Voor heden middernacht wapenstilstand verwacht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wapenstilstand? Verdeling van Vietnam tussen de zestiende en achttiende breedtegraad Benelux accoord met herstel der Duitse souvereiniteit? Weerbericht Laatste dag der conferentie over Indochina Driejarig jongentje in Ringvaart verdronken Nederlandse ministers maken kennis met nieuwe collega's in Brussel Zevenhonderd jaar Alkmaar Het woord is aan Nieuw Frans offensief bij Hanoi Professor Frankfort in Londen overleden Engels protest tegen Spaanse waoenleverantie* aan Egypte McCarthy brandt los op 130 nieuwe slachtoffers J achtvliegscholen naar Woensdrecht Adenauer is bereid tot overleg over de E.V.G Benelux bereidt viering 10-jarig bestaan voor Plan-Van der Goes ontmoet oppositie in Saarland Evacuatieplannen liggen gereed Kenner der antieke oudheid Grotewohl roept socialisten op tot actie tegen Adenauer Weerrapport 69e JAARGANG No 8 DINSDAG 20 JULI 1954 298e JAARGANG No 162 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A 1' Huijsman HET IS VANDAAG 20 JULI, de dag waarop de Franse minister-president Pierre Mendès-Framce, volgens zijn eigen ver klaring bii de aanvaarding van het bewind, zijn ontslag en dat van zijn kabinet zou aanbieden als geen wapenstilstand in Indochina zou zijn bereikt. Er is nog geen wapenstilstand, maar vanavond wordt de slotzitting in Genève gehouden en de stem ming zowel daar als te Parijs is optimis tisch. Sommige „waarnemers" schijnen zelfs van mening te zijn dat alles al in kahhien en kruiken is, zodat eigenlijk al leen nog formele besluiten te nemen zou den zijn. In werkelijkheid moet men twijfel niet richten op die technische onderdelen van een te treffen overeenkomst, waarvan de regeling nog niet bekend is, maar op de vraag of de communisten er belang bij hebben de strijd voort te zetten of niet. Ten aanzien van China schijnt duidelijk genoeg dat het er geen belang bij heeft. Anders zou het kunnen zijn ten aanzien van Molotov, die in de laatste dagen nog blijk heeft gegeven van zijn' neiging om een spaak in het wiel te steken en die on getwijfeld anders dan de Chinezen wereldpolitiek bedrijft. Zodat het voor hem bijvoorbeeld van belang moet zijn, wat een krachtig bewind in Frankrijk onder leiding van een man als Mendès-France betekent. Hij zou daarin de kans op een sterke Euro pese ontwikkeling kunnen zien. Hij zou er zich evenwel ook in kunnen vergissen. Hoe gemakkelijk men zich in de gang van zaken in Frankrijk vergissen kan, weten West- Europeanen, die eerlijk tegenover zichzelf zijn, maar al te goed. De kans dat de Rus Molotov er zich in vergist is derhalve groot. De mogelijkheid dat hij Franse capaciteit tot snel handelen en tot het volbrengen van verrassende daden onderschat is niet gering, ook omdat dit soort beleid geens zins in zijn eigen lijn ligt. Maar naar zulke dingen kan men ook nu alleen raden; men staat weer tegenover het Russische raadsel. Vanmorgen is het bericht gekomen dat de Franse legerleiding nabij Hanoi op be perkte schaal opnieuw een offensief heeft ingezet en dat een aantal vliegtuigen in actie is gekomen: misschien alleen om de ingenomen nieuwe posities tot het laatst toe zo goed mogelijk te beveiligen en een mogelijke aanval van de Vietminh voor te zijn. Maar tegelijk dient men zich een an dere eerder afgelegde verklaring van Men dès-France 'te herinneren. Als tot de wa penstilstand vanavond niet besloten wordt zal hij aan het parlement voorstellen, dienstplichtige troepen naar Indochina te zenden. Als de wapenstilstand