Onze puzzle van de best^pp"*^ Amerikaanse shag! Zwolle maakt zich op voor grandioos festijn Agenda voor Haarlem Minister Kernkamp won glansrijk het steekspel over het Statuut j J\yl/ voortaan Uw eigen Amerikaan Noordh. Philharmonisch Orkest zal opera „Faust" in hangar begeleiden SCHOOLBOEKEN Jan van Ees veertig jaar acteur Tweede Kamer ZATERDAG 17 JULI 1954 3 HL DE VRIES Kerkelijk Nieuws Examens N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Teddy gevoerde windbreakers 42.50 „Wat een geluk, dat we Aspirin bij ons hebben, voor 't geval we verkouden worden". Lei bij aankoop op het Bayer-kruis, het teken van echtheid en zuiverheid. In Zwolle, de hoofdstad van Over\jseI, staan grote gebeurtenissen op stapel. Want deze stad, onder meer bekend om haar Joan Cele, Thomas a Kempis, Thorbecke en Potgieter, gaat zich scharen in de rij van Nederlandse steden, die z.o af en toe door groots opgezette manifestaties van zich doen horen. Zwolle gaat nu binnenkort bewijzen, dat ook het Oosten van ons land, dat vooral volgens sommiger vooroordelen zowel industrieel als cultureel is ingesla pen, in feite springlevend is en een goede toekomst tegemoet gaat. Het was voor de Zwollenaren, die terecht trots zijn op hun reeds van verre zichtbare Peperbus, hun prachtige Sassenpoort (een herinnering aan de gloriedagen van de Zwolse Gilden) en hun Grote Markt, waar de Grote Kerk met haar uit 1720 dateren de Schnitger-orgel domineert, niet moge lijk, reeds eerder op zulk een wijze van zich te doen spreken. De vier Zwolse win keliersverenigingen, die voor het welslagen van een dergelijk gröot feest in pais en vreê zouden moeten samenwerken, konden tot dusver een dergelijke samenwerking niet tot stand brengen. De middenstander hartstochtelijk individualist als hij is wenste ook geen overheidsbemoeiing. Doch na enige jaren van moeizaam praten en nog eens praten is er daar iets unieks ge beurd: in plaats van zich af te matten in een felle concurrentiestrijd hebben de vier organisaties eendrachtig de schouders ge stoken onder een werk, dat blijkt de grootte van het succes venredig te zijn aan die van de opzet hen zeker geen windeieren zal leggen. Bij deze krachtsin spanning ondervinden zij grote steun van het gemeentebestuur, de gemeentelijke commissie voor de feestweek en de plaat selijke v.v.v. Stille revolutie stadsschoon ten goede kwamen. En nu doet zich dan voor de Zwolse zakenwereld een unieke gelegenheid voor, om zich naar bui ten te tonen. Onder het motto „Zwolle Eén" hebben de samenwerkende verenigingen nu een veelomvattend programma samengesteld, dat de Zwollenaren en niet alleen hen, want men hoopt evenzeer op belangstel ling uit de omgeving met een straal van ongeveer vijftig kilometer van 28 Juli ADVERTENTIE voor alle inrichtingen voor onderwijs SCHOOLBOEK-HANDEL Jucohif nest raai 3 Geil. Oude Gracht 27-270 Bjjna f2500 heeft een 40-jarige ser veerster uit Rotterdam, Hortensia van G. af getroggeld van een Amsterdamse rijwiel hersteller door hem verhalen op de mouw te spelden over rijke ouders, een grote erfenis en andere verdichtselen van soortgelijke aard. Nu betaalt zij het „geleende" geld in termijnenu van f 15 per maand teruf. Maar bovendien zal zij drie maanden in de gevan genis moeten doorbrengen, het onvoorwaar delijk deel van de tien maanden die de rechtbank haar heeft opgelegd. De officier had tien maanden onvoorwaardelijk geëist. „Verzoeke geen vuurpijlen!" riep Jan van Ees uit, toen een A.N.P.