Maatregelen tot zuivering van Rijnlands afvalwater voorgesteld Haarlem-Zaanstreek Gitaren Circus Strassburger in Heemstede gearriveerd Toestand van Haarlems grachtwater in rapport ontstellend genoemd Nieuwe Doopsgezinde predikant in Haarlem Enquête Heemsteedse buslijnen in cijfers Populaire onderwijzeres jubileerde Kort en bondig ZELFSTANDIG WERKENDE KOK KENAU SIMONS HASSELAAR 6 „Inter Nos" volgend jaar naar Duitsland Collecte ten bate van t.b.c.-bestrijding Bollenkweker veroordeeld wegens dumping „Ik ben maar een klein kwekertje" Scheepvaart GASREPARATIE HILARIUS'- FDTO-KINO BEDRIJFSPAND te koop ANTIDAN Duursma spuitalles! WQNINGM UIL MAANDAG 19 JULI 1954 ARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De commissie ter bestudering van de afvalwaterzuivering in het hoogheemraadschap Rijnland heeft een rapport gepubliceerd, waarin onder meer gewezen wordt op het feit, dat de toestand van het grachtwater, vooral in Haarlem ontstellend genoemd dient te worden. Zo groot zelfs, dat er wel degelijk rekening gehouden moet worden met het plotseling uitbreken van een epidemie. Om deze gevaren het hoofd te kunnen bieden heeft men een schets voor de voorgestelde voorzieningen ontworpen, hetgeen neerkomt op een centrale afvalwaterzuivering van Rijnland. Uit buiten- en binnen landse voorbeelden kan men afleiden, dat de kosten van een oplossing voor Rijnland ongeveer f 2,50 per inwoner per jaar zouden bedragen. Een bedrag dat ook bij een gemeentelijke afvalwaterzuivering nodig zal zijn. Het rapport zal in het begin van de maand Augustus in de verenigde vergadering van Rijnland worden behandeld. Hieronder laten wij de belangrijkste passages eruit volgen. De voorzorg tegen vervuiling van afge sloten boezems, is, aldus het rapport, zo oud ais de boezemafsluitingen zelve. Ook in Rijnland kent men reeds uit de middel eeuwen keuren tegen het rotten van vlas en hennep in open water. De industriële vervuiling werd toen strikt geweerd door gemeentelijke zowel als door waterschaps maatregelen. Omstreeks het jaar 1600 is een verandering ingetreden. Leiden ver verste de grachten der industriekwatieren door afzonderlijke bemaling en Haarlem wijdde veel zorg aan het afweren van het blekerswater uit Bloemendaal en aan de levering van goed water voor de brouwe rijen. Omstreeks 1800 werd de vervuiling van Rijnlands boezem sterker en opnieuw kwam er een tijdelijke oplossing door de nieuwe Katwijkse uitwatering en door de Rijnlandse stoomgemalen. Door de toe nemende industrialisatie zou reeds eerder weer een kritieke toestand zijn ingetreden, indien Rijnland het niet, van 1929 af, tot zijn taak had gerekend de middelen tot beheersing van de boezemstand toe te passen. Hierdoor is een verbetering inge treden, welke thans echter haar grens heeft bereikt. Zorgwekkend De huidige toestand van de wateren binnen Rijnland is bijzonder zorgwekkend. Er is vervuild boezemwater zij het ook sterk gelocaliseerd binnen de gemeente of in de onmiddellijke omgeving daarvan, zoals Haarlem, Heemstede, Leiden en Noordwük. Niet alleen ziet men veel ver vuild water, doch men wordt ook op vele plaatsen getroffen door de eigenaardige weerzinwekkende geur, die karakteristiek is voor bedorven water. Rijnland tracht hierin zoveel mogelijk verbetering te brengen door boezemver versingen toe te passen (inating van IJs- selwater in Gouda met gelijktijdige lozing door een der gemalen te Katwijk, Half weg of Spaarndam). Deze verversingen worden dikwijls toegepast op verzoek van sommige gemeenten, waaruit moge blijken, dat die gemeenten niet onverschillig zijn voor de hoedanigheid van het grachtwater. Om slechts een enkel voorbeeld te noe men, moge vermeld worden, dat ieder jaar op 1 en 2 October het gemaal te Katwijk in werking wordt gesteld om althans de 3 October-feesten in Leiden in een niet kwalijk riekende atmosfeer te kunnen vieren. Haarlems grachtwater De toestand van het grachtwater in Haarlem is nog zorgwekkender, hetgeen bleek toen hiernaar nog onlangs door Rijn land een onderzoek werd ingesteld. Medio