niet geslo ten wordt betekent dit niet alleen dat de strijd zal voortduren, maar dat het gevaar voor uitbreiding zeer groot wordt. Dit is niet alleen een risico voor het Westen, maar evenzeer voor het Oosten. Na de concessies die van Franse zijde ge daan zijn, na de instemming die de be kwame Mendès-France niet alleen bij de Engelsen maar ook in zekere mate bij de Amerikanen heeft weten te verwer ven, zou de uitwerking op het Westen van een Oostelijke weigering op het laatste moment groot zijn. Men kan zich gemak kelijk voorstellen welke reacties dit vooral in Amerika zou uitlokken. Alleen hieruit is al de gevolgtrekking te maken dat Men dès-France zijn spel niet alleen met zelf vertrouwen en snelheid maar ook met grote bekwaamheid Heeft gespeeld: hij heeft het de tegenpartij uiterst moeilijk gemaakt om op het laatste ogenblik nog met een wei gering te komen, een weigering in de tra ditionele vorm, namelijk door onmogelijke nieuwe voorwaarden te gaan stellen. Ook als de slotzitting in Genève geen wapen stilstand mocht opleveren en Mendès- France vanavond laat of vannacht het ont slag van ziin regering aan president Coty zou aanbieden, schijnt dan ook te verwach ten dat de president dit niet aanvaarden zou en hem verzoeken, zijn taak voort te zetten. Wordt de wapenstilstand wèl een feit, dan zal dat Mendès-France als een zeer groot diplomatiek succes worden aan gerekend en zijn positie bij zijn eerstvol gende uiterst moeilijke ondernemingen waarbij het probleem der verdediging van Europa en de Franse economische sanering voorop staan zeer sterk maken. Omdat de weifelende elementen in de Franse po litiek, die nu reeds zijn zijde kiezen, dan de overtuiging zullen hebben dat zij op zijn kompas moeten varen. En omdat hem bui tenlands begrip hij heeft vooral in de Engelse regeringskringen en op de Engelse pers al grote indruk gemaakt in nog ruimer mate ten deel zal vallen. R. P. NEW YORK (AFP). De „New York Times" meldt uit Madrid dat de Egypti sche regering met Spaanse wapenfabrikan ten contracten heeft afgesloten voor leve ring van lichte wapens, voornamelijk mor tieren en machinegeweren, ter waarde van 3.500.000 dollar. De Britse regering heeft naar aanleiding van deze contracten ge protesteerd bij het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, aangezien de Egypte- naren wapens van het bestelde type ge bruiken bij aanvallen op Britse garnizoenen in de zóne van het Suezkanaal, aldus het blad. In Washington is uit goede bron verno men, dat de Verenigde Staten bij de Spaan se regering hun bezorgdheid over de wa penleveranties hebben geuit. De Ameri kaanse vertegenwoordigers in Madrid zou den menen, dat de contracten in strijd zijn met de letter en de geest van de Spaans- Amerikaanse overeenkomst van 1953. WASHINGTON. (Reuter/AFP). Niette genstaande groeiende oppositie is senator McCarthy begonnen met de openbare be handeling van een nieuwe zaak, de eerste sinds zijn geschil met het leger. Het nieu we onderzoek is gericht tegen 130 perso nen, „blijkbaar" leden van de commu nistische partij, die in wapenfabrieken werkzaam zijn. McCarthy zeide het woord „blijkbaar" te gebruiken, omdat enige der betx-okkenen „mogelijk agenten van de FBI (het federale bureau van onderzoek) ziin" Van onze speciale verslaggever in Genève) Na de gebruikelijke gesprekken onder vier ogen, vrijwel het enige middel van contact dat de negen delegatieleiders de afgelopen dagen hebben gebruikt (alleen Zondag middag is men met zijn negenen bijeengekomen) en nadat deskundigen zich onafge broken, dag en