AKKERTJE Wereldnieuws Protocol heerst oppermachtig over de Franse president Pijn, die U overval Rumoer om een chemische fabriek in Groningen PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Chefarine „4" doet wonderen! v De eerste burger van het land bezit de minste persoonlijke vrijheden di [nfyaiwnj! De radio geeft Donderdag Ik deed de was voor een ander AUTO-RADIO Buurtbewoners gaan procederen tegen stank en stof verspreidende bedrijf Zeelt ió het zo 2 Geen ornament Stijlvern ieuwi ng Velsenaar vloog verboden rondje Kerkelijk Nieuws Examens H. 1MAERTENS N.V. Stremming treinverkeer Dordrecht-Lage Zwaluwe Schade door neerstortende vliegtuigen Subsidie gevraagd voor oprichting balletschool in de hoofdstad Commissie ad hoe inzake nijverheidsvoorlichting WAARDOOR STOLT BLOED? WOENSDAG 21 JULI 1954 (Van onze correspondent in Parijs) Nu monsieur René Coty Nederland met een bezoek vereert, is het van belang te weten, wat deze hoge gast in zijn land be tekent en doen en laten mag. Een president der republiek is het staatshoofd van Frank rijk, in welke hoedanigheid hij voor zeven jaar door het Congres, de beide kamers der volksvertegenwoordiging gekozen wordt. Hij is in die kwaliteit de eerste burger van zijn land en tevens de burger, die over de minste persoonlijke vrijheden beschikt. Zijn bevoegdheden zijn in de grondwet vastgelegd. Men kan zeggen dat de vierde republiek zich jegens haar eigen hoofd niet scheutig heeft betoond. Een president heeft meer plichten dan bevoegdheden, represen tatieve plichten vooral, die zijn persoon lijke vrijheid aan nauwe banden leggen. Het protocol regelt allies en het houdt zich met de kleinste bijzonderheden in het leven van het staatshoofd bezig. President Auriol, de voorganger van monsieur Coty, die vaak op gespannen voet met zijn chef van het protocol verkeerde heeft eens verzucht dat hij zonder diens toestemming niet eens zijn neus mocht snuiten. Dat is misschien een tikkeltje overdreven, maar een ommetje maken op eigen houtje, mag de president der repu bliek beslist niet. Voor president Coty staan er al 38 officiële reizen op het pro gramma, waaronder vier naar het buiten land. De eerste geldt Nederland. Al eisen deze taken het leeuwendeel van de beschikbare tijd van het Franse staats hoofd op, helemaal decoratief is zijn func tie niet. In geval van een regeringscrisis is hij het, die een formateur aanwijst in over leg met de voorzitter van de Nationale Ver gadering. Het staatshoofd presideert weke lijks ook de ministerraad. Al mag hij daar geen rechtstreekse invloed doen gelden, in direct kan hij stellig invloed uitoefenen op het algemene beleid in de republiek. Hij kan de politieke krachtsverhoudingen zelf standig wikken en wegen. Zijn keuze moet worden bevestigd door het parlement, dat echter de aanbevelingen van de president der republiek zelden in eerste instantie volgt. Mendès-France was de eerste forma teur uit de geschiedenis der vierde repu bliek, die meteen de meerderheid van de tweede Kamer achter zich kreeg. De president der republiek is behalve staatshoofd, opperbevelhebber van het leger en hoofd van de Franse Unie, ook nog de hoogste juridische magistraat in den lande. Hij is voorzitter van de Conseil de la haute Magistrature, in welke functie hij onder meer het recht van gratie bezit. De bestu dering van dossiers neemt dagelijks een groot aantal uren in beslag: waarbij hij zich door de advocaten van de terdoodver- oordeelden laat voorlichten. President Coty houdt zich nog stipter dan zijn voorganger aan geest en letter van de grondwet. President Auriol heeft zijn per soonlijke stempel zeer duidelijk op de be ginperiode van de vierde republiek gedrukt en men mag wel peggen, dat het vooral aan hem te danken is geweest, dat de democra tie in Frankrijk onder de herhaalde storm lopen van generaal De Gaulle en van de communisten stand heeft kunnen