November 1953 heeft Rijnland het gemaal twee volle etmalen aangezet om een goede vervesing van het grachtwater te be werkstelligen. Onmiddellijk voor het ma len werd begonnen is een onderzoek inge steld naar het zuurstofgehalte van het grachtwater. Dit bleek ontstellend laag te zijn. De hoedanigheid van het water was echter na de maalperiode niet verbeterd, op enkele plaatsen zelfs niet onbelangrijk verslechterd. De verklaring ligt voor de hand. Men moet daarbij nl. bedenken, dat in de koude maanden geen rotting in het water on- treedt. Pas wanneer het water en de mod der op de bodem een temperatuur boven negen graden Celsius hebben aangenomen begint de gasvorming. de stank, de zwart- kleuring. In ons klimaat is dit meestal van April tot September en bil deze rotting verdwijnt een deel van de modder in gas en lost een deel in het water op. Elk jaar vormt zich dus een belangrijk sur plus aan modder en deze hoeveelheid is slechts door baggeren te verwijderen of uiteraard door een nog sterkere doorstro ming, doch dit stuit met de bestaande middelen op onoverkomelijke bezwaren. Feitelijk zou dan ook elke gemeente er voor moeten zorgen, dat voor het rottings proces begint, dus eind Maart, de grachten schoon waren. Dit gebeurt helaas bijna in geen enkele gemeente. Men moet er echter op wijzen, dat het opheffen van de stankbezwaren .van onze grachten niet als het voornaamste doel beschouwd dient te worden. Immers, het is duidelijk, dat in zuurstofarm water vele voor de mens gevaarlijke ziektekiemen huizen en uit bovenstaande mag dan ook, aldus de samenstellers van het rapport, ir. J. H. van Witzenburg en mr, Fockema An- dreae, de gevolgtrekking gemaakt worden, dat wij door vele gevaren omringd zijn. Het plotseling uitbreken van een epidemie behoort geenszins tot de onmogelijkheden'. Een dergelijke epidemie (typhus) heeft zich nog niet lang geleden in Waalwijk voorgedaan en pas toen is men overgegaan tot het bouwen van een zuiveringsinstalla tie. Iets dergelijks kan zich ook elk ogen blik in Rijnland voordoen en het streven moet er op gericht zijn dit tot elke prijs te voorkomen. Men mag, aldus de samenstel lers van het rapport, niet de ogen sluiten voor dit gevaar door de zo dikwijls ge hoorde bewering, dat dergelijke gevallen toch zo zelden voorkomen. Hierbij kan nog de aandacht gevestigd worden op het feit, dat het aantal typhusgevallen in Neder land met grote sprongen omhoog gaat, in- i dien het weerstandsvermogen van de mens vermindert. Voorts deelt de inspecteur van de volks gezondheid, dr. D. L. Kedd-e te Leiden mede, dat het boezemwater voor recreatieve doeleinden, zoals baden en zwemmen be paald ongeschikt geworden is, met uitzon dering van wellicht de Westeinderpias. Doch ook daar worden de zwembaden be dreigd door locale rioleringen en vuilstor- tingen. Eveneens bleek uit een onderzoek, dat de lozing van rioolvocht door de Oude Rijn te Katwijk vervuiling geeft van het zee water op het badstraod. Tenslotte wordt in het rapport nog gewezen op de gevaren van de vervuiling voor de binnenvisserij en voor de landbouw en veeteelt De peilbeheersing en de hoedanigheids- vei-zorging van het water zijn echter zo onafscheidelijk aan elkaar verbonden, dat een splitsing van deze belangenverzorgin- gen niet goed denkbaar is. Aangezien ech ter het bestuur van Rijnland op overwe gend agrarische basis steunt, zal Rijnlands bestuur voor deze taak speciaal geoutil leerd moeten worden. Bovendien zullen de regelingen zo ontworpen moeten worden, dat een gemeente of een industrie, die zelf haar afvalwater behoorlijk wil zuiveren, hiertoe de vrijheid zal hebben. De samenstellers van het rapport menen, dat men met het nemen van de maatregelen niet kan wachten op de Rijkswetgeving. Het wetsontwerp is tot dusver strikt bin nenskamers gehouden en de regering heeft slechts de bestudering ervan toegezegd; of een wet, zoals zou worden voorgesteld de instemming van de Staten-Generaal zou verwerven moet echter onzeker heten. De medewerking kan, aldus het rapport niet ontbeerd worden, daar