Zusters van „Sancta Maria" hebben Haarlem verlaten PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws Blijken van respect en erkentelijkheid bij haar afscheid De radio geeft Dinsdag Handenarbeid-expositie in Oud-Schoten ^rm7c> (16) Amsterdamse Beurs 2 SSÏVOÓ& Verdunde alcohol leverde 75,boete op Op heterdaad betrapt bij winkeldiefstallen H. P. Groen kwart eeuw in dienst bij het G.E.B. Twee aanrijdingen in Haarlem Bejaarde dame brak enkel Gasten die meetellen rekenen op No Twee Hervormde predi kanten naar Haarlem beroepen „Eben Haëzer" zingt voor ouden van dagen Bedrijfsvoetbal Burgerlijke Stand van Haarlem RALEIGH en LOCOMOTIEF SPORT- en TOURRIJWIELEN Fa. C. VAN MAREN Cartonnagewerkster gewond bij bedrijfsongeval ocli ió Uet zo Zwaarte en bloed J MAANDAG 19 JULI 1954 Zaterdagmiddag heeft in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw in Haar lem het afscheid plaats gehad van de zusters van „Sancta Maria". Deze zusters Franciscanessen van Heythuijsen hebben sinds 1931 het katholiek middelbaar onder wijs voor meisjes in Haarlem geleid. Niet alleen in katholieke onderwijskringen wordt dit afscheid betreurd. Men heeft echter het volste vertrouwen in het nieuwe leken- curatorium en de nieuwe rectrix, mejuffrouw dr. M. Nolte, wethouder van Onderwijs in Bloemendaal, onder wier leiding het onderwijs aan „Sancta Maria" zal worden voortgezet. Onder de talrijke aanwezigen: docenten, oud-leerlingen en ouders, bevonden zich eveneens mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem en prof. mr. C. P. M. Romme. Het gemeentebestuur werd vertegenwoordigd door de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk. De eerste van tien spre kers, die gedurende anderhalf uur met hartelijke-woorden afscheid van de zusters namen, was de heer A. J. S. van Dam, in specteur van het V.H.M.O., die de school vele jaren bezocht. Hij zeide onder meer: „Ik heb ervaren, dat „Sancta Maria" werd beheerst door een fijne geest en werd ge kenmerkt door een hoge beschaving. Het is jammer, dat de zusters haar taak in Haarlem moeten beëindigen, maar zij kun nen met voldoening op haar activiteiten in deze stad terugzien als zij haar werk in andere plaatsen voortzetten". Wethouder Geluk noemde het contact, dat al die jaren tussen de Franciscanesser zusters en het gemeentebestuur bestond, van alleraangenaamste aard: „Wij hebben steeds uw bijzondere medewerking onder vonden als wij trachtten in ons onderwijs zo gunstig mogelijke resultaten te berei ken. Het spijt ons, dat wij afscheid moeten nemen, maar uw opvolgers zijn bekwaam, dat is ons een troost". Hierna sprak deken W. N. Zijlstra van Haarlem namens de pastoors van stad en omgeving. Ook zijn woorden getuigden van bewondering voor de wijze, waarop de zusters zich van hun taak hebben ge kweten: „U hebt veel bijgedragen aan de intellectuele en aesthetische vorming van een groot aantal meisjes. Dat strekt u tot eer. Maar uw hoogste eer is zeker, dat u de godsdienstige vorming zo goed tot haar recht hebt laten komen". Dr. L. M. van Dis, rector van het Coorn- hertlyceum, sprak namens alle middelbare scholen in Haarlem: „Wij zijn"blij, dat wij eens openlijk en bij een zo groot gehoor ons respect kunnen betuigen voor het collegiale contact, dat wij met u hadden. In de kring van rectoren en directeuren was uw rectrix een hooggewaardeerde collega. Een congregatie zal zelden meer zo'n corps van leidsters voortbrengen" Dr. B. M. J. Delfgaauw, voorzitter van het nieuwe curatorium van „Sancta Maria" zeide onder meer: „Ons begin zal uitermate moeilijk zijn. Er is een vrees bij de ouders ontstaan nu u wegggat en hun kinderen een andere leiding zullen krijgen. Ik be- HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Viool en piano. 