„Onderlinge afhankelijkheid is de kracht der moderne natiën" Weerbericht Molotov onderstreepte nog eens het internationaal gewicht van China OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Washington zal de Indochinese regeling geen geweld aandoen Koningin tot President Coty: Accoord bevat echter elementen die de Verenigde Staten niet aanstaan Accoord over Unie waarschijnlijk Washington en Peking wisselen burgers uit Redevoeringen bewondering vol wederzijdse aan galadiner Einde van het politieke Genève Het woord is aan Franse onderscheidingen Eisenhower op zijn persconferentie: Inschepen voor de tocht door de grachten Zaterdag slotzitting Portugese factorijen in India worden bedreigd Het antwoord Geen oorlogswil BEA en KLM coöpereren op lijn A'dam-Londen Geen tariefklassen in de Duitse eed van trouw Weerrapport 69 e JAARGANG No 10 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 22 JULI 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 164 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 27310" Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A P Hu ijsman WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse pers conferentie gezegd, dat de Verenigde Sta ten geen geweld zullen gebruiken om de te Genève bereikte regeling aangaande In dochina te verstoren. Maar, zo zeide hy, de overeenkomst betreffende het staken van het vuren bevat elementen, waarop de Ver enigde Staten niet gesteld zyn. Eisenhower zeide verheugd te zijn, dat overeenstemming was bereikt om een ein de te maken aan het bloedvergieten. De Verenigde Staten hadden de taak op zich genomen Frankrijk en Cambodja, Laos en Vietnam te helpen, een eerlijke en eervolle regeling te Verkrijgen, die rekenng zou houden met de behoeften van de betrokken volken. Bijgevolg waren de Verenigde Sta ten geen partij geweest op de conferentie en waren zij ook niet gebonden door haar beslissingen. De president sprak de hoop uit, dat de conferentie zou leiden tot de vestiging van een vrede, verenigbaar met de rechten en behoeften van de betrokken landen. Hoewel de overeenkomst elementen bevatte, die de Verenigde Staten niet aan staan, zou heel veel afhangen van de toe passing in de praktijk. De Verenigde Sta ten zouden „elke hernieuwing van commu- Voor zij zich inscheepten in de rondvaart boot, die hen door de Amsterdamse grach ten naar het Oosterdok zouden brengen, poseerden Koningin Juliana en president Coty (rechts), mevrouw Coty en Prins Bernhard (links) met hun gevolg onge dwongen voor de fotografen. Geheel rechts een jeugdige „kapitein", die de Koningin en mevrouw Coty bloemen aanbood. (Van onze parlementaire redacteur) Zo even ontmoette ik, na afloop van de hedenochtend gehouden informele bespre kingen tussen de Nederlandse en Indone sische gedelegeerden, de minister zonder portefeuille Luns, die er zeer opgewekt uitzag. Uit een kort onderhoud met hem en uit hetgeen ik verder nog vernam valt op te maken, dat op het ogenblik de moei lijkheden om tot overeenstemming te ko men overwonnen zijn. Naar alle waar schijnlijkheid zal er dan ook Zaterdagoch tend een formele samenkomst van de ge hele conferentie plaatsvinden, waar men spijkers met koppen hoopt te slaan. Die vergadering zou reeds het eind van het Unie-overleg kunnen betekenen. De beide delegaties zullen in de tijd, die resteert tot de formele bijeenkomst van Zaterdag, overleg plegen met de weder zijdse regeringen. De formele vergadering die dus naar wordt gehoopt Zaterdag zal kunnen Worden gehouden, zal dienen ter formalisatie van de bereikte overeenstem ming. GENèVE (Reuter) Communistisch China heeft er mee ingestemd zes Ameri kaanse onderdanen, die in China