Officier laakt de houding der R.K. geestelijkheid bij onderzoek VAN VLIET's Russische ambassadeur Semjonov afgezet en vervangen door Poesjkin Amerikaanse steun voor Frankrijk maakte tegenpartij achterdochtig WRIGLEY Hongarije thans slachtoffer van ernstige overstromingen Een verraderlijk complot De zaak-Betty Meljado Jaar geëist tegen mede-ontvoerster pleegmoeder van Anneke Beekman Donau stijgt bij Boedapest 40 c.m. p. dag Geen voortgang te Genève 4 Steeds het beste van het nieuwste Cine- Fotohandel Heringa Wuthrich Opzienbarende mutatie in Oost-Duitsland Voor de kinderen Earner gereserveerd Nieuw toneelgezelschap „Studio" opgericht Straf voor rotjesgooiende militairen „redelijk" D. B. Nanninga overleden Brand op Duits schip in Rotterdam bedwongen Internationaal congres van kinderrechters FEUILLETON door Richard Keverne ZATERDAG li JULI 1954 ADVERTENTIE Een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef yd van drie jaar, klonk Vrijdagmiddag de ns van de officier van justitie tegen de I- jarige mevrouw G. M. L.-Van M., een v m de mede-ontvoersters van het Joodse kind Betty Meljado. Deze eis werd uitgesproken aan het e'nde van een indrukwekkend re quisitoir, dat drie kwartier duurde. In dit requisitoir deed de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, een scherpe aanval op de Nederlandse Kathol'eke geestelijkheid, die naar hij zeide het streven naar recht door kruist had met een van boven af gedecre teerde passieve houding ten opzichte van de opsporing van de verdwenen Joodse pleegkinderen Anneke Beekman en Re becca (Betty) Meljado. Uitvoerig herinner de de officier aan het verschil van de Fran se Katholieke geestelijkheid in een ana loog geval, waar de kardinaal zelf bevolen had alle hulp te Verlenen bij het opsporen van de betrokken kinderen. Hij legde de nadruk op de tegenwer king van Katholieke zijde, hij releveerde de verdachtmakingen tegen de justitie en politie in de Katholieke pers en de oproep onder andere iin de „Gazet, van Limburg" om de kinderen ondergedoken te houden en hij vertelde verbitterd van die ene Ka tholieke geestelijke als getuige in de loop van de dag gehoord die hoewel vol ledig op de hoogte dat de kinderen werden gezocht, hen persoonlijk naar België had gebracht. Hij gewaagde van de drie kloos terleidsters, die zonder gewetenswroeging de door de Nederlandse justitie gezochte kinderen verborgen hadden gehouden. Achter dit alles stond de verdachte, eens pleegmoeder van Anneke Beekman het kind dat nog steeds zoek is die zich be moeid had met de affaire Betty Meljado, waarvoor, aldus de officier, niet eens hel excuus geldt, dat het haar pleegkind is ge weest. Hij beriep zich op de uitspraak van de Hoge Raad aan het einde van het vorig jaar, waarbij in een geval van ontvoering van een kind bij een echtscheidingsproce dure de mededaders en medeplichtigen op dezelfde wijze strafbaar werden gesteld als de hoofddaders. Hij formuleerde daarop bovengenoemde eis, die de verdachte deed opveren in de verdachtenbank. Even na half tien was zij binnengeleid door een parketwacht. Medeplichtigheid aan de ontvoering van het meisje Betty Meljado en het verborgen houden ervan, was het voornaamste tenlastegelegde uit de drie bladzijden tellende dagvaarding. „Bekent u?", vroeg de president. Een volmondig „neen" klonk door de zaal. Toen kwam er een lange rij getuigen: eerst de twee rechercheurs van de rijkspolitie, die summier vertelden van het onderzoek, dat zeer bemoeilijkt was en van de pas van verdachte, die ingeleverd was voor ver nieuwing en op het Hilversumse stadhuis was vernietigd. Betty Meliado werd door twee dames de zaal binnengebracht. „Tante Gé" De president vroeg haar wie haar op de bewuste dag, toen zij naar school ging, samen met een oudere jongen uit „Huize