r Beurs voor exporteurs wenst tussenhandel uit te schakelen Regen, kou en wind attributen van Zandvoorts zomerseizoen V. .Clowntje Rick Een verraderlijk complot Amsterdamse Beur"- Kleumende badgasten kijken dagelijks naar de lucht, op zoek naar zon Toneelgroep „Studio DINSDAG 20 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (jee. MORRIS ïcjcwijai Hwj! Kinderballet Dansschool H. van der Moolen Adrie Voorting in de Ronde van Zwitserland Opnieuw drie jaar geëist tegen Amsterdamse inbreker Muziek in Den Hout K. J. Terpstra in Heemstede overleden Verkeer in Oostenrijk weer normaal „Alberdingk Thijm" trad op voor vereniging „Ons Belang" G. van den Bogaard koninklijk onderscheiden Répertoire en spelers Scheepvaart Voor de kinderen FEUILLETON door Richard Keverne (Van onze correspondent in de bollenstreek) De exporteurs van bloembollen hebben een nieuwtje bedacht; ze graan met elkaar een beurs houden, naast de gewone beur zen in Hillegom en Haarlem. Ze willen namelijk het geld, dat zij anders moeten betalen aan de commissionnairs en tus senhandelaren, in de zak houden. Het Nieuwsblad voor de Bloembollenstreek noemt het instellen van deze exporteurs- beurs zelfs een openlijke demonstratie tegen de toenemende invloed van de tus senhandel. Men mag inderdaad wel aannemen, dat de tussenhandel vrij veel invloed gaat uit oefenen en ook veel geld kost. Kan men de geruchten geloven dan schijnt een zeer groot aantal bloembollenkwekers zich op de tussenhandel te hebben geworpen. Begrijpelijk is het wel, want er worden op het ogenblik goede prijzen voor de bloembollen gemaakt in de binnenlandse handel en dus loopt de provisie al gauw op tot een bedrag waar men gemakkelijker van kan leven dan van de kwekerij zelf. De tussenhandelaren verwerven zich Bteeds meer klanten en op het laatst is de exporteur bijna gedwongen om bij hen te kopen. Op de vrij hoge prijs voor de bloembollen komt dan de provisie voor de commissionnair en de in- en verkoop- bureaux van de veilingen. Maar dit is nog niet alles. Het is in de bloembollenhandel gebruikelijk, dat de exporteur in het voorjaar, nog voordat de meeste orders binnen zijn, al bloembollen gaat kopen. Het komt dus vrij regelmatig voor, dat hij van de ene variëteit te veel ADVERTENTIE BARTÉLJORISSJR. HAARLEM IEL. ft39.. FERD. BOLSTR. 48 A DAM IEL. 717162 Wollen jumpers - vesten De grote zaal van hotel ,,De Leeuwerik" te Haarlem was Zondagmiddag geheel ge vuld met een welwillend gestemd publiek, gevormd door belangstellende ouders en andere familieleden, voornamelijk opge komen om de prestaties van hun kinderen of kennisjes, te bewonderen. En hiervoor bestond alle gelegenheid, omdat de Heem- steedse Dansschool H. van der Moolen over een afdeling kinderballet bleek te beschik ken, welke niet minder dan ruim zestig leerlingetjes omvat. In het uit een dozijn nummers bestaande programma was door de lerares, mevrouw Gré Visser-Gordon, ter dege rekening gehouden met de door haar leeftijd begrensde mogelijkheden van de jeugdige danseresjes, zodat de jongsten mochten volstaan met een eenvoudig be wegingsspel, dat daarom evenwel niet min der bekoorlijk is geweest. Verdiende bijval verwierven ook een geesttere Tiroler dans en na de pauze de Oud-Hollandse boeren dansen op de bekende muziek van Siep, waarbij evenals in „Narcissus" de verblij dend grote zorg viel te constateren, welke aan de costuums was besteed. Verder moet nog een door gevorderden op de pointes gedanst Pizzica worden genoemd. Na een sierlijke solo van Gré Visser- Gordon en de keurig uitgevoerde bloemen- wals uit het ballet ,.De Notenkraker" van Ts.jaikofskv, werd het nrogramma met ee/i origineel intermezzo „De verliefde jonge ling" besloten. Vooral de geestige exoressie hierin kan georezen worden. De diverse nummers vonden in de heer G. W. G. Kroe- se aan de piano een vaardige begeleider. Na afloop van dit met veel bijval ont haalde programma werd het toneel betre den door de heer H. van der Moolen, die echtsenote, lerares en pianist met bloemen huldigde. Slotlcoers Ooenings- gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 99 99% A.K.U 241 242% Unilever 366 369 Philips Gloeil. 