Sportbeoefenaren dupe van competentiekwestie tussen gemeente en provincie SCHOOLBOEKEN Gemeentelijke autonomie in het geding Kampweken voor speeltuin jeugd in Bentveld officieel geopend Humor, dressuur en sensatie in Circus Strassburger Tot straks in Royal Th. C. van Beek benoemd tot hoofd van Haarlems Huisvestingsbureau Kort en bondig Onduldbare toestanden op Haarlemse sportvelden "Brieven aan cte redactie DINSDAG 20 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Te goedkoop Te duur Competentiekwestie Ondank is 's werelds loon Sport brak, schilder van ladder gevallen Nu reeds plannen voor het volgend jaar Voorstellingen in Heemstede begonnen Examens Verkeerspolitie maakt van gelegenheid gebruik Stro in goederenwagen raakte in brand Burgerlijke Stand van Haarlem Distributie zorgen Vergeten groep Hondenbar i Gezinshulp-diploma's aan Haarlemse meisjes üitgereikt Duitse badgast voor Zandvoort verdronken NIEMAND ZAL KUNNEN EN WILLEN ontkennen dat sinds de bevrijding in Haarlem grote verbeteringen tot stand zijn gekomen in de sportaccommo datie: zowel het „Haarlem"-terrein als de sportvelden aan de Schalkwijkerweg, de gemoderniseerde ijsbaan als de reeds aan de eisen des tijds aangepaste gym nastieklokalen van sommige scholen vormen er de overtuigende bewijzen van. Des te meer vallen daarom de Haarlem onwaardige toestanden in het oog, welke er heersen op het stuk van kleedhuizen, wasgelegenheden en toiletten op .de gemeentelijke sportterreinen aan Kleverlaan, Van Oosten en Bruijnstraat en mr. Jan Gerritszlaan. Wie gaat speuren naar de oorzaken van deze wan toestanden zal stuiten op een treffend voorbeeld van betutteling van een grote gemeente door een hogere instantie, zoals velen het noemen. Betutteling en bedillerij waarvan honderden en nog eens honderden sportbeoefenaren en schoolkinderen dupe zijn. En nog meer dupe zullen worden, wanneer niet spoe dig een oplossing wordt gevonden. Wanneer immers de inspecteur van de Haarlemse dienst voor de lichamelijke opvoeding vindt, dat hij de op de ge noemde sportvelden heersende situatie niet langer voor zijn verantwoording kan -nemen, zal hij ongetwijfeld aan grote groepen het-gebruik der velden moeten ontzeggen: slechts een kwart zal dan nog kunnen worden toegelaten. We hebben de situatie op de sportvelden onlangs nog eens in ogenschouw genomen. 'Op de Kleverlaan ontbreken gescheiden 'kleedruimten voor dames en heren. Uit nood maakt men tevens gebruik van de kleedhokjes van het zwembad, maar wan neer het daar 's zomers druk is, is ook dat onmogelijk. In de winter is er geen toilet beschikbaar: het gebeurt meer dan eens, dat de gebruikers van de velden bij be woners in de Jan Haringstraat aanbellen met de vraag van het toilet gebruik te mogen maken. Voor de tweeduizend per sonen die wekelijks op het veld komen, zijn er maar een paar wastroggen met drie of vier kranen beschikbaar. De kleedhok ken zijn op maximaal dertig personen be rekend, er komen er wel honderd gelijk tijdig. Onder die omstandigheden is er na tuurlijk geen sprake van iets dat op een garderobe lijkt. Verwisseling en zoekraken van kledingstukken is dan ook schering en inslag. Op het veld aan de Van Oosten de Bruijnstraat heerst een analoge situatie, met dien verstande dat het nog intensiever wordt bespeeld. Meermalen kan men daar op Zondagen de sportbeoefenaren een tentje zien opzetten, om op die wijze zelf in het gebrek aan kleedgelegenheid te voorzien. De kleedhokken aan de Mr. Jan Gerritsz laan zijn alle versleten, verzakt en verrot. Kieren in de schotten tussen dames- en herengedeelten vormen voor sommigen een pikante pretmogelijkheid. Deze toestanden schreeuwden om ver betering en vormden een der allereerste zorgen van de heer S. Heijers toen deze zijn nieuwe dienst voor de lichamelijke op voeding op poten had gezet. Maar aan de andere kant wist hij ook, dat hij zuinig moest zijn, dat er nog vele grote uitgaven voor de sport in de toekomst nodig zijn en dat dus de nieuwe kleedhuizen weliswaar alles moesten omvatten wat tot de rede lijke