amerikaanse hittegolf voorbij: 150 doden Het woord is aan UNO zendt Nederlandse deskundigen uit Ernstig meningsverschil in Genève UNO eens met atoomproeven SM* Massale vrijlating van Atjehse gevangenen De 18de of de 16de breedtegraad als grens? Weerrapport 69e JAARGANG No 5 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 16 JULI 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 159 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman WIJ ZIJN even anti-communistisch als de Verenigde Staten en zullen ons met succes blijven verzetten tegen wat wij zien als de onjuiste leerstellingen van de com munisten. Wij zien de gevaren van hun leant en hun fouten, maar wij geloven in een vreedzaam naast elkaar bestaan. Dat heeft Clement Attlee, Brits premier gedurende de eerste zes jaar na de oorlog en sindsdien leider van de Labour-opposi- tie, eergisteren in 'het Lagerhuis gezegd. Hij heeft er onmiddellijk aan toegevoegd dat hij vindt dat het tijd wordt, dat Chur chill met Malenkov de kwestie van de waterstofbom bespreekt. Het is nu ruim een jaar geleden, in Mei 1953, dat Churchill de wens van die persoonlijke bespreking op het hoogste niveau in het Lagerhuis lanceerde en de geestdriftige bijval van zijn regeringspartij en van de oppositie oogstte. Maar hij heeft zijn wens nog steeds niet vervuld gezien, hetgeen ongetwijfeld niet aan hem maar aan de verdeeldheid van-inzicht tussen Amerika en Engeland geweten moet worden. Men kan ook zeg gen: de verdeeldheid van inzicht tussen Amerika en Europa, daarbij Engeland tot Europa rekenend, hetgeen logisch mag heten omdat het geen afzonderlijk wereld deel is en er geografisch toe behoort. De Amerikanen willen niet pacteren met het communisme. Foster Dulles' jongste bezoek aan Parijs heeft blijkbaar wel geleid tot zekere overeenstemming betreffende de vredesvoorwaarden in Indochina, maar Amerika wil niet de verantwoordelijkheid dragen voor een wapenstilstand in dat ge bied. Dit belemmert de nogingen van de Franse premier Mendès-France die nog maar vier dagen de tijd heeft om volgens zijn eigen toezegging aan het parlement tot een resultaat te komen in zijn hardnek kig streven om die wapenstilstand te ver wezenlijken. En intussen zijn de talloze af wijzingen van Amerikaanse regeringsper sonen en senatoren betreffende een moge lijke toelating van communistisch China tot de UNO gisteren vermeerderd met een resolutie van het Huis van Afgevaardigden, dat zich met algemene stemmen ertegen heeft uitgesproken. Met algemene stem men: dat is dus wel een geestdriftige uit spraak. De dag'tevoren had in Londen Churchill nog Attlee geantwoord, dat de toelating van China tot de UNO niet ge forceerd moest worden (om Amerika niet te grieven) maar dat hij zich niet kan voor stellen dat China er altijd buiten zou blii- men. En Attlee had opgemerkt dat de Chi nese regering in Peking zonder twijfel door de massa van het volk wordt ge steund. „Er zijn nog heethoofden hope lijk niet veel die denken aan een oorlog tegen China om Tsjang Kai Siek weer aan de macht te brengen. Ik geloof dat het tijd wordt dat de nationalistische leiders met pensioen gaan; geloof ook dat de meesten maar al te graag van Formosa naar con tinentaal China zouden terugkeren." Dat zei Attlee Misschien onderschat hij de invloed in Ami erika van de heethoofden,die denken aan een oorlog om Tsjang Kai Sjek weer aan de macht te helpen. In elk geval dui den de Amerikaanse uitingen allerminst op medewerking om door persoonlijk over leg op het hoogste niveau dat vreedzaam- riaast-elkaar-bestaan met het Oosten na te streven, dat