Een probleem van de Lagere School Madame Coty en Koningin tussen de kinderen Agenda voor Haarlem Mendès-France sloeg Bidault met één slag uit het veld Premier moest Kamer verwijten, dat niemand naar de gevangenen vroeg E.V.G. conferentie op 9 Augustus in Brussel Britse regering neemt bescherming burgerbevolking van Coventry over 3 Geen München Hoog tempo Mendès-France komt belofte na Donaupont weer in de vaart Picasso-tentoonstelling te Parijs heropend Indonesisch kabinet staat wankel Ongedwongen sfeer tijdens bezoeken aan doofstommenschool en oogziekenhuis in Rotterdam V acantie ZATERDAG 24 JULI 1954 (Van onze correspondent in Parijs) Premier Mendès-France heeft geen moeite gehad de leden van de Nationale Vergade ring te overtuigen van zijn gelijk in het sluiten van de wapenstilstands-overeen komst met de communisten in Indochina. Na een schier eindeloze middag- en avond- zitting kreeg de premier 471 stemmen vóór een resolutie te zijn gunste. Veertien af gevaardigden stemden tegen. De M.R.P. (R.K.) en een aantal andere opposanten hadden tenslotte besloten zich van stem ming te onthouden. Dit was het einde van een tweedaags debat dat niet de door sommigen ver wachte juichtoon heeft opgeleverd, maar wel een ernstige beschouwing van de feiten, die niemand in het voordeel van Frankrijk zou kunnen noemen. Mendès- France legde daar ook weer de nadruk op in zijn antwoord aan de sprekers in het debat. Er waren nog drie redevoeringen, maar twee er van vielen in het niet bij de drie kwartier lange toespraak van Mendès- France's voorganger aan de Quai d'Orsay, Georges Bidault. De uitwerking van Bi- dault's schijnbaar rustige, maar in feite bijzonder ontstemde rede, werd echter grotendeels weggenomen door een vlijm scherpe interruptie van de premier. Bi dault had op snijdende toon gevraagd of men ook de Vietminh als „geneutraliseerd'' beschouwde nu de drie verbonden staten van Indochina door het verdrag van Ge- nève geneutraliseerd zijn. Ogenblikkelijk kwam de premier overeind: „Geen enkele van de drie staten is geneutraliseerd. Zij blijven in de Franse Unie en wij kunnen hen ten allen tijde te hulp komen. De Franse grondwet is volkomen geëerbie digd". Bidault, die kennelijk het hoogtepunt van zijn rede had gebouwd op deze ver onderstelling in alle publicaties tot nog toe in het duister gelaten was enigszins uit het veld geslagen. Men zag hem hele bladzijden van zijn speech ongebruikt wegleggen. De kracht was uit de oppositie wegge nomen. In zijn voortreffelijk uitgesproken antwoord bestreed Mendès-France ook Bi- daults mening dat de Amerikaanse waar borgen niet voldoende zouden zijn en dat deze overeenkomst in feite vergeleken kon worden met die van München in 1938. „München werd niet gedekt door inter nationale garanties. Genève wel", zei de premier. In zijn rede, die herhaaldelijk door stormachtig applaus van allen, behalve de Rooms Katholieken en de zes onafhanke- lijken, werd onderbroken, deed Mendès- France ook een felle aanval op minister Frédéric-Dupont: „Uw rede van gisteren ontbeerde elke discretie. Zij was in haar zogenaamde openbaringen bijzonder ge vaarlijk. Later zult u misschien begrij pen hoe uw woorden op dit moment bijna nog onze troepen in Indochina in ernstig gevaar hadden kunnen brengen". „De heer Bidault had meer stijl", aldus de premier, die verder verklaarde dat het van Frank- rijks politiek en van zijn vertegenwoordi gers afhangt of de Vietnamese verkie zingen over twee jaar gewonnen kunnen worden. Dat is mogelijk, zei hij. Nadat de premier tenslotte teleurge stelde woorden aan het adres van de ge hele Nationale Vergadering had gericht omdat niemand naar het lot van de Franse krijgsgevangenen had gevraagd deze kwestie