worden vastgehouden, vrij te laten. De Verenigde Staten zullen vijftien Chinese studenten toestaan naar huis terug te keren. Dit is het eerste resultaat van een serie bijeenkomsten die te Genève gehouden worden tussen vertegenwoordigers van de Amerikaanse en Chinese delegaties over het lot van Amerikaanse burgers in China en Chinezen in de Verenigde Staten. De besprekingen werden gearrangeerd door Groot-Brittannië, dat China erkent. In een Amerikaanse verklaring wordt gezegd, dat de pogingen tot uitwisseling worden voortgezet. De Chinezen zeggen, dat de Verenigde Staten ongeveer vijfdui zend van hun onderdanen, die naar hun land terug willen, vasthouden. Maar de Verenigde Staten verklaren, dat hun aan tal slechts 120 bedraagt. Het aantal Ame rikaanse burgers, dat in China wordt vast gehouden, is 93, het aantal militairen 29. LISSABON (AFP) Het Portugese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een verklaring uitgegeven, waarin uiting gegeven wordt aan „ernstige ongerustheid over de alarmerende activiteit aan de grenzen der Portugese factorijen in India". De verklaring noemt hierbij Dadra en Nagar-Aveli, behorende tot het Portugese district Damao. De verbindingen met deze gebieden zijn afgesneden en Indiase troepen graven zich langs de grens in. Ook het personen verkeer is afgesneden. Deze „onrustba rende voorbereidselen" dienen, „gezien het kennelijke doel" aan de internationale openbare mening bekend gemaakt te worden, aldus de verklaring van het mi nisterie. Galaconcert wordt uitgezonden In een gezamenlijk programma zal de Avro vanavond van 22 uur af het galacon cert dat ter gelegenheid van het bezoek van president en mevrouw Coty in het Kurhaus te Scheveningen wordt gegeven, uitzenden. Koningin Juliana heeft tijdens het gala diner, dat ter ere van de President van Frankrijk Woensdagavond in het Konink lijk Paleis te Amsterdam is gehouden, in het Frans een rede uitgesproken, waarin zij onder meer tot president Coty zeide: „Gij zult opnieuw de grote bewondering kunnen constateren, die ons volk door de eeuwen heen voor het uwe gehad heeft. Ook zult gij er overal duidelijk bewijzen van zien, dat, hoewel in het verleden het zelfbehoud de drijfveer van iedere natie is geweest, dit ongetwijfeld in onze dagen tot illusie is verworden, want de onderlinge afhankelijkheid is de kracht der moderne natiën. Onze huidige banden zijn vastgelegd door een groot aantal bi- en multilaterale overeenkomsten en internationale organi saties, waarbij wij beiden partij zijn. On danks dat kunnen onze talloze betrekkin gen de oorsprong worden van nieuwe sa menbindingen. Gij zult overal nog de sporen zien van onze strijd voor de vrijheid, die ook de uwe was, sporen die sindsdien voor het merendeel veranderd zijn in evenzoveel tekenen van herrijzenis. De hulp in onze noden, die gij ons met een zo grote, een zo prachtige gulheid ge boden hebt, als ware vrienden, heeft ons, temidden van ons leed, gesterkt. Geest vloeit over ook over staatkun dige grenzen heen en hart en vriend schap kennen geen beperkingen." De Koningin besteedde verder aandacht aan drie grondwaarheden, waar Frankrijk aan wil herinneren, namelijk, dat wij allen: vrij, gelijk en broeders zijn. Zij sprak in het bijzonder over de broe derschap. „Deze bestaat en heeft altijd be staan, men kan haar niet ontkennen. De familiebanden in ons werelddeel zijn in verschillende, soms zeer eigenaardige, vor men kenbaar geworden. Er zijn tussen de natiën, om zo te zeggen, veel kinderlijke ruwe bejegeningen geweest in tijdperken, waarin de mensheid jonger en woeliger was dan de tegenwoordige, die teveel geleden heeft. Maar de natuurlijke liefde in de familie