De slag bij Fehrbellin aan het Zandvoorterpad. va Brillant debuut van pianist John Pennink bij N.Ph.O. Kort en bondig „Panda" morgenmiddag in Haarlem Raad van Amsterdam torpedeert het Nederlands Ballet West-Duitse socialisten blijven anti-E.V.G. Heemstede 8 Kennemer Toneelfestival repeteert Opvoering door Rotterdams Kindertoneel Koppelstation voor 6000 Volt in Waarderpolder Bloemendaalse raad bespreekt doortrekking Orionweg Hogere salarissen voor secretarissen van vaste commissiën Raadslid Verbaan vraagt geen terugbetaling bijsteun J. P. van Duivenboden met pensioen Van Nelle keert geen dividend uit Nieuwe functie bij Buitenlandse Zaken Makelaar wegens oplichting van bejaarden veroordeeld Hoge Raad over bankiersaffaire ZATERDAG 24 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het gezelschap dames en heren, dat in het gebouw Domi aan het Zandvoorterpad in Over veen, behaaglijk probeert te zitten op ongemakkelijke stoelen langs de wand, kijkt vol belangstelling op als de heer Henk Rigters met de vlakke hand op tafel slaat en mededeelt dat de slag bij Fehr bellin gaat beginnen. Het is een veldslag die de bezoekers van het Kennemer To neel Festival uit de verte zullen meemaken bij de Donderdag 29 Juli beginnende op voeringen van het openluchtspel „De Prins van Homburg" in Bloemendaal. Er staan een paar mensen op, maar de veldheren, waar het om gaat, ontbreken nog. Waar zijn de overste Kottwitz, graaf Hohenzollern en ritmeester Von der Golz, die weldra de cavalerie naar de zege moe ten voeren? Zij leren paardrijden in de duinen. Er klinken toejuichingen als de overste de zaal binnentreedt. Op zijn ge zicht staat te lezen, dat het leven onver wachte moeilijkheden kan bergen. Hij deelt enige opdringende belangstellenden mede, dat zijn paard wel aardig was, maar steeds weer van de bladeren wilde eten. Daardoor ontstond telkens een achter stand, die het dier slechts in een weinig geriefelijke galop kon overbruggen. „Ik ben er een paar keer net niet afgeval len", zegt de overste Kottwitz. Dat ver dient de man ook niet, want hij heeft on tegenzeggelijk de sympathiekste rol in ,,De Prins van Homburg" door Heinrich von Kleist, waarvan men bij de repetities hier en daar al kan genieten. Men moet deze oude overste in het laat ste bedrijf maar eens horen pleiten voor de titelheld, die op het slagveld met een eigenmachtige beslissing een hoog bevel heeft genegeerd. Zonder de verdere in houd van het omstreeks 1620 spelende stuk te willen aanroeren kunnen wij wel zeggen dat het een onverwachte rugge steun betekent voor de gewraakte opvat tingen van generaal-majoor b.d. Dürst Britt over het eigen initiatief tegenover gegeven bevelen in het leger. Wij hebben de heer Frans Hesmerg, voorzitter van de stichting Kennemer Toneelfestival, dan ook gevraagd of de opvoering van dit stuk wellicht politieke betekenis heeft, maar dat heeft deze ten stelligste ont kend. ..Alle voorkomende gelijkenis met thans levende personen berust op louter toeval", zei hij. Aan het eigen initiatief van figuranten wordt overigens in het stuk weinig over gelaten: dit ondervond een page, die zich tegenover de Keurvorst fier oprichtte en hem toevoegde „Hij zal u leren wat krijgs tucht en gehoorzaamheid waard zijn...." Gezien het grote succes van de vorige voorstelling van „Panda" enkele maanden geleden in een uitverkocht Concertgebouw voor een enthousiast publiek gegeven, komt Anneke Elro met haar Rotterdams Kindertoneel morgen, Zondagmiddag, 25 Juli, opnieuw naar Haarlem voor het geven van een voorstelling met haar kinderstuk „Panda", een toneelbewerking van Marten Toonders verhalen over het