is zeer bevredigend opgelost, zei hij brachten verreweg de meeste af gevaardigden hun regeringsleider staande een ovatie. Mendès-France kan verder gaan. En hij zal dat doen in een hoog tempo. Officieel is al aangekondigd dat op 3 en 4 Augustus zijn financieel economisch plan in debat zal komen. Officieus en uit voortreffelijke bron is bekend dat de Assemblée tussen 11 en 20 Augustus de E.V.G. zal bespreken en in definitieve stemming zal brengen. Het Franse politieke leven is nauwe lijks meer gewend dat de koe zo onwrik baar bij de horens wordt gepakt. PARIJS (United Press) Regerings kringen zeiden dat plannen worden ge maakt om op 9 en 10 Augustus in Brussel een conferentie van de E.V.G.-ministers van Buitenlandse Zaken te houden om de Franse houding aangaande het Europese leger pact te confronteren met die van haar bondgenoten. Zij voegden hier aan toe dat premier Mendès-France van plan is bijna onmiddellijk daarna de Franse Assemblée te verzoeken zich over het legerplan uit te spreken. Tijdens een ontmoeting hier enkele we ken geleden heeft Mendès-France de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken Spaak beloofd dat hij een E.V.G.-conferen tie zou bijwonen vóór het omstreden leger plan in de Kamer komt. Daar Mendès- France toen bepaalde dat de conferentie niet zou kunnen doorgaan voordat de po gingen om een verzoening te bewerkstelli gen tussen voor- en tegenstanders van de E.V.G. voltooid waren, is het noemen van de datum 9 Augustus ook een aanwijzing dat hij verwacht dat men daar tegen dat tijdstip mee gereed zal zijn. Tot dusverre hebben die pogingen nog niet het minste succes opgeleverd, verklaren ingelichte kringen. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, is aanstaande Maandag verhinderd spreekuur te houden. Vanmorgen om 8 uur is de Donaupont bij de veren aan de Hembrug weer in de vaart gekomen. LONDEN (United Press) De Engelse regering heeft de burgerlijke verdediging uit de handen genomen van de gemeente raad van Coventry, die meent dat de wa terstofbom een burgerlijke verdedigings organisatie hopeloos had gemaakt. De mi nister van Binnenlandse Zaken Sir David Maxwell Fyfe heeft een brief doen zen den naar Coventry waarin werd medege deeld dat, gezien het besluit van de ge meenteraad geen andere burgerlijke verde digingsplichten te vervullen dan die welke verband houden met de riolering en de waterbevoorrading, Harer Majesteits rege ring besloten heeft de burgerlijke verdedi gingsplichten die het gemeentebestuur heeft geweigerd op zich te nemen over te dragen aan een groep van drie commissa rissen Coventry was in de afgelopen oorlog zo PARIJS (U.P.) Gisteren is de Pi casso-tentoonstelling te Parijs heropend. De 37 omstreden schilderijen berusten nog steeds op de Russische ambassade. De tentoonstelling is ingericht in „Mai- son de la Pensée Frangaise" en omvat thans twaalf doeken uit de zogenaamde „blauwe" en „zwarte" periode, benevens veertig schilderijen vervaardigd tussen 1950 en 1954. Twee weken geleden werd de expositie gesloten toen een zekere mejuffrouw Tsjkoekine een Frans gerechtshof ver zocht zevenendertig schilderijen, voor de tentoonstelling afgestaan door de museums van Leningrad en Moskou, aan haar te geven omdat ze, zonder dat er schadeloos stelling tegenover had gestaan, in 1918 door de Russen in beslag waren genomen, nadat haar vader het land in 1918 .ver laten had. Het hof stelde haar echter in het ongelijk, maar voordien had de Rus sische ambassade zich ten spoedigste over de schilderijen in kwestie ontfermd. zwaar getroffen door Duitse luchtaanval len, dat het werkwoord to coventrate ont stond. De kathedraal van deze stad werd in puin gegooid. Het huidige socialistische gemeentebestuur