voorzieningen geacht kon worden te behoren, maar dan ook nog tegen de laag ste prijs. De laagste prijs bleek altijd nog hoog te zijn, ondanks bijvoorbeeld de inschakeling van het Bouwcentrum te Rotterdam om te adviseren inzake het gebruik van goedkope materialen en rationele bouwmethoden. Het voorstel dat tenslotte uit de bus kwam en door de raad werd aangenomen, kostte 116 mille, waarvoor drie sobere kleedhuizen konden worden gebouwd op de terreinen welke die voorziening het meeste nodig hadden. Dat was in October 1952. Toen gebeurde er in de sector van het bestuursrecht, iets ongehoords. Nadat de gemeente dus zeker een jaar gedokterd had aan een oplossing om iets tegen een civiele prijs tot stand te brengen, gaven Gedepu teerde Staten reeds na twee maanden te kennen, dat zü vonden dat het toch wel iets luxueuzer kon worden. Met name ga ven zij de gemeente in overweging een nieuwe opzet te maken, waarbij douches zouden worden geprojecteerd, de kleedhok ken voor dames en heren nog eens zouden onderverdeeld in afdelingen voor jeugdi gen en volwassenen en de bergruimten ten slotte groter zouden worden ontworpen. ADVERTENTIE BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 98 Deze suggesties werden vervolgens in de inmiddels opgerichte Sportraad ampel be sproken en ook, omdat men natuurlijk lie ver iets goeds maakte dan een gebouwtje waaraan toch altijd iets zou ontbreken, aanvaard. Bleef over de kostenfactor. Want met de nieuwe voorzieningen zouden drie kleed huizen op 160 mille komen. Ook toen zijn noch de Sportraad, noch de dienst voor lichamelijke opvoeding, noch Openbare Werken, noch B. en W. in laatste instantie over één nacht ijs gegaan. Maar aan het totaalbedrag viel weinig te verwrikken en dat werd toch een te zware belasting voor het gemeentelijk budget geacht. B. en W. hakten toen de knoop door en stelden de raad voor dan maar twee kleed huizen te bouwen voor een bedrag dat nog iets lag boven het reeds goedgekeurde crediet van 116 mille voor de drie van het oorspronkelijke voorstel. Daarbij gold mede de overweging, dat men op de terreinen aan de Mr. Jan Ger ritszlaan toch moest komen tot een andere indeling van het sportareaal en dat daar in de toekomst plaats zou zijn voor twee afzonderlijke kleedgebouwen. De raad accepteerde dat voorstel nu niet zonder enige bedenkingen in De cember 1953. Ruim drie maanden later kwam een brief van Gedeputeerde Staten met een weinig minder dan verbluffende mededeling: de kleedhuizen waren nu. te duur. En het College beriep zich daarbij op een mening van een inspecteur van het ministerie van Onderwijs, die verklaarde, dat men het in Den Helder klaarspeelde om kleedhuizen voor 37 mille per stuk te bouwen, zodat B. en W. van Haarlem zachtjes te verstaan werd gegeven: „Ga daar nu maar eens uw licht opsteken!" Wij menen te weten, dat B. en W. van Haarlem met geen haar op hun hoofd aan een opvolging van die raad denken. Veel eer ligt het voor de hand dat zij een koel briefje aan Gedeputeerde Staten hebben geschreven, waarin werd vastgesteld, dat de hogere kosten der kleedhuizen een ge volg zijn van de door Gedeputeerde Staten zelf geuite wensen en waarin voorts werd geïnformeerd of de „verklaring van geen bezwaar" voor de bouw nu geweigerd werd of niet. Want op dat essentiële punt hiel den Gedeputeerde Staten zich volkomen op de vlakte. Voor zover ons bekend is op deze missive van B. en W. van Haarlem nog steeds geen antwoord gegeven. Zij is inmiddels al weer meer dan twee maanden oud. En de Haarlemse sportbeoefenaren moe ten zich maar blijven behelpen. De eigenlijke oorzaak van deze onbevre digende gang van zaken is natuurlijk dat een hoger bestuurslichaam de hem gegeven bevoegdheden niet hanteert op de wijze die de wetgever vroeger voor ogen heeft gestaan, zo kan men horen zeggen.. Het financiële toezicht van de provincie op de gemeenten dient immers in principe om te voorkomen, dat inzonderheid kleine ge meenten zich voor de toekomst lasten op de hals halen welke zij niet zouden kunnen dragen en ook dat