Kleine zege van Nederlands bonds- negental op Greenham Pirates: 3-1 Sassenheimer A. van 't Hof won na solorit ronde van Badhoevedorp Nederlaag van Rood en Wit overwinning van Haarlem Amerikaans softballnegental te sterk voor Nederlandse speelsters Gita B-kampioen op relay-estafette 5 Schaken Wellicht 150 internationale schakers naar Amsterdam Tennisuitslagen van het open B- en G-tournooi Zwemmen Mary Kok in Bodegraven opnieuw op eerste plaats DE CRICKETCOMPETITIE Water polo-u itsl o gen Snijder (Halfweg) won ronde van Overijsel Nieuw wereldrecord 880 yard dames Puck Brouwer won twee maal in Eindhoven Noord Nederland nam revanche Nieuw wereldrecord 3 x 880 yards dames Handbal Nederlandse handballers te zwak voor Zwitsers Het bezoek van de Greenham Pirates is voor de Amsterdamse honkballief hebbers interessanter geweest dan voor de Haarlemmers. Om te beginnen was het Nederlandse team in Haarlem veel minder sterk dan het werkelijke Neder landse negental, dat in Amsterdam het strijdperk betrad. Bovendien viel er ne- asdanit durende de wedstrijd in Haarlem een dusdanige hoeveelheid regen, dat alle spelers doorweekt het veld verlieten na zeven en een halve innings honkbal, waarbij van goed slaan te genieten viel. Het veldspel was echter pover. De strijd in Am sterdam daarentegen steeg vaak tot een zeer grote hoogte. De uitslagen verraadden reeds veel. Zaterdag werd het in Haarlem 145 voor de Pira tes. De Amerikanen sloegen daarbij vier homeruns. Drie in de tribune aan de over zijde van het veld en de vierde rechtstreeks in de Jan Gijzenvaart. Toch gaven de Ame rikanen totaal in clusief de homeruns slechts acht honk- slagen. Dat zij veer tien runs scoorden moet in hoofdzaak op naam van het slechte veldwerk geschreven worden, waardoor werper Jongeling, die tegen de slagregens in stond te gooien, voor een schier hope loze taak stond, waarvan hij zich ech ter voortreffelijk kweet. De inningscijfers van Haarlem waren: Bondsteam: 0-0-1- 0-0-2-2-x 5. Pirates: 4-0-0-0-1- 2-4-3 14. Goed veldwerk Scoorden de Pira tes Zaterdag met acht honkslagen veertien runs, des Zondags be haalden zij met tien honkslagen zegge en schrijve één run. Wat goed veldwerk ver mag. Drieeen voor Nederland. Nu geen Achtervanger Geurts tikt nog juist op tijd een van de Amerika nen van de Greenham Pirates uit voor het thuishonk. De Amerikaan verliest van schrik zijn petje. homeruns, geen drie- en tweehonkslagen. Maar in de vijfde innings sloegen de Ame rikanen drie honkslagen en scoorden toch niet. Een bliksemaangooi van Urbanus op het tweede honk deed Royster sneuvelen en toen Lynch wilde scoren op een slag van White, deden Kapelle, Urbanus en Geurts de Amerikanen op de thuisplaat sneuvelen. De Nederlanders scoorden in de Argentinië stookt organisatie landenschaakwedstrijden Twee dagen nadat Argentinië zijn toe zegging onverwacht introk, heeft de Stich ting voor Internationale Schaaktraditie van Amsterdam, in overleg met de Koninklijke Nederlandse Schaakhond, toestemming ge vraagd aan de wereldschaakfederatie (F.T. D.E.) om op korte termijn de organisatie van de landenschaakwedstrijden-1954 om de Hamilton Russell-cup over te nemen. Daarbij is geschat dat de beste 150 schaak meesters, de Russische grootmeesters in begrepen, tot de deelnemende ploegen zul len behoren. Als begindatum is 4 September voor gesteld. Dinsdag 20 Juli zal deze aange legenheid worden beslist en hoopt de stich ting nadere mededelingen te doen over haar plannen, die reeds in een vergevor derd stadium verkeren. De stichting voor internationale schaaktraditie is de organi satie, die in 1950 het wereldschaaktournooi in de hoofdstad tot stand bracht. Op de uitnodiging uit Buenos Aires, die al van 1952 dateert, waren