was van mening dat het nutteloos was reddings-, brandbestrijdings- en andere noodorganisaties te formeren tegen de waterstofbom. De onder socialistische leiding staande gemeenteraad van de Londense voorstad Tottenham heeft besloten Coventry's voor beeld te volgen en de organisatie voor de burgerlijke verdediging af te schaffen. Dorp door zand bedreigd Studenten uit Spanje,' Duitsland, de Verenigde Staten, Jamaica, Turkije en Zweden nemen deel aan een actie om een klein dorpje in het Noorden van Schot land te redden van het zand waardoor het dreigt te worden bedolven. De dreiging is zo ernstig geworden dat het grootste deel van de bevolking van Clachtoll in Sutherlandshire, is gedwongen de huizen te verlaten. Een Quaker organisatie heeft meer dan 20 vrijwilligers uit verschillende landen bijeengebracht om de dreiging te keren. Een tweede vijand zijn de konij nen. Duizenden van deze dieren graven in iedere zandheuvel en werpen los zand op, dat door de sterke wind wordt meege voerd. Deze dieren moeten worden uitge roeid voordat men iets kan bereiken. De zaak Drummond Het Hof van Cassatie te Parijs, de hoog ste rechterlijke instantie van Frankrijk, heeft de zaak van Gaston Dominici, de Zuid-Franse boer die verdacht wordt van moord op Sir Jack Drummond, diens vrouw en dochtertje, is terugverwezen naar het hof te Grenoble voor een geheel nieuwe behandeling. Het hof van Grenoble moet de zaak daarna ter beslissing voor leggen aan het hof te Dignes. Het Hof van Casastie heeft deze beslissing genomen om dat het de argumenten van Dominici's ver dedigers dat tijdens het proces twee fouten zijn begaan, heeft aanvaard. De nieuwe be handeling van het proces zal minstens twee maanden in beslag nemen. Wij zijn in Nederland nogal trots op ons zeer geschakeerd onderwijs. Er is, om het popu lair te zeggen, voor de jongen en het meisje die de lagere school hebben afgelopen, elk wat wils. Er is de huishoud school, de ambachtsschool, het voortgezet lager onderwijs (V. G.L.O.), de Ulo, het 7e en 8e leerjaar, het landbouwonder wijs, de M.M.S., de H.B.S.-A 2n -B, het Gymnasium. En deze reeks is zeker nog niet vol ledig. Waar gaan zij heen? Waar de abituriënten van de lagere school heengaan, hangt van allerlei omstandigheden af. Een daarvan is hun be gaafdheid, hun geschiktheid een bepaald soort voortgezet onderwijs te volgen. Of het mogelijk is de begaafdheid van twaalfjarigen te meten is een vraagstuk apart, dat hier niet besproken zal worden. Men probeert althans de kinderen te plaatsen op onderwijsinstel lingen waarvan men verwacht dat zij de geschiktste zijn. De geschiktste voor zijn capacitei ten, de geschiktste ook voor zijn toekomstige plaats in de maatschappij. Men gaat dus de twaalf jarigen „uitwaaieren" over al lerlei schooltypen. Met alle fouten en gebreken waarmee het geschiedt, een loffelijk streven. Maar zou men nu ook niet eens de vraag moeten stellen of het juist is alle kinderen zonder enig onderscheid, alle kinderen hoe begaafd en hoe weinig begaafd ook een zesjarige vooropleiding te ge ven die voor allen gelijk is? Het verschil in aanleg im mers openbaart zich niet pas, wanneer de kinderen de lage re school verlaten. Het is er natuurlijk al veel en veel eer der. Iedere onderwijzer kan in elke klas een globale scheiding maken tussen wat men ge meenlijk de knappe, de mid delmatige en de domme leer- ligen noemt. Maar zijn pro gramma, het leerplan van zijn klas en van zijn school geldt voor allen zonder onderscheid. Of een jongen nu naar de am bachtsschool of naar de H.B.S., of het meisje naar de huis houdschool of naar 't gymna sium gaat, de vooropleiding is uniform. De vraag is nu gesteld en de vraag stellen is haar beant woorden of die uniformiteit juist is. Er is onder de leerlin gen van onze lagere scholen een groep begaafden, een groep minder begaafden en een groep laagbegaafden. Die laatste groep nu, die zeker 25% van de Nederlandse jeugd omvat, de groep van hen die na de lagere school in 't algemeen geen on derwijs meer zal ontvangen, die groep komt door onze uni forme lagere school zwaar in de verdrukking. Deze kinde ren zijn géén B.L.O.