beertje, zijn vrienden en vijanden en zijn avonturen. Ook deze voorstelling wordt gegeven in het Concertgebouw en zij begint om half drie. Anneke Elro heeft van „Panda" sinds de vorige voorstelling een nieuwe bewerking gemaakt. Zelf speelt ze nu niet meer de titelrol, maar zal ze het Bosvrouwtje voor stellen Willy Lambrechts treedt nu als het beertje op. De regie is van Anneke Elro. Teneinde de electriciteitsvoorziening ten behoeve van de belangrijke in de Waarder polder gevestigde industrieën veilig te stel len is het noodzakelijk om, nadat het nieuwe 50-KV transformatorstation aan de Spaarn- damseweg in bedrijf zal zijn gesteld, in de Waarderpolder een zogenaamd koppelstation voor 6000 volt in te richten. Dit koppelsta tion zal moeten dienen om een juiste verde ling van de belasting van afnemers in de Waarderpolder over het 50-KV transforma torstation en de Centrale te verkrijgen. Het verdient aanbeveling het koppelstation te verwezenlijken door uitbreiding van de Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. met 5 hoog- spanningsschakelvelden. B. en W. van Haar lem stellen daarom de raad voor hen te machtigen tot de aanschaffing van een 5- velds Hazemeyer-schakelinstallatie. waar aan de totale kosten f 13.500 zullen belopen. De Bloemendaalse raad zal Woensdag avond 28 Juli in een openbare vergadering het door Gedeputeerde Staten vastgestelde uitbreidingsplan, waarin de doortrekking van de Orionweg van Haarlem naar Bloe mendaal is opgenomen, bespreken. B. en W. zullen vooraf hun standpunt niet bekend maken om de raadsleden in volle vrijheid van gedachten te kunnen laten wisselen. Verder staat op de agenda een informele bespreking over een door het Beverwijkse aannemersbedrijf W. Riezekamp voorge nomen bouw van drie flatgebouwen aan de Dompvloedslaan. Het gaat er daarbij inzonderheid over of deze gebouwen zullen worden uitgevoerd in drie of vier verdiepingen. Door B. en W. van Heemstede zijn aan de Raad verhogingen voorgesteld van het salaris van de secretaris der Commissie tot wering van schoolverzuim van 50 tot 60.en voor dat van de secretarissen van de vaste commissiën, als bedoeld bij de artikelen 60 en 197 der gemeentewet, eveneens van 50 tot 60 gulden per jaar. Voor de jaarwedden van de rentmeester en de boekhouder van het Grondbedrijf wordt een bedrag van 444 voorgesteld. B. en W. stellen zich voor deze kosten te voldoen uit de gewone inkomsten van het Grondbedrijf en de pensioengrondslag vast te stellen op een bedrag gelijk aan de jaar wedde. Zijn gedrag baarde opzien, want hij had alleen maar mogen komen, buigen, luiste ren, buigen en weer weggaan. Het werd hem niet toegestaan om voor de veran dering de woorden van de keurvorst in de mond te nemen. Een daardoor wellicht wat geïntimi deerde figurant, die in een ander bedrijf met hoofse buigingen de instructies voor de slag bij Fehrbellin in ontvangst nam van een veldmaarschalk, kreeg echter een bemoediging van de regisseur. „Je hoeft helemaal niet zo onderdanig te doen", zei deze. „Je bent de eerste de beste niet. Je bent kolonel hoor, ze moeten niet te min over je denken...." Hoezeer de spelers zich in hun rol „in leven" (zoals dat populair genoemd wordt zich er in uitleven is ook aan te beve len) is ons gebleken bij het slot van het eerste bedrijf, waarin de Prinses Oranje haar handschoen mist, die even later door de Keurvorst dient te worden gevonden. Tot zolang dient de hofhou ding er naarstig naar te zoeken. Daarbij zagen wij echter een hofdame, die zich van het zoekende gezelschap losmaakte en op ons tafeltje achter in de zaal kwam toe lopen. „Heeft u die handschoen soms gezien?" vroeg zij. H. B. De verhoging overheidspensioen Het Haarlemse raadslid D. Verbaan (Partij van de Arbeid) heeft zich met de volgende vragen tot het college van B. en W. gewend: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van het, inmiddels door de Tweede Kamer der Staten-Generaal goedgekeurde wets ontwerp tot verhoging dei- pensioenen van oud-overheidspersoneel, waarbij wordt be paald dat deze verhoging gerekend zal worden te zijn i ngegaan op 1 Januari .1954? 