voor elkander en de heilzame on derlinge invloed zijn evenzeer door alles heen zichtbaar. De onderlinge verhoudin gen, de gemeenschap van alle volkeren, is fundamenteel Wat wij tegenwoordig op het oog heb ben, is de volwassen en rijpe broederschap der natiën van Europa en van de wereld. Deze opvatting zal het nationale leven ver rijken, het zal een vreugde voor de volke ren zijn, te begrijpen, dat men elkander nodig heeft, door gesteund te worden en zelf steun te zijn. Ik hef thans mijn glas op ter ere van onze zo hoog gewaardeerde gasten, president en mevrouw Coty, en van onze vriendin, onze kameraad, onze zuster Frankrijk van wie wij goed kunnen begrijpen en waarderen dat wat zij volbracht heeft, dat wat haar moeilijkheden zijn, evenals haar rijke mo gelijkheden bij het dagen van een nieuwe tijd voor Europa en de gehele wereld." In zijn antwoord zeide de Franse Presi dent onder meer: „De dubbele en tegenstrijdige roep van een vruchtbaar land en van het avontuur ter zee, de onbegrensde vergezichten, die het zowel de geest als het oog biedt, het kruispunt voor uitwisseling, niet alleen van koopwaren, maar ook van mensen en gedachten, die sfeer van vrijheid, die men er met de ruimte inademt, dat zijn de eer ste indrukken van Nederland voor degene, die te Amsterdam of te Rotterdam aankomt en waar hij zich, meer dan op welk punt van ons vasteland van Europa en Azië ook, in het centrum van de wereldhandel weet." Om dieper in de Nederlandse ziel door te dringen behoeft men, naar hij zeide, zich slechts te binnen te brengen de naam van Nederland, „waar, van eeuw tot eeuw, de generaties een harde en dikwijls giganti sche strijd hebben moeten leveren tegen het water, dat zich zo doet gelden en soms een bedreiging vormt. Zó is het karakter gesmeed van een volk, dat altijd dezelfde moed heeft weten op te brengen om iets te ondernemen en om te volharden, of het 'er al om ging het grondgebied van het vader land te beschermen en uit te breiden of zijn onafhankelijkheid en zijn gewetens vrijheid te verdedigen tegen de machtigste staten, ofwel dat zoveel stoutmoedige zee vaarders en pioniers de oceanen oversta ken om in zoveel verre contreien uit volle hand orde, winstgevend werk en bescha ving te zaaien." Na gesproken te hebben over de slagen van de oorlog en de wa tersnoodramp, sprak president Coty over „die verbazingwekkende „herrijzenis", waarop het Nederlandse volk met recht trots kan zijn, want zij is eens te meer het werk van diezelfde moed, die altijd tot noest en onversaagd optreden heeft geleid, die vitaliteit, die bloei waarvan de volheid gemeten kan worden, niet alleen aan de dichtheid nergens geëvenaard naar ik meen van bevolking, maar meer nog aan de glans, welke afstraalt van denken en wetenschap, kunst en letteren, zowel als aan de harmonieuze schoonheid van uw met groen en bloemen versierde steden, ware voorbeelden van moderne steden bouwkunde." De gevoelens van het Franse volk ten opzichte van het Oranjehuis beschrijvend, zei hij voorts onder meer: „Boven alles acht Frankrijk Uwe Majesteit hoog, omdat Uwe Majesteit met alle tederheid van haar hart van Frankrijk houdt, zoals zij de vrede bemint, de ware vrede, die zowel voor de goede als voor de kwade dagen de volke ren moet samenbrengen, welke het ver diend hebben vrij te zijn en, koste wat het kost, vrij willen blijven. Waarom zouden wij, geleden hebbende wat wij, zij aan zij, geleden hebben, wij, die met elkaar het edelste erfdeel, dat er onder de hemel kan zijn, moeten verdedi gen, waarom zouden wij ons niet van hart tot hart verenigd gevoelen door banden, het diepst gehecht in de mensenziel? Mevrouw, al moet ik er dan al de