Steigers tegen de gevels: vijftien personen op straat Tot straks Henk Rigters leidt voorbereidingen van Kennemer Toneelfestival Kort en bondig in Royal „Afschuwelijk geval" Polyhymnia bekroond ^Brieven. aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Huisvestingstragedie in de Zuiderstraat Dakloos Opvangcentrum Burgerlijke Stand van Haarlem Op Leids zangconcours Jeugdige inbrekers door rechtbank veroordeeld Collecte ten bate van Haarlemse Loopschool P. J. M. Hol ter vanmorgen Koninklbk onderscheiden Athletiek-competitie van Kennemer Turnkring Gewezen gemeente-ontvanger voor de rechtbank Uit boom gevallen; toestand ernstig Jaarvergadering van „Het Oosten" J. Hartog 25 jaar bij Rotterdamse Bank Sjors, Sjimmie en de tijger in het Openluchttheater De prestaties van de Haarlemse clubs Wielrennen De Tour-ploeg in Olympisch stadion Verleden week Vrijdag kregen de hoofdbewoners van de huizen Zuiderstraat 25 rood en 27 rood in de Haarlemse binnenstad aanzegging, dat de toestand van de door hen bewoonde percelen een verdere bewoning niet gedoogde en dat zij die „onverwijld" moesten ontruimen. Dat „onverwijld" moest blijkbaar in dit geval letterlijk worden opgevat, want gisteren werd door een aannemer een steiger voor de gevel van deze huizen geslagen en vandaag zou, zoals de bewoners werd meegedeeld, met de afbraak van de huizen worden begonnen. Een gang van zaken welke schrik en ontsteltenis heeft gebracht in de vüf gezinnen welke deze twee huizen bewonen. Vijf gezinnen van in totaal vijftien personen, variërende van zuigelingen van een paar maanden tot een grijsaard van 75 jaar. Voor al deze mensen is de klap hard aangekomen, ondanks het feit dat de officiële gemeentelijke instanties zich op het standpunt stellen, dat ,„men al jaren met deze zaak bezig is en de bewoners heel goed wisten, dat ze naar andere woonruimte moesten omzien". Thans, zo zegt Bouw en Woningtoezicht, kunnen wij de toestand van de percelen niet langer voor onze verantwoording nemen, zowel de bewoners als de voorbijgangers lopen gevaar. En daarom: er uit. De ontruiming geschiedt dan ook vol gens artikel 70 van de Woningwet on middellijk gevaar en niet volgens de nor male procedure der onbewoonbaarverkla ring, waarbij een ontruimingstermijn van een half jaar tot een jaar als regel in acht wordt genomen. „Eruit", heeft dus Bouw en Woningtoe zicht gezegd tegen huurders die dupe zijn van de omstandigheid, dat hun huiseige naar in Oostenrijk woont en niets van zich heeft laten horen op een aanschrijving van B. en W. van 1 Mei 1953, waarbij hem werd opgedragen aan de huizen voorzieningen te treffen of anders de bewoning te doen sta ken. Van die brief hebben de bewoners nooit iets geweten: het is blijkbaar niet de gewoonte om de huurders van een derge lijke, voor hen toch ook vel belangrijke, corréspondentie op de hoogte te stellen. Ongetwijfeld is Bouw en Woningtoezicht al jaren met de zaak bezig; de bewoners zijn zo langzamerhand wel gewend geraakt aan het regelmatig terugkerend bezoek van ambtenaren in allerlei rangen, die dan weer eens dit en dan weer dat kwamen inspec teren, narekenen of opmeten. Maar, zo was hun reactie, hoe meer er kwamen, des te minder gingen we aan de urgentie van een ontruiming geloven. Nu die sommatie er eenmaal is, staat het spook van het dakloos zijn levensgroot voor de bejaarde Van der Veldt en zijn vrouw, die twintig jaar op Zuiderstraat 25 hebben gewoond, voor hun pas getrouwde zoon en dochter met een baby, voor de inwonende, familie De Kok met drie kleine kinderen, voor de monteur Nolet met zijn vrouw en zeventienjarige inwonende zoon en voor zijn pas getrouwde zoon en schoondochter. Het is waar: die laatsten bestaan niet, ambtelijk gesproken, evenmin trouwens als het jonge gezin Van der Veldt. Want zij wonen daar zonder toestemming van het Huisvestingsbureau. Maar omdat ze biolo gisch wel degelijk bestaan, moeten ze ook wonen en zijn ze bij hun ouders ingetrok ken. De jonge Nolet heeft er zelfs nogal wat kosten voor gemaakt, zo weinig nam hij het briefje van het Huisvestingsbureau, waarbij de toestemming hem werd gewei gerd au sérieux. Daarop stond als reden namelijk vermeld gedateerd 8 Juli dat het huis onbewoonbaar zou worden verklaard. Het was het eerste officiële teken, dat