Ontvangst op het Stadionplein te Amsterdam Aankoop postkantoor met 8-7 stemmen aanvaard Drukke dagen voor het Franse presidentiële paar McCarthy's adviseur Cohn treedt af Vanavond: watercorso Raad Zandvoort Bezwaar: zolang saneringsplan niet vaststaat liever principebesluit Genie blaast dijken in Hongarije op Amsterdamse Beurs WOENSDAG 21 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 7 President en mevrouw Coty in Nederland Welkom op de Dam Noenmaal ten paleize Paleis „maisvol" „Actieve anti-communist houdt het in Washington niet uit" Examens Toekomstig postkantoor bij het „Zwarte Veld"? Portefeuille werd uit de mouw geschud Scheepvaart Omvangrijk geschenk voor Koningin Juliana Geen aeeoord in Washing ton over Zuid-Oost-Azië- pact? Vloedgolf nadert Joegoslavië Wereldatoombank desnoods zonder de Sovjet-Unie (Vervolg van pag. 1) De oudste dochter van burgemeester d'Ailly, Olga, bood mevrouw Coty een bouquet gele orchideeën aan, de jongste dochter, Antoinette, offreerde Koningin Juliana een zelfde bouquet. Burgemeester d'Ailly, de gouverneur van Amsterdam, brigade-generaal G. Dijkstra en de commandant der Zeemacht Neder land, schout-bij-nacht F. T. Burghard ver welkomden hier de hoge bezoekers, waarna dezen in de gereedstaande galarijtuigen plaats namen. Het eerste koninklijke rijtuig, waarin de president en de Koningin gezeten waren, was bespannen met zes van de zadel bere den paarden en werd geëscorteerd door brigade-generaal Pahud de Mortanges en majoor J. J. L. baron van Lynden. Het tweede op gelijke wijze bespannen rijtuig, waarin mevrouw Coty en de Prins, werd geëscorteerd door luitenant-kolonel C. C. Geertsema en kapitein Carstens.. In vier rijtuigen volgden de overige leden van het geselschap. Langs de gehele weg naar het koninklijk paleis, vol vlaggen en vreugde vol gejuich, was als een kleurrijke zoom langs de tienduizenden belangstellenden de ere-afzetting opgesteld,, gevormd door duizend man troepen van het Eerste Leger corps (zee-, land- en luchtstrijdkrach ten) onder commando van de kolonel A. van Santen. Het welkom bereikte zijn hoogtepunt bij de aankomst van de stoet in het hart van de stad ook het hart van het landde Dam voor het Koninklijk Paleis, die we derom het zo dikwijls geziene en toch al tijd weer nieuwe décor vertoonde, waar tegen zich de plechtigheden van luister rijke ontvangsten afspelen, hartelijk mee beleefd door de velen, die er ook nu weer urenlang wachten voor over hadden om daarvan geen onderdeel te missen. Als ere wacht stond voor het paleis het garde regiment Grenadiers met vaandel en de Koninklijke Militaire Kapel in ceremonieel tenue. Op gelijke wijze als oo schiphol in specteerde president Coty deze erewacht, waarna de hoge gasten rnet het Koninklijke paar en het gezelschap zich naar binnen begaven om weinige minuten later op het balcon te verschijnen om daar de bijna eindeloze ovaties van de menigte in ont vangst te nemen. Intussen waren ter weerszijden van de paleiskoepel de Tricolore en de Koninklijke standaard gehesen. Precies op het vastge stelde tijdstip, om kwart voor één, verliet de president het paleis om zich naar het Damplantsoen te begeven. Door een erehaag van het Garderegiment Jagers en gevolgd door de heren Guérin de Beaumont, Jean-Paul Garnier, generaal Ganeval, vice-admiraal Rost van Tonnin gen en brigade-generaal Pahud de Mortan ges, bereikte president Coty het voorlopige Nationale Monument. Daar werd hij opge wacht door minister-president Drees, de Commissaris der Koningin in Noordholland dr. M. J. Prinsen, burgemeester d'Ailly, schout-bij-nacht Burghard en brigade generaal Dijkstra. Nadat het Franse staatshoofd aan de voet van dat monument een krans had gelegd, werd een minuut stilte betracht. Nadat de Amsterdamse politiekapel „Un chant Réli- gieux" van Mozart gespeeld had, keerden de president en zijn gevolg naar het paleis terug om het noenmaal te gebruiken, waar aan ook door de Prinsessen Wilhelmina, Beatrix en Irene werd aangezeten. Als salon voor president Coty