houden. President Coty schijnt zijn taak eerder te zien als arbiter achter de schermen'en in het openbaar heeft hij tot dusver in de beslissende problemen, waarmee zijn land te worstelen heeft geen stelling genomen. Ook in dat opzicht heeft de nieuwe presi dent tot stijlvernieuwing bijgedragen in het politieke leven van de vierde republiek, die met hem een tweede periode in haar be- ADVERTENT1E staan is ingegaan, waarvan hij, alle beper kingen, ten spijt, het karakter voor een goed deel zal helpen bepalen. René Coty is een noeste werker, al trad hij dan tot voor kort ook maar zelden naar voren. Hij is een van de beste kenners van de Franse grondwet, waarvan hij de vele tekortkomingen zeer zuiver doorziet, en het is allerminst uitgesloten, dat deze president zijn septenaat, zijn zevenjarige bewinds periode, zal willen benutten om tot de broodnodige hervormingen van de consti tutie van de vierde republiek de onontbeer lijke stoot te geven. Bevestiging van Krijgsraadvonnis geëist Twee jonge vliegers stonden voor het Hoog Militair Gerechtshof in beroep terecht omdat zij orders niet hadden opgevolgd. De soldaat J. P. B. van de vliegbasis Woens- drecht zou te laag boven Roosendaal hebben gevlogen. De krijgsraad te Den Haag sprak hem van deze ten lastelegging vrij. naar de auditeur militiar ging in hoger beroep. De advocaat-fiscaal vorderde thans vier weken militaire detentie. De tijdelijke reserve-sergeant L. E. G. uit Velsen week op 7 Mei van dit jaar van zijn voorgeschreven vliegroute af om een toertje boven zijn woonplaats te maken. De krijgs raad te Arnhem beloonde dit met zes weken militaire detentie, waarvan de helft voor waardelijk. De advocaat-fiscaal vorderde dezelfde straf. ADVERTENTIE (en de rest van de dag nutteloos dreigt te maken, kunt U terstond stillen. 't Is altijd makkelijk bij IJ te hebben die helpen direct! Ncd. Herv. Kerk Beroepen te Bruchum (toez.) J. C. Schuurman cand. te Rotterdam; te Goede rede en te Brakel D. v. d. Berg, cand. te Lopikerkapel. Aangenomen naar St. Michielsgestel (hulpprediker) H. D. Woortman, emeritus- zendingspredikant te Oegstgeest; naar Am sterdam, als pred. in algemene dienst W. Barnard te Nijmegen. Bedankt voor Lutten L. Luteyn te Tjerk- werd. Beroepen te Haarlem R. Bijl te Berlikum (Fr.) Geref. Kerken Examens. De classis Rotterdam heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer P. Schravendeel te Rot terdam. Beroepen te Nieuwe-Pekela G. Sinia te Jutrijp-Hommerts. Bedankt voor Velp (Gld.) J. Heule te Edam; voor Adelaide (Australië) (Ref. Church) W. B. den Brave te Dordrecht. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Hillegom Th. Rutters, cand. te 's-Gravenmoer en A. H. Schippers, cand. te Baarn. Geref. Kerken ond. art. 31 KèO. Bedankt voor Hijken W. G. de Vries te Winschoten. ADVERTENTIE BARTEUORfSSTRr HAARLEM TEU13439 FFRD BOlSTR 48 A'OAM TEL. 717162 Gabardine Regenmantels 69,50 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.10 Z 15, De vreemde uitvinding van Piet Disselman, muzikale comedie. 11.45 Causerie over de zomertentoonstellingen in de grote musea. 12.00 Viool en piano. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Hammondorgel. 12.50 Uit het bedrijfs leven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.50 Repor tage. 14.00 Meisjeskoor. 14.30 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.15 Voor dracht. 16.30 Platen. Intermezzo: Tour de France. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Uitwisselingsprogramma over Frankrijk. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France. 18.25 Voor de jeugd. 18.46 Reportage. 18.50 Platen. 19.00 Gesproken brief uit Lon den. 19.05 Lichte muziek. 19.45 Voordracht. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroep-orkest. 20.55 Familiekwesties, hoorspel. 22.30 Vocaal kwar tet. 22.40 Tour de France. 