269% 270 Kon. Petroleum 451 451 A'dam Rubber 91 93 Holl. Amer. Lijn 168 167 N. Seheepv. Unie 149K 148 H.V.A. 126% 125 Deli Mij 126% 127 Amsterd. Bank 205 205 Ned. Handel Mij 190 190 Rotterd. Bank 193 193 Twentsche Bank 198 198 Anaconda Copper 38% 37% Bethlehem Steel 71 70 Republic Steel 60 59% Shell Union 86% 84 Tidewater 18% 18% U. S Steel 5U/i 51 heeft gekregen en van de ander te weinig. Hij dient dus te gaan inkopen of te gaan verkopen. Voor de verkoop moet hij uiteraard naar andere exporteurs, die te korten hebben. De tussenhandelaren en de in- en verkoopbureaux van de vei lingen weten over het algemeen uitstekend wie bepaalde soorten te veel heeft en wie te weinig. Het is voor hen dus vrij gemak kelijk om de kopers en verkopers tot el kaar te brengen en daarvoor de provisie te incasseren. Indien dus een exporteur in het voorjaar via de tussenhandel heeft gekocht en dus provisie heeft betaald, dan is de kans niet uitgesloten dat hij in de zomer weer via dezelfde weg verkoopt en dan ook weer provisie moet betalen. En daar verzetten de exporteurs zich nu tegen door te trachten onder elkaar hun bied- en vraaglijsten uit te wisselen. De tussenhandel krijgt daar geen kans, want als men niet over beste papieren beschikt komt men niet in Treslong te Hillegom. Donderdag 15 Juli is in Treslong de eerste exporteursbeurs gehouden. Er werd flink gehandeld en men bleek ook tevre den over de resultaten. In ieder geval heeft het idee lévensvatbaarheid, volgens een aantal exporteurs. Er komt echter een be zwaar bij, want op Donderdag wordt al tijd een veiling in Lisse gehouden en die willen de heren exporteurs niet missen. Men heeft nu het plan opgevat om des Maandagsmorgens te gaan beurzen in Treslong van acht tot tien uur en dan door te gaan naar de beurs in het Krelagehuis in Haarlem, waar men dan weer de kwe kers en de tussenhandel ontmoet. Er zit inderdaad een gevaar in dit handelen tussen de exporteurs, omdat zo als ingewijden beweren, de inkoop hele maal afhangt van de stemming. In hoeverre een soort van handelstactiek op de nieuwe beurs zal worden besproken dient te worden afgewacht. Het moet niet uitgesloten worden geacht dat dit het ge val zal zijn. Er bestaat dan echter ook weer kans dat sommigen zich er niet aan houden en dan is men weer net zo ver als voor de exporteursbeurs. Adrie Voorting, Jef Jansen en Jan Lam- brichs zullen Nederland naar alle waar schijnlijkheid vertegenwoordigen in de Ronde van Zwitserland, die van 7 t.m. 14 Augustus wordt gehouden. Wegens contractuele verplichtingen el ders zal geen van de leden van de Neder landse Tour de France-ploeg in de Ronde van Zwitserland kunnen starten. Gerechtshof Amsterdam Dinsdagmorgen heeft voor het Gerechts hof in Amsterdam in hoger beroep terecht gestaan K. v. B. uit Amsterdam, aan wie in de eerste plaats ten laste was gelegd dat hij door middel van valse sleutels in een garage in Badhoevedorp was binnen gedrongen, waar hij een hoeveelheid ben zine, gereedschap en een accu had weg genomen en in de tweede plaats, dat hij had ingebroken in een garage in Heem stede, waar hij een groot aantal koffers met kledingstukken had ontvreemd. Door de rechtbank te Haarlem was hij op 29 April 1954 veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar. V. B. had tegen deze uitspraak hoger beroep aangetekend. De procureur-generaal van het Amsterdamse Hof heeft evenwel bevestiging van het vonnis geëist. De raadsman van verdachte heeft verzocht om instelling van een psychiatrisch onderzoek. Het Hof zal over acht dagen arrest wijzen. Op Vrijdagavond 23 Juli zal de muziek vereniging „Harmonie-Crescendo" Spoor- korps een uitvoering geven in de muziek tent van restaurant „Dreefzicht" in Den Hout. Het programma vermeldt de volgende num mers: The dark haired girl (Jac. J. Bijster). Ouverture La Bohémienne (Balfe). A toi (Waldteufel), Tweede suite Arlésienne, (Bizet), Burgemeester de Monchy mars (Jac. J. Bijster), Öberto ouverture (Verdi), Wea- ner Madlen wals (Ziehrer), In 't Witte Paard (Benatzki), Stars and Stripes (Sousa). Er is een gevleugeld woord: „Geef Zand- voort zon en Zandvoort leeft!" Zo er ooit reden is, de waarde van deze woorden te verstaan, dan is het zeker in deze tot nu toe „barre zomer van 1954". Na Hemelvaartsdag: zo goed als geen zon. dagen van troos teloosheid, zoals zelfs de oudste Zandvoor- ters zich die niet kunnen herinneren. Ook 1953 bracht wat het weer betreft, veel narig heid, maar toen brachten vrijwel alle week enden zon en warmte en dat vergoedde veel, maar dit jaar kon men zelfs daar niet op rekenen. Somber en verlaten strekt het strand zich uit onder laaghangende wolkenflarden. Het is het beeld van een late najaarsdag, maar dan in hartje zomer. Geen fotograaf krijgt het nu meer gedaan, dat kaartende exploi tanten in de strandtenten een