is in het paleis de Mozeszaal ingericht, aan welker wanden grote schilderijen van bekende Hollandse meesters met afbeeldingen van Mozes prijken. Het mooiste meubel uit het gehele paleis volgens de intendant van het paleis, jhr. ir. P. F. O. R. Sickinghe heeft hier een plaats gevonden. Het is een uit Parijs afkomstige Erardvleugel, een van de eerste hamerklavieren, ooit vervaardigd. Ook Koning Frederik van Denemarken vond deze vleugel tijdens zijn bezoek in zijn salon. Of hij er ook op gespeeld heeft is niet bekend. De salon van mevrouw Coty is in Empirestijl gemeubileerd. De slaap- kamers-mel-badkamer sluiten aan de sa lons aan. Voor kleinere ontvangsten, wanneer de gasten na lunch of diner nog wat willen verpozen in klein comité, zal de kinder- WASHINGTON (Reuter) Senator Joseph McCarthy heeft het aftreden be kend gemaakt van Roy Cohn, de voor naamste adviseur van zijn subcommissie van onderzoek. Hij maakte dit bekend voor een besloten vergadering van de subcom missie, waarop commissieleden, die het af treden van Cohn wensten, het hadden wil len laten aankomen op een beslissende stemming over deze kwestie. Cohn was een leidende figuur bij het on derzoek naar het geschil van McCarthy met de minister van het Leger. McCarthy verklaarde, dat „het aftreden van Cohn grote bevrediging zal geven aan commu nisten en communistisch-gezinden. Uit de „belediging en druk", waaraan Cohn heeft blootgestaan, blijkt, aldus McCarthy, dat een „actieve anticommunist 't in Washing ton niet lang uithoudt". Volgens de „Chicago Tribune" had Cohn verklaard dat hij de commissie niet meer van nut zou kunnen zijn, aangezien bij elk toekomstig onderzoek waarbij hij zou op treden als voornaamste raadsman, alle te gen hem „uitgebrachte laster herhaald zou worden om het belang van de naar voren gebrachte bewijsstukken te kleine ren". Door het aftreden van Cohn is een strijd in de subcommissie over eisen inzake een „zuivering" van de staf voorkomen. Later werd meegedeeld, dat op één na alle leden van de staf, bestaande uit 25 mannen en een vrouw, in hun functie zullen worden gehandhaafd. Een der spectaculaire hoogtepunten van de feesten ter gelegenheid van het Franse bezoek aan de hoofdstad is het watercorso bestaande uit een twintig tal reusachtige op vlotten drijvende bloemstukken waarin in totaal ruim 60.000 bloemen verwerkt zijn. Dit corso vaart vanmiddag bij wijze van gene rale repetitie van haar ligplaats bij het Oudeliedenhuis aan de Amstel via Herengracht, Leidsegracht, Prinsen gracht en Amstel via de Magere brug en de Nieuwe Herengracht naar de Schippersgracht en het Oosterdok, van waar het om zeven uur vanavond langs dezelfde route terugkeert naar de He rengracht bij de Amstel. Van daar wordt vanavond om half elf waarbij het corso door meegevoerde schijnwerpers fraai verlicht zal zijn - nog eens dezelfde vaarroute naar het Oosterdok gevolgd, waar de bloemenvlotten in afwachting van het Koninklijk paar en de hoge Franse gasten voor anker gaan. Presi dent Coty en mevrouw zullen daar. ver gezeld van onze Landsvrouwe en de Prins, om ongeveer elf uur per rond vaartboot arriveren, waarmee zij voor dien een tocht door de Amsterdamse grachten gemaakt hebben. Na de inspec tie van de bloemenvloot volgt dan een schitterend vuurwerk. Donderdag en Vrijdag zal het corso dezelfde grachtentocht maken. Het ver trek is op deze dagen echter vastgesteld bij de Utrechtse brug, nabij de Rijnstraat te drie uur. kamer worden gebruikt. In 1939 werd deze kamer in gereedheid gebracht voor de doop van Prinses Irene. Door het uitbreken van de ooriog is deze plechtigheid hier toen niet kunnen doorgaan. De staatsiefoto zal ook nu in de burge meesterskamer worden gemaakt. In de justitiekamer, ook wel genaamd de gele salon vanwege de kleur van de zich daar bevindende stoelen, zal de hofhouding aan het Franse staathoofd en zijn echtgenote worden voorgesteld. De werkzaamheden worden zoveel mo gelijk door eigen paleispersoneel verricht. Ter assistentie zullen alleen hofmeesters van de