12.00 Twee piano's. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Wij ontdekken Amerika! 14.30 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Musette-orkest. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Reportage of platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.25 Militaire causerie. 18.35 Jazzmuziek. 18.55 Paris vous parle. 19.05 Fanfare-orkest. 19.30 Fluit en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-orkest en solist. 21.00 Mededelingen. 21.05 Klankbeeld over Alkmaar. 21.25 Platen. 21.40 Gevarieerd pro gramma. 22.25 Buitenlands overzicht. 22.40 Jazzmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed, kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.40 Plechtige Hoogmis. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Franse chansons. 10.45 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest en solist. 14.00 Kamerorkest en solist. 15.00 Metropole orkest en soliste. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties. 17.45 Regerings uitzending: Nederland en de wereld: Het Buitenland en de Nederlandse cultuurtech niek. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.20 Platen. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Tour de France. 19.20 Uit het Boek der Boeken. 19.35 Platen. 20.20 Tour de France. 20.30 Platen. 21.00 Franse muziek. 22.10 Platen. 22.15 L* Invitation au voyage, klankbeeld 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 19.00 Dieren kijken u ana19.40 Actua liteiten; 19.55 Op zoek naar evenwicht. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Filmmuziek. 12.30 Weer bericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten. 14.00 Orkestconcert. 15.15 Platen. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.15 Orgel. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syn- dikale kroniek. 20.00 Verzoekprogramma voor de vrouw. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkest concert. 22.50 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. De waterstofbom en de kerken. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 75 m.). Dr. W. van der Laan vertolkte tijdens de afscheidsbijeenkomst van de zusters van Sancta Maria" de gevoelens van de ouders der leerlingen dezer katholieke meisjes school Bij deze gelegenheid bood hij de provinciale overste, zuster Longina, twee geschenken aan: een boek waarin de hand- tekeningen van alle ouders waren verza meld en een afbeelding van een miskelk, die thans als beiuijs van dankbaarheid voor de zusters wordt vervaardigd. schouw dit als typerend voor uw leiders schap. Maar wij zijn volledig doordrongen van onze taak en wij zullen trachten deze vrees zo snel mogelijk weg te nemen". Dr. W. van der Laan betuigde namens alle ouders zijn dank voor het feit, dat de zusters voor hen zo'n goede steun waren ge weest bij de opvoeding van hun kinderen. „U hebt u op bijzondere manier wijsheid bijgebracht, dat is van betekenis voor staat en kerk". Dr. van der Laan bood hierop de provinciale overste, zuster Longina, een boek aan, waarin de handtekeningen van alle ouders, en overhandigde haar tevens een afbeelding van een miskelk, welke als geschenk voor de zusters ver vaardigd wordt. P^ter dr. M. van Straaten sprak namens het Triniteitslyceum, waarvan hij rector is, en het Mendel-college: „In de 'loop der jaren zijn wij gaan beseffen, dat er ge zocht moest worden naar middelen, die de nadelen van de gesepareerde vorm, waar in de jongens en meisjes worden onder wezen, kunnen opvangen. Wij hebben geen definitieve oplossing kunnen vinden, doch wij hebben in het streven