plaatje van zich laten maken. Dat lukt nog wel, wan neer het optimisme nog aanwezig is, maar dit jaar ligt de zaak anders. Want nog een week of vier en dan is het eigenlijke seizoen voorbij. En er zal heel wat moeten gebeuren om de schade in te halen. Zaterdag en Zondag waren wel bij uit stek de dagen, om het pessimisme nog meer voet aan de grond te geven. Een Zuidwester, bracht Zaterdagavond omstreeks 6 uur wind stoten van meer dan 70 km. De strandpach- ters haalden ijlings hun stoelen hoog tegen het duin op en sjorden alles nog eens extra vast. Diep voorovergebogen en uiterst lang zaam was het slechts mogelijk de Boule vard te bereiken en dan de laatste 50 meter nog met de rug tegen de wind geleund, vanwege het striemende stuifzand. 17 Juli kreeg men op de Zandvoortse Boulevard het idee van een stormachtige dag diep in No vember. 's Nachts kwam de springvloed! Men hield het hart vast. Maar de kracht verminderde, naarmate de uren verliepen. In het tentenkamp, waar de Zandvoortse poli tie surveilleerde en de bewoners van de voorste rijen tenten had aangeraden, op al les te zijn voorbereid, behoefde na drie uur 's nachts, toen net water zijn hoogste stand had bereikt niet verder te worden ingegre pen. Op ongeveer vier meter van de voor ste rij tenten kwam de watermassa tot stil stand. Zondag waagden enkelen een duik in het water, dat nu nog maar nauwelijks 13 graden meet, terwijl 18 graden een voor deze tijd normale temperatuur is. Desondanks blijven de strandexploitanten optimist en ondanks het feit, dat op 1 Augus tus de laatste pacht moet worden betaald en er tot nu toe vrijwel geen cent is ver diend. Men blijft zich vastklampen aan de hoop op warmte en zon in de nog resteren de dagen van Juli en Augustus. Ondanks hun sombere verhalen, denken zij er in hun hart anders over, dat verraadt de loop van het gesprek wel. Geheel anders ligt de zaak in het dorp bij de winkelstand. Speciaal de textielzaken zién in de komende tijd niet veel heil meer. Voor hen is =en gunstig voorseizoen beter dan een zonrijk naseizoen, weinigen zullen immers nog inkopen doen voor de zomer. Maar ook andere zaken ondervonden sterk de terugslag van het slechte seizoen. Het -slechte weer is daarnaast even erg voor de huurders als verhuurders. Velen der huurders schrijven op het laatste moment af met argumenten, waarop weinig valt af te dingen, maar die wel twijfel wekken: ziekte, onvoorziene omstandigheden en men offert in vele gevallen liever het betaalde hand geld, dan het vooruitzicht te hebben de huurpenningen in arren moede te moeten verteren. De pensions tellen verscheidene gasten die vervroegd vertrekken. Hierbij deden zich gevallen voor van pension- of hotelgasten, die 40 schadeloosstelling wil den betalen, terwijl hiervoor een minimum van 60 was vastgesteld. Vooral bij de Duitse gasten wekte dit soms verbolgenheid, daar in Duitsland blijkbaar 40 als mini mum geldt. Men dreigde zelfs met ingezon den stukken in Duitse en Nederlandse bla den, om deze „afzetterij" aan de kaak te stellen. In het trekkerskamp „De Branding" staan nog twee Hollandse kampeerders naast enkele buitenlanders, die de moed niet op geven. Zaterdagavond liet de kampbeheer der alle tenten strijken om erger te voor komen. De meeste kampeerders zijn daarop vertrokken. Het Caravankamp ondervindt tot nu toe geen noemenswaardige nadelen. Het aantal caravans blijft ongeveer gelijk aan dat van vorig jaar, al is de stemming van talrijke bewoners meer in mineur dan in majeur gestemd. Dit is in grove trekken het beeld van Zandvoort in het hoogseizoen van 1954. Maar toch blijft de hoop levendig, nog is het seizoen niet ten einde, en kan veel wor den goedgemaakt. Te Heemstede is in de ouderdom van 82 jaar plotseling overleden de heer K. J. Terpstra. De crematie zal Donderdag 22 Juli in Westerveld plaats hebben. De heer Terpstra was van 1905 tot 1937 directeur van de coöperatieve zuivelfabriek Utinge- radeel te Akkrum. Hij had tevens vele jaren zitting in het bestuur van de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Fries land. In de jaren 1911, 1912 en 1925 tot en met 1927 was hij van deze bond voorzitter. Bij zijn afscheid van de zuivelfabriek in Akkrum werd de heer Terpstra tot ridder in de Orde van Oranje Nassau benoemd. In Oostenrijk zijn alle hoofdwegen weer berijdbaar. Ook is de normale dienstrege ling voor het spoorwegverkeer op beide belangrijke spoorlijnen naar het Westen weer ingevoerd. De treinen rijden echter nog wel met