-klantjes. Zij behoren tot de grote groep normale kinderen, maar zijn daarvan de zwaksten. Laten wij eerlijk zijn: voor de knappen en de middelmati- gen wordt wel gezorgd. Maar is het ook niet zaak, is het geen landsbelang, deze nor male laagbegaafden in de korte periode dat zij onderwijs „ge nieten" datgene mee te geven, waaraan zij in hun later leven iets hebben? Met andere woor den: wordt het niet tijd eens te onderzoeken of wat de la gere school aan alle kinde ren meegeeft, óók de geschikte leerstof is voor hen die het daarmee him hele verdere le ven moeten doen? Aan dit vraagstuk heeft het Nutsseminarium voor Paeda- gogiek aan de Universiteit van Amsterdam een onderzoek ge wijd dat jaren heeft geduurd. De resultaten zullen nog dit jaar worden gepubliceerd, maar de wetenschappelijke medewerkers hebben er een „Mededeling" aan laten vooaf- gaan, waarin zij het bovenge noemde probleem in zijn alge meenheid hebben gesteld en hebben getracht het op te los sen. Zij verdiepen zich dus n i e t in de vraag welk onder wijs gegeven moet worden in lagere scholen waarvan het leerlingenpeil sterk uiteen loopt, maar hebben zich voor lopig beperkt tot de hierboven genoemde kwestie: Krijgt het vierde deel van de kinderen tussen zes en twaalf jaar die weinig aanleg hebben, op de lagere school niet stenen voor brood of althans brood met stenen gemengd? De conclusie waartoe de auteurs van de „Beschouwin gen over omvang en paedago- gisch effect van het basis onderwijs" komen, is deze: men moet voor deze kinderen met minder kennis tevreden zijn; men moet meer doen aan de vorming van hun persoon lijkheid. Het onderwijsdoel immers moet zijn: bereiken dat deze kinderen zich later in de Nederlandse samenleving, het bedrijf, het gezin, de gemeen schap, kunnen handhaven Dat wordt voorgesteld de hoeveelheid leerstof op krasse wijze te beperken, zal de een toejuichen, de ander met schrik vervullen. Neem nu eens het zuiver schrijven. Mag van deze kinderen worden geëist dat zij thuis zijn in de knepen van de dubbele d en de dubbele t in de verleden tijd, van de enkele d en de enkele t in het bijvoeglijk ge bruikte deelwoord? Moeten zij dus feilloos kunnen schrijven: hij ver w ij d d e de jas, maar de v e r w ij d e jas was nog te nauw? Om niet te spreken van: Hij weidde uit over de verdiensten van het plan. De schrijvers menen, dat de aandacht die de school schenkt aan het zuiver schrijven on evenredig groot is met betrek king tot het relatieve belang ervan. En daaraan verbinden zij de ietwat pijnlijke vraag:, wat blijft er van al het geleerde hangen? Hetzelfde geldt van sommen met breu ken. Is het ^iiet voldoende de leerlingen bekend te maken met de allereenvoudigste breu ken als een half en een vierde of is het werkelijk nuttig bewerkingen te laten uitvoeren JL _L oOm helemaal maar a s 17 8 -niet te spreken van ingewikkelde vraagstukken die in het werkelijke leven nooit en te nimmer voorkomen. Wie heeft ooit de inhoud van een bak behoeven te berekenen waarvan hem is meegedeeld de verhouding waarin lengte, breedte en diepte tot elkaar staan,'terwijl een van die af metingen handig verstopt was in een ingewikkelde omschrij ving? Hoeveel volwassenen breken hun hoofd niet over zulke puzzles als zij hun kin deren willen helpen? Dat komt doordat wat zij