„Verdeeldheid schadelijk voor behartiging bejaardenbelangen" t aan de redactie .Clowntje Rick Kort en bondig Een verraderlijk complot Zeeuwse kinderen naar Haarlem en omgeving Orgelbespeling door Jacob Bijster ALGEMENE BOND VAN OUDEN VAN DAGEN: Initiatief van Pro Juventute Evangelisatie-auto van „Brandpunt" in Haarlem Het carillon speelt Koninklijke onderscheiding voor twee Haarlemmers Sportbondsjeugd op Texe! amuseert zich best Burgerlijke Stand van Haarlem Voor de kinderen Ingediende schets heeft niet ieders instemming Onvoorzichtig jongetje werd aangereden Vierkamp en kunst- zwemmen in .Groenendaal' Bejaarde dame na val van trap overleden Vuurwerk en concert in Zandvoort Studie over territoriale decentralisatie in de wetgeving FEUILLETON door Richard Keverne WOENSDAG 21 JULI 195 4 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het zomerseizoen is, althans naar buiten, een rustige periode in het verenigingsleven. Maar de besturen van alle organisaties treffen nu al voorbereidingen voor het komen de seizoen. Met het Haarlemse afdelingsbestuur van de Algemene Bond van Ouden van Dagen is het al niet anders. Doch de stemming, waarin dat gebeurt is er niet een van rozengeur en maneschijn. De kas is vrijwel leeg. Over enkele maanden, als ook de Algemene Bond van Ouden van Dagen weer actief wil deelnemen aan het ver enigingsleven zal men met nog groter financiële moeilijkheden te worstelen krijgen. En het zal de vraag zijn of het breed opgezette programma van de bond in Haarlem nog wel in zijn volle omvang zal kunnen worden uitgevoerd en of de taak, die hei plaatselijk bestuur vijf jaar geleden op zich heeft genomen, niet op te smalle basis zal komen te rusten door gebrek aan geldelijke steun. Dit is echter niet het gehele probleem. De Algemene Bond van ouden van dagen is de oudste in Haarlem, die mede tracht de sociale zorg voor bejaarden te ver beteren en voortdurend zoekt naar nieuwe mogelijkheden, die deze mensen een nood zakelijke ontspanning kunnen geven. In zijn beginselprogram is het als volgt gefor muleerd: De bond stelt zich ten doel door organisatie de belangen van de leden te bevorderen ter verbetering van de sociale en materiële positie van de ouden van dagen, met strikte handhaving van neu traliteit inzake godsdienst en politiek, en tracht dit doel te bereiken langs wettige weg, en wel door: het houden van verga deringen, het bevorderen van het tot stand komen van een afdoende ouder- domspensionnering, het uitgeven van ge schriften, het stichten van afdelingen en door alle andere wettige middelen, die aan het doel der vereniging bevorderlijk kunnen zijn. Nu zijn er in de afgelopen vyf jaren andere verenigingen en bonden gesticht, die een verwant of een gedeeltelijk gelijk doel nastreven, zoals de buitenkerkelijke organisatie Humanitas, de Adoptiecom missie, de Katholieke Bond van Ouden van Dagen, de Neutrale Bond van Ouden van Dagen en de Bond van Ouden van Dagen, een organisatie die door een vroe gere voorzitter van de Algemene Bond werd opgericht. Het plaatselijk bestuur van de Alge mene Bond betreurt deze verdeeldheid, die, zo meent het, ook financieel nadelig werkt, waardoor de belangen van de leden niet naar wens kunnen worden behartigd. De gemeente geeft geen subsidie, zodat iedere bond in Haarlem afhankelijk is van de propagandistische talenten der leiding. Het genoemde bestuur is van oordeel, dat zijn bond door deze toestand achterop is geraakt: „Wij kunnen een bond noemen", wordt er gezegd, „waarvan de leden iedere maand gratis van een Haarlems bioscooptheater gebruik kunnen maken. Onze leden moeten betalen. Waarom?" Het is de vurige wens van het bestuur, dat aan deze verdeeldheid een einde komt of althans, dat geen vereniging erdoor zal worden gehandicapt bij de behartiging van haar belangen. Bij de uiting van deze mening laat de bond zich dan tevens voorstaan op zijn oudste rechten. Kans op verbetering in de algemene toestand wordt echter geenszins uitgeslo ten. Het bestuur hoopt bijvoorbeeld op een medewerking van buiten af, die de leden van de bond in staat stelt in het winterseizoen éénmaal per maand gratis gebruik te maken van de Gemeentelijke Concertzaal. Thans gaan de kosten ver bonden aan de huur van het gebouw