ernaar, ieder van zijn eigen opvatting uit, goed kunnen samenwerken en elkaar volledig leren ver staan". Dr. H. van Haasteren vertolkte de ge voelens van het docentencorps, dat de af gelopen jaren met de zusters heeft samen gewerkt: „Er is een eenheid gebroken, wij blijven verweesd achter, want wij hebben u wellicht beter dan anderen leren ken nen. Uw opgewektheid en uw bereidwillig heid zullen ons altijd bijblijven". De rij sprekers werd gesloten door me vrouw Brühl-van der Weijden. Zij sprak als oud-leerlinge: „U hebt mij normbesef bijgebracht en u hebt mij een wereldbe schouwing gegeven. Ik weet, dat allen, die voor mij en na mij les van u kregen mij dit zouden willen nazeggen, want het is voor ons van blijvende waarde". De provinciale overste, zuster Longina, dankte hierna voor alle woorden van res pect en erkentelijkheid en voor de ge schenken en zij bracht de gevoelens van alle zusters in een enkele zin tot uiting: „Wij zijn op deze school mogen beginnen, zo dankbaar als wij onze taak hebben aan vaard, zo dankbaar dragen wij haar nu over". Deze woorden werden gevolgd door een luid applaus. De bijeenkomst werd besloten met een receptie. ADVERTENTIE :JÊ::::;EN::VER LIGHTIN G Zondag stelden de Rooms-Katholieke scholen voor voortgezet lager onderwijs voor jongens en meisjes aan de Eemstraat in Oud-Schoten het knutselwerk ten toon, dat in het afgelopen leerjaar door de leerlingen werd vervaardigd. De expositie werd in de ruime St. Philomena-school gehouden, en had in vergelijking met de tentoonstelling van het vorige jaar een practischer indeling, daar men in hal en gang de werkstukken van de jongens en in de lokalen ter zijde hiervan de haridwerkproeven van de meisjes kon bewonderen, hetgeen de overzichtelijk heid bevorderde. De school voor voortgezet lager onder wijs, waarvan de heer P. J. de Graaff de leiding heeft, komt op exposities altijd goed voor de dag; het studiemateriaal ziet er in de meeste gevallen netjes uit en bestaat vaak uit huishoudelijke- of gebruiksvoorwerpen. De ailerbegaafsten onder de jeugdige hand werkslieden gaan dit jaar met een rook tafeltje, een boekenkast of kapstok naar huis, maar de beginners, die eierrekjes, naaidoozen, schemerlampjes of presenteer blaadjes maken, komt toch ook een woord van bewondering toe. De afdeling handwerken was eveneens op de praktijk afgestemd. De meisjes vervaar digden er kinderkleding en jurkjes en blou ses voor eigen gebruik: ook pannenlappen, theemutsen en zelfs moderne kralensierraden ontbraken niet. Wie de tentoonstellnig had bezichtigd, kon in het tot tearoom omgetoverd huishoud- lokaal op de eerste verdieping zich te goed doen aan ververssingen. Economische politierechter Een Haarlemse caféhouder die inferieure alcohol aan de man had gebracht, werd Zaterdag voor de economische politie rechter gedaagd. Analytisch onderzoek had uitgemaakt dat de verkochte genever 32 alcohol bevatte in plaats van de normale 35%.' „Hoe gaat het met de zaken?" vroeg de politierechter. „Nou, niet best", zei de caféhouder met beroepspessimisme, „het weer en zo". Maar toen de politierechter opmerkte dat het weer juist wèl aanleiding gaf om tegen de nattigheid een borrel te drinken, bleek de caféhouder het er toch ook wel mee eens te kunnen zijn. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, merkte in zijn requisitoir op dat weliswaar sommigen zeggen dat het in het belang van de klant is om minder sterke alcoholica te gebruiken, zodat zij minder snel dronken worden, „maar dat neemt niet weg dat het uiteindelijk neerkomt op eigen belang", zei hij. De caféhouder werd con form de eis tot f 75.boete veroordeeld. De Zaterdag begonnen uitverkopen heb ben heel wat drukte gebracht in de Haar lemse winkels, waardoor de gelegenheid wordt geschapen voor zwakke naturen om zich schuldig te maken aan winkeldief stallen. Door oplettendheid van het personeel kon de politie in twee gevallen tót aan houding van verdachten van dit misdrijf overgaan. De eerste keer betrof het een vijftig jarige gehuwde vrouw uit Spaarndam, die uit een kledingbedrijf aan de Anegang een paar sportkousen zonder te betalen had willen meenemen, de tweede keer een zestigjarige ongehuwde vrouw, die uit een warenhuis twee knotten wol had willen meenemen. Beide vrouwen werden meegenomen naar de Smedestraat, waar de recherche proces-verbaal van het gebeurde heeft op gemaakt. Op 1 Augustus zal de heer H. P. Groen, Centaurusstraat 11 te Haarlem, een kwart eeuw werkzaam zijn bij het G.E.B. De jubilaris kwam op 1 Augustus 1929 tijde lijk in dienst als onder-opzichter bij het electriciteitsbedrijf. Op 1 Augustus 1930 kwam hij als adjunct-inspecteur in vaste dienst. Op 1 Juni 1937 werd hij opzichter, op 1 Januari 1940 inspecteur. Acht jaar later werd deze benaming gewijzigd in technisch ambtenaar. Op 1 Januari volgde zijn benoeming tot technisch ambtenaar eerste klas. De moeilijke voorrangsregel Zaterdagmiddag omstreeks half een had op de hoek van de Spaandamseweg en de Weltevredenstraat in Haarlem-Noord een aanrijding plaats tussen een 24-jai'ige mo torfietser uit Leiden en een 61-jarige fiet ser uit Haarlem. Het ongeluk gebeurde om dat de laatste geen voorrang aan de motor rijder verleende. Beide weggebruikers vie len, waarbij de Haarlemmer een sleutel been brak. Hij moest in de Deo worden op genomen. Van zijn fiets bleef niet veel heel en ook de motorfiets werd ernstig geha vend. Een half uur later had er wederom een aanrijding plaats, nu op de hoek van Zijl- brug en -vest. Een uit Hillegom afkomstige bromfietser verleende geen voorrang aan een Haarlemse bestelauto. De onvoorzich tige fietser werd met een hersenschudding naar het St. Elisabeth's gasthuis gebracht. Jacob Bij'ster speelt Dinsdag in de Grote Kerk Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Dinsdagavond van 8 tot 9 uur door Jacob Bijster, Haarlem luidt: 1. Praeludium et Fuga C dur, J. S. Bach; 2. a. Fuga - c moll, b. Fuga 5 - g moll, W. Fr. Bach; 3. Benedictus op. 59 - 9, Max Reger; 4. Pièce Héroïque, César Franck; 5. Partite diverse sopra („De Lofzang van Maria"), Piet Post; 6. Passacaglia (opnieuw bewerkt), Jacob Bijster; 7. Toccata, Hendrik Andriessen. Indirect gevolg van de regen Een 72-jarige dame, die Zondagavond tegen elf uur de Zaanenlaan in Haarlem- Noord wilde oversteken, had haar para- pluie opgestoken om zich te beschermen tegen de fikse regen. Daardoor zag zij een naderende bestel auto niet Zij werd door dat voertuig aange reden en moest met een gebroken linker enkel naar het St. Elisabeth's gasthuis wor den overgebracht. ADVERTENTIE Sixteen stands for Quality ADVERTENTIE ÉÉN WEEK UW BLOEMEN GRATIS Bloemen, die normaal 1 week goedblijven gaan 2 weken mee, als U ze CHRYSAl geeft. CHRY5AL Is voedsel voor snijbloemen. Cenlei meer van Uw bloemen... koop CHRYSAL 'n Product van de POKON - fabriek te Naarden .Jtd rrvoor mijn snijbloemen! Een dertigjarige Haarlemse electri- cien, die Zaterdagmiddag in het Sportfond- senbad ging zwemmen, vergat zijn porte- monnaie aan de kassa af te geven. Toen hij zich weer girjg aankleden was hij haar kwijt. Er zat tachtig gulden in. De kerkeraden van de wijkgemeenten II en III vain de Hervormde Gemeente van Haarlem hebben beroepen uitgebracht ter voorziening in de vacatures welke ontston den door het emeritaat van de thans over leden as. W. J. van Elaen resp. het