marine worden ingeschakeld. Zij zullen helpen bij het bedienen aan tafel. Voor hen zijn lakei-uniformen beschikbaar. Allen, stalpersoneel en chauffeurs inbegre pen ongeveer honderd personen in totaal zullen in het Paleis overnachten. Op de vierde verdieping bevinden zich hun slaap kamers. Het paleis is dan ook werkelijk „muisvo!" volgens jhr. Sickinghe. De president en mevrouw Coty brengen hun eigen kamerdienaar, respectievelijk kamenier mee. Haarlemse Huishoud- en Industrieschool Aan de Haarlemse Huishoud- en Industrie school zijn de volgende diploma's en ge tuigschriften uitgereikt. Primaire Opleiding A. C. E. Boer, J. C. Dalemans, A. C. den Dekker, R. M. E. Emaus, A. Haspels, I. P. Koster, A. A. de Leeuw, N. W. Maliepaard, T. Th. v. d. Meer, B. Quist, E. Roest, S. H. Scheffer, C. Vergunst, A. C. Verschoor, I. Visser, C. B. Wiebes, A. M. de Winter, J. C. Zijta, A. Zwart, I. Bol, A. J. M, Bos, A. Dol, M. van Huffelen, C. Koning, H. L. Koper, M. A. Koper, H. v. d. Mije, M. Nijkamp, H. Nijkamp, M. Peet, E. Slobbé, A. M. Ultée, M. B. Verboon, N. Bredschneyder, G. L. Bakker, G. Brussee, S. M. van Eis, J. C. v. d. Graaf, A. C. v. d. Heuvel, W. Koning, E. Kooreman, A. Kors, B. Maatman, C. J. Mak- kelie, J. P. ter Poorten, L. A. C. v. d. Putten, M. Ram, M. B. Schilperoord, F. Spek, M. v. d. Aar, A. van Amerongen, E. Bakker, C. Beerthuizen, I. Blok, H. Bogaart, A. E. Boots, A. G. Doets, H. Evers, E. C. Hangjas, I. Hen driks, B. H. W. Heyerman. J. Hoek, B. C. Kappen, E. v. d. Klugt, H. M. Kruiswijk, J. M. Meyer, H. W. Roosen, M. P. Roosen, H. F. Siebeling, C. J. Sikkink, M. J. Zijlstra, T. van Tongeren, R. J. M. Baan, E. M. Dekker, M. H. Engelenberg, J. P. v. d. Eykhof, H. C. A. Goode, L. Honig. I. E. W. v. d. Horst, H. M. Koppen, P. M. Kuiper, F. R. van Leen, M. C. Luyten, M. M. Möring, A. Verburg, M. G. C. Vrieze en W. Zijlstra. Afgewezen 13. Onleiding Hulp in de Huishouding A. van Bienema, M. H. A. Bood, M. S. van Dijk, W. M. Fischer, F. Grevers, A. Langeler, R. van Mens, J. E. Mertens, A. de Nieuwe, I. Th. Stibber, E. H. Wallenburg, D. J. Bak ker. D. P. Biesheuvel, E. B. Brouwer, M. A. C. Bijrij, A. Deelen, L. Felician, C. M. Hoff man, E. W. L. ten Hove. G. H. Koper, G. E. C. Leyssius, J. v. d. Meulen, N. Spaargaren, H. C. Storm, J. Tibbert, J. J. Visser, J. E. Voogel, G. G. Vrieze en G. J. de Wijs. Afgewezen 1. Opleiding Huisnaaister C. van Caspel, C. Drukker, Th. J. Lamérus, J. M. Martin, A. Methorst, M. A. C. Oostrum, D. K. Paap, C. M. Rijneveld. F. Spek, M. Stapel, A. Stelling en J. D. Wilshaus. Afgewezen geen. Opleiding Costuumnaaister J. A. Bols, N. L. Kuyper, I. Metz, I. Mooy, N. H. Müller, P. Otter en E. v. d. Water. Afgewezen geen. Opleiding Kinderverzorgster H. D. Doets, C. J. Frese, L. Hoeneveld, A. Kol, A. P. Kuykhoven, S. E. van Lenning, C. W. de Looze, H. Louis, I. Moolenaar, A. C. Stijns, S. C. v. d. Vijver, G. Willemsen, Z. Wijnrox. Afgewezen 2. Diploma Centrale Raad voor Kinderuitzending S. E. van Lenning, L. Hoeneveld, A. A. Hoeve, A. C. Stijns. Afgewezen 1. Vormingsklasse M. C. Apon, A. C. E. M. Beiboer, A. Beu kers, W. Beukers. H. Boer, N. A. Boer. J. de Boer, J. C. van Dokkum, K. G. Geervliet, A. J. Kruk, W. Mooiweer, P. E. van Rosmalen, C. van Slooten, H. Spier, A. J. Vennik, A. A. v. d. Werf, J. A. v. d. Stadt, E. M. ten Cate en C. J. van Dantzich. Afgewezen geen. Huishoudkundige C. M. v. d. Kwast, I. Parlow, H. Romme laar, A. Stolp en A. C. Visser. Afgewezen geen. Avondopleiding Kinderjuffrouw Th. Aaldertsz, C. M. Bax. J. T. M. van Berloo, F. Heytink, A. J. Hofstee, N. Th. van Til, R. J. Voetelink, M. de Vries, A. Wever, W. Wolfers, S. C. Bok, M. Doesburg, J. E. van Gorsel, W. Jansema, G. W. Kroon, R. Mook, M. B. Mulder, H. L. Prenger, B. Tol, W. Visser, H. Vos, A. de Vries, I. de Vries en G. J. Bleyenberg. Afgewezen 2. Lerares Nijverheidsonderwijs akte Na G, v. d. Bos, H.