van de gewestelijke besturen bij de te nemen voorzieningen het reglement van Rijnland gewijzigd dient te worden en voorts is de medewerking van beide provincies onontbeerlijk. Voorts me nen de rapporteurs, dat de geldelijke las- j ten, die ten behoeve van een verbeterde afvalwatex-zuivering in Rijnland opgelegd zou moeten worden een normale last voor alle woningen en bedrijven zal moeten be tekenen. „Hé jóh, kijk uit, moet het circus omval len?", vroeg vanmorgen omstreeks half twaalf een kwasi-bezorgde Heemsteedse vader aan zijn vierjarig zoontje, dat daarop met een schrikachtig gebaar ijlings een dik, bemodderd touw, dat hij zojuist had vast gegrepen, liet vallen. Het was een ietwat overdreven voorstelling van zaken, want de vier kale masten, die in het midden van het grote parkeerterrein nabij het R.C.H.- veld in Heemstede de lucht in priemden, vormden allerminst een geheel circus. En toch zal zich vandaag ook hier weer het wonder voltrekken, het grote wonder, dat de mannen van het circus telkenmale doen geschieden, want terwijl gij dit leest is het circus wellicht reeds startklaar en zo niet, dan zal het slechts een kwestie van enkele ogenblikken zijn. Dat neemt niet weg. dat omstreeks half negen nog zeer weinig wees op de komst van het circus Strassburger, dat voor drie dagen zijn tenten in Heemstede heeft op geslagen en gisteravond nog zijn laatste voorstelling in Amersfoort gaf. Op dat tijd stip arriveerden de eerste wagens met de tentenbouwers, die al spoedig bij hun werkzaamheden werden terzijde gestaan door een groot aantal jongens uit Heem stede, dat zich de gelegenheid, óók eens enige ogenblikken in de circussfeer te leven niet graag wilde laten ontnemen. Zelfs de regenbuien konden hen er niet van weer houden, er mede zorg voor te dragen dat, Terug uit Engeland Vrijdagavond z'jn de meisjes en jongens, onder leiding varn de heer Jan Booda, na een prachtige zonnige zeereis van Enge land weer in Haarlem aangekomen. Na het eerste optreden van het gehele koor op het Internationaal Concert, waren zij onmiddellijk favoriet. Het jeugdkoor heeft voor de ruim tienduizend bezoekers schitterend gezongen en was het enige koor, dat door het enthousiaste publiek tot twee toegiften werd gedwongen. Ook op het tweede Internationale Concert zongen ze zeer mooi, en van alle kanten kreeg de heer Booda uitnodigingen om concerten te komen geven in verscheidene landen. Voorlopig heeft de heer Booda aangeno men, om eind Januari een concert te geven in Duitsland. Na twee dagen in Londen geweest te zijn, was het koor twee dagen de gast in Luton, bij het beroemde Luton's Girls choir. Ook daar werden zij hartelijk ontvangen en gul onthaald. Van 23 Augustus tot en met 9 October zal de P.T.T. een kleine serie van 2 bijzondere postzegels uitgeven met een toeslag ten bate van het Nationaal Luchtvaartfonds. De zegels zullen verschijnen in de waarden van twee cent met een toeslag van twee cent en tien cent met een toeslag van vier cent. De zegel van 2 cent stelt een jongen voor, die een model van een vliegtuig oplaat en is geelachtig groen van kleur, de zegel van tien cent draagt de beeltenis van dr. A. Plesman, luchtvaartpionier en een van de stichters van het Nationaal Luchtvaartfonds. De kleur van de zegel is grijs blauw. De serie is onworpen door prof. G. V. A. Röling te Laren, die ook de tekst en waardeaanduidingen verzorgde. Ze zijn uitgevoerd in koper-diepdruk (Rotogra vure) en gedrukt door Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting N.V. te Haarlem. Zij zullen tot en met 31 December 1955 geldig voor de frankering blijven. wanneer hedenavond de première plaats vindt, alles tot in de puntjes in orde is. Het programma Elly Strassburger zal in het felle licht van de vele schijnwerpers de ver buiten onze landsgrenzen beroemde Friese heng sten tonen; mevrouw Regina Strassburger zal er hogeschool rijden op een vap haar nieuwe, prachtigepaarden. Voorts ziet men Adolf en Willy Strassburger met een dozijn Arabische volbloedhengsten. Daar naast zijn er de pittige