2. Zo ja, hebben B. en W. zich er dan rekenschap van gegeven dat er, ook te Haarlem, onder de voor verhoging in aan merking komende oud-overheidsdienaren zijn die in verschillende vorm een zg. bij - steun en of bijzondere verstrekkingen van de gem. dienst voor Sociale Zaken ont vangen? 3. Indien B. en W. de bovenstaande vragen bevestigend beantwoorden hebben zij dan, meer in het bijzonder bij het ge stelde onder vraag 2 overwogen dat de daarin beoogde groep het vanaf 1 Januari 1954 te ontvangen bedrag weer aan ge noemde dienst, geheel of gedeeltelijk, zal moeten terugbetalen? 4. Achten B. en W. het niet gewenst dat er een regeling wordt getroffen, waarbij het nodig zal zijn om betrokkenen geheel in het bezit té laten van de extra uitkering welke zij, naar kan worden verwacht, in de loop van dit jaar zullen ontvangen? De familie De Bruyn - vader, dochter en vijf zoons, allen lid van het Haarlemse DWR - heeft gisteravond in Velserendslag. geleverd tegen het eerste poloteam van de Zwem- er, Basketballvereniging „Santpoort". Hier ligt de familie te water voor de wedstrijd begint. Het familieteam won inmiddels met 53. Het vierde zomerconcert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest, onder leiding van Marinus Adam, begon met zwaar geschut, namelijk met de „Sympho- nie Fantastique" van Berlioz, het meester werk van de Franse romantiek, dat na vijf-kwart eeuw nog niets van zijn span kracht verloren heeft en - het drakerige gegeven ten spijt - steeds dusdanig blijft boeien, dat men zou gaan geloven aan de fantastische verbeeldingen die in deze mu zikale roman verwerkelijkt zijn. Berlioz toonde zich hiermee tevens een tovenaar met het klankkleurpalet en als zodanig een geniale voortzetter van We- bers orchestratie-vondsten Maar hoe lang men ook op zijn wonderlijke klankcombi naties heeft kunnen teren, eenmaal toch zouden in zijn eigen land nog sterkere ma giërs opstaan, die de instrumentatiekunst nog geraffineerder zouden aanwenden. Men kon dit deze avond ervaren aan de uitvoering van de symphonische suite „Printemps" van Debussy - als compositie lang geen Symphonie Fantastique, maar wel een verrassend origineel klankenschil derij - en aan het buitengewoon dramatisch sterke en orchestraal persoonlijk getinte Concert voor de linkerhand van Ravel, dat we te horen kregen met als solist de jonge Nederlandse pianist John Pennink, die laatst in Parijs studeerde onder leiding van Marguérfte Long. Als Ravel iets concreets heeft willen uit drukken in het concert, dat hij schreef voor de Duitse pianist fPaul Wittgenstein, die in de eerste wereldoorlog zijn rechter mui verloor, dan is het, zoals Henri Gil- Marchex zegt, waarschijnlijk wel het treu rige en tragische beeld van de nutteloze persoonlijke heldhaftigheid van de soldaat te velde. Deze dramatisch geladen, steeds gevarieerde Sarabande, afgewisseld door een opwindend Allegro: een wilde dans, waarin jazz-effecten een sarcastisch en lu guber, duivels gegrijns suggereren, ver raadt meer van de innerlijke gevoelens van de componist, dan in enig ander van zijn rijpere werken het geval is. En geen wonder: Ravel had zelf ook de infernale