Sieraden uit de V oiks verhuizingstij d Kapotte voedingspomp speelde coaster parten Agenda voor Haarlem „Gewetensvrijheid belangrijker dan organisatorische samenwerking" In IJmuiden na 4 spannende dagen Nieuwe slag voor Circus Mullens Vaste lijnverbinding Brussel-Zandvoort N.V.V.-voorzitter licht besluit toe: Reactie van KAB-voorzitter: „Er zal niet zo bar veel veranderen" PETERS Truck met dravers tegen boom Ju nUKKlo oe(Mycu mjj MAANDAG 19 JULI 1954 „Cycloop" haalde het scheepje bij Zandvoort vandaan Scheveningse logger kreeg het te kwaad Caféhouder na klap overleden Kind onder locomotief Examens Sabena-helicopterdienst in elk huisgezin: „Polyhymnia" naar concours in Leiden Dijkje bij Den Bommel doorgebroken Auto tegen boom Gaat U met vacantie? EEN ELINKE HANDIGE JONGEN EEN NET MEISJE Zes ernstig gewonden Telegram van Koningin aan „Vriendschapsfestival Kerkelijk Nieuws HET HEEFT ZATERDAG moeten worden, voor de buitenwacht iets hoorde van het ongelijke gevecht, dat de kleine kustvaarder „Hoe Vinces" voor de Nederlandse kust leverde tegen hardnekkige pech en een wilde zee: Zaterdagmorgen besloot de jonge kapitein F. Doorneweert het anker te strijken voor Zandvoort, nadat hij en zijn acht opvarenden van het met stukgoed beladen scheepje een dagenlange strijd tegen alles, wat maar kon tegenlopen, hadden gestreden. Van die plek heeft de Wijsmuller- sleper „Cycloop" het witte scheepje van nog geen 400 ton opgehaald, om het rond middernacht in de behouden haven van IJmuiden te brengen. En toen pas kon de afgematte kapitein zijn mensen de rust gunnen die zij zo nodig hadden en mocht hij zelf een trapje lager zakken om in zijn hut de slaap te vinden, die er sinds Woensdagmorgen niet aan te pas kwam. Al direct mis Op twintig mijl buiten de Nieuwe Water weg de „Hoe Vinces" was onderweg naar een Engelse haven met stukgoed ging de Brons-diesel kuren vertonen: twee van de drie cylinders kregen geen voeding van de oliepomp en de motordrijver heeft daar vele uren verbeten gevochten tegen een blijkbaar onoverwinnelijk mankement. Inmiddels was de zee wat ruw geworden onder de aanwakkerende Zuidwester, maar men dacht het nog wel te kunnen klaren en inderdaad: de kar heeft het een poosje gedaan, om even later weer te stoppen. De coaster dreef in die tussentijd voor tij en wind naar het Noorden, op koers gehouden door een braamzeiltje, dat echter op een kwaad moment het was inmiddels al Donderdag geworden scheurde'onder de druk van de nu stevige bries. Pomp op de boelen De hele bemanning is in touw geweest Woensdag, Donderdag en Vrijdag. Op 110 mijl van IJmuiden dreef het scheepje nog steeds met af en toe een levensteken uit de motorkamer, rond. Dan heeft de coas ter „Batavia" kapitein Doorneweert ge praaid. Wat er was? De oliepomp, die oliepomp. De „Batavia" had wel een reserve-olie- pomp, knetterde het over de radio en dat ding zou wel passen op de Brons van de „Hoe Vinces". De schepen naderden elkaar zo dicht mo gelijk en de manschap van de ander zette met behulp van drie reddingboeien en een hermetisch gesloten tonnetje een brand- st of pomp over boord. Het ding kwam droog en veilig op de „Hoe Vinces" aan, maar toen de meester de aansluitingen probeerde, was er niets mee te beginnen: alle moeite was voor niets de nieuwe pomp zou niet het einde betekenen van al dit gemartel op een steeds vuiler wordende Noordzee. Terug met 'storm. De „Hoe Vihces" dreef terug, af en toe met de motor hakkelend, naar de kust. Zaterdagmorgen omstreeks elf uur zat het scheepje dwars voor Zandvoort en om niet op de banken te stoten, liet de kapitein het anker vallen. Toen was de wind een halve storm geworden en vreemde hulp leek hoog nodig. Uit IJmuiden vertrok in de middag de „Cycloop", die na korte tijd de ongelukki ge coaster in de avonduren vastmaakte en met het schip de terugweg naar IJmuiden aanvaardde. Even na middernacht lag de Het loopt het Circus Mullens de laatste jaren niet mee. Nadat in 1951 bij