vertraging. De Haarlemse R.K. zangvereniging „St. Caecilia", behaal 'e op het Nationale Zang concours, dat Zondag 18 Juli in Nijmegen werd gehouden, met 334 punten de eerste prijs in de afdeling „Uitmuntendheid". De gebroeders R. en C. H. Feenstra heb ben allerminst reden tot klagen over het succes, dat hun thriller „Als de klok waar schuwt" ten deel is gevallen. Deze onder houdende historie werd een dozijn jaren geleden door Anton Roemer en Jan van Ees ten doop gehouden en daarna bleken onze amateurs bijzonder bereidwillig zich over dit geesteskind te ontfermen, zodat het sindsdien ongetwijfeld enige honder den keren ten tonele moet zijn verschenen. Nu is deze hartelijke ontvangst geenszins onverdiend. De beide auteurs wisten de seheimzinnige gebeurtenissen op het Friese slot „Eikenstins" met flair naar een ver rassende ontknoping te leiden, zonder de logica hierbij al te zeer geweld aan te doen. Alles mag dan niet even origineel zijn, zou teloos of vervelend werden zij toch even min. Doordat het stuk verder gelegenheid biedt tot een aantal dankbare typeringen, die het bloed van elke enthousiaste toneel- dilettant sneller doen stromen, hebben de heren Feenstra zowel spelers als publiek met deze thriller veel genoegen bereid. Desondanks leek het ons van de R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" geen bijzonder gelukkige gedachte dit stuk Za terdagavond voor de Haarlemse Invaliden- vereniging „Ons belang" oo te voeren in het gebouw van de f.t.M.v. in de Lange Margarethastraat. Fef toneel is hier zo ge brekkig, dat van de zijde der toeschouwers een enorme dosis fantasie wordt vereist om zich in de mysterieuze sfeer van een oud Fries stamslot te kunnen verplaatsen. Het leek wel alsof deze povere omgeving ook niet zonder invloed op de spelers is geweest, want zij bleven vrijwel over de gehele linie beneden het peil, waaraan deze Rederijkerskamer haar uitstekende repu tatie te danken heeft. Daarbij hadden zij om onnaspeurlijke reden verzuimd de hulp van een toneelkapper in te roepen, welke achteloosheid evenmin bevorderlijk voor de gewenste illussie is geweest. Zo was Joop Kruijver bijvoorbeeld stellig te jeug dig voor een rondborstige oud-zeekapitein en Jan Icas van Dijk, een karakterspeler met een zekere vermaardheid, stelde nu als de sinistere poortwachter Sinne danig te leur. Tot overmaat van ramt) wist ook Johan van Zwieten als dokter Van Gendt geen maat te houden, door deze rol al char gerende het karakter van een ongevaarlijke dorpsidioot te verlenen. Al dient hieraan te worden toegevoegd, dat een en ander tot groot vermaak van het publiek geschiedde, getuige de tevreden uitroep van één der toeschouwers: „Hij maakt 'm wel!". Gelukkig wensten de dames niet in deze malaise te delen. Mies Nielen-Vlekke speel de een geestig-hautaine „chatelaine" en van Jeanne Kruijver-Rubeüng zagen wij een kordate en frisse Wietske, waarbij Gudy Pordon-Nielen nog een vlot-charmante Babette voegde. Het publiek bleek echter minder critisch ingesteld, zodat stuk en spelers een uiterst dankbaar onthaal heb ben gevonden. Voor het begin der opvoering betrad voorzitter J. Zwart het toneel om met een zekere trots te verklaren, dat de driejarige vereniging „Ons Belang" haar bestaans rechten overtuigend bewezen heeft. Het ledental groeide gestadig en ook het aantal begunstigers neemt voortdurend toe, zodat, het bestuur reeds in staat was voor vijf invaliden een wagentje aan te schaffen. Ten slotte verzuimde de heer Zwart even min zijn hartelijke dank te betuigen aan de leden van „Alberdingk Thijm" voor hun belangeloze medewerking. Bij Koninklijk Besluit is de ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in brons toegekend aan de heer C. van den Bogaard, die op 28 Juni vijftig jaar als lettergieter verbonden was aan Joh. En schedé en Zonen, Grafische Inrichting N.V: te Haarlem. 