vuurdans meegemaakt en stond nu voor het feit een gewezen vijand met zijn kunst van dienst te zijn. Het is wellicht voor hemzelf een verlossende daad geweest. Maar met wat een technisch raffinement heeft hij deze hachelijke opgaaf volvoerd! Het mag waar zijn, dat hij de uiterste mo gelijkheden van de met éne hand spelende pianist gevergd heeft maar dan nog stond hij voor beperkingen en in het uitbuiten van deze heeft hij zich een meester ge toond. De vertolking door John Pennink is een overtuigende demonstratie van een sterk talent geworden. De beheerste kracht, waarmee deze jeugdige pianist de drama tiek van het werk markant gestalte en in- Aan de heer J. P. van Duivenboden, em ployé 1ste klas van het telefoondistrict Haarlem is per 1 September eervol ontslag verleend. De heer Van Duivenboden begon zijn loopbaan bij de P.T.T. als besteller. Dat was in 1913; op 1 April 1930 kwam hij in Amsterdam als schrijver P.T.T. In Novem ber 1931 keerde hij in dezelfde rang weer naar Haarlem terug. Op 1 Januari 1942 werd hij bureelambtenaar derde klas, in September 1945 bureelambtenaar tweede klas. Sinds 1 Januari 1950 is hij employé eerste klas. houd gaf, had direct een boeiend vermogen dat in het verloop van het stuk geen ogen blik van verslapping kende. Na twee ma ten van hem gehoord te hebben, kon men reeds merken hoe vast hij in het zadel zat en voorspellen dat er heel wat zou moeten gebeuren om hem er uit. te lichten. Dit impliceert zijn rustige beheersing, zijn gezond muzikaal temperament en zijn tech nisch kunnen. Men kon er alle respect voor hebben en wij willen hopen deze veelbelovende jonge kracht ook eens op een winterconcert te horen in een werk, waarin hij zijn beide handen kan gebrui ken. Onthoudt zijn naam, lezers, hij heet John Pennink! Een pianovirtuoos met toe komst! Het uitbundige succes dat met de com positie van Ravel verworven werd, had te vens veil te danken aan het belangrijke aandeel dat het orkest erin vervulde op werkelijk épatante wijzen. Zodat Marinus Adam terecht in de ovatie mocht delen. Ook „Printemps" van Debussy wist hij geestdriftig in een warm coloriet de zetten. J0S. DE KLERK De Amsterdamse gemeenteraad had gisteravond te beslissen over een voorstel van B. en W. om een subsidie van f 80.000 te verlenen aan de Commissie tot vorming van het Nederlands ballet. Hiertegenover werd echter een nieuw voorstel ter tafel gebracht, ondertekend door vertegenwoor digers van alle fracties, om dit bedrag toe te kennen aan het thans nog in functie zijnde ballet van de Nederlandse Opera. Hierin werd de oprichting van een Neder lands ballet op dit tijdstip voorbarig ge acht. De wethouder voor Kunstzaken, mr. A. de Roos, nam dit voorstel waardoor hij blijkens zijn verklaring geenszins ver rast was direct over, waarna de raad het zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aannam. Waarschijnlijk is de kwestie van de op richting van een nationaal ballet hiermede voorlopig van de baan, aangezien de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen aan zijn toezegging van over heidssteun het verlenen van een subsidie door de gemeente Amsterdam als voor waarde had gesteld. De ondertekenaars van de motie mej. Luns, mevrouw Vor- rink en de heren Bot, Douqué, Le Cavelier, Sajet en Van Rij achten het resultaat van de voorbereidingen van het Neder lands Ballet eigenlijk niet meer dan de uitbreiding van een reeds bestaande groep (Ballet Recital onder leiding van Sonia Gaskell). Zij zijn van mening, dat hieraan niet de functie van opera-ballet kan wor den toevertrouwd. Wethouder De Roos meende eveneens dat de verscheurdheid in het Nederlandse