Noorse Fjorden- paarden. Men ziet er een Hongaarse post, gereden met tien paarden, exotische die- rengroepen, gedresseerde leeuwen, komi sche chimpansee's en een viertal olifanten. Verder is er een groot aantal internatio nale artistennummers voor hen, die meer de sensatiekant van het circus prefereren. Zoals wij verleden week reeds hebben medegedeeld, heeft de uitslag van de door burgemeester en wethouders van Heem stede ingestelde enquête onder de bewo ners van het Valkenburger- en Raadhuis plein, de Raadhuisstraat en de Binnen- en Bronsteeweg, naar hun mening over een eventuele wijziging der busroutes, een ge heel negatief resultaat opgeleverd. Een mening welke volkomen werd bevestigd, nu men ons hierover de juiste cijfers ter inzage heeft verstrekt. Het was hierbij in de eerste plaats op vallend, dat bijna de helft der bewoners van bovengenoemde straten voor deze enquête geen enkele belangstelling heeft getoond, zodat van de 425 uitgereike for mulieren slechts 234 biljetten ingevuld werden geretourneerd. Ook hiervan ble ken de meningen vrijwel precies gedeeld; 120 bewoners verklaarden zich voor een omlegging, terwijl 114 inzenders de huidige route wensten gehandhaafd te zien. Straatsgewijze zijn de volgende antwoor den ingekomen: ingev. form, vóór oml. teg. oml. Valkenb.plein en-laan 26 14 12 Raadhuisplein 9 3 6 Raadhuisstraat 51 27 24 Binnenweg 107 47 60 Bronsteeweg 41 29 12 Totaal 234 120 114 Volledigheidshalve werden ook de in zenders in vier groepen onderverdeeld, namelijk de bewoners van Eigen woonhuizen 42 30 12 Huur woonhuizen 82 40 42 Eigen zakenpanden 55 30 25 Huur zakenpanden 55 20 35 Van de 120 inzenders, die de voorkeur hebben gegeven aan een omlegging naar de Heemsteedse Dreef, geschiedde dit in 107 gevallen uit vrees voor schade aan de door hun bewoonde percelen. Op Zaterdag 31 Juli zal in Heemstede een gezamenlijke collecte worden gehouden door het Zonnestraal-, N.V.V.- en T.B.C.- Fonds in deze plaats. Evtnals voorgaande jaren wordt een tweevoudig verzoek tot medewerking aan de inwoners van Heem stede gericht. De commissie vraagt in de eerste plaats om collectanten en daarna opnieuw om de sympathie van alle Heem stedenaren met het doel van deze collecte. Het secretariaat van de commissie is ge vestigd aan de Javalaan 4 in Heemstede. Voor de Haarlemse economische politie rechter stond Maandagmorgen een bollen kweker uit Hillegom terecht, wie ten laste was gelegd dat hij door middel van folders in Zweden begonia- en gloxiniabollen te koop had aangeboden beneden de door het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten daar voor vastgestelde prijs. De kweker zou daartoe zijn gekomen, omdat hij anders met de bollen zou blijven zitten en een strop van vierduizend gulden zou lijden. Zijn aanbie ding had echter geen buitenlandse orders getrokken. In zijn requisitoir eiste de offi cier van justitie, mr. J. Wiarda, een geld boete van honderd gulden en veertien dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De politierechter veroordeelde gedaagde conform de eis. Ds. A. J. Snaayer uit Leiden heeft het beroep naar de Doopsgezinde gemeente aanvaard; hij zal op 10 October afscheid nemen van zijn Leidse gemeente en een week later zijn intrede doen in Haarlem, waar zijn komst een einde maakt aan de door het vertrek van prof. dr. M. A. Oos- terbaan ontstane vacature. Dominee Snaayer werd in 1914 te Rotter dam geboren, studeerde aan de Universi teit en het Doopsgezind seminarie te Am sterdam, was in 1940 proponent en deed in hetzelfde jaar zijn intrede bij de Doopsge zinde gemeente van Irnsum in Friesland. In Januari 1944 verwisselde hij die standplaats voor Leiden. Mejuffrouw E. van Onselen, die als on derwijzeres aan de Bosch en Hovenschool te Heemstede een onmiskenbare popula riteit geniet, heeft Zaterdag onder een gro te belangstelling haar veertigjarig ambts jubileum gevierd. Deze populariteit is ove rigens niet geheel zonder reden, want be halve het feit dat zij gedurende die periode aan dezelfde schoolvereniging verbonden bleef, heeft