gemeentelijk bezit niet door wanbeheer of verkeerd inzicht ver loren gaat.Natuurlijk heeft de toegenomen financiële afhankelijkheid van de gemeen ten van het rijk een scherpere controle in de hand gewerkt. Doch veel hangt daarbij af van het begrip dat de daarmee belaste ambtenaar opbrengt voor de noden en be hoeften van een stedelijke gemeenschap. De ene gemeente treft het in dat opzicht beter dan de andere. Maar het toezicht heeft in geen geval de betekenis, dat Gedeputeerden in casu hun ambtenaren voor B. en W. en ge meenteraad gaan uitmaken wat er in een bepaalde situatie het beste kan gebeuren. Het ziet er dan ook naar uit, dat meer en meer gemeenten van deze gang van zaken genoeg krijgen en zich ook de rech ten zullen gaan herinneren die haar ge geven zijn, met name het recht van beroep bij de Kroon. Al zullen wij toegeven, dat dat dan niet dankbaar is jegens die griffie ambtenaren die thans met een vergrootglas elk raadsbesluit bestuderen en iedere be grotingspost uitpluizen om na te gaan of het niet een paar gulden goedkoper had gekund. Maandagmiddag omstreeks twee uur ar riveerde in Haarlem een vrachtauto uit Rotterdam. De bestuurder die naar Am sterdam moest, doch eerst in Haarlem moest lossen, had in Overschie een lifter meegenomen. Toen de bestuurder bij 't Krom ging lossen, liet hij zijn vest, met daarin een portemonnaie inhoudende on geveer honderd gulden, in de cabine han gen. Toen hij na enige tijd terugkwam bij zijn auto, bleek de lifter te zijn verdwenen. Het vestzakje, waarin de portemonnaie had ge zeten, was leeg Maandagmorgen omstreeks half twaalf was een 53-jarige schilder, J. G. S., bezig iu de Essenstraat te Haarlem. Hij bevond zich op ongeveer drie meter hoogte op een ladder. Toen hij de ladder wilde afdalen, brak een van de sporten, waarop hij stond, zodat de schilder op straat viel. Hij is met een vermoedelijke beschadiging van de wervelkolom opgenomen in de Mariastich- ting. Toen de heer J. Martens, afgevaar digde van het Haarlems Verbond van Speeltuinverenigingen, gisteravond ergens in de djuinen bij Bentveld met een kort woord de kaïmpweken van de speeltuinen voor geopend verklaarde, toen begon voor tachtig kinderen een vacantieweek, waar zij het gehele jaar nog over zullen napra ten. Na het succes, dat het verbond verleden jaar bij de ouders en bij de kinderen zelf met de kampdagen oogstte, besloot men ook dit jaar weer met goede moed aan de organisatie van dit werk. En uiteraard moet er wel enig werk verzet worden, voordat de kinderen naar behoren ontvan gen kunnen worden. Daarbij komt nog, dat men dit jaar voor vierhonderd kinderen moet zorgen (verle den jaar tweehonderd) en uiteraard is diit geen sinecure. Maar hoe het ook zij, Maandagmorgen arriveerden de eerste tachtig kinderen, die door een Haarlemse autobusonderneming kosteloos naar Bent veld waren vervoerd, op het kampterrein en des avonds zaten zij al in of voor hun tenten alsof zij reeds weken in de duinen vertoefden. In tegenstelling tot verleden jaar heeft men thans de beschikking gekregen over een tiental kleinere tenten, zodat de kinde ren in kleinere groepjes slapen, hetgeen ongetwijfeld de gezelligheid verhoogt. De medewerking, die de commissie van het Verbond van de diverse zijden ontving, is weer boven alle lof verheven. De heer Van Hal stond weer belangeloos zijn terrein af, de tenten werden op voordelige wijze gehuurd, de chauffeurs van de coöperatie brachten in hun vrije tijd de levensmiddelen naar het kampterrein, het Rode Kruis, afdeling Haarlem, richtte een EHBO-tent in compleet met verpleegster, de assistenten van de kampleider de heer P. Aalders offeren vrijwillig een deel van hun vacantie op om de kinderen bezig te houden en om, en dat is moeilijker, de jeugdige kampeerders des avonds in bed te krijgen. En terwijl de kinderen onbezorgd van hun vacantie genieten, lopen de organisa toren van dit voor de jeugd zo grote festijn al met een hoofd vol plannen rond voor het volgend jaar. Plannen, waarbij de on derwerpen: eigen terrein, groot clubhuis en