ver trek van dr. A. J. Rasker wegens zijn be noeming tot hoogleraar te Leiden. In wijkgemeente II werd beroepen dr. G. Snijders te Harderwijk, in wijkgemeen te III viel de keuze op ds. R. van der Bijl uit Berliktini. Dr. Snijders brengt Donderdag 22 Juli een bezoek aan Haarlem; belangstellenden worden dan gaarne om half acht 's avonds in het wijkgebouw aan de Leidsestraat 20 verwacht. Het gemengd Christelijk zangkoor „Eben Haëzer" zingt gedurende de vacantiedagen elke Dinsdagavond liederen voor ouden van dagen. Het programma ziet er als volgt uit: 20 Juli, Proveniershuis; 27 Juli, Oosterkerk; 3 Augustus, Barrevoetenhofje; 10 Augustus Teylershofje; 27 Augustus Gemeentewo ningen Haarlem-Noord en 24 Augustus Kruisweghofje. De uitslagen in de bedrijfsvoetbalcompe titie in Haarlem luidden: NederlandVermaat 1 16; Vermaat 2— HSM 23; Heeremans v. L.SVOW 35; Vermaat 1—MHSV 2—4. Het programma voor deze week is: 19 Juli: Heeremans v. LVermaat 1, WH. Vermaat 2—Nederland, DSK. 21 Juli: HSM—MHSV, Zeeweg. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-314 Nederl.'47 99% 99% A.K.U 24254 239/4 369 K, 365 Philips Gloeil. 210% 270 Kon. Petroleum 451% 452 A'dam Rubber 96'/» 9154 Hoil. Am er. Lijn 169 168 N. Scheepv. Unie 149% 148 H.V.A 125J4 12514 Dell Mij 12554 127 Amsterd. Bank 208 208 Ned. Handel Mij. 190 190 Rotterd. Bank 195 195 Twentsche Bank 200 200 Anaconda Copper 88% 3854 Bethlehem Steel 11% 71 Republic Steel 60'/» 6014 Shell Union 88 8614 Tidewater 18% 18% U. S. Steel 51'/, 51V» 7. „Kom, kleine", zei kapitein Paverits, „dan zal ik je mijn huis eens laten zien, Het ligt vlak bij de kust". Na een flinke wandeling bereikten zij een stevig ver ankerd gebouw, waar de oude kapitein trots naar wees. „Dat is mijn huis", zei hij, „het werd gebouwd door mijn groot vader, die ook zeekapitein was". „Wat een leuk huis!", riep Panda, „het lijkt wel wat op een schip!" „Ach ja", zuchtte kapitein Paverits, „WAS het maar een schip! Dit landrottenbestaan begint me knapjes te vervelen!" „Maar waarom gaat u dan niet varen?", vroeg Panda, hem naar binnen volgend. „Omdat ik gepensionneerd ben en op nonactief gesteld", antwoordde ka pitein Paverits bitter. „Ja, kleine, tegen woordig pensionneren ze iemand al in de kracht van zijn jaren, in de bloei van zijn jeugdHet is een schandaal!" Maar al gauw brak zijn zonnige aard weer door deze sombere bui heen. „Gelukkig heb ik mijn neef Mario nog", zei hij, „die zorgt altijd voor een verzetje". Op dat ogenblik werd de deur geopend endaar kwam neef Mario binnen, een zwaar paket tor send. Achter hem liep iemand, die een grote mand droeg. „Kijk eens, wat ik voor v, bij een magazijn van overtollige leger- goederen heb gekocht, oompje!", riep hij. „Een luchtballon, waarmee u tot grote hoogten kunt stijgen!"En zachtjes voegde hij hier voor zichzelf aan toe: Om daarna diep te vallen, hoop ik". HAARLEM, 17 Juli 1954 ONDERTROUWD: 17 Juli, C. A. Konings en E. J. Mens. GEHUWD: 17 Juli, A. Beers en M. C. D. Meulman; J. D. Moraal en M. A. Schrijne- maekers; P. Croockewit en A. J. Berman; B. van der Meer en J. M. van der Heijde. BEVALLEN van een zoon: 16 Juli, I. M. van Bakel—Stuurop; 17 Juli, G. J. Steenstra —de Peuter: W. A. KaptijnOosterwijk. BEVALLEN van een dochter: 15 Juli, C. M. Groesbeek—Ottow; 16 Juli, J. A. de Wilde— Mes; M. F. Kok—van Dam; V. A. M. L. Paardekooper—Korzelius; N. C. Devilee— Blom; 17 Juli, E. van KasteelKruizinga; J. M. Raadschelders—Kennis. OVERLEDEN: 15 Juli, W. Molenaar, 82 j., Hazepaterslaan; 16 Juli, M. A. van der Horst —van der Sluis, 69 j., Soutmanstraat; F. Sijtsma—Venema, 78 j., Vosmaerstraat. Rectificatie opgave d.d. 14 Juli. BEVALLEN van een zoon: 11 