> Kopman, E. I. de Geus, C A. B. Schauikes, D. S. RenaudSleeuw. Vandaag is president René Coty van Frankrijk voor een officieel bezoek aan ons land gearriveerd. De president maakte de reis per vliegtuig. Op onze foto ziet men president Coty in gesprek met machinist en stokers van de speciale trein, die hem op zijn dienstreizen door Frankrijk voert. Een beeld van democratie in de praktijk: de eerste burger van Frankrijk temidden van de burgers van Frankrijk. Met de zeer geringe meerderheid van acht tegen zeven stemmen heeft de raad van Zandvoort gisteravond het resultaat van de zeer uitvoerige onderhandelingen van haar voorzitter, mr. Van Fenema, met P.T.T. en Domeinen betreffende het post kantoor in Zandvoort aanvaard. Hij be sloot door aankoop van het oude post kantoor en het perceel Haltestraat 4, res pectievelijk voor f 30.000 en f 25.000 de mogelijkheid af te wenden, dat deze combi natie door een verbouwing door de P.T.T. jarenlang als een wig in het dan gesaneer de dorpscentrum zal blijven steken. De P.T.T. heeft deze kwestie uiteraard verbonden aan de bouw van een nieuw postkantoor, welke de gemeente beoogt uit te voeren en waaraan door de P.T.T. een ton wordt bijgedragen. De voorzitter gaf een schatting van de bouwkosten, die 3 a 3/2 ton beliep en zeide, dat de plaats nog niet geheel vaststaat, maar naar het inzicht van zowel het College als de betrokken overheidsinstanties bezuiden het Zwarteveld zou dienen te komen. De tegenstemmers, de fractie der K.V.P. (3 stemmen) V.V.D. (2 stemmen) en A.Z.B. (2 stemmen), vonden een defini tieve aankoop niet zonder risico zolang het saneringsplan van de dorpskern nog niet in détails vaststond en hadden daarom liever een principebesluit tot de aankoop gezien. De heer Lindeman (K.V.P.) her innerde er aan dat in afwijking van de indruk, die het prae-advies hieromtrent gaf de financiële commissie hetzelfde had geopperd. Hij vreesde voorts dat de be zwaren van een onmiddellijke aankoop nog wel eens zouden kunnen blijken in dien men het over de plaats van het nieuwe postkantoor niet met de andere partij eens zou worden uit de mededelingen van de voorzitter bleek later dat men hieromtrent reeds één van gevoelen was). Uit de be reidheid van de P.T.T. om een ton in de bouw van een nieuw postkantoor bij te dragen concludeerde de heer T a t e s (V.V.D.) dat deze nieuwbouw haar wel iets waard was, zodat B. en W. zijns in ziens het onderste uit de kan hadden be horen te halen. De aankoop door de ge meente van het oude gebouw annex per ceel Haltestraat 4 had volgens hem dan ook wel 5000 gulden goedkoper gekund. De heer Gosen (Prot. Chr.) vond de taxaties van de bestaande P.T.T.- onder komens zo uiteenlopend: Publieke Werken had deze getaxeerd op 18 mille, P.T.T. op 36 mille en de door beiden aangewezen derde man was tot 30 mille gegaan. Naar het oordeel van de heer Van K u y k (Arbeid) had mr. Van Fenema bij zijn onderhandelingen onder meer met de heer Neher voldoende weten te be reiken en zou een principebesluit onge wenst uitstel betekenen. De heer W e b e r (A.Z.B.) achtte de aankoop niet dringend en meende dat men bij het uitvoeren van het saneringsplan tot onteigening zou kun nen overgaan. Daarentegen toonde de heer Slagveld (Plaatselijke Belangen) zich een voorstander van aankoop, daar deze volgens hem los kan worden gezien van de nog bestaande onzekerheden over het saneringsplan. In zijn uitvoerige antwoord herinnerde de voorzitter eraan dat de plannen van de P.T.T. om grote inwendige ver bouwingen in de bestaande percelen uit te voeren waardoor de ligging van het postkantoor op deze plaats misschien voor lopig wel dertig jaar gecontinueerd zou worden hem tot de genoemde onder handelingen hebben genoopt. De P.T.T. had eerst 57.000 gulden voor de bestaande gebouwencombinaties gevraagd doch hij had nog tot 55.000 gulden kunnen af dingen. Verder kon hij naar zijn inzicht in de gegeven omstandigheden niet gaan. De mogelijkheid om het nieuwe postkantoor ongeveer op de plaats van het oude te zet ten, maar dan achter de toekomstige rooi lijn is nog overwogen, maar bleek onuit voerbaar met het oog op het onderbrengen van het personeel