vooral subsidie een bijzondere plaats innemen. Maar dat is vooralsnog toekomstmuziek en de kinderen zelf trekken zich er nog weinig van aan. Zij spelen in de duinen, zij zingen bij een gitaar, zij voetballen; kort om zij hebben het uitstekend naar hun zin, zoals de afgevaardigden van de diverse speeltuinen, die Zondag een kijkje komen nemen, overigens zelf kunnen constateren. Het programma van de vacantiespelen In het programma van de voorstelling van circus Strassburger wijdt mevrouw Regina Strassburger enige woorden ter na gedachtenis aan haar in 1953 te Trelleborg in Zweden overleden echtgenoot Karei, wiens dood voor een dergelijke onderne ming uiteraard een gevoelige slag beteken de. zij voegt hier evenwel aan toe, dat on middellijk besloten werd zijn levenswerk voort te zetten onder directie van haar en haar zuster Elly, onder het devies „Strassburger blijft Strassburger". Welnu, na de gala-voorstelling, waarmee dit circus Maandagavond het tijdelijk ver blijf aan de Sportparklaan te Heemstede heeft ingezet, kan niet anders worden ge constateerd, dan dat de nieuwe directie volledig in deze opzet is geslaagd. In de ruime blauwe tent is alle streven gericht op het handhaven van die specifieke sfeer en traditie, welke het circus zijn talloze bewonderaars zal doen behouden, wat de moderne mens ook verder nog op het ge bied van ontspanning en amusement meent te moeten uitdenken. Want het goede cir cus is nu eenmaal niet te vervangen. De magnetische aantrekkingskracht begint reeds op het moment, dat de bonte recla mebiljetten op de aanplakzuilen verschij nen. En circus Strassburger maakt hierop geen uitzondering. Integendeel. In een per fecte orde en regelmaat, dip een gedegen organisatie en strenge tucht achter de schermen verraden, verloopt het program ma zonder de geringste onderbreking, waardoor de aandacht der toeschouwers geen moment verflauwt. Uiteraard werd hierin een belangrijk deel gereserveerd voor de roem van Strassburger: de vrije paardendressuur en de klassieke hoge school. Elly en Willy Strassburger presen teren twaalf prachtige Fries stamboek- hengsten, Regina Strassburger beheerst de piste met haar „Arriour" en „Colonel" en na de pauze eist Adolphe Strassburger de aandacht op met twaalf Arabische vol- bloedhengsten, nog door Karei Strassbur ger gedresseerd al met al een sierlijk lijnenspel, uitgevoerd door de edelste aller dieren. Doch bij dit alles werd de andere dres suur evenmin vergeten. Na de exotische kamelen komen de gracieuze lama's, kort daarop gevolgd door vier logge olifanten, die zich uiterst volgzaam aan de bevelen van hun temmer onderwerpen. Minder ge dwee waren Iwan Doksansky's Afrikaan se leeuwen: brullend en klauwend naar de dompteur leverden zij precies het ener verende schouwspel op, dat het publiek van een dergelijk nummer verwacht. En de koddige chimpansés wisten de harten der toeschouwers reeds te veroveren, toen zij hun olijke snuiten nog maar nauwelijks in de piste hadden vertoond. Voor een gezonde sensatie waren „The Flying Comets" vèrantwoordelijk, die in de nok van het circus een serie halsbre kende toeren uitvoerden, waarvan alleen het aanschouwen reeds bij velen een dui zeling moeten hebben opgewekt. En dit originele luchtnummer werd bovendien nog zonder vangnet volbracht. Niet min der onversaagd toonde zich Gritta Frisk aan de trapeze, welke jonge dame even eens van deze veiligheidsmaatregel had af gezien. Ook de traditionele humor was door enige waardige afgezanten vertegenwoor digd. Eerst door de twee Wilco's, waarvan van het Haarlems Verbond van speeltuin verenigingen, welke van 26 Juli tot 20 Augustus worden gehouden, wijst uit, dat de kinderen aangesloten bij een van de vijf tien speeltuinen zich in hun vrije tijd zeker niet behoeven te vervelen. Voor het eerst heeft men dit jaar ook de volleyballsport in het programma opgeno men en wel voor meisjes van twaalf tot veertien jaar. Deze wedstrijden zullen ge speeld worden op de terreinen van de speel tuinen Oosterkwartier en Te Zaanen. Voorts worden er diverse