St. Bavo boven zijn financiële draagkracht. Dit gebouw werd totnogtoe tweemaal per maand afgehuurd om alle leden, eenen- Het is gebleken, dat in de laatste droog gevallen streken in Zeeland, met name in Kruiningen, Tholen en Schouwen Duive- land, de situatie in de gezinnen nog zeer moeilijk is: onder andere door de huis vesting, inwoning van arbeidskrachten en evacuatie. Vooral voor de moeders dreigen de daaruit voortkomende langdurige span ningen te zwaar te worden. Daarom heeft het Verbond van Verenigingen van Pro Juventute ook dit jaar een beroep gedaan op de hulpvaardigheid van de moeders die in gelukkiger omstandigheden ver keren. Boven aller verwachting verklaarden ook dit jaar een duizendtal gezinnen in Neder land zich bereid om gedurende drie weken een logéetje in hun gezin op te nemen. Een stille daad, die hulde en dankbaarheid verdient. Donderdag 22 Juli brengt de trein uit Roozendaal de vijftig kinderen voor het Rayon Pro Juventute te Haarlem. Een aanzienlijk deel gaat naar de Haarlemmer meer, twee blijven er in Haarlem en een vijf-tal reist onder geleide door naar Vel- sen. Een dag vol spanning voor ouders, kinderen, pleegouders, en zeker niet in de laatste plaats/ de organiserende vereni gingen. twintighonderd, éénmaal per maand en kele uren georganiseerde ontspanning te kunnen geven. Het bestuur is onlangs een actie begon nen tot werving van begunstigers door middel van circulaires. Hierin wordt een beroep gedaan op ieder, die sympatiseert met de doelstellingen van de Algemene Bond en derhalve financieel tegemoet wil komen aan de steeds zwaardere eisen, die bij een groeiend ledental aan het bestuur worden gesteld. Met deze actie hoopt het bestuur tevens op „de belangstelling, die de Algemene Bond van Ouden van Dagen krachtens zijn oudste rechten verdient". Op Zaterdag 24 en Zondag 25 Juli komt ue evangelisatie-auto van het „Brandpunt" te Doorn naar Haarlem voor het houden van openluchtsamenkomsten. Deze auto maakt gedurende de zomermaanden een tournee door het gehele land onder leiding van de Canadese predikant George Brucks, die reeds enkele jaren als leraar aan het Neder landse Bijbel-Instituut te Doorn verbonden is. In Haarlem zullen Zaterdag om half vier en om half acht openluchtsamenkomsten worden gehouden aan de Dreef bij het Hout plein en Zondag om drie uur en half acht op de Gedempte Oude Gracht bij de Zui derstraat. Het programma van de beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters in de Grote Kerk vermeldt voor Donderdag avond 22 Juli van acht tot negen uur na de improvisatie de volgende werkjes: Toc cata (Carlos Seixas), Toccata (Jacinto), Als de golven rijzen (Oostveen), Tineken van Heulen, Hij, die geen liedje zingen kan (Hullebroek), Het boertje (Bosman), Caranto, Fortune (Bird), Menuet (Bach), Gavotte (Purcell), Bourree (Bach), Pre lude voor klokken (Watkins), Tranenregen, Der Leiermann, en Heidenröslein. Vrijdag 23 Juli'speelt Arie Peters van half twaalf tot half een na de improvisatie het volgende: Menuet I, II, III (Gheyn), Een kruispunt, Wiegeliedje, Fryske Volks liet (Amory), Chaconne, met variaties (Handel), Die Souterliedekens (V. d. Sig- tenhorst Meyer). Lied en fuga: Daar staat een clooster in Oostenrijc; La verdinguette (Chambonnières), Sarabanda (Destou ches), Suite voor beiaard (Timmermans). (Verkort t veer gegeven Verkeer. Ondanks de vele artikelen in dagbladen wordt het verkeersvraagstuk met de dag urgenter. En nu kunnen vele deskundigen op dit gebied goede raad geven, het is een feit, dat mensen boven de vijftig jaar een minder snel reactievermo gen hebben dan jonge mensen. Er wordt aanbevolen: Steek alleen op de zebra's over, steek altijd recht over en kijk altijd goed uit. Maar al deze goed bedoelde raad gevingen hebben niet het minste succes. Als ik met mijn vrouw op een zebra oversteek, kijk ik naar links en daarna naar rechts. Het is veilig en ik steek op de zebra over, maar nauwelijks ben ik op de helft of daar komt een fiets de hoek om, nee, het is geen fiets, het is een brommer, en niet een, die twintig kilometer per uur rijdt, maar zeventig of tachtig kilometer. Ik aarzel en in enkele tellen is het gebeurd. Ons bestuur komt met het volgende voorstel. Ouden van Dagen, die vijftig of