nacht, hebben toegelegd op het redigeren van de verschillende docu menten, is thans de laatste dag aangebroken van de conferentie, die sinds 26 April aan de gang is. De gisteren gemaakte vorderingen doen verwachten, dat in de loop van de avond in een plenaire slotzitting de documenten getekend zullen worden, waarvan een einde der gevechtshandelingen in Indochina het onmiddellijk gevolg zal zijn. GENèVE. (AFP.). De belangrijke kwestie van de verkiezingen in Vietnam is geregeld. De verkiezingen zullen uiter lijk 20 Juli 1956 plaats hebben. Na 20 Juli 1955 zullen de belanghebbenden Vietnam en Vietminh overleg plegen over de organisatie er van. Reutei-. De Franse premier, Mendès- France. gaf vanmorgen opdracht de motoren van zijn vliegtuig een kwar tier voor middernacht aan te zetten. Niet alle kwesties, die gedurende deze conferentie de delegaties van Oost en West verdeeld hebben gehouden, zijn echter op gelost. Over de demarcatielijn is men het nog niet eens. Doch men is elkaar dicht genaderd en het ziet er naar uit, dat deze lijn tussen de zestiende en achttiende breedtegraad zal lopen, waardoor de Fran sen de belangrijke marinebasis Tourane Hué, de voormalige hoofdstad van Annam, en de verbindingsweg tussen Laos en de zee, in handen zullen houden. De evacua tie van Laos door de daar binnengedrongen opstandelingen is nog niet in kannen en kruiken. Over de datum van de verkiezin gen en de termijn voor de evacuatie van Haiphong bestaat ook nog geen overeen stemming, maar de partijen zijn elkaar ook op deze punten wat genaderd. De samen stelling van een controlecommissie zou na genoeg beslist zijn. India zou het voorzit terschap bekleden en Canada en Polen zou den lid worden. Het valt te verwachten dat in deze commissie het vetorecht niet zal gelden. Wanneer voor middernacht een signaal tot staken van het vuren zal kunnen wor den uitgegeven, zullen de Fransen maai de Fransen niet alleen een zucht van verlichting slaken. Voor premier Mendès- France zou het een persoonlijk succes be tekenen en hij zou zich dan kunnen wijden aan de vele taken die hem wachten. Na in de Nationale Vergadering tekst en uitleg te hebben gegeven van de beslissingen der Geneefse conferentie, zou de premier dan met zijn economisch herstelplan voor de dag komen, waarna het Europese leger in het zoeklicht van de operrbare parlemen taire discussie zal worden gezet. Dat de bestandsovereenkomst, waardoor Vietnam „de facto" verdeeld zal worden, een pijnlijke oplossing is, spreekt vanzelf. Nakaarten heeft echter weinig zin. Met de voor de Fransen ongunstige feitelijke toe stand als uitgangspunt, lijkt het moeilijk te bewijzen, dat zij aan de conferentietafe! meer zouden hebben kunnen bereiken dan wat thans hun deel schijnt te worden. Van daar dat men verwacht, dat het met het dispuut in het Franse parlement wel los zal lopen. Teveel eventuele critici hebben boter op het hoofd en zullen er goed aan doen zich in de schaduw te houden. Het overheersende gevoel, zeker van de man in de straat, zal zijn: Daar zijn we af. Het communistische front heeft in Ge nève geen enkele barst vertoond en heeft lijke tegenstrijdigheden geboden, zoals de grote drie herhaaldelijk hebben gedaan. Wat zich bij de communisten echter achter de schermen heeft afgespeeld, laat zich slechts raden. Reuter vernam hedenmiddag uit gezag hebbende bron dat overeenstemming over een staakt-het-vuren „zeer, zeer nabij" was. NIEUW DELHI, (Reuter) De Indiase eerste minister, Nehroe, heeft de Britse waarnemende Hoge Commissaris in India, Middleton medegedeeld, dat