fietstochten en excursies gehouden onder meer naar de Grote Kerk met toren, het Frans Halsmuseum, het pompstation, de kweektuinen en de Am sterdamse Waterleiding. Uiteraard ont breekt ook het vissen niet en zoals ge woonlijk wordt het sluitingsfeest op het EDO-terrein gehouden. De familiedagen, een zo belangrijk onder deel van de vacantiespelen, zijn uitgebreid van twee op vier dagen en de eerste vindt plaats op 29 Juli waarbij Flora de speel tuinen Jeugdland, Centrum en Klarenhof zal ontvangen. Op 3 Augustus komen WIK, Glasblazers en Buitenrust op bezoek bij Oosterkwartier en op 5 Augustus komen Nieuw Leven en DVS naar Vondelkwartier toe. Op 12 Augustus volgt de laatste fami liedag b(j Weltevreden, waar Frans Hals, VZOD en Te Zaanen de gasten zullen zijn. Op 27 Juli, 2 en 9 Augustus worden de traditionele voetbaldagen gehouden bij Vondelkwartier. De finales vinden plaats op Woensdag 18 Augustus. Het programma van de gezamenlijke vacantiedagen wordt voortgezet met een volksdansfeest aan de Kleverlaan op 13 Augustus, een zwemfeest in het Houtvaart- bad op 16 Augustus, een sportdag op het EDO-terrein op 17 Augustus en een vis wedstrijd in de Leidsevaart en het Noor der Buitenspaarne op 19 Augustus. Het grote sluitingsfeest wordt op Vrijdag 20 Augustus op het EDO-terrein gehouden. Tenslotte worden er op acht dagen filmvoorstellingen gehouden in hötel de Leeuwerik in de Kruisstraat de één onder meer een buitengewoon gees tige parodie gaf op een doelverdediger in actie en later waren het de Rubatti's, die met hun clowneske grollen een daverende vrolijkheid wisten te ontketenen. Dit voortreffelijke programma, dat in de bijna uitverkochte tent telkens een lang durige bijval verwierf, werd nog luister bijgezet door Detlof Alcetty, een verbluf fende evenwichtskunstenaar, door de Ta- nico Family (Japanse antipodisten) en de Frielanis, die met z'n zessen zonder aarze len van één rijwiel gebruik maakten. Voor de op 19 Juli te Haarlem gehouden Mulo-examens slaagden voor diploma A: K. Oskamp, Heemstede; W. F. Loos, Heem stede; J. J. Collet, Heemstede; A. Ph. H. van Oldenborgh, Heemstede; H. J. Baumann, Haarlem; J. A. de Boer, Haarlem; C. E. Ravesloot, Aalsmeer; H. Riinkema, Aalsmeer; H. M. Donner, Aalsmeer; J. Maassen v. d. Brink, Overveen; H. Ekamp, Haarlem; A. Hoekema, Bentveld; J. P. de Haan, Haarlem; E. T. A. L. Dawideit, Haarlem; P. J. Dil, Haarlem; J. Bruinooge, Velsen; W. J. Bar- tels, Velsen; A. N. v. d. Kop, Haarlem; M. M. Korthals, Velsen; T. Kruk, Bloemendaal; J. de Graaff, Haarlem; G. Zwaay, Haarlem; A. Rijneker, Spaarndam; E. E. Sterkman, Haarlem; A. Willemsen, Driehuis-Velsen; A. D Gravemaker, IJmuiden; J. J. de Roode, Heemskerk; N. H. Tijl, Velsen; H. C. Ban- nink, Haarlem; H. v. d. Berg, Haarlem; C. den Boer, Haarlem; A. F. N. Rijbroek, Haar lem; M. L. Top, Haarlem; T. de Vries, Haar lem; A. J. A. van Wezel, Haarlem; G: L. Kaasenbrood, Haarlem; H. Keulen, Haarlem J. Meijer, Zwanenburg. ADVERTENTIE Ernst bij zorgeloosheid Gerry Montagne, die sedert afgelopen Vrijdag iedere ochtend gedurende vijf we ken in het Luxortheater in Haarlem een vacantieprogramma voor kinderen op de planken brengt, heeft gistermorgen twaalf minuten het toneel moeten verlaten om plaats te maken voor brigadier J. van Zijl van de Haarlemse verkeerspolitie. De verkeerspolitie maakt van deze ge legenheid, waarbij een groot aantal kinde ren samenkomen, gebruik om nog eens te wijzen op de gevaren van het verkeer. Ze doet dit met behulp van projectieplaatjes, die zowel veronachtzaming als inachtne ming van de verkeersregels tonen. Briga dier Van Zijl gaf daarbij vanmorgen een toelichting. Het ligt in de bedoeling het optreden van brigadier Van Zijl in het programma te houden. Maandagmiddag omstreeks 4 uur heeft een korte brand gewoed op het goederen station van de Nederlandse Spoorwegen aan de Westergracht in Haarlem. Daar bevond zich een goederenwagen, die gela den was geweest met sanitair, dat rijkelijk in stro was verpakt. Tijdens het uitladen van de breekbare lading was het perron