22.50 Sportactuali- teiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.40—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Pla ten 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 12.40 Voor het platteland). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.50 Dansmuziek. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamermuziek. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Oostveluws programma. 18.00 Platen. 18.15 Pianokwartet. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Zuid-Afrika-Emigratieland. 19.30 Pla ten. 20.00 Radiokrant. 20.20 Marinierskapel. 21.00 Wonderlijke wetenswaardigheden. 21.15 Platen. 22.00 Radio feuilleton. 22.15 Orgel concert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Pla ten. 15.30 Bazuin en piano. 16.00 Operamu ziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.30 Ver zoekprogramma. 21.15 Zuid-Afrikaanse mu ziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkest-concert. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste allemaal. Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 75 m.). Castella Parels: onovertreffelijk. Het kan niet helderder en vlug ger. In onze vrouwen-vereniging helpen wij elkaar als een der dames ziek is. Nu kreeg ik een erg vuile was voor mijn rekening van een boerenvrouw, die op 't land werkt. En ik was stom verbaasd, hoe hel der het eerst on toonbare goed uit het sop te voor schijn kwam. Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten U vliegt nu door de was heen die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad. die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis I Bij de hoofdakte-examens te Haarlem zijn geslaagd voor de gehele akte: de heren A. P. Adrichem te Uitgeest, G. H. van den Heuvel te Koog aan de Zaan, S. Kok te Spanbroek en T. P. Verhoogt te Krommenie en de dames E. G. van Wageningen te Am sterdam, I. J. Terzol te Amsterdam c me vrouw C. van der Horst—Marmelstem te Amsterdam. Voor gedeelte B slaagden de heren J. Chr. van der Wal te Amsterdam, G. Dekker te Volendam, K. van der Giesen te Haarlem en J. C. Collet te Heemstede en de dames A. J. Dattenberg te Heiloo en E. de Zwart te Amsterdam. Handenarbeid Voor handenarbeid slaagden de heren A. Bruinsel, A. P. Dammer, N. A. v. Diepen. J. J. Egmond, K. Peters, C. P. v. Eyk. D. Fen- nema, J. D. v. Gorkum, T. Tilstra, P. Vree burg, C. ter Brugge, J. Busser, F. H. M. de Groot, G. de Jong, H. Klaassen, A. S. Lage- veen. F. Ligthart, P. J. v. Nimwegen en W. Woestenburg. Afgewezen: 6. Op 20 Juli behaalden bij de te Haarlem gehouden Mulo-examens iet diploma A: R. Reiss, Santpoort; P. J rtchaar, IJmuiden; H. Hoogland. IJmuiden H. van Eijk, Bloe- m en daal; F. E. Koerseln-an, Bloemendaal; L. E. van Loo, Bloemendaal rf. Smid, Bloemen daal; B. C. Vermeulen, Haarlem; A. E. R. de Vries, Velsen; W. L. van Keule. Zandvoort; M. M. Koper, Zandvoort; T. T. Koper, Zand voort; C. J. Loos, Zandvoort; J. M. Gabel, Hillegom: P. M. Hofman, Bloemendaal; J. Tensen, Haarlemmermeer; E. Zweeris, Uit geest; J. F. C. van Wingerden, Beverwijk; G. Wintersteijn, Beverwijk; J. Seelemeyer, Beverwijk; T. M. Deen. Haarlem; K. van Huët, Haarlem; A. J. Kilian, Haarlem; W. G. Lehman de Lehnsfeld, Haarlem; M. Quartel, Lisse; M. J. W. Dollé, Haarlem; A. H. V. v. Dongen, Haarlem; A. C. van Druten, Haar lem; L. C. de Groot, Haarlem; F. Gronert, Haarlem; P. J. Cornet, Haarlem; R. P. Bohl- meijer, Haarlem; J. T. Eggink, Haarlem; T. Hendriks, Haarlem; E. M. Brandenburg, Haarlem; A. de Ruiter, Halfweg. ADVERTENTIE INBOUW. EN SERVICE-STATION Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 De werkzaamheden aan de spoorbrug over het Hollands Diep bij Moerdijk ma ken het noodzakelijk, het treinverkeer tussen Dordrecht en Dage Zwaluwe op nieuw gedurende een dag stil te leggen, en wel op Zondag 25 Juli van 5.00 tot 17.00 uur. Ter vervanging van de treinen zullen autobussen rijden. Deze vertrekken