zestig jaar in werkplaats of fabriek hebben doorgebracht willen hun laatste levens jaren in de frisse lucht doorbrengen. Wel nu, laat de minder draagkrachtige ouden van dagen tegen verlaagde tarieven ge bruik maken van openbare vervoermidde len. Hierdoor zou men duizenden bejaar- den uit het verkeer halen. Wat is tegen dit voorstel? Mensenlevens zijn kostbaar. M. M. DEKKER, secretaris Neutrale Vereniging van Ouden van Dagen Demping Nieuwe Gracht Nu van geen enkele zijde bezwaren van verkeerstech- nische aard zijn aangevoerd tegen de door mij in dit blad van 6 Juli gedane sug gesties met betrekking tot verbetering van de verkeersverbindingen in de binnenstad van Haarlem rest' mij slechts de weerleg ging van de geopperde bezwaren tegen demping van de Nieuwe Gracht met het oog op het waterverkeer en haar histo rische en aesthetische betekenis. Wat het waterverkeer door de Nieuwe Gracht betreft meen ik, dat dit van zeer geringe omvang is. De enkele plezierboot- jes, die er doorvaren, kunnen even goed gebruik maken van de veel mooiere Scho- ter- en Kloppersingel en het verdere boot- verkeer kan eventueel door de singels aan de zuidkant van de stad worden geleid. Het voorts tegen demping aangevoerde argument met betrekking tot de histo rische betekenis van de Nieuwe Gracht lijk mij zeer gezocht. Uit haar huidige vorm valt die historische waarde in geen enkel op zicht meer af te leiden, of het zou moeten zijn. dat zij in een vroeger tijdperk ook al reeds als vergaarbak van afvalstoffen werd gebruikt. In tegenstelling met Scho- ter- en Kloppersingel en Bakenesser- gracht, waaruit men zich nog enigszins een beeld kan vormen van het Haarlem in vroeger jaren, spreekt de Nieuwe Gracht in geen enkele opzicht meer tot het verleden. Hoe het ook zij ook na dem ping behoudt bedoelde gracht haar z.g. historische betekenis. Tot slot de aesthetische waarde van de Nieuwe Gracht in het beeld van Haarlem. Hierover kan men natuurlijk van mening verschillen. Wat de een oerlel'ik vindt, acht de ander wonderschoon. Eens zal men het hierover nooit worden. Persoon lijk ben ik ervan overtuigd, dat door demning het stadsbeeld allerminst wordt geschaad, en ik acht in dit geval, waarin zoveel grote belangen van verkeersveilig heid en volksgezondheid op het spel staan, de zeer te betwijfelen aesthetische waarde niet van doorslaggevende betekenis. Mede als gevolg van het ontstellend rap port over de toestand van Haarlems grachtwater (gepubliceerd in uw blad van 19 Juli j.l.) staat voor mij vast, dat bij een eventueel te houden enquête, zich zeker 90 van de inwoners van Haar lem voor zeer spoedige demping van de Nieuwe Gracht zullen verklaren. C. CASSEE Czn. Atomen. Antwoord aan H. v. V. naar aanleiding van „slecht weer". Het door u beschreven klimaat is een zeeklimaat. Ons land heeft er zo een. Het atoomonderzoek dat op grote schaal is ter hand genomen, is van het grootste belang voor de vervanging van de schaars wordende steenkool en olie. Dat de proef nemingen met H-bommen van invloed zou den zijn op de weersgesteldheid is onaan nemelijk, daar de ontploffingen te nietig zijn om bv. de stand van de aardas te ver anderen. Dat de vrijkomende deeltjes schadelijk zijn voor het welzijn van de mens is on miskenbaar waar. Overigens zijn het niet de geleerden die met bommen gooien, maar de militairen, die de nieuwe ontdekkingen op physisch gebied aanwenden voor vernietiging in op dracht van hun regeringen. M. T. SWINKELS De heren W. C. den Boer en W. C. Stam mers zijn beiden veertig jaar werkzaam bij de drijfriemenfabriek v.h. Drost en Zoon N.V. te Haarlem. Bij K. B. is hen daarom de bronzen eremedaille, verbonden aan de orde van Oi-anje-Nassau, toegekend. De uitreiking van deze medailles zal morgen plaats vinden. Het gemeentelijk orgelconcert in de Grote Kerk van deze Dinsdagavond werd door de bekende Haarlemse organist Jacob Bijster gegeven. Zo vaak reeds is het voorgekomen, dat deze zijn beurt van op treden, tijdens de vacantie van de stads- organist, een bijzonder cachet verleende door met de creatie van een nieuw eigen werk te komen, dat men daar haast op gaat rekenen. Dit keer kwam hij weliswaar niet met een nieuwe compositie, maar dan toch met een eigen werk, dat na een gron dige