-correspondent hem kwam opzoeken naar aanleiding van de omstandigheid dat het op 1 Augustus veertig jaar geleden is, dat hij zijn eerste voetstappen op het toneel zette. Hij is dus niet van plan feestelijk te gaan jubileren, deze vitale en nog vrij jeugdige acteur, die in zijn carrière een grote veelzijdigheid aan de dag heeft gelegd. Binnenkort gaat hij zijn krachten wijden aan de Hoorspelkern van de Nederlandse Radio Unie. Hij heeft in de afgelopen jaren veel radiowerk ge daan, en passant een boek geschreven en doet nog het een en ander aan cabaret. Maar zo is het niet begonnen. Toen de jonge Jan van Ees, in 1896 ge boren, van de H.B.S. kwam, deed hij zijn entrée op een kantoor met de bedoeling naar Indië te worden uitgezonden. Het be viel hem totaal niet. Het toneel trok hem en ook al dank zij zus Annie, die toen bij Verkade speelde, kreeg hij als volontair een kans bij het gezelschap Van Eiisden, dat destijds het Rotterdams Toneel vorm de. Daar speelde onder anderen de oude Louis Chrispijn, die de jongen wel een handje wilde helpen. Het jaar daarop, in 1915, kwam Jan van Ees eveneens bij Ver kade, waar hij enkele kleinere rollen speel de. Maar in 1917, toen Cor van der Lugt Melsert met Annie van Ees zijn Hofstad Toneel begon, kreeg hij pas zijn grotere kansen. In dit milieu heeft hij vele belang rijke rollen in grote stukken gespeeld. Voor de oorlog maakte hij enige tour- née's naar de West, in 1937 en 1938 ook naar Indonesië. Na de bevrijding speelde hij met Toon Hermans' cabaret. De radio heeft hem grote populariteit bezorgd. Voor al zijn creatie van Paul Vlaanderen in ver- volghoorspelen maakte hem alom bekend. Prins Bernhard en de prinsessen Bea trix en Irene hebben in Wyndham's Theatre te Londen een yoorstelling bijgewoond van de operette „The boy friend". Het heugelijke feit van deze plotselinge samenwerking moge dan de directe aan leiding zijn geweest voor dit feest, er is nog iets anders, dat een gepast feest mogelijk heeft gemaakt: na de tweede wereldoorlog heeft zich in deze stad een stille revolutie voltrokken. De handels- en ambtenarenstad zei haar eenzijdige oriën tering vaarwel en wierp zich op de indu strialisatie. Voordien had Zwolle velen, die met grote verwachtingen van het platte land waren weggetrokken moeten teleur stellen, omdat het niets te bieden had. Dit had tot gevolg, dat de jongeren de stad verlieten, terwijl de ouderen achterbleven. Thans behoort dit beeld tot het verleden: naast bedrijven als die van Stork, waar ongeveer zeshonderd man arbeiden, en Philips, dat er binnenkort met vijfhonderd man hoopt te werken, zijn er vele andere, die tezamen een wel zeer bonte verschei denheid van industrieën vormen. Deze in dustriële opbloei was uiteraard een sterke impuls voor de middenstand, die onder meer tot uiting kwam in een aantal win kelverbouwingen, die in vele gevallen het ADVERTENTIE ZATERDAG 17 JULI Openluchttheater Bloemendaal: Noordh. Philharm. Orkest, 8 uur. Vleeshal: Mario nettentheater van Feike Boschma, 8.15 uur. Minerva: „De zevende sluier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De schat van de gou den Condor", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het oerwoud roept", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Weekend in Parijs". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „IJsco-toeristen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De duivel van Diablo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ontvoerd uit de harem", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. „Malou, het meisje van Montmartre", 18 jaar, 23.30 u. ZONDAG 18 JULI Zuiderkapel, Zuider straat: H. v. d. Brinuk, 10 en 5 uur. Grote Kerk: Bijzondere kerkdienst, ds. P. Lugtig- heid, 7 uur. Vleeshal: Marionettentheater van Feike Boschma, 2, 3.15 en 8.15 uur. Minerva: „De zevende sluier", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De schat van de gouden Condor", 14 jaar 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bongo de beer", alle leeft., 10.30 uur. „Het oerwoud roept", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's jeugdvariété, 10.30 uur. „Weekend in Parijs", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 1.30, 5 en 8.30 uur. Roxy: „IJsco-toei-isten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „De duivel van Diablo", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De zoon van Robin Hood", 14 jaar, 11 uur. „OntvoeVd uit de harem", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 19 JULI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Sportpark Heemstede: Circus Strassbur ger, 8 uur. Vleeshal: Marionettentheater van Feike Boschma, 2, 3.15 en 8.15 uur. Mi nerva: „Brief encounter", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „De schat van de gouden Con dor". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bongo de beer", alle leeft., 10.30 uur. „Het oerwoud roept", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's jeugdvariété, 10.30 uur. „Weekend in Parijs", 14 jaai', 2. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis". 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „IJsco-toeristen", alle leeft., 2.30 uur „De verboden vrucht", 18 jaar, 8 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „De duivel van Diablo", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ontvoerd uit de harem", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Zwolle's Grote Markt met links de Grote Kerk en rechts op de achtergrond de Peperbus. Ook hier, waar nu alles nog zo stil lijkt, zal binnenkort het feestrumoer opklinken. tot en met 7 Augustus aangenaam zal be zighouden. Het hoogtepunt van deze feest-tiendaag- se, een drietal opvoeringen van de opera „Faust" van Charles Gounod, is daarbij ge deeltelijk een Haarlemse aangelegenheid. Want de „Imperial Opera Company" uit Londen, die de opera zal uitvoeren, zal worden begeleid door het Noordhollands Philharmonisch Orkest dat, ervaren als het reeds is in het begeleiden van operagezel schappen door de samenwerking met de Utrechtse Opera, wegens gebrek aan repe- titïetijd voorkeur verdient hoven andere orkesten. Deze uitvoeringen, die in hoge mate de cultuurspreiding zullen bevorderen, zullen worden gegeven in een vroegere hangar voor veertig jagers, met een vrije ruimte van vijftig bij veertig meter; 22 masten van zeventien meter lengte zullen het doek ophouden, dat vijfduizend mensen tegen eventuele regen zal moeten beschermen. Men denkt het acoustische probleem met hardboai'd grotendeels te kunnen oplossen. Tegen deze toeschouwerstent wordt een zestien meter breed en negen meter diep toneel gebouwd door Genietroepen uit We- zep, die een vloer en een „dak" zullen fa briceren van een viertal Baileybruggen. Shakespeareaan de IJsel Doch er is meer op cultureel gebied: in het Openluchtheater in het aan de IJsel gelegen park „Het Engelse Werk" zal een keur van Zwolse amateurs „Veel gemin geen gewin!" van Shakespeare opvoeren. Dit theater, de trots van vele Zwollenaren, werd vier jaar geleden door deze amateurs zelf aangelegd, nadat zij reeds twee seizoe nen in een geïmproviseerd theater hadden gespeeld, eveneens in dit park. En vrijwel al die jaren is