een brand in Utrecht een kostbare collectie paarden verloren gegaan was en op 17 Juni van dit jaar in Amstex-dam zware waterschade werd geleden, moest de direc tie Zaterdag de voorstellingen in Tilburg op het Stuyvezandplein opgeven, omdat zich door de aanhoudende regen op het grote tentzeil zulk een watermassa had verzameld, dat men het met geen mogelijk heid omhoog kon krijgen. Zondagmorgen probeerde men het weer, doch het zeil was zo zwaar, dat de masten doorbogen en de directie moest besluiten het circus niet op te zetten, temeer daar het Stuyvezandplein door de regen geheel blank was komen te staan. Tot overmaat van ramp bleek voorts, dat in de stallen een paard zich in de touwen verstrengeld had en was ge stikt. Het voorgenomen driedaagse verblijf in Tilburg moest daardoor worden opge geven. Vandaag zal het circus naar Roozendaal vertrekken. De directie schat de schade in Tilburg op f 50.000. MAANDAG 19 JULI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Sportpark Heemstede: Circus Strassburger, 8 uur. Vleeshal: Mario nettentheater van Feike Boschma, 8.15 uur. Minerva: „Brief encounter", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „De schat van de gouden Con dor", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het oerwoud roept", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Weekend in Parijs", 14 jaar,, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „De verboden vrucht", 18 jaar, 8 uur. City: „De duivel van Diablo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ontvoerd uit de ha rem", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 20 JULI Zuiderkapel, Zuiderstraat: Bijzondere zen dingsavond, 8 uur. Sportpark Heemstede: Circus Strassburger, 8 uur. Vleeshal: Mario nettentheater van Feike Boschma, 2, 3.15 en 8.15 uur. Minerva: „Lassie komt thuis", alle leeft., 2.30 uur. „The beggars Opera", 14 jaar. 8.15 uur. Frans Hals: „De schat van de gouden Condor", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Bongo de beer", alle leeft., 10.30 uur. „Het oerwoud roept", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's jeugd- variété, 10.30 uur. „Weekend in Parijs", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 2.30 en 8 uui\ Roxy: „IJsco- toeristen", alle leeft., 2.30 uur. „De verboden vrucht", 18 jaar, 8 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „De duivel van Diablo", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ontvoerd uit de harem' 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. avonturier, het eigendom van de N.V. re derij „Hoe Vinces" te Rotterdam, vast voor de Kalkzandsteenfabriek en kon er einde lijk geslapen worden. Maar eer het zover was, moest de bemanning iets van het hart: die kapitein van hen had zich een bovenste beste getoond. Een schipper om mee uit vissen te gaan. Waarop de boven ste beste zich met een glimlach, een baard als een stekelvarken en in een doornatte uniform te kooi liet glijden. Vandaag is de reparatie begonnen. Bijna in het zicht van de haven is Zater dagmiddag de liaringlogger „Johanna Ma ria" (Sch 78), die op de visgronden een defecte motor had gekregen, maar ander halve dag lang door een naamgenote, de Sch 3, was gesleept, in ernstige moeilijk heden geraakt. Des middags omstreeks 6 uur was de sleep gevorderd tot even ten Noorden van d;? Scheveningse haven, toen vermoedelijk als gevolg van het ruwe weer de tros brak. Er werd getracht een andere tros te be vestigen. De Sch 78 is van de rederij A. den Duik Pzn., schipper M. de Niet; de Sch 3 van A. van der Zwan en Zoon, schipper M. Letsch. Om twintig voor acht Zaterdagavond heeft de Sch 78 onmiddellijk assistentie gevraagd. Als positie werd opgegeven 52.15 N.B., 4.15 O.L., dat is voor de kust tussen Katwijk en Scheveningen. De Sch 78 be vond zich ongeveer twee mijl uit de kust. De Sch 310 „Excelsior" met schipper J. de Mos voer ter assistentie uit. Indien de Sch 78 deze hulp niet nodig zou blijken te hebben, zou