herziening als nieuw of althans ver nieuwd mag heten. In deze, nu wellicht definitieve gedaan te is Bijsters „Passacaglia" een uitgebi-eide compositie geworden, waarin de strenge klassieke vorm zeer soepel aangewend is. De variaties lopen onopmerkelijk in elkaar over en men onderscheidt in het st.uk een viertal phasen van verschillend karakter. In deze vrij originele vorm schreef Bijster'een muziek van nobel ge halte, die nergens geforceerd aandoet en voortreffelijk klinkt. De concertgever introduceerde ooi: een stuk van de Leeuwarder organist Piet Post, een variatiewerk op „De lofzang van Maria". Hiermee was Bijster de com ponist een slag voor, want Donderdag aanstaande komt Post zelf zijn Partita ver tolken. Opvallend hierin bleek de vierde variatie, die voor pedaal-solo geschreven is. Bijster gaf van Bach's Preludium en Fuga in C een duidelijke en imposante interpretatie, met ruim en karakteristiek gebruik van de delicate mixturen van het positief. Verder vertolkte hij met smaak een tweetal fuga's van Johann Sebastian Bach's geniaal begaafde oudste -zoon Friedemann. De chromatiek van Regers „Benedictus" kon men als voorbereiding denken voor Franck, wiens „Pièce Héroïque" wij ver volgens te horen kregen, met een opval lend lenig alternatief. Bijster besloot zijn zeer verzorgde bespeling met de feestelijke Toccata van Hendrik Andriessen. JOS. DE KLERK De deelnemers aan het Jeugdkamp ..Wor ding" van de Nederlandse Culturele Sport bond maken het goed. Zo namen allen deel aan een -speurtocht, die over een deel van het eiland was uitgezet, en waarin een aan tal vaardigheden gepresteerd moesten wor den. Vandaag is de sportdag. Het wordt dit maal een Olympische sportdag, waarbij iedere tent een land ter wereld voorstelt. Van het opstaan af tot in de avond zullen voor allerlei prestaties in de lichamelijke oefening, spoi-t, netheid, tempo en behulp zaamheid punten worden gegeven, zowel in dividueel als in gi-oepsverband. en de win nende tent zal de rest van de week de Olympische kampvlag op zijn tent mogen voeren. Zaterdagavond 24 Juli zullen de kinderen om half acht op de Oude Groenmarkt aan komen. HAARLEM, 20 Juli 1954 ONDERTROUWD: N. F. de Korte en F. G. Aalders; G. Vroom en B. C. Bianchi; J. Kan bier en N. E. de Vos. GEHUWD: L. Koudijs en E. J. M. Arnoldt. BEVALLEN van een zoon: 17 Juli, B. Smitsde Jong; 19 Juli, P. V. KokOp 't Veld; W. van Rumptde Mooij; 20 Juli, J. E. van KesselMurk; W. JansenKoopman; A. SepersSival. BEVALLEN van een dochter: 18 Juli, A. J. van ZeelandFaubel; 20 Juli, A. Duursma Sijpestijn; A. A. Th. van den Ende Verrijt. OVERLEDEN: 17 Juli, C. A. Schellinger— Doornaar, 66 j., Hazepaterslaan; 19 Juli, K. J. Terpstra, 82 j., Gasthuisvest. Dat werd nou toch wel 'n beetje al te mal De kust was onder hem verdwenen; Bunkie zweefde nu boven de wijde zee, en onder hem klotsten de golven. Water, niets dan water was er onder hem! En ook dat duurde niet langde wind blies nog harder tegen zijn parachute en hij ging hoger, almaar hoger de lucht in. Nu kwam hij zelfs boven de wolken, en van de zee zag hij niets meer. „Nou nog mooier!", dacht Bunkie verschrikt. „Waar moet dat heen? Hoe kom ik nou thuis?" Hij hield zich stijf vast aan de touwtjes en staarde ongerust naar beneden. Stel je voor, dat hij nu straks daalde en dan ergens in de zee terecht kwam! Dat zag er niet zo plezierig voor hem uit Ja, Bunkie begon er al verschrikkelijk spijt van te krijgen, dat hij met het maken van die parachute begonnen washad hij dat maar niet gedaan, dan zat hij nou niet zo in de piepzak! 67-68 Zandvoorts somercentrum Een Haagse aannemer, de heer J. Visser, zal bij de Zandvoortse raad een aanvraag indienen voor een grondaankoop aan de Noord-Boulevard ter hoogte van het toe komstige zomercentrum. De Haarlemse architect prof. ir. If. T. Zwiers heeft een schets gemaakt voor de Zuidelijke vleugel van dat zomercentrum, welke vleugel dan door een nog door de heer Visser op te richten maatschappij zou worden geëxploiteerd. B. en W. van Zandvoort hebben met één stem meerderheid het schetsplan onlangs goedgekeurd, hetgeen erop wijst, dat het plan-Visser niet alle wensen op het punt van het toekomstige zomercentrum heeft kunnen bevredigen. Het is immers zo, dat de Haagse