balletleven de tijd voor oprichting van een nationale groep ongunstig deed zijn. Aan vaard werden door de raad de voorstellen om een subsidie van f 25.000 te verlenen aan het Ballet der Lage Landen en een subsidie van f 30.000 voor de stichting van een dansschool in Amsterdam. Ten aan zien van deze laatste instelling werden B. en W. uitgenodigd stappen te ondernemen bij de regering teneinde medewerking te verkrijgen voor dit instituut, dat een zelf standige positie zal moeten innemen en niet aan enig ballet vèrbonden mag zijn. „Zet je zorgen opzy" (City) Deze film is geenszins een nieuw product uit de filmtrommel van Laurel en Hardy; daar van getuigen de onderschriften, die ons in de oude spelling duidelijk maken, wat de twee dwazen elkaar nu weer te vertellen hebben. Dit is uiteraard weer een heleboel raars en toch ligt in de dialogen en trou wens in het gehele filmverhaal niet de kracht van deze film. Het verhaaltje heeft niet veel om het lijf, maar alleen al de mi miek van deze beide oer-dwazen rechtvaar digt een bezoek aan de bioscoop. Wat an deren slechts met de vreemdste capriolen vermogen te bereiken, krijgen zij met een enkele grimas gedaan. Het is daarom dub bel jammer, (fat ook zij zich onophoudelijk storten in het gooi-en-smijt-genre, want dat maakt hun rolprent-avonturen vaak zouteloos. Wat niet wegneemt, dat vooral de jeugd zich toch altijd weer kostelijk amuseert, wanneer „de dikke en de dunne" zich op het filmdoek lichamelijk en geeste lijk bezeren. N. R. K. „Nachteskader" (Frans Hals). De R.A.F. in oorlogstijd, vliegers die onder hoogspanning werken, een wing comman der die een zware verantwoordelijkheid heeft te dragen en zijn negentig vluchten vol wil maken, het dagelijks verliezen van vrienden, het meisje dat een te grote rol gaat spelen, groter dan voor de veiligheid van de piloot zelf verantwoord is en de voortdurende nerveuze spanning waarin allen leven. Dit alles maakt het gegeven van deze film uit. De Engelse producers hebben wat dit soort films betreft een re putatie te verliezen, en ook deze film is geen uitzondering op de reeks die hun handen verliet. Het enige bezwaar is mis schien, dat „Nachteskader" weinig verschilt van andere producten in dit genre. Ook hier een tikje weemoed, vriendschap en opofferingsgezindheid in verant woorde dosis verstrekt. Het camerawerk is kundig en geeft zeer vaak blijk van een artistieke visie en benadering van het on derwerp. Overigens is het opvallend dat de sfeer van deze film zoveel weg heeft van die in het boek „Pastoral" van de En gelse auteur Nevil Shute. In de middagvoorstellingen wordt „Grock de clown" vertoond, waarin een plezierig maar niet geheel verantwoord beeld van het leven van deze clown wordt gegeven. Het is een reprise. H. L. L. „De kloof der verschrikking" (tot en met Zondag in Roxy) is de plaats waar de strijd tussen jaloerse, heetgebakerde mannen om het bezit van een spoorweg het felst ont brandt. Het gaat om de spoorwegverbin ding tussen de Amerikaanse plaatsen Salt Lake City en Denver. Thans rijdt men deze route in blinkende gestroomlijnde treinen. Volgens dit filmverhaal denkt de reiziger van 1954 op deze lijn er echter niet aan dat het tot stand komen van de verbinding vele zowel onoprechte als oprechte mensen het leven heeft gekost. En de makers wilden daaraan even herinneren. De tijd wordt dus teruggezet en op het doek verschijnen in de brandende zon, die de aarde in bonte kleuren zet, mannen. Mannen met harde handen, die zowel geschikt blijken voor het aanleggen van een spoorweg als voor het geven van opstoppers. Want er is nog al eens onenigheid. Van Maandag tot