India op be paalde voorwaarden bereid is toe te treden tot de commissies van toezicht op een even tueel bestand in Indochina, aldus verluidde te Nieuw Delhi. Middleton zou Nehroe heb ben bezocht op last van minister Eden. Zondagmorgen omstreeks 11 uur werd het driejarig zoontje van de familie Lam- boo aan de Lisserdijk te Lisse vermist. Na dat men met medewerking van de buren de gehele omgeving had afgezocht, kreeg men het vermoeden, dat de jongen in de Ringvaart verdronken zou zijn. De rijks politie te water uit De Kaag begon met dreggen en Maandagmiddag om 5 uur werd het lijkje van de jongen uit de Ringvaart opgehaald. Het is de bedoeling eerlang de jaehtvlieg- scholen die thans gevestigd zijn op de vlieg- bases Twente en Volkel over te plaatsen naar Woensdrecht. Op Twente worden de vliegers getraind op Meteors, op Volkel krijgen zij instructie op Thunder jets. Vol kel en Twenthe zullen in de toekomst weer gaan fungeren als operationele vliegbases. BONN (Reuter/AFP) Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten zijn voornemens hun bezetting van West-Duitsland tegen eind September te beëindigen, ongeacht of Frankrijk al dan niet hetzelfde doet, zo is Maandag van gezaghebbende diplomatieke kringen te Bonn vernomen. Als Frankrijk het E.V.G.-verdrag cn de conventies van Bonn niet tegen 15 Augustus heeft be krachtigd, zijn beide landen van plan de Van onze correspondent in Brussel) De ministers der Benelux-landen zijn vandaag bijeen gekomen in Brussel. Deze conferentie wordt belangrijk geacht omdat er nu voor het eerst officieel contact is tussen de Nederlandse regering en de nieuwe regeringen van België en Luxem burg. In België kwam een socialistisch geleide regering tot stand, in Luxemburg werd de Rooms-Katholieke invloed ver sterkt. De ministers hebben een goed gevulde agenda. In de eerste plaats zullen zij be slissen over de viering van het tienjarige bestaan van Benelux: het eerste verdrag tussen de drie landen werd op 5 Septem ber 1944 in Londen ondertekend. Het schijnt reeds vast te staan dat de grote academische zitting in Den Haag zal plaats hebben. Loonbéleid De ministers onderzoeken verder de economische toestand in de drie landen. De economische toestand van Nederland was over 1953 iets beter dan die van België, maar intussen is de conjunctuur de wereld niet het schouwspel van uiter- in België en Luxemburg verbeterd. De Alkmaar viert zijn 700-jarig bestaan. Gezicht op de kaasmarkt en de Waag, de attracties van de stad. (Luchtfoto KLM). Belgische ministers, en ook de Luxem burgers, hebben grote belangstelling voor de Nederlandse loonpolitiek, welke in de jongste maanden in beweging is geko men. Wanneer de lonen in Nederland nogmaals met 7>/2pct zouden worden verhoogd, zoals in Januari (loonronde plus aanpassingen) zou het verschil tus sen de Belgische en Nederlandse lonen teruggebracht worden tot dertig percent, terwijl twintig percent het normaal ge achte verschil is dat in een economische unie aanvaardbaar wordt geacht. Overi gens klagen de door de Nederlandse con currentie bedreigde takken van bedrijf niet meer. Het verleden jaar in Den Haag ondertekende protocol heeft een goede uit werking gehad. Men heeft ook de indruk dat vele bedrijven in die bepaalde sec toren hun materieel moderniseren. A ccijnzen-unificatte Een punt van besDreking vormt verder de conventie voor de eenmaking van de accijnzen. Het is echter weinig waarschijn lijk dat hier verregaande beslissingen zullen worden getroffen. Om te unificeren zou men in België een milliard francs be lastingen