aan nemer, die al enige jaren optie op de grond heeft, voorshands slechts het voornemen heeft de Zuidelijke vleugel van het zomer centrum te bouwen, dat dan een café- restaurant, een winkelgalerij en flat woningen zou omvatten. Dat wil zeggen, dat men de kans loopt, dat de Noordelijke vleugel later volgens andere inzichten zal worden ontworpen, hetgeen het gevaar in houdt dat geen fraai geheel ontstaat. Bovendien vrezen sommigen dat het thans ingediende project, hoe verdienste lijk het op zichzelf kan zijn, toch in de toekomst te klein zal blijken voor Zand voorts behoeften als grote Noordzeebad plaats. De Zandvoorters die deze mening zijn toegedaan zouden er de voorkeur aan geven, dat eerst eens werd afgewacht welke financieringsmogelijkheden zich voordoen, opdat het grootst mogelijke pro ject uit de bus zou kunnen komen. Dinsdagavond om kwart voor zeven stak een zesjarig jongetje, Willem Zwetsloot uit de Asterstraat zonder uit te kijken de Ruitenrustbrug over. Hij werd daarbij door een juist passerende motorrijder aangere den en moest met een hersenschudding naar het Grote Gasthuis worden vervoerd. De Heemsteedse Zwem- en Poloclub „H.P.C." organiseert voor Zaterdag 24 Juli een propaganda-avond in de zwemvijvers „Groenendaal" te Heemstede, waarvoor zij onder meer de medewerking verkreeg van een waterballetgroep. Ten einde de water balletten van deze zwemsters volledig tot haar recht te doen komen, worden op ver schillende plaatsen schijnwerpers aan gebracht. Aan deze show gaan enige waterpolo- wedstrijden vooraf, gespeeld door de dames zeventallen van Weusthag uit Hengelo en HPC, waarna de oude roem van HPC in een geanimeerde veteranenwedstrijd de oude glorie van Weusthag zal ontmoeten. Auto te water Bovendien wordt nog een demonstratie gegeven door de Heemsteedse Redding Bri gade, waarbij een personenauto met inzit tenden te water zal worden gelaten. Het is de bedoeling dat deze geheel onder dé wa terspiegel verdwijnt, waarbij dan voorlich ting wordt verstrekt over de wijze, waarop in dergelijke gevallen door de ï-edders dient te worden gehandeld. Ter completering van dit programma zal een groep HPC-leden in hét watér nog een komische pantomime ten beste geven. Nationale vierkamp Zondagmiddag 25 Juli wordt, eveneens in „Groenendaal" een nationale vierkamp ge houden, met als deelnemende verenigingen DAW uit Alkmaar, Merwede uit Dordrecht. Weusthag uit Hengelo en het organiserende HPC. Deze clubs zullen elkaar bestrijden in een aantal zwem- en estafettenummers, waarvoor een drietal fraaie bekers als ver- enigingsprijzen beschikbaar zijn gesteld. De HPC neemt aan deze wedstrijden eveneens met haar recordploegen deel. In de polowedstrijden, het besluit van de zwernmiddag, zal de hoofdklasser Merwede het Alkmaarse DAW ontmoeten. Dinsdagmiddag omstreeks half drie ver voegde een kennis van de 81-jarige wedu we B. van Wort-Blankwater zich aan de woning van de bejaarde dame in de Van Marumstraat. Zij zag de deur op een kier staan en ont dekte dat de bewoonster op de grond in het trapportaal lag. Uit een onderzoek, dat de politie heeft ingesteld, is gebleken, dat de oude dame het plan had opgevat om te gaan winkelen. Zij was echter van de trap gevallen en bleek aan een schedelbasis- fractuur te zijn overleden. Volgend op de training, die Zaterdag middag voor de sportwagen- en junioren race op Zondag 25 Juli op het Zandvoortse circuit wordt gehouden, biedt stichting „Touring Zandvoort" des avonds een con cert aan, dat gegeven wordt door de Zand voortse muziekkapel in de muziektent op het Raadhuisplein onder leiding van de heer J. J. Wildschut. Precies om tien uur zal dan een vuur werk worden ontstoken op het strand voor de Rotonde, het eerste in dit seizoen. BINNENLAND Maandag zal in Amsterdam het tweede wereldcongres van de Union Mondiale des Enseignants Catholiques (UMEC), de nieu we na de tweede wereldoorlog opgerichte wereldorganisatie van katholieke onderwij zers beginnen. De 150 deelnemers aan dit congres zijn afkomstig o.a. uit Italië, België, Duitsland, Luxemburg, Engeland, Frank rijk, Oostenrijk. Egypte, Cuba, Australië, Canada, Malta, Kenya, Libei-ia, Suriname en Nederland. Binnenkort zal de regering bij de Staten-Generaal een wetsontwerp