Femke", waar zij vertoefde, in de taxi heeft gehaald. „Was tante Gé (de verdachte) hierbij?" De verdachte werd de zaal uitgeleid op bevel van de president mr. R. P. Cleverin- ga, om het kind niet te verontrusten. „Neen," zei zij, „het was alleen mijn pleegmoeder," doelend op mejuffrouw Van Roogdalem, waar zij in de oorlog was on dergedoken. „Was tante Gé er niet bij?" Neen", antwoordde het meisje. „Was tante Gé in Haarlem?" „Ik weet het niet." En toen vertelde zij, dat alleen op weg van Haarlem naar het klooster Mariënburg in ADVERTENTIE CONTAX CONTAFLEX - CONTESSA CONTINA - ROLLEICORD ROLLEIFLEX (met lichtwanrdeschaal) LEICA - RETINA, etc. WAGENWEG 86 HAARLEMS MEEST GESORTEERDE CAMERA-HUIS. Ziet de étalages Bussum, waar zij zes weken verbleef, tante Gé wel aanwezig was, evenals op de reis van Bussum naar het klooster te Almeer in België. Zij wist zich weinig meer te her inneren. Aan de getuigenverklaring van het nu 14-jarige meisje heeft men niet veel. Maar aan de ene verklaring wel, namelijk, dat in het klooster Valmeer tante Gé haar gezegd zou hebben: „Ja, ik ben ook in Den Haag op je school geweest," en zij hadden gelac.en om het grapje, waarmee zij het schoc'hoofd had bedrogen om binnen te komen, de dag voor de ontvoering. Ve- volgens werd de verdachte weer binnengeleid en heel summier vertelde de president haar het verloop van het verhoor van lietty. Toen hij sprak over de autotocht Haar emBussum. zei de verdachte: „Betty moei lich vergissen. Ik ben die dag niet in Der, Haag geweest." Zij was wel in het klo"sTer geweest, toen zij daar toevallig in de buurt moest zijn. Eens in de drie maan den was zij daar geweest, vertelde zij. Dit is in tegenspraak met de andere ge tuigenverklaringen. De scholier P.. die met Betty in hetzelfde huis in Den Haag ver bleef, vertelde alles van de ontvoering. Hij herkende de verdachte niet, maar wel de pleegmoeder, die werd binnengeleid. Zo ook het 18-jarige meisje V. D. W., dat toeval lig langs fietste en had gezien hoe een vrouw het kind had meegesleurd, maar niet aan een ontvoering had gedacht. „Ik dacht, dat zij naar de tandarts moest," zei hij en er kwam even een glimlach op de ernstige gezichten van de rechters. Vervolgens werd mejuffrouw Van H. gehoord. Zij was we gens deze zaak reeds eerder veroordeeld tot een jaar, waarvan zes maanden voorwaar delijk. „Ik ben het niet geweest, ik ben onschul dig veroordeeld," zegt ze. „Ik weet van niks. Ik ken haar bijna niet. „De Joodse ouders gaven u het kind om het te bewaren," zei de president. „U kreeg het om het te redden, niet om te houden." De vrouw knikte. Familieleden van de vredachte uit Den Haag maakten gebruik van hun verscho ningsrecht. Voor de rechter-commissaris en de politie hadden zij wel verklaringen af gelegd, die thans werden voorgelezen. Zij kwamen er op neer, dat de verdachte op de bewuste ontvoeringsdag van de 4e Mei 1948 wel degelijk met een meisje in Den Haag is geweest. Men had het kind echter voor Anneke Beekman versleten J. P. K., een als getuige gehoorde parti culier detective uit Amsterdam-Oost had op 16 December 1947 van de verdachte op dracht gekregen de verblijfplaats van Betty Meljado op te sporen. De vrouw heeft ont kend deze brief te hebben geschreven, maar voor de rechtbank moest zij wel toegeven. Eind December 1947 was een brief van deze getuige bij verdachte binnengekomen, waarin hij zich enthousiast uitliet, omdat het mejufrouw Van H. gelukt was de ver blijfplaats van Betty op te sporen. Voorbereid Toen werd nagegaan hoe men geprobeerd had Betty na een bezoek aan een vrouwe lijke zenuwarts te Amsterdam had probe ren te schaken. De verdachte werd ook hier als daderes herkend door getuigen, Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS onder wie met name de directrice van „Huize