bezaaid geraakt met dit stro, terwijl er ook nog veel in de wagen lag. Een arbeider had op het perron het stro bijeengeveegd en dit daarna in brand ge stoken. Het was zijn bedoeling geweest, ook het stro, dat zich in de wagen bevond, op de brandstapel te werpen, doch de wind was hem voor: na enige ogenblikken raakte ook het „wagen-stro" in brand. De be drijfsbrandweer was spoedig ter plaatse; zij werd later nog geassisteerd door de gemeentelijke brandweer. De wagen werd door het vuur gedeeltelijk beschadigd. HAARLEM, 19 Juli 1954 ONDERTROUWD: 19 Juli, W. Koper en C J. M. van Lierop; J. M. van den Berg en A Warmerdam. GEHUWD: 19 Juli. J. W. Bergman en A, C. Spanheim; J. G. Kijdijk en F. P. Janssen BEVALLEN van een zoon: 15 Juli, W. van GilstAugustinus; 17 Juli, A. C. van Korde- laarvan Dansik; A. J. KoekkoekIn 't Veld; M. J. KoopsBrico; 18 Juli, M. C. Slee manSnel; P. C. van WarmerdamDam; G E. van der Weijden—Koeleman; N. Ocke loenSchaafsma; W. VisserGravesteijn; L. van KetelNobels; 19 Juli, J. G. Schel lings—Fijlstra; A. J. van DamHiep. BEVALLEN van een dochter: 15 Juli, H J. de VriesArdesch; 17 Juli, W. L. Hen driksvan der Wijst; A. BoogaardAndrea 18 Juli, M. E. H. van Buuren—Olsen; A. G NederstigtSeijsener; C. H. Nijdam—Bou terse. OVERLEDEN: 16 Juli, F, Folkers—Kui pers, 70 j., Crayenesterlaan; J. W. Broek, 59 j., J. Stuijtstraat; 17 Juli, H. A. van Hon schoten, 3 j., Gasthuisstraat; B. C. M. Hee rensWesseling, 59 j., Donkere Begijnehof 18 Juli, J. W. van Spingelen, 34 j., Maerten van Heemskerkstraat; F. Versteeg, 70 j., Donkere Spaarne; J. van de Nes, 52 j., Kam perlaan; F. CallooDavidson, 69 j., Previ- nairestraat. B. en W. van Haarlem hebben de heer Th. C. van Beck met ingang van 1 Septem ber tot hoofd van het Gemeentelijk Huisvestingsbureau benoemd in de rang van referendaris. De beer Van Beek, die reeds van Augus tus 1948 op het Huisvestingsbureau chef de bureau is en in die functie het hoofd vervangt, volgt drs. W. Hazevoet op, die, zoals wij reeds meldden, met ingang van 1 September adviseur van B. en W. wordt voor het maatschappelijk opbouwwerk in Haarlem. Degenen die door hun werk geregeld met het Huisvestingsbureau in aanraking ko men, zullen deze benoeming van harte toe juichen. Zij immers kennen de heer Vain Beek als een man, die de dagelijkse gang van zaken op het Huisvestingsbureau vol komen beheerst en daarbij slechts recht vaardigheid en billijkheid tot richtsnoer neemt. Veel belangrijker is evenwel, dat er door de jaren heen tussen de heer Hazevoet en de heer Van Beek een perfecte eenstem migheid heeft bestaan in de behandeling van de verschillende aanvragen en moei lijke gevallen. Dat verschafte aan het huis vestingsbeleid in Haarlem een stabiliteit welke uniek mag worden genoemd en die tenslotte zelfs hen kon bevredigen wier wensen nu niet direct met één slag werden vervuld: zij hadden in elk geval de zeker heid, dat alle voor en tegens van hun geval ter dege waren afgewogen. De heer Van Beek werd in 1906 te Haar lem geboren. Hij kreeg een handelsoplei- dèng en was vele jaren in het bank- en effectenvak werkzaam. Onder meer was hij belast met de liquidatie van de Noord hollandse kantoren van de toenmalige Hanzebaink, later wikkelde hij de zaken af van een effectenfirma, waar hij dertien jaar had gewerkt. In 1940 werd hij belast met de organi satie van de zeepdistributie in Haarlem, later zorgde hij via de afdeling handel van het distributiekantoor, dat de bevoorra ding van levens- en genotmiddelen zo vlot als onder de oorlogsomstandigheden maar mogelijk was, kon verlopen. Tegen het einde van de oorlog, toen er nog sprake van was dat Haarlem geïso leerd zou raken, wist de heer Van Beek met medewerking van de plaatselijke grossiers millioenen rantsoenen levens middelen, variërende van vet tot kinder meel, van een Duits beslag te redden en voor Haarlem te reserveren. Toen dit niet nodig bleek, omdat de stad tegelijk met de rest van West-Nederland werd bevrijd, werden de rantsoenen weer opgenomen in de landelijke distributieregeling. Nadat