er iets gaande was, maar het was in elk geval niet afkomstig van de daarvoor aangewe zen instantie. De Nolets hebben dan ook gemeend ten onrechte natuurlijk dat Huisvesting deze reden abusievelijk had opgegeven. Ook het feit, dat Nolet Sr. een huurmachtiging was gegeven, werd niet ge zien als een aanwijzing, dat op korte ter mijn tot ontruiming zou worden overge gaan. Intussen rijpt de vraag, waar deze gezin nen onderdak moeten vinden. Het bezit van een huurmachtiging wil nog lang niet zeg gen, dat men dan ook een huis vindt. En dat het Huisvestingsbureau de woonruimte niet uit de mouw schudt, is algemeen be kend. De dertig Haarlemse gezinnen, die al geruime tijd buiten hun schuld op straat staan weten er van mee te praten. „Op straat staan" wil in dit geval zeggen: scheiding der gezinnen, de bejaarde Van der Veldt en zijn vrouw naar het Tehuis voor ouden van dagen, de anderen hier en daar op zolderkamertjes, de baby's in kin dertehuizen. Mejuffrouw R. Nathan, de sociale voor lichtster van de gemeente, heeft ons van morgen uitdrukkelijk verzekerd, dat dit niet de „oplossing" is, die zij zou willen aanbevelen. Haar staat de stichting van een opvangcentrum voor ogen. waar de gezin nen, die door een rechterlijk vonnis worden HAARLEM, 21 Juli 1954 ONDERTROUWD: 21 Juli, A. Bakker en E. van der Blom: C. J, M. van Eerdenburg en C. M. F. Sweerts; J. M. van Eis en Th. Balster; R. J. L. M. Tombrock en W. B. Lindner; G. M. de Graaf en G. Th. Bersee; P. A. L. Luijben en A. van Roode; B. Hil- brink en A. M. Bok; C. van der Weijden en C. A. C. van der Aar; F. Calandt en J. F. M Peterse; J. van Dam en Th. M. Bunt; P A van der Goes en H. Joosten; H. A. Bakker en H. J. Bouman; J. P. de Groot en C C A. van Driest; J. C. Mesman en M. C. Hes sels; C. J. Agterdenbos en G. Snel; W. F. van Henten en K. van den Berg; G. Jansen en M. H. van den Heurik; D. van den Heuvel en W. van Dam; J. P. Gortzak en A. M. Consent; Th. van der Vossen en A. B. Ot- ten; L. Kuperus en M. L. S. Oerlemans; A. Dijkmans en H. C. Lijnzaat; J. Broekhuizen en B. V. L. Holzhaus; W. Hakkenhaar en P. H. Moen; F. Hanssen en P. de Bak; R. J. Huizinga en G. M. A. Borghuis; J. Scholten en H. Bagnaij; C. F. Lucas en J. Heijdanus. GEHUWD: 21 Juli, A. Bottelier en A. Mie- zenbeek: L, van Eekeren en M. P. Edens; W. de Haas en B. van den Noort: J. F. N. van Raaphorst en A. H. C. van Ophem; H. J. Pekel en J. F. Geutskens; J. M. Andeweg en II. L. J .J. Tent; H. Koster en J. Gieliam; W. H. Beilschmidt en E. Schoute; J. Kruijer en P. Th. C. Spronk; C. G. Peterse en A. M. Neeskens; B. Th. van Norden en K. E. Kui pers: H, W. Slam en T. Kooren; J. H. Elfrink en M. Koper; B. Knijpers en D. M. van den Heuvel; B. de Lang en C. Toon; W. Geldorp en A. Waning; G. J. Boerlage en M. A. H. van Deursen; A. van Zeeland en J. J. Lam mens; A. G. van Veldhuizen en J. G. Corne- lissens; R. Palm en M. A. Opdam. BEVALLEN van een zoon: 20 Juli, M. E. SparreboomHetem. BEVALLEN van een dochter: 20 Juli, G. W. HupkesKuipers; J. M. VerdamVooges; S. KortekaasWijnands; 2' Juli. C. C. Koek Orth; J. M. SpoorVos. OVERLEDEN: 19 Juli. B. van Wort— Blankwater. 31 j., van Marumstraat; A. Kes- sensPeperkamp, 58 j., Junoplantsoen; 20 Juli. F. J. Wertwijn, 74 j., Gasthuisvest; G. Sparreboomde Klerk, 57 j„ Overtonstraat. getroffen of, zoals in dit geval, door een plotselinge onbewoonbaarheid, een tijdelijk onderdak zouden kunnen vinden. Afgezien van de vraag of de kans niet groot zou zijn, dat het opvangcentrum binnen korte tijd propvol zou zitten met permanent gewor den moeilijke gevallen, zijn de vijf gezin nen uit de Zuiderstraat daar nu toch niet mee geholpen. Omdat ook mejuffrouw R. Nathan wel inzag, dat hier toch iets gedaan moet wor den, zou zij vanmorgen nog een onderhoud met de burgemeester over deze noodtoe stand hebben. Bij het ter perse gaan van dit blad had den wij nog een kort telefonisch onderhoud met Haarlems burgemeester mr. P. O. F. Cremers. Deze bleek door deze zaak bijzonder ge troffen en kwalificeerde haar als een „af schuwelijk geval." De ambtenares belast met de sociaie voorlichting heeft opdracht gekregen op korte termijn een noodoplossing te vinden, welke ook sociaal verantwoord is. Tevens toonde de burgemeester grote belangstelling voor de