1» Qp toneelgroep Studio heeft thans zo deelt zij mede het tableau de la troupe voor het aanstaande speelseizoen samen gesteld. Het bestaat uit: Elly van Stekelen burg, Georgette Rejewsky, Janny van Oogen, Betty van Brussel, Ingeborg Uijt den Bogaard, Jaap Hoogstra, Gerard Hey- stee, Jan Modderman, Han Surink, Bab Wijsman, Ton Dalenoord en Frans Zui- dinga. Men hoopt in de loop van het sei zoen meer spelers te kunnen aantrekken. Max Croiset en Cruys Voorbergh hebben zich in principe bereid verklaard tot het voeren van gast-regie. Als eerste stuk heeft men in studie geno men „Henrik en Pernille" van de Deense toneelschrijver Ludvig Holberg, wiens overlijden, twee eeuwen geleden, dit jaar wordt herdacht. De regie berust bij Elly van Stekelenburg, die tevens het décor ontwerpt. Voorts worden als Nederlandse premières „Het Paradijsje" van Herman Ortner, „De Siciliaanse Roos" van Tennes see Williams en „Omigosh" van Edwin Stanley opgevoerd. Overigens vermeldt het programma „Pasen" van August Strind- berg en een aantal éénacters van Williams, Wilder, Tsjechow en Timmory, die ook be doeld zijn als „pauzetheater" te worden opgevoerd. Over een Nederlands stuk word; nog overleg gepleegd. Alamak 19 te Madras Alwaki 20 te Montevideo Amstelbrug 20 te Kobe Annenkerk p. 19 ten W. v. Kreta n. Genua Armilla (t) 19 v. Haiphong n. Hongkong Abbekerk 19 v. Cochin n. Colombo Aibirea 19 v. Hamburg te Antwerpen Alcyone 18 v. Rio de Janeiro te Santos Ariadne p. 19 Ouessant n. Hamburg Alchiba 19 v. Rio de Janeiro te Vitoria A Ida bi 18 n.m. 20 m. Z. Ouessant n. Rio de Jar Algenib 19 te Pto Alegre. Almdijk p. 18 Keywest n. Le Havre Aludra 19 v. Bahia te Rio de Janeiro Almdijk p. 19 Keywest. n. Le Havre Aludra 19 v. Bahia te Rio de Janeiro Arkeldijk 19 v. Alexandrië 19 te Port Said Bali 18 te Pt. Sudan Bil tar 18 te Zanzibar Barito 22 te Dili verw. Bintang p. 19 St. Pauls Rock n. Recife Bloemfontein 19 200. m NW Kaapstad n. Las Palmas Bonaire 19 280 m. ZW Plymouth Blommersdijk 18 v. Bushire n. Khorralmufatta Baarn 18 v. Barbados n Port of Spain Boskoop 19 te Cartagena Callisto 19 te New York Celebes 18 v. Fiume n. Napels Caltex Delft (t) p. 19 Kp Vincent n. Rotterdam Caltex Pernis (t) 20 nm te Sidon Caltex Utrecht (t) 20 Sidon verwacht Caltex Den Haag 18 v. Sidon te Rotterdam Cottica 18 v. Barbados n. Port of Spain Cleodora 19 v. Balikpapan n. Melbourne Cronenburgh p. 18 Weight n. Onton (Spanje). Chama (t) 19 v. Rotterdam n. Hamburg Dalerdijk 19 te Antwerpen Delfland 18 van Las Palmas t° Rio Grande Dulvendijk 18 v. Portland (Oreg.) n. S. Franc Eendracht p. 19 4 u Finisterre n. Haifa Enggano 17 v. Chalna te Calcutta Erinna (t.) 21 v. Malta te Derince verw. Esso Amsterdam 19 v. Sidon n. Antwerpen Esso Den Haag (t) p. 19 Kreta n. Antwerpen Farmsum IR vm te New York Friesland SSM 18 nm te Leith Garoet 18 te Abadan Grootekerk 18 v. Pt. Said n. Genua Gooiland 19 v. Itajai n. Paranagua Gaasterkerk 18 v. Bremen te Antwerpen. Gaasterland 19 v. Hamburg te Amsterdam Graveland p 19 Finisterre n. Amsterdam Ganymedes 19 v. Amsterdam te San Juan Holland, 15 v. Zanzibar n. Moma. Hera 18 te Ciuadtrujillr. Hilversum (t) 18 nm te Pt. Said Hoogkerk 19 te Singapore Haulerwijk 19 te Davao Hector 18 v. Amsterdam 19 te Rotterdam Helicon 19 v. Turks Eil te Baltimore. Hathor 18 v. Iskenderun te Gocek (Turkije) Ilos 19 v. Kopenhagen te Amsterdam Indrapoera vertr. 13 v. Colombo n. Singapore Jagersfontein 18 te Hamburg Japara Krl. 18 v. Hollandia n. Menado Johan van Oldenbarnevelt 19 te Le Havre Karimata. 18 Belawan verwacht. Kota Inten 18 te Pt. Said Karimun 19 v. Soerabaja n. Balikpapan Kota Gedeh 19 v. Balikpapan n. Soerabaja Kota Inten 18 nm v. Pt. Said n. Pt. Sudan Kota Baroe 19 v. Soerabaja te Djeddah Lekkerkerk 16 v. Karachi n. Aden. Laagkerk 18 te Boulogne Lombok 18 te Lorenzo Marques Lucita (t) 18 v. R'dam te Thameshaven Lieve Vrouwkerk 19 te Kuwait Loppersum p. 19 Finisterre n. Newport Mon Het leek wel, of de wind steeds harder begon te blazen ...de parachute daalde niet meer, maar steeg steeds hoger boven de daken van de huizen! Bunkie begreep er niets van. In dat boek stond toch, dat je met 'n parachute juist naar beneden ging, en niet naar boven? Nu kwam hij steeds verder van het plein af, waar hij had gedacht neer te komen De huizen van de stad werden almaar kleiner, Bunkie zag ze verdwijnen en zweef de nu hoog boven het land; misschien kon hij daar dan ergens neerkomen, dacht hij. buiten de stad. Maar neeook daar daalde hij niet. De wind blies hem voort, over de weilanden en de bossen, verder en verder. Bunkie voelde zich steeds ongeruster; als dat zo doorging, waar zou hij dan eigenlijk wel terecht komen? Toen werd het nog gekker... Bunkie zag een heleboel water onder zich... De zee! En toen vloog hij boven de golven... 