Femke" uit Den Haag. Daarbij bleek dat de verdachte ontstellend brutaal te werk is gegaan. Zij had met een smoesje in de taxi willen stappen waar het kind en de directrice inzaten, maar het doortasten de optreden van de directrice maakte deze poging tot ontvoering tot een mislukking. „Ik was steeds op ontvoering van Betty voorbereid," verklaarde zij. „Daarom liet ik haar nooit alleen." Na nog enige niet veelzeggende getuigen werd de 44-jarige C. J. F. B. uit Den Haag, vroeger pater in de orde der Franciscanen en onder andere radiospreker voor Katho liek Thuisfront, voor het hekje geroepen. Hij bestuurde op 7 Juni 1948 de auto, waarin Betty Meljado en Anneke Beekman naar het klooster in België waren ge bracht. Oorspronkelijk had hij verklaard, dat bij de zusters Van Moorst, die de tocht hadden meegemaakt, ook de verdachte was geweest. Doch nu kwam hij er op terug en wist niet meer wie in de wagen hadden gezeten en wist ook niets af van wie het initiatief was uitgegaan. Alleen van Anneke had hij geweten, dat zij een Joods kind was. Van Betty wist hij niets. „Geen opzet" De raadsman, mr. M. M. G. Th. de Kort, begon zijn pleidooi met de opmerking, dat er in de zaak van de Joodse oorlogspleeg kinderen drie partijen zijn, die elk gelijk hebben op eigen niveau. De raadsman meende, dat de verdachte heeft gehandeld uit zuivere naastenliefde, geadviseerd en geassisteerd heeft. De opzet een vereiste bij de over tredingen achtte mr. De Kort niet bewezen, omdat noch de verdachte noch Betty's pleegmoeder wisten dat op 5 April 1948 Betty door de rechtbank onder voogdij van de commissie Oorlogspleegkinderen was geplaatst. Verdachte was bovendien juist doende door de rechtbank ,de voogdij over haar pleegkind Annke Beekman toegewe zen te krijgen. In haar laatste woord zei de verdachte nog eens: „Ik heb alleen geholpen te weten te komen waar het kind verbleef." De rechtbank zal op Dinsdag 27 Juli om half tien uitspraak doen. ADVERTENTIE Voor top prestaties verhoogt bi| sport eti spel W* u"hou<;>ng,v,rmo *uive„ üy> d°n.n°nö WENEN (Reuter) De overstromingen in Hongarije zijn de ergste, die het land ooit gekend heeft. Verscheidene steden en uitgestrekte gebieden staan onder water. Militaire vliegtuigen voeren verkennings vluchten uit boven de getroffen gebieden en seinen gegevens over bedreigde punten door aan de nationale commissie, die de hulpverlening coördineert en duizenden militairen en burgers naar de overstroom de gebieden heeft gezonden. In het Noord-Oosten van het land zijn duizenden personen dakloos. Een laag- liggend gebied van ongeveer 50 kilometer lengte en bijna 10 kilometer breedte tus sen twee takken van de Donau staan ge heel onder water. Het centrum van de belangrijke indus triestad Gyoer (80.000 inwoners) is over stroomd. De voorstad Revfalu is geheel ontruimd. Men is koortsachtig bezig met de evacu atie van steden, dorpen en gehuchten. Op verscheidene plaatsen zijn de dijken door gebroken. Verscheidene duizenden Hon gaarse en Russische militairen zijn in het gebied van Gyoer en Szigetkoez inge schakeld bij de hulpverlening en het ver sterken van de dijken. Meer dan 40.000 personen in dit gebied zijn voor hun eten van gaarkeukens afhankelijk. Bij Boedapest stijgt de Donau ongeveer 40 centimeter per dag. Men verwacht, dat de rivier Zondag of Maandag een peil van meer dan acht meter zal bereiken. De Russische ambassadeur in Oost- Duitsland, Wiadimir Semjonov, is van zijn functie ontheven en vervangen door Georgi Maximowitsj Poesjkin, aldus meldde Tass Zaterdagochtend. Poesjkin is tegelijk be noemd tot Russisch hoge commissaris in Oost-Duitsland. Poesjkin bekleedde na de tweede oorlog de volgende functies: gezant in Hongarije, hoofd van bet militaire bestuur in Oost- Duitsland, onderminister van