tot Vrijdag 16 Juli inschrijvingen uit 37 landen binnengekomen. Zodra de Ar gentijnse schaakbond had laten weten, de aangegane verplichtingen niet te kun nen nakomen, heeft de president van de F.I.D.E., de heer F. Rogard, de Argentijnen tot andere aedachten trachten te brengen en hun tot Dinsdag 20 Juli tijd gelaten voor het publiceren van een definitieve beslis sing. „Ik ben er bijna zeker van", aldus presi dent Rogard in een telefoongesprek met de secretaris van de Stichting voor Internatio nale Schaaktraditie van Amsterdam, de heer Lod. Prins, „dat de Argentijnen niet op hun besluit zullen terugkomen en zal zeker met grote voldoening zien, dat Am sterdam de organisatie overneemt." De heer Rogard zeide te verwachten, dat in geval van een overschakeling naar Am sterdam zou kunnen worden gerekend op de équipes van Rusland, Argentinië, Ver enigde Staten, Brazilië, Canada, IJsland, eventueel Cuba en nog een twintigtal Euro pese teams. Het door de wedstrijdcommissie „De Hoo- geberg" van 12 tot en met 18 Juli 1954 ge houden open b- en c-tournooi behoort weer tot het verleden. Over het aantal inschrij vingen kan het comité meer dan tevreden zijn, want 155 personen schreven voor ver schillende nummers in. De weersomi tandigheden waren Maandag avond tot en met Vrijdagavond zeer gunstig te noemen. Zaterdagmiddag en Zaterdag avond echter regende het en Zondagmorgen was daarin maar een kleine verbetering ge komen. De wedstrijdcommissie heeft echter kans gezien om tussen de buien door alle partijen gespeeld te krijgen en des avonds om haH acht vond de prijsuitreiking plaats, welk° werd verzorgd door de bondsgedelegeerde de heer A. L. M. Rogmans. De uitslagen waren als volgt: Finales: Dames enkel B: mej. W. van Woe- sik verslaat mej. L. Elhorst 0-6, 6-4, 7-5. Heren enkel B: de heer M. Boele verslaat de heer H. Leeuwens 6-2, 6-1. Heren dubbel B: de heren D. Pelgrom en P. Barend vers'aan de heren M. Boele en L. Tollenaar 7-5, 6-4. Dames enkel C: Mej. N. Mohn verslaat mej. K. Okker 6-3, 6-2. Heren enkel C: de heer R. Harteveld ver slaat de heer A- de Klerk 11-9, 6-1. Dames dubbel C: de dames N. van Duinen en B. Leenderts verslaan de dames S. Kotte en J. Kotte 6-2, 3-6, 8-6. Gemengd dubbel C: Mevr. G. Tollenaar en de heer C. Schouten verslaan mej. J. Blom en de heer L. Bloemink 7-5, 6-0. Heren dubbel C: de heren J. Gaus en C. Gaus verslaan de heren J. C. Boutellier en A. van Loenen 10-8, 3-6, 7-5. derde innings. Prins opende met vier wijd, waarna Smidt volgde met een honkslag. Een prachtige stootslag van Keulemans en de honken waren vol. Jole kreeg op dit moment wel drie slag, maar Urbanus gaf een honkslag, waarop Prins en Smidt thuiskwamen. Keulemans scoorde hierna op een slag van Geurts. De Amerikanen scoorden hun enige run in de vierde innings door honkslagen van Edwards en Fletcher. Ondanks het slechte weer werd in Bode graven onder grote belangstelling een drie kilometer wedstrijd voor dames en heren gehouden. Het Robbenzwemstcrtje Mary Kok bereikte wederom onbedreigd de finish en bij de heren werd Ten Thye winnaar. De uitslagen luiden: Dames: 1. Mary Kok (Robben) 44 min. 47 sec.; 2. Lenie de Nijs (Robben) 47 min. 28.4 sec.; 3. Corrie van Reenen (Robben) 51 min. 9 sec. Heren: 1. Ten Thye (LZCl 43 min. 10.5 sec.; 2. Kaeyser (Robben) 43 min. 12 sec.; 3. Willemse (Robben) 43 min. 33.8 sec. GEEN SUCCES VOOR BVC „UTRECHT" De HVC-speler Van Eeden heeft een aan lokkelijk voorstel van de Utrechtse profclub van de hand gewezen. De Utrechtse prof club is de laatste weken vooral in Amers foort in actie geweest om de spelers over te halen tot het professionalisme. Het succes is echter niet groot geweest tot nu toe. De Sassenheimer A. van 't Hof heeft Za