indienen, waarin de medewerking van ons land aan de oprichting en instandhouding van het internationaal instituut voor landaanwin ning, inpoldering, cultuurtechniek en grond gebruik wordt voorgesteld. Dit instituut zou te Wageningen worden gevestigd. De 'op richting en financiering gedurende dé eerste jaren wordt mogelijk gemaakt door de be schikbaarstelling van 1.2 millioen gulden door de Kellogg Foundation in Amerika. In de vergadering van de Kamer van Koophandel te Utrecht is aan de orde ge weest het vraagstuk van de stichting ener uitgebreide technische school, die wat de te onderwijzen leerstof betreft staan zal - tussen de ambachtsschool en de MTS. Der gelijke scholen bestaan reeds in vijf plaatsen in Nederland. De voorzitter der Kamer zei, dat er voor dit schooltype wel zeer veel be langstelling blijkt te bestaan, maar dat het bureau van de Kamer het nog niet eens is over de wenselijkheid ervan. Inde algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Billiton Maatschapij is jhr. mr. H. L. A. van Kretschmar van Veen herbenoemd als commissaris van de ven nootschap. Conform het voorstel van het bestuur werd het dividend vastgesteld op 15 percent voor de aandelen tweede rubriek en op 20 percent voor de aandelen eerste rubriek. In de week van 11 tot en met 17 Juli zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 1Ó9 schepen (217.801 b.r.t.) en vertrokken 102 schepen (218.960 b.r.t.). Aan boord van het 264 ton metende Ne derlandse motorschip „Hast III" van N.V. reederij Muron in Rotterdam is in de haven van Hamburg brand uitgebroken. De brand weer slaagde er in het vuur spoedig te blus sen. De „Hast III" kwam van Huil. Dinsdagmiddag is op de Haagweg te Loosduinen een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan een vijftienjarige jongen, wonende in Den Haag. Op het mo ment dat hij een voor hem rijdende driewie ler wilde inhalen, stapte de bestuurder hier van juist af. De jongen kwam in aanraking met de bakfiets en begon te slingeren. Als gevolg hiervan werd hij aangereden door een passerende autobus van de WSM en tegen de grond gesmakt. Hij kreeg een schedelbasis- fractuur en overleed ter plaatse. De Arnhemse rechtbank heeft conform de eis de verzekeringsagent O. Z. van S. uit Oosterbeek veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf. Deze had op het Stationsplein te Arnhem een auto bestuurd, terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. In Oostrum (L.) is dezer dagen een brief gearriveerd die bijna tien jaar onder weg is geweest. In September 1944 was de brief in Deventer gepost geadresseerd aan een fabriek in Oostrum. De brief was een dag later op het postkantoor te Gennep gearriveerd, dat echter juist die dag geslo ten werd wegens de oorlogshandelingen. Verscheidene brieven werden toen onder de vloer gestopt en vergeten, totdat zij een week geleden bij herstellingswerkzaamheden op het postkantoor te Gennep werden terug gevonden. Met een verontschuldigend brief je bezorgde PTT ze alsnog op de bestemde plaats. De heer P. E. C. Bellaunay, thans adjunct cultureel attaché bij de Franse am bassade in Nederland en hoofd-assistent aan de gemeentelijke Universiteit van Amster dam is benoemd tot lector in de faculteit dei- letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniver siteit in Utrecht om er onderwijs te geven in de Franse letterkunde. In Zeist is op 54-jarige leeftijd over leden de heer W. H. van den Berg in leven burgemeester van Blokzijl. Inde loop van het vorige jaar werd de heer an den Berg ziek en sinds 1 Januari 1954 kon hij zijn ambt niet meer vervullen. HAARLEM EN OMGEVING Voor het examen M. O. handelsweten schappen A slaagde in Amsterdam de heer H. Visscher te Bloemendaal. ADVERTENTIE Wat LINCOL doet, doet geen enkele andere wrijfwas De minister van Binnenlandse Zaken heeft besloten een commissie in te stellen met de taak hem van advies te dienen over de vraag, in hoeverre het mogelijk is de gedachte der territoriale decentralisatie in de wetgeving beter tot haar recht te doen komen en daartoe de nodige voorstellen te doen In de commissie is tot lid, tevens voor zitter benoemd dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk te Haarlem. De minister heeft aan de commissie de bevoegdheid