Buitenlandse Zaken en adviseur van het Russische departement van Buitenlandse Zaken. Hij heeft deelgenomen aan de dit jaar te Ber lijn gehouden conferentie Semjonov was op 26 Juni naar de Sovjet-Unie gegaan ter behandeling van Bunkie keek ov de straten met huizen neer, ver onder hem. Als ik van deze kant naar beneden spring, kom ik net mooi op het plein terecht!", dacht hij. Daar heb ik de ruimte!" Ja, je weethet was allemaal maar in zijn droom, hè? Natuurlijk zou je dat in werkelijkheid niet behoeven uit te halenzomaar van een toren naar beneden springen. Stel je voor Maar in zijn droom klom Bunkie op de rand van de stenen balustrade. „Oei, wat 'n hoogte!", dacht hij, terwijl hij naar beneden keek. Maar dat moet ook wel, als je met 'n parachute naar beneden wilt springen. „Nou eens kijken", dacht hij. „Zit alles goedDe touwtjes ja, die zitten goed vast. De riem? Ja, die zit ook best; ik geloof wel, dat alles in orde is!" Het rondgeknipte laken met de touwtjes hield hij achter zich; nu zou hij moeten springen, en dan moest het laken wijduit gaan staan, zodat hij netjes naar beneden kon zweven. Zo had hij het immers op de plaatjes in het boek gezien. Hij stond op de rand en keek. „Zou ik het doen?", dacht hij. Want ja eigenlijk was het toch wel 'n hele onderneming! Die toren was zo hoog en dat plein lag zo diep onder hemEigenlijk was 't toch wel 'n beetje griezelig. Maar toen vond hij. dat hij daar wel lang genoeg had gestaan en hoep!daar nam hij 'n fikse sprong verwondingen, die hij bij een auto-ongeluk had opgelopen. De 51-jarige beroepsdiplomaat Semjo nov was na de oorlog vier jaar politiek adviseur van de Sovjet-Russische militaire commissaris. In 1953 werd hij achtereen volgens tot hoge commissaris en ambassa deur in Oost-Duitsland benoemd. Hij mengde zich altijd vrijelijk en vriend schappelijk tussen de Westelijke diplo maten en werd door een Westelijke diplo maat een „brillante en beschaafde per soonlijkheid" genoemd. Zijn laatste post in Duitsland werd voor hem gecreëerd bij een reorganisatie van het Sovjetcontröle-orgaan in Mei 1953, waarbij detaak van de militaire commis saris tot militaire aangelegenheden werd beperkt. In Westelijke geallieerde kringen te Ber lijn werd men volkomen verrast door het bericht van Semjonovs vervanging. Men achtte op het eerste gezicht het feit, dat ook Poesjkin zowel ambassadeur als hoge commissaris zal zijn, het belangrijkste as pect daar dit wijst op handhaving van de hoge commissie, ondanks de afkondiging van de Oost-Duitse souvereiniteit en de jongste vermindering van cle staf der hoge commissie met twee-derden. Opheffing van de hoge commissie, aldus wordt in Westelijke kringen verklaard, zou immers het laatste spoor van de viermogendheden- overeenkomsten, welke nog van kracht zijn, doen verdwijnen. O-mw-mYmrrm-rrmm-mw O R Gisterochtend om zeven uur verliet een gast zijn kamer in een hotel in Mijdrecht 6 Even later reeds waren er nieuwe gas- i\ ten, een duivenpaar, dat midden op het ij bed een nest ging bouwen. Het echtpaar 8 was kennelijk dringend om woonruimte J verlegen, want 's middags om twee uur 3 lag in het kant-en-klare nest al het 8 eerste eitje. R De eigenaar van het hotel kan het niet g over zijn hart verkrijgen de toekomstige d ouders van de kamer te verwijderen, al f: hebben zij deze ook betrokken zonder toestemming, zonder zich te hebben in- g geschreven in het hötelregister en 8 zonder te kunnen betalen. Bovendien R moet de hotelier maar afwachten of de gevleugelde gasten en straks hun kroost het vertrek wel netjes zullen R bewonen. Maar hun kamer blijft „ge- reserveerd". jaxxxxxxiuocaxxxxjuuuuucxjxjoco^jocxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxitxx' Het internationale Rode Kruis maakte Vrijdag bekend, dat in totaal veertien lan