de Sch 310 verder gaan naar de visgronden, zo seinde het schip. De schipper van de Sch 78 vroeg even later zijn reder, welke assistentie hij wenste: die van de Sch 310 of die van de sleepboot „Schelde" van L. Smit en Co's Internatio nale Sleepdienst, die uit Hoek van Holland naar de Sch 78 onderweg was. De Sch 3, die de motorloze logger ge durende anderhalve dag heeft gesleept, keerde inmiddels terug naar de haven van Scheveningen. De Sch 78 <?!ng tussen Katwijk en Sche veningen voor anker in afwachting van sleephulp. De schipper van de logger deed intussen zijn reder weten, dat hij liever naar de Nieuwe Waterweg werd gesleept dan naar Scheveningen, gezien de geringe breedte van de ingang tot de Scheveningse havep. De reder van de Sch 78 heeft tenslotte besloten de assistentie van de „Schelde" te aanvaarden. De Sch 310 is daarop doorge varen naar de visgronden. De sleepboot „Schelde" heeft omtreeks 22.45 uur de Sch 78 op sleeptouw genomen en keerde met de logger naar Hoek van Holland terug. Zaterdag tegen middernacht vervoegde zich bij de eigenaar van café-restaurant „Groenewoud" te Nijmegen, de heer T. A. Rissenbeek, een man die vroeg of hij enige flessen bier kon mee nemen. De heer R. was wel bereid het bier te leveren, doch toen dit gebeurd was wei gerde de man te betalen. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij de man de caféhouder een stomp tegen de borst gaf. Deze laatste liep daarop naar 'de tele foon om de politie op te bellen. Toen hij bij het toestel was gaf de onbekende hem een klap in de nek. De caféhouder strui kelde, viel met zijn hoofd op een drempel en was op slag dood. De dader nam de vlucht. Nabij een viaduct tussen Grubbenvorst en Blerick is Zaterdag het 2y2-jarig doch tertje van de familie C. uit Grubbenvorst door een locomotief overreden. Het kind was de spoorlijn opgegaan om naar haar vader te lopen, die aan de andere zijde van de lijn op het land werkte. Het raakte met een voetje tussen de rails bekneld en viel, juist op het moment, dat er een losse locomotief naderde, waaiwan de machinist het kind blijkbaar te laat heeft opgemerkt. Het kind werd een been afgereden en het liep ernstige hoofdwonden en kwetsuren aan het andere been op. Men vreest voor haar leven. Na de de op 17 Juli gehouden Mulo examens te Haarlem behaalden diploma A: E. M. v. d. Berg, Velsen; I. A. van Heusden, Bloemendaal; G. Luttik, Haarlem; P. D. Mo lenaar, Bloemendaal; H. M. de Jongste, Bennebroek; M. H. de Vries, Haarlem; C. Buis, IJmuiden; B. N. L. T. Lablans, Haar lem; F. L. Götte, Santpoort; T. P. Jongens, Haarlem; S. Jeltes, Haarlem; J. P. R. Kna pen, Haarlem; H. Dinkelberg, Haarlem; J. Buis, Vijfhuizen; A. Visser, Spaarndam; A. Kaart, Haarlem; H. Leonhardt, Haai-lem; J. v. Heun, Haarlem; D. P. v. d. Sluijs, Haar lem; G. J. Hoi-selenberg, Haai-lem; W. Krie gel-, Hillegom; N. T. Zandbergen, Noord- wijkerhout; G. Leendertse, Haarlemmer meer; C. H. v. d. Boom, Hillegom; M. C. van Beek, Haarlem en G. v. Guldener, Haarlem. Afgewezen: acht candidaten. ADVERTENTIE Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Naar wij vernemen, heeft de directie der Sabena te Brussel in de loop van de vo rige week ook in Zandvoort besprekingen gevoerd over het tot stand brengen van een vaste lijnverbinding van Brussel, via Itottcrdam-Den Haag, (in Noordwijk was geen geschikt landingsterrein te verkrij gen) naar Zandvoort. Aan deze besprekingen werd in Zand voort deelgenomen door de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, de directeur van stichting Touring Zand voort, de heer J. Th. Hugenholtz en de heer E. H. van Breemen van het Caravan kamp „Dennendal" dat in dit voorjaar als landingsterrein van de helicopters dienst deed. In de bloembollentijd zou dan deze lijn worden uitgebreid met „de Keuken hof" bij Lisse. In principe zou men in Zandvoort reeds tot een accoord zijn gekomen, daar bij eventuele exploitatie van deze luchtver- binding het bij het Caravantex-rein