65-66 43) Jim moedigde de conversatie aan, aan gezien de man in de richting van Monica's coupé opgeschoven was en hij thans, ge dekt door zijn kleine gestalte, zonder in 't oog te lopen het meisje kon bespieden. Monica was nog steeds in haar boek ver diept. Jim lachte en merkte op: „Wel, u zult dadelijk op de boot frisse lucht genoeg krijgen. Er staat een aardige bries!" De man knikte. „Gelukkig!'" zei hij met een zucht. „Ik stik hier bijna". Jim keerde langzaam terug naar zijn eigen coupé. Maar de kleine man bleef in het gangetje staan en bewoog zich nog verder in de richting van Monica's coupé. Hij staarde naar buiten en scheen één en al belang stelling voor de wolken te zijn, doch toen twee passagiers zich langs hem heen wil den wringen, opende hij om plaats te ma ken de deur van Monica's coupé en trad deze binnen. Monica keek pp uit haar boek en de kleine man draaide zijn hoofd half naar haar om. „Meneer Edwards zegt, dat u moet letten op de man, met wie ik op de boot een gesprek zal aanknopen. u moet zien, of u hem kent. Meneer Edwards meent dat hij belangstelling voor u heeft". De woorden werden zacht gesproken, doch duidelijk verstaanbaar. Een ogenblik later stond de man weer in het gangetje en was Monica's blik weer op haar lectuur ge vestigd. Woodstone zag het mannetje met het Lon- dense accent wéér, toen hij zich aan boord van het schip begaf. De kleine man droeg op onhandige wijze een voor hem veel te grote koffer. Monica was al aan boord. Jim had hierop gewacht. Hij zag haar staan, toen hij de treeplank opliep. Ze stond over de railing geleund en scheen naar de kade te turen. Op dat moment vroeg echter het kleine mannetje zijn aandacht. Hij liet zijn koffer op het dek neervallen, als was de last hem te zwaar geworden, en merk te op: „Ik geloof dat 't toch wel een beetje al te erg waait, meneer!" Jim keek hem lachend aan. „O, ik geloof niet, dat u zich zorgen behoeft te maken", antwoordde hij. „Bovendien duurt de overtocht niet lang". De man nam met een zucht de loodzware koffer weer op en langzaam liepen ze bei den verder het dek op. naar een gedeelte waar zich minder mensen bevonden. „Maar zo'n overtocht kan eindeloos lijken, als je zeeziek bent", zei de man klagelijk, terwijl hij naar de golven keek. Werkelijk ruw was de zee echter niet, alleen woelig. Jim trachtte hem nogmaals gerust te stel len, voordat hij de man alleen liet en een beschutter plaatsje op ging zoeken. Gedu rende de verdere overtocht zag hij hem niet meer. Monica kon hij gemakkelijk in het oog houden. Ze stond over de railing geleund, tezamen met enkele andere passa giers en de woelige zee scheen haar geen zorgen te baren. Ze genoot kennelijk van de frisse lucht en lachte als de golven zo nu en dan een neerslag van fijne druppel tjes in haar gezicht sloegen. Naderhand zag hii haar in de eetzaal tijdens de lunch en bij de douane in Dieppe was hij dicht in haar buurt. Hij verloor haar daar geen seconde uit het oog, half verwachtend dat ze niet verder dan Dieppe zou reizen. Maar zonder aarzelen liep ze op de trein voor Rouaan aan en na haar bagage op haar zitplaats gelegd te hebben, wandelde ze op het perron op en neer tot het ver treksignaal werd gegeven. Jim ging thans met groter voorzichtigheid te werk. Hij voelde zich voldaan over de wetenschap, dat Monica werkelijk naar Rouaan ging, maar het leek hem beter, dat het meisje hèm thans niet meer zou ontwaren, 't Was beter, dat ze hem, wanneer ze hem straks in het hotel St. Martin zag niet zou herin neren. Hij nam plaats in een andere wa gon van de trein. Alles liep verder heel eenvoudig, zó eenvoudig, dat Jim zich er over verwonderde. Monica stuurde al zijn berekeningen in de war. Ze reed onmiddel lijk van het station naar het hotel; hij reed achter haar aan. Toen hij bij de portier naar zijn kamer vroeg stond zij daar ook naar haar kamer te informerenHij hoorde haar in perfect Frans vragen naar de kamers, die voor juffrouw Martle ge reserveerd waren, en even later vroeg ze, of er post voor haar gekomen was. Hij zag, hoe haar een brief werd overhandigd, die ze nonchalant in haar tas stak, terwijl ze de portier met een vriendelijke glimlach bedankte. Hierna liep ze in de richting van de lift. Jim werd enige ogenblikken later naar zijn kamer gebracht. Hij voelde zich ontstemd; een ongemanierde Fransman had pogingen gedaan zich vóór hem te dringen en bovenop zijn tenen gestaan. Hij was nog steeds verwonderd over Mo nica's rustige en zelfverzekerde optreden. Het volgend ogenblik voelde hij echter een schok door zich heen gaan. Terwijl hij bij de lift stond te wachten, kon hij door de glazen deuren in het restaurant van het hotel kijken. De tafeltjes, rond de dans vloer, waren alle bezet. Het dansorkest, dat hij van hieruit met kon zien, speelde een populaire foxtrot en de kleine dansvloer was in een minimum van tijd met danslus- tigen. Aan één van de tafeltjes zat echter iemand, wiens gezicht hem bekend voor kwam en een ogenblik later besefte hij, wie dit was! 