den, waaronder Nederland, hulp verlenen aan de Oostenrijkse rampgebieden. Kle ding, beddegoed, geneesmiddelen en levensmiddelen worden van alle kanten aangevoerd. Ook slachtoffers van de overstromingen in West-Duitsland hebben hulp ontvangen hoewel het Duitse Rode Kruis de inter nationale Rode Kruisliga heeft medege deeld, dat geen internationale hulp nodig is. De aangerichte schade in Oostenrijk be draagt, volgens niet-officiële ramingen, ongeveer 150 millioen gulden. Men verwacht, dat de vloedgolf de vol gende week Oost-Duitsland zal bereiken. Aan de benedenloop van de Elbe stijgt het water, doch bij Maagdenburg zakt het peil van de rivier. De voornaamste bedreigde gebieden- in Oost-Duitsland zijn de dis tricten Burg, Tangerhuette, Seehausen, Havelberg en Genthin. Het Oost-Duitse pèrsbureau ADN sprak Vrijdag een bericht van het West-Duitse blad „Neue Zeitung" tegen, volgens het welk verscheidene personen om het leven waren gekomen, toen op bevel van de Rus sische autoriteiten een dam bij de Mulde was opgeblazen om de uraniummijnen voor overstroming te behoeden. Ook sprak ADN berichten tegen, waarin was gezegd, dat uit Maagdenburg 23.000 personen waren geëvacueerd. In Amsterdam is een nieuw toneelgezel schap gevormd: de Toneelgroep Studio, die zich ten doel stelt „het artistiek verant woorde beroepstoneel en het publiek nader tot elkaar te brengen". Zij denkt zich voor namelijk te bewegen op het terrein, dat 'door de grote beroepsgezelschappen niet of niet voldoende wordt bestreken. Door met een voor het doel geschikt répertoire speciaal op te treden voor bedrijven, per soneelsverenigingen, culturele en sociale organisaties, jeugdverenigingen, onderwijs instellingen enzovoorts, verwacht zij een belangrijke culturele taak te kunnen ver vullen. De toneelgroep wordt geïntroduceerd door een werkcomité, waarin de initiatief nemers, de acteurs Jaap Hoogstra en Han Surink, benevens enige personen uit het culturele leven zitting hebben. De alge mene organisatie van de toneelgroep be rust bij Han Surink. de artistieke leiding bij Elly van Stekelenburg en Jaap Hoog stra. De handel in aandelen „Koninklijke Olie" van f 50 zal Dinsdag op de New York Stock Exchange beginnen. Minister Staf meent: Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Bruins Slot betreffende het optreden van een officier te Bussum tegen een aan tal toekomstige officieren wegens door hen gepleegde baldadigheden heeft minister Staf geantwoord dat baldadigheden, in het openbaar gepleegd door militairen, de rechtmatige ergernis opwekken van het publiek en het aanzien van de krijgsmacht in hoge mate schaden. De minister is dan ook van oordeel, dat tegen dergelijke bal dadigheden met gestrengheid moet worden opgetreden, en het is hem bekend, dat de chef van de generale staf daarop kortge leden, hoezeer ten overvloede, de aandacht van de onderscheiden commandanten heeft gevestigd. Minister Staf zegt voorts, dat de door hem medegedeelde feiten een uiting zijn van een tekort aan tucht in deze klassen, hetwelk van de commandant ingrijpen vergde, in het bijzonder omdat de leerlin gen een rang bekleden en derhalve ge zagsdragers zijn. ';,Z\j hebben collectief toe gegeven aan een baldadige stemming en blijkbaar in hun midden geen tegenwicht aan verantwoordelijkheidsgevoel gevon den", aldus de minister, „zodat zij ook allen in meerdere of mindere mate aansprake lijk zijn. De commandant heeft terecht aan de klassen gezamenlijk het gewicht van de tucht doen voelen door hen te doen aan treden en gedurende een niet onredelijke tijd aangetreden te houden." Te Amsterdam is gisteravond op 85- iarige leeftijd overleden Dirk Berend Nan- ninga, schilder, tekenaar en etser. Dirk Nanninga werd op 15 September 1868 te Arnhem uit Friese ouders geboren. Hij was