nog braak liggend terrein zou worden geëga liseerd. De heer Van Breemen had er bezwaar tegen, ook in het seizoen het voor cara vans bestemde terrein als landingsterrein te bestemmen, hetgeen met het oog op het groot aantal caravans, dat in de seizoen maanden aanwezig is, ook niet mogelijk zou zijn. Het caravanterrein zou dan met dit eraan grenzend terrein, dat uitsluitend als landingsplaats zou worden gebruikt, worden uitgebreid; als boekingskantoor en restauratiegelegenheid zou de accommo datie op het caravanterrein blijven dienst doen. Het zou dan in de bedoeling liggen, deze vaste lijndienst het gehele jaar door te handhaven. Geneviève de Galard Terraube, de „Engel van Dien Bien Phoe" met een van de gewonden uit de vesting, die als laatste uit Hanoi Zaterdag op het vliegveld Orly bij Parijs arriveerden. Het gemengd koor „Polyhymnia", dirigent de heer Henk Arisz, zal deelnemen aan het groot nationaal zangconcours, hetwelk door de Ring van Christelijke Zangverenigingen „Leiden en omstreken" zal worden gehouden cp Woensdag 21 Juli in de stadsgehoorzaal te Leiden. Het koor zal uitkomen in de afdeling uit nemendheid. Het Rijksmuseum "van Oudheden aan het Rapenburg te Leiden stelt van 4 Juli tot 22 Augustys a.s. in hare zalen een unieke collectie sieraden en kleine gebruiksvoor werpen ten toon, die een grote belangstel ling ruimschoots verdienen. De verzameling als geheel bevat zoveel fraaie stukken en is voor de kennis van de beschaving en de geschiedenis der am bachtskunsten uit de eerste eeuwen van onze jaartelling zó waardevol, dat wij een bezoek van harte aanbevelen. Het jaar 375 wordt algemeen als het be gin van de volksverhuizingen aangenomen. In werkelijkheid begonnen deze massale verschuivingen reeds veel vroeger. Gedu rende het gehele Neolithicum (d.i. Nieuw stenen tijdperk) vonden reeds grote ver schuivingen plaats, o.a. van Oost naar West, doch ook in tegengestelde richting. Volken uit Noord-Europa trokken naar de Balkan, naar Griekenland, Italië en Zuid- Rusland, ja zelfs naar Indië. Brachten deze vroegere verhuizingen Europa onder Indo-Germaanse invloed, de latere tochten oefenden een overwegend germaniserende werking uit. Vaste data zijn nauwelijks te geven, maar met vrij- grote zekerheid weten we, dat vanaf 175 na Chr. een niet aflatende strijd tegen het Romeinse keizerrijk gevoerd werd, die ten slotte tot de ondergang daarvan leidde. Ongeveer terzelfder tijd trokken de „Go ten" van de Oostzee naar de Zwarte Zee. Van dit Goten-volk vinden we hier ook sie raden uit Italië, terwijl de z.g. West-Goten, die zich in Spanje nestelden, eveneens op de tentoonstelling vertegenwoordigd zijn. De wetenschap van de spade heeft ons vele feiten onthuld, die ons een inzicht ge ven met betx-ekking tót de omvang dezer massale verplaatsingen. Opgravingen uit alle delen van Europa onthullen ons vrij wel alles wat voor de kennis van leven en daad, volksgebruiken en godsdienstige ce remoniën van betekenis was. Al deze graf- en andere vondstc-i leverden het bewijs, dat deze Germaanse volken géén barbaren wai'en, gehuld in beestevellen, maar vol ken met een reeds waardevol cultuurbezit, waarvan de prachtige stalen van tech nisch- en aesthetisch belangrijke am bachtskunst op deze tentoonstelling te be wonderen zijn. Deze jonge volken vertonen een reeds stex-k ontwikkelde zin voor kleur, rhythme en vorm en doen ons verbaasd staan voor de enorme technische moeilijk- De?e bocht in de spoorrails nabij Hallowell in Kansas werd veroorzaakt door de jongste hittegolf in de V. S. De kleine ruimten tussen railstukken bleken niet - democratisch be_ voldoende om de uitzetting op te vangen. Het staal werd m een bocht gedwongen n>-> <*rnnd- heden, die, toegerust met primitieve ge- ï'eedschappen, op schijnbaar speelse wijze werden overwonnen. De bewondering voor dit heerlijk frisse werk, dat steeds verrast door de voorbeeldige uitvoering, wordt des te krachtiger, wanneer men bedenkt dat de