ieder heel en ieder half uur van Dordrecht en tien minuten over ieder heel en tien minu ten over ieder half uur van Lage Zwaluwe. Daar deze autobussen 3e afstand niet in dezelfde tijd als de treinen kunnen afleg gen, dient men rekening te houden met vertraging, die ongeveer een half uur zal bedragen. Reizigers uit de richtingen Bre da en Roozendaal zullen dus een half uur later dan normaal te Dordrecht aankomen. Reizigers in de richtingen Breda en Roo sendaal moeten een half uur vroeger naar Dordrecht reizen om vandaar per autobus de treinen te Lage Zwaluwe te kunnen halen. Voor het vervoer van ingeschreven ba gage zal een vrachtauto rijden. De internationale treinen Amsterdam Parijs v.v. zullen over Utrecht en 's-Her- togenbosch worden geleid, hetgeen enkele wijzigingen in de dienstregeling tot gevolg heeft. Voor reizigers uit Den Haag en Rot terdam, die met deze treinen wensen te reizen, rijden speciale treinen en auto bussen naar en van Roosendaal. Trein D 35 (Den HaagBrusselBasel) rijdt tot Dordrecht als getsoomlijnde elec- trische trein en van Lage Zwaluwe af in de normale samenstelling. De internationale treinen Hoek van Hol landVenlo en verder v.v. rijden eveneens over Utrecht, hetgeen ook voor de dienst regeling van deze treinen enige wijzigingen tot gevolg heeft. Voor nadere inlichtingen wordt men verwezen naar de inlichtingenbureaux en de stationsloketten. Bij ongunstige weersomstandigheden zal de stremming van het treinverkeer niet doorgaan. Dit zal echter pas kort voor Zon dag bekend kunnen worden gemaakt. Een bedrijf in de gemeente Zeist, dat in de onmiddellijke nabijheid van de vlieg basis Soesterberg ligt, heeft zich tot de Utrechtse Kamer van Koophandel gewend met de vraag hetgeen er geschieden zal met schade, ontstaan door neerstortende vliegtuigen. Het bureau van de kamer heeft de minister van Oorlog inlichtingen ge waagd en deze heeft medegedeeld, dat, zoals het Nederlandse recht en de juris prudentie op dit punt op het ogenblik luidt. Inderdaad de schadevergoeding voor door vliegtuigen vernielde objecten be draagt de vervangingswaarde, met de af trek „van nieuw voor oud". Indien de getroffen goederen niet geheel zijn teniet gedaan, doch alleen beschadigd, dan moet - wat onroerende goederen be- tret - vergoed worden op basis van herstel van de schade, dan wel op basis van her bouw van beschadigde gedeelten van ge bouwde eigendommen. Zijn roerende goederen beschadigd, dan moeten deze worden hersteld of - ais zij onherstelbaar beschadigd zijn - dan moet de schadevergoeding gelijk zijn aan de vervangingswaarde voor een gelijkwaar dige zaak, evenzeer met inachtneming van de verbetering „van oud tot nieuw". B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad voorgesteld aan de stichting Nederlandse Opera ten behoeve van bij de operavoorstelling behorende balletten, on der nader door B. en W. te stellen voor waarden, een bedrag van ten hoogste 60.000 beschikbaar te stellen voor de financiering van de overgangsperiode 1 Januari 19541 September 1954. Tevens hebben B. en W. voorgesteld aan de stichting „Voorbereiding Nederlands Ballet" of aan de stichting, die haar plaats inneemt, ten behoeve van de exploitatie van een te Amsterdam gevestigd Nèder- lands Ballet voor het seizoen 19541955 een subsidie van ten hoogste 80.000 te verlenen onder nader door B. en W. te stel len voorwaarden en aan de stichting Ballet der Lage Landen een subsidie van 25.000. Voorts hebben B. en W. aan de gemeen teraad het voorstel doen toekomen ten be hoeve van de oprichting van een ballet school te Amsterdam een bedrag van 30.000 voor de aaloopperiode in het sei zoen 19541955 ter beschikking te stellen. Het stadsbestuur van Tokio heeft een keukenwagen laten bouwen ten behoeve van druk-bezette huismoeders, die niet in de gelegenheid zijn kook-cursussen te volgen. De wagen wordt in verschillende delen van de