terdagmiddag in de vierde ronde van Bad hoevedorp een fraaie prestatie geleverd door na een solovlucht van 66 kilometer als winnaar over de eindstreep te snellen. Naast de overwinning had Van 't Hof ook het leeuwenaandeel aan premies voor zich opgeëist. De jury bevestigde haar waarde ring voor deze prestatie door de Sassen heimer ook de prestatieprijs toe te kennen. Bij de nieuwelingen, die een voorwed strijd over veertig kilometer reden, ging de plaatselijke favoriet L. van der Meulen zegevierend over de eindstreep door A. van Wetten uit Noordwijkerhout met wie hij een halve ronde voorsprong had veroverd in de sprint te verslaan. Van Wetten, die in deze categorie de meeste premies had behaald, kreeg voor zijn strijdlust ook de prestatieprijs toegewezen. Bood en Wit heeft haar serie overwinningen niet kunnen voortzetten. Na de goede battingprestaties van de vorige weken mocht men van de Haarlemmers meer verwachten dan een schamele 86 runs in antwoord op een H.C.C.-totaal van 181 voor het verlies van 5 wickets. Het winnen van de toss was in deze wed strijd zeer belangrijk. De Nijs raadde ver keerd en dus moest Rood en Wit op een door de langdurige regen drijfnat veld gaan fielden. Haar bowlers weerden zich echter geducht en reeds spoedig werd het Haagse openingspaar PlantenRoes van de mat ge werkt, waarbij Van Liemt met een goede vang zijn medewerking verleende. De Villeneuve hield echter stand en batte uitstekend. Hij kreeg enige tijd steun van Schuur (15), maar toen na zijn vertrekken de Engelsman Harris door een fraaie bal van De Jong werd gebowled en deze speler even later ook het wicket van Van Staay veroverde, bedroeg de Haagse score 81 voor 5 en leken de papieren der Haarlemmers niet ongunstig. De Villeneuve en Gallois verzetten echter de bakens. Aanvankelijk scoorden zij zeer langzaam, maar naarmate zij beter in gespeeld raakten steeg de score sneller. Vooral na de thee vloog de score met sprongen omhoog. Beide batsmen hadden in deze periode echter niet over geluk te kla gen. Nadat zij voor het zesde wicket 100 runs aan het totaal hadden toegevoegd, sloot aanvoerder Sillevis de innings. De Villeneuve bleef met een goede 80 en Gallois met een snelle 43 not out. Bijleveld bowlde 2 voor 54, De Nijs 1-28, De Jong 2-56 en Wijkhuizen 0-27. Op draw gespeeld Rood en Wit kreeg ruim twee en een half uur de tijd om te trachten het totaal van De regen maakte Zaterdagavond het spe len van de softball-wedstrijd voor dames tussen de Nederlandse ploeg en een Ame rikaans legerteam onmogelijk, zodat de wedstrijd op Zondagavond gesteld werd. Ondanks het slechte weer was er een tal rijk publiek naar het veld van het Kenne- mer Lyceum getrokken. Een sensatie was het werpen van de Ame rikaanse pitcher. Een hoge uithaal naar achteren, waarna met een snelle polsbewe ging vlak voorbij de heup de bal werd los gelaten. Dan suisden de ballen langs onze slagmeisjes. Daar ook de rest van het team op voor Hollandse begrippen ongekend hoog peil speelde (slechts het eerste honk was minder sterk bezet) was een overwin ning voor Nederland bij voorbaat uitge sloten. Maar toch, en het is jammer dit te moeten constateren, had de nederlaag be duidend lager kunnen zijn. De Amster damse korte stop faalde volkomen en wist zelfs soms niet wat er met de bal gedaan moest worden. Bij het wisselen van werp ster was men ook minder gelukkig; de eerste werd wellicht te snel vervangen, de derde te laat ingezet. Verschillende malen kwamen de Hollandse meisjes op de hon ken en op die momenten had pinchhitster Riet Vermaat aan slag gezet moeten wor den. Gelukkig viel er ook veel te loven. Wij noemen het schitterend vangen van Greetje van der Meulen en Tineke Andrea, een goede stootslag