regels van het protocol voor overtreden, ik kan niet nalaten Uwe Majesteit er voor te dan ken, dat zij in haar vriendelijke heildronk op mijn reis. ook haar heeft willen betrek ken, die reeds bijna een halve eeuw mijn levensgezellin is, waarvoor ik mijn dank baarheid tot uiting wil brengen. Ik hef het glas ter ere van Uwe Majes teit, van zijn Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard en de koninklijke familie. Ook ter ere van onze vrienden, onze kamera den, onze broeders van Nederland, en ter ere van de grote familie van vrije volke ren. En daarbij spreek ik de vurige wens uit, dat eindelijk het rijk van de vrede de wereld moge toekomen." (Van onze speciale verslaggever) GENèVE, 21 Juli. Een formele zitting, waarin de negen ministers van Buiten landse Zaken min of meer uitvoerige, doch zeer algemene beschouwingen hebben ge houden over de resultaten van de confe rentie van Genève, heeft een einde ge maakt aan de moeilijke onderhandelingen, waarvan het bestand voor Laos, Vietnam en Cambodja en de verdeling de facto van Indochina de voornaamste gevolgen zijn. Molotov heeft het uitvoerigst gesproken en onder meer gewezen op het belang van China's deelneming aan internationale zaken, wat volgens Molotov op deze confe rentie is gebleken. Volgens de vertegen woordiger van Sovjet-Rusland heeft deze conferentie verder het bewijs geleverd, dat er geen problemen bestaan, die niet via onderhandelingen kunnen worden op gelost. De spanning in de wereld is aan merkelijk verminderd door deze conferen tie, zeide Molotov. Heeft de Rus door deze opmerking het Westen zoal niet een hand, dan wel een vinger willen toesteken? Het is best mogelijk. In ieder geval wordt van verschillende zijde nu het idee geopperd, dat het Westen zal gaan praten met de Russen over het Duitse probleem. „Le Monde" is een van de bladen, die daar ook thans weer een lans voor breken. Een gerucht volgens hetwelk Molotov aan Mendès-France een conferentie over Euro pese problemen heeft voorgesteld, is van Franse zijde ontkend. Minister Tran Van Do van Vietnam heeft op deze slotzitting nog een plechtig protest uitgebracht tegen de gesloten over eenkomst. De conferentie heeft volstaan met nota te nemen van dit protest. Men dès-France zeide te hopen dat Ho Tsji Minh, de Vietminhse leider, de godsdienst vrijheid zou respecteren in het door de Fransen te ontruimen gebied van Vietnam. Bedell Smith, de Amerikaanse vertegen woordiger, heeft zijn verwachte verkla ring afgelegd, waarbij de V.S. eerbiediging van de thans geschapen toestand beloven. Verder werden er vriendelijke woorden gesproken vooral door Eden, wiens ver zoenende rol, (zo heeft Molotov gezegd) moeilijk overschat kon worden. Premier Mendès-France gaf in een televisie-uitzending toe, dat het accoord enige „wrede" voorzieningen bevat, doch hij was van oordeel, dat zijn moeizame onderhandelingen hadden geleid tot „het beste, waarop wij konden hopen bij de huidige stand van zaken". In tegenstelling tot de zuiver militaire overeenkomst inzake Korea en de ver deling van dit land, wordt in de regeling met betrekking tot Indochina met nadruk verklaard, dat de demarcatielijn langs de 17de breedtegraad „een voorlopige lijn" is, welke op geen enkele wijze kan worden uitgelegd als vormend een politieke terri toriale grens. In de verklaring wordt gezegd, dat de conferentie „de overtuiging uitspreekt", dat Vietnam, in plaats van blijvend te worden verdeeld in een communistisch en een niet-communistiseh deel, door middel van in het gehele land te houden verkie zingen zal worden herenigd. De ministers van Buitenlandse Zaken zijn met hun staven in de loop van Woens dag en vandaag naar