eerst op kantoor. Met enige technische aan wijzingen van J. J. Isaacson vormde hij zich als schilder. Van 1890 af wijdde hij zich geheel aan de kunst. Hij schilderde en te kende, vooral met pastel, landschappen, stadsgezichten, intérieurs en stillevens (veel bloemen), enige aan sagen en sprookjes ont leende taferelen en enkele portretten. Negen dagen lang is het Duitse s.s. „Lah- neck" (1445 ton) van de Perzische Golf naar Rotterdam onderweg geweest met een brandende lading veekoekschilfers en huiden aan boord. Vrijdag is het schip in de Merwehaven te Rotterdam aangekomen. De Rotterdamse brandweer heeft uren lang getracht door middel van nevelblus sers het vuur te bedwingen, maar toen dit geen succes had heeft men het ruim waar de brand woedde, voor zover nodig onder water gezet. Vrijdagavond was men de brand meester. De schade wordt aanzienlijk geacht, maar is nog niet te taxeren. Van de be manning heeft niemand noemenswaardig letsel opgelopen. De internationale vereniging van kinder rechters vergadert in de Belgische hoofd stad tot 19 Juli. Thema van de bijeenkomst is: De geleidelijke uitbreiding van de be voegdheid der kinderrechters tot alle bur gerlijke en strafprocessen waarbij de op voedkundige en zedelij'ke belangen van minderjarigen in het geding zijn. Rechters uit een twintigtal landen nemen aan het congres deel. De werkzittingen worden in vier secties gehouden. In een daarvan, „Het kind en de maatschappij", is mej. mr. Hu- dig, kinderrechter te Rotterdam, rappor teur. Voorzitter van het bestuur der vereni ging is de Nederlander mr. Knuttel. Onze speciale verslaggever te Genève meldt: Wie na afloop van de eerste week confereren sedert de terugkeer van de mi nisters van Buitenlandse Zaken een tussen tijdse balans zou willen opmaken, kan slechts één post op de debetzijde zetten, namelijk de toenadering tussen de drie Westelijken, bereikt tijdens de Parijse be spreking met Dulles. De belangrijkste creditpost van deze balans is de verscher ping in de houding der tegenpartij, die zich ook na de bespreking van Mendès-France, Eden en Molotov van Vrijdag niet ge wijzigd heeft. Er bestaat dus nog een aanzienlijk ver schil van mening tussen de partijen. Het lijkt niet gewaagd, een causaal verband te leggen tussen de manier waarop het Wes ten zijn betrekkelijke eensgezindheid her stelde en de verscherping in de houding van de wederpartij De achterdocht van de Russen en Chinezen is gegroeid, nu Amerika besloten heeft Frankrijk nieuwe steun te geven. Intussen komt de 20ste Juli met rasse schreden nader. Het stadium van concessies is echter nog steeds niet bereikt. De voornaamste geschilpunten zijn: De demarcatielijn voor het staken van het vuren. De data voor algemene ver kiezingen. De samenstelling van de con trolecommissies. De status van de vier Indochinese staten, namelijk Laos, Cam bodja, Vietnam en Vietminh. In conferentiekringen werd vernomen, dat Eden, Mendès-France en Molotov waarschijnlijk hedenavond weer bijeen zullen komen. Onze correspondent in Washington meldt: Vierentwintig uur na de terugkeèr van Dulles uit Parijs heerst er in Washing ton een voorzichtig optimisme. De betrek kingen met Frankrijk zijn aanzienlijk ver beterd, evenals de kansen voor een NAVO in Zuid-Oost-Azië en zelfs voor de EVG. Bij het publiek viel het in goede aarde dat de regering realisme toonde en niet langer afzijdig bleef van de Geneefse on derhandelingen. In feite zal Amerika thans berusten in het feit dat Vietnam in tweeën wordt ge hakt. Het hoopt aldus echter tijd te win nen om een NAVO voor Zuid-Oost-Azië te vormen als een buffer tegen verdere communistische expansie. 