van Frankje van Veen, een harde twee honkslag van dezelfde speelster en ook de aanvoerster Bep van Beymerwerdt kwam met een stootslag en een verre tik goed voor de dag. In de eerste innings was het Ameri kaanse team weer snél aan de kant door vaugen van Renée de Haas en Hanny Be rendonk. De tweede innings bracht voor Amerika grote winst. Het eerste punt ontstond door een foute aangooi naar het eerste honk, het tweede door een fout van de korte stop. Drie zeer harde slagen, die telkens twee punten opleverden, beslisten de wedstrijd (8-0). De Nederlandse ploeg kreeg in de gelijkmakende beurt het verdiende tegen- punt net niet. In de derde innings kwamen er nog twee punten bij, waarna een lange vierde innings de stand deed oplopen tot 19-0. Frankje van Veen Schotenkomt met een sliding op het derde honk. Een beeld uit de softbalwedstrijd van het Nederlands negental tegen Maxwell. Maar toen kwam Lenie Dekker, niet zon der geluk, op de honken, gevolgd door Bep van Beymerwerdt. Beide speelsters kwa men onder groot enthousiasme binnen, dank zij een bijzonder fraaie stootslag van Tineke van Slooten, die dit jaar grote vor deringen heeft gemaakt. Een opofferings slag van Frankje van Veen bracht de eind stand op 3-19. Het is te hopen, dat dit internationale contact voortgezet kan worden; het zal de zo snel groeiende softball-sport slechts ten goede komen. Ook H.C.K. verloor Zondagmiddag speelde het Amerikaanse team, dat door bemiddeling van de Haar lemse vereniging HCK op bezoek is geko men, tegen het dames-negental van HCK. In de tweede innings was een grote in zinking er de oorzaak van, dat de gasten twaalf punten konden scoren. Ankie Bakels, die al eerder was opge vallen door goed slaan, raakte in de derde innings de bal weer, waardoor het enige tegennunt gescoord kon worden. Ook Beo van Beymerwerdt was weer goed, terwijl het werpen van Diny van Slooten wel zo goed was, dat de ongelooflijk sterke slag- ploeg van „Maxwell" niet verder kwam dan vijftien punten. De waterpolo-uitslagen van de competitie wedstrijden luiden: dames, reserve tweede klasse: Nereus 2—HPC 2 6—0; HVGB 2— HZPC 2 1—6: HPC 2-DWT 3 1—4. Heren, reserve tweede klasse: Nereus 2 Haarlem 3 3—0; HVGB 3—HZPC 3 1—5. Reserve derde klasse: VZC VI. 2DWT 2 3—2: HVGB 4—AZ '70 2 4—1; HVGB 5— AZ '70 3 3—1. De uitslagen in de kringcompetitie luiden: Dames eerste klasse: HZV 1DWR 3 2—3. Afdeling meisjes: HPC—DWT b 4—1. De competitiestand heren derde klasse C is als volgt: SZC 2 5 6 DVZ 2 5 5 DWT 2 5 6 VZC VI. 2 6 3 De Zijl 3 5 6 Heren derde klasse D: HVGB 4 6 9 Haarlem 4 6 3 AZ '70 2 6 8 Nereus 3 6 2 Meeuwen 3 6 8 Dames eerste klasse: VZV 2 7 10 Haarlem 2 5 2 DWT 4 4 6 HZV 6 0 DWR 3 6 6 2 strafpunten in mindering gebracht. H.C.C. te passeren. Zij verloor echter in korte tijd vier wickets. Slechts Van Rossem (20) speelde een goede innings en vertoonde enige zeer fraaie slagen. Er bleef de Haar lemmers niet veel meer over dan te pro beren een draw uit het vuur te slepen. Van der Togt en De Nijs brachten Rood en Wit een heel eind op de goede weg. Zij hielden geruime tijd stand en vooral De Nijs vergat tevens niet de slechte ballen af te straffen. Toen echter de snelle bowler De Waard voor de tweede maal in de aanval betrokken werd begonnen de moeilijkheden. Hij veroverde kort achter elkaar de wickets van Van der Togt (15) en De Nijs (31) en hoe wel de laatste batsmen van Rood en Wit felle tegenstand boden, konden zij gezamen lijk toch niet verhinderen dat de overwin ning van H.C.C. een kwartier voor het ver strijken van de speeltijd een feit werd. De Haarlemmers waren voor 86 runs all out. H.C.C. dankte dit succes voornamelijk aan het goede bowlen van De Waard (5-29) en Bergers (3-3). Van