stad opgesteld en het personeel geeft dan de geheimen van de goede keuken prijs. Een groep buurtbewoners aan het Win- sehoterdiep te Groningen heeft de strijd aangebonden tegen een aldaar gevestigde chemische fabriek die bestrijdingsmiddelen tegen plantenziekten fabriceert, waarvoor zij o.m. als grondstoffen gebruikt: broom, benzol, aether, zwavelkoolstof, natrium, kwik en phosphor. De buurtbewoners, die al jaren last heb ben van de onaangename geuren, die de fabriek verspreidt en in het gele en witte poeder, dat ventilatoren van de fabriek spuien, een gevaar voor de volksgezondheid zien, hebben zich in een comité van ac tie verenigd. Na talrijke bezwaarschriften aan het gemeentebestuur van Groningen en aan de directie van de fabriek, waarop niet werd geantwoord, heeft het comité de di rectie van de fabriek gedagvaard voor de Groninger rechtbank. Op een dwangsom van f 500.000 wordt sluiting van de fabriek geëist, subsidiair een verbod van versprei ding van stank en stof op een dwangsom van f 50.000. De lasten, die de buurt van deze chemische fabriek heeft, worden sa mengevat in een lijvige pleitnota, welke de raadsman van het actie-comité aan de rechtbank heeft overgelegd. De rechtbank heeft inmiddels bepaald, dat men begin September zich ter plaatse op de hoogte zal stellen van het ongerief, dat de buurt bewoners menen te hebben. Het actie-comité deelde ons mede, dat bi) verschillende buurtbewoners regelmatig neiging tot braken, eczeem, misselijkheid en hoofdpijn geconstateerd is. Er is zelfs een dame, die des nachts elders moet gaan slapen vanwege de doordrin gende lucht der chemische poeders. Een tuin van een buurtbewoner werd volkomen vernield. Er kon geen plant meer groeien en de directie van de fabriek heeft dit met een bedrag van f 3000 moeten vergoeden. Het wasgoed dat aan de lijn hangt, wordt geel. Ook deze goederen werden door de fabrieksdirectie vergoed. Andere buurtbe woners hebben toestemming gekregen om op kosten van de fabrieksdirectie de was buitenshuis te laten wassen. Mede door het feit, dat onlangs twee landarbeiders zijn overleden door het in ademen van dezelfde besproeiïngsmiddelen als deze fabriek produceert, is de ongerust- 9. Kapitein Paverits was op het punt om met een lucifer naar gaslekken te zoeken, toen Panda hem op het nippertje van deze gevaarlijke daad weerhield. ,fliet doen", gilde hij, „het gas zou ontploffen!" Neef Mario, die zich al een eindje uit de voeten had gemaakt, kwam tandenknarsend te rug. „Dat vervelende ventje heeft mijn plannetje in de war geschopt", bromde hij. „Maar enfin, misschien bereik ik mijn doel toch, als oom zich met die wrakke ballon in de lucht waagt. Als ik maar zorg, dat hij opstijgt, vóór alle gaten gedicht zijn". En toen Panda even later op de ballon was geklommen en druk bezig was de ga ten dicht te plakken, zag Mario zijn kans schoon. „De ballon is nu voldoende gevuld, oompje", zei hij. „U kunt nu de ballast uitgooien en opstijgen". De oude zeekapi tein, die popelde van ongeduld, was hier direct voor te vinden. Hij liet zich in de mand door het raam naar buiten zwaaien en gooide juichend de ballast uit. „Ho! Stop!", gilde Panda, „alle lekken zijn nog niet geplakt!" Maar het was al te laat. Reeds zweefde de ballon met een stevige bries zeewaarts. „Behouden vaart!", riep neef Mario hen na. Er klonk hóón in zijn stem. heid in dit stadsdeel van Groningen groot geworden. Nimmer, aldus het comité, heeft de fa briek een vergunning aangevraagd ingevol ge de hinderwet. Zij drakit reeds vele jaren én daardoor was het de betrokkenen ook niet mogelijk één beróép op de hinderwet te doen. Thans heeft het gemeentebestuur de buurtbewoners medegedeeld, dat een aan vrage om vergunning ingevolge de hinder wet van de zijde van de fabrieksdirectie is ontvangen voor het nieuwe gedeelte van de fabriek. Op een Maandag te houden ver gadering ten gemeentehuize