zij daarbij aan ongeveer acht tienhonderd Heemsteedse jongens en meis jes onder meer het ABC bijgebracht. De dag daarvoor waren alle leerlingen van de Bosch en Hovenschool in het Her vormd Jeugdhuis aan de Herenweg bijeen gekomen, waar ter gelegenheid van dit jubileum een f eestochtend was georgani seerd. Nadat de heer A. Middelkoop als hoofd der school een kort welkomstwoord had uitgesproken, maakten de leerlingen een aanvang met het programma, dat uit verschillende schetsjes en liedjes bestond; alles met betrekking op de vrolijke kant van het schoolleven. Daarna betraden diverse sprekers het podium, die mejuffrouw Van Onselen allen van harte met dit jubileum complimen teerden en daarbij uitdrukking gaven aan hun gevoelens van warme sympathie. Ds. Adr. Oskamp sprak namens het schoolbe stuur en overhandigde haar een verrekij ker; de heer J. Dijk kwam als oudste col lega namens het onderwijzend personeel een vulpen aanbieden en ten slotte had elke klasse één meisjesleerling afgevaar digd, die haar onderwijzeres gezamenlijk met een zilveren theeservies vereerden. Ook werd nog het woord gevoerd door het vroegere hoofd der school, de heer D. J. Stam, terwijl verder een bijzonder waar derende brief was ingekomen van de In specteur van het L.O. in de inspectie Am stelveen, de heer I. van der Velde, die wegens verplichtingen elders verhinderd was aanwezig te zijn. Ten slotte sprak me juffrouw Van Onselen een woord van har telijke dank aan allen, die haar deze on vergetelijke morgen hadden doen beleven. Ter gelegenheid van de receptie, welke Zaterdagmiddag in de Bosch en Hoven school gehouden werd, had men het gym nastieklokaal van een passende en smaak volle bloemversiering voorzien. Hier nam mejuffrouw Van Onselen de talrijke per soonlijke gelukwensen in ontvangst, die haar door talrijke oudleerlingen en ouders van leerlingen, welke hier vroeger zelf nog toe hadden behoord, werden aangeboden. Tot de eerste bezoekers behoorde de wet houder van Onderwijs te Heemstede, de heer H. Disselkoen, die in gezelschap van de chef van de afdeling Onderwijs, de heer A. G. Zijlmans, de jubilaresse eveneens kwam complimenteren. De heer Disselkoen kon hierbij niet nalaten naar het geheim van haar eeuwige jeugd te informeren. De receptie werd verder bezocht door dr. A. Dondorp en vele leden van het schoolbe stuur. VACANTIEKAMP SPEELTUINEN Het bestuur van de speeltuinvereniging „De Provinciën" te Heemstede heeft van het Haarlems Speeltuinverbond bericht ontvan gen, dat binnenkort het kindervacantiekamp te Bentveld weer voor jongens en meisjes van 8 tot 12 jaar zal worden opengesteld. Doordat hierin voldoende plaatsruimte aan wezig is, zullen ook de leden van de Heem steedse Speeltuinverenigingen aan dit kamp kunnen deelnemen; de kosten bedragen hiervoor zeven gulden per kind en per week. Eventuele gegadigden kunnen zich in ver binding stellen met het secretariaat van „De Provinciën", Zeelandlaan 9 te Heemstede, aan welk adres bovendien alle verdere in lichtingen worden verstrekt. Zaterdag stond voor de Haarlemse economische politierechter een 69-jarige bollenkweker terecht. Hem was ten laste gelegd dat hij de hem toegezonden regis tratieformulieren niet had ingevuld, al thans niet had ingezonden. „Ik ben maar een klein kwekertje meneer", zei hij ter verontschuldiging „en ik moet alles al leen doen". De politierechter, mr. J. A. Bletz, wees hem er echter op dat dat geen excuus was. „Ja maar", voerde hij aan, „u kan er hier wel een mannetje bijnemen, maar dat kan ik niet". De officier van justitie eiste twee maal vijftien gulden boete, aangezien het feit twee maal gepleegd was. „Heeft u nog wat te zeggen?" vroeg de politierechter. „Ja zeker", zei de bollenkweker, „geeft u mij maar duizend gulden boete, dan kan ik tenminste in beroep gaan en dan wordt het tenminste juridischer uitgezocht dan hier voor de kantonrechter". „Maar u bent hier niet voor de kantonrechter", zei mr. Bletz en veroordeelde de kweker tot tweemaal tien gulden boete. BINNENLAND De directie van de Wieringermeer (Noord Oost-polderwerken) heeft dertig groenteteeltbedrijven toegewezen. Onder de genen, aan wie een bedrijf is aangeboden, zijn vijftien Friezen, die hun gronden in Fries land zullen opgeven ten behoeve van de sa nering van andere bedrijven. De toegewezen bedrijven zijn vier tot twaalf hectaren groot. Op het filmfestival voor documentaires te Venetië heeft Zondagavond een Neder landse film over epilepsie de eerste prijs ge kregen in de categorie medische films. De Haagse recherche heeft Zondag de 35-jarige J. A. G. uit Den Haag in een wo ning nabij de Hoefkade aldaar aangehouden. De man, die was gedetineerd in de straf- gestichten te Norg, was enkele dagen gele den, nadat hij onder geleide een bezoek aan een familielid in een ziekenhuis te Den Haag had gebracht, ontsnapt. HAARLEM EN OMGEVING De Bloemendaalse wethrader van Sociale Zaken, Volkshuisvesting, mr. J. C. C. W. Hijszeler, houdt morgen, Dinsdag, geen spreekuur. De Haarlemse wethouder van Financiën, Volksgezondheid en Personeelszaken, de heer W. C. Bakker, is verhinderd morgen, Dinsdag, spreekuur te houden; zijn ambt genoot van Openbare Werken, Volkshuis vesting, Middenstandsaangelegenheden en Industriebevordering, de heer W. F. Happé houdt Woensdag geen spreekuur. De collecte ten bate van „Herwonnen Levenskracht", welke Zaterdag te Heem stede gehouden werd, heeft in totaal f 650,85 opgebracht. Het comité dat zich met de organisatie hiervan had belast, betuigt gaar ne zijn grote erkentelijkheid jegens allen, die deze opbrengst door hun gaven of mede werking mogelijk hebben gemaakt. ArmiLla, 16 v. Lienchieu n. Haiphong. Aagtedijk, 16 v. Boston n. Philadelphia. Aalsdijk, 16 v. Antwerpen te Rotterdam. Alamak, 17 v. Colombo n. Madras. Alchiba, 16 v. Santos n. Rio de Janeiro. Al'genib, 16 v. Santos te Rio Grande do Sul. Alioth, 16 Montevideo n. Santos. Almdijk, 16 v. Brownsville n. Le Hovre. Alphacca, pas. 16 Fern. Noronha n. Antwerpen Alpherat, 16 v. Rio de Janeiro te Victoria. Amstelland, 17 v. Rio de Janeiro te Santos. Andijk, 17 v. Hamburg te Rotterdam. Annenkerk, 16 v. Suez n. Port Said. Appingedijk, 16 v. Baltimore n. Norfolk. Argos, 16 v. Sevilla n. Patras. Aagtekerk 19 te Singapore Aalsum 17 te Basrah Aardijk p. 18 8,30 u. Vliss. n. New York 'Abbedijk 18 nm te Antwerpen Alohiba 17 te Rio de Janeiro Alcyone 17 v. Rio de Janeiro n. Santos Aldabi p. 17 n.m. Casquets n. Rio de Janeiro Aletta (t.) 18 v. Saigon n. Haiphong Alphacca p. 17 St. Paulsrock n. Antwerpen Alpherat 17 v. Vitoria n. New York Altair 18 te Rio de Janeiro Amor 19 te Alexandrië Amsteldijk 17 nm v. New York n. Philadelphia Amstelpark p. 18 Pantellaria n. A'dam Arendskerk p. 18 Balearen n. Genua Arkeldijk 18 te Alexandrië Armilla (t.) 18 te Haiphong Aidegonda 17 v. Telokanson te Pladju Amstelkroon 17 230 m. ZO Ceylon n. Priok Bintang, 16 v. St. Vincent n. Recife. Boskoop, 16 v. Pta Cardon n. Maracaibo. Bali 18 te Pt. Sudan Blitar 18 te Zanzibar Bonaire 18 540 m. ZW Plymouth Borneo 18 te Le Havre Caltex Delft, pass. 16 Kp. Bon n. Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 16 Finisterre n. R darn Cronenburg, pass. 16 Dover n. Onton. Cailisto 19 te New York Caltex Leiden (t.) p. 17 Pantellaria n. R'dam Caltex Utrecht (t.) p. 18 Kreta n. Sidon Celebes 18 v. Fiume n. Napels Charis 17 v. Lavita de Loriente n. Nederland Cleodora (t.) 18 te Balikpapan Delft, 15 360 m. W. ten N. Fayal. Diemerdijk, 15 v. San Francisco n. Portland. Duivendrecht (t.) 17 v. Port Harcourt n. Lagos Esso Amsterdam, pass. 15 Tunis n. Sidon. Erinna (t.) 21 v. Malta te Derince verw. Esso Amsterdam (t.) 18 n.m. te Sidon Esso Den Haag (t.) 17 nm v. Sidon n. Antw. Esso Rotterdam (t.) 17 v. Aruba n. R dam Etrema (t.) 17 nm te Berre Ena 17 430 m. W. Kangaroo Bil. n. Geelong Falco, 15 v. Londen n. Montreal. Farmsum 18 vm te New York Friesland SSM 18 nm te Leith Felipes 17 v. Pladju n. Padang Ganymedes, 15 970 m. NO. Sombrero. Gooiland, 16 v. Rio Grande te Itajai. Groote Kérk, 16 v. Aden te Suez. Gaasterkerk p. 18 16.15 u. Viss. n. Antw. Gaasterland 18 v. Hamburg