Attlee voorstaat. En dat Chur chill heeft voorgesteld. In zijn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower Woensdag gezegd, „dat hij begrip heeft voor de groeiende on rust onder de Europese bondgenoten van Amerika, die zich gevangen voelen tussen twee mogendheden met atoom- en water stofbommen. Voor Amerikanen is het vol strekt'onmogelijk om, in hun betrekkelijk veilige positie, te begrijpen wat bombar dementen betekenen". Dit is een nogal verrassende verklaring, omdat ten eerste tot dusver veel meer on rust in Amerika dan in Europa aan den dag getreden is en ten tweede die betrekkelijk veilige positie van de Amerikanen, bij de huidige stand van ontwikkeling van de luchtwapens, wel bijzonder „betrekkelijk" lijkt. Zelfs kan men zich zonder al teveel verbeeldingskracht voorstellen dat nu een era in de wonderen-der-techniek bereikt 't, waarin de Amerikaanse positie volstrekt Hiet veiliger is dan de Europese. Wij dach ten eigenlijk, gezien de onrust en spanning ten aanzien van het communisme die nu al jarenlang in Amerika heersen, dat men zich daar bewust van was. Maar volgens de ge tuigenis van de president zelf meent men •veiliger te zijn dan wij in Europa en kan men zich met geen mogelijkheid bombar dementen voorstellen. Dat kunnen wij wel. zij het dan dat onze ervaring zich beperkt tot de middelen van de tweede wereldoor log, waarvan overigens ook een zeer groot aantal Amerikanen zeer wel op de hoogte is en waarover alle anderen met publicaties en voorlichting (laat ons zeggen) gebom bardeerd zijn. Rest alleen het verschil dat hun eigen land niet met bommen is be stookt, omdat het toen voor de Duitsers (niet bereikbaar was. Nu is het voor de Russen zeer wel bereikbaar. Dat dit besef blijkbaar niet doorgedron gen is en dat president Eisenhower dit als een argument aanvoert, kan ons alleen ver bazen. Het blijkt weer hoe moeilijk het is elkaar te begrijpen, met een hele Oceaan ertussen, al is men aan beide zijden tegen ,het communisme gekant. Dat is trouwens •niet voldoende: ergens tegen te zijn. De vraag is: welk beleid staat men voor, wat doet men gemeenschappelijk om een derde wereldoorlog te voorkomen, welk overleg voert men om vredig-naast-elkaar-bestaan mogelijk te maken? Waarom wordt daar niet alles toe beproefd? R. P. DJAKARTA (Aneta) De Indonesische vice-premier mr. Wongsonegoro, heeft als minister voor het Staatswelzijn Donderdag een overzicht gegeven van de veiligheids toestand, waarin hij zegt, dat er goede resultaten zijn bereikt bij het bestrijden van het bendewezen. In het gebied rondom Merapi bijvoorbeeld zijn de benden vrijwei verdreven en gehoopt wordt, dat Midden- Java gezuiverd kan zijn van Darul Islam, Tentara Islam Indonesia en gedeserteerde leden van het voormalige bataljon-426, mits: geen nieuwe .benden uit Oost-Ja.va binnendringen. (Van onze parlementaire redacteur) Donderdagmiddag ontstond er plotseling merkbare spanning in de vergader zaal van de Tweede Kamer, toen prof mr. Oud (V.V.D.) met de hem eigen scherpzinnigheid zijn gehoor voorhield, dat de tegenwoordige Grondwet aan vaarding van het ter tafel liggend Statuut voor het Koninkrijk, dat ten doel heeft de staatsrechtelijke verhoudingen tussen Nederland, Suriname en de Antillen te regelen, zou verbieden. De aanvoerder van de fractie van de V.V.D. bracht zwaar staatsrechtelijk geschut in stelling, waarmee hij niet naliet indruk te maken. Het Statuut bevat een bepaling, te weten art. 55 lid 3, dat toelaat wijziging van dat Statuut, welke afwijking van de Grondwet zou inhouden, tot stand te komen op een gemakkelijker, dus andere