vraag of de bewo ners op de juiste wijze op de hoogte waren gebracht van de maatregel die getroffen zou worden, waarbij de burgemeester Cre mers er de nadruk op legde, dat hij dit „op de juiste wijze" niet alleen een ambtelijk accent wilde geven. Of Bouw- en Woningtoezicht niet enig respijt had of zou kunnen verlenen, ver mocht de burgemeester niet te beoordelen. Ook wij hebben geen afdoend antwoord kunnen krijgen op de vraag of de voorge nomen afbraak direct zal doorgaan of niet. De Haarlemse gemengde Zangvereni ging Polyhymniadirigent Henk Arisz, nam Woensdag deel aan het nationaal zangconcours van de „Ring der Christe lijke Zangverenigingen Leiden en om streken". Men had ingeschreven in de af deling Uitmuntendheid. Het verplichte werk van die sectie was „lek sal den Heer mijn Godt ghebenedijen" van Noë Faig- nient, een mooi oud-Nederlands koorlied uit een Leuvense bundel van 1572. De tegenwoordige uitgever heeft daar nu een Duitse vertaling bijgevoegd, na tuurlijk om het lied ook aan gene zijde van onze Oostelijke grens ingang te doen vinden. Het had echter tevens het onbe grijpelijke effect, dat de vier verenigingen, die het op het Leids concours als verplicht nummer te zingen hadden, niet de origi nele tekst, maar de Duitse gebruikten. Ook Polyhymnia beging dus deze dwaas heid. Afgezien van het feit dat dit oud- Nederlands ten minste zo zangerig klinkt als het moderne Duits, is er toch ook nog zo iets als eerbied voor de oorspronkelijke lezing van een compositie. „Polyhymnia" gaf overigens een vlotte uitvoering van het werk, evenals van het zelf gekozen stuk „Tenebrae factae sunt" van Perez, waarin men echter de accenten en de nuances wel wat overdreef. Men had een ernstige concurrent aan Zang zij onze leus" van Voorschoten, de beide andere mededingers in de af deling waren van minder gehalte en j indien „Polyhymnia" wat lichter van toonvorming geweest ware en dienten gevolge zuiverder van stemming, had er alle kans bestaan, dat het Haarlemse koor het hoogst in zijn afdeling zou zijn geklas seerd en tevens de wisselbeker voor het hoogste aantal punten van het concours in de wacht zou hebben gesleept. Nu was de verhouding zo, dat Haarlem een eerste prijs behaalde met 357 punten en dat aan Voorschoten een eerste prijs A toegekend werd met 364 punten. Van de zestien deelnemende koren be haalde ook Aalsmeers Christelijk Mannen koor een wat ruig klinkend maar ove rigens goed ensemble een eerste prijs met 323 punten in de ere-afdeling man nenkoren. „De Lofstem" uit Sassenheim, dirigent A. Bak uit Haarlem, optredend in de tweede afdeling gemengde koren, zag zich met 300 punten eveneens een eer ste prijs toegewezen. De jury bestond uit Willem van Laar, Leo Smeets en onderge tekende. JOS. DE KLERK De Haarlemse rechtbank heeft Donder dagmorgen uitspraak gedaan in de zaken te gen de 24-jarige fabrieksarbeider P. Z. uit Hillegom en de 23-iarige lasser H. F D. uit Heemstede, die op de avond van 4 Mei van dit jaar ingebroken zouden hebben in een huis aan de Militairenweg te Overveen, waar zij door middel van het uitlichten van een dakraam binnen waren gekomen. In het huis onderzochten zij een bureau, doch werden door de politie op heterdaad be trapt. Zij bleken toen gewapend te zijn met stukken tuinslang, die met ijzerdraad wa den omwoeld. De rechtbank veroordeelde Z. conform de eis van de Officier van Justitie tot één jaar jeugdgevangenis. D. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden waarvan vier voorwaardelijk. De eis luidde: één jaar, waarvan drie maanden voorwaar delijk. ERETENTOONSTELLING D. HARTING MET EEN WEEK VERLENGD De ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag gehouden eretentoonstelling van werken van Dirk Harting in het Huis Van Looy te Haarlem, is met een week verlengd en blijft thans tot 2 Augustus geopend. De Haarlemse Loopschool werd in 1950 gesticht met het doel voor minder-validen de mogelijkheid te scheppen in groepsver band te oefenen teneinde verbetering in hun lichamelijke toestand te brengen. Hiermede werd het voorbeeld gevolgd van de Amerikaanse oorlogsinvaliden-organi satie, die de grote stoot gaf aan de licha melijke en geestelijke revalidatie van de Amerikaanse lichamelijk gehandicapte soldaat- Analoog aan de handicap der