41) „Ja, ik geloof dat dat goed zou zijn zodra ik terug ben. Tenminste als jij 't er werkelijk mee eens bent. Misschien maakt 't een groot verschil ten opzichte van zijn plannen! En ik neem 't hem niet kwalijk, dat hij mij die opdracht gaf. Als ik iemand had van wie ik veel hield en die in Bever ley's toestand verkeerde, zou ik alles doen om hem in veiligheid te brengen!" Matt voelde zich onder de indruk komen van de ernst, waarmee ze sprak. Er kwam zelfs iets van schaamte in hem op. „Je hebt gelijk, Monica", zei hij impulsief. „Ik zal hem ten spoedigste op de hoogte stel len. Vanavond nog, als ik hem te pakken kan krijgen". „Nee, doe dat niet", onderbrak ze hem haastig. „Momenteel kan 't nog niet van nut zijn. Misschien zelfs 't tegendeel! Maar als ik terug kom. als je dan nog steeds bereid bent hem op de hoogte te stellen Hij zal dan hun voorwaarden kennen. 't Spijt me, Matt, ik wil je in geen enkel opzicht forceren, maar Matt lachte haar gerustellend toe. Hij voelde een sterke drang in zich om Jim Woodstone's raadgevingen te laten voor wat ze waren en Monica alles, wat hij tot dusverre te weten was gekomen, te vertel len. Maar op dat moment kwam de waardin het vertrek binnen, die vol verontschuldi gingen de rekening aanbood en meedeelde, dat het sluitingstijd was. Matt keek ver wonderd op de klok, de uren waren omge vlogen en 't was inderdaad al laat. Uit de gelagkamer klonk een luidruchtig „Goe- dennacht", waarmee de daar aanwezige gasten afscheid van elkaar namen. De be tovering was verbrokenOok op de te rugrit gelukte 't Matt niet een zelfde sfeer van vertrouwelijkheid te herstellen. Ze reden met een behoorlijke snelheid langs de grote weg naar de stad terug en spraken slechts weinig. De avondlucht deed kil aan. Matt voelde hoe alles wat hij zei, gefor ceerd klonk, en Monica maakte thans een bijna onverschillige indruk. Alleen toen ze tenslotte op de hoek van Hyde Stree af scheid namen, scheen er even iets terug te komen van de sfeer van goede verstand houding. „Hartelijk bedankt, Matt, 't was heer lijk, ik heb genoten", zei Monica vol warmte, en Matt antwoordde haastig: „We zullen dit herhalen, zodTa je terug bent, en we kunnen dan rustig onze plannen maken. Ik zal doen wat jij 't beste vindt. Ik wil niet, dat jij wéardoor ook in moeilijk heden komt. O, Monica, zul je vooral voor zichtig zijn? Als jou iets zou overkomen, zou ik 't mezelf nooit kunnen vergeven, dat ik niet meeging". „Ik verheug me op ons volgende uitstap je", ze'i ze lachend. „Maak je geen zorgen, Matt!" Hierna draaide ze zich om en liep snel in de richting van haar Club. HOOFDSTUK li De gezellige rookkamer van het Foster Hotel was bijna leeg, toen Matt er binnen kwam. Jim was echter aanwezig, hij zat aan een tafel bij het raam brieven te schrijven en keek Matt met een vragende blik aan, toen deze op hem toekwam. „Zo, hoe heb je 't gehad?" vroeg hij. Matt Het zich in een diepe stoel naast zijn vriend neervallen en belde een kell- ner. „Heel best", antwoordde hij. „Drink je iets mee, Jim? Ik heb een drankje heel erg nodig." Woodstone verzocht om een whisky soda. „Waar ben je heengereden?" vroeg hij. Tarrant keek hem enigszins verlegen aan en lachte. „Ik zou 't je werkelijk niet kunnen vertellen", antwoordde hij. „We hebben wat rondgereden en ergens in een dorpshotelletje, „De Ram" genaamd, aten we een heel lekker hapje, maar als je me vraagt, waar dit hotelletje staat, dan zou ik 't je niet kunnen zeggen! We hebben zo maar in 't vage rondgezworven." Jim merkte met een glimlach op: „Je hebt stellig een prettige avond gehad, daarvan ben ik overtuigd. Maar wat heb je voor nieuws?" Matt wachtte even met zijn antwoord. De bestelde drank werd binnengebracht. Hierna barstte hij uit. „Mijn nieuws is voornamelijk dit: dat die Randal een slim me oude vos is. Ik kan zijn methoden niet waarderen, Jim! Hij wilde er via Monica achter komen, hoe ik aan mijn informaties gekomen was". „En is haar dat gelukt?" vroeg Wood stone scherp. „Nee, want ze liet zich niet op een der gelijke manier gebruiken. Ze deelde me open en eerlijk mee, wat de opzet was", antwoordde Matt met nadruk. Niettemin geloof ik, dat ik hem zélf binnen niet al te lange tijd op de hoogte zal stellen. En ik geloof ook, dat jij 't met mij eens zult zijn. 