op de benzine moeten laten val len. en zou de accijns op het bier en de suiker moeten worden verhoogd. In Ne derland zou de alcohol duurder worden, het bier iets goedkoper en de suiker even eens duurder. Inwisselbaarheid De Nederlandse minister van Financiën, de heer Van der Kieft, zal zijn collega's van de drie regeringen inlichten over zijn besprekingen te Londen, waar hij een Benelux-delegatie leidde op de conferentie over de inwisselbaarmaking der valuta's. Agrarische export Aangaande de moeilijkheden van de Ne derlandse agrarische export naar België, rijst de vraag of de minimumprijzen niet te hoog worden gesteld. Waarschijnlijk is de rentabiliteit van de Belgische landbouw in de jongste jaren zo sterk verbeterd dat de minimumprijzen kunnen worden ver laagd en dat dientengevolge de Nederland se export van groenten, primeurs en fruit naar België kan worden verhoogd. Soda-projert Ook de Belgen brengen een netelige kwestie tér sprake, namelijk de soda- fabriek te Delfzijl. Prof. Zijlstra en zijn Belgische collega, de niéuwe minister van Economische Zaken Jean Rey hebben hier over reeds druk geconfereerd, echter zon der resultaat. De Belgische delegatie blijft bij haar standpunt dat het bewezen is dat deze fabriek financieel en economisch niet levensvatbaar is op basis van het particu lier initiatief. Er moet een coördinatie tot stand komen wanneer dergelijke grote pro jecten in een der landen worden ontwor pen. Bovendien moet overeenstemming be staan over de mate waarin de staten zich financieel voor de financiering van derge lijke bedrijven mogen interesseren. Te Delfzijl zal 86 pet. van het kapitaal offi cieel of semi-officieel overheidskapitaa) zijn. In feite zijn de Belgen boos omdat men het Belgisch kapitaal van de grote soda-trust Solvai weigerde en dit aan de vooravond van het herstel van het vrije kapitaalverkeer tussen de drie landen. SAARBRüCKEN (D.A.P.) De ver boden „Saarlandse democratische partij" heeft zich in een brochure, getiteld „Stem men van de Duitse oppositie in het Saar land", gekeerd tegen het plan Van der Goes voor regeling van de Saarkwestie. De par tij verwijt jhr. mr. M. van der Goes van Naters gebrek aan objectiviteit. Hij heeft slechts in verbinding gestaan met leidende personen van de Frans-Saarlandse poli tiek en zich niet onderhouden met ver tegenwoordigers van de oppositie, aldus de brochure. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Burmeister: Schaf u persoonlijkheid aan, en gij hebt geen systeem nodig. Franse regering uit te nodigen de conven ties van Bonn, zonder het E.V.G.-verdrag, van kracht te verklaren. Volgens de conventies krijgt West- Duitsland vrijwel algehele souvereiniteit, terwijl in het E.V.G.-verdrag de kwestie van een West-Duitse bijdrage tot een Europees leger wordt geregeld. Premier Mendès-France heeft zich indertijd bereid verklaard het zomerreces van de Nationa le Vergadering tot 15 Augustus uit te stellen. Volgens genoemde West-Duitse kringen hebben België, Nederland en Luxemburg hun instemming met het Brits-Amerikaan se plan betuigd. Verwezenlijking van dit plan zou betekenen, dat Londen en Wash ington te Bonn zouden worden vertegen woordigd door ambassadeurs in plaats van door Hoge Commissarissen. Frankrijk zou zich volledig isoleren, als het er op zou blijven staan zijn bezettingsrechten in de Franse zóne te handhaven Het onderzoek van e^.i Brits-Amerikaan se studiegroep te Londen had aangetoond, dat er geen amendementen nodig zijn om de conventies van Bonn te scheiden van het E.V.G.