oorlogs invalide is het lichaamsgebrek van de burgerinvalide, van het verkeersslacht offer, of van de geboorte-invalide. Bij velen van hen is gebleken, dat door het ontbreken van 'n juiste instructie voor het gebruik van eigen of kunstledematen een onbevredigende toestand was ontstaan, waardoor deze lichamelijk gehandicapten niet tot een normale ontplooiing van hun kunnen konden komen. Tevens speelde de physieke toestand van de minder-valide hierbij een grote rol. Immers, een min derwaardigheidscomplex kreeg door het niet kunnen een te grote voedingsbodem. Uit hoofde hiervan werd besloten in 1950 over te gaan tot het stichten van een zogenaamde Loopschool voor geampu- teerden en voor personen met Iedemaats- verlammingen. Hiervoor werd de hulp van medici en masseurs-physiotechnici inge roepen, welke de richtlijnen voor de Loop school-therapie opstelden. In het kort kwam het hier op neer, dat in groeps verband geoefend zou moeten worden door personen die hun lichamelijke toestand konden verbeteren. Individuele behande ling moest dus naar het terrein der heil gymnastiek/massage verschoven worden. Juist het systeem van gezamenlijk oefe nen en de daardoor ontstane prikkeling het beter te willen doen dan de collega deelnemer, geeft aan de oefeningen bij zondere betekenis. Door de lichamelijke training met daar naast een opvoering van het physieke peil der Loopschool-patiënt wil de inva liden-organisatie trachten te bereiken, dat voor de gehandicapten een betere maatschappelijke toestand zal ontstaan. Daarom verzoekt de minder-validen organisatie dringen haar collecte van Za terdag 24 Juli in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal te willen gedenken met een milde gift, terwijl gaarne overschrijvingen worden ingewacht op het gironummer van de penningmeester der A.N.I.B. nr. 475129. Verder -wordt nog een beroep op de streekgenoten gedaan om de collecte te steunen, door zich op te geven als collec tant bij het bureau der U.V.V. of aan het secretariaat: Koninginnewef 46 rd., Haar lem. In tegenwoordigheid van de burgemees ter van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, heeft vanvorgen in Merens Rubberfabriek N.V. aan het Zuider Buiten Spaarne de huldiging plaats gehad van de heer P. J. M. Halter, voormalig bedrijfsleider bij deze onderneming en thans, adviseur. De heer Halter is achtenvijftig jaar bij dit bedrijf in dienst en werd onlangs vijfenzeventig jaar. Hiervoor werd hij koninklijk onder scheiden. Burgemeester Cremers liet aan de uit reiking van de onderscheiding enkele woor den voorafgaan. „Ik ken u niet, vandaag zie ik u voor net eerst. Maar zojuist heb ik u even van terzijde opgenomen en wat mij allereerst opviel was uw grenzeloze vitaliteit. Als ik niet op de hoogte was geweest van uw leeftijd zou ik niet zeker hebben geweten of u de pensioengerechtigde leeftijd al had bereikt. Uw vitaliteit en uw werklust heb ben u in staat gesteld dit bedrijf beter dan een ander te leren kennen, deze eigen schappen hebben u derhalve tot een steun pilaar van de onderneming gemaakt. Onze Koningin heeft gemeend u voor deze kwa liteit te moeten onderscheiden". Hierop speldde de burgemeester de ju bilaris de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Ook een der directeuren, de heer C. M. de Jong, sprak enkele woorden'van waar dering: „Het is uit dankbaarheid, dat wij hier allen bijeen zijn. Wij willen uiting ge ven aan onze waardering voor jou en voor hetgeen je voor ons totnogtoe hebt gedaan. Ik spreek uit aller naam als ik zeg, dat de werklust, je liefde voor het bedrijf en je trouw grote indruk hebben gemaakt. Per soonlijk ben ik je veel dank verschuldigd, want toen ik de eerste stap op het fabrieks terrein zette wist ik niets van rubber. Jij hebt mij in zeer korte tijd vertrouwd ge maakt met de fabriek en later, tijdens de oorlogsjaren was je een onmisbare steun voor me. Mijn gevoel van waardering en vriendschap wil ik met een persoonlijk ge schenk vorm geven". Hierop overhandigde de heer De Jong de jubilaris het boek „Rijkdommen der aarde" van Semjonov. Namens het personeel werd mevrouw Halter een bos rozen aangeboden. Morgen zal het gehele personeel een bustocht ma ken naar Berg en Dal. Tijdens deze trip zal de heer Halter nog worden toegespro ken