eens geleerd hebben, totaal vergeten is om dat zij het niet nodig hadden. Ook geschiedenis en aard rijkskunde oriëntatie in tijd en ruimte, zeals men graag zegt moeten, menen de schrijvers, heel wat veren la ten. Daartegenover moet aan de kennis der natuur, aan de emotionele en de aesthetische vorming groter aandacht en meer tijd worden besteed. Er zij dus contact met die ren en planten (schoolwande- lingen, schooltuintjes!), er zij gelegenheid voor het kind zich te uiten in woorden, in teke nen, in boetseren, in rhythmi- sche oefening. Niet het ver stand alleen, maar ook het ge voel kome tot zijn recht. Dan pas is van vorming sprake. Wanneer men verstandelijk zwakbegaafde kinderen alleen verstandsopvoeding geeft, mis vormt men hen en vergroot hun aggressiviteit. Eens zijn deze kinderen volwassen Ne derlanders met de rechten van staatsburger. Dat vergete men niet! Zoals men ziet: de gedachten en denkbeelden van het Nuts seminarium zijn tamelijk re- volutionnair. De beschouwin gen strijken nogal eens tegen de haren op. Dat maakt ze evenwel niet mjnder belang wekkend. Het is te hopen dat velen die het lagere onderwijs dienen, van het hier gestelde probleem zullen kennisnemen. Men kan er zich niet van af maken. Want het betreft een vierde deel van onze jeugd, het „verwaarloosde" deel, het deel dat veelal met afkeer naar school gaat en later met af keer aan de school terugdenkt, de school die omdat ze te veel wilde geven, aan deze leerlin gen niet gaf wat hun toekwam: voorbereiding op het leven. Uitgave Wolters. Groningen P. H. SCHRÖDER. In het Pajksmuseum te Amsterdam tijdens iiet door de Nederlandse regering aange boden diner. Naast Koningin Juliana pre sident Coty en minister Drees. Met de rug naar de camera Madame Coty en Prins Bernhard Zuiderkapel, Zuiderstraat: Rev. G. Brucks, 10 en 5 uur. Concertgebouw: „Panda", Rot terdams Kindertoneel, 2.30 üur. Vleeshal: Marionetten-theater van Feike Boschma. 2 3.15 en 8.15 uur. Lido: „Een zomer slechts heeft zij gedanst", 18 jaar, 11 uur. „Hij, zij en de auto", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Jungle Jim in het verboden land", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Grock de Clown", alle leeft., 2 en 4.30 uur. „Nachteskader", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bongo de Beer", alle leeft., 10.30 uur. „Het bruine monster", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Kinderpro gramma. 10.30 uur. „Weekend in Parijs", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Quo Vadis", 14 jaar, 1.30. 5 en 8.30 uur. Roxy: „De kloof der verschrikking", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „Zet je zorgen opzij", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 2G JULI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, Bijeenkomst, 8 uur. Vleeshal: Marionetten theater van Feike Boschma, 2, 3.15 en 8.15 uur. Lido: „Hij, zij en de auto", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lili", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Frans Hals: „Grock de Clown", alle leeft., 2.30 uur. „Nacht eskader", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bongo de Beer", alle leeft., 10.30 uur. „Het bruine monster", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Kinderprogramma, 10.30 uur. „Weekend in Parijs", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Quo Vadis". 