kunnen de buurtbewoners met hun bezwaren komen. Het percentage ziektegevallen onder de arbeiders bij deze fabriek bedraagt 30 en een bedrijfsarts houdt iedere dag bijna 2 uur zitting in de fabriek, aldus het comité, dat het gemeentebestuur van Groningen voorts verwijt, dit bedrijf wegens de werk gelegenheid te beschermen en het met de vergunningen niet zo nauw te nemen. De minister van Economische Zaken heeft bij beschikking bij de Hoofdcommissie voor de Industrialisatie ingesteld een commissie ad hoc in zake nijverheidsvoorlichting. De commissie heeft tot taak de hoofdcommissie van advies te dienen omtrent de vraag welke behoefte er bij het industriële klein- en mid denbedrijf bestaat aan technische en be drijfseconomische voorlichting. Tot voorzitter van deze commissie is be noemd prof. dr. D. Dresden te Delft, voorzit ter van de organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek ten be hoeve van nijverheid, handel en verkeer nijverheidsorganisatie. Een der négen leden is ir. W. Leek te Heemstede, voorzitter van het bestuur van het productiviteitscentrum van de confectie- industrie. Landaanwinning. In Sleeswijk-Holstein zijn de werkzaamheden tot landaanwin- ning in de Waddenzee hervat. Men legt er thans een ruim acht kilometer lange nieuwe zeedijk, die aansluit op de Hin- denburg-dijk, die het Waddeneiland Sylt. met het vasteland verbindt. Men hoopt hierdoor 1300 hectare land te winnen. Sedert het begin van deze eeuw heeft men aan de Noordzeekust van Sleeswijk-Holstein honderd vierkante meter land gewonnen. Hulp. De onderhandelingen tussen Libye en de Verenigde Staten over het ge bruik van een luchtbasis bij Tripolis en het verlenen van economische hulp aan Libye, zijn, naar van bevoegde Ameri kaanse zijde is vernomen, besloten. Datum. Turkije, Griekenland en Joegosla vië hebben overeenstemming bereikt over een datum „in de nabije toekomst" voor een vergadering van hun ministers van Buitenlandse Zaken over het mili taire Balkanverbond, aldus heeft het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Aangeboden dienstenZuid-Korea heeft het Noord-Koreaanse voorstel om electriciteit en machinerieën aan het Zuiden te leveren, van de hand gewe zen. Een woordvoerder van de Zuid- Koreaanse regering heeft verklaard, dat Noord-Korea iets aanbiedt, wat het niet bezit. Bezoek. Keizer Haile Selassie van Ethiopië is in Belgrado aangekomen, waar hij een week de gast zal zijn van president Tito. De keizer, die op weg is naar zijn land na een bezoek aan de Verenigde Staten en Frankrijk, wordt vergezeld door zijn ministers van Oorlog, Justitie en Buitenlandse Zaken. Verjaarsvisite. Maarschalk Nicolai Boel- ganin, eerste vice-premier en minister van Defensie der Sovjet-Unie, is in Warschau aangekomen om Donderdag de viering van de tiende verjaardag van de Poolse volksrepubliek bij te wonen, aldus meldt radio-Moskou. Poolshoogte. Walter Ulbricht, eerste secre taris van de Oost-Duitse socialistische eenheidspartij, heeft de Britse Labour- partij uitgenodigd een delegatie naar Oost-Duitsland te zenden om zich op de hoogte te stellen van de toestand aldaar. Termiet. Troepen van de Britse veilig heidsdienst hebben in No'ord-Malakka dertig bases van terroristen vernietigd in de twaalf dagen sedert tweehonderd parachutisten werden neergelaten in de „operatie Termiet", aldus is bekend ge maakt te Koeola Loempoer. Drie com munisten zijn gedood. Val. In het gebied van Trento (Zuid-Tirol) is Dinsdag een autobus met Italiaanse militairen van een brug in een honderd meter diep ravijn gestort. Zeventien militairen kwamen om het leven, twee liepen verwondingen op en vier bleven ongedeerd. Bescherming. Op het einde van het te Brussel gehouden congres van kinder rechters uit 28 landen, is een resolutie aangenomen, waarin aangedrongen wordt op „preventieve maatregelen ter bescherming van kinderen tegen be paalde