gedurende de uitvoering. Wanneer de raad de zaak door slechts Op het politiebureau van Zandvoort werd aangifte gedaan van de vermissing van een portefeuille, inhoudende een grote geldsom, uit een colbertjasje. Bij het direct ingestelde onderzoek werd S het vermiste aangetroffen in de mouw van het kledingstuk. Vanmorgen om kwart voor tien zijn de president der Franse republiek en zijn echtgenote en hun gevolg, met het presi dentiële vliegtuig „France", dat door kolo nel Cressaty bestuurd werd, van het Parij- se vliegveld Villacoublay naar Schiphol vertrokken. In het gevolg van de president bevonden zich de staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken Guérin de Beaumont, de chef van het protocol de la Chauvinière, de vice-president van de senaat Ernest Pezet, en verschillende hoge ambtenaren van de Quai d'Orsay. Om kwart over elf arriveer de het vliegtuig op Schiphol. De dag van gisteren heeft men op het Elysée in een stemming van nerveuze en grote drukte doorgebracht. Madame Coty had de laatste week bijna dag aan dag de beroemde Parijse modekoningen Fath, Bal- main en Dior bij zich ontvangen en tot op het laatste ogenblik heeft „Frankrijks eer ste dame" toiletten moeten passen, toiletten waarmee zij ook de eer van de Franse Haute Couture in Holland zal hoog houden. Monsieur René Coty heeft het de laatste dagen niet minder druk gehad, zij het in verband met andere dan kledingzoi Deze reis zal. gelijk men weet, zijn eerste officiële bezoek aan het buitenland zijn in zijn functie van Frans staatshoofd en dat betekent uiteraard lang geen sinecure. De president, die vroeger al meermalen Hol land heeft bezocht en zich veel voorstelt van de Nederlandse musea, had niet min der dan zes redevoeringen op te stellen. Tengevolge van de drukte in verband met de Geneefse conferentie, heeft de heer Coty tot het laatste ogenblik aan zijn bureau gezeten. Geschenken Tenslotte waren er dan nog de diverse geschenken, die moesten worden uitgezocht voor de Koningin, de Prins en de Prinses sen. Die blijven surprise. Er werd ons op het Elysée gisteren herinnerd aan het cadeau dat president Fallière bij het vorige bezoek aan Nederland voor de toenmalige prinses Juliana, die toen twee jaar oud was, heeft meegebracht. De president deed o.a. een levende zwaan cadeau. Dit keer zal het weer wat anders zijn en het enige wat wij er over zullen zeggen is, dat het geschenk van president Coty aan Koningin Juliana zo omvangrijk is dat het niet eens met het vliegtuig naar Holland mee kon en per trein moet worden vervoerd. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft medegedeeeld, dat de Ameri kaanse en Britse studiegroèpen gereed zijn gekomen met het opstellen van plannen voor een collectieve verdediging in Zuid- Oost-Azië. Een woordvoerder zeide, dat beide groe pen verslag hadden uitgebracht aan haar regeringen. Hij wilde niet zeggen, of zij op alle punten overeenstemming hadden be reikt. TAIPEH (A.F.P.) George Veh, de mi nister van Buitenlandse Zaken van natio nalistisch China heeft officieel verklaard in de vergadering van de wetgevende Joean, dat de regeringen van nationalis tisch China en de Verenigde Staten op het ogenblik onderhandelingen voeren over een beveiligingsverdrag. RECTIFICATIE In het bericht onder het opschrift „In dex der kleinhandelsprijzen in België wordt herzien", stond Dinsdag vermeldt dat de basis 1936-1938 100 was ver vangen door de basis 1935 100. Het nieuwe basisjaar is echter niet 1935, maar 1953 zoals uit de strekking van het be richt blijkt. tot een principebesluit te komen zou uit stellen, dreigt opnieuw het gevaar dat'de P.T.T. op de huidige plaats gaan ver bouwen. Wethouder Van der Werff voegde hier nog aan toe dat de aankoopsom van f 55.000 zeer gunstig is, wanneer men deze vergelijkt met de prijs die al lang geleden voor de grond, waarop het Raadhuis is gebouwd, werd betaald: f 40.000. De heer Slagveld zeide later dat dit de prijs was van de grond van het Raadhuisplein, hetgeen echter de vergelijking naar de