daar Shakespeare ten tonele gevoerd. Dan is er „Floi'alia", een expositie van duizenden bloemen, met daar tussendoor waterpartijen en tropische vogels, door de bijzondere verlichting een sprookje gelijk. Er is nog een tweede tentoonstelling, de productenshow „Van grondstof tot eind product", waarmee Zwolle's handel, indu strie en ambacht zich van hun beste zijde zullen laten zien. Ook de muziek zal in die dagen een voor name rol spelen: Er zal niet alleen opera muziek ten gehore worden gebracht: vro lijke Tiroler wijsjes van de Innsbrucker Bauernkapelle zullen in alle wijken der stad tegen de huizen opklinken. En ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de Zwol se P.T.T.-harmonie zullen P.T.T.-fanfares en harmonie uit Arnhem. Groningen Leeuwarden, Deventer en Apeldoorn naar de feestende stad reizen om er nog extra vrolijkheid te brengen. Uitgebreid sportprogramma De sport wordt geenszins vergeten: er zal een concours-hippique worden gehou den, een jaarlijks terugkerend evenement voor duizenden uit Zwolle en omstreken; er komen speedboat-races in de Zwolse grachten, waar ook een demonstratie wa- terskieën zal plaatsvinden; er is een wie lerronde op touw gezet benevens een mo- tcrpolowedstrijd; een sportdag zal vele an dere soorten van sport onder de aandacht brengen. Dit zijn slechts enkele van de vele evene menten, waarmee binnenkort de „eenheids- stad", die gedurende de festiviteiten zowel roet electrische als met gas-verlichting haar fraaie plekjes duidelijk zal acentue- ren, wil bewijzen, dat zij allerminst dood is. Chr. Gcref. kerken Beroepen te Deventer G. Bilkes te Mus sel; te Zwaagwesteinde J. Kampman te Hoogeveen. Mulo-diploma Ir. het gebouw van de HKB zijn geslaagd voor het Mulo-diploma A: P. A, de Wilde, L. E. J. van Dijk; Heemstede; P. Stouthamer, Bentveld. J. de Lange, T. Hettelingh, M. M. Kooijman, L. J. Lem, J. C. van der Loos, J. van Leeuwen, E. van Elleren, L. A. Jacob- son. E. M. Jacobs, allen Haarlem, H. L. Joa- cion, Zandvoort, J. Kooiman, Beverwijk. J. A. Verbeek, Hoofddorp, G. Oosterom, Ab- benes, H. van Leeuwen, Zwanenburg, A. Ende, Haarlemmermeer, J. W. E. Nieuwen- huis, Lisse. Afgewezen: 8 candidaten. ADVERTENTIE Tel K 2500 - 15597 en 19057 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Kernkamp hield zich in zijn rede ter verdediging van aanvaarding van het Statuut allereerst bezig met de goede sfeer en dito verstandhouding tussen de deelnemers aan de jongste Ronde Tafel Conferentie in het bijzonder, cn tussen de West en Nederland in het algemeen. De in het Statuut voorkomende bepaling om trent de onderlinge bijstand noemde hij van groot belang. Zeker zal de regering ook het hare doen cm Nederland, onder anderen de jeugd, meer kennis en begrip omtrent de West bij te brengen. De rege ring zal overwegen of na de totstandkoming •van het Statuut de nationaliteitswetgeving zal worden herzien. De verantwoordelijk heid voor de benoeming van de Gouver neur zowel van Suriname als de Antillen zullen de rijksministers hebben te dragen. Door Suriname en de Antillen medezeggen schap te geven in aangelegenheden des Koninkrijks zal Nederland niet meer alleen de verantwoordelijkheid dragen. De stel ling-Gortzak, dat er aan de vrijwilligheid met betrekking tot de nu beraamde vorm van samenwerking iets zou ontbreken, wist de minister ten volle te weerleggen. De communistische afgevaardigde had zijns inziens opmerkingen gemaakt, die hij zeker zou hebben achterwege gelaten als hij maar enigszins op de hoogte ware geweest van de toestanden in de