11 jaar, -.30 en 8 uur. Roxy: „Complot in de Tropen 14 jaar. 2,30 en 8 uur. City: „De slimme stre ken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur, „Zet je zorgen opzij", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Koningin Juliana en Madame Coty heb ben gisteren een bezoek afgelegd- in het Rotterdamse in stituut voor doof stommenonderwijs. Ze stelden zich op de hoogte van de vorderingen en ver richtingen der kin deren. Op de foto ziet men rechts me vrouw Coty. Voor de klas Koningin Julia na. De kinderen zit ten nog netjes in de banken, maar de sfeer is al niet meer formeel. Bij het afscheid kwam in de hal nog even de kleine Juliette naar voren stappen. Zij wordt iedere dag in het ziekenhuis behan deld en haar liefste wens was de Koningin een handje te geven. Dat mocht zij en ze zei, zo mooi als een meisje van vier jaar dat maar kan: „Dag lieve Koningin". Tussen een haag van verpleegsters be reikten de hoge bezoeksters de hofauto's, die haar naar de Koninklijke roei- en zeil vereniging „De Maas" reden, waar het noenmaal gebruikt werd. „Leve Nederland" President Coty en Prins Bernhard waren daar, na hun rondvaart door de havens, even eerder met de „Piet Hein" gearri veerd. De talrijke kijkers rond de Veer haven en op de steigers begroetten de pre sident daar met een enthousiast „Vive la France, waarop de heer Coty antwoordde met „Leve Nederland", hetgeen met een minutenlang applaus gehonoreerd werd. Na de lunch, die amper een half uur duurde, bracht het hoge gezelschap nog een bezoek aan Museum Boymans, waarbij president Coty opnieuw, juist als de dag tevoren in het Mauritshuis, blijk gaf van een bijzondere grote kennis van de beel dende kunsten en de kunsthistorie. Tegen half drie werd via Alphen aan de Rijn en de Haarlemmermeer teruggereden naar Amsterdam, waar de voorlaatste dag van het Franse bezoek besloten werd met het diner in het Rijksmuseum, waarover wij reeds elders in dit nummer berichtten. DJAKARTA (United Press) De slech ter wordende economische toestand van Indonesië is oorzaak van ontevredenheid in de boezem van het kabinet. Waarnemers voorspellen dat als dit smeulend vuur op laait de regering van premier Ali Sastro- amidjojo voor haar eerste crisis zal staan sedert zijn kabinet bijna een jaar geleden in functie kwam. Djakarta is vol van geruchten dat de Groter Indonesië-Partij (Partai Indonesia Raya), ontevreden is over het economisch beïeid van het kabinet van de nationalist Sastroamidjojo en dat zij overweegt haar drie leden uit het kabinet terug te trek ken. Maar niemand zegt dit openlijk. Het heengaan der drie ministers zou een harde klap zijn voor het kabinet. De P.I.R. is in de regering vertegenwoordigd door eerste vice-premier Wongsonegoro, de mi nister van Binnenlandse Zaken en de minister van Verbindingen. De geruchten houden aan dat de achter uitgaande financiële situatie de P.I.R. dichter bij de voornaamste oppositiepartij, de Masjumi heeft gebracht. De Masjumi verwijt de regering-Astroamidjojo reeds lang vermorsing van Indonesië's bezit aan buitenlandse valuta. Die voorraad kwam verleden week onder de wettig toegelaten limiet van 20 percent van het in circulatie zijnde geld. oocooocccoooox«xxx»occcoxioocccocccoo3occocc<xccocx3ccco g „We hebben vacantie", zei lachend een 8 der vijf bemanningsleden van de Fran- 6 ce", het vliegtuig der Franse lucht- macht waarmee de president van Frank- 8 rijk en Madame Coty naar ons land zijn p gekomen. Het vijftal, dat deze vier da- g 5 gen de gast is van de Koninklijke Lucht- 8 macht, vertoefde Vrijdagmorgen in een 8 8 Amsterdams grachtenhus, waar een 8 8 oud Nederlands sportvlieger zijn Franse 8 gasten, die evenals hun commandant 8 een Nederlandse onderscheiding hebben gekregen, op een koele dronk onthaalde. Ter opluistering van dit samenzijn ver scheen op de gracht een Amsterdams pierement. Dat de piloten niet alleen de stuurknuppel kunnen hanteren maar evengoed de zwengel van een pierement, bewezen zij metterdaad en hun activi teit werd natuurlijk gefotografeerd. Het gezelschap lunchte in een hotel te Vree land, in de zaal „Napoleon". Aldaar heeft namelijk de grote Bonaparte eens de lunch gebruikt. 