-verdrag. Bondskanselier Adenauer heeft op een persconferentie de hoop uitgesproken, dat een verruimde Europese Verdedigingsge meenschap het gehele Nabije Oosten en ook de landen van het Balkanverdrag zou om vatten. Adenauer zeide bereid te zijn, met Frankrijk zekere veranderingen in het EVG-verdrag te bespreken, die geen nieu we bekrachtiging zouden vereisen. Hij waarschuwde nogmaals, dat indien Frank rijk het verdrag niet zou bekrachtigen, het alternatief een Duits leger zou zijn. Erlander, de Zweedse eerste minister, heeft Maandag, kort nadat hij per vlieg tuig in Berlijn was aangekomen, een on derhoud gehad met dr. Adenauer. Erlan der, die een congres van de West-Duitse socialisten, dat heden in Berlijn begint, zal bijwonen, had „een openhartige uitwisse ling van gedachten over Europese politie ke vraagstukken" met Adenauer, aldus vernam Reuter. HANOI (United Press). De troepen van de Franse Unie hebben voor een mo gelijke wapenstilstandsovereenkomst in Genève een derde offensief ingezet tegen de Vietminh troepen ten Noorden van de „levensader" tussen Hanoi en Haiphong. Ongeveer 5000 Franse en Vietnamese in fanteristen nemen deel aan de actie aan beide zijden van de koloniale rijksweg nummer twee, ongeveer 40 kilometer ten Noord-Westen van Hanoi. Het doel van de actie is de communistische eenheden die Franse convooien in dit gebied beschieten te vernietigen. De aanval wordt onder steund door zware tanks en gevechtsvlieg tuigen. In Hanoi, Haiphong en Saigon zijn stren ge veiligheidsmaatregelen genomen om on ordelijkheden te voorkomen wanneer offi cieel bericht wordt ontvangen van uitein delijke overeenstemming in Genève. In Hanoi en Saigon zijn „anti-verdeling" op tochten gehouden doch deze zijn zonder moeilijkheden verlopen. De plannen om 6000 Franse burgers uit Hanoi te evaeuëren zijn gereed en met de evacuatie kan, indien nodig, onmiddellijk worden begonnen. Franse kringen zeiden intussen dat de havenstad Haiphong, waar langs de meeste vluchtelingen in Hanoi en Noord-Vietnam zouden moeten worden ge- evacueerd reeds gevaarlijk overbevolkt is. Het Franse opperbevel heeft bekend ge maakt, dat gedurende de snelle evacuatie van de vier provincies in het Zuidelijke deel van de Delta eind Juni geen Ameri kaans oorlogsmaterieel is verloren gegaan. Alle voorraden in deze gebieden werden naar het gebied rondom Hanoi en Haip hong overgebracht. Op de wapenstilstandsbesprekingen in Troeng Gia hebben Franse officieren bij de Vietminh geprotesteerd tegen de licha melijke toestand van de 200 Franse krijgs gevangenen die op 14 en 15 Juli op vrije voeten zijn gesteld. Deze mannen, meest gevangenen uit Dien Bien Phoe, meldden dat zij een „dodenmars" van 700 tot 800 km. hadden moeten maken en dat hon derden van hun kameraden waren omge komen. Toen zij werden vrijgelaten waren de meeste krijgsgevangenen gevaarlijk on dervoed. De meesten hadden geen schoei sel meer. Churchill opnieuw grootvader Sir Winston Churchill is opnieuw groot vader geworden. Hij heeft nu negen klein kinderen. Zijn jongste dochter, de 33-jarige mevrouw Soames, heeft het leven geschon ken aan een dochter op Churchills buiten verblijf, Chartwell. (Van onze correspondent in Londen) Professor Henri Frankfort, hoogleraar in de geschiedenis van de pre-klassieke oudheid aan de universiteit van Londen en directeur^ van het Warburg instituut, is op 57-jarige leeftijd overleden. Henri Frank fort genoot zijn eerste opleiding in Am sterdam en diende gedurende de eerste wereldoorlog in het Nederlandse leger. Later studeerde hij in Londen en Athene en voltooide in 