manier, dan volgens de Grondwet zelf een Grondwetsherziening in het leven kan worden geroepen. Volgens vermelde bepaling zou iets dergelijks namelijk kunnen gebeuren bij gewone meerderheid ter gelegenheid van behandeling in tweede aanleg, ter wijl de Grondwet daarvoor dan een meerderheid van 2/3 eist. Met andere woorden: de wet, die in dezen de nieuwe rechtsorde tot stand wil doen komen, houdt dus een van het der tiende hoofdstuk gedeelte der Grondwet, dat over Grondwetsherziening handelt) af wijkende bepaling in. Als men nu bedenkt, dat juist art. 218, te samen met art. 217 voorkomende in het veertiende hoofdstuk van de Grondwet verbiedt, dat iets der gelijks voorkomt in een wet, die de nieuwe rechtsorde schept, is het duidelijk, dat mr. Oud's betoog indruk maakte en dat ver schillende afgevaardigden zich begonnen af te vragen, of hun eed op de Grondwet hen niet moest weerhouden hun stem aan het aanhangige wetsonwerp te geven. „Eerst moeten wij bij ons de Grondwet op dusdanige manier veranderen, dat het daarin voorkomende staketsel verwijderd wordt", aldus gaf de heer Oud te kennen, die dan verder de West met een vriende lijke motie wilde paaien. Hiertegenover betoogde prof. Romme (K.V.P.), dat zulk een gang van zaken fu nest, ja rampzalig zou zijn. Immers nadat ten langen leste met de West overeenstem ming was bereikt, zou de goede stemming er helemaal bedorven worden, indien Ne derland thans een spaak in het wiel van het Statuut zou steken. Van zijn kant trachtte de laatstgenoemde afgevaardigde dan ook de juistheid van prof. Oud's betoog te ontzenuwen. Hij nam het standpunt in, dat de door de aanvoerder van de V.V.D. vermelde grondwettelijke restricties alleen gelden voor de periode van overgang en voor de regeling inzake de tot stand ko ming van de nieuwe rechtsorde gelden, echter niet meer daarna. En als men het Statuut op de keper bekeek, zo ging hij voort, dan houdt dat zelf geen wijziging van de regeling der troonopvolging in (een van de onderwerpen, die een wet als de onderhavige heeft te ontzien), tei'wijl eveneens (nog zulk een onderwerp) de procedure met betrekking tot Grondwets herziening onaangeroerd blijft. Mr. Oud had echter al aangetoond dat art. 55 van het Statuut in wezen wel aan die proce dureregeling tornt. De bovenvermelde spanning vindt haai oorzaak hierin, dat in elk geval het thans in behandeling zijnde wetsontwerp een meerderheid van 2/3 behoeft en nu begon er twijfel te ontstaan, of die nog wel te be halen zou zijn. Het heette namelijk, dat met de V.V.D., de Kath. Nationalen,. de Staatk. Gereformeerden, ook de Anti-Re- volutionnairen geneigd zouden zijn tegen te stemmen. In het bijzonder zou menigeen hunner zwaar op de maag zijn gaan liggen, dat zij, naar prof. Oud met veel nadruk had uit eengezet, hun bij de troonsbestijging afge legde eed, dat zij onder meer de rechten van de Kroon zullen eerbiedigen en daar voor pal zullen staan, ontrouw zouden worden, doordat namelijk altijd vol gens de heer Oud straks op ongrondwet tige wijze verandering in de troonopvol ging zou kunnen worden aangebracht. De zo even genoemde groepen blijven juist nog beneden 1/3 van de Kamer. Maar wanneer zich bovendien twee Christelijk-Histori- schen en één K.V.P.