voorzitter zeide nog gunstiger doet uit vallen. Toch meende de heer Lindeman aan het principebesluit te moeten vasthouden, waarin de evenmin overtuigde heer T a t e s hem bijviel. De heer Van K u y k was van oordeel dat de raad door dit op houden van de zaak enig wantrouwen in de P.T.T. zou tonen. B. en W. en P.T.T. kunnen het dan wel over de toekomstige plaats van het post kantoor eens zijn, maar dat zegt nog niet, dat de raad beider mening zal delen, zo zeide de heer Koning (A.Z.B.) die eigen lijk liever helemaal tegen de aankoop zei te stemmen, maar zich desnoods bij een beginselbesluit wilde neerleggen. „Wat is een beginselbesluit", zo vroeg de voorzitter, „dat heeft geen enkele basis en wij bereiken er bij de P.T.T. zeker niet mee, dat zij niet tot de voorgenomen inwendige verbouwing zullen overgaan". Wat de toekomstige plaats van het post kantoor aangaat zeide hij, dat deze met het geprojecteerde eindpunt van de ver binding met Amsterdam zeker niet in con flict komt. Over de bedongen aankoops- prijs zei hij: „Heren, alleen de grond is het ruimschoots waard". Na deze uiteenzetting volgde de stemming met het gemelde resultaat. WENEN (Reuter) Genietroepen van het Hongaarse en Russische leger hebben dijken in Noord-West-Hongarije opge blazen om het overstromingswater terug te laten vloeien naar de Donau. De toe stand in dit gebied, waar de belangrijke industriestad Gyoer ligt, blijft „zorgwek kend", hoewel het peil van de Donau in de afgelopen vijf dagen is gezakt. Door het omringende hooggelegen gebied kan het overstromingswater niet afvloeien. Daarom zullen in de dijken grote gaten, tot een lengte van duizend meter, moeten worden gemaakt, hetgeen wellicht voor de inwoners van de betrokken streek „enig ongemak" met zich mee zal brengen, aldus een bericht van radio-Boedapest. De stad Gyoer staat voor een derde deel onder water. De noodtoestand, die Vrijdag werd afgekondigd, is nog steeds van kracht. Het werk in de fabrieken ligt stil. Er is gebrek aan drinkwater. Tot op heden is echter nog geen melding gemaakt van slachtoffers. In Boedapest, waar de Donau sedert gisteren tien centimeter is gezakt, is ue toestand onveranderd. Ten Zuiden van de nieuwe stad Stalinvaros stijgt de Donau nog. Uitgestrekte gebieden staan hier on der water. Twee dorpen tachtig kilometer ten Zuiden van Boedapest moeten worden ontruimd. Op vele plaatsen in Zuid-Hongarije zijn dijken langs de Donau over grote af standen bezweken. De vlakte van Mohacs, een groot wildrijk eiland tussen twee ar men van de Doanu, staat bijna geheel on der water. De beroemde kudden herten kwamen bijna alle om. Een groot deel van de velde staande gewassen in Noord-West-Hongarije bleken na het zakken van het water volkomen verloren te zijn gegaan. Te Gyoer en in het gebied van Bratis lava in Tsjechoslowakije is een tekort aan drinkwater. Radio Boedapest meldde Dinsdagavond, dat nog drie districten van Gyoer volledig zouden worden ontruimd, daar de toe stand steeds slechter werd. Enkele dieren van een onder water staande dierentuin waren losgelaten om ze de kans te geven zich zwemmend te redden. In het Noorden van Joegoslavië is 'vee weggevoerd van staatsboerderijen en de oogst in allerijl binnengehaald met het oog op de watermassa's van de Donau, die Joegoslavië naderen. LONDEN (Reuter) Sir Winston Churchill, de Britse premier, heeft op een vraag in het Lagerhuis geantwoord, dat overwogen zal worden president Eisenho wers plan voor een wereldbank voor atoomenergie uit te voeren, zelfs zonder deelneming van de Sovjet-Unie. De bank zou worden opgericht om de atoomenergie op vreedzame wyze te gebruiken. Eisenhower en hijzelf hadden er „met teleurstelling kennis van genomen, dat de Russen zich niet bij het plan hadden willen aansluiten". „Wij kwamen echter overeen, dat de uitnodiging aan de Russen open moet blijven", aldus de premier. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.*47 99 ri/:e 99ri/i« A.K.U 241% 240 368% 365% Philips Gloeil. 