en met Donderdag draait in deze bioscoop „Complot in de Tro pen" met Rav Milland en Wendell Corey. J. V. Prolongaties van deze week zijn „Week end in Parijs" in Luxor en „Quo Vadis" in Rembrandt. Ook „Jungle Jim in het verboden land" zal de bewonderaars van Tarzan in een vertrouwde omgeving bren gen, waarvoor zij zich naar Minerva dienen te begeven. Van Maandag af draait daar in de avondvoorstellingen de aardige en on derhoudende film „Lili". „Hij, zij en de auto" (Li do). Henry Cornelius, die men nog wel kent van „Pas poort to Pimlico", regisseerde ook deze luchtige geschiedenis, gebaseerd op een Engels stukje traditie; de jaarlijkse vetera- nenauto-tocht van Londen naar Brighton, waaraan karretjes uit de oertijd deelnemen. Het werd een bijzonder geestige film, die als vacantie-verstrooiïng bij miezerige dagen de gezichten stralend van vro lijkheid kan maken. De race tussen twee aftandse vehikels en het voortdurend af grijselijk oponthoud der concurrenten vormt er het enerverende sluitstuk van. „Het bruine monster" (Cinema Pa lace). Nu het premie- of beroepsvoet bal in Nederland aanstaande lijkt en aller - wege in voetbal'kringen niets anders dan over contracten en geld wordt gesproken, verdient het voor velen wellicht aanbeve ling eens naar de film te gaan kijken die men „het bruine monster" heeft genoemd. Waarmede men hetzij voor een goed begrip verklaard een voetbal bedoelt. De film wil de toeschouwer een kijkje geven voor en achter de schermen van het profvoetbal, zoals dat in Italië reeds sinds jaar en dag wordt gespeeld. Men zal in de film gelukkig op een afstand kennis maken met een wilde, voor niets terug deinzende mensenmassa, die zich voetbal publiek noemt; met een louche juffrouw, die er plezier in schept kundige schutters te bewegen geen doelpunten te maken en met de voetballers zelf, die van alle ge beurtenissen het onderwerp of het lijdend voorwerp zijn. Behalve enkele lieden die een ongezon de belangstelling voor de voetbalsport aan de dag leggen, zijn er ook nog een paar figuren die bepaald ongezond sentimenteel doen. Raf Vallone (midvoor van een in degradatie verkerende eersteklasserCo- sella Greco en het voetbal-elftal van Mi laan spelen de belangrijkste rollen. Vooral voetballers mogen de film niet missen. Men zal na het zien ervan zo'n opgeruimd ge voel hebben.... dat men nog amateur is. E. K. ADVERTENTIE Wat LINCOL doet, doet geen enkele andere wrijfwas Bedrijfsresultaten aanzienlijk verslechterd De erven de Weduwe J. van Nelle te Rot terdam N.V. delen mede, dat het niet moge lijk is gebleken, de jaarstukken over 1953 binnen de statutair voorgeschreven termijn aan aandeelhouders voor te leggen. De jaar stukken zijn wel in concept gereed, maar commissarissen hadden de indiening en be handeling in de algemene vergadering wil len doen samenvallen met de totstandkoming van bepaalde interne wijzigingen. Het over leg heeft echter meer tijd gevorderd dan verwacht was en ook thans is overeenstem ming nog niet verkregen. Commissarissen zullen de vergadering ter behandeling van de jaarstukken óver 1953 echter in ieder geval medio September doen houden en daarbij overigens naar bevind van zaken rapporteren. Thans kan reeds worden medegedeeld, dat over het afgelopen boekjaar geen dividend zal worden voorgesteld. Door de prijsont wikkelingen hebben de commerciële resul taten een scherpe achteruitgang te zien ge geven. De winst- en verliesrekening sluit slechts met een bescheiden winstsaldo, wel iswaar nadat een behoorlijke verdere ver sterking van de algemene reserve heeft plaats gehad en alle schijnwinsten zodanig geëlimineerd zijn, dat