verleend zich door deskundi gen te doen voorlichten, hen als adviserend lid tot haar vergaderingen toe te laten en zodanige personen te horen als zij in het belang harer werkzaamheden wenselijk zal achten. De commissie is gemachtigd omtrent on derdelen een voorlopig rapport uit te bren gen. 44) Had Monica hem op de een of andere wijze herkend? En was haar optreden thans brutaalweg een aan wijzing voor Cass? Tersluiks keek hij even naar het meisje. Ze speelde haar rol uit stekend. Ze scheen even kalm en zelfver zekerd als altijd, toen ze thee en cake be stelde. Ondanks zijn teleurstelling voelde Jim iets van bewondering voor haar. Ze was fantastisch Een tikje bluf zou hem echter ook geen kwaad doen. Tenslol'.e waren het slechts vermoedens.Het was ook heel goed mogelijk, dat ze hem herkend had als een willekeurige mede-reiziger, en dat ze om elk risico te vermijden zich niet on middellijk bij Cass wilde voegen. Hij trachtte zijn aandacht op de danslustigen te concentreren en even niet meer aan Monica en de Italiaan te denken. Maar enkele ogenblikken later kwam een boodschappen-jongen Monica een briefje brengen, 't Was een telefonische boodschap, deelde hij mede, en Monica knikte hem toe ten teken van dank. Ze las het papiertje en scheurde het dan in tweeën. De snippers liet ze nonchalant op het tafeltje liggen en rustig schonk ze zich een tweede kopje thee in. Jim keek in de richting van Cass. Deze stond op het punt om weg te gaan en was bezig de kellner te betalen. Monica bleef echter zeker nog een mi nuut of vijf zitten, voordat ze ook opstond en verdween. Nauwelijks had ze hem de rug toegedraaid, of Jim griste de snippers papier van haar tafeltje; hij camoufleerde dit gretige gebaar heel handig door te doen alsof hij lucifers op het naburige tafeltje pakte. Op dat moment durfde hij er ver der niet naar te kijken. Eerst toen Monica het restaurant verlaten had, paste hij de snippers aan elkaar en las: „La Lido a sept heures et demi" (Het Lido om half acht). De woorden waren me* potlood ge schreven in een groot, slordig handschrift. Dat was alles, wat er in stond, maar in ieder geval betekende dit, dat er om half acht die avond een afspraak -na te komen viel in het Lido. Hii had er geen idee van, waar deze gelegenheid zich bevond en wat het voor soort inrichting was. Hij keek op de klok. 't Was nog geen zeven uur. De ober gaf hem inlichtingen over het Lido. Dit was een nieuw lunapark aan de rivier. Het was er zeer gezellig, deelde de man hem geanimeerd mede. Iederéén ging er heen.Nee, het was niet vermet eert auto zou meneer er in een kwartiertje zijn. Hoewel de kansen, om Monica en Cass te vinden in een dergelijk oord van amuse ment gering waren, besloot Jim zich on middellijk daar heen te begeven. En onder weg besefte hij, hoe handig het van Cass was om zo'n afspraak daar te maken, op een plaats waar altijd veel mensen waren en waar het heel gemakkelijk zou zijn om in het gewoel te verdwijnen. Hij helde thans over tot de mening, dat Monica hem niet herkend had, aangezien ze anders die snippers niet zo nonchalant op het tafeltje zou hebben laten liggen. Misschien had zelfs Cass geen bijzondere aandacht aan hem geschonken. Hij voelde zich in een optimistische stemming komen. Cass en het meisje zouden waarschijnlijk in het grote rastauraint „Lido" dineren. Hij zou hen daar in het oog kunnen houden Maar het lot had het nog beter met hem voor: bij het hek. dat toegang gaf tot het lunapark, stond Cass. Jim liet zijn taxi op enige afstand stilhouden en in de men senmenigte was het niet moeilijk om op onopvallende wijze de man te observeren. Het geluk bleef met hem. Precies om half acht, verscheen Monica. Cass liep onmid dellijk op haar toe en begroette haar als een oude bekende. Na enkele woorden ge wisseld te hebben, draaiden ze het feest terrein de rug toe en wandelden het smalle jaagpad langs de rivier op. Dit leidde naar een aanlegsteiger, waar een kleine sloep lag, temidden van enkele andere boten. Cass maakte de sloep los en keek behoed zaam om zich heen terwij] hij dit deed. Jim verborg zich snel achter enig struik gewas. Het tweetal stapte in het bootje en samen roeiden ze de rivier op. Iets verder op bleek een vrij grote motorboot voor anker