door enkele van zijn collega's. De vacanties zijn er oorzaak van geweest dat meerdere groepen, die voor de athletiek competitie van de Kennemer Turnkring waren aangemeld, op de tweede avond on volledig moesten uitkomen, zodat in enkele klassen van enige strijd nauwelijks sprake was. Dit had onder meer tot gevolg, dat de dames van de Bloemendaalse Gymnastiek vereniging in de eerste klasse en de heren van Concordia in de tweede klasse hun voorsprong, behaald tijdens de eerste com petitie-avond, verspeelden en in de tweede klasse de dames van BGV en in de derde klasse de tweede ploeg van Bato geheel werden uitgeschakeld. Ondanks deze mindere deelneming werd het toch een sportieve en spannende avond, daar in het algemeen de deelnemers(sters) beter op dreef waren dan tijdens de eerste avond. Mejuffrouw T. Handgraaf van Concordia werd op de 30 meter hardlopen weer onbe- drijgt eerste in de 'ijd van 10.9 sec.; haar snelste concurrentie op dit nummer liet 11.6 sec. voor zich afdrukken. Zij moest bij speerwerpen en hoogspringen haar meerdere erkennen in mej.'J. Hovestad, eveneens van Concordia, die de speer 26.34 meter wierp en 1.40 meter hoog sprong. Bij de heren stak de broer van mej. Handgraaf ver boven de anderen uit. Hij liep de 100 meter in 1.9 sec., wierp de speer 37.15 meter en sprong 1.60 meter hoog, prestaties, die door geen andere deelnemer werden benaderd. Met deze tweede avond is de competitie afgelopen. De eindstand luilt: Dames, eerste klasse: 1. Concordia 11197 punten; 2. BGV 10131 punten; derde klasse: 1. Bato 6883 punten; 2. BGV 4199 punten. Heren, eerste klasse: 1. OSS 7456 punten; tweede klasse: 1. VOLO 6307 punten; 2. Con cordia 6455 punten. Deze foto werd gemaakt tijdens een repe titie van „De Prins van Homburg" voor het Kennemer Toneelfestival van deze zomer onder leiding van Henk Rigters, die men geheel rechts (met een manuscript in de hand) ziet staan. Links: Leo Straus, als de Keurvorst, met Wim Rijke, die de titelrol vervult. Tussen laatstgenoemde en de regisseur staan onder anderen Johan van Doorn (kolonel Kottwitz) en mr. N. Drost (graaf Hohenzollern) Een jaar en drie waanden geëist Vanmorgen heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse arrondissementsrecht bank een jaar „en drie maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen de 45-jarige P. G. T., die zich had te verantwoorden wegens verduistering welke hij volgens de dagvaarding in zijn functie van gemeente-ontvanger van Heemstede had gepleegd. Uit het summiere verhoor van de enige twee getuigen, de gemeentesecretaris en de controleur van de gemeentefinanciën, kwam vast te staan, dat de verdachte, die op jeugdige leeftijd op de afdeling fi nanciën van de Heemsteedse secretarie was gekomen, zich door ijver en bekwaam heden had onderscheiden, waardoor zijn bevordering tot ontvanger in 1945-46 mo gelijk was geworden. De controleur ver klaarde, dat er door gebruikmaking van fictieve boekingen en vervalste manda ten ongeveer tien- tot twaalfduizend gul den verduisterd moest zijn. De verdachte zelf gaf, in antwoord op de vraag van een der rechters hoe hij tot zijn misstap was gekomen, ten antwoord, dat hij op een bepaald moment geld no dig had gehad en dit toen uit de gemeente kas had „geleend". Vair terug betalen was niets gekomen, integendeel: hij kwam van kwaad tot erger. Het geld had hij voor het gezin en zichzelf gebruikt. „En voor café bezoek?" wilde een der rechters weten. „Dat kwam pas later, maar vormde niet de hoofdreden", aldus verdachte. Mr. G. W. F. van der Valk Bouman zag het in zijn requisitoir zo, dat de verdachte weliswaar blijk had gegeven van het bezit van positieve eigenschappen, maar ook van negatieve en juist die hebben hem de nek gebroken toen hij eenmaal tot ont vanger was benoemd, een zienswijze welke ook in het reclasseringsrapport was te vinden. De wijze waarop verdachte de verduisteringen had gepleegd getuigden naar het oordeel van de officier ook van raffinement, geen eenvoudige „greep in de kas", maar het vervalsen van de hand tekening van de loco-burgemeester omdat die ook gemakkelijker na te maken viei dan die van de burgemeester. En ook verdachtes houding tijdens de eerste ver horen. toen hij alle beschuldigingen met verontwaardiging van zich had