't Zit namelijk zo Jim luisterde geduldig naar Matt's re laas. Maar hij onderbrak zijn vriend op scherpe toon, toen deze zei: „Ik ben van plan een en ander ook met Monica te be spreken, zodat ze uit Rouaan terug is". „Rouaan?!" „Ja, Randal stuurt haar daarheen om de onderhandelingen over zijn zoontje te ope nen. Ik vind 't helemaal geen prettig idee. Die schurk van een Cass en zijn vrienden staan voor niets! Ik heb aangeboden om met haar mee te gaan op de achtergrond natuurlijk maar ze wil dat absoluut niet hebben". „Waarom stuurt Randal in hemelsnaam haar?" vroeg Jim één en al verbazing „Ze heeft zelf aangeboden om te gaan, in plaats van mevrouw Dean, Ze heeft 't idee, dat ze een en ander te weten zal ko men en hun plannen in de war kan stu ren. Ik kan 't zelf niet zo zien, maar ze is niet tegen te houden". „Ik neem aan, dat deze jongedame weet, wat ze doet", merkte Jim met een vreemd glimlachje op. Hierna zweeg hij en keek peinzend voor .zich uit. Matt kreeg de indruk, dat zijn vriend weer de een of andere theorie aan 't uit werken was, maar na enkele ogenblikken verraste Jim hem met de opmerking: „Ik geloof, dat je inderdaad gelijk hebt, Matt. Ik ben ook van mening, dat het ogenblik is aangebroken om Ra.ndal op de hoogte te stellen". „Heus", riep Matt verheugd, en tegelij kertijd verwonderd uit. „Ja. Zoals ik 't thans zie, loopt deze ge schiedenis op zijn eind. Randal zal moeten betalen en, eerlijk gezegd, doet dat me niet zo veel! Maar wel lijkt 't me goed, dat hij een behoorlijke waarschuwing krijgt be treffende de manier, waarop hij voor de gek wordt gehouden. Daarna is onze rol uitgespeeld: we trekken ons met een gra cieus gebaar terug in ons normale, een voudige bestaan". „Ik doe dat niet, vóór dat ik weet, dat Monica in veiligheid is", wierp Matt tegen. „Ik voel een zekere verantwoordelijkheid ten opzichte van dat meisje". „Wel, dat is jouw zaak", antwoordde Jim onverschillig „Maar ik denk niet, dat er tegen het eind van de week nog iets zal zijn, waarover we ons zorgen behoeven te maken. Deze zaak loopt af. Randal be taalt en krijgt zijn jongen terug. Wij zul len hem alleen waarschuwen tegen een on betrouwbare vriendin, maar hoe hij dat punt verder wil oplossen, gaat hém alleen aan. De hele kwestie begint me eigenlijk een beetje te vervelen, Matt. Ik voel me te leurgesteld, de puzzle levert geen interes sante facenten meer op. Ik ga liever weer vissen". Matt voelde zich ontstemd over Jim's houding en gedurende meer dan een uur trachtte hij zijn vriend tot andere inzich ten te brengen, allerlei eventualiteiten naar voren brengend. Jim's belangstelling scheen echter volkomen gedoofd te zijn, Enigszins spottend merkte hij op: „Wat'er ook gebeurt, ouwe jongen, wc kunnen er niet eeuwig mee doorgaan de bewa ker te spelen van Randal's zoontje!" En geeuwend voegde hij er aan toe: „Ik ben doodmoe, ik kruip in mijn bed. Ik weet niet, wat jouw plannen voor morgen zijn, maar ik moet morgen naar Wintholt. Mijn moeder wenst me te spreken over een of andere familie-aangelegenheid, en erg veel zin om hier in de stad te blijven rondhan gen heb ik eigenlijk ook niet" Matt keek hem enigszins onthutst aan. Een Zondag-alléén-in-Londen was geen aantrekkelijk vooruitzicht. „Ik weet nog niet wat ik ga doen", ant woordde hij mat, „misschien ga ik mijn broer Paul opzoeken, maar Zondag is altijd een drukke dag voor dominee's. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6