te liggen. Deze was het doel van hun tocht. Eindelijk had Jim zijn bewijs! Toch voel de hij zich allesbehalve prettig. Hij vond het een afschuwelijk idee. dat hij zijn vriend Matt voor een grote desillusie zou moeten plaatsen. Er zat echter niets anders opJim wachtte tot het tweetal aan boord van de motorboot geklommen was. Hierna zocht hij een plekje op, waar hij beschut en geheel verborgen zat en van waar hij de boot in het oog kon houden. Hij was van plan rustig te blijven wachten op de dingen, die komen zouden. HOOFDSTUK 15. Er kwamen weinig mensen langs het smalle weggetje langs het water, hoewel het op de rivier druk was met bootjes, die men naar Jim aannam gehuurd had in het Lido. Maar toen het donker werd, verdwenen deze vaartuigen en toen er ten slotte een lichte motregen begon te vallen, was er geen boot meer te bekennen. Aller lei geluiden uit het Lunapark drongen tot hem door: schelle muziek, gegil en ge lach. De feest-illuminatie verlichtte de nachtelijke hemel. Jim's aandacht concen treerde zich echter op de grauw-grijze silhouet van de motorboot, die in de duis ternis haast niet meer te onderscheiden was. Zo nu en dan zag hij licht branden in de kajuit, dat echter even laten weer uitging, en na een poosje zag hij iemand over het dek lopen, en even later hoorde hij het geluid van roeiriemen in het water.... Het onderhoud was dus blijkbaar afge lopen! Stellig tot beider volle tevreden heid.... Hij glimlachte bitter, 't Was een vertroostende gedachte, dat Monica en Cass niet zo tevreden zouden zijn, als ze wisten, dat iemand hen bespionneerd had. De roeiboot naderde de steiger en eerst toen ze vlakbij was, drong het tot Jim door, dat alléén Cass er in zat. Dit ver wonderde hem. Hij veranderde iets van houding, om de man goed te kunnen gade slaan. Cass zag er slordig uit en was niet erg handig in het vastmaken van de boot. Hij maakte de indruk alsof hij grote haast had. Jim richtte zijn blik weer in de richting van de motorboot, die vaag zichtbaar was op het donkere water. Er was geen licht aan boord te zien. Hij fronste, niet wetend wat hij er van moest denken. Eén half uur lang bleef bij nog op zijn uitkijkpost zit ten, piekerend over een bevredigend ant woord op de nieuwe vragen, die in hem opkwamen. Hij voelde zich heel weinig op zijn gemak Al zijn veronderstellingen bleken fout te zijn en het probleem, waar voor hij de oplossing al kant en klaar meende te hebben, toonde weer allerlei nieuwe facetten, waarmee rekening gehou den moest worden. Cass kwam niet terug! Het was zó don ker, dat de kans om gezien te worden, vrij wel uitgesloten was. Na enig nadenken be sloot Jim zelf de bewuste motorboot eens nader te gaan bekijken. Hij zou stroomop waarts roeien en zich dan in haar richting laten drijven. Hij koos de lichtste van de roeiboten, die bij het steigertje lagen, uit en zette zich aan de riemen. Toen hij -de motorboot naderde, zag hij daarop geen enkel teken van leven. We tend, dat niemand hem zou herkennen, riskeerde hij 't met zijn roeiboot vlak langs zij te varen, er wèl voor wakend, dat hij niet tegen het grotere vaartuig aanstoootte. Stilligend luisterde hij, of hij iets hoorde, maar de schelle geluiden van het Luna park scheen elk ander geluid te overstem men. Vaag drong 't echter tot hem door, dat er zich aan boord iets bewoog. Monica moest tenslotte daar nog zijn. Hij nam zijn toevlucht tot een list en riep in het Frans: „Hallo, is daar iemand? Ik heb een riem verloren!" Er kwam géén antwoord. Hierna klom hij al zijn moed samen vattend aan boord. Zijn verhaal over een verloren riem, was heel aanvaardbaar, meende hij. In de duisternis was zo iets best mogelijkDoor een deur op het achterdek betrad hij de kajuit In de duis ternis klonk opeens een vrouwenstem: „Wie bent u?" Er was angst in de stem hoorbaar. Jim streek een lucifer aan en in het flauwe schijnsel zag hij, dat de kajuit volkomen overhoop lag, alle meubels door elkaar, terwijl Monica op de vloer lag, vastgebonden aan de tafel. Haar haar zat in de war en haar gezicht was doodsbleek en angstig. Maar elke vrees was uit haar stem verdwenen, toen ze even later aan hem vroeg: „Zo, hij heeft dus u hierheen gestuurd? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6