n. Amsterdam Garoet 18 te Abadan Grootekerk 18 v. Pt. Said n. Genua Helicon, 15 v. Turks eil. n. Baltimore. Holland, 15 v. Zanzibar n. Moma. Hydra, 15 v. Paramaribo 16 te Georgetown. Hermes, 16 te Amsterdam. Hestia, 16 v. Rotterdam n. Amsterdam. Heeisum 16 v. Galveston n. Brownsville Hera 18 te Ciuadtrujillo Hilversum (t) 18 nm te Pt. Said Hoogkerk 19 te Singapore Hathor 18 v. Iskenderun te Gocek (Turkije) verwacht Ilos, 15 v. Aarhus n. Kopenhagen. Ivoorkust, 16 voor anker Port Amboin. Inarapoera 18 te Colombo Jagersfontein 18 te Hamburg Japara Krl. 18 v. Hollaridia n. Menado Johan van Oldenbarr.evelt 18 150 m. W. Lands end n. Southampton 19 verw. Jupiter 17 v. Gibraltar n. Hamburg Karimata, 18 Belawan verwacht. Katelysia, 16 v. Durban n. Singapore. Kertosono, 16 v. New York n. New Orleans. Koratia, pass. 16 Dover n. Key West. Kota Baroe, pass. 16 Aden n. pjeddah. Kedoe p. 17 Perim n. Djeddah Kota Gedeh 18 te Balikpapan Kota Inten 18 te Pt. Said Laurenskerk, 15 90 m. Z. Napels n. Port Said. Leersum, 15 300 m. NW. Bermuda. Lekhaven, 15 60 m. ZO. Recife. Limburg, 16 v. Longview n. Tacoma. Lekkerkerk, 16 v. Karachi n. Aden. Loosdrecht, 16 te Rangoon. Lutterkerk, 17 v. Khorramshar n. Bahrein. Laagkerk 18 te Boulogne Lissekerk 17 te.Rotterdam Loenerkerk 17 v. Rotterdam n. Hamburg Lombok 18 te Lorenzo Marques Lucita (t) 18 v. R'dam te Thameshaven Manoeran, pass. 16 Guardaful n. Singapore. Maas 19 nm te R'dam verw. Maasdam 18 te Le Havre Maasland 17 nm v. Santos n. Rio de Janeiro Macuba (t) 19 nm te Miri Mapia 17 v. Belawan n. Colombo Marisa (t) 18 vm te Havanna Marpessa (t) 19 te Miri Mataran 18 v. Hamburg n. Rotterdam Meerkerk 19 te Tanga Molenkerk 17 n.m. te Yokohama Murena (t) 18 te Portpirie Macoma 17 v. Falmouth n. Stanlow Macuba p. 17 Sibutupassage n. Miri Metula p. 17 Mindanao n. Miri Mirza 17 180 m. ZZO Christmas Eil. n. Singapore Notos, 16 te Mostaganem. Nieuw Amsterdam, 16 620 m. W. Lands End. Nigerstroom 17 v. Monrovia n. Accra Oranjestad, 16 510 m. NO. Barbados. Ondina (t.) 18 v. Beyrouth n. Larnaca Oranje 17 v. Sufez n. Colombo Oranjefontein 18 380 m NNW Kaapstad Oranjestad 17 790 m. NO Barbados n. Madeira Orestes 17 v. R'dam n. A'dam Orion 17 v. Latakia n. Algiers Ovula (t) 19 v. Thameshaven te R'dam Phrontis, 17 v. Cherlbon te Tj. Priok. Polydorus, 16 v. Djibouti n. Suez. Prins Willem IV, pass. 16 Wight n. Montreal. Prins Joh. W. Friso, 17 v. Quebec n. Port Alfred Prins Willem George Fred. 16 v. Montreal te Rotterdam. Papendreeht (t.) 17 v. Aruba n. Eva Perón Peperkust 18 nm te Freetown Polyphemus 18 te Cochin Prins Alexander 17 v. Hamburg n. Quebec Prins Frederik Willem 18 te Montreal Prins Philips Willem 18 nm te Toronto Radja, 16 v. Tj. Priok n. Singapore. Ruys, 17 te Osaka. Roebiah, 16 v. New York n. Alexandrië. Roepat, 16 v. Alexandrië n. Halifax. Rijndam, 17 v. Southampton te Halifax verw Rempang 19 te Pt. Swettenham Ridderkerk 18 te Bremen Riouw p. 18 vm Azoren n. Houston Rondo p. 17 Gibraltar n. Hamburg Radja 18 te Singapore verw. Rempang 16 v. Singapore 18 te Belawan verw. Rita 17 v. Pladju n. Makassar Stad Schiedam, 16 v. Narvik n. Amsterdam. Sumatra, 17 te Tj. Priok. Samarinda, 16 v. Port Said n. Casablanca. Sarangan, pass. 17 Malta n. Philadelphia. Stad Arnhem, pass. 16 Aden n. Port Said. Saidja (t) 18 te Pladju Salatiga 19 te Singapore Saparoea p. 18 Finisterre n. Antwerpen Scherpendrecht (t) 18 te Bahia Sibajak 19 te Soerabaja Sommelsdijk 18 te Halifax Stad Amsterdam 18 nm te Cardiff Stad Dordrecht p. 18 Finisterre n. R'dam Sunetta (t) 18 v. Yokohama n. Miri Stanvac Talang Akar 17 v. Belawan n. Sungeige- rong Tomori, 17 v. Aden n. Port Said. Tawali, 16 v. Genua n Port Said. Tegelberg, 16 v. Kobe n. Okinawa. Titus, 15 te Izmir. Tjibantjet, 15 v. Buenos Aires n. Kaapstad. Tjitjalengka, 16 v. Durban n. Mauritius. Tabian 16 te Manilla Tabinta p. 18 Gibraltar n. Amsterdam Talisse p. 18 Eil. Enggano n. Djeddah Tarakan 18 te Marseille Telamon 17 v. Kingston n. Fort Liberte Ternate 18 te Rotterdam Themisto 17 v. Rotterdam n. Swansea Tibia (t) 