geworpen en zelfs gepoogd had de verdenking op anderen te richten, kon hij niet bewonde ren. Mr. Van der Valk Bouman vond het enerzijds wel diep-t.ragisch, dat een mooie carrière zo moest eindigen, anderziids be schouwde hij de verdachte nu ook weer niet als iemand waarmee men direct medelijden moest hebben. Ondanks deze mening dankte mr. B. W. Stomps de officier toch voor zijn mild requisitoir. In grote lijnen kon hij zich er wel mee verenigen. Pleiter schetste zijn cliënt als een populaire figuur in Heem stede. die een voortreffelijk ambtenaar was geweest, maar faalde toen de leiding van de tegenwoordige secretaris hem ont viel. Was de verdachte er toe gekomen zijn daad aan vrienden te bekennen, oan hadden die hem ongetwijfeld willen hel pen, zoals zij dat ook nu nog willen en ook doen, getuige ook de herhaalde tot hem, verdediger, gerichte aansporing: „Stomps, doe je best voor die man". Wat de houding van de verdachte betrof na de ontdekking van het misdrijf, her innerde mr. Stomps aan het aloude spreek woord, dat een kat in het nauw rare sprongen maakt. Pleiter wees er voorts op, dat de zwaarste straf voor zijn cliënt al niet meer te verzachten viel: de onmoge lijkheid om ooit nog een ambtelijke loop baan te kunnen volgen. Daarom ook, mede met het oog op de belangen van het gezin, verzocht mr. Stomps de rechtbank een gecombineerde straf op te leggen en daar bij de uiterste clementie te betrachten bij de bepaling van het voorwaardelijk en het onvoorwaardelijk gedeelte. Uitspraak op 29 Juli. Gistermiddag is de tienjarige Kees Rou- ma uit de Scheldestraat op de speelplaats van de Rooms-Katholieke school aan ae Eemstraat in een boom geklommen en er uit gevallen. De toestand liet zich ernstig aanzien en voorzien van de H.Sacramenten der Stervenden werd het knaapje met een vermoedelijke sehedelbasisfractuur naar het ziekenhuis Joannes de Deo overge bracht. Vanmorgen werd bericht dat de tien jarige jongen buiten levensgevaar is. Zijn toestand werd zelfs gunstig genoemd. Voor het derde Kennemer Toneeli'estival, dat vandaag over een week in Bloemen- daals Openluchttheater begint en de in 1951 en 1952 respectievelijk met „Dorp in Opstand" en „Kennisduel" behaalde suc cessen nog hoopt te overtreffen, waartoe uiteraard ook het weer moet meewerken, komen de voorbereidingen langzaam maar zeker gereed. In het gebouw Domi te Overveen worden onder leiding van Henk Rigters (acteur en regisseur bij de Ne derlandse Comedie) de laatste repetities gehouden van het te spelen stuk: „De Prins van Homburg" van Heinrioh von Kleist in de vertaling van David Koning, waarbij nu ook de figuranten zijn inge schakeld. Intussen zijn de door de Haar lemse schilder Levinus Tollenaar ontwor pen décors in uitvoering en werden de be nodigde korte muzikale intermezzi reeds op gramofoonplaten vastgelegd: door Paul Chr. van Westering op het orgel van Ca- vaillé Coll in de gemeentelijke Concertzaal gespeelde improvisaties. Zoals wij al eens eerder hebben geschre ven, is de herontdekking van dit uit 1809 daterende stuk te danken aan de Franse toneelleider Jean Vilar, die er met zijn ook in Nederland furore gemaakt hebbende Théatre National Populaire onder meer in Avignon en Versailles met Gérard Phi- lipe in de titelrol reeds tachtig open luchtvoorstellingen van heeft gegeven. Het voldoet dan ook aan alle eisen, die men aan een openluchtspel mag stellen: een grootse en bewogen handeling, gevat in de sfeer van een sprookje, daardoor roman tisch en spectaculair, maar niettemin bij zonder overzichtelijk. Qua psychologie mag men het zelfs modern noemen. De geschie denis speelt zich af tijdens en direct na de slag bij Fehrbellin in de dertigjarige oorlog tegen Zweden. De rollen worden vervuld door de beste amateurs uit Haarlem en omgeving, die zich met zeer grote toewijding en inspan ning van alle krachten aan hun veeleisende taak hebben gezet. Enkelen van hen nemen bovendien nog enige avonden per week rij lessen, om straks hun verschijning te paard zoveel mogelijk in overeenstemming te brengen met de militaire status, die zij zich toebedeeld hebben gekregen. Bij het repe teren met Henk Rigters worden bovendien hoge maatstaven van toneelspeelkunst als ideaal gesteld. De mannelijke medewer kenden zijn dit keer verre