hun respectievelijke hoofdsteden vertrokken. De rust in het Geneefse paleis der Naties is weergekeerd en de touristen zijn weer heer en meester in Genève waar nu ook de zon is door gebroken na wekenlange regen. nistische aggressie" als een zeer ernstige zaak beschouwen. Als bewijs van hun vastbeslotenheid om Laos en Cambodja bij te staan in de ver vulling van hun rol, in volledige onafhan kelijkheid en souvereiniteit, in de gemeen schap van vrije landen, zouden de Verenig de Staten de regeringen van deze landen verzoeken toe te stemmen in de benoeming van een Amerikaanse ambassadeur of ge zant. In de hoofdstad van Vietnam bestond reeds een Amerikaanse vertegenwoordi ging- Met andere vrye landen zetten de Ver enigde Staten onderhandelingen voort met het doel te komen tot de snelle vorming van een collectieve verdediging in Zuid-Opst- Azië ter voorkoming van „verdere recht streekse of indirecte communistische ag gressie in dat gebied". Desgevraagd verklaarde Eisenhower, nimmer het gevoel te hebben gehad, dat de communistische wereld thans oorlog wil. Hij geloofde niet, dat zij de vrije wereld welbewust zou uitdagen tot een uitput tingsoorlog. Het probleem was echter het verlies van grote gebieden door middel van propaganda, bedrog, ondermijning, staats- DIT NUMMKR BESTAAT UIT TTEN PAGINA'S Robert Browning: Waarom moeten nieuwe waarhe den met oude in strijd zijn? grepen en elk mogelijk middel van een goed gefinancierde samenzwering. Als er iets goeds zou kunnen voortkomen uit de Zuid- Oost-Aziatische ervaring, was het, dat de vrije wereld er toe gebracht zou kunnen worden, de feiten te zien en te weten te komen welke offers zij zou willen brengen om de wezenlijke dingen van haar stelsel te behouden. De Verenigde Staten zouden niet kunnen blijven bestaan in de wereld, geografisch afgezonderd al zij zijn, indien zij geen positief plan zouden kunnen vin den om de vrije landen zo hecht verenigd te houden dat geen van hen zich gewonnen zou geven. Toen hem vragen gesteld werden over berichten, dat Frankrijk had getracht hulp te krygen in de vorm van vliegtuigen met Amerikaanse bemanningen om Dien Bien Phoe te redden, antwoordde Eisenhower, dat hij hierover liever niet wilde spreken, daar een document over Indochina werd opgesteld, waarin de gehele geschiedenis in haar ware verhoudingen zou worden weergegeven. Naar wordt gemeld heeft de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Dul les, op een besloten vergadering van de huiscommissie voor buitenlandse zaken ver klaard, dat de Verenigde Staten vele pun ten in de wapenstilstandsovereenkomst in Indochina betreurt doch dat het van oor deel blijft, dat de oorlogvoerende partijen in de allereerste plaats hun verantwoorde lijkheid hebben. De kranslegging door president René Coty aan de voet van het Nationaal Monument op de Dam, achter hem burgemeester mr. Am. J. d'Ailly. Besprekingen tussen de Engelse maat schappij B.E.A. en de K.L.M. hebben er toe geleid, dat de dienst Amsterdam-Lon- den v.v. met ingang van 3 October in sa menwerking zal worden uitgevoerd. Een overeenkomst is getekend, dat deze dien sten in „pool" zullen worden gevlogen. De dienstregeling van beide maatschappijen zal meer nog dan voorheen aan de be hoefte van het publiek worden aangepast. Met ingang van genoemde datum zal het totaal aantal diensten per dag op de lijn Amsterdm-Londen zeven bedragen, met ingang van de winterdienst op 31 October zes diensten. Het ligt in het voornemen dit getal voor de zomerdienst 1955 op te voeren tot negen diensten. Deze overeenkomst heeft niet betrek king op de nachtpostvrachtvluchten, welke derhalve niet zijn inbegrepen in boven vermelde