18 v. Sydney n. Miri Tjisadane 18 te Durban Tjibodas 17 v. Priok 18 te Semarang verw. Van Linschoten p. 17 Las Palmas n. Bordeaux Van Spilbergen p. 18 Kanarische Eil. n. Dakar Weltevreden, 15 560 m. Z. Kp. Race. Westland, 17 v. Bremen te Hamburg. Wonorato, 17 v. Rotterdam n. Indonesië. Waterman 17 v. New York n." Southampton Westerdam 17 v. R'dam n. New York Willem Ruys 17 130 m. NNO Massawah n. Pt. Said IJsel, 15 v. Cagliari n. Rotterdam. Zaan. 15 v. Gefle n- Amsterdam of Zaandam. Zaan p. 18 nm Holtenau n. A'dam of Zaandam Zuiderkruis 18 210 m. NNO Finisterre n. Las Palmas Zijpenberg 18 te Piombino. KLEINE VAART Aco p. 17 5,30 u. Brunsbuttel n. Odense Ary Scheffer 16 v. Halmstad n. Rotterdam Auriga 17 v. Rotterdam te Londen Binnenhaven vertr. 17 v. Dublin n. Duinkerken of Rouaan. Carpo 18 v. Rotterdam te Dublin verwacht Claes Compaen 16 v. Li bourne te Belfast Dacapo vertr. 17 v. R'dam n. Lissabon Dollard p. 16 Holtenau n. Kopenhagen Henriëtte 16 v. Middlesbro n. Newburgh Jongkind 17 te Warri Kemphaan 17 v. Hull n. Gdynia Lucas Bols 1 17 nog te Abo Lucas Bols 2 16 v. Garston n. Fowey Maas-N 16 v. Stockholm n. Hamina Mariscal Lopez p. 16 nm Kanaiische ei. n. Asc. Mintaka-N. 17 v. Bordeaux n. Casablanca Mirach-N 16 v. Rouen n. Rotterdam Mirach-N. 16 v. Rouaan n. Rotterdam Nassau-haven 16 v. Gotenburg te Halmstad Noorderlicht 16 nm in Kattegat n. Gefle Pavo p. 16 Holtenau n. Doamjo. Perregaux 17 v. Casablanca te Nantes Ponza 16 v. Sornaes n. Zaandam Rose Marie 16 v. Gotenburg n. R'dam Saba 16 v. Swansea te Granville Theano 17 v. R'dam n. Dublin Tom v. d. Heide 16 te Rouaan. Trito verm. 17 v. Dublin n. Rotterdam Tyro verm. 17 v. Birkenhead n. Swansea Vrede 16 v. Seaham te Brest Zeebaan p. 17 Rottum n. Gdynia El jo 17 te Hamburg v. Rotterdam Boreas 16 v. Rotterdam n. Lissabon Ilias 16 van Gothenburg n. Amsterdam Plato 16 te Oporto v. Bilbao n. Lissabon Bij beschikking Kantonrech ter Haarlem dd. 4 Juni 1954 is aan Pieter Boudewijn Bakker, scheepsinbouwer en reparateur, te Haarlemmer- liede en Spaarnwoude be perkte handlichting verleend zodat hij kan toetreden als firmant tot de vennootschap onder firma Gebrs. Bakker, -scheepsmotoreninbouw en reparatiebedrijf te Haarlem- merliede en Spaarnwoude, en in die firma alles zal kun nen doen, wat tot richtige exploitatie nodig is in de ruimste zin des woords (ko pen, verkopen, betalingen verrichten en ontvangen, kwijting verlenen, aanne mingen te doen, personeel aan te nemen en te ontslaan. Deurwaarders C. H. Erbrink en C. G. van Haaster Haarlem Gevraagd: vlug a la carte werker, all round vakman, tegen 1 Sep tember of eerder. Hotel Café Restaurant TER BURG, Be verwijk. ook zonder vooruitbetaling Gitaarles f 4.50 p. maand. Slecht gas kost geld en pan nen. Uw oud apparaat, goed gerepareerd, is beter dan een slecht nieuw Alle merken 2 jaar garantie. Tel. 19931. Gas- rep.-bedrijf „LODA". Grote Houtstraat 9. GR HOUTSTRAAT 102. Tel. 10866. Alles voor foto amateurs. En goedkoper. ..LUXEMBURGS KLEIN ZWITSERLAND" 2, 3, 4, 5 en 6 Aug. mooie dagritten door Ardennen en Duitsland vanuit Echter- nach, f 77.50 alles inbegr. Nog enkele plaatsen. Spoed. R. O. V. Holland, Secr. Billi- tonstraat 28, H.-N. Schieten scherpe scheuten door Uw rug Leeg per 1 Aug. Bedrijfs pand te Haarlem (centr.) Bovenhuis verhuurd f 47 p. mnd. voor vele doeleind, ge schikt. Koopsom f 19.000. G. HENSTRA, Makelaar, J. v. Walréstr. 8, H'lem, tel. 14368 Neem dan de feilloze pijnstiller .:;;i x werkt 2 x zo snel^xif^ Ook Textielstof. ANTHONIESTRAAT 45 Haarlem. Tel. 18266 Tel. na. 6 uur 17605. TE KOOP Zeer mooi origineel schilderstuk met monumentale lijst, voorstellende de bestorming van Haarlem. Gesigneerd door Ten Kate 1862. Geregistreerd bij Rijks archief. Afmeting met lijst hoogte 2.50 m, breed 2.20 m. Koopsom 5000.—. Br onder no. 6768. RIJKSSTRAATWEG 59 Haarlem-N. Gevraagd te Haarlem: woning. Huurprijs 45.— 50. p. maand. Aangeboden: ruime woning in Assen delft. Koog a/d Zaan of Zaandijk. Br. onder no. 6764.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8