in de meer derheid, hetgeen niet wegneemt dat de vrouwelijke hoofdrollen die van de Keurvorstin en van Prinses Natalie van Oranje, een nicht van Prins Maurits voor de ontwikkeling van het thema van groot belang zijn. De Nederlandse première van „De Prins van Homburg" heeft in Bloemendaals Openluchttheater plaats op Donderdag avond 29 Juli, waarna op de volgende da gen nog zes herhalingen gegeven worden. In de jaarlijkse algemene ledenvergade ring van de damclub „Hef Oosten" werden de aftredende leden van het bestuur her kozen. Het dagelijks bestuur is thans als volgt samengesteld: A. de Jong voorzitter; A. de Vries secretaris en W. Beider pen ningmeester. De financiële toestand van de club bleek gezond, zodat de contributie voor de ge wone leden werd gehandhaafd. - Besloten werd een sneldamwedstrijd ook voor 1955 en zo mogelijk tevens voor vol gende jaren uit te schrijven. Voor deelneming aan de competitiewed strijden in de eerste klasse van de K.N.D.B. werd het volgende tiental gevormd: 1. W. de Jong, 2. H. J. van Berk, 3. A. de Jong, 4. J. Poppen, 5. A. de Vries, 6. F. Claudius, 7. W. Roest, 8. C. M. Beek, 9. W. Beider, 10. F. W. de Pater; reserves: H. van Duyn, J. M. Schijvenaar, A. Bontenbal, G. Duin e.a. Donderdag 25 Juli zal het vijfentwintig jaar geleden zijn, dat de heer J. Hartog in dienst trad bij de Rotterdamse Bank N.V. in Haarlem. In 1929, op zestienjarige leef tijd, werd hij jongste bediende bij deze onderneming, in 1939 werd hij bevorderd tot procuratiehouder en op 1 Augustus 1952 werd hij overgeplaatst naar Utrecht, waar hij in Januari van dit jaar is benoemd tot directeur van kantoor Vreeburg. Het openluchttheater in Bloemendaal was Woensdagmiddag tot de laatste plaats bezet met voor het grootste gedeelte jeug dige toeschouwers, die allen enthousiast meeleefden met de avonturen van Sjors, Sjimmie en hun tijger. Te oordelen naar de bijvalsbetuigingen viel het stuk bij de kinderen bijzonder in de smaak en dit was ongetwijfeld mede të danken aan het feit, dat de spelers zich in de open lucht even zeer op hun gemak voelden als op de stof fige planken. Uiteraard .bood het stuk de regisseur diverse mogelijkheden en hij heeft niet geaarzeld daarvan gebruik te maken: grote groepen Indianen in de bosjes, een grote tijger, die steeds voorzichtig naderbij sloop en zelfs een echt paard was niet vergeten. Kortom, het was echt, te echt soms, zoals bijvoorbeeld voor een bijzonder klein jon getje, dat telkens, wanneer de namaak- ti.iger op de grasmat verscheen, met de handjes voor zijn ogen zat te rillen en te beven. Het greep hem allemaal een beetje te veel aan, maar hij is waarschijnlijk de enige geweest van al die honderden, die zich niet uitstekend heeft geamuseerd. BINNENLAND De burgemeester van Maastricht mr. W. baron Michiels van Kessenich, heeft Woensdagavond in de voormalige Domini- canenkerk de Europa-tentoonstelling en daarmede ook de Europese dagen van Maas tricht officieel geopend. Maastrichts burge meester noemde ook de toekomstige taak van Maastricht voor de bevordering van de Europese eenheidsgedachte zeer belangrijk. Hij zeide, dat dit bij uitstek Europese cen trum op cultureel en artistiek gebied reeds effectief aan de Europese integratie mee werkt. De inham „Dijkswater" van de Greve- lingen tussen de dorpen Dreischor en Sir- jansland op Duiveland zal worden afge damd. Daardoor wordt een dijklengte van 7600 meter tot 1100 meter teruggebracht. De 125 te winnen hectaren grond zullen bij het in uitvoering zijnde herverkavelingsplan van Schouwen-Duiveland worden betrokken. Een boezem van 20 hectare blijft over. De afsluiting, die ruim anderhalf millioen gul den kost, kan begin November een feit zijn. Minister ir. II. B. J. Witte heeft in het Bouwcentrum te Rotterdam de prijzen uit gereikt aan de winnaars van de landelijke metselwedstrijd, die deze week aldaar is gehouden. De Technische School te Amster dam heeft de wisselprijs, de „zilveren trof fel", gewonnen met 378 punten. Op de twee de plaats kwam de technische school van 's Hertogenbosch met 367 punten en num mer drie was de Technische School uit Zut- phen met 363 punten. Kampioen-metselaar van Nederland mag zich C. Donkers uit Vught noemen. Hij veroverde de eerste prijs. Carel Briels heeft surséance