-lid, mr. Van Rijcke- vorsel, bij hen zouden voegen wat geens zins uitgesloten scheen dan zou het wetsontwerp de vereiste meerderheid van 2/3 niet halen. Achter de ministertafel gaf men zich na tuurlijk van het bedenkelijke van de situa tie ook terstond rekenschap. Het zou, naar verluidt, het kabinet niet ontbreken aan staatsrechtelijke tegen-argumenten, die nende om de aanval van prof. Oud af te slaan. De vraag blijft echter, of die argu menten op die afgevaardigden, wier steun in dit geval onmisbaar is, wel voldoende indruk zullen maken. Mocht de regering uiteindelijk zien aankomen, dat de boel scheef zou lopen, dan zou zij misschien nog wel met behulp van een aanvulling van de goedkeuringswet de zaak kunnen redden. In dit verband gaat de gedachte uit naar opneming in die wet van een bepaling, welke ten opzichte van art. 55 lid 3 van het Statuut zou vastleggen, dat het niet van toepassing is op het aanbrengen van verandering in de troonsopvolging. Natuurlijk zou een dergelijke aanvulling van de goedkeuringswet bij ons, vervolgens ook nog de medewerking behoeven van Su riname en van de Antillen om in hun goed keuringswetten eenzelfde voorbehoud op te nemen. Heel prettig ware het niet, hiermee alsnog bij hen te moeten aankloppen. Doch naar alle waarschijnlijkheid zou men ginds tegen zulk een voorbehoud toch geen be- WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich Donderdag met algemene stemmen uitge sproken tegen toelating van China tot de UNO. zwaar maken. Niettemin is het wel het uiterste redmiddel in de ogen van onze re gering. Veel liever wil zij trachten de wet en daarmee het Statuut er ongewijzigd met 2/3 meerderheid door te halen. Zal zij wel licht ook nog overwegen de kabinetskwes tie te stellen? Jammer is natuurlijk, dat er alleen nog tijd voor onderling beraad en overleg bestaat tussen Donderdagavond en Vrijdagmiddag, doordat dan de Kamer na melijk op reces gaat. Hier blijkt zich op nieuw het „jachten" met de agenda te wre ken. Want het lijdt geen twijfel of juist ook de regering zou, zeker zoals het nu is gelopen, gaarne iets ruimer tijd gehad wil len hebben, om deze kwestie tot een bevre digende oplossing te brengen. Intussen blijft de mogelijkheid bestaan, dat het ten slotte meevalt en dat zij zonder een aan vulling als hier bedoeld, het gewenste re sultaat zal bereiken. Al met al ontbreekt het onderwijl niet aan spanning. Kenmer kend is trouwens nog, dat alle fracties die leden welke in het buitenland vertoefden, ijlings naar de Kamer ontboden hebben! Een van de hoogtepunten in de spanning, die het betoog van prof. Oud gistermiddag in de Tweede Kamer teweeg bracht, gaf een passage, waarin hij het belang van de bereikte overeenstemming, dat hij zelf ook zeer hoog aansloeg, afwoog tegen de eed van ieder Kamerlid op de Grondwet. „De regering mag niet van ons verlangen, dat wij een ongrondwettige weg gaan volgen," zo zei hij. Temeer bestaat hiertegen be zwaar omdat bij dit alles de rechten van de Kroon (de regeling inzake de troonsop volging) betrokken zijn, hoewel de Kamer leden in 1948 ter gelegenheid van de troonsbestijging van Koningin Juliana on der meer gezworen hebben „de rechten van de Kroon te zullen handhaven." De spreker liet hierop terstond volgen: „Onze taak is de Kroon te beschermen, mede tegen even tuele dwalingen van haar raadsleden." „Motie van „geruststelling;" Echter, in een zaak als deze, van zó groot belang voor het Koninkrijk in zijn geheel, wil hij zich beslist niet er toe bepalen de regering een hindernis in de weg te leggen. Daarom opperde hij, zonder nog tot de for mele indiening daarvan over te gaan eerst meende hij het antwoord van de rege ring te moeten afwachten een motie. Die zou de uitspraak moeten bevatten, dat het Statuut door Nederland behoort te worden aanvaard. Tevens zou dan de verwachting dienen te worden uitsproken, dat de Grondwetgever bereid is te voren de daar voor noodzakelijke verandering in de Grondwet