Staay nam 2 wickets voor 20 runs. Heimei bowlde 0-20, De Villeneuve Opnieuw zege van Haarlem Toen Haarlem vorige week Excelsior voor 25 aan de kant zette leek dit een unicum. Gisteren aan de Donkere Laan in Bloemen- daal evenwel maakte het Haagse Quick, dat dit seizoen toch niet slecht heeft gespeeld, nauwelijks meer. Voor 33 runs was de Haagse innings over. De aanvoerder der bezoekers verkoos na het winnen van de toss te gaan fielden. On danks het natte veld leek deze keuze in het begin gerechtvaardigd toen 4 wickets der thuisclub neer waren voor 40 runs, waar onder W. Peschar voor 24. Toen v. Rhee even wel aanvallend ging spelen en Voogd zijn wicket ophield veranderde de positie en het werd 5 voor 71. Toen Van Rhee voor 19 was vertrokken, zette Hub. Boeree, die voor de eerste keer weer van de partij was, de zaken op dezelfde voet voort. Vooral de slowbowler Vettlitz moest het ontgelden; de 100 was gepas seerd toen het wicket van Voogd voor 12 viel. Gesteund door v. d. Heyden ging Boeree lustig verder, onder meer met twee fikse zessen. Zijn voortreffelijke score van 55 bracht het Haarlem-totaal op 148. Marseille (5-44) was de meest constante Haagse bowler geweest; Singh had met 3-18 wat geflatteerde cijfers. Minder succesvol waren Bosman met 1-34 en Kettlitz met 0-30. Voorts boekte Foortse nog 1-4. Opnieuw zorgden de gebroeders Maas voor de rest. Hun bowlen werd gesteund door goed vangen; liefst 8 batsmen werden gevangen, 1 gebowled en 1 run out door een opmerkelijke aangooi van v. d. Heyden ineens in het wicket. Van deze 8 vangen verrichtte W. Peschar er drie; Nagtzaam ving de Engelsman Clark van een formidabel harde slag. Ook een goede verre veldvang van H. Schlatman verdient vermelding. De bowlingcijfers van de gebroeders Maas waren uiteraard bijzonder. Paul Maas 13 over, 8 maidens (achter elkaar), 3 wickets voor 15 runs; Max Maas ruim 13 overs, 6 maidens. 6 wickets voor 17 runs. Haarlem won derhalve met 115 runs. Zondag ontvangen de Haarlemmers aan de Donkere Laan de Engelse club Leighton Buzzard, welke ook de Donderdag daarop aan de Donkere Laan speelt. 0-9. Overige resultaten Hermes D.V.S.A.C.C.: Draw. Hermes D.V.S. 173, A.C.C. 157 voor 5 tijd. Hermes D.V.S.Stolk 77, Keuzenkamp 10, Van der Sloot 21, Tettelaar 11, Van Meurs 13, Scheffer 15 n.o. Van Berk 3 voor 51, H. van Weelde 3 voor 64, Bregman 1 voor 32, W. van Weelde 3 voor 19. A.C.C.: De Baare 31, 31, Meyer 81 n.o., H. van Weelde 21. Scheffer 4 voor 61, Stolk 1 voor 3. V.R.A.—V.V.V.: Draw. V.V.V. scoorde 143 voor 9 gesloten, waar van Hageman 15, Dorresteijn 33 not out, Kost 26 en Burger 31. Van der Luur 3 voor 31, Fischer 4 voor 37 en Klink 1 voor 39. V.R.A. scoorde 61 voor 4 (tijd), waarvan Jansen Schoonhoven 29 not out. Pelser 2 voor 31 en Alders 2 voor 14. SpartaExcelsior: Draw. Excelsior 140, Sparta 92 voor 6 tijd. Excelsior: A. Oosterholt 40, J. Oosterholt 31. Bierhuizen 22, Wolbeek 11. De Bruyn 2 voor 24, Ruiterman 1 voor 28, Sonneveld 4 voor 32, A. van der Linde 2 voor 24. Sparta: H. van der Linde 20, A. van der Linde 35, Ruiterman 21. J. Oosterholt 2 voor 43. Bruning 4 voor 31. H.B.S—H.C.C. 2: Draw. H.C.C. 2 scoorde 193 voor 7 (gesl.) waar van: Schuur 25, Van Arkel 25, Wuite 23, Colthoff 19, Vriens 24, Kloppenburg 21 n.o. en H. van den Bosch 10 n.o. Rishworth 6 voor 56, Hoeven 1 voor 43. H.B.S. scoorde 122 voor 6 (tijd), waarvan: Van Dijk 11, Hakstege 25, Bruynesteijn 25 en Van Katwijk 32 n.o. Van Arkel 1 voor 9, W. van den Bosch 3 voor 22, H. van den Bosch 1 voor 15, W. van Manen 1 voor 4. Lagere klassen In de tweede klasse A verloor Rood en Wit 2 met ruim verschil van S.C.H-C. S.C.H.C. scoorde 201 voor 5, voornamelijk dank zij een century van de Engelsman Marsden (132 