Rijksdelen-over zee. Welke taal men in Suriname zal wil len bezigen, zal de landsregering daar ge heel zelfstandig beslissen, zonder dat de heer Gortzak of wie ook in Nederland Horizontaal: 1. raam- scherm, 3. ambacht, 5. laagvlakte, 6. opening van een fuik, 7. Bij belse figuur, 9. stand, 10. ieder, 13. telwoord 14. stok, 15. kan mén uit drinken, 17. onbe kende (afk), 18. be kende afkorting, 20. fortuin, 23. deel van een schip, 25. rood achtig, 27. wilddief, 29. eerwaarde heer Jafk. Latijn), 31. Ro- Yneinse legerafdeling, 33. inrichting voor lijders aan een be smettelijke ziekte, 35. fabelachtig monster, 36. middeleeuws bur ger, 39. maanstand (afk.), 40. gejaagd, 44. vernis, 46. stad in Duitsland, 48. krach tig, 51.welaan, 52. tel woord, 53. witte sui ker, 55. orgaan van het gezicht, 57. dans partij, 58. voorzetsel, 59. pijp van een ketel, 60. zwemvogel, 61. vaarwel, 62. orgaan van het gehoor, 63. meisjesnaam, 64. kippenloop. Verticaal: 1. nu, 2. gekruide vleesspijs, 3. speeltuig van kinderen, 4. rolrond, hol voorwerp, 7. ontkenning (spreektaal), 8. aardsoort, 11. plomp, 12. meisjesnaam, 15. vruchtje, 16. voertuig, 17. zot, 19. ponjaard, 21. jongensnaam, 22. oude benaming voor liter, 23. voornaamwoord, 24. oogvocht, 26. afkorting voor selenium), 28. rivier in Duits land, 30. treurspel, 32. lisbloem, 33. een der drie afmetingen, 34. algemeen kiesrecht (afk.), 35. moerassig, 36. visje, 37. vreemde munt, 38. lengtemaat, 40. schel, fonkelend, 41. meisjesnaam, 42 doortochtgeld, 43. naam van een halve toon verlaagde g, 45. ge tande opening aan de bovenrand van kasteel muren, 47. bureau, 49. bedorven, 50. rund, 53. dwaas, 54. ieder, 56. koren, 57. adellijke titel. Om mee te dingen naar de drie geld prijzen ad 7.50, 5.en 2.50 moeten oplossingen onder de aanduiding „Oplos sing Puzzle" uiterlijk Dinsdag 17 uur ont vangen zijn aan een van onze kantoren in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soenda- plein 37 of IJmuiden: Kennemerlaan 186. Winnaars van de vorige puzzle zijn: Mevrouw H. J. Noortman-Hondgraaf, C. J. van Sluisstraat 11, IJmuiden, 7.50. Mevrouw J. Mazee-Harmsen, Jan Steen straat 75, Haarlem, 5. C. J. Reinalda, Oranjelaan 4, Overveen, 2.50. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal:: 1. kamer, 5. al, 6. E.K., 7. lor, 8. Ee, 9. do, 11. present, 14. A. D., 16. na, 17. nor, 18. eg, 20. Em, 22. gerust, 25. agenda, 27. sol, 28. ale, 29. nadeel, 33. kla gen, 36. TI, 37 en 38. ook, 40. es, 41. ga, 42. daveren, 45. me, 46. as, 47. rat, 48. ia, 49. er, 51. klerk. Verticaal: 1. ka, 2. alleen, 3. eei-der, 4. R.K., 8. er, 10. on, 11. passend, 12. som, 13. Tegelen, 14. agent, 15. de, 16. nu, 19. ge, 20. ed, 21. manna, 23. rad, 24. tol, 25. alk, 26. neg, 30. al, 31. Ee, 32. roe, 34. as, 35. eg, 38. overal, 39. krater, 43. A. M., 44. es, 48. ik, 50. R.K. hieromtrent iets te zeggen zullen heb ben. De regering heeft zich te voren en tijdig afgevraagd of het Statuut „zich met de Grondwet verdraagt". Anders zou zij de in diening van dit voorstel niet voor haar rekening hebben genomen. „Ik stel er prijs op dit zeer nadrukkelijk hier op de voor grond te stellen", zei de minister met stem verheffing. De nieuwe rechtsorde en de Kroon Nu beweert prof. Oud, dat het Statuut langs een omweg wijziging in de troons opvolging mogelijk zou maken, hetgeen de tegenwoordige Grondwet (in de artt. 218 en 217 van het veertiende hoofdstuk) zou verbieden. Kort samengevat komt volgens minister Kernkamp het standpunt der regering hierop neer, dat de laatste zinsnede van artikel 213 (die