te gaan aanbrengen. En onder wijl zou men, in afwachting daarvan, met de West moeten overeenkomen alsnog artikel 55 lid 3 van het Statuut zo te wij zigen, dat tijdelijk de grondwettelijke be zwaren, die er op het ogenblik bestaan, daaruit verwijderd worden. Mogelijk kan, als het minste, volstaan worden met een wijziging die, totdat de onmisbare Grond wetsherziening haar beslag zal hebben ge kregen, zou uitsluiten dat inmiddels via wijziging van het Statuut verandering ten opzichte van de troonsopvolgingsregeling slechts zou kunnen plaats vinden, zo opper de hij. Heden, Vrijdagochtend, scheen de situatie inmiddels al veel gunstiger te zijn wat de kansen tot aanneming van het wetsontwerp betreft. Het heet namelijk dat één van de Christelijk-historischen, die gisteren nog tot tegenstemming neigde, het vóór zal laten horen en bovendien dat een drietal anti-revolutionnairen in elk geval niet zal tegenstemmen. Op die manier haalt het kabinet de tweederde meerderheid reeds zeker. Naarmate het overstromingsgevaar in West-Oostenrijk en West- en Oost-Duits- land afneemt, ontstaan er gevaarlijker si tuaties meer naar het Oosten, in Tsjecho- slowakije en Hongarije. In Oost-Oostenrijk is in het gebied van Hainburg, nabij de Tsjechoslowaakse grens, de noodtoestand afgekondigd. Verscheidene wegen in dit district staan onder water en een brug van 32 ton werd vernield. Het wegverkeer is gestremd. Bij Bratislava, 15 kilometer stroomaf waarts van Hainbui-g op Tsjechoslowaaks gebied, stijgt de Donau nog. Verscheidene dorpen zijn ontruimd. In het district Ko- marno is men met evacuatie begonnen. Radio-boedapest heeft Donderdag de Hongaarse bevolking verzekerd, dat alle mogelijke maatregelen worden genomen om aan het overstromingsgevaar het hoofd te bieden. Vee is overgebracht naar hoger gelegen gebied en. de oogst is, voor zover mogelijk, binnengehaald. Men verwacht niet, dat tot evacuatie op grote schaal over gegaan moet worden. In West-Oostenrijk, waar het water zakt. keren de mensen naar hun huizen terug. Do brandweer is druk bezig met het leegpom pen van kelders en Amerikaanse en Rus sische militairen, die bij de reddingswerk zaamheden hebben geholpen, keren naar hun kazernes terug. Het Beierse Rode Kruis maakte Donder dag bekend, dat de reddingswerkzaam heden ernstig waren belemmerd door nieuwsgierigen, die naar de overstroomde gebieden kwamen kijken. In Oost-Duitsland is het gevaar voor Dessau, waar 10.000 van de 95.000 inwo ners waren geëvacueerd, geweken. ST. LOUIS (Reuter) In St. Louis, in de Amerikaanse staat Missouri, heeft de hittegolf alle records gebroken. Het kwik steeg Donderdag tot 45 graden Celsius. Woensdag en Donderdag zijn 24 personen als gevolg van de hitte overleden. 150 per sonen moesten, door de warmte bevangen, in ziekenhuizen worden opgenomen. De hit tegolf is nu geëindigd in hevig onweer en storm. Volgens de jongste berichten zijn in to taal 150 personen om het leven gekomen als gevolg van de hittegolf en de stormen, die Donderdag een einde aan de hitte heb ben gemaakt. In dit getal zijn niet begre pen personen, die bij het zwemmen ver dronken. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S A. J. C. H a r e De grootste waarheden eenvoudigst; dit geldt de grootste mannen. zijn het ook voor DJAKARTA (Aneta) De officier van justitie in Medan heeft medegedeeld, dat tot 8 Juli 1470 gevangenen uit Atjeh in vrijheid zijn gesteld. Er zijn nu nog 956 personen in hechtenis. Dr. J. W. Tesch, hoofd van de afdeling besmettelijke ziekten en quarantaine van de GGD in Rotterdam, zal door de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) worden uitgezonden naar Ethiopië waar hij gedu rende een jaar zal optreden als adviseur voor de organisatie van de dienst voor volksgezondheid. Dr. S. Postmus, voedingsdeskundige te Bussum zal door de WHO aangesteld wor den om voor 2 jaar naar Birma te gaan voor het vèrtrekken van adviezen betref fende de volksvoeding. Dr. Postmus is van 1937 tot 1948 direc teur geweest van het instituut voor volks voeding in Batavia. Thans is hij hoofd dei- afdeling „onderzoek voedings-toestand Ne derlandse bevolking" van het Centraal In stituut voor Volksvoeding. Ir. J. G. Vermaat, die reeds enige jaren als landbouwkundige werkzaam is geweest in India en Ceylon, is nu door de FAO de Voedsel- en Landbouworganisatie der UNO aangesteld tot bodemscheikundige in Irian. Hij zal aldaar een bodemkundig insti tuut inrichten. Ir. H.A.A. M.Wirtz te Naarden, is eveneens door de Voedsel- en Landbouworganisatie aangesteld om voor de Unesco op Ceylon werkzaam te zijn op het gebied der land bouwvoorlichting. Ir. Wirtz die indertijd belast is geweest met de leiding van de landbouwvoorlichtingsdienst op West-Java, heeft een grote ervaring op het terrein van de tropische landbouw. Ir. D. J. Luteyn te Steenwijk, directeur van de N.V. Ontginning Mij. „Land van Vollenhove", zal deel uitmaken van een missie van deskundigen welke de Wereld Bank zal uitzenden naar Japan, om een studie te maken van verschillënde projec ten ter verhoging van de landbouwproduc tie. Onder meer zal een landaanwinnings project op Hokkaido van 150.000 ha. veen grond in studie worden genomen. Een zomers beeld tussen de buien door hebben wij in ons befaamde kikkerlandje wel nodig. Hier is zo'n plaatje van zon en fleur: hooien. Oogst die ook tussen de buien door wordt binnengehaald. Onze Genève: speciale verslaggever meldt uit Hoe belangrijk de afvaardiging van Be dell Smith, die zich morgen aan het hoofd van de Amerikaanse delegatie op de con ferentie van Genève zal stellen, ook is voor de Westelijke solidariteit, van veel groter belang zijn natuurlijk de instructies, die de Amerikaan zal meekrijgen. Het staat vast, dat de V. S. een „eervolle overeenkomst" Hei lijkt erop dat Frankrijk en Vietminh in beginsel reeds accoord zijn over een demarcatielijn in Indochina. Volgens de Vietminh-voorstellen, zouden de Vietminh- troepen zich terugtrekken achter de 16de breedtegraad. Frankrijk zou bereid zijn af te zien van Hanoi en trouwens van de gehele Tonkin-delta, maar zou als demar catielijn de 18de breedtegraad hebben voorgesteld in plaats van de 16de. Het zou uitsluitend gaan over een verde ling van de staat Vietnam. Laos bijvoor beeld zou niet worden verdeeld. Op onze kaart ziet men in zwart aangegeven het gedeelte van de deelstaat Vietnam, dat aan Vietminh zou komenin wit het ge deelte van Indochina, dat onder Frans be heer zou blijven. Het gestippelde gebied zouden de partijen elkaar thans nog be twisten. zullen garanderen in een vorm, welke ver moedelijk nog niet is vastgesteld. De ver onderstelling dat de Amerikanen een wa penstilstandsovereenkomst zullen onder tekenen, vindt vrijwel geen geloof. De prijs, een stuk te tekenen samen met Tsjoe En Lai, de vertegenwoordiger van een regiem dat de V. S. niet. willen erken nen, zou hen te hoog zijn. Wel zouden zij echter bereid zijn, hetzij een eenzijdige, hetzij een veelzijdige verklaring (samen met Frankrijk, Engeland, de geassocieerde staten van Indochina en wellicht de zoge naamde Colombo-mogendheden), af te leg gen, waarin zij te kennen geven dat zij de territoriale integriteit van het stuk vrij Vietnam