moeilijkste solderingen op een houts koolvuurtje moesten worden uitgevoerd. De tentoonstelling is smaakvol en over zichtelijk ingericht, wat vooral te danken is aan de vakkundige opstelling in goede vitrines. Het werk is vrijwel steeds onder een goede belichting te zien, wat een rus tige beschouwing tevens tot genieten om zet. Uit de veelheid van de waardevolle stuk ken een aantal kiezend voor nadere bespre king, richten we onze aandacht in de eer ste plaats op een paar fraaie gouden oor ringen met fijnbewerkte griffioenkoppen, weergaloos knap van bewerking, waai-van het filigraanwerk aa~ Grieks-Helleense in vloed doet denken. Opvallend is o.a. de driedelige kroon in goud, waarvan het mid dendeel een adelaarvormigc bekroning draagt. Hiermede door uiterlijk en techniek sterk verwant is een gouden diadeem. Bei de stukken, gevonden in Zuid-Rusland, zijn levendig van kleur door de rijke toepassing van geslepen granaten of plaatjes cornalijn in gouden vattingen. Gelijkmatig aan de voorgaande, ja menigmaal daar boven staande, zijn de ajour bewerkte gouden oor- hangex-s. Het opengewerkte achterste deel is bolvormig en maakt een goed contrast met de gesloten cirkelvormige voorkant, die in filigraan met gouden bolletjes is uit gevoerd. Uit de nederzettingen van de Goten in Zuid-Rusland stammen de heel mooie gou den schoengespen, vermoedelijk met rood- bx-uin email. Merkwaardig zijn ook de veel hoekig gevormde knoppen van oorringen, waarvan de zijvlakken met goxiden granu les en kleine edelstenen versierd zijn. VeiTukkelijk van techniek is het tweele dige sierstuk voor een diadeem, waarvan het fraaie gegranuleerde ornament een vak bekwaamheid en zin voor verhouding doet zien, welke in onze tijd, met z'n streven naar massaproductie, vergeefs gezocht zal worden. Fox-s van bouw, maar door het pisachtige ornament heel boeiend, zijn de vele fibulae (gespen), o.a. uit de mannengraven in Zuid-Rusland en Frankrijk. We treffen hieronder stukken aan met duidelijke spo ren van Byzanthgnse invloed. De West-Go tische gordelgespen zijn veelal bewerkt met adelaarskoppen. Vele stukken waren oor spronkelijk verguld of verzilverd, maar ver tonen nu op vele plaatsen een prachtige groene patina, die grote luister aan deze stukken verleent. Helaas moeten wij veel onvermeld laten. Toch menen wij een uitzondering te moeten maken voor een tweetal vondsten uit eigen land. De eerste met belangx-ijke stukken is afkomstig uit een groot urnenveld bij Rhe- nen. De tweede, welke een aantal sieraden in goud omvat, behoort tot het fraaiste werk van de gehele collectie. Het betreft hier enige ragfijne ornamenten in filigx-aan, die als omlijsting van Romeinse gouden munten dienen. Er is alle aanleiding om dit gaaf bewaarde werk, gevonden te Wie- wert in Friesland, als oorspronkelijk „Fries" werk te beschouwen J. „De samenwerking in de Raad van Vak centralen achten wij van het hoogste be lang voor het Nederlandse volk. Maar de strijd om de gewetensvrijheid en de vrij heid van organisatie is een hoger belang en daar gaat het vandaag om. Daarom heeft het N.V.V. vandaag in het volle besef van zijn verantwoordelijkheid moeten be sluiten, de gereglementeerde samenwer king met de Katholieke Arbeidersbeweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond te beëindigen". Zo heeft de voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis in een radiotoespraak voor de V.A.R.A. het besluit toegelicht, dat Zaterdag met algemene stemmen door de hoofdbesturenvergade- ring van het N.V.V. is genomen. „Daar het hier om de democratie gaat, is meteen het antwoord gegeven op een heidsaanbiedingen, die ons ongetwijfeld van communistische zijde zullen bereiken. Dat antwoord zal even duidelijk afwijzend zijn als in het verleden". De heer Oosterhuis zeide voorts, dat deze opzegging van de samenwerking er het N.V.V. er niet van zal weerhouden, zijn constructieve sociale en sociaal-econo mische politiek in het belang van het Nederlandse