een dergelijke wijziging verbiedt) wel van kracht is ingeval van overgang naar, echter niet van vestiging van de nieuwe rechtsorde. En nu zijn wij met dit laatste bezig. In elk geval is het veertiende hoofdstuk na de inwerking tre ding van het Statuut uitgewerk{. Dat hoofdstuk gaat er vanuit, dat een nieuwe rechtsorde gevestigd moet worden op de grondslag van overleg met de gebieden in kwestie. Artikel 215 geeft de eisen aan, die aan de nieuwe rechtsorde worden ge steld. Voorts geschiedt dit nog, wat Suri name en de Antillen betreft, in een zin snede van artikel 216. Met de daarin ver melde materiële punten wordt in de Grond wet volstaan. Daarom moet men bijvoor beeld aannemen, dat alles wat verder be trekking heeft op de Kroon, mits het ge stelde van artikel 215 en 216 in acht ge nomen wordt, in het Statuut verder zal moeten kunnen worden geregeld. Tot zover de materiële kant van de zaak. En nu de formele zijde. Artikel 213 houdt met betrekking tot de wijze waarop overgang naar de nieuwe rechtsorde tot stand kan komen, zekere beperkingen in. De wijze van totstandkoming van de nieu we wetsorde treft men omschreven in ar tikel 218. Nu kan hetgeen dat artikel in dit opzicht verder inhoudt, en dat louter over de formele wijze van het tot stand ko men handelt, niet slaan op enige mate riële kwestie, die nog wel voorkomt in artikel 217. Daarom was het b.v, ook in overeenstemming met d£ Grondwet ge weest, zelfs een andere dan de bestaande troonopvolgingsregeling in het Statuut op te nemen. Dat is echter niet eens gebeurd. Het gaat thans alleen om aanvaarding van de nieuwe rechtsorde. Nu geldt die wijzigingsmogelijkheid der troonsopvolging niet meer de gang van zaken na de intreding van de nieuwe rechtsorde. „Eenmaal tot stand gekomen is het Sta tuut niet gebonden aan de Grondwet, doch leidt het zijn eigen zelfstandig leven" zei de minister. Dat noemde hij ook heel na tuurlijk, aangezien het Statuut is voortge komen uit gemeen overleg tussen de Rijks delen in kwestie. Hier gaat goed op, zo ging minister Kernkamp verder, een ver gelijking met artikel 63 van de Grondwet, dat het theoretisch mogelijk maakt als de internationale rechtsorde dit vordert zonder enige uitzondering elke grondwettelijke bepaling krachteloos te maken zonder Grondwetsherziening, namelijk louter op grond van een met 2/3 meerderheid aangenomen wet. Die bepa ling is alleen te verklaren als men er van uitgaat, dat bij zulk een internationale overeenkomst geen kwade trouw in het spel zal zijn om iets uit de Grondwet weg te werken dat langs de gewone weg van Grondwetsherziening ondoenlijk zou zijn. Dat zou zelfs in wezen op schending van de eed op de Grondwet neerkomen. Het gestelde met betrekking tot internationale overeenkomsten, aldus 's ministers conclu sie, gaat precies zo op ten aanzien van de vruchten van het overleg tussen de drie Rijksdelen in kwestie. „Geen ommetjes" Met verontwaardiging wees de bewinds man af, dat mogelijk geacht zou worden om artikel 55 lid 3 van het Statuut het artikel dat de steen des aanstoots vormde! met kwade trouw te bezigen om op slinkse wijze aan 4e Grondwet te knab belen. Voor dergelijke „ommetjes" behoef de men niet bevreesd te zijn. Aantwoord aan dr. Schouten Na deze beschouwingen, kwam de minis ter op dr. Schouten's bezwaar, dat wijzi ging van het Statuut, tengevolge van ar tikel 55, op in zijn ogen te gemakkelijke manier bereikbaar zal zijn. Dit hing samen met de „vertrouwenscrisis", die destijds gedurende het overleg met de West was ontstaan. Daarna bleek beëindiging van