Juli, G. H. E. Visser—Booms; 13 Juli, E. Th. van Geile- kom—van Heese; A. G. Th. Giesbergen— Perk; H. C. DekkerKroon; 14 Juli, W. P. VeenstraBorghols. BEVALLEN, van een dochter: 13 Juli, C. J. Helmusvan der Kooi; E. VisserKlaas- sen; D. L. Klinkenberg—van 't Hof; 14 Juli, M. C. de VriesHoppenbrouwer. ADVERTENTIE De mooiste collectie bij Overveen - Telefoon 23523 Termijnbetaling mogelijk. Verheffen. Finland en de Soviet-Unle heb. ben besloten de respectieve legaties tot ambassades te verheffen. Te Moskjm is zo juist een handelsverdrag tussen beide landen getekend. Gordel. De Amerikaanse minister voor de Luchtmacht, Talbott, heeft zich bij zijn terugkeer van een inspectiereis naar Europa en Noord-Afrika waarderend uitgelaten over de versterking van de gordel van Amerikaanse luchtbases van Denemarken tot Marokko. Hij deelde mee, dat de aanleg van nieuwe bases in Spanje was vertraagd, doordat het moeilijk was plaatsen te vinden waar voldoende water was. In September zou echter begonnen worden met de aanleg van een basis bij Madrid en een bij Sa. ragossa. Het werk aan twee andere vliegvelden zou pas volgend jaar be ginnen. De geallieerde oppei-bevelheb- ber in Europa generaal Gruenther, heeft voor de Amerikaanse Senaatscommissie voor toewijzingen verklaard, dat de luchtmacht van de NAVO-strijdkrach- ten in Europa nog steeds moet worden uitgebreid. Gezin. Vrijdag is in het paleis van Justitie te Brussel het vierde internationaal congres van kinderrechters begonnen, dat geleid wordt door mr. W. P. C, Knuttel, rdfchter in de arrondissements rechtbank te Amsterdam, die voorzitter is van de vereniging van kinderrechters, Mr. Knuttel sprak over het algemene onderwerp van het congres: „De be voegdheid van de rechter en de moge lijkheden van heropvoeding van het kind-delinquent". Hij verklaarde zich tegenstander van heropvoedingsinrich- tingen en zeide het onderbrengen in het gezin een veei betere oplossing te ach ten. Vooruit. Prof. Mahalanobis, directeur van het Indise instituut voor statistiek, heeft te Moskou medegedeeld, dat in principe is overeengekomen, dat Sovjet deskundigen dit jaar voor het geven van technische adviezen naar India zul len gaan en Indiase studenten in de Sovjet-Unie een opleiding zullen ont vangen. Drie Sovjet-deskundigen zullen in het Indiase instituut voor statistiek plannen uitwerken voor electronische rekenmachines en wiskundige 'statistie ken. Prof. Mahalanobis zei, dat op dit terrein in de Soviet-Unie grote vorde ringen zijn gemaakt en dat dit land op hetzelfde peil blijkt te staan als het Westen en in sommige opzichten zelfs vooruit is. Verdrag. De Perzische regering heeft de Sovjetregering doen weten, dat zij zich het recht voorbehoudt toe te treden tot een regionaal verdedigingsverdrag tot handhaving van de Perzische souverei- niteit en onafhankelijkheid op grond slag van het handvest van de UNO. In de Perzische antwoordnota wordt ge zegd, dat Perziè nooit zal toetreden tot een verdrag, dat gericht is tegen de Russische souvereiniteit en onafhanke lijkheid. Gemengd. De Sovjet-regering heeft „op verzoek van ouders en leraren" het ge mengde onderwijs, dat in de oorlog was afgeschaft, weer ingevoerd. Eurovisie. Leiders van televisieprogram ma's uit acht Europese landen hebben besloten van eind September tot 1 Januari gemeenschappelijke experi mentele „Eurovisie-uitzendingen" te verzorgen. De betrokken landen zijn: België, Groot-Brittannië, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Italië, Nederland en Zwitserland. Onbekend. Bij opgravingen op de hellin gen van de berg Desusino, aan de Zuidkust van Sicilië, zijn een muur en een gewelfde poort, geflankeerd door