garanderen. Een dergelijke ver klaring zou wellicht de aanloop kunnen zijn tot het Zuid-Oost-Aziëpact, en er eventueel later in opgenomen kunnen worden. Of schoon de tekst ervan nog niet vast staat, is deze garantie in ieder geval in de maak. Het schijnt echter dat de wederpartij tegen deze opzet gisteren heftig geprotes teerd heeft. Een eventuele Amerikaanse garantie voor Zuidelijk Vietnam zou kun nen leiden tot inschakeling van dit deel van Vietnam in het toekomstige Zuid-Oost- Aziëpact en zou volgens de redenering van de tegenpartij neerkomen op een perma nente verdeling van Vietnam. Verkiezingen in het gehele land zouden dan een wassen neus zijn. Dit verzet onder streept het belang, dat Vietminh toekent aan zo spoedig mogelijke verkiezingen, waarbij het ervan uitgaat, dat deze het regiem van keizer Bao Dai van de kaart zullen vegen. Het schijnt dat deze kwestie in een on derhoud tussen Mendès-France en Molo- tov tot een ernstig verschil van mening heeft geleid. Zij hebben tot diep in de nacht zitten praten, doch het geschil zou onopgelost zijn gebleven. In Franse kringen werd later verklaard, dat de ministers geen vorderingen maak ten in hun gesprekken over de wijze, waarop snel een einde aan de oorlog ge maakt zou kunnen worden. Mendès-France was teleurgesteld over de resultaten van de bijeenkomst. Molotov's houding was beleefd, doch onbuigzaam. De beheerschapsraad van de UNO heeft Donderdag in een resolutie verklaard geen bezwaar te hebben tegen voortzetting van de Amerikaanse atoomproeven op de Marshall-eilanden, als de Verenigde Sta ten deze proeven nodig achten „in het be lang van de wereldvrede en -veiligheid". Negen landen stemden voor de resolutie, drie tegen. (van hedenmorgen 7 uur) toestand •03 -Ö ac t» SS 5c *5 U IA 5 fcE fll w o 65 ZS Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Tnnsbruck Rome Ajaccio Mallorca half bew. regenbui regenbui licht bew. zwaar bew. ZW zwaar bew. W ZZW 5 NW 3 VZW12 iV 2 3 5 zwaar bew. W 5 onbewolkt WNW 2 onbewolkt windstil licht bew. NNW 2 licht bew. Z 2 zwaar bew. windstil onbewolkt O 3 regen W 8 zwaar bew. ZZW 3 regen WNW 4 geheel bew.W 2 nevel NTNW 2 onbewolkt windstil onbewolkt ONO 3 onbewolkt windstil Neerslag laatste 24 uux ^~cr)c<x^rr)rr<xxxic(xr>re<raocoxcoc>ccc(xr*xx^ 19 17 19 15 19 18 22 23 24 24 9 9 1 2 0 0 0 0.4 0 0 22 10 22 6 27 19 21 21 24 22 29 24 Donderdag zijn er in Rotterdam weer twee ongelukken gebeurd met dodelijke afloop. Op de Vondelingen weg werd een 42- jarige fietser J. C. door een autobus met arbeiders aangereden. Hij werd met een ernstige hoofdwond naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij in de loop van de dag is overleden. In het gemeentedok no. 4 is een 57-jarige arbeider L. van D. uit Bolnes van een elf meter hoge stelling gevallen, door dat het hout van deze steiger afbrak. Ook hij is aan zijn verwondingen overleden. ONBESTENDIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met tijde lijk regen of motregen. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Mati ge tot krachtige wind tussen West en Zuid. 16 Juli Zon op 4.38 uur. onder 20.53 uur. Maan op 21.04 uur. onder 5.00 uur. 17 Juli Zon op 4.39 uur. onder 20.52 uur. Maan op 21.25 uur. onder 6.19 uur. Maanstanden 16 Juli 1.29 uur: Volle maan 23 Juli 1.14 uur: Laatste kwartier 29 Juli 23.20 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water Id IJtnoiden Vrijdag 16 Juli: doog water: 3.45 en 16 13 uur. Laag water- 11.49 enuur. Zaterdag 17 Juli: Hoog water: 4.25 en 1651 uur. Laag water: 0.11 en 12.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1