van beta ling aangevraagd „zich daartoe genoodzaakt ziende tengevolge van de schade die hij heeft geleden". De arrondissementsrechtbank van Amsterdam heeft hem deze voorlopig verleend. B. en W. van Dordrecht hebben de raad een plan voorgelegd voor de bouw van een jeugdherberg die 93 slaapplaatsen zal om vatten en ongeveer f 170.000 zal kosten. Zij zal vooral op watertoerisme berekend zijn en daai-toe aan de z.g. „staart aan het wa ter" verrijzen. Prof. dr. J. H. Robbers, rector magnifi cus der R.K. universiteit te Nijmegen is be noemd tot ridder van de Académie Francaise. De Haagse fotograaf R. Frederiks heeft het wereldrecord pijproken, dat met 112 mi nuten op naam van een Amerikaan staat, gebroken. Hij slaagde er in, een pijp met 3 gram portoricotabak 120 minuten brandende te houden. Daar de zaak niet officieel op touw was gezet, kan de Hagenaar zich nog niet wereldkampioen noemen. Hij zal even wel binnenkort een offciële poging hiertoe wagen. ADVERTENTIE De SoftballcompeHtie Door een even onverwachte als fraaie 10 overwinning van HCK op HHC is de span ning in de strijd om het softballkampioen- schap tóch nog teruggekomen. De situatie is nu zo dat HHC uit haar laatste twee wed strijden drie punten moet halen. Dat zal haar tegen DSB en VVGA ongetwijfeld lukken. KCK zal dan op de tweede plaats beslag leggen. Gymnasion. dat met 63 en 93 respectievelijk van DSB en SC Haarlem won, zal vrijwel gelijk met Schoten op de derde plaats eindigen. VVGA is veel sterker, dan verwacht werd. Toch zal SC Haarlem er niet meer in kunnen slagen deze club te pas seren. De volgorde voor de laatste drie plaatsen is dan: VVGA, SC Haarlem en DSB. In de plaats van het degraderende DSB komt toch weer een Haarlemse club. EDO is namelijk reeds op bijzonder fraaie wijze kampioen van de tweede klasse A geworden. Een veelbelovend herstel na de onfortuin lijke degradatie van verleden jaar.. In de andere tweede klasse is het kampioenschap van RCH nog slechts een kwestie van enkele dagen, zodat men boeiende promotiewed strijden tussen deze beide clubs tegemoet kan zien. Het reserve team van HHC staat op de derde plaats van onderen in de tweede klasse; HHC 3 handhaaft zich in het midden van de derde klasse. HCK 2, 3 en 4 doen het vrij goed. Het vierde kan zelfs kampioen worden van een der derde klasse afdelingen. Ook bij Gymnasion kan men meer dan te vreden zijn. Het tweede en derde staan hoog. Gymnasion 4, 5 en 7 staan ongeveer in het midden, slechts Gymnasion 6, samen gesteld uit zeer jonge meisjes, zal volgend jaar met het nieuw te vormen achtste team in de vierde klasse uitkomen. Van de overige eersteklassers heeft slechts SC Haarlem een reserve-team in de tweede klasse, dat zich nog juist kan handhaven. Schoten. DSB. VVGA, RCH en EDO zullen verstandig doen volgend jaar veel aandacht aan haar lagere teams te besteden. Daar immers worden de speelsters opgeleid, die men later in de eerste klasse nodig zal hebben. Op Maandagavond 2 Augustus, een dag dus na het eindigen van de Ronde van Frankrijk, zal de Nederlandse ploeg in het Olympisch stadion in Amsterdam starten. De renners zullen met Van Vliet, Derksen, Van der Kamp, Bijster, Koch, Cor Bakker, Willekes, Stakenburg, Kunst en Wierstra uitkomen in een wedstrijd achter handels motoren over twee manches van elk 25 km. Voorts wordt een 50 km. koppelwedstrijd gereden, waarvoor de volgende paren zijn geformeerd: WagtmansVan Vliet, Wim van EstDerksen, NoltenVan der Kamp, Ger- rit VoortingBijster, FaanhofKoch, Van BreenenCor Bakker, MaenenWillekes, Klaas van Est—Stakenburg, RoksKunst en SuykerbuykWierstra. Het programma wordt aangevuld met wedstrijden voor amateurs en nieuwelingen. (Verkort weergegeven) Demping Nieuwe Gracht. Dat er geen bezwaren rezen tegen het schrijven van de heer C. Cassee Czn., dat gisteren in deze rubriek gepubliceerd werd, is niet te ver wonderen. Het wordt toch te gek als men maar alles wil gaan dempen. De meesten hebben ongetwijfeld, net zoals ik, gedacht: „Niet op reagere Lena". Als men verande ringen wil aanbrengen moet men de zaken van vele kanten en met nuchtere ogen bekijken. Het is één geluk dat we nog e<=n instelling als het „Hoogheemraadschap Rijnland" kennen. J. C. Z.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10