uitkijktorens, te voorschijn gekomen. Men vermoedt, dat het resten zijn van een nog onbekende oude Griekse stad. Bescherming. Te Vitry, een voorstad' van Parijs, hebben twee gewapende mannen een auto met communistische bladen aangehouden. Een 19-jarige student, die hulp wilde halen, werd in de enkel ge schoten. Voorts werd bij een overval op een bureau van de communistische par tij te Vitry schade aangericht. Twee mannen, van wie de ene een oudstrijder uit Indochina is, zijn aangehouden. Zij verklaarden lid te zijn van een particu liere organisatie „ter bescherming van de Franse Unie". Zaterdagmorgen werd de cartonnage- afdeling van een drukkerij aan de Bakenes- sergracht te Haarlem opgeschrikt door het gegil van een zeventienjarige bedienster van een rechtmachine. Het meisje was de machi ne aan het schoonmaken terwijl die nog niet stilstond. Daarbij geraakte haar rechterhand tussen de walsen, waai-door haar arm werd meegetrokken. De bedrijfsleider zette de machine op haar hulpgeroep onmiddellijk stop. Het bleek, dat het slachtoffer een slagaderlijke bloeding en een snijwond aan de rechteronderarm had opgelopen. DE ZWAARTEKRACHT heeft vanzelf sprekend invloed op de bloedverdeling in ons lichaam. Heel eenvoudig is dit te con stateren bij de slap naar beneden hangen de hand die er spoedig enigszins opge zwollen en rood gaat uitzien, maar die zienderogen slinkt en verbleekt wanneer we haar voor de afwisseling weer eens een tijdje in de hoogte houden. Door de rol die de zwaarte- kracht bij de bloedverdeling speelt, is het begrijpelijk dat de grootste bloedaandrang in de laagst geplaatste delen van ons lichaam, dus in de benen, plaats heeft. Hiervan bemer ken we gewoonlijk weinig zo- V lang de wanden der bloedvaten gezond en veerkrachtig zijn en de kring spiertjes van de vaten een flinke tonus bezitten, waardoor het niet tot stuwingen komt. Ook op latere leeftijd, wanneer de gunstige factoren wat verminderd zijn, blijven bij gezonde mensende gevolgen van de zwaartekracht gewoonlijk binnen zéér enge grenzen, want het zenuwstelsel is er voortdurend op uit de zwaartekracht te compenseren of de daardoor ontstane afwijkingen te rectificeren. Daarom grij pen voortdurend allerlei reflexen in, in dien verplaatsing van een lichaamsdeel een te grote wijziging in de bloedverdeling dreigt te brengen. Bijzonder belangrijk is in dit opzicht het hoofd, dat de hersenen herbergt. Deze tere organen kunnen geen te grote bloedaan- drang velen, maar zij kunnen evenmin werkzaam zijn bij een te kort aan bloed. Bij de mens (en bij de apen) is de bescher ming van de hersenen tegen te grote of te kleine bloedtoevoer héél bijzonder, en door het zenuwstelsel worden dan ook voort durend maatregelen genomen om te over vloedige of te schaarse bloedtoevoer te compenseren. Maar bij vele dieren is die bescherming minder nood zakelijk en daarom ook ge ringer. Houdt u bijvoorbeeld een tam konijn gedurende 10 of 20 minuten aan de oren omhoog, dan sterft het dier wegens een te geringe toevoer van bloed naar de hersenen. Het bloed blijkt hoofdzakelijk naar de ingewanden te zakken, want wordt de buik van het dier stevig omzwachteld, dan treedt de dood niet in. Wilde konijnen kunnen daarentegen geruime tijd aan de oren worden opgehangen, zonder enig noollottig gevolg, omdat de buikwand van deze dieren steviger is en zich daardoor in de ingewanden niet zoveel bloed kan verzamelen. Nu we dit onderwerp toch hebben aan gesneden, moeten we eens de vraag stellen waardoor bloed eigenlijk stolt. Maar vóór we daarop ingaan, is het wellicht nog be langwekkender te weten hóe dit gebeurt. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2