die vertrouwenscrisis alleen mogelijk door op neming in het Statuut van een bepaling als artikel 55 bevat. Nu dient men ook niet te vergeten, dat volgens dat artikel voor wij ziging van het Statuut nodig is: aanneming van de veranderingen door elk der drie volksvertegenwoordigingen, en verder, als het om afwijking van de Grondwet gaat, ook nog na aanneming in eerste aanleg, ontbinding van de Nederlandse Kamer, vervolgens nogmaals aanneming, nu door de nieuw gekozen Kamers. Alleen is daar dan geen 2/3 meerderheid nodig. Het stel len van die eis nu, gelijk dr. Schouten voorstaat, zou de rechtsontwikkeling van het Koninkrijk zeer in gevaar brengen. Bij iedere poging dezerzijds «om alsnog weer te gaan afwijken van het in het Sta tuut neergelegde, zouden er geduchte moei lijkheden te vrezen zijn, zowel wat de on derlinge verstandhouding tussen de drie „landen" betreft, alsook in de pi-aktijk. Derhalve wees de minister alle tot zulk een afwijking strekkende suggesties ten enen male af, alsook de gedachte om het Statuut nog maar een tijd aan te houden, ten einde eerst (door de regering niet ge deelde) grondwettelijke bezwaren weg te nemen. Verwerping van de aanhangige wet zou inderdaad een ramp zijn. Overzee zou men zeer nuchter vaststellen, dat men ondei-handeld had met een deelgenoot, die met blijkbaar daar onverdedigbare denk beelden was komen aanzetten. Elk ver trouwen in de mogelijkheid ener goede oprechte samenwerking zou dan komen te ontbreken. En het zou niet zozeer een „tijdbom" zijn, die onder het Koninkrijk gelegd ware als wel een sluipend vergif, samengesteld uit een grote dosis gebrék aan vertrouwen in Nederland. Bij de replieken ging de heer De Kadt (Arb.) op uitermate scherpe wijze prof. Oud te lijf. De aanvoerder van de V.V;D. kreeg te horen, dat hij bewezen had hoe een „groot Grondwets-theoreticus tevens een armzalig politicus" kan zijn en verder, dat hij in zijn hart helemaal niet zo op het Statuut gebrand was als hij wel had laten voorkomen en daarom zijn redding bij constitutionele bezwaren had gezocht Heel verstandig liet de aangevallene dit alles vrijwel over zijn hoofd gaan. Tegenover minister Kernkamp's betoog dat de geest van de Grondwet doorslaggevend moet zijn als er tweeërlei uitleg denkbaar is, gaf prof. Oud volmondig toe. Maar zo ging hij verder „ik ben doodsbenauwd om mét die geest te laten werken als het, gelijk in het onderhavige geval, om iets gaat, waar voor tweeërlei uitleg geen plaats is." Aan het slot van het betoog klonk heftige ver ontwaardiging uit de mond van de heer Oud, toen hem een ironisch gelach ten deel was gevallen op het ogenblik, waarop hij zinspeelde op Grondwetsherziening en dus Kamerverkiezingen. Uitdrukkelijk ver klaarde hij heus geen behoefte aan spoe dige verkiezingen te hebben. Hem was het hoge ernst met zijn bezwaren. Prof. Lemaire (Kath. Nat.) bleek door de minister nog niet overtuigd te zijn. Dr. Schouten (A.R.) verklaarde over zijn grondwettelijke bezwaren niet te kunnen heenkomen. De overige sprekers leverden niets vermeldenswaardigs op, behoudens het feit dat mevrouw Fortanier (V.V.D.) mededeelde, door de argumenten van mi nister Kernkamp overtuigd te zijn, dat zij voor moest stemmen. Na een korte dupliek nam de Kamer tenslotte met 75-19 de wet tot aanvaarding van het Statuut aan. Nog een kort voorzitterlijk woord en toen was dan ten langen leste het recès aangebroken. Natuurlijk hadden de getriomfeerd heb bende ministers heel wat handen te druk ken. ADVERTENTIE ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5