n.o.) De Haarlemmers brach ten het daarna niet verder dan 47 (Goekoop 13 n.o., Groencveld 10). Ook als bowler bleek Marsden tot veel in staat. Hij nam zes wickets voor slechts 16 runs. Bij Rood en Wit namen Klein de Groot (4-39) en Groene- In de tweede klasse D won Rood en Wit 3 veld (1-51) de wickets. op het nippertje van Haarlem 2- Haarlem 2 125 (Kleefstra 43. Van Dok 13. Misset 19 en Van Vreeden 14), Bradley 3-21, Pliester 6- 39; Rood en Wit 3 126 voor 9 (na 119 voor 5): Giltay Veth 32, Molenaar 16, Engelenberg 36, H. ter Haar 22. Ton (4-35) en E. ter Haar (5-26) namen de wickets. De grootste belangstelling der toeschou wers ging uit naar de wedstrijd voor ama teurs. De eerste premie in deze tachtig kilometer lange wedstrijd werd gewonnen door de Poeldijker Van der Knaap. Deze renner ging na de gewonnen premiesprint meteen door en veroverde een kleine voor sprong. Enkele ronden later werd hij weer door het peloton opgeslokt. Meer succes had Van 't Hof, die na on geveer veertien kilometer ontsnapte. On danks dat Van der Knaap en de IJmuide- naar J. Eelsing aan de achtervolging be gonnen, konden zij de Sassenheimer niet meer te pakken krijgen. Ook de Amster dammer Fr. Rabé en Captein en Luikx slaagden er niet in om de vluchteling tot de orde te roepen. Onverstoorbaar bleef Van 't Hof met een voorsprong variërende van dertig tot veer tig seconden aan de leiding rijden. Voor vele zwakkere renners werd deze opmars van de vluchteling noodlottig en zij moes ten nadat hij hen had ingelopen, van het strijdtoneel verdwijnen. Deze wedstrijden werden gehouden ten bate van het bouwfonds van de voetbalver eniging. S.V. „Lijnden" en de technische leiding berustte bij de wielervereniging H.S.C. „De Bataaf" uit Halfweg. De uitslagen luidden: Amateurs: 1. A. van 't Hof (Sassenheim) de 80 kilometer in 2 uur, 4 minuten en 13 seconden; 2. J. Captein (Amsterdam); 3. Fr. Rabé (Amsterdam); 4. P. Steenvoor den (Heemstede); 5. J. Tienstra (Half weg); 6. C. Rabé; 7. A. de Hoog (beiden Amsterdam); 8. J. Mackay (Oudewater); 9. A. van Houwelingen (Sassenheim); 10. H. de Koning (Hoofddorp). Nieuwelingen: 1. L. v. d. Meulen (Bad hoevedorp), de 40 kilometer in 1 uur, 2 minuten en-50 secopden; 2. A. van Wetten (Noordwijkerhout); 3. J. Rijkborst (Nieuw Vennep); 4. H. Ribbelink (Delft); 5. B. van Beem (Zwanenburg); 6. W. Bogers (Nieuw Vennep). De ronde van Overijsel, een wedstrijd over 220 km voor amateurs is geëindigd in een overwinning voor Snijder uit Halfweg. Vier kilometer voor de finish reed hij uit een groep van zes renners weg en met vijftig meter voorsprong op Van Putten (Den Haag), Gramser (Siebengewald), Ha mellink (Den Haag), Kersten (Siebenge wald) en Van den Dungen (Tilburg) ging hij als eerste over de eindstreep. Ondanks het slechte weer had de rit een levendig karakter. Na ruim twintik kilo meter ondernamen Voorend (Bodegraven), Hamelink en Koekoek (Olst) een uitloop poging. Koekoek kon het tempo van zijn twee metgezellen niet volhouden en liet zich af zakken. Voorend en Hamelink werden even later ook door hun achtervolgers ingehaald een viertal renners, die werden aange voerd door Kersten en zo ontstond een ploeg van zes man. Na een felle démarrage werkte Snijder zich tijdens de laatste kilometer los uit het groepje. Hij won met grote voorsprong. De tijd van Snijder bedroeg 5 uur 48 min. 40 sec. A thletiek Ondanks de slechte weersomstandigheden is een Engelse damesploeg er in het White City stadion in Londen in geslaagd het wereldrecord op de 3 x 880 yards estafette te verbeteren. De ploeg, bestaande uit Anne Oliver, Norma Smalley en Diane Leather, liet voor deze estafette een tijd afdrukken van 6 min. 49 seconden. Green van Birchfield Harriers, die