hij zijn aandeel in de distributiedienst had af gewikkeld, ging de heer Van Beek in 1948 over naar het Huisvestingsbureau. Zijn taak daar is uiteraard niet gemak kelijk. Want zelfs al zegt hij zelf gek scherend, dat hij alweer een liquidatie tegemoet gaat, voorshands is van een ver lichting van de woningnood nog weinig te bespeuren. Maar de heer Van Beek zou het vooral toejuichen als hij in de komende periode BINNENLAND In de Prins Bernhardkazerne te Amers foort is aan vierentwintig leden van de Ko ninklijke Landmacht, die in het Nederlands détachement in Korea gestreden hebben, een Amerikaanse onderscheiding uitgereikt voor hun moedig gedrag in dienst van de strijd krachten dér U.N.O.". De Amerikaanse ambassadeur H. Freeman reikte het ere teken van legionnair in het „legion of merit" en 23 bronzen sterren uit tijdens een plech tigheid op de binnenplaats van de „Prins Bernhardkazerne". De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft een commissie ingesteld die tot taak heeft voorstellen te doen voor een nieuwe regeling voor de pae- dagogische en didactische voorbereiding van de aanstaande leraren bij het Voorbe reidend Hoger- en het Middelbaar Onder wijs en daarbij, voor zoveel nodig en moge lijk, aansluiting te zoeken bij het Koninklijk Besluit van 28 Augustus 1952, tot wijziging van het academisch statuut betreffende de opleiding van de academisch gevormde leraren. De commissie wordt voorgezeten door prof. dr. M.- J. Langeveld te Utrecht. Een automobilist uit Winschoten, die deezr dagen een lifter meenam, kwam, nadat zijn passagier de wagen had verlaten, tot de ontdekking, dat met deze ook een electrisch scheerapparaat verdwenen was. De lifter had verteld, dat hij kunstschilder was, in Frankrijk werkte en nu naar Dokkum ging. De politie vond de man inderdaad in Dok kum. Hij bleek in 1951 ontvlucht te zijn uit de psychopaten-inrichting te Avereest, had na zijn ontvluchting rond gezworven in Duitsland en Frankrijk en leefde onder een Duitse naam. De man, die reeds enkele ver oordelingen wegens diefstal achter de rug heeft, is ter beschikking van de justitie gesteld. Door bemiddeling van het Nederlands Verbond der Verenigingen „Pro Juventute" zullen duizend Zeeuwse kinderen ook deze zomer het rampgebied voor drie weken ver laten. Wederom hebben meer dan 1000 Ne derlandse ouderparen gehoor gegeven aan de oproep van „Pro Juventute" en zich be reid verklaard van 22 Juli tot 12 Augustus aan één of meer Zeeuwse kinderen gastvrij heid te verlenen. Nu het rijk besloten heeft een toeslag te geven op de pensioenen ter compensatie van de huurverhoging en.de prijsstijgingen op 1 Januari, acht het gemeentebestuur van Delft het gewenst eenzelfde gedragslijn te volgen met betrekking tot de gepension- neerden der gemeente en hen, die niet voor pensioen in aanmerking komen doch van de gemeente jaarlijks een gratificatie ont vangen. De Nederlandse immigranten in Zuid- Afrika moéten zich als gasten beschouwen en zich ook als zodanig gedragen, zo heeft ds. A. Hoekzema uit Noorddijk (Groningen) op een bijeenkomst te Witbank (Transvaal) verklaard. De Nederlandse predikant, die een rondreis door de Unie maakt om na te gaan, hoe het met het geestelijk welzijn van de Nederlandse immigranten is gesteld, be treurde het, dat vele landverhuizers, die in Zuid-Afrika in goede doen zijn gekomen, aanmerkingen hebben op de verhoudingen in de Unie en op het beleid der regering, „in plaats van dankbaar te zijn voor het feit, dat zij tot een zo welvarend land zijn toe gelaten". i Wenen's eerste hondenbar is geopend. De honden, hongerig en dorstig na het winkelen met hun bazinnen, kunnen nu water oplikken dat elke vijf minuten ververst wordt en verse hondenbeschuit eten aan de' „bar" voor een dierenwin- kei in de internationale sector. Alle verversingen zijn gratis en fooien zijn eigenlijk niet gewenst. Op een bordje staat „hondenbar". C. van Beek eens in staat werd gesteld ook enige ruimte te kunnen schenken aan een langzamer hand vergeten groep onder de woning zoekenden: die van de echtparen zonder kinderen, die thans gedoemd zijn vrijwel hun hele leven op kamers te slijten. Hij zou graag zien, dat een bepaald percen tage van de te bouwen woningen werd be stemd om ook de nood onder die categorie te lenigen. Die huizen behoeven uiteraard niet groot te zijn, maar ook de echtparen zonder kinderen hebben na tien, twaalf jaar inwoning bij anderen toch recht op een eigen huis. En bovendien zou dan door opschuiving plaats kunnen worden ge maakt voor pas gehuwden. Want de heer Van Beek is iemand die zijn taak zeker niet uitsluitend ambtelijk en administratief ziet, maar tevens een geopend oog houdt voor de menselijke noden die achter woningtekort schuil gaan. (Verkort weergegeven Slecht weer. Onwillekeurig vragen wij ons af: heeft het slechte weer der laatste jaren 'n bijzondere oorzaak? Zachte dagen in de winter, enkele zomerse dagen in het voorjaar en koude en natte dagen in de zomer. Sinds men is begonnen met atoom- proeven op Bikini of Nevada of elders heeft het weer een grote verandering ondergaan. Misschien wordt door de kracht dezer ex plosies de dampkring die onze aarde om geeft en beschermt op deze wijze aange tast; vandaar wellicht de veranderde en slechte weersomstandigheden. Hieruit volgt dat men de gedachte krijgt, of op de lange duur deze proefnemingen nadelige gevolgen kunnen hebben voor ons mensen en of de atoomgeleerden niet bezig zijn, langzaam maar zeker onze eigen ondergang te be werken. H. v. V. Maandagmiddag is door het bestuur van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging tot opleiding van gezinshulpen volgens het leerling-stelsel aan een aantal meisjes het diploma gezinshulp uitgereikt. Bij deze uitreiking, die plaats vond in de rooms-katholieke huishoud- en industrie school aan de Gedempte Voldersgracht wa ren aanwezig het hoofd van de afdeling Haarlem, mevrouw L. van Dijk-van Lies hout, de directrice van de rooms-katho lieke huishoudschool, mejuffrouw A. van Wouw, de directrice van de Haarlemse huishoud- en industrieschool aan de Voor helmstraat, mejuffrouw J. C. van der Kuy en enige leden van de examencommissie. Aan de volgende meisjes, allen te Haarlem woonachtig, werd een diploma en een in signe uitgereikt: D. van Eerden, N. Gebe, L. Groot, D. Handgraaf, T. van Hemert, L. Houniet, B. Kerkman, T. Luttinkhuizen, R. Nieuwendijk, T. Smit en G. Wijers. Eén candidaat werd afgewezen, met één zal het examen in September worden voortgezet. Deze vereniging, wier werkzaamheden nog niet overal bekendheid genieten, stelt zich ten doel te voorkomen, dat meisjes, die zojuist de lagere school hebben door lopen, regelrecht naar de fabriek gaan. Men laat de meisjes het A-B-C van de huis vrouw leren, 's morgens bij een huisvrouw- opleidster en 's middags beginnen te ver school, zodat zij meteen beginnen te ver dienen. De huisvrouw-opleidster ontvangt tenminste twee maal per jaar een contro- leuze, aan wie zij alle gewenste inlichtin gen over gedrag en vorderingen van de leerlinge verstrekt. De controleuze bezoekt ok de ouders voor het hoor-en-wederhoor bij eventuele klachten. Na twee jaar kan de leerlinge examen doen om het getuigschrift te verwerven. Na het verkrijgen van dit getuigschrift kunnen de leerlingen zich in allerlei rich tingen specialiseren, zoals huishouding en kinderverzorging. Aangezien de beide voornoemde huis houdscholen elk maar een klein aantal leerlingen op die wijze moesten onderrich ten, zijn de werkzaamheden gecombineerd. Sommige vakken worden in de ene school, de overige in de lokaliteiten van de andere school gegeven. Zo af en toe maakt men met de meisjes een excursie, teneinde ook nog wat algemene ontwikkeling te kunnen bieden. Donderdag wordt de verkrijging van de diploma's gevierd met een feisje naar Den Haag. Vanmiddag is eén vijftigjarige Duitse badgast, die om kwart voor twaalf aan het Zandvoortse strand ter hoogte van de Rotonde een bad ging nemen, verdronken. Zijn stoffelijk overschot spoelde onge veer half-twee aan.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3