30CXX)=OCCCOC<XXlCOCOOCOOOOOOCOOOOCCOOOOOOOOOC>a>iOOOCCOOOO mevrouw Coty de gretig uitgestoken armp jes te negeren: zij hadden dan ook vele handjes te drukken. De rondgang werd be sloten in de aula, waar de leerlingen me vrouw Coty en Koningin Juliana met een ovatie begroetten. Een aantal der oudste meisjes, in prachtige Rococo-costuums ge stoken, danste hier een kruispolka. Na het dansje traden de meisjes in de zaal om enige geschenken te overhandigen. Me vrouw Coty kreeg een fraai koffiestel, evenals de Koningin en ook een zelf gehaakt kleedje. Verder waren er nog door de kinderen gemaakte poppen voor de kleinkinderen van mevrouw Coty. „Dag, lieve Koningin!' Nagewuifd door de leerlingen en het personeel van het doofstommeninstituut vertrok de stoet eindelijk, ver over tijd, naar het oogziekenhuis,waar mevrouw Van Walsum de beide dames met hun gevolg welkom heette. In de directeurskamer sprak prof. mr. G. Nauta over de ont wikkeling van de ooggeneeskunde in Rot terdam sinds 1866, toen zich de eerste oog arts in de stad vestigde. Hierna volgde een rondgang door de operatiezalen en door de verschillende ziekenzalen, het dagvertrek van de wandelende patiënten en de onder- zoek-afdelingen in het sousterrain, waar juist een patiënt voor het ultramoderne toestel zat, waarmee langs electrische weg het netvlies der ogen onderzocht wordt, zonder dat men daarbij de medewerking van de patiënt in kwestie nodig heeft. Vooral bij het onderhoek van kinderen is dat van veel belang. De bezoeksters volg den met grote aandacht de demonstratie die een der oogartsen met dit apparaat gaf. Gistermiddag, terwijl de Franse presi dent met Prins Bernhard de wederopbouw van Rotterdam bezichtigde, brachten me vrouw Coty en Koningin Juliana een be zoek aan het instituut voor doofstommen onderwijs en aan het oogziekenhuis in de Maasstad. Ook voor het genoemde instituut juich ten dikke rijen mensen de beide dames met hun gevolg toe, toen zij daar om ongeveer half twaalf arriveerden. Onze vorstin was gekleed in een licht zeegroene japon en een ruime swagger in dezelfde tint, met zwart fluweel afgezet en met halve mouwen. Een kleine hoed van licht zeegroen voltooide het toilet. Madame Coty droeg een marine blauw zijden deux-pièces en een prach tige zilvervos, alsmede een kleine parel grijze hoed. Het bezoek aan het instituut kenmerkte zich door een ongedwongen sfeer en met interesse volgden mevrouw Coty en Ko ningin Juliana de uiteenzettingen van de directeur in de leslokalen. Het bezoek duurde dan ook langer dan was voorzien. Dit vond mede zijn oorzaak in het feit, dat een kleindochter van mevrouw Coty, die onderwijzeres wil worden, bijzonder ge ïnteresseerd is in het onderwijs aan doof stommen. Het bezoek nam reeds dadelijk een ongedwongen karakter aan. In de klas van de kleuters was het onmogelijk voor ZATERDAG 24 JULI Vleeshal: Marionetten-theater van Feike Boschma, 8.15 uur. Lido: „Hij, zij en de auto", alle leeft., 7 en 9.15 uur. „Haar laatste ontmoeting", 18 jaar, 23.30 uur. Minerva: „Jungle Jim in het verboden land", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Nachteskader", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het bruine monster", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Weekend in Parijs". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis" 14 jaar, 8 uur. Roxy: „De kloof der verschrikking", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Zet je zorgen opzij", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 25 JULI ADVERTENTIE Dames Shorts - Badkleding

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5