vorige week Zaterdag een nieuw wereldrecord op de drie mijl vestigde, verslaat hier de Ierse sprinter Vic McMillican tijdens athletiek- wedstrijden tussen Groot Brittannië- Ierland. Het oude record stond sedert Augustus 1953 eveneens op naam van een Engels team (Norma Shelley, Chris Slemon en Diane Deather) met 6 min. 49 sec. De recordpoging op de 4 maal 1500 meter estafette, welke eveneens werd onderno men, mislukte. De Engelse AAA-ploeg liep de race in 15 min. 29 sec. en bleef daar mede 7.8 seconden boven het oude record, dat deze week door een Hongaars team op 15 min. 21.2 sec. was gebracht. Er waren nog meer fraaie resultaten. Ar- daljon Ignatjew liep een goede 400 meter, die hij in 46.9 sec. beëindigde, de beste wereldtijd van dit seizoen. Sanadse won de 100 meter in 10.4 sec. en op de 400 meter horden kwam wereldrecordhouder Lituev tot een voortreffelijke 50.9 sec. Kuz zegevierde voorts op de 3000 meter in 8 min. 6.1 sec. en Grischajew won de marathon in 2 uur 27 min. 5.6 sec. Puck van Duyne-Brouwer (Celebes) heeft bij de door P.S.V. in het Philips sportpark in Eindhoven georganiseerde atletiekwedstrijden de 100 meter in 12 sec. en de 200 meter in 25.4 sec. gewonnen. De prestaties werden door de weersom standigheden enkele malen moest het programma wegens hevige regenbuien, die de baan op het laatst in een modderpoel herschiepen onderbroken worden, zwaar gedrukt. Dat Harry de Kroon op de 800 meter desondanks tot 1 min. 54.6 sec. wist te komen, vormde opnieuw een bewijs voor de uitstekende vorm,waarin de Trekvogels- athleet thans verkeert. Hij versloeg Steger (AV '23) en Van Ras (PSVj, die respec tievelijk 1.56.6 en 1.59.4 noteerden. Zijn clubgenoot Verwey nam de 400 meter in een, gezien de omstandigheden, respect af dwingende 51.2 sec. voor zijn rekening. Fanny Blankers-Koen (K.N.A.U.) die, omdat de horden niet op de juiste af stand van elkaar geplaatst waren, enkele keren niet uitkwam, versloeg op de 80 me ter horden Loes van der Meyden (Olympia '48) met 0.2 sec.: 12.1 tegen 12.3. Derichs (Swift) boekte een dubbel suc ces. Met 41.04 meter op discuswerpen en 13.16 meter op kogelstoten toonde hij zich in beide nummers de sterkste. De nationale B-athletiek-kampioenschap pen, die gisteren onder zeer ongunstige weersomstandigheden op de sintelbaan aan de Laan van Poot in Den Haag werden ge houden, bracht Gita eigenlijk nog onver wacht de titel op de Relay-estafette (200- 100-80-60 m). Onverwacht, omdat de Haar lemse meisjes zich op de persoonlijke loop nummers niet tot grootse prestaties hadden kunnen opwerken en zich dan ook niet voor de finale hadden geplaatst. Zelfs dachten we een ogenblik, dat Gita ook het 4 x 100 m kampioenschap in de wacht zou slepen, doch een mislukte wissel, die disqualificatie tot gevolg had, maakte aan deze illusie een einde. In „Haarlem"-kringen zal men verheugd zijn over enkele uitstekende prestaties. Meyboom won evenals zijn clubgenoot Tiemeyer de serie 400 m in respectievelijk 53.5 sec. en 54.4 sec. In de finale ging Mey boom iets te langzaam van start om het kampioenschap voor zich op te eisen, doch zijn tijd van 52.7 sec., waarmede hij de tweede plaats bezette en waardoor hij naar de A-klasse promoveerde, maakte veel goed. Tiemeyer speelde ongetraindheid parten in de finale. Hij kwam hier niet verder dan de vijfde plaats in 54.6 sec. Hoogland kwam tot een tweede plaats op de 110 m horden in 19.2 sec., waarmede hij eigenlijk iets beneden de verwachting bleef. Jansen zette op de 1500 m te vroeg de aanval in. vergde hierdoor iets te veel van zijn krachten en moest in de laatste 50 m twee concurren ten langs zich heen laten gaan. Hij bezette de derde plaats in 4 min. 19.2 sec. De Sanders, een favoriet voor de