voorstellingen in bioscopen, pers, radio en televisie. De resolutie acht het gewenst, dat als maximum-leeftijd voor berechting door de kinderrechter 18 jaar wordt gesteld en dat voor delin quenten tot 25 jaar speciale regelen voor berechting en uitvoering van het von nis worden toegepast. Asyl. Een 19-jarige Joegoslaaf is Maandag onder het ,vuur van Joegoslavische grenswachten bij Radkersburg over de Oostenrijks-Joegoslavische grensrivier de Mura gezwommen. Hij verzocht in Oostenrijk om politiek asyl. Een vriend van de vluchteling, die met hem wilde uitwijken, is niét aan de Oostenrijkse oever aangekomen. De Oostenrijkse politie deelde mede, dat in de eerste veertien daeen van Juli 115 Joegoslaven in Oostenrijk om politiek asyl hebben verzocht. Aankomst. Koning Sisavang Vong van Laos en zijn gevolg zijn met het passa giersschip „La Marseillaise" te Marseille aangekomen. Hervatting. De bouwvakarbeiders bij twee Amerikaanse atoomfabrieken, 'die negen dagen geleden een onofficiële staking waren begonnen, hebben be sloten het werk te hervatten. ADVERTENTIE TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 4 85 ct VROEGER HEEFT men wel gemeend dat het stollingsproces van bloed door de koude buiten het lichaam werd veroor zaakt. Het tegendeel blijkt waar te zijn, want bloed stolt sneller wanneer het wordt opgevangen in een schotel die op lichaams temperatuur is gebracht. Kou blijkt daar entegen een vertragende werking op het stollingsproces te hebben. Bovendien, ook Wanneer u nu eindelijk wilt weten wat wèl de oorzaak is, moet u zich eens goed rekenschap geven van het volgende tover achtige verschijnsel: Bloed dat opgevangen wordt in een schotel waarvan de wanden met vaseline of parafine zijn bestreken, stolt niet. Wordt de inhoudt echter over gegoten in een gewone kom, dan treedt stolling op. Hetzelfde vindt plaats wanneer het bloed van koudbloedige dieren, zoals in de bloedvloeistof een lichaam met een slangen en kikkers, stolt, ter wijl hier toch van een noe menswaardig temperatuursver schil tussen het lichaam en de buitenlucht zeker niet gespro ken kan worden. De kou ver oorzaakt dus de stolling niet. Een andere opvatting was, dat bloed gaat stollen wanneer het niet meer in beweging is. Twee eeuwen geleden bewees de Engelse arts Hewson echter, dat bij dode dieren het bloed in bepaalde organen dagenlang vloeibaar kan blijven, terwijl het dan toch evenmin in beweging was als wanneer het zich in een schotel buiten het lichaam bevond. Ook het ontbreken van beweging is dus niet de oorzaak van de stolling. De meeste mensen menen nog steeds dat de stolling optreedt door aanraking met de buitenlucht. Maar dezelfde Hewson ving bloed op in een geheel afgesloten glazen klok en desondanks trad stolling op. Een ander tegenbewijs werd gevonden in een experiment, waarbij lucht werd ingespo ten in de bloedbanen van koudbloedige dieren. Hierbij treden geen stollingen op, zodat dus ook de buitenlucht bij dit vraag stuk geen rol speelt. f ruw oppervlak wordt ge dompeld. De oplossing is u nu dus gegeven: bloed stolt wanneer het in aanraking komt met een ruw opper vlak. En andersom de glad heid van de binnenwanden der bloedvaten belet het bloed te stollen. Hoe dit proces zich voltrekt? Dit is wer kelijk niet in het kort weer te geven, zodat we mogen volstaan met de mededeling dat zich aan het ruwe oppervlak allerlei witte bloedlichaampjes en bloedplaatjes vastzet ten, van waaruit het stolsel zich begint te vormen. Ontbreken deze oneffenheden, zoals bij een met vaseline bestreken schaal, of bij de geperste barnstenen bekers die vooral vroeger bij de bloedtransfusie wer den gebruikt, dan kan de stolling geen aanvang nemen en blijft zij dus geheel achterwege. Over bloedtransfusie gesproken, u denkt wellicht dat dit een bijzonder modern mid del is? Geen sprake van! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2