een sterke prijsdaling op de voorraden kan worden opgevangen. Wat het lopende boekjaar betreft, kan ze ker tot dusver, niet van een verbetering van de situatie worden gesproken, hetgeen ge heel moet worden toegeschreven aan de verdere ontwikkeling van de prijsverhou dingen, aldus commissarissen. De minister van Buitenlandse Zaken heeft ingesteld de functie van financieel- économisch adviseur wiens taak zal zijn het uitbrengen van adviezen aan de minister, de secretaris-generaal en de directies van het departement over vragen van financieel- economische aard. Tot financieel-economisch adviseur is be noemd drs. E. H. van der Beugel, directeur- generaal voor het economisch en militair hulpprogramma. BONN. (ANP.). De West-Duitse sociaal democraten hebben op hun Berlijnse par tijcongres, dat heden beëindigd wordt, hun aandacht tenvolle geconcentreerd op de houding, die de partij verder zal inne men ten aanzien van een Duitse herbewa pening. Zij hebben zich, na fel verzet van een niet onaanzienlijke groep, in grote meerderheid voorwaardelijk en principieel voor een herbewapening uitgesproken, doch daarbij de door de EVG geboden vorm afgewezen. Het standpunt dat het partijbestuur tot dusver innam is daarmee bekrachtig en over het ogenblik, waarop de partij haar principiële bereidheid in een practische toestemming zal veranderen, heeft het congres de bestaande onzekerheid laten voortbestaan. De beslissing werd pas genomen, nadat een minderheidsmotie, die zich tegen elke bewapening keerde, was afgewezen. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 25 Juli worden te Heemstede waargenomen door dr. L. Wijnberg, Beethovenlaan 36, tel. 35734 en dr. A. L. C. van Lier, Pieter Aertzlaan 6, tel. 39875. Wijkverpleging: zr. B. G. Badings, Heem- steedse Dreef, 133, tel. 39818. Apotheken: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206, tel. 38320. BINNENLAND Tegen de glooiing bij de Eemhaven in Rotterdam is het stoffelijk overschot aan getroffen van de 16-jarige N, Kruyt uit de Clemensstraat, die vorige week op de Nieuwe Maas verdronken is toen de proviandboot „Wihac" overvaren word door de sleepboot „Portugal". De rivierpolitie heeft het ge borgen. Mr. D. U. Stikker, ambassadeur te Londen, die onlangs tevens benoemd is tot Nederlands gezant voor IJsland, heeft dezer dagen aan de president dier republiek te Reykjavik zijn geloofsbrieven overhandigd. De minister van maatschappelijk werk, mr. F. M. van Thiel, heeft de herinnerings penning der Slichting 19401945 ontvangen, die wordt verleend aan degenen die voor deze stichting bijzondere verdiensten heb ben gehad. Mr. Van Thiel komt daarvoor in aanmerking voor al hetgeen hij heeft ver richt voor de totstandkoming van de her ziene wet buitengewoon pensioen 1940/1945. De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft het Internationaal Instituut voor Sociale Ge schiedenis aan de Keizersgracht te Amster dam dat op dit gebied het grootste van West-Europa iseen subsidie toegekend. Met deze subsidie is genoemde instelling in staat de kosten van het door haar uitgegeven „Bulletin of the International Institute of Social History" voor een groot gedeelte te dekken. Post voor de militairen van het aan- vullingsdétachemént N.D.V.N., die op 27 Juli uit Nederland vertrekken, moet uiterlijk op 27 Juli, 1, 8, 15 en 19 Augustus in Neder land ter post worden bezorgd. Deze corres pondentie zal gedurende de reis in de tussenhavens worden uitgereikt. Vrijdagmorgen heeft zich, bij het pas seren van de deelnemers aan de driedaagse fietstochten, op de verkeersweg Breda Gorkum bij Keizersveld een ongeval voor gedaan dat het