270 269 Kon. Petroleum 450% 443 A'dam Rubber 94% 95 Holl. Amer. Lijn 169% 169 N. Seheepv. Unie 148 147% H.V.A. 126 127 127 128 Amsterd. Bank 207 208 Ned. Handel Mij. 190 189% Rotterd. Bank 191 192 Twentsche Bank 198 198 Anaconda Copper 38 38% Bethlehem Steel 69% 691/2 Republic Steel 59'/a 58% Shell Union 84% 88 18% 18% 50% 50% Alk aid p. 20 St. Vincent, Kp. Verdi n. Recife Aletta (t) 21 nm te Haiphong Alphacca p. 20 Kp. Verdische eil. n. Antwerpen. Altair 20 nm te Santos Angos p. 20 Kp. Bon n. Patras Arkeldijk 20 nm te Suez Arendskerk 20 v. Rotterdam te Genua Barito 22 te Dili verw. Blatar 20 rede Dar Es Salaam Bloemfontein 20 200 m. W. Luderitzbaai n. Las Borneo 20 van Le Havre n. Amsterdam Palmas Bonaire 20 v. Plymouth n. Amsterdam Caltex Pernis (t) 20 nm te Sidon Caltex Den Haag 19 van Rotterdam n. Sidon Caltex Utrecht 20 v. Rotterdam te Sidon Charis p. 20 Bermuda n. Nederland. Cottica 19 v. Trinidad n. Paramaribo Cumulus 19 v. Rotterdam h. Atl. Oceaan Caltex Leiden p. 20 Kp. St. Vincent n. R'dam Caltex ytrecht 20 v. Sidon n. Rotterdam Celebes 20 v. Rijeka te Napels Congostroom p. 20 Las Palmas n. Dakar Duivendijk 20 te San Froncisco Delfland 19 v. Rio Grande Do Sul n. Buenos Aires Diemerdijk 18 v. San Francisco te Portland (Oregon) Ena 20 v. Miri te Geelong Etrema 20 v. Berre n. Alexandrië Erinna (t.) 21 v. Malta te Derince verw. Esso Den Haag (t) p. 20 Malta n. Antwerpen Felipes (t) 21 te Padar.g Gooiland 19 v. Itajai te Paranagua Graveland p. 20 Ouessant. 21 Amsterdam verw. Groote Beer 20 v. Le Havre n. Halifax Grootkerk u. 20 Str. Messina n. Genua Haulerwijk 19 te Davao Hector 18 v. Amsterdam 19 te Rotterdam Helicon 19 v. Turks Eil. te Baltimore. Hathor 18 v. Iskenderun te Gocek (Turkije) Helicon 20 v. Baltimore n. New York Hilversum 20 v. Suez n. Menaalahmadl Hos 19 v. Kopenhagen te Amsterdam Ittersum 19 v. Paranagua n. santos Indrapoera vertr. 19 v Colombo n. Singapore Johan van Oldenbarnevelt 20 v. Quebec te Rotterdam. Karimun 19 v. Soerabaja n. Balikpapan Kota Inten 18 nm v. Pt. Said n. Pt. Sudan Kedoe 20 v. Pt. Swettenham te Djeddah Kertosono p. 19 Bahamas n. New Orleans Koratla p. 19 nm Azoren n. Keywest Karimata 20 v. Belawan n. Singapore Kieldrecht 20 nm v. Djibouti n. Suez Kota Baroe 19 nm v. Djeddah n. Pt. Said Kota Gede 21 te Soerabaja Loppersum p. 19 Finisterre n. Newport Mon Lauwenskerk 19 te PortSaid v. Genua (Lau- renskerk). Lekhaven 19 v. Las Palmas te Santos. Loenerkerk 19 v. Rotterdam te Hamburg Laurenskerk 20 v. Suez n. Aden Lindekerk 20 v. Kopenhagen n. Rotterdam Langkoeas p. 19 Guardafui n. Djeddah Luna 19 v. Djidjelli n. Rotterdam Laagkerk 20 v. Boulogne n. Antwerpen Lutterkerk 20 v. Rastanura n. Suez Maas 19 nm te R'dam verw. Macuba (t) 19 nm te Miri Marisa (t) 18 vm te Havanna Mataran 18 v. Hamburg n. Rotterdam Murena (t) 18 te Portpirie Metula (t) 20 te Miri Maasdam 18 v. New York te Rotterdam Madoera 19 v. Djeddah te Colombo Markelo 20 te Preston verw. v. Domsjo Mataram 19 v. Hamburg te Rotterdam Meliskerk 19 v. Suez te Aden. Merwede p. 18 Bermuda n. Houston Marken 20 nm te Huil Marpessa (t) 20 v. Miri n. Geelong Meerkerk 20 nm te Dar Es Salaam Meliskerk p. 20 nm Guardafui n. Penang Mentor 20 nm v. Tunis n. Malta Mirza (t) 21 te Singapore Muiderkerk 21 te Lorenzo Marques Nigerstroom 19 rede Accra Nestor p. 19 Ouessant n. Madeira Nieuw Amsterdam 19 310 m. Z ten W Kp Race n. New York. Noordam 19 440 m. Z. ten W. Kp. Race n. R dam Oranjefontein 18 380 m NNW Kaapstad Ovula (t) 19 v. Thameshaven te R'dam Ootmarsum 19 v. Bremen te Hamburg Orestes 18 v Rotterdam te Amsterdam bay n. Sarnia Omala 19 v. Pt. Acardon te Bahia Oranjestad 19 1190 m WZW Madeira n. Madeira Orion p. 19 Kreta n. Algiers Oranje 20 160 m. O. Aden n: Colombo Poelau Laut 18 v. Londen n. Amsterdam Prins Johan Willem Friso 17 v. Port Alfred n. Rouaan Prins Maurits 15 v. Toronto n. Hamilton Pieter-S. 17 v. A'dam te Swansea verw. Poelau Laut 19 v. Londen te Amsterdam Pendrecht 20 te Aruba v. Paulsboro Peperkust 20 v. Freetown te Dakar Prins Frederik Willem 19 v. Montreal, n- Havre