1927 zijn studies in Leiden. Tussen 1925 en 1929 leidde hij opgra vingen in Egypte en later in Irak, in op dracht van de universiteit van Chicago. Deze opgravingen, welke tot 1937 voort duurden, waren van groot belang voor de kennis van het leven in het oude Mesopo- tamië. In deze periode erkende Nederland zijn verdiensten door hem tot buitenge woon hoogleraar in de geschiedenis en ar cheologie van het antieke Nabije Oosten te benoemen, welke functie hij tot 1938 ver vulde. In 1939 publiceerde hij een mono grafie over Babylonische vondsten en de eerste van zijn essays over beeldhouwwer ken, gevonden in Asmar, Kjafaja en het gebied van Diyala. Een tweede essay ver scheen in 1943. Tezamen met zijn eerste vrouw, dr. H. A. Frankfoi-t-Groenewegen, verzorgde hij een symposium, dat in 1947 verscheen on der de titel: „Het intellectuele avontuur van de antieke mens", voorzien van een door beiden samengestelde epiloog. Ook schreef prof. Frankfort een beroemd boek over de antieke godsdienst van het Nabije Oosten. BERLIJN, (Reuter) Otta Grotewohl, de Oost-Duitse eerste minister, heeft een beroep gedaan op de West-Duitse socialisten om zich met de Oost-Duitse communisten te verenigen teneinde de regering Adenauer omver te werpen. Dit beroep is vervat in een brief aan de West-Duitse socialisti sche leider Erich Ollenhauer. Volgens het Oost-Duitse persbureau ADN zeide Grotewohl, dat Oost-Duitsland bereid is, elke mogelijkheid te onderzoeken om met „democratische" West-Duitse partijen te onderhandelen en met haar een kies wet voor geheel Duitsland op te stellen. In plaats van het Europese verdedigingsver drag stelde Grotewohl het door Molotov geopperde collectieve-veiligheidsverdrag voor Europa voor. Het schrijven van Grotewohl valt samen met een communistische campagne voor besprekingen tussen Oost- en West-Duits land en eventueel voor een nieuwe vier- mogendhedenconferentie, met deelneming van Duitse „adviseurs". Volgens een West-Duitse socialistische woordvoerder zal Ollenhauer Grotewohls brief niet beantwoorden. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand c ES Sé *5 £5 Zv S Sr 55 E5 ZB Stockholm licht bew. NNW 6 17 1 Oslo half bew. NO 2 19 2 Kopenhagen zwaar bew. VV 6 22 0 Amsterdam zwaar bew. ZW 8 16 0.4 Londen onbewolkt ZW 2 21 0 Luxemburg mist NW 1 17 2 Parijs onbewolkt windstil 22 0 Bordeaux mist windstil 21 0 Grenoble onbewolkt windstil 23 0 Nice onbewolkt NW 3 24 0 Genéve nevel windstil 21 0 Zürich mist windstil 18 4 Locarno onbewolkt windstil 26 0 Berlijn zwaar bew. W 6 17 5 Frankfort licht bew. WNW 4 20 0 München nevel WNW 4 17 5 Innsbruck regen windstil 23 1 Rome onbewolkt NO 5 28 0 Ajaccio onbewolkt NO 2 24 0 Mallorca onweer ONO 1 30 0 Neerslag laatste 24 uui LATER OPKLARINGEN Weersverachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, op gemaakt om 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaat selijk wat lichte regen, later enkele op klaringen Overwegend matige wind tussen Zuid-West en West. Vannacht minder koud. morgen overdag over het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. 20 Juli Zon op 4 43 uur onder 20.49 uur Maan op 22 16 uur onder 10 22 uur. 21 Juli Zon op 4.44 uur. onder 20.47 uur. Maan op 22.34 uur. onder 11.45 uur. Maanstanden 23 Juli 1.14 uur: Laatste kwartier 29 Juli 23.20 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 20 Juli: Hoog water- 6.21 en 18.47 uur. Laag water: 2.08 en 14.25 uur. Woensdag 21 Juli Hoog water: 7.01 en 19.27 uur. Laag water: 2.49 en 15.04 uu.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1