B-titel bij het speerwerpen, had blijkbaar zo'n last van de koude en de regen, dat hij niet verder kon komen dan 43.46 m. En dat was niet voldoende voor het kampioenschap. Hij bezette de tweede plaats. Een tweede plaats was ook al weggelegd voor Van Zweeden bij het discuswerpen. Deze pres tatie was zeer goed, want met 39.25 m pro moveerde hij ruimschoots naar de A-klasse. Bij de semi-interlandwedstrijd tussen Noord-Nederland en Noord-Duitsland heeft de Noord-Nederlandse athletiekploeg met 233 tegen 196 punten ondubbelzinnig re vanche genomen voor de nederlaag, het vorig jaar in Wilhelmshafen geleden. De heren verloren met 131-133, maar de dames gaven door een overwinning van 133-63 de doorslag voor het eindresultaat. Tijdens sportfeesten in Moskou heeft de Russische athlete Nina Otkalenko-Pletneva het wereldrecord 830 yards verbeterd. Nina Otkalenko, die reeds houdster is van het wereldrecord op de 800 meter, liep de af stand in 2 min. 8.4 sec. Het oude record stond sedert 19 Juni op naam van de Engelse Diane Leather met 2 min. 9 sec..welke tijd nog niet als wereld record was erkend. Het officiële record was in het bezit van de Engelse loopster Valerie Ball, die op 14 September 1952 een tijd van 2.14.5 had laten afdrukken. Het Nederlands handbalelftal (heren) heeft in Heerenveen in de vijfde na-oor- logse ontmoeting tegen de Zwitsers geen einde kunnen maken aan de overwinnin genreeks van de tegenstanders. De oranje- ploeg verloor in een niet op een hoog peil staande wedstrijd met 12-9. De weersom standigheden tvaren te moeilijk om tot goed spel te komen. Het aantal overtredingen was groot en ook het tempo leed onder de gladheid van bal en veld. Tegen de betere techniek en de ook wel iets grotere schotvaardigheid van de Zwit sers heeft het Nederlands elftal met spil Tromp en rechtsbuiten Vaan als debutan ten zich kranig geweerd. Vooral voor de rust ging het gelijk op. Nadat midvoor Van Duursen Nederland de leiding had gegeven en aan de andere kant zijn Zwitserse collega Spoerry gelijk maak te, bleef de balans tot 6-6 in evenwicht door doelpunten van Brianza, Buscher, Bertschinger (2 x) en weer Buscher voor de Zwitsers en De Vaan.Van Duursen (2 x) Zuidema en nogmaals Van Duursen voor Nederland. Met een treffer van de linksbuiten Bu scher konden de Zwitsers toch nog met een voorsprong aan de tweede helft beginnen (6-7). Het krachtsverschil werd nadien iets groter, doordat in de oranjeploeg het tempo zakte en de voorhoede met door zichtig spel geen openingen kon maken tegen de uitstekend dekkende Zwitsers. Uit een goed genomen dertien meterworp van Buscher kwam Zwitserland voor het eerst twee doelpunten voor te staan (6-8). De Nederlandse linksbuiten Zuidema kon de achterstand nog eens verkleinen (7-8), maar door een treffer van Winkler en twee doelpunten van Buscher liepen de Zwitsers uit tot 7-11. Door Van Duursen, Bertschin ger en Zuidema werd de eindstand tenslotte 9-12, waarmede de Zwitsers verdiend won nen. Ook bondsteam verloor Op het Laakkwartier-terrein in Den Haag heeft een Nederlands bondsteam. waarin de verdediging het zwakste deel was van de ploeg, de handbalwedstrijd tegen de Zwitserse oloeg met 16-9 verloren. Met rust hadden de Zwitsers met 9-4 de leiding. In een voorwedstrijd won een Haags dameselftal met 5-3 van een bonds- ploeg (rust 2-0). EGYPTISCHE ROEIERS NAAR AM STERDAM. De Nederlandse Roeibond heeft van de Egyntische Roeibond bericht ontvangen, dat Egyptische roeiers zullen deelnemen aan de Europese kampioen schappen op de Bosbaan in Amsterdam. Zij zullen uitkomen in vier nummers, t. w. skiff, tweeriemsgiek met stuurman, vier- riemsgiek met stuurman en in de acht.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7