Prins Philips Willem 19 v. Toronto n. Montreal Prins Willem George Frederik p. 20 Vliss. naar Antwerpen. Polyphemus 20 nm v. Cochin 11. Aden Rem pang 19 te Pt. Swettenham Riouw p. 18 vm Azoren n. Houston Radja 18 te Singapore verw. Raki 20 te Tandjong Priok Rempang 20 te Penang Rottl 20 te Port Said Rotula 18 v. Portsaid n. Berre Ridderkerk 17 v. Amsterdam n. Hair.bu;g Rondo p. 19 Finisterre n. Hamburg Rondo p. 20 Ouessant 22 v. Pt. Said te Ham burg verwacht Rijndam 19 v. Hallfax te New York. Rafaela (t) 20 te Bangkok Rijnkerk 21 te Lorenzo Marques Seherpendrecht (t) 20 te Recife Soestoijk 19 v. T. Priok n. Cheribon Stad Vlaardingen p. 19 Landsend n. Wabana Saroena 19 v. Soerabaja te Singapore Schouten p. 18 Kanarische eil. n. Kaapstad Sloterdijk 23 Antweipen verw. v. N. York Sirrah 19 v. Melbourne te Los Angeles Salawati p. 19 Aden n. Ummsaid Stad Rotterdam p. 18 Dover n. Wabana Stentor 19 v. Paramaribo n. Amsterdam Salatiga 20 v. Singapore n. Colombo Salland 20 v. Amsterdam n. Hamburg Saparoean p- 19 Ouessant n. Antwerpen Stad Dordrecht 22 4 u Hoek v. Holland verw. v. Gibraltar Stad Haarlem vertr. 21 v. R'dam n. Kirkenas Schouwen p. 20 Dakar n. Walvisbaai Sheratan (t) p. 20 nm Gibraltar n. Philadelphia Straat Makassar 20 v. Singapore n. Penang Sumatra 21 te Singapore Tabinta p. 18 Gibraltar n. Amsterdam Tegelberg 21 vm. Hongkong verwacht Themisto 20 te Swansea Tomini 19 nog te Basrah Trajanus 19 te Amsterdam Tegelberg 20 v. Kobe te Hongkong verw. Tamo 17 v. Buenos Aires te Necochea Tara 19 nm v. Rotterdam n. Hamburg Titus 18 v. Izmir te Istanbul Teiresias 19 v. New Orleans te Savannah Tabian 20 v. Philippijnen n. Honolulu Tarakan 19 v. Marseille n. Genua Teucer 19 nm. v. Amsterdam te Londen Tarakan 20 te Genua Tavali 20 te Port Said Tiba 21 te Antwerpen Tjisadane 20 v. Durban n. East London Tjitjalenka 21 te Mauritius Utrecht 19 17 uur v. Damman te Bahrein Van Spilbergen 20 nm te Dakar Waterland p. 18 Ouessant n. Rio de Janeiro Waal p. 19 Lands End n. West-Indië Wonogiri 19 v Semaran n. Priok Wonorato p. 18 20.45 u. Ouessant n. Pt. Said Westland 18 v. Hamburg n- Riga Waterman 20 330 m. ZO Kp Race n. South. Westerdam 20 660 m. W. Lands End n. N. YorK Willem Ruvs p. 20 ten Nrd. Alexandrië n. Napels Woensdrecht (t) p. 20 Minikoy n. Balik Papan IJssel p. 18 19 u. Gibraltar n. Rotterdam Zaan 20 n.m. Zaandam verw. v. Gegle Zeeland 20 nm v. Singapore n. Pt. Swettenham Zuiderkruis 20 180 m. O. Madeira n. Las Palmas KLEINE VAART Adonis 20 v. Laguaire n. Pto. Cabello Castor 20 v. Guanta n. Trinidad Karimun 20 v. Soerabaja te Balik Papan Maetsuycker 20 370 m. ONO Christmas eil. n- Fremantle Roggeveen 20 840 m. O. Seychelles Ti. Mahe (Sey chelles). Talise 20 540 m. WZW Padang n. Djeddah Aco vertr. 20 v. Odense n. Simriahamn Algarve 18 v. Treport 21 te Liverpool verw. Atlantis vertr. 21 v. Stocka n. Rotterdam Atlas 19 v. Amsterdam te Bilbao Attls vertrok 20 v. Newrose n. Swansea Betty 20 dw Whitby n. Faroereil. Capri 20 v. Maassluis te Boston Cascade 19 v. Somas n. Warrington Coeta 20 v. Maassluis n- Boston Deo Favente 19 v. Hamburg n. Gdynia E. en A. Scheer 18 te Londen Eljo 19 v. Hamburg, n. Newross Frean 19 v. Ipswich n. Duinkerken Gerrie vertr. 20 v. Emden n. Kopenhagen Jan Herman 18 v. Casablanca te Mogador Manto 19 v. Amsterdam te Kopenhagen Maria Theresia 19 v Newross te Par Martha p. 20 Brunsbuitel n. Middelburg Martien 19 v. Odense n. Hamina Maymere 21 v. Dagenham te Setubal verw. Maystar 20 v. Avonmouth te Swansea Noorderlicht vertr. 20 v. Gefle n. Mantyluoto Plato 19 v. Lissabon n. Vigo Rini vertr. 21 v. Maassluis n. Boston Ton-s 20 v. Antwerpen te Avonmouth verw. Westermarkt 19 te Warrington SLEEPVAART Sleepboot Humber 20 v. Cuxhaven n. Rotter dam met s.s Sleepboot Poolzee p. 19 Kp. Blanco n. Matadi Sleepboot Rode Zee 19 770 m. WZW Fayal n. België met 2 tankers Sleepboot Thames 20 v. R'dam n. Ferol Sleepboot Witte Zee 19 660 m. NO Sombrero n. Terneuzen met tanker

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3