volk met kracht vooi't te zet ten. „Wij betreuren diep, dat anderen de grondslag van een samenwerking, welke zo zegenrijk voor ons volk heeft gewerkt, hebben ondermijnd", zo zeide hij. „Het N.V.V. zal blijven wat het is: een algemene vakbeweging, die openstaat voor mensen van iedere geloofsovertuiging en levens van 1.2 meter. Zaterdagmorgen is een kleine dijk, die de haven van Den Bommel afsluit, door gebroken. De haven lag droog wegens herstelwerk zaamheden. Met behulp van de inwoners van Den Bommel is men direct begonnen het gat te dichten en het water, dat in de haven was gelopen, er weer uit te pompen. De dijkdoorbraak geschiedde bij een waterstand die 60 a 70 cm hoger was dan normaal. Toen het water zakte vorderden de herstelwerkzaamheden goed en Zater dagavond was het gat althans voorlopig gedicht. Zondagmorgen is in Berlicum (Nooi'd Brabant) een auto uit Groesbeek met volle vaart in de bocht tegen een boom gereden. De klap was zo hevig, dat de boom ver in de auto drong. Van de vijf inzittenden werden mevrouw V. en mevrouw C. levensgevaarlijk ge wond. De heer F. V. en de heer J. R. werden ernstig gewond. De vijfde inzittende liep kneuzingen op. De slachtoffers zijn allen naar een ziekenhuis in 's Hertogenbosch gebracht. Het gezelschap was van Groesbeek op weg naar een middenstands-zomerfeest in Heeswijk. ginsel program ma aanvaarden en op grond slag daarvan aan de verwezenlijking van doeleinden willen medewerken, de ar beidende mens tot heil". Eerder in zijn toespraak had de heer Oostex-huis ex-aan herinnerd dat de samen werking in de raad in het algemeen goed en zelfs vriendschappelijk was. „Wij er kenden niet alleen elkander, wij waardeer den en eerbiedigden elkaar. Wij leefden en handelden naar de woorden van de bis schop van 's-Hertogenbosch, mgr. Mut- saerts, die op 4 December 1944 zich met de volgende woorden tot zijn gelovigen richtte: „Ik juich het toe, dat de vereni gingen, wier bezit gestolen is door de bezet ters en wier werkzaamheden wax-en lam gelegd, weer herrijzen, zij het dan met een tijdelijk karakter. Maar wij moeten dit werk doen in trouwe en eendrachtige samenwerking met onze niet-katholieke landgenoten, met wie wij samen concen tratie- en gijzelaarskampen hebben ge deeld", Vooral ook daarom was naar de heer Oosterhuis zeide reeds de vastenbrief van 13 Maart 1946, waarin het verbod van December 1918 werd herhaald, pijnlijk verrassend voor het N.V.V. Een redacteur van het A.N.P. heeft aan de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging com mentaar gevx-aagd over het besluit van het N.V.V. de samenwerking in de Raad van Vakcentralen en de Bedrijfsunies te be ëindigen. Deze gaf als zijn persoonlijk oor deel te kennen, dat het besluit van het N.V.V. de samenwerking met K.A.B. en C.N.V. in de Raad van Vakcentralen op te zeggen, is om meer dan een reden te be treuren. „De Raad van Vakcentralen heeft onge twijfeld veel bijgedragen tot de verbetering van de positie der arbeiders en is voor land en volk van betekenis geweest", zei hij.. „De gronden, waarop het N.V.V. uit deze samenwerking treedt zijn onhoudbaar zwak. Ovex-igens zal er naar het zich laat aanzien niet zo bar veel veranderen. Ook de K.A.B. zal haar constructieve bijdrage blijven leveren in alle organen van ons maatschappelijk leven en in het belang van de werknemers. De K.A.B. blijft dat doen als katholieke stands- en vakorganisatie, die met hand having van eigen beginselen en eigen zelf standigheid open staat voor samenwerking met allen, wier program en gezindheid voldoende waarborgen bieden voor een ge zamenlijk streven naar de stoffelijke en geestelijke verheffing van de Nederlandse arbeiders". Wij verzoeken onze weekabonné's. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE Een 32-jarige melkhandelaar uit Delft moest Zaterdag, rijdend op zijn motorcarrier plotseling voor een bestelauto remmen. Hij schoot met het hoofd door het glazen wind scherm van zijn carrier, met het gevolg, dat de halsslagader werd doorgesneden. Voor dat medische hulp kon worden geboden, was de man doodgebloed. ADVERTENTIE Wij kunnen per 1 Augustus plaatsen 15 jaar) ter assistentie van de étaleur. Tevens per 1 September om in het vak te worden opgeleid. Textielhuis Gen. Cronjéstraat 62-64 Haarlem Zaterdagmorgen is een truck met aan hangwagen, waarin zich acht wedstrijd- paarden bevonden, aan de voet van de Havelterberg tussen Steenwijk en Nijeveen, tegen een boom gereden. De zes inzittenden van de truck, onder wie verschillende pi keurs, werden allen ernstig gewond. Een hunner is in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde toen de truck, die afkomstig is uit Wolvega, de berg afdaalde en daarbij werd gesneden door een personen-auto, waaraan een kampeerwagen was vastge maakt. De chauffeur van de truck, de pikeur H. Hof, uit Wolvega, verloor de macht over het stuur en de wagen kwam tegen een boom tot stilstand. De inzittenden waren, behalve de chauf feur, die een hersenschudding en andere verwondingen opliep, de heer A. Oosting, van het entrainement „Oosting", die ernstig werd gewond, de amatrice Hermine Oos ting, die o.m. een shock opliep, de pikeur S. J. Hof, de twaalfjarige Jan Hof, een zoon van de chauffeur en de pikeur H. Slagter uit Oranjewoud. De laatste drie werden eveneens ernstig gewond. Behalve mejuffrouw Oosting, die in het diaconessenhuis te Meppel is opgenomen, zijn de gewonden, na te zijn verbonden, naar Wolvega vervoerd. De eerste hulp werd verleend door enkele artsen en door geneeskundige troepen uit het kamp Ha- velte. Verschillende inzittenden van de cabine moesten worden uitgezaagd. Acht paarden werden gewond,doch voor lopig behoefde er geen te worden afge maakt. Koningin Juliana heeft een telegram ge zonden aan de deelnemers aan het tweede internationale vriendschapsfestivai, dat van 16 tot en met 23 Juli in Den Haag wordt gehouden. In dit telegram zegt de Koningin onder meer: „Moge het contact in deze dagen u, jongeren uit vele landen, steeds meer over tuigen van de noodzaak tot het zich samen opmaken voor de gehele mensheid, waarbij ieder zich bewust moet zijn van zijn eigen deel van die opgaaf. Deze taak is niet ge makkelijk, doclx wat worden juist u in deze dagen ruime perspectieven geboden. Indien ge naast elkander staat in individuele en gemeenschappelijke verantwoordelijkheid, en ge uitgaat van de grondwaarheden van het leven, zult ge iets waarlijk goeds tot stand kunnen brengen". ADVERTENTIE BARTELIORISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD B01STR 48 A DAM - TEL. 717162 Falcon Zijden Regenmantels 49.75 Ned. Herv. kerk Beroepbaarstelling. De heer H. D. Franck te Bilthoven is beroepbaar vei-klaard. Geref. kerken Bedankt voor 's Gravenhage-West (vac. A. J. v. Sluijs) G. Lugtigheid te Zwolle. De stand van zaken in de Ned. Herv. kerk Aan het zo even verschenen v. Alphens Nieuw Kerkelijk Handboek tevens com pleet predikantenboek jaargang 1954 ont lenen we dat de Ned. Hei-v. kerk tien prov. ressorten telt benevens dat van de Waalse commissie. De kerk telt 54 classes, 160 rin gen en 1295 gemeenten met 1867 predi kantsplaatsen.Zuid-Holland staat met 381 predikantplaatsen bovenaan en Friesland met 210 gemeenten. Limburg is de kleinste groep met slechts 10 gemeenten en 24 pre dikantsplaatsen. Het aantal buitengewone predikantsplaatsen verbonden aan een ge meente bech-aagt 51, waarvan Utrecht met 6 verre bovenaan staat. Daarnaast zijn er nog 92 buitengewone predikantsplaatsen die bij de kerk in haar geheel gevestigd zijn. Het aantal vacante gemeenten steeg van 254 in 1952 op 282 in 1953. De stijging was het sterkst in Noordholland, n.l. van 27 op 36. De meeste -vacaturen zijn in Zuid- Iiolland, n.l. 44 (vorig jaar 43). Toch is er generaal genomen daling van het aantal vacaturen dat na de bevx-ijding zich het hoogst deed aanzien in 1948 toen er 413 vacaturen waren.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3