leven heeft gekost van de 16-jarige deelneemster M. Pacilly uit Den Bosch. Waarschijnlijk doordat enkele fietsers te veel ruimte op de verkeersweg in beslag namen is het slachtoffer door een passerende vrachtauto geraakt. Zij kwam te vallen en kreeg een der achterwielen over zich heen. Het meisje was vrijwel op slag dood. West-Duitsland gaat een grotere invoer van snijbloemen toestaan. De invoerverbo den, welke om plantenziektekundige rede nen zijn uitgevaardigd, zullen worden in getrokken. West-Duitsland heeft in het afgelopen invoerseizoen ruim de helft meer snijbloemen ingevoerd dan in het vorige seizoen. De invoer had een waarde van on geveer 20 millioen D. M. Uit Nederland werd voor 10.5 millioen D. M. ingevoerd. HAARLEM EN OMGEVING De Duitse Evangelist Erich Weinmann, een der naaste medewerkers van Hermann Zaiss in Wuppertal, zal Maandagavond spre ken in de Begijnhofkapel tot besluit van de seizoensbijeenkomsten, belegd door het interkerkelijk Hermann Zaiss-comité. B. en W. van Heemstede hebben aan de raad voorstellen doen toekomen tot de vast stelling van een nieuwe jaarwedderegeling voor ambtenaren en een wijziging in de loon- tabellen voor werklieden, waarin rekening is gehouden met de 5 loonsverhoging, die met ingang van 1 Januari van dit jaar van kracht is geworden. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland zal inplaats van Donderdag 29 Juli op Vrijdag 30 Juli audiëntie verlenen. Geslaagd voor het diploma cursus 1952 1954 van het Nederlands Opleidings-Insti- tuut voor het Buitenland „Nijenrode" te Breukelen de heren J, J, Hoornweg te Sant poort en J. Ros te Heemstede. B. en W. van de gemeente Bloemendaal stellen de raad voor om als assistent van de Tinholtverzameling aan te stellen die ge gadigde, die onmiddellijk bereid bleek te zijn tegen de daarvoor gestelde beloning f 150,in dienst van de gemeente te treden. B, en W. achten geen termen aanwezig om de eerste gegadigde, die aanvankelijk ge weigerd had, tegen een beloning, die daar voor beschikbaar gesteld was. zijn benoeming te aanvaarden, toch nog in dienst te nemen. In het Huis Van Looy wordt van 7 Augustus tot 6 September een tentoonstel ling van werken van Frans Masereel ge houden. De makelaar en notarisklerk N. te Eefde heeft voor de Zutphense rechtbank terecht gestaan wegens verduistering en valsheid in. geschrifte. N. had kans gezien het ver trouwen te winnen van verscheidene be jaarde lieden. Hij verzorgde hun financiën, maar liet volgens de tenlastelegging een deel ervan in eigen zak terecht komen. In totaal zou hij zich een bedrag hebben toe geëigend van bijna vijf en zestig duizend gulden. De officier van justitie vorderde wegens dit feit twee jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde N. thans tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De Hoge Raad wees heden arrest in de strafzaak tegen de Haagse bankiers S. en en zijn deelgenoot M. In de bankiersfirma K. en S. Zowel de Haagse rechtbank als het hof te 's Gravenhage veroordeelden S. tot 7 maanden en M. tot twee en een half jaar gevangenisstraf op grond van ver duistering van gelden en effecten respec tievelijk tot bedragen van 6000 en 47.000 gulden. Op grond van onvoldoende bewijs- constructie heeft de Hoge Raad het arrest betreffende beide bankiers vernietigd, met verwijzing der zaak naar het gerechtshof te Amsterdam. ii ontvangst in het Rotterdamse Stadhuis bezichtigden Koningin Juliana, Prins Bernhard, president en mevrouw Cotv in ee. Ier zalen de maquettes, die een beeld geven van de wederopbouw van Rotterdam. mevrouw Loty in

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10