't Was Cass, die daar rustig een cocktail zat te drinken en de ladende paren gadesloeg.... De liftdeuren gingen echter open en even later suisde Jim omhoog naar de vier de étage van het St. Martin Hotel. Héél spoedig was hij echter weer be neden, nadat hij zich in de tussentijd snel beraden had. Hij moest zijn kans werke lijk een enorme kans onmiddellijk waarnemen! Zoals hij het met zichzelf be redeneerde, was het uitgesloten, dat Cass hem daar zou verwachten! Bovendien zou hij hem nooit herkennen zonder snor! Maar als het geluk hem niet meezat en de man zou hem herkennen, weldan zou Cass degene zijn, die zich niet op zijn gemak zou voelenHij had immers gezegd, dat hij naar Amerika vertrok! Hoe dan ook, Cass zou hem nooit in verband bren gen met Monica Brent. Cass wist niets van zijn samenwerking met Matt in Newbury. Hij moest deze kans aangrijpen hoe dan ook! Anders was deze reis misschien voor niets. De brutaliteit van de hele opzet drong opeens tot hem door. Klaarblijkelijk zou den Monica en Cass elkaar hier volkomen openlijk treffen! Welhij zou er bij zijn om deze ontmoeting gade te slaan. Hij slenterde het restaurant binnen door een deur, die niet vlakbij Cass uitkwam en vond met enige moeite een tafeltje, dat hem een goed gezicht gaf op de donkere Italiaan. De man leek volkomen op zijn gemak en het was alsof hij hier méér kwam. Hij wenkte een ober om nog een drankje te bestellen. Het viel Jim echter op, dat hij zo nu en dan even in de rich ting van de deur keek en ook herhaaldelijk zijn horloge raadpleegde.... Lauwenskerk 19 te PortSaid v. Genua (Lau- renskerk). Lekhaven 19 v. Las Palmas te Santos. Loenerkerk 19 v. Rotterdam te Hamburg Maas 19 nm te R'dam verw. Macuba (t) 19 nm te Miri Marisa (t) 18 vm te Havanna Marpessa (t) 19 te Miri Mataran 18 v. Hamburg n. Rotterdam Meerkerk 19 te Tanga Murena (t) 18 te Portpirie Meliskerk 19 v. Aden n. Penang Meiula (t) 20 te Miri Mirza (t) p. 19 Str. Soenda n. Singapore Maasdam 18 v. New York te Rotterdam Madoera 19 v. Djeddah te Colombo Markelo 20 te Preston verw. v. Domsjo Mataram 19 v. Hamburg te Rotterdam Mentor p. 18 Bougie n. Tunis Meliskerk 19 v. Suez te Aden. Merwede p. 18 Bermuda n Houston Nigerstroom 19 rede Accra Nestor 18 v. Amsterdam n. West-Indië Noordam 18 4 m O. New York n. Rotterdam Nieuw Amsterdam 18 340 m. OZO Kp Race n. New York Oranjefontein 18 380 m NNW Kaapstad Ovula (t) 19 v. Thameshaven te R'dam Oranjestad 18 1090 m NO Barbados n. Madeira Ootmarsum 19 v. Bremen te Hamburg Orestes 18 v Rotterdam te Amsterdam Prins Willem IV, pass. 16 Wight n. Montreal. Polyphemus 18 te Cochin Prins Frederik Willem 18 te Montreal Prins Frederik Hendrik n. acht 18-19 v. Green- bay n. Sarnia Peperkust 19 vm v. Freetown n. Dakar Poelau Laut 18 v. Lorden n. Amsterdam Prins Johan Willem Friso 17 v. Port Alfred n. Rouaan Prins Maurits 15 v. Toronto n. Hamilton Pieter-S. 17 v. A'dam te Swansea verw. Poelau Laut 19 v. Londen te Amsterdam Rempang 19 te Pt. Swettenham Rlouw p. 18 vm Azoren n. Houston Radja 18 te Singapore verw. Raki 20 te Tandjong Priok Rempang 20 te Penang Rotti 20 te Port Said Rotula 18 v. Portsaid n. Berre Ridderkerk 17 v. Amsterdam n. Hambui g Rondo p. 19 Finisterre n. Hamburg Rijndam 19 v. Halifax n. New York Salatiga 19 te Singapore Saparoea p. 18 Finisterre n. Antwerpen Sibajak 19 te Soerabaja Sommelsdijk 18 te Halifax Stad Amsterdam 18 nm te Cardiff Stad Dordrecht p 18 Finisterre n. R'dam Sunetta (t) 18 v. Yokohama n. Miri Stanvac Talang Akar 17 v. Belawan n. Sungeige- rong Scherpendrecht (t) 20 te Recife Soestöijk 19 v. T. Priok n. Cheribon Stad Vlaai-dingen p. 19 Landsend n. Wabana Sumatra 19 v. T. Priok n. Singapore Saroena 19 v. Soerabaja te Singapore Schouten p. 18 Kanarische eil. n. Kaapstad Sloterdijk 23 Antweipen verw. v. N. York Sirrah 19 v. Melbourne te Los Angeles Tabinta p. 18 Gibraltar n. Amsterdam Talisse p. 18 Eil. Enggano n. Djeddah Tarakan 18 te Marseille Ternate 18 te Rotterdam Tibia (t) 18 v. Sydney n. Miri Tjisadane 18 te Durban Tabian 19 te Claveria Tawali p. 19 Kreta n. Pt. Said Tegelberg 21 vm. Hongkong verwacht Themisto 20 te Swansea Tomini 19 nog te Basrah Trajanus 19 te Amsterdam Tegelberg 20 v. Kobe te Hongkong verw. Tamo 17 v. Buenos Aires te Necochea Tara 19 nm v Rotterdam n. Hamburg Teucer 19 van Amsterdam