frequenties. BONN (A.N.P.) De herdenking van de opstand tegen Hitler van 20 Juli 1944 is in de bondshoofdstad, die door de politieke gebeurtenissen in Berlijn verweesd lijkt, vrijwel onopgemerkt voorbijgegaan. Zoals in voorgaande jaren is ook nu weer de twist opgeleefd over de vraag wie de natie het trouwst heeft gediend: zij die tot de mislukte opstand besloten of zij, die ook daarna meenden hun eed van trouw aan de Führer gestand te moeten doen. Elk jaar opnieuw wordt de herdenking van de slachtoffers van de samenzwering door deze vraag beheerst. De soldatenbonden roeren zich daarbij geducht om de eer van de Hitler-trouwe soldaten te verdedigen. De meeste politici ontwijken de gevoelig heden door bij deze gelegenheid de verzets lieden en de eedsgetrouwen beiden te ont zien. De daarbij door de leiders der sol datenbonden vaak verdedigde stelling, dat de trouw aan de eed op Hitier onvoorwaar delijk moest zijn, is bij de herdenking in Berlijn door bondspresident Heuss scherp aangevallen. Heuss heeft er daarbij op ge wezen, dat de eed van trouw een weder kerigheid eist, die ook trouw eist van de gene aan wie trouw gezworen wordt. De president der Franse Republiek heeft aan zes Nederlandse journalisten onder scheidingen verleend. Tot ridder in de orde van het Legioen van Eer zijn benoemd J. J. van Mechelen te Amsterdam, voorzitter van de Federatie van Nederlandse Journa listen en Robert Peereboom, hoofdredac teur van Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Courant; to-t commandeur in de orde van de Zwarte Ster is benoemd D. J. Lambooy te Den Haag, hoofdredacteur van het A.N.P.; tot officier in de orde van de Zwarte Ster zijn benoemd mr. A. Stem pels te Rotterdam, voorzitter van de Rot terdamse Journalisten Vereniging, Johan Winkler te Amsterdam, voorzitter van de Amsterdamse Pers en P. H. de Wit te Den Haag, voorzitter van de Haagse Journalis ten Vereniging. Hefschroefvliegtuig dienst Londen-Amsterdam Lord Douglas of Kirtleside, voorzitter van de „British European Airways", heeft verklaard, dat de maatschappij uitziet naar de tijd, wanneer zij hefschroefvliegtuigen kan laten vliegen tussen Londen, Parijs, Brussel en Amsterdam. Hij zeide, dat de B.E.A. uiteindelijk op alle routes tot on geveer 400 km hefschroefvliegtuigen zal laten vliegen. (van hedenmorgen 7 uur) oreer»- U c Et fit Is toesta nó ■O" T3-g s« f 2 f. fcE 4' r- r ~- 7 5 Stockholm zwaar bew. W 6 20 0 Oslo licht bew. NO 1 21 2 Kopenhagen licht bew. WZW 7 20 1 Amsterdam zwaar bew. W 19 0 Londen licht bew. WNW 2 21 0 Luxemburg nevel N 1 23 0 Parijs licht bew. W 3 23 0 Bordeaux onbewolkt N 2 28 0 Grenoble zwaar bew. windstil 27 0 Nice licht bew. NNW 2 25 0 Genève licht bew. windstil 27 0 Zürich nevel windstil 26 0 Locarno regen windstil 27 0 Berlijn onbewolkt W 3 22 5 Frankfort nevel windstil 26 0 München onbewolkt ZW 2 23 0 Wenen nevel windstil 23 0 Innsbruck nevel WZW 2 27 0 Rome onbewolkt windstil 30 0 Ajaccio onbewolkt NO 2 25 0 Mallorca regen NO 4 Neerslag laatste 24 uui DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 70 uur: Wisselende bewolking en droog weer. Overwegend matige wind tussen West en Noord-West Weinie verandering in temperatuur 22 Juli Zon op 4.46 uur. onder 20.46 uur. Maan op 22.55 uur. onder 13.08 uur. 23 Juli Zon op 4.47 uur. onder 20.45 uur. Maan op 23.21. onder 14.33 uur. Maanstanden 23 Juli 1.14 uur: Laatste kwartier 29 Juli 23.20 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmulden Donderdag 22 Juli Hoog water: 7.47 en 20 13 uur. Laag water: 3 28 en 15 45 uur Vrijdag 23 Juli Hoog water: 8.38 en 21.08 uur. Laag water: 4.11 en 16.34 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1