n. Londen Tiba p. 18 23 u Finisterre n. Antwerpen Titus 18 v. Izmir te Istanbul Teiresias 19 v. New Orleans te Savannah Van Spilbergen p. 18 Kanarische Eil. n. Dakar Weserdam 19 270 m. W Landsend n. New York Willem Ruys 19 nm te Pt Said Waterland p. 18 Ouessant n. Rto de Janeiro Waterman 18 380 m O. New York n. South. Waal p. 19 Lands End n. West-Indië Wonoglri 19 v Semaran n. Priok Wonorato p. 18 20.45 u. Ouessant n. Pt. Said Westland 18 v. Hamburg n. Riga IJssel p. 18 19 u. Gibraltar n. Rotterdam Palmas Zijpenberg 18 te Pinmbino Zuiderkruis 19 180 m. N. ten W. Kp. Vincent n. Las Palmas Zaan 20 n.m. Zaandam verw. v Gegle KLEINE VAART Aco p. 17 5,30 u. Brunsbuttel n. Odense Ary Scheffer 16 v Halmstad n Rotterdam Auriga 17 v. Rotterdam te Londen Binnenhaven vertr. 17 v. Dublin n. Duinkerken of Rouaan. Carpo 18 v. Rotterdam te Dublin verwacht Claes Compaen 16 v. Libourne te Belfast Dacapo vertr. 17 v. R'dam n. Lissabon Dollard p 16 Holtenau n. Kopenhagen Henriétte 16 v. Middiesbro n- Newburgh Ilias 18 te Amsterdam van Rotterdam Jongkind 17 te Warri Kemphaan 17 v. Hull n Gdynia Lucas Bols 1 17 nog te Abo Lucas Bols 2 16 v Garston n. Fowey Maas-N 16 v Stockholm n. Hamina Mariscal Lopez p 16 nm Kanansche el. n. Asc Mintaka-N 17 v Bordeaux n Casablanca Mirach-N 16 v. Rouen n. Rotterdam Mirach-N. 16 v. Rouaan n. Rotterdam Midas 18 te Amsterdam van Rotterdam Nassauhaven 16 v. Gotenburg te Halmstad Noorderlicht 16 nm in Kattegat n. Gefle Nero 18 van Tunis naar Amsterdam Pavo p. 16 Holtenau n. Doamjo Perregaux 17 v. Casablanca te Nantes Ponza 16 v. Sornaes n. Zaandam Rose Marie 16 v. Gotenburg n. R'dam Saba 16 v. Swansea te Granville Theano 17 v R'dam n. Dublin Tom v. d. Heide 16 te Rouaan. Trito verm. 17 v. Dublin n. Rotterdam Tyro verm 17 v. Birkenhead n. Swansea Vrede 16 v. Seaham te Brest Zeehaan p. 17 Rottum n. Gdynia El jo 17 te Hamburg v. Rotterdam Boreas 16 v. Rotterdam n. Lissabon Ilias 16 van Gothenburg n. Amsterdam Plato 16 te Oporto v. Bilbao n. Lissabon SLEEPVAART Sleepboot Blankenburgh 18 v. Ceuta met bak, overnomen van sleepboot Hudson en op weg naar Port Said Sleepboot Ebro 18 90 m Z. Kp. Finisterre n. Lands End zonder sleep Sleepboot Goeree 18 210 m. W eil. Gavdo (bij Kreta) naar Port Said met tankhchter Sleepboot Hudson 18 aangekomen en vertak ken te en van Ceuta naar Maassluis. Sleep overgagwen aan de sleepboot Blankenburgh Sleepboot Oceaan 18 450 m. O ten Z. van de Bermudas n. Mobile Sleepboot Poolzee 16 80 m ZO Las Palmas n. Matadi Sleepboot Rode Zee 16 880 m. NNO Sombrero eil. n. België met twee tankers Sleepboot Schelde 17 nm t-h.v. Schevenlneen de ,,SCH 78" (met mach'nesehade) vastge maakt en 18 Juli vm. in Vlaardingen eebracht Sleepboot Schelde 18 te Hoek v. Holland od station. Sleepboot Tyne 17 thv. Lima (Peru) naar Tal- cahuano met baggermolen en twee bakken. Sleepboot witte Zee 16 300 m. NO Sombrero eil. n. Terneu/en met tanker. Sleepboot Hudson 18 v. Ceuta n. Lands End voor orders Sleepboot Humber 19 v. Hamburg n. Rotterdam met sleep. Sleepboot Schelde 18 te Rotterdam Lang behoefde Jim Woodstone niet te wachten, voordat hetgeen hij vermoed had gebeurde: Monica kwam het restaurant binnen. Ze kwam door de deur, die op de hal van het hotel uitkwam. Ze liep vlak langs Cass heen, zonder een teken van herken ning te geven. Maar Cass kende héór! Jim zag dat er op zijn ietwat pafferige gezicht een harde uitdrukking kwam, terwijl zijn donkere ogen zich tot spleetjes vernauw den. Met een loerende blik staarde hij het meisje na. Hierna gebeurde er iets, waarop Jim helemaal niet gerekend had! Monica keek even rond in de volte, om een tafel tje te ontdekken en kwam vervolgens regelrecht in zijn richting. Aan het tafeltje vlak naast het zijne nam ze plaats op de enig onbezette stoelJim voelde zich heel vveinig op zijn gemak. Als dit werke lijk niet méér dan puur toeval was, dan was het toch héél vervelend! Het zou de aandacht van de Italiaan op hèm vestigen. En snei even in diens richting kijkend, drong het tot hem door, dat dit reeds het geval was. Hij zag dat Cass hem opnam met een taxerende blik in zijn donkerë ogen. Deze blik werd echter onmiddellijk weer afgewend en de man zakte achter over in zijn